Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

ναι, παρακαλώ αυτό το ποστ ενδιαφέρει και εμένα.

Παρόλο που οι εντυπώσεις που αποκομμίσαμε ήταν πολύ καλές, θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει προσωπική εμπειρία από το εν λόγω εκπαιδευτήριο σε όλες τις βαθμίδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Επειδή δεν έχω πολύ καλές συστάσεις για το συγκεκριμένο, αν θες συγκεκριμένες λεπτομέρειες, κάνε μου ένα pm.

 

Σπυριδούλα

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως καποιοι απο εσας γνωριζουν κατι για το Πρότυπο Ιδιωτικό Δημοτικό Σχολείο "ΠΡΑΞΙΣ & ΠΡΑΞΕΙΣ" στο Πειραια.

 

Ειναι καινουργιο σχολειο, το επισκεφτηκα για να γραψω το γιο μου στην Α Δημοτικου αλλα δεν γνωριζω καποιον που να εχει αμεση εικονα ειτε φοιτησης παιδιου του ειτε μεσω καποιου γνωστου του.

 

Οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ειναι πολυ χρησιμη

 

Σας ευχαριστω ολους

Link to comment
Share on other sites

γειά σου mixpas.

Το "Πράξις και Πραξεις" που επισκέφτηκα εγώ δεν ήταν στον Πειραιά αλλά στο Φάληρο. Μήπως εννοείς αυτό?

αν ναι, η προσωπική μου εμπειρία ήταν απορριπτική γιατί η εικόνα που μου άφησε ήταν αυτή ενός¨"φροντιστηρίου", όχι αμιγώς σχολείου, με την εννοια ότι οι χώροι θυμίζαν τα φροντιστήρια της γενιάς μου (1980).

Δραστηριότητες και τέτοια δεν υπήρχαν αλλά δεν μου έδειξαν τίποτε από το υλικό τους ώστε να πάρω μία γεύση από την εκπαίδευση που παρέχουν.

Η εικόνα όπως είπα, που μου άφησαν δεν ήταν θετική. Στο παλαιό Φάληρο και στον Πειραια θα βρεις αρκετά πρότυπα δημοτικά, οπότε θα σου έλεγα να δεις και αλλού προτού αποφασίσεις. Δες και τα σχετικά τοπικς στο=η αντίστοιχη ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου mixpas.

Το "Πράξις και Πραξεις" που επισκέφτηκα εγώ δεν ήταν στον Πειραιά αλλά στο Φάληρο. Μήπως εννοείς αυτό?

αν ναι, η προσωπική μου εμπειρία ήταν απορριπτική γιατί η εικόνα που μου άφησε ήταν αυτή ενός¨"φροντιστηρίου", όχι αμιγώς σχολείου, με την εννοια ότι οι χώροι θυμίζαν τα φροντιστήρια της γενιάς μου (1980).

Δραστηριότητες και τέτοια δεν υπήρχαν αλλά δεν μου έδειξαν τίποτε από το υλικό τους ώστε να πάρω μία γεύση από την εκπαίδευση που παρέχουν.

Η εικόνα όπως είπα, που μου άφησαν δεν ήταν θετική. Στο παλαιό Φάληρο και στον Πειραια θα βρεις αρκετά πρότυπα δημοτικά, οπότε θα σου έλεγα να δεις και αλλού προτού αποφασίσεις. Δες και τα σχετικά τοπικς στο=η αντίστοιχη ενότητα.

 

Voula2 καλημερα,

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

 

Οχι το συγκεκριμενο ειναι στο Πειραια, Καναρη - Ιασονος και κατι αλλο πανω απο την πλατεια της Πηγαδας.

 

Εσυ ποτε το ειχες δει αυτο. προσφατα?

 

Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο mixpas μάλλον αναφέρεται σε αυτό:

http://www.praxis.edu.gr/home.html

 

Δεν έχω όμως άποψη για το συγκεκριμένο σχολείο.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι καινουργια στην παρέα σας, κι επειδη προκειται να γράψω την κορούλα μου στην Α Δημοτικού θα ήθελα να συλλέξω πληροφορίες για το "Παλλάδιο" στη Ν.Σμύρνη καθώς και γιά τον "Πασχάλη" στον Αλιμο. Επίσης όποιος έχει πληροφορίες για άλλα ιδιωτικά σχολεία στην Ν.Σμύρνη, και γενικά στα Νότια προάστια, είναι ευπρόσδεκτες. Σώστε με, τάχω παίξει με αυτά που έχω δει!!!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου και καλωσήλθες!

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για τα δύο σχολεία. Ο "Πασχάλης" έχει εξαιρετικό Παιδικό Σταθμό, και πολύ καλό Νηπιαγωγείο και Δημοτικό. Το Δημοτικό έχει σχετικά καινούργιες εγκαταστάσεις στην Αλίμου. Νομίζω δεν έχει Γυμνάσιο και Λύκειο, αν και πριν από κάποια χρόνια ήταν να ανοίξει κάπου στην Αργυρούπολη. Δεν έμαθα αν τελικά το έκανε, αλλά αν θες μπορώ να δω.

 

Το "Παλλάδιον" έχει Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο στη Ν.Σμύρνη με πολύ καλό όνομα. Μια φίλη μου πηγαίνει εκεί τις κορούλες της και μου είπε ότι έφτιαξαν ή φτιάχνουν καινούργιο Νηπιαγωγείο και Δημοτικό στη Βάρκιζα, αλλά η ίδια θα μείνει σε αυτό της Νέας Σμύρνης που θα συνεχίσει να λειτουργεί. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να μάθω λεπτομέρειες.

 

Πες μας τι έχεις δει γενικά! Ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα και ως μαμά και ως δασκάλα.

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites

ειμαι γονιος 2 παδιων με το σχολειο συνεργαζομαι 22 χρονια το πρωτο μου παιδι τελειωσε και ειναι ηδη στο πανεπιστημιο το δευτερο ειναι δευτερα γυμνασιου ενα σχολειο δεν το επιλεγουμε απο τις κτιριακες εγκαταστασεις αλλα απο το περιβαλλον και ιδιαιτερα το ανθρωπινο πιστευω οτι ειναι το καλυτερο τον νοτιων προαστιων συλλογος γονεων καλο ειναι να μην υπαρχει αλλωστε ηταν και ενας λογος που το επελεξα στο συνιστω ανεπιφυλακτα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην υπάρχει σύλλογος γονέων? Έμένα αυτό μου φαίνεται ύποπτο. Τί έχουν να φοβηθούν? Άλλωστε συμβουλευτικά και υποστηρικτικά λειτουργεί, εκδηλώσεις κάνει και φυσικά εποπτεύει το έργο του σχολείου ( το οποιο και συντηρεί μέσω των διδάκτρων).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην υπάρχει σύλλογος γονέων? Έμένα αυτό μου φαίνεται ύποπτο. Τί έχουν να φοβηθούν? Άλλωστε συμβουλευτικά και υποστηρικτικά λειτουργεί, εκδηλώσεις κάνει και φυσικά εποπτεύει το έργο του σχολείου ( το οποιο και συντηρεί μέσω των διδάκτρων).

 

Συμφωνώ απολύτως. Και για μένα δεν είναι απλώς ύποπτο αλλά εντελώς αποτρεπτικό για να εμπιστευτώ το σχολείο. Γνωρίζω πολύ καλά τη λειτουργία συλλόγων γονέων και κηδεμόνων σε άλλα ιδιωτικά σχολεία που συνεργάζονται αρμονικά με το σχολείο προς μεγάλο όφελος των παιδιών. Σε περιπτώσεις δε που υπάρχει κάτι "στραβό", η συντονισμένη δράση του συλλόγου οδηγεί πολλάκις στη διόρθωσή του, κάτι που στη Γεννάδειο δεν μπορεί να συμβεί. Άλλο να υπάρχουν παράπονα για κάτι από "μονάδες" και άλλο από το σύλλογο των γονιών που πληρώνουν το σχολείο. Για μένα ένα σχολείο θα έπρεπε να ενθαρρύνει και να αναδεικνύει την ύπαρξη και λειτουργία συλλόγου και επ'ουδενί να το απαγορεύει...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στον πασχαλη εστειλα προνηπειο την μια μου κορη προτου αρχισει την λειτουργεια του δημοτικου ως προνηπειο ηταν ενα κτιριο νεας κατασκευης με νηπιαγωγους νεες σε ηλικια με μια προκατ ευγενεια στην γραμματεια αυτο που θα μου μεινει αξεχαστο ειναι οτι καθε κεσημερι μου εστελναν σημειωμα με το ποσο εφαγε το παιδι πχ σημερα εφαγε 2 πατατες οταν τους ρωτησα γιατι δεν την προσπαθουν περισσοτερο μου ειπαν οτι αυτο ειναι το συστημα .... δηλαδη φρου φρου και αρωματα για μια ακομη φορα μην δινεται βαρυτητα στα κτιρια και στην εντος εισαγωγικων αρτια εμφανιση

Link to comment
Share on other sites

διαπιστωνω οτι σας ενοχλησε το γεγονος οτι δεν ειμαι υπερ της λειτουργια ς συλλογου γονεων ναι πραγματι δεν ειμαι διοτι δεν μπορουμε εκ των προτερων να γνωριζουμε οτι θα υπαρχει αρμονικη συνεργασια με το σχολειο με τι τροπο θα προσπαθησουν καποιοι γονεις να εκμεταλευτουν το συλλογο μην ξεχνατε οτι συλλογοι γονεων διελυσαν την δημοσια παιδεια στο ερωτημα μεταξυ ιδιωτικου η δημοσιου σχολειου 1) και τα δυο σχολεια τα πληρωνουν οι γονεις στο μεν δημοσιο με τους φορους για να μπορουν καποιοι να τα διαλυουν και τα ιδιωτικα με τα διδακτρα για να προσφερουν στα παιδια τους στοιχιωδη ασφαλεια 2) και στο καλυτερο ιδιωτικο δεν θα αποφυγετε τα φροντιστηρια και εαν το παιδι ειναι πολυ καλος μαθητης θα πρεπει να σκεφτητε τα ιδιαιτερα το ιδιο και στο δημοσιο 3) εαν νομιζετε οτι επειδη πληρωνετε θα μπορειτε να εχετε απαιτησεις γελιεστε 4) ο υπογραφων ειναι αποφοιτος ιδιωτικου σχολειου το 1974 το οποιο υπηρξε ενα εκ των αστικοτερων των αθηνων ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΥΧΟΠΟΥΛΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά που είναι η σχολή καργάκου?

Είναι στην Βόρειοανατολική Αττική?

Ξέρεις λεπτομέρερειες (π.χ. εκπάιδευση, δίδακτρα, αν έχει νηπιαγωγέιο, κ.λ.π.)

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μαμάδες και μπαμπάδες, και χρόνια πολλά.

Ελειπα γι'αυτό και δεν απάντησα στις ερωτήσεις έχω όμως τις εξής πληροφορίες:

Το Παλλάδιο είναι ένα οικογενειακό σχολείο και όσες απόψεις έχω ακούσει συγκλίνουν στο ότι είναι πολύ καλό όσον αφορά το μαθησιακό, ότι είναι σχετικά αυστηρό σχολείο και ότι γενικώς τα παιδιά μαθαίνουν. Η δε κυρία που με υποδέχθηκε στο σχολείο με έπεισε γιά τη σοβαρότητά του χωρίς φιοριτούρες και μεγάλα λόγια. Οι εγκαταστάσεις του όμως .....δεν υφίστανται: Η αυλή είναι μικρή και στριμωγμένη ανάμεσα σε ακάλυπτους πολυκατοικιών, χώρος για το φαγητό των παιδιών δεν υπάρχει και γενικά δεν είναι ιδιαίτερα χαρούμενο περιβάλλον. Οι αίθουσες όμως δεν είναι κακές.

Οσο γιά τον Πασχάλη οι απόψεις από δύο γονείς που έμαθα, είναι ότι δεν ήταν ευχαριστημένοι λόγω της χαλαρότητας του σχολείου γι άυτό και πήραν από εκεί τα παιδιά.

Οι εγκαταστάσεις του είναι η χαρά του παιδιού, καθαρό, φωτεινό με θεατράκι και χώρο για μπαλέτο, τραπεζαρία και μεγάλο αύλειο χώρο, προσφέρει δε και σίτιση.

Επειδή με ενδιαφέρει να ακούσω απόψεις ΄πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αγπητέ dimitrios, αυτά που γράφουμε εδώ είναι κατάθεση απόψεων. Κανείς δεν ενοχλήθηκε μαζί σου, νομίζω, ούτε καν μας πέρασε από το μυαλό. Το να βλέπει κανείς τα πράγματα από άλλη άποψη, μόνο καλό μπορεί να ειναι σε τέτοια forum. Κάθε γονιός έχει τις απόψεις του και για την ανατροφή και για την εκπαίδευση των παιδιών, είτε πληρώνει, είτε δεν πληρώνει. Και αποφασίζει αυτός αν θα τις διεκδικήσει και πώς θα γίνει αυτό. Αν όμως πληρώνει και δίδακτρα (εκτός από τους φόρους), είναι υποχρεωμένος, από σεβασμό προς τον εαυτό του, να έχει κάποιες απαιτήσεις παραπάνω.... (γνώμη μου). Τέλος να σου γνωρίσω ότι στα σύγχρονα 'αστικά' σχολεία (εμένα δεν μου αρέσει ο όρος, αλλά τον χρησιμοποιώ επειδή τον χρησιμοποίησες εσύ, βλ. Κολλέγγιο Αθηνών, ο σύλλογος γονέων όχι μόνο υπάρχει αλλά παίρνει θέση για όλα, ελέγχει την ανταποδοτικότητα των διδάκτρων, φορντίζει να υπάρχουν υποτροφίες και γενικά είναι ... από κοντά. Και είναι και καλό για το σχολείο να κάνει τους γονείς συμμέτοχους στην λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

Mixpas - μία φίλη μου πηγαίνει την κόρη της σ' αυτό το σχολείο και είναι ευχαριστημένη. Το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν αυτό της διαδρομής του σχολικού που απ' ότι ξέρω διορθώθηκε. Εκτός αυτού, την δική μου την κόρη την στέλνω στην Παιδαγωγική στον Πειραιά. Αρκετά καλό θα έλεγα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι τώρα. Αν θέλεις πες μου για να σου δώσω τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

dimitrios έγραψε: διαπιστωνω οτι σας ενοχλησε το γεγονος οτι δεν ειμαι υπερ της λειτουργια ς συλλογου γονεων ναι πραγματι δεν ειμαι διοτι δεν μπορουμε εκ των προτερων να γνωριζουμε οτι θα υπαρχει αρμονικη συνεργασια με το σχολειο με τι τροπο θα προσπαθησουν καποιοι γονεις να εκμεταλευτουν το συλλογο μην ξεχνατε οτι συλλογοι γονεων διελυσαν την δημοσια παιδεια στο ερωτημα μεταξυ ιδιωτικου η δημοσιου σχολειου 1) και τα δυο σχολεια τα πληρωνουν οι γονεις στο μεν δημοσιο με τους φορους για να μπορουν καποιοι να τα διαλυουν και τα ιδιωτικα με τα διδακτρα για να προσφερουν στα παιδια τους στοιχιωδη ασφαλεια 2) και στο καλυτερο ιδιωτικο δεν θα αποφυγετε τα φροντιστηρια και εαν το παιδι ειναι πολυ καλος μαθητης θα πρεπει να σκεφτητε τα ιδιαιτερα το ιδιο και στο δημοσιο 3) εαν νομιζετε οτι επειδη πληρωνετε θα μπορειτε να εχετε απαιτησεις γελιεστε 4) ο υπογραφων ειναι αποφοιτος ιδιωτικου σχολειου το 1974 το οποιο υπηρξε ενα εκ των αστικοτερων των αθηνων ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΥΧΟΠΟΥΛΟΥ

 

Εμένα προσωπικά δεν με ενόχλησε τίποτα, σέβομαι την άποψη του dimitrios απλά διαφωνώ κάθετα μ' αυτήν και θεωρώ εντελώς αβάσιμες ορισμένες από τις προαναφερθείσες αιτιάσεις.

 

Γιατί να μην υπάρχει αρμονική συνεργασία των γονιών με το ιδιωτικό σχολείο όπου εμπιστεύονται την εκπαίδευση των παιδιών τους; Να εκμεταλλευτούν πώς το σύλλογο, σε βάρος των παιδιών τους; Ένας σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων δεν απαρτίζεται από το το διοκητικό του συμβούλιο αλλά από όλους τους γονείς των μαθητών του σχολείου που έχουν επιλέξει να είναι μέλη του ξοδεύοντας και χρόνο και χρήμα για το σκοπό αυτό.

 

Όταν πηγαίνεις τα παιδιά σου σε ιδιωτικό πληρώνεις διπλά. Και τους φόρους και τα δίδακτρα και συνήθως όχι με χρήματα που σου περισσεύουν. Δεν πιστεύω λοιπόν ότι μπορείς να κάνεις παιχνίδι κέρδους και δεν ξέρω τί άλλο ή να εξυπηρετείς σκοπιμότητες όντας ένας γονιός που ενδιαφέρεται αν μη τι άλλο για το μέλλον και το καλό του παιδιού του (πληρώνοντας και τόσο μεγαλύτερο τίμημα).

 

Η δημόσια παιδεία χρειάστηκε πολλά περισσότερα από τη λειτουργία συλλόγων γονέων και κηδεμόνων για να διαλυθεί, αν θεωρείς ότι διαλύθηκε. Επιπλέον η στοιχειώδης ασφάλεια δεν είναι ο μοναδικός λόγος ή το μοναδικό κριτήριο με το οποίο επιλέγει κανείς ένα ιδιωτικό σχολείο.

Κατά τη γνώμη μου υφίσταται τεράστια απόσταση μεταξύ δημόσιας και ιδιωτικής παιδείας (παρά τη λειτουργία και στα περισσότερα ιδιωτικά σχολεία συλλόγου γονέων και κηδεμόνων).

 

Το ότι δε θα αποφύγουν πουθενά τα φροντιστήρια πουθενά δεν ισχύει γενικά γιατί σε πολλά ιδιωτικά σχολεία πάρα πολλοί μαθητές -και ασυγκρίτως περισσότεροι σε σχέση με του δημοσίου- γλιτώνουν το φροντιστήριο, αν όχι για τις Πανελλαδικές τουλάχιστον στ' Αγγλικά. Κι ακόμα και αν δε συμβεί αυτό, και πάλι το ιδιωτικό σε πολλές περιπτώσεις, αν έχει κανείς την οικονομική δυνατότητα, είναι προτιμότερο για δεκάδες άλλους λόγους.

 

Παντού μπορείς κα έχεις απαιτήσεις αφού πληρώνεις αλλά το ζητούμενο είναι αν και πώς μπορείς να τις ικανοποιήσεις. Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων είναι ένας καλός τρόπος.

 

Η αποτελεσματικότητα της δράσης των συλλόγων σε πολλά ιδιωτικά σχολεία όταν οι απαιτήσεις και οι διεκδικήσεις είναι λογικές, είναι αδιαμφισβήτητη. Σημαντική είναι και η συμβολή τους στη διοργάνωση εκδηλώσεων και εξωσχολικών δραστηριότητων για τα παιδιά που λειτουργούν συμπληρωματικά και υποστηρικτικά στο πρόγραμμα του σχολείου.

 

Επιπλέον το ιδιωτικό σχολείο επενδύει στους καθηγητές και τους μαθητές του γιατί το όνομά του είναι το μέλλον του.

Επίσης δεν είναι όλα τα ιδιωτικά το ίδιο. Υπάρχουν και εκεί μεγάλες διαφορές, όμως συνολικά η ιδιωτική παιδεία λειτουργεί καλύτερα και ακριβώς γιατί δεν έχει την παθολογία του δημοσίου.

 

Τα σχολεία που υπήρχαν το 74 δεν τα γνωρίζω. Από τα σημερινά σχολεία πάντως, επιλέγω κάποιο μή φοβικό ως προς την ύπαρξη συλλόγου γονέων και κηδεμόνων για όλους τους λόγος που προαναφέρθηκαν.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως με τη Maya. Και επαναλαμβάνω, δεν ενοχλούμαι από την άποψή σου, έχω απλώς αντίθετη και αυτήν εκφράζω.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

η σχολη καργακου ειναι καπου πισω απο το ΚΑΤ αν θυμαμε καλα πολλες λεπτομεριες δεν γνωριζω ο ιδιοκτητης ειναι ο γνωστος ιστορικος καργακος θα το εχεις δει και στην TV. μακρια απο τα πολυ επωνυμα σχολεια των βορειων προαστειων και να μην ξεχνας οτι η αρχικη φημη των σχολειων δεν υπαρχει και σημερα επισης να ξερεις οτι καθε σχολειο δημοσιο η ιδιωτικο παραγει μια συγκεκριμενη καστα μαθητων ...

Link to comment
Share on other sites

Τα εκπαιδευτήρια Καργάκου είναι στη Σταμάτα πλέον και, όπως φαίνεται από το site, δεν ανήκουν στον Σαρ. Καργάκο, τον φιλόλογο, αλλά στον Β. Καργάκο, ο οποιος μπορεί να είναι και συγγενής του, βέβαια. Έχω ακούσει κι εγώ πολύ καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...