Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 5/23/2022 at 12:11 AM, μαγιοπουλας said:

Εχει κάνεις γνώμη για το international metropolitan school στον Άλιμο?

Το πρώην Πασχάλη.ειναι ο ίδιος όμιλος με το international school of piraeus.

Αναφέρομαι στο δημοτικό.

Το επισκεφθηκαμε για ενημέρωση αλλά είναι εν μέσω αλλαγών αυτή τη χρονιά κ μας φάνηκαν κάπως απροετοίμαστοι.

Άλλαξε η διοίκηση κ θέλουν να αλλάξουν πολλά στο σχολείο (+προγραμμα ib). Ίσως σελίδα χρόνια βρει τα πατήματα του αλλά για τώρα δεν θα το πρότεινα 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μένουμε νότια (Καλλιθέα)κ είμαστε σε αναζητση σχολείου. Τα παιδιά μου είναι 4,5 κ 2,5. Ο γιος μου νηπιαγωγείο του χρόνου κ η μικρή στην μεθεπόμενη χρόνια προνήπιο. Τώρα πάει σε δημόσιο της γειτονιάς αλλά θέλουμε να αλλάξει πιο πολύ για τον κόσμο κ το περιβάλλον όχι τόσο για την εκπαίδευτιμη διαδικασία. όμως ψάχνουμε ένα σχολείο οικογενειακό κ όχι πανάκριβο:-)

 

Ευχαριστώ!!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2022 at 10:22 ΠΜ, mary. είπε:

Καλημέρα,

 

Μένουμε νότια (Καλλιθέα)κ είμαστε σε αναζητση σχολείου. Τα παιδιά μου είναι 4,5 κ 2,5. Ο γιος μου νηπιαγωγείο του χρόνου κ η μικρή στην μεθεπόμενη χρόνια προνήπιο. Τώρα πάει σε δημόσιο της γειτονιάς αλλά θέλουμε να αλλάξει πιο πολύ για τον κόσμο κ το περιβάλλον όχι τόσο για την εκπαίδευτιμη διαδικασία. όμως ψάχνουμε ένα σχολείο οικογενειακό κ όχι πανάκριβο:-)

 

Ευχαριστώ!!!! 

Ζώης και Γεννάδειος είναι μαζεμένα (σχετικά με άλλα μεγάλα) και σε νορμάλ τιμές! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, irin είπε:

Ζώης και Γεννάδειος είναι μαζεμένα (σχετικά με άλλα μεγάλα) και σε νορμάλ τιμές! 

Πολλά παιδιά στον ζωή ομως στην τακη.για τη Γεννάδιο δεν ξέρω ποσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 7/14/2022 at 12:14 PM, irin said:

Ζώης και Γεννάδειος είναι μαζεμένα (σχετικά με άλλα μεγάλα) και σε νορμάλ τιμές! 

Έχουμε δει κ τα δυο σχολεία...στο Ζώη κάτι δεν μου άρεσε που δεν μπορω να το προσδιορίσω, ίσως η όλη προσέγγιση του ιδιοκτήτη που έκανε κ την ενημέρωση...Γεννάδειο οκ απλά ο διευθυντής μας φάνηκε απροσωπος συν ότι μας είπε πως ο εχθρός του ιδιωτικού σχολείου είναι το δημόσιο κ όλοι θέλουν να διοριστούν στο δημόσιο ( απορώ τότε αν οι συνθήκες εργασίας είναι καλές σε αυτό το σχολείο για τους εκπαιδευτικούς;). 

Έχει μήπως κάποιος εμπειρία από εκπαιδευτήρια Χουρδακη και σχολή Ξενοπούλου ( το πιο οικονομικό για δύο παιδιά αλλά κάτι μας αποτρέπει από το να το επιλέξουμε).

 

Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

On 7/14/2022 at 3:45 PM, μαγιοπουλας said:

Πολλά παιδιά στον ζωή ομως στην τακη.για τη Γεννάδιο δεν ξέρω ποσα

Ο Ζώης όντως μας είπε και εμάς ότι δεν έχει σημασία το πόσα παιδιά είναι στην τάξη αλλά ο δάσκαλος και κατάλαβα ότι θα βάζουν τον μέγιστο αριθμό παιδιών :-(

Συν ότι πληρώνεις 130 ευρώ αν  φέρεις το φαγητό από το σπίτι.... Δεν μπόρεσα καν να το σχολιάσω. Άσε έβαζαν πιο ακριβά τα δίδακτρα για το ολοήμερο. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2022 at 11:44 ΜΜ, mary. είπε:

Ο Ζώης όντως μας είπε και εμάς ότι δεν έχει σημασία το πόσα παιδιά είναι στην τάξη αλλά ο δάσκαλος και κατάλαβα ότι θα βάζουν τον μέγιστο αριθμό παιδιών :-(

Συν ότι πληρώνεις 130 ευρώ αν  φέρεις το φαγητό από το σπίτι.... Δεν μπόρεσα καν να το σχολιάσω. Άσε έβαζαν πιο ακριβά τα δίδακτρα για το ολοήμερο. 

Δηλ πληρώνεις το χώρο?όπως στα κτήματα δεξιώσεων πλέον?Φαντάσου δηλ μια α δημοτικού με μια δασκάλα με φουλ παιδιά....ποιο είναι το όριο?τα 28?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου πει πως μπορούν  να μπουν τα παιδιά μου σε αγγλόφωνο σχολείο στην Αθήνα;

εχω κάνει αίτηση σε όλα τα international σχολεία (st Catherine’s, ACS, ISA, Campion κλπ) αλλά κανένα δεν έχει θέση για την τάξη τους.

Ειμαστε Έλληνες του εξωτερικού και τα παιδιά δεν μπουν να παρακολουθήσουν ελληνικό σχολείο.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια υποχρέωση των international σχολείων να δέχονται αυτά τα παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Maria130176 είπε:

Μπορεί κανείς να μου πει πως μπορούν  να μπουν τα παιδιά μου σε αγγλόφωνο σχολείο στην Αθήνα;

εχω κάνει αίτηση σε όλα τα international σχολεία (st Catherine’s, ACS, ISA, Campion κλπ) αλλά κανένα δεν έχει θέση για την τάξη τους.

Ειμαστε Έλληνες του εξωτερικού και τα παιδιά δεν μπουν να παρακολουθήσουν ελληνικό σχολείο.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια υποχρέωση των international σχολείων να δέχονται αυτά τα παιδιά;

Ποτε αναζητήσατε τις θέσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 29/7/2022 at 6:57 ΜΜ, Maria130176 είπε:

Μπορεί κανείς να μου πει πως μπορούν  να μπουν τα παιδιά μου σε αγγλόφωνο σχολείο στην Αθήνα;

εχω κάνει αίτηση σε όλα τα international σχολεία (st Catherine’s, ACS, ISA, Campion κλπ) αλλά κανένα δεν έχει θέση για την τάξη τους.

Ειμαστε Έλληνες του εξωτερικού και τα παιδιά δεν μπουν να παρακολουθήσουν ελληνικό σχολείο.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια υποχρέωση των international σχολείων να δέχονται αυτά τα παιδιά;

Καλημέρα, δε νομίζω ότι είναι θέμα υποχρέωσης, απλά μάλλον έχουν ήδη κλείσει οι διαθέσιμες θέσεις που είχαν. Απο αγγλόφωνα μπορείτε ίσως να κοιτάξετε μήπως  έχουν θέσεις το Saint Lawrence ή το Byron, τα αναφέρω ως εναλλακτικές στα σχολεία που αναφέρατε παραπάνω. Στο byron βλεπω ακόμα διαφημίσεις οπότε για να το διαφημίζουν ίσως έχουν ακόμα διαθέσιμες θέσεις. Πάντως σίγουρα θα βρείτε θέση σε κάποιο, εμείς πριν λίγες μέρες γράψαμε το παιδί μας στην ελληνογαλλικη των Ουρσουλινων, υπήρχε θέση αν και τόσο αργά. Βέβαια δεν σας το προτείνω γιατι σε αυτό το μάθημα γίνεται στα ελληνικά, δεν είναι αγγλόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2022 at 11:21 ΠΜ, Maria130176 είπε:

Τις θέλω για τον Σεπτέμβρη 

Αν τις αναζητήσατε πρόσφατα είναι αργά.

Πολλά σχολεία είναι ήδη κλεισμένα από το Νοέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για τα εκπαιδευτήρια Ζαγοριανακου; Για τις βαθμίδες νηπιαγωγείου και δημοτικού; Δίδακτρα και εκπαιδευτικό σύστημα; Ή έστω εμπειρία; 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα είμαστε και εμεις σε αναζητηση για ιδιωτικό σχολείο(δημοτικό) στα βόρεια και ανατολικά προάστια . Υπάρχουν γονεις με πρόσφατες εμπειριες. Δεκτές ολες οι πληροφοριες για προγραμμα,

περιβάλλον, εγκαταστάσεις , δίδακτρα κλπ.
ευχαριστω εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2022 at 8:51 ΜΜ, Kapakapa είπε:

Καλησπέρα είμαστε και εμεις σε αναζητηση για ιδιωτικό σχολείο(δημοτικό) στα βόρεια και ανατολικά προάστια . Υπάρχουν γονεις με πρόσφατες εμπειριες. Δεκτές ολες οι πληροφοριες για προγραμμα,

περιβάλλον, εγκαταστάσεις , δίδακτρα κλπ.
ευχαριστω εκ των προτέρων 

Τι είδους σχολείο ψάχνετε?

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2021 at 11:54 ΜΜ, less_serious είπε:

Για Ιόνιο, Πλάτωνα και Ουρσουλίνες ευχαρίστως να σας δώσω πληροφορίες  @Yovanna  και όποιος άλλος χρειάζεται! 

Θα ηθελα εγω πληροφοριες και για τρία αυτα σχολεία παρακαλω! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Τι είδους σχολείο ψάχνετε?

Αν σας πω οτι εχω μαζέψει τόσες πληροφοριες είτε μιλώντας τηλεφωνικά προς το παρον με διαφορά σχολεία είτε διαβάζοντας εδω πολλα σχόλια … που τελικα μου δημιουργούνται περισσότερες απορίες… μου άρεσε το σύστημα της σχολής Ι.Μ. Παγαγιωτόπουλου διότι μαθαίνουν αγγλικά σαν μητρική γλώσσα οπως μου ειπε. Ειλικρινα καθε πληροφορία είτε εγκυκλοπαιδική είτε βιωματική θα ειναι πολυ βοηθητική. 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Kapakapa είπε:

Αν σας πω οτι εχω μαζέψει τόσες πληροφοριες είτε μιλώντας τηλεφωνικά προς το παρον με διαφορά σχολεία είτε διαβάζοντας εδω πολλα σχόλια … που τελικα μου δημιουργούνται περισσότερες απορίες… μου άρεσε το σύστημα της σχολής Ι.Μ. Παγαγιωτόπουλου διότι μαθαίνουν αγγλικά σαν μητρική γλώσσα οπως μου ειπε. Ειλικρινα καθε πληροφορία είτε εγκυκλοπαιδική είτε βιωματική θα ειναι πολυ βοηθητική. 

 

Σαν μητρική?ξέρω παιδάκια που πάνε αλλά δεν το νομίζω αυτό.για το δημοτικό τουλάχιστον.

Πολυ καλο επιπεδοβαγγλικων ηερω ότι έχει ο γείτονας στη βαρη  παντού απ ότι έχω καταλάβει πέφτει πολύ ιδιαίτερο. 

Κ για τα μαθήματα του σχολείου στο δημοτικό Κ αυτό δεν μου αρέσει καθόλου.

Μέχρι ποια περιοχή γεωγραφικά έχετε βάλει όριο?

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σαν μητρική?ξέρω παιδάκια που πάνε αλλά δεν το νομίζω αυτό.για το δημοτικό τουλάχιστον.

Πολυ καλο επιπεδοβαγγλικων ηερω ότι έχει ο γείτονας στη βαρη  παντού απ ότι έχω καταλάβει πέφτει πολύ ιδιαίτερο. 

Κ για τα μαθήματα του σχολείου στο δημοτικό Κ αυτό δεν μου αρέσει καθόλου.

Μέχρι ποια περιοχή γεωγραφικά έχετε βάλει όριο?

Δεν ξερω Γιατι δεν εμφανίστηκε ποτε η απάντηση που σας έγραψα για αυτο τα ξαναγράφω… 

Η κυρία που με ενημερωσε για τη σχολή Παναγιωτοπουλου μου ειπε οτι έχουν δημιουργήσει σε συνεργαστεί με το British council μια μέθοδο εκμάθησης αγγλικών βιωματική η οποία εφαρμόζεται απο απο το προνήπιο. Στα εκπαιδευτήρια Κωστέα-γείτονα σύμφωνα με το επίσημο site τους τα δίδακτρα ηταν απαγορευτικά. Μένουνε Χαλανδρι Οποτε οποιαδήποτε κοντινή περιοχή (πχ μαρουσι, μελίσσια, Κηφισιά, γερακας,Βριλήσσια, γλυκά νερά, αγια παρασκευη κλπ)  θα μας ενδιέφερε. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2022 at 10:08 ΠΜ, Kapakapa είπε:

Δεν ξερω Γιατι δεν εμφανίστηκε ποτε η απάντηση που σας έγραψα για αυτο τα ξαναγράφω… 

Η κυρία που με ενημερωσε για τη σχολή Παναγιωτοπουλου μου ειπε οτι έχουν δημιουργήσει σε συνεργαστεί με το British council μια μέθοδο εκμάθησης αγγλικών βιωματική η οποία εφαρμόζεται απο απο το προνήπιο. Στα εκπαιδευτήρια Κωστέα-γείτονα σύμφωνα με το επίσημο site τους τα δίδακτρα ηταν απαγορευτικά. Μένουνε Χαλανδρι Οποτε οποιαδήποτε κοντινή περιοχή (πχ μαρουσι, μελίσσια, Κηφισιά, γερακας,Βριλήσσια, γλυκά νερά, αγια παρασκευη κλπ)  θα μας ενδιέφερε. 

Κοιτάξτε κ το Τριανεμι κ το international school τγς Κηφισίας.Ειναι σχολεία μαθητοκεντρικα.

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2022 at 1:57 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Κοιτάξτε κ το Τριανεμι κ το international school τγς Κηφισίας.Ειναι σχολεία μαθητοκεντρικα.

 

On 28/10/2022 at 1:57 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Κοιτάξτε κ το Τριανεμι κ το international school τγς Κηφισίας.Ειναι σχολεία μαθητοκεντρικα.

Το τριανέμι το κοίταξα και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον … δυστυχως δεν υπάρχει υπηρεσία μεταφοράς. Το international school ισως ειναι μαζι με το pierce τα ακριβότερα σχολεία της Ελλάδας. Ευχαριστω πολυ για προτάσεις σας. :)

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2022 at 10:08 ΠΜ, Kapakapa είπε:

Δεν ξερω Γιατι δεν εμφανίστηκε ποτε η απάντηση που σας έγραψα για αυτο τα ξαναγράφω… 

Η κυρία που με ενημερωσε για τη σχολή Παναγιωτοπουλου μου ειπε οτι έχουν δημιουργήσει σε συνεργαστεί με το British council μια μέθοδο εκμάθησης αγγλικών βιωματική η οποία εφαρμόζεται απο απο το προνήπιο. Στα εκπαιδευτήρια Κωστέα-γείτονα σύμφωνα με το επίσημο site τους τα δίδακτρα ηταν απαγορευτικά. Μένουνε Χαλανδρι Οποτε οποιαδήποτε κοντινή περιοχή (πχ μαρουσι, μελίσσια, Κηφισιά, γερακας,Βριλήσσια, γλυκά νερά, αγια παρασκευη κλπ)  θα μας ενδιέφερε. 

Μια διευκρίνιση μόνο, είναι άλλα τα εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα στην Παλλήνη (CGS) και άλλα τα εκπαιδευτήρια Γείτονα στη Βάρη. Έχω την αίσθηση ότι το δεύτερο είναι πιο οικονομικό σχολείο (μόλις είδα όμως τις περιοχές που λέτε και σας πέφτει πολύ μακριά, δεν αξίζει). Θέλετε οπωσδήποτε σχολείο με έμφαση στα Αγγλικά; Σας ενδιαφέρει να είναι μικρό και οικογενειακό, ή δε σας πειράζει και το πιο μεγάλο σχολείο; Σας ενδιαφέρει η νοοτροπία που επικρατεί στο σχολείο; Θέλετε έναν βιωματικό, πιο εναλλακτικό τρόπο μάθησης, ή έναν παραδοσιακό, αλλά καλά οργανωμένο τρόπο; Θέλετε το σχολείο να έχει μια οργανωμένη απογευματινή ζώνη, με μελέτη, δραστηριότητες κ.λπ., ή θα παίρνετε το παιδί μετά το βασικό πρόγραμμα; Η λίστα των κριτηρίων δεν τελειώνει! Επειδή τα σχολεία είναι πολλά και οι πληροφορίες ακόμα περισσότερες, είναι λογικό να πελαγώσει κανείς. Οπότε πρέπει πρώτα να έχετε κατασταλάξει περίπου στο τί θέλετε, για να βλέπετε και τα αντίστοιχα σχολεία. Παρεμπιπτόντως το ΙΜ Παναγιωτόπουλου το επισκεφτήκαμε πέρσι και μας έκανε πολύ καλή εντύπωση ο τρόπος διδασκαλίας που έχουν, καθώς και το εκπαιδευτικό τους πρόγραμμα. Παίροντας feedback για το εν λόγω σχολείο από όλες τις βαθμίδες, μέχρι και Γ' Λυκείου, σχημάτισα την εντύπωση ότι είναι ένα καλό σχολείο συνολικά. Εμείς δεν το προτιμήσαμε γιατί στο οργανωτικό κομμάτι υστερούν αρκετά, αλλά αυτό για άλλους δεν είναι τόσο σημαντικό. (Κι έτσι, κουβέντα να γίνεται, το ακριβότερο σχολείο της Ελλάδας νομίζω ότι είναι το St. Catherine's, καταφέρνει να είναι πολύ πιο πάνω ακόμα & από αυτά που αναφέρατε :-D)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...