Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γίνεται Κουμπάρος / Κουμπάρα σε Βάφτιση ή γάμο χωρίς να έχει πριν κάνει θρησκευτικό γάμο;


Recommended Posts

Μπορείτε να μου πείτε αν έχετε ακούσει παπάδες να μη βαφτίζουν παιδάκια αν δεν έχει προηγηθεί θρησκευτικός γάμος? Γιατί έχουμε παντρευτεί με πολιτικό γάμο με το σύζυγό μου, και δεν προτιθέμεθα να κάνουμε κι άλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι έτυχε σε μια φίλη μου! Ο παπας τους έθεσε απαράβατο όρο να κάνουν θρησκευτικό γαμο πρώτα και να ακολουθήσει η βαπτιση του γιού τους... έτσι και έγινε... Δεν ξέρω όμως αν είναι καθαρά στην κρίση του κάθε παπά ή αν ειναι κανόνας της εκκλησιας γενικότερα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως εξαρτάται από τον παπά. Πάντως αν δεν βρεθεί παπάς να τη βαφτίσει, θα δηλώσουμε απλά το όνομά της στο δημαρχείο, και δεν θα κάνουμε βάφτιση. Στον εκβιασμό δεν θα υποκείψουμε.

Τι δηλ.? Αν παράδειγμα δεν είχαμε παντρευτεί καθόλου, γιατί π.χ. χωρίσαμε μόλις έμαθε την εγκυμοσύνη, ή ήθελα απλά να γίνω μητέρα χωρίς γάμο, ή ο άντρας μου είναι μουσουλμάνος, δε θα μου τη βαφτίζανε? Δεν θέλουνε δηλ. άλλον ένα χριστιανό? Με εκνευρίζουνε τα κολλημένα μυαλά που υπάρχουν στην εκκλησία μας.

Link to comment
Share on other sites

Sorry,

 

Να ρωτήσω;

 

Η ληξιαρχική πράξη γάμου που παίρνεις από το Δήμο (αντίγραφο) αναφέρει εάν είναι θρησκευτικός ο γάμος???

 

Sorry αλλά δεν το έχω προσέξει

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως εξαρτάται από τον παπά. Πάντως αν δεν βρεθεί παπάς να τη βαφτίσει, θα δηλώσουμε απλά το όνομά της στο δημαρχείο, και δεν θα κάνουμε βάφτιση. Στον εκβιασμό δεν θα υποκείψουμε.

Τι δηλ.? Αν παράδειγμα δεν είχαμε παντρευτεί καθόλου, γιατί π.χ. χωρίσαμε μόλις έμαθε την εγκυμοσύνη, ή ήθελα απλά να γίνω μητέρα χωρίς γάμο, ή ο άντρας μου είναι μουσουλμάνος, δε θα μου τη βαφτίζανε? Δεν θέλουνε δηλ. άλλον ένα χριστιανό? Με εκνευρίζουνε τα κολλημένα μυαλά που υπάρχουν στην εκκλησία μας.

 

πηγαινε κανε μια βολιδοσκοπηση ....μη πεις τιποτα για γαμο...αν σου πει τιποτα πες του στη τελικη να σου πληρωσει αυτος τα εξοδα που θελει ο θρησκευτικος....παντως οταν πηγα να κλεισω τη βαφτιση δε με ρωτησε κανεις τι γαμο ειχα κανει...ουτε καν αν ο νονος ειναι Χ.Ο. δε με ρωτησαν .....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ειναι πραγματι σε ποιον παπα θα πεσεις!Αν και εγω νομιζω οτι ολα ειναι μεσα στο κολπο.Σε υποχρεωνουν να παντρευτεις με θρησκευτικο για να τα παρουν και απο εκει!!!!Εδω αλλοι ρωτανε αν η νονα-νονος ειναι παντρεμενοι με θρησκευτικο.Ασε τωρα γιατι ειπα να μη πω για τους παπαδες αλλα δεν αντεξα.

Link to comment
Share on other sites

Sorry,

 

Να ρωτήσω;

 

Η ληξιαρχική πράξη γάμου που παίρνεις από το Δήμο (αντίγραφο) αναφέρει εάν είναι θρησκευτικός ο γάμος???

 

Sorry αλλά δεν το έχω προσέξει

εγω που εκανα και τα 2 η ληξιαρχικη πραξη γαμου ειναι του πολιτικου και κατω κατω γραφει και για τον θρησκευτικο!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν βάπτισα την 6χρονη κόρη μου ο παπάς ρώτησε τον νονό μας

1ον εαν είχε βαπτίσει αγοράκι γιατί μπορείς να βαπτίζεις μόνο παιδάκια

ίδιου φύλλου και

2ον εαν είχε παντρυτεί με πολιτικό γάμο γιατί δεν επιτρέπεται να γίνεται

νονός κάποιος που έχει κάνει πολιτικό γάμο.

Τα παραπάνω μας είπε ότι ήταν εντολή του Μητροπολίτη. :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως βαφτιζω 4 ιουλιου και ο παππας το μονο που ρωτησε οταν πηγαμε τα χαρτια της μπεμπας ειναι αν η νονα ειναι χριστιανη ορθοδοξη, δεν τον ενδιεφερε τιποτα αλλο.Και μεις με πολιτικο παντρευτηκαμε και δεν θα κανουμε θρησκευτικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδω και πολλα χρονια υπαρχει σχετικη εγκυκλιος απο την Εκκλησια της Ελλαδος,πως δεν απαγορευεται να βαφτιζονται παιδια που οι γονεις τους δεν εχουν κανει θρησκευτικο γαμο.Αρκετοι παπαδες την παραβλεπουν και κακως αρνουνται.Με μια αναζητηση στο διαδικτυο θα τη βρεις.Ο πολιτικος γαμος αποτελει κωλυμα μονο στην περιπτωση που καποιος θελει να γινει κουμπαρος ή νονος(με τη λογικη οτι εχει απορριψει το μυστηριο του γαμου,αρα δεν μπορει να συμμετασχει σε καποιο αλλο)

Link to comment
Share on other sites

Κ γω με πολιτικο γαμο ειμαι. Δεν με ενδιαφερει καθολου το να κανω θρησκευτικο. Κριμα τα εξοδα. Οχι οτι δεν πιστευω αλλα ειναι πολλα τα λεφτα............ Αρη......

Λοιπον το μπισκοτακι μου θα το βαφτισω 24 μαιου. κανενας δεν με ρωτησε αν ειμαι με πολιτικο ή θρησκευτικο.

Αααααααα..............

Και η ληξιαρχικη πραξη γαμου λεει οτι ο γαμος μου ειναι πολιτικος.

xzDLp2.png

fa5gp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα! Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να μας ρωτήσουν τελευταία στιγμή πώς παντρευτήκαμε? Η βάφτιση θα γίνει αρχές Μαϊου, έχουμε κανονίσει όλα τα διαδικαστικά, αλλά εμείς έχουμε κάνει πολιτικό γάμο. Μπορεί τη στιγμή της βάφτισης να "μας τα χαλάσουν"? Δε θέλω να το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μόνο για την νονά με ρώτησε αν είναι χριστινή ορθόδοξη. Μάλιστα μου είπε ότι αν η ταυτοτητά της είναι παλια που αναγράφεται τοθρήσκευμα δεν χρειάζεται τίποιτα άλλο και αν είναι καινουρια να του πάμε την ληξιαρχική πράξη γάμου της( τώρα αν δεν ήταν παντρεμένη δεν ξέρω τι θα ζητούσε). Για μας δεν ρώτησε κάτι μόνο τις ταυτοτητες μας του πήγαμε. Πάντως και μια φίλη μου που είχε παντρευτεί μόνο με πολιτικό το βαπτισε πέρσι το παιδακι της κανονικα δεν της είπε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις βαφτιζουμε τον Ιουνιο τον μπεμπη μας!

Οταν πηγαμε στην εκκλησια, μας εδωσε ενα χαρτι ο παπας, απο την Μητροπολη που ελεγε τι απαγορευεται.Μεσα σε αυτα λεει οτι απαγορευεται η παρουσια ως αναδοχων μη Ορθοδοξων Χριστιανων κ προσωπων που ετελεσαν μονο πολιτικο γαμο.

Οποτε ο νονος τους νοιαζει(μας ρωτησε κιολας για το νονο ο παπας.Εμας δεν μας ρωτησε)

 

Δειτε κ αυτο

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...
Έχω την εντύπωση πως εξαρτάται από τον παπά. Πάντως αν δεν βρεθεί παπάς να τη βαφτίσει, θα δηλώσουμε απλά το όνομά της στο δημαρχείο, και δεν θα κάνουμε βάφτιση. Στον εκβιασμό δεν θα υποκείψουμε.

Τι δηλ.? Αν παράδειγμα δεν είχαμε παντρευτεί καθόλου, γιατί π.χ. χωρίσαμε μόλις έμαθε την εγκυμοσύνη, ή ήθελα απλά να γίνω μητέρα χωρίς γάμο, ή ο άντρας μου είναι μουσουλμάνος, δε θα μου τη βαφτίζανε? Δεν θέλουνε δηλ. άλλον ένα χριστιανό? Με εκνευρίζουνε τα κολλημένα μυαλά που υπάρχουν στην εκκλησία μας.

 

Η απάντηση είναι ΟΧΙ, δεν θέλουνε άλλον ένα χριστιανό. Αν θεωρείς την βάπτιση, τυπικό ζήτημα, μπορείς να μην την κάνεις.

 

Επί της ουσίας: Η βαπτιση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ. Αν θέλετε να κάνετε ονοματοδοσία, καλώς να την κάνετε στο ληξιαρχείο.

 

Επειδή στη βάπτιση δηλώνεις ότι ασπάζεσαι το δόγμα και παίρνεις την ευθύνη της κατήχησης του παιδιού ΜΑΖΙ με τον ανάδοχο, μπορεί να κρίνει ο παπάς ότι δεν βαπτίζει εάν οι γονείς δεν ασπάζονται και τα υπόλοιπα μυστήρια.

 

Πλέον η εκκλησία έχει αποφασίσει, να δέχεται γονείς με πολιτικό γάμο, εφόσον ο ανάδοχος είναι χριστιανός ορθόδοξος και αποδέχεται αυτός όλα τα μυστήρια και το δόγμα.

 

Οι υπόλοιπες περιπτώσεις που ανέφερες, είναι ειδικότερες και υπάρχει πρόβλεψη και γι'αυτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 20/11/2019 at 12:35 ΠΜ, dream_on είπε:

Καλησπέρα σε όλους σας. 

 

Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει κουμπάρος σε θρησκευτικό γάμο, άτομο που έχει παντρευτεί με πολιτικό γάμο;

Όταν πήγα να κλείσω την εκκλησία για τον γάμο μου ο παπάς με ρώτησε αν οι κουμπάροι έχουν παντρευτεί με πολιτικό γάμο αλλά δεν ζήτησε χαρτιά δικά τους ούτως ή άλλως. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2019 at 12:35 ΠΜ, dream_on είπε:

Καλησπέρα σε όλους σας. 

 

Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει κουμπάρος σε θρησκευτικό γάμο, άτομο που έχει παντρευτεί με πολιτικό γάμο;

Καλησπερα κοριτσι δεν γίνεται να παντρεψεις αν έχεις παντρευτεί με πολιτικο αν δεν έχεις παντρευτει καθολου δεν τους πειραζει σου επιτρεπουν. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2019 at 12:35 ΠΜ, dream_on είπε:

Καλησπέρα σε όλους σας. 

 

Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει κουμπάρος σε θρησκευτικό γάμο, άτομο που έχει παντρευτεί με πολιτικό γάμο;

Όχι, ούτε να παντρέψεις μπορείς, ούτε να βαφτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Lisbet είπε:

Όχι, ούτε να παντρέψεις μπορείς, ούτε να βαφτίσεις.

 

Συμφωνω , ειμαστε παντρεμενοι με πολιτικο γαμο ,η γυναικα μου δεν ειναι βαφτισμενη καθως προερχεται απο χωρα που δεν βαφτιζανε τοτε τα παιδια ( καθολικη στην πλειοψηφια  χωρα αλλα υπο καθεστως κομμουνισμου τοτε  ) και πηγαινοντας να ρωτησω τον ιερεα για βαφτιση της κορης μου , περιμενα μεγαλες δυσκολιες , αλλα μου εκανε εκπληξη οτι το μονο που ρωτησε ο ιρερεας  ηταν ', ο νονος ειναι βαφτισμενος ? ' , που ηταν ,   τοτε  δεν υπαρχει κανενα προβλημα  μου ειπε . 

 

Καπου ειναι και λογικο , αφου ο νονος στην εκκλησια απαγγελει το 'Πιστευω'  , πως ενας μη βαφτισμενος Χριστιανος θα πει το 'Πιστευω '  ,δεν εχει λογικη .  

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2019 at 12:35 ΠΜ, dream_on είπε:

Καλησπέρα σε όλους σας. 

 

Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει κουμπάρος σε θρησκευτικό γάμο, άτομο που έχει παντρευτεί με πολιτικό γάμο;

Ναι μπορεί.

Ο κουμπάρος δε συμμετέχει στο μυστήριο, είναι μάρτυρας στο μυστήριο. Είναι ένας εκπρόσωπος του λαού, μάρτυρας της ένωσης του ζεύγους.

Στη βάπτιση είναι διαφορετικά, καθώς ο νονός είναι ο πνευματικός γονέας του παιδιού και άρα ο ρόλος του σημαντικότατος. Αν και εδώ πλέον υπάρχει "ελαστικότητα".

Ωστόσο αρμόδιος να σας ενημερώσει είναι ο ιερέας του ναού που πρόκειται να γίνει το μυστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει από φίλους ότι κάποιοι παπάδες δεν το δέχονται.Προσωπικα δεν έχω εμπειρία να σου πω γιατί έκανα πολιτικό γάμο και μόνο ονοματοδοσία στο ληξιαρχείο για το μωρό χωρίς βάφτιση.Νομιζω είναι σε ποιον παπά θα πέσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας :) 

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια εκκλησία στον Νομό Μαγνησίας που να δέχεται ο Νονός να έχει τελέσει πολιτικό γάμο; Θέλουμε να βαφτίσει τη μικρή μας ένας φίλος μας που σκοπεύει να τελέσει θρησκευτικό αλλά πιο μετά από τη βάπτιση.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, elpida84 said:

Καλησπέρα σας :)

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια εκκλησία στον Νομό Μαγνησίας που να δέχεται ο Νονός να έχει τελέσει πολιτικό γάμο; Θέλουμε να βαφτίσει τη μικρή μας ένας φίλος μας που σκοπεύει να τελέσει θρησκευτικό αλλά πιο μετά από τη βάπτιση.

 

Εάν ο νονός βαφτίσει μόνος του, μεταξύ μας δεν υποχρεούται καν να πει οτι είναι παντρεμένος.....αν θέλει και τη σύζυγο δίπλα ως "νονά", τότε ισως προκύψει κάποιο θέμα διότι, για την Εκκλησία, δεν υπάρχει ο γάμος τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...