Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γίνεται Κουμπάρος / Κουμπάρα σε Βάφτιση ή γάμο χωρίς να έχει πριν κάνει θρησκευτικό γάμο;


Recommended Posts

Εμάς δεν μας ζήτησαν χαρτί που να φαίνεται ο γάμος τους, παρόλο που μπήκαν και οι δύο ως νονοι. Τους είχα ζητήσει εγώ και ληξιαρχική πράξη αλλά όταν είπα στον παπά ότι την έχω μου είπε ότι δεν χρειάζεται, δεν την είδε καν, ήθελε μόνο το πιστοποιητικό βάφτισης που έλεγε ότι είναι ορθόδοξοι. Εκτός αν απλά πειστηκε επειδή είπα ότι την έχω, δεν θα του το έλεγα αν δεν ίσχυε προφανώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, chocolate_eater είπε:

 

Εάν ο νονός βαφτίσει μόνος του, μεταξύ μας δεν υποχρεούται καν να πει οτι είναι παντρεμένος.....αν θέλει και τη σύζυγο δίπλα ως "νονά", τότε ισως προκύψει κάποιο θέμα διότι, για την Εκκλησία, δεν υπάρχει ο γάμος τους.

Ναι όντως μπορούν να το κάνουν αλλά προσωπικά εγώ δεν θα μπορούσα να πω ψέματα κ ιδιαίτερα σε παπά, αν ρωτήσει ο ίδιος παπάς αν είναι παντρεμένος ο νονός θα πουν όχι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Ναι όντως μπορούν να το κάνουν αλλά προσωπικά εγώ δεν θα μπορούσα να πω ψέματα κ ιδιαίτερα σε παπά, αν ρωτήσει ο ίδιος παπάς αν είναι παντρεμένος ο νονός θα πουν όχι?

 

Ναι δε λέεω να  πει ψέματα, απλώς αν πάει μόνος του, ενδεχομένως να μη ρωτήσει....

Link to comment
Share on other sites

Εμάς πάντως δεν μας ρώτησαν καν στη Μονή που βαφτίσαμε τον μικρό , αν ο νονός μας είναι παντρεμένος. Γενικά είναι πού θα πέσεις. Φιλικό ζευγάρι είχε θέμα να βαφτίσει το παιδί του γιατί είχε παντρευτεί με πολιτικό. Αντίθετα, στο γάμο της κολλητής μου, εδώ Ελλάδα, ο κουμπάρος ήταν Γάλλος, καθολικός!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε παντρευτεί με πολιτικό, σε δύο εκκλησίες αρνήθηκαν και σε μια δεν είχαν καμία αντίρρηση, όπως και για το ότι το όνομα του γιου μου είναι ξένο και καθολικό. Κανένα πρόβλημα και σε αυτό. Ευτυχώς υπάρχουν πολλές επιλογές.

Ο συγκεκριμένος επίσης δε ρώτησε εάν οι νονοί είναι χ.ο. όλα καλά.

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αν έχουν κάνει οι γονείς πολιτικό και γενικώς αν είναι χριστιανοί δεν παίζει κανένα ρόλο, το γράφει στο σάιτ της αρχιεπισκοπής. Γράφει μάλιστα ότι δεν παίζει ρόλο, γιατί ο νονός εγγυάται τη κατηχηση του παιδιού. Γι'αυτό ο νονός πρέπει να είναι Χ.Ο. ακόμα κι αν οι γονείς δεν είναι. Το ότι αρνούνται κάποιοι παπάδες είναι δική τους πρωτοβουλία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
17 ώρες πρίν, Anna.mps είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ήθελα να σας ρωτήσω ο κουμπάρος που παντρεύει την νύφη και τον γαμπρό  πρέπει να είναι και αυτός βαφτισμενος?

Πρέπει να είναι χριστιανός (νομίζω ότι είναι αποδεκτό να είναι και άλλου δόγματος). Είναι λογικό δεδομένου ότι παίρνει μέρος σε μυστήριο.

Στην πράξη αμφιβάλλω αν κάποιος ιερέας θα ζητήσει πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θεωρητικά δεν υπάρχει θέμα, οι περισσότεροι δεν ζητάνε καν. Περάστε όμως μια βόλτα από την εκκλησία να ρωτήσετε τι χαρτιά θα χρειαστούν. Συνήθως ζητάνε ληξιαρχική πράξη γέννησης για να φανεί το θρήσκευμα. 

Υπόψιν ότι το θρήσκευμα δεν εμφανίζεται πλέον στις ΛΠΓ γιατί θεωρείται προσωπικό δεδομένο - πρέπει να ζητήσετε συγκεκριμένα να γραφτεί, τονίζοντας ότι χρειάζεστε το χαρτί για αυτήν τη δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

Μια φολη θα βαφτίσει το παιδάκι της στον τόπο καταγωγής του συζύγου κ της ειπε ο παπάς ότι θα πρέπει πρώτα να δώσει την άδεια του ο παπάς της ενορίας στην Αθήνα.

Μα πάνε καλά οι παπάδες?Αυτό γινόταν μόνο για το γάμο.το κάνουν κ για την βάφτιση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/2/2022 at 5:11 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Μια φολη θα βαφτίσει το παιδάκι της στον τόπο καταγωγής του συζύγου κ της ειπε ο παπάς ότι θα πρέπει πρώτα να δώσει την άδεια του ο παπάς της ενορίας στην Αθήνα.

Μα πάνε καλά οι παπάδες?Αυτό γινόταν μόνο για το γάμο.το κάνουν κ για την βάφτιση?

 

Ναι ζητανε χαρτι και πληρωμη της ενοριας απο την οποια "φευγεις", ακριβως οπως και στον γαμο, κι εμεις το ειχαμε κανει επειδη ηταν σε αλλη ενορια της Αθηνας. Η λογικη ειναι οτι πρεπει να βαφτιζεις στην ενορια που μένεις επειδη εκει θα κατηχειται. Αν και δεν ειμαι ιδιαιτερα της θρησκειας, αυτο μπορεις να πεις οτι εχει μια α' λογικη, εν αντιθεσει με τον γαμο που πληρωνει η νυφη στην ενορια της επειδη επρεπε να γινει εκει υποτιθεται.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Ναι ζητανε χαρτι και πληρωμη της ενοριας απο την οποια "φευγεις", ακριβως οπως και στον γαμο, κι εμεις το ειχαμε κανει επειδη ηταν σε αλλη ενορια της Αθηνας. Η λογικη ειναι οτι πρεπει να βαφτιζεις στην ενορια που μένεις επειδη εκει θα κατηχειται. Αν και δεν ειμαι ιδιαιτερα της θρησκειας, αυτο μπορεις να πεις οτι εχει μια α' λογικη, εν αντιθεσει με τον γαμο που πληρωνει η νυφη στην ενορια της επειδη επρεπε να γινει εκει υποτιθεται.

Στη βάφτιση πηγαμε αλλού κ δεν μας ζήτησαν τίποτα.εννοω χαρτί από την ενορία μας

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Στη βάφτιση πηγαμε αλλού κ δεν μας ζήτησαν τίποτα.εννοω χαρτί από την ενορία μας

 

Πότε; Εμας στα τελη του '19 μας ζητησαν. Μηπως ειναι καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...