Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν γεννήσεις σε μαιευτήριο στην Αθήνα μπορείς να νοικιάσεις της το θήλαστρο ameda (ένα πράσινο) που είναι επαγγελματικό και θα σε βοηθήσει στην εδραίωση της γαλουχίας. Τo πιο καλό για να αγοράσεις δικό σου είναι της Μedela το Symphony.

Τα έχω δοκιμάσει και τα δύο και δεν πονάνε καθόλου.

Εχω επίσης δοκιμάσει το mini electric της Μedela (είναι για 1 με 2max αντλήσεις την μέρα) και επίσης ήταν πολύ καλό αν και λίγο αργό.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν γεννήσεις σε μαιευτήριο στην Αθήνα μπορείς να νοικιάσεις της το θήλαστρο ameda (ένα πράσινο) που είναι επαγγελματικό και θα σε βοηθήσει στην εδραίωση της γαλουχίας. Τo πιο καλό για να αγοράσεις δικό σου είναι της Μedela το Symphony.

Τα έχω δοκιμάσει και τα δύο και δεν πονάνε καθόλου.

Εχω επίσης δοκιμάσει το mini electric της Μedela (είναι για 1 με 2max αντλήσεις την μέρα) και επίσης ήταν πολύ καλό αν και λίγο αργό.

 

να αγοράσεις το Symphony λίγο δύσκολο γιατι στοιχίζει πάνω από χίλια ευρώ....να το νοικίσεις όμως γίνεται για 60 περίπου ευρώ το μήνα...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ?

Εγώ να σου πω την αληθεια, είπα να το πάρω,γιατι θέλω να θηλάσω πολύ αλλα δεν είμαι και ο άνθρωπος που θα κάτσει 6 μήνες η ενα χρόνο στο σπίτι, ή που θα θηλάσει στο δρόμο. Εκτός αυτού, ξέρω οτι λόγω του ΑΣΕΠ ( θα συμμετάσχω τον καινουριο χρόνο) κάποιες πολύωρες εξόδους θα τις έχω!Αλλά όπως είπα και παραπάνω θέλω να φτιάξω τράπεζα, έτσι ώστε αν μου κοπεί το γάλα νωρίτερα απο ότι θα ήθελα, να έχω απόθεμα!Δεν θεωρώ απαραίτητο να πάρει κάποια. Έχει να κάνει με τις συνθήκες ζωής της κάθε μαμάς.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ?

Εγώ να σου πω την αληθεια, είπα να το πάρω,γιατι θέλω να θηλάσω πολύ αλλα δεν είμαι και ο άνθρωπος που θα κάτσει 6 μήνες η ενα χρόνο στο σπίτι, ή που θα θηλάσει στο δρόμο. Εκτός αυτού, ξέρω οτι λόγω του ΑΣΕΠ ( θα συμμετάσχω τον καινουριο χρόνο) κάποιες πολύωρες εξόδους θα τις έχω!Αλλά όπως είπα και παραπάνω θέλω να φτιάξω τράπεζα, έτσι ώστε αν μου κοπεί το γάλα νωρίτερα απο ότι θα ήθελα, να έχω απόθεμα!Δεν θεωρώ απαραίτητο να πάρει κάποια. Έχει να κάνει με τις συνθήκες ζωής της κάθε μαμάς.

 

Συμφωνώ ότι το αν θα πάρεις θήλαστρο έχει να κάνει με το πώς ζεις

αλλά! Η παραγωγή του γάλακτος είναι θέμα ζήτησης και προσφοράς, είτε θηλάζεις, είτε αντλείς. Το γάλα δεν κόβεται, εκτός αν σταματάς να θηλάζεις.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Amaretto έχω φίλη η οποία όταν σαράντησε επειδή είχε το άγχος "και τώρα που θα μπορώ να βγαίνω απο το σπίτι για λίγο τι θα γίνει αν το μωρό θέλει να φάει?" της σταμάτησε το γάλα μεσα σε μια νύχτα. Θήλασε κανονικά αργά το βράδυ και στις 7 το πρωί δεν είχε γάλα. Και μιλάω για αποκλειστικό θηλασμό, έτσι?Οπότε, αν και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου οτι είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επηρεάσουν τον θηλασμό.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Amaretto έχω φίλη η οποία όταν σαράντησε επειδή είχε το άγχος "και τώρα που θα μπορώ να βγαίνω απο το σπίτι για λίγο τι θα γίνει αν το μωρό θέλει να φάει?" της σταμάτησε το γάλα μεσα σε μια νύχτα. Θήλασε κανονικά αργά το βράδυ και στις 7 το πρωί δεν είχε γάλα. Και μιλάω για αποκλειστικό θηλασμό, έτσι?Οπότε, αν και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου οτι είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επηρεάσουν τον θηλασμό.

 

Δεν ξέρω αν η φίλη σου ακολούθησε λάθος πρακτικές, δεν είχε σωστή πληροφόρηση ή αυτό που είπε ήταν κάποιου είδους δικαιολογία, για να μη συνεχίσει το θηλασμό, πάντως, οι επιστήμονες διαφωνούν απόλυτα σε αυτό. Παραθέτω από πρόσφατο ποστ της Αγλαΐας:

 

 

Η γαλουχία στα ζώα και τον άνθρωπο έχει μελετηθεί ενδελεχώς τις τελευταίες 4 δεκαετίες και δεν υπάρχουν ούτε μυστήρια ούτε μεταφυσικα φαινόμενα.

 

Το γάλα δεν μειώνεται ούτε όταν η μητερα μπαίνει στο χειρουργείο, ούτε όταν συμβαίνουν τραγικά γεγονότα στη ζωή της.

 

Το γάλα μείωνεται μόνο

όταν η μητέρα δεν θηλάζει όσο συχνά θέλει το μωρό,

όταν δεν θηλάζει όση ώρα θέλει το μωρό,

όταν δίνει συμπλήρωμα και πιστεύει σε αυτό,

όταν δεν είναι σωστά πληροφορημένη και ερμηνεύει αυθαίρετα διάφορα σημάδια που δεν σχετίζονται ούτε με την παραγωγή του γάλακτος ούτε με το θηλασμό.

 

Ζούμε σε μια εποχή που η επιστήμη έχει προχωρήσει αρκετά. Η φυσιολογία της γαλουχίας και οι παράγοντες που την επηρεάζουν είναι γνωστά από τη δεκαετία του 1970 τουλάχιστον. Οι περισσότερες ασθένειες, ακόμη και πολύ σοβαρές, δεν επηράζουν την παραγωγή.

 

Τα καταφέρνουν μια χαρά στο θηλασμό μητέρες με χρόνιες σοβαρές ασθένειες, μητέρες με μεσογειακή αναιμία, με σκλήρυνση κατά πλάκας, με σοβαρότατα καρδιακά προβλήματα, μητέρες που χρειάζονται πολύωρα χειρουργία, μητέρες ετοιμοθάνατες.

 

Και προσθέτω ότι, αν ο θηλασμός εξαρτιόταν τόσο άμεσα από "άλλους παράγοντες", το ανθρώπινο είδος δεν θα είχε καταφέρει να επιβιώσει τόσα χρόνια που δεν υπήρχαν οι φόρμουλες.

 

Αν θέλεις να θηλάσεις, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ενημερωθείς σωστά από έγκυρες πηγές και όχι από συγγενείς και γνωστούς, που όσο κι αν ενδιαφέρονται, βγάζουν αυθαίρετα συμπεράσματα και θεωρίες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι επιστήμονες διαφωνούν και με τα θαύματα που γίνονται πολλές φορές σε ανθρώπους, που αυτοί, είχαν τελειωμένους.Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν γίνονται( εγώ τουλάχιστον τα πιστεύω).Και ξαναλέώ μιλάω για αποκλειστικό θηλασμό, και η κοπέλα είχε θηλάσει κανονικά λίγες ωρες πρίν.Δεν αμφισβητώ τους επιστήμονες, ούτε και την Αγλαία προσωπικά, ίσα ίσα που την εμπιστεύομαι και πάρα πολύ.Απλά διαφωνώ στο οτι ο ψυχολογικός παράγοντας δεν μπορεί να επηρεάσει βιολογικές μας λειτουργίες.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο ψυχολογικός παράγοντας επηρεάζει την ποσότητα του γάλακτος μόνο στο βαθμό που η μητέρα, εξαιτίας της ψυχολογικής της κατάστασης, δεν μπορεί να εκτιμήσει σωστά τις απαιτήσεις του θηλασμού και τα προβλήματα που προκύπτουν, επειδή εφαρμόζει λάθος τακτικές.

Το άγχος, η στενοχώρια κτλ μπορεί να καθυστερήσουν το αντανακλαστικό έκκρισης του γάλακτος και να φανεί στη μαμά ότι το γάλα στέρεψε αλλά ο μηχανισμός παραγωγής συνεχίζει να λειτουργεί. Αν η μητέρα επιμείνει με τη σωστή τακτική, θα μπορέσει να θρέψει το μωρό της. Αν δεν επιμείνει, οδηγείται σε αποθηλασμό.

Δεν ξέρω το ιστορικό της φίλης σου, οπότε μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω. Αφού το μωρό της φίλης σου κοιμόταν τις νύχτες και ίσως δεν θήλαζε αποτελεσματικά την ημέρα, η φυσική συνέπεια ήταν να μην εδραιωθεί η γαλουχία, δηλαδή η παραγωγή της μαμάς να μην ανταποκρινόταν στις ανάγκες του μωρού. Δεν ξέρω από πού συμπέρανε η φίλη σου ότι στέρεψε το γάλα. Το μόνο "θαύμα" που βλέπω σε αυτή την περίπτωση είναι πώς ένα μωρό έφτασε στις 40 μέρες, χωρίς να υπάρξουν άλλα προβλήματα, που να χτυπήσουν το καμπανάκι στη μαμά ότι κάτι δεν γίνεται σωστά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Amaretto θεωρώ οτι εχουμε βγει εκτός θέματος και δεν υπάρχει λόγος να γεμίζουμε τις σελίδες αυτού του τοπικ με τη συγκεκριμένη συζήτηση. Σπαταλάμε και το δικό μας χρόνο και των κοριτσιών που προσπαθούν να ενημερωθούν για τα θήλαστρα. Η δικιά μου ερώτηση ήταν εξαρχής αν η χρήση θήλαστρου είναι επίπονη. Έχεις χρησιμοποιήσει?Ξέρεις αν όντως πονάει?

Συγνώμη σε όλες για τις σπαταλημένες σελίδες.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι έχω καταλάβει μονο της medela τα θήλαστρα αξίζουν και ειναι και ανώδυνα γι'αυτο θα προμηθευτώ ενα οταν πλησιάζει η ώρα, ηλεκτρικό.

 

Πάντως αυτό με το ψυχολογικό που λέτε συνέβησε και στη μαμά μου...με θήλαζε αποκλειστικά 5 μήνες και της κόπηκε το γάλα μαχαίρι μια μέρα που ταξίδευε απο Ικαρία για Αθήνα στο καράβι....η κακομοίρα φρίκαρε γιατι δεν έβγαζε ουτε σταγόνα και δεν ειχε να με ταίσει. Στεναχωριόταν που έφευγε απο τον τόπο της για να πάει να μεινει στο μέρος του πατέρα μου :(

Και το 80 στην Ικαρία όλες θήλαζαν όσο είχαν γιατι δεν ειχαν παιδίατρους και βλακείες να τους λένε τα αντίθετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε βρε Yogini, πες τα και εσυ γιατί έλεγα μηπως εγώ κατέβηκα απο τον Αρη! Τέλος παντων, τελικά μόνο για το θήλαστρο της medela εχω ακούσει καλά λόγια και μάλλον σε αυτό θα καταλήξω και εγώ. Μήπως έχεις ιδέα απο τιμές?Βρήκα στο http://www.babycare.nl το medela swing (ηλεκτρικό) 149 ευρώ. Οι αντίστοιχες τιμές στην Ελλάδα που παίζουν?

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με το ψυχολογικό που λέτε συνέβησε και στη μαμά μου...με θήλαζε αποκλειστικά 5 μήνες και της κόπηκε το γάλα μαχαίρι μια μέρα που ταξίδευε απο Ικαρία για Αθήνα στο καράβι....η κακομοίρα φρίκαρε γιατι δεν έβγαζε ουτε σταγόνα και δεν ειχε να με ταίσει. Στεναχωριόταν που έφευγε απο τον τόπο της για να πάει να μεινει στο μέρος του πατέρα μου

 

Δεν ισχύει σε καμια περίπτωση ! Η μητέρα μου έχασε την μητέρα της οταν τα αδέρφια μου ηταν 2 μηνών . Δεν νομίζω να ειναι μικρή στεναχωρια αυτο ... ηταν και πολυ δεμένες ...Συνέχισε να θηλάζει τα διδυμα αδερφια μου για 1,5 χρόνο ακομα ...

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ?

 

Όχι! Τα περισσότερα θηλαστικά τα καταφέρνουν μια χαρά χωρίς θήλαστρα εδώ και πάνω από 60 εκ. χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Ο ενδοιασμός μου ομως είναι αν η χρήση των θηλάστρων πονάει ή όχι.

 

Τα άχρηστα θήλαστρα πονάνε, τέτοια είναι όσα μοιάζουν με τρόμπες ποδηλάτου, τα περισσότερα ηλεκτρικά που βρίσκουμε σε τζάμπο (το core) και φαρμακεία (nuk, chicco) γιατί αυτά είναι μεν ηλεκτρικά αλλά δεν κάνουν μόνα τους καμία κίνηση, κάνουν αναρόφηση και αν η μητέρα δεν ξέρει αν το χρησιμοποιήσει μπορεί να προκαλεσουν σοβαρό τραυματισμό. Αυτά τα θήλαστρα και πονανε και είναι επικίνδυνα.

 

Τα καλά ηλεκτρικά θήλαστρα δεν πρέπει να πονάνε, αν πονάνε σημαίνει ότι δεν είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω την αληθεια, είπα να το πάρω,γιατι θέλω να θηλάσω πολύ αλλα δεν είμαι και ο άνθρωπος που θα κάτσει 6 μήνες η ενα χρόνο στο σπίτι, ή που θα θηλάσει στο δρόμο.

 

Το θήλαστρο θα το χρειαστείς αν τελικά αποφασίσεις να θηλάσεις όταν γεννηθεί το μωρό. Αν θεωρείς ότι ο θηλασμός σε δεσμεύει στο σπίτι (που δεν σε δεσμεύει) ή ότι είναι ντροπή και πρέπει να γίνεται κρυφά, τότε μάλλον θα θηλάσεις για κάποιον καιρό και το πιθανότερο είναι να μην χρειαστείς κανένα θήλαστρο.

 

 

Εκτός αυτού, ξέρω οτι λόγω του ΑΣΕΠ ( θα συμμετάσχω τον καινουριο χρόνο) κάποιες πολύωρες εξόδους θα τις έχω!

Τα θήλαστρα δεν έχουν έλλειψη, όταν το χρειαστείς θα μπορείς να επιλέξεις ακριβώς αυτό που σου χρειάζεται ανάλογα με την ηλικία και τις ανάγκες του μωρού.! :)

 

Αλλά όπως είπα και παραπάνω θέλω να φτιάξω τράπεζα, έτσι ώστε αν μου κοπεί το γάλα νωρίτερα απο ότι θα ήθελα, να έχω απόθεμα!

 

Μάλλον είσαι πολύ μπερδεμένη. Όταν θηλάζεις αποκλειστικά προλαβαίνεις το πολύ να κάνεις μια-δυο αντλήσεις για να εξασφαλίσεις ένα γεύμα για την τράπεζα. Πρέπει να αντλείς ένα γεύμα κάθε μέρα για μία ολόκληρη εβδομάδα για να εξασφαλίσεις τα γεύματα μιας μόνο ημέρας που δεν θα θηλάσεις. Δηλαδή για να εξασφαλίσεις τα γεύματα δύο εβδομάδων μόνο θα πρέπει να αντλείς κάθε μέρα για 3,5 μήνες! Δεν έχει νόημα να κάνεις τόσο κόπο για τόσο μεγάλο διάστημα για να πάρει το μωρό 2 εβδομάδες επιπλέον μητρικό γάλα.

 

Οι μητέρες που αντλουν έχουν στον καταψύκτη 5-10 γεύματα για μια ώρα ανάγκης, όταν πρόκειται να λείψουν αντλούν απο την προηγούμενη ένα γεύμα και ένα γεύμα την ίδια μέρα πριν φύγουν και συνήθως δεν χρειάζονται τα γεύματα του καταψύκτη.

 

Αν λείπεις πολλές ώρες θα πρέπει να βρεις έναν τρόπο να αντλείς κατά τις ώρες που απουσιάζεις γιατί θα πρήζεται το στήθος. Το πόσες ώρες αντέχεις εξαρτάται από το πόσο μικρό είναι το μωρό. Το πρώτο διάστημα μπορεί να μην αντέχεις ούτε τρίωρο, αργότερα μπορεί να αντέχεις εξάωρο χωρίς πρόβλημα.

 

Είναι βασικό λοιπόν να ξέρεις τις ανάγκες σου πριν επιλέξεις θήλαστρο, το σημαντικότερο όμως είναι να θηλάζεις. Είναι πολύ νωρίς για να ξέρεις αν τελικά θα θηλάσεις ή όχι.

 

Με τις καλύτερες ευχές μου! :)

Link to comment
Share on other sites

έχω φίλη η οποία όταν σαράντησε επειδή είχε το άγχος "και τώρα που θα μπορώ να βγαίνω απο το σπίτι για λίγο τι θα γίνει αν το μωρό θέλει να φάει?" της σταμάτησε το γάλα μεσα σε μια νύχτα.

 

δηλαδή είχε τόσο άγχος να ταΐσει το μωρό της τη λίγη ώρα που θα έβγαινε και της κόπηκε εντελώς το γάλα;

 

Ενα μπουκάλι ξένο γάλα είναι πολύ καλύτερο από έξι μπουκάλια ξένο γάλα. Η φίλη σου δεν είχε κανένα πρόβλημα να δώσει 6 μπουκάλια ξένο γάλα, και δεν είχε κανένα πρόβλημα να πει τερατώδη ψέματα...

 

Μην είσαι τόσο αφελής και μην πιστεύεις την κάθε βλακεία που λένε οι γυναίκες που ΔΕΝ θέλουν να θηλάσουν αλλά ντρέπονται να το πούνε.

 

Θήλασε κανονικά αργά το βράδυ και στις 7 το πρωί δεν είχε γάλα. Και μιλάω για αποκλειστικό θηλασμό, έτσι?Οπότε, αν και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου οτι είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επηρεάσουν τον θηλασμό.

 

Οι γυναίκες που δεν θέλουν να θηλασουν λένε μεγάλα παραμύθια γιατί υπάρχουν πολλοί αφελείς που τις πιστεύουν.

 

Ξέρω πολλές περιπτώσεις γυναικών που πήραν χάπια για να διακόψουν τη γαλουχία αλλα ντρεπόταν γι αυτό και λέγανε του κόσμου τις ιστορίες.

Το ξέρω απο τους γιατρούς τους που τους έδωσαν τα χάπια, ζήτησαν εχεμύθια και οι γιατροί το σεβάστηκαν.

 

Η φίλη σου μπορεί να είναι μία από αυτές... Είναι ο μόνος τροπος για να κοπεί το γάλα ετσι απότομα.

 

Η φυσιολογία του θηλασμού είναι γνωστή εδώ και δεκαετίες, δεν υπάρχει κανένα μυστήριο και κανένα μεταφυσικό φαινόμενο που να διαταράσσει τη γαλουχία.

Link to comment
Share on other sites

Απλά διαφωνώ στο οτι ο ψυχολογικός παράγοντας δεν μπορεί να επηρεάσει βιολογικές μας λειτουργίες.

Μπορεί ο ψυχολογικός παράγοντας να επηρεάσει βιολογικές λειτουργίες αλλά δεν μπορεί να μηδενίσει σε μερικές ώρες ορμόνες που παράγονται για 6 εβδομάδες. Μπορεί το στρες να μπλοκάρει για λίγο το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος αλλά το γάλα είναι μέσα στο στήθος και θα πρηστεί το στήθος αν το μωρό δεν θηλάσει. Το να εξαφανιστεί η παραγωγή από τη μια στιγμή στην άλλη δεν έχει συμβεί ούτε σε μητέρες που πέθαναν τα μωρά τους.

 

Η φίλη σου ήθελε να βγαίνει έξω και δεν ήθελε να θηλάσει. Αν ήθελε να θηλάσει θα μπορούσε να το κάνει τις ώρες που ήταν στο σπιτι και να δίνει ένα μπουκάλι ξένο γάλα όταν λείπει. Αν κάτι τόσο απλό της φαινότανε βουνό τότε σημαίνει ότι έχει σοβαρά διαταραγμένη αντίληψη της παραγματικότητας. Όλη η ιστορία είναι εντελώς παράλογη και ανόητη.

 

Δεν θα έπρεπε να ανέχεσαι να σε εμπαίζουν με τέτοιες ιστορίες. :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως αυτό με το ψυχολογικό που λέτε συνέβησε και στη μαμά μου...με θήλαζε αποκλειστικά 5 μήνες και της κόπηκε το γάλα μαχαίρι μια μέρα που ταξίδευε απο Ικαρία για Αθήνα στο καράβι....η κακομοίρα φρίκαρε γιατι δεν έβγαζε ουτε σταγόνα και δεν ειχε να με ταίσει. Στεναχωριόταν που έφευγε απο τον τόπο της για να πάει να μεινει στο μέρος του πατέρα μου :(

Και το 80 στην Ικαρία όλες θήλαζαν όσο είχαν γιατι δεν ειχαν παιδίατρους και βλακείες να τους λένε τα αντίθετα.

 

Το άγχος μπορεί να μπλοκάρει το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος, το γάλα όμως δεν κόβεται, συνεχίζει να παράγεται και αν δεν κατέβει το στήθος γίνεται τούμπανο.

 

Έχω ακούσει απίστευτες ιστορίες με γάλατα που κόπηκαν, όσο περισσότερες λεπτομέρειες μαθαινα τόσο η ιστορία φαινόταν πολύ διαφορετική...

 

Μην πιστεύετε όλα αυτά τα απίθανα που θέλουν να απαλλάξουν κάποιον από τις τύψεις του... Τα ακούμε αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα πιστεύουμε...

 

Μητέρες στην κατοχή δεν είχαν να ταΐσουν τα μεγάλα πλέον παιδιά τους και ξανακατέβασαν γάλα και τα έσωσαν απο την ασιτία, αυτό κάνει η μεγάλη στεναχώρια και το νοιάξιμο για το παιδί...

Link to comment
Share on other sites

πες τα και εσυ γιατί έλεγα μηπως εγώ κατέβηκα απο τον Αρη!

 

σε όλους τους πλανήτες που υπάρχουν θηλαστικά, ο μηχανισμός του θηλασμού έχει δοκιμαστεί για εκκατομύρια χρόνια. Όσα θηλαστικά είχαν σοβαρές διαταραχές στη γαλουχία δεν άφησαν απογόνους, τα μωρά τους πέθαναν και τα γονίδιά τους δεν διαιωνίσθηκαν.

 

Στη διάρκεια των 50 χρόνων που έχουν κυκλοφορήσει τα γάλα σε σκόνη δεν είναι δυνατό να έχουν συμβεί μεταλλάξεις τέτοιες που να δικαιολογούν αυτές τις ιστορίες.

 

Τέτοιες ιστορίες λέγονται και θα συνεχίσουν να λέγονται όσο υπάρχουν αφελείς που τις πιστεύουν....

 

 

Τέλος παντων, τελικά μόνο για το θήλαστρο της medela εχω ακούσει καλά λόγια και μάλλον σε αυτό θα καταλήξω και εγώ. Μήπως έχεις ιδέα απο τιμές?Βρήκα στο http://www.babycare.nl το medela swing (ηλεκτρικό) 149 ευρώ.

ίδια τιμή έχει! (παντού στον πλανήτη, ίσως και στον Άρη!)

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία εγώ θελω να σε ρωτήσω κάτι άλλο ....

 

Επειδή υπάρχει μεγαλη πιθανότητα για προώρο τοκετο στην περίπτωσή μου, ήθελα να μου πεις δυο τρία πραγματάκια ώστε να είμαι προετοιμασμένη για το πως θα αντιμετωπίσω το θέμα του θηλασμου σε αυτή την περίπτωση.

Αν υποθέσουμε ότι το μωρό μπει στη θερμοκοιτίδα ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να αντλώ το γάλα μου έτσι ώστε να έχω πιθανότητες παίρνοντας το μωρό στο σπίτι να εδραιώσω τον αποκλειστικό θηλασμό; Ποιο θήλαστρο να προτιμήσω και που θα το βρω εκείνες τις πρώτες στιγμές του πανικού, μήπως μπορω να κάνω κάτι νωρίτερα;;; Υπάρχει ελπίδα να τα καταφέρει κανείς ή το μωρό συνηθίζει στο μπουκάλι και δεν επιστρέφει στο στήθος;;; Ειναι πιο δύσκολο για ένα πρόωρο μωράκι να θηλάζει;;;

Ρωτάω γιατί πολλές φορές ακούμε ότι μανούλες με προώρα δύσκολα καταφέρνουν να ανταπεξέλθουν στο θηλασμό, θέλεις το άγχος η στεναχώρια δεν ξέρω τι άλλο... και είναι κρίμα γιατι το γάλα της μαμάς λειτουργεί σαν φάρμακο σε αυτές τις περιπτώσεις ....

Όποτε έχεις χρόνο και διάθεση μου απαντάς ... ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...