Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχείρηση ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ


Recommended Posts

edit admin αυτοδιαφήμιση. Είναι σπουδαίο να είσαι γυναίκα και μάνα.Να προσέχετε και οι επιλογές σας στο θέμα υγεία να είναι πολυ προσεκτικές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 558
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα κι από μένα..

 

Μόλις προχθές έκανα ολική αφαίρεση θυροειδούς και όλα πήγαν καλά.Σήμερα πλεον είμαι σπίτι μου και είμαι μια χαρά.

 

Ήθελα να ρωτησω κάποιον που έχει περάσει αυτή τη διαδικασία...πως προστατευόταν από τον ήλιο.Εγώ προς το παρόν δεν έχω βγάλει τα ράμματα σε λίγες μέρες θα γίνει αυτο.Ο γιατρός μου μου είπε πως μπορώ να πάω στη θάλασσα αφου βγάλω τα ράμματα και περάσουν συνολικά 15 μέρες.Φυσικά στη θάλασσα μόνο το απόγευμα.

 

Υπάρχει κανένα επίθεμα η αυτοκόλλητο που να μπαίνει στο σημείο, ώστε να μπορούμε μετά να φοράμε κάποιο μαντήλι και να το προστατεύουμε από τον ήλιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα..

 

Μόλις προχθές έκανα ολική αφαίρεση θυροειδούς και όλα πήγαν καλά.Σήμερα πλεον είμαι σπίτι μου και είμαι μια χαρά.

 

Ήθελα να ρωτησω κάποιον που έχει περάσει αυτή τη διαδικασία...πως προστατευόταν από τον ήλιο.Εγώ προς το παρόν δεν έχω βγάλει τα ράμματα σε λίγες μέρες θα γίνει αυτο.Ο γιατρός μου μου είπε πως μπορώ να πάω στη θάλασσα αφου βγάλω τα ράμματα και περάσουν συνολικά 15 μέρες.Φυσικά στη θάλασσα μόνο το απόγευμα.

 

Υπάρχει κανένα επίθεμα η αυτοκόλλητο που να μπαίνει στο σημείο, ώστε να μπορούμε μετά να φοράμε κάποιο μαντήλι και να το προστατεύουμε από τον ήλιο?

 

γεια σου!!!!!

 

σιδερενια!!!!

 

εγω έβαζα συνηθως ένα φουλάρι...και αυτο πιο πολύ απο κομπλεξ για την τομή(δυστυχως μου έκαναν μεγαλη)

μετα συνηθισα

 

δεν νομιζω οτι χρειαζεται να βάζεις κάτι,τις πρώτες μέρες μόνο μια μικρη γαζουλα(θα σου πει και ο γιατρος)

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από μένα..

 

Μόλις προχθές έκανα ολική αφαίρεση θυροειδούς και όλα πήγαν καλά.Σήμερα πλεον είμαι σπίτι μου και είμαι μια χαρά.

 

Ήθελα να ρωτησω κάποιον που έχει περάσει αυτή τη διαδικασία...πως προστατευόταν από τον ήλιο.Εγώ προς το παρόν δεν έχω βγάλει τα ράμματα σε λίγες μέρες θα γίνει αυτο.Ο γιατρός μου μου είπε πως μπορώ να πάω στη θάλασσα αφου βγάλω τα ράμματα και περάσουν συνολικά 15 μέρες.Φυσικά στη θάλασσα μόνο το απόγευμα.

 

Υπάρχει κανένα επίθεμα η αυτοκόλλητο που να μπαίνει στο σημείο, ώστε να μπορούμε μετά να φοράμε κάποιο μαντήλι και να το προστατεύουμε από τον ήλιο?

 

Καλησπέρα και σιδερένια. Έχω κάνει κι εγώ πριν 6 χρόνια ολική αφαίρεση, αλλά εγώ την έκανα σε χειμερινή περίοδο , οπότε δεν είχα πρόβλημα με το θέμα του ήλιου. Απ'ότι θυμάμαι, φορούσα ένα μεγάλο επίθεμα στο σημείο, το οποίο κάλυπτε όλη την περιοχή και με το παραπάνω. Το άλλαζα δύο φορές την ημέρα μόνη μου. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα σε κάλυπτε μια χαρά, μπορείς να ρωτήσεις στο φαρμακείο, σίγουρα θα έχουν να σου προτείνουν κάτι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..

 

Απλά δε μου είπε ο γιατρός για κάποιο επίθεμα και δεν ήξερα αν μπορώ να ακουμπάω φουλάρι επάνω στην τομή.

 

Ουφ τώρα είμαι με τα ράμματα στο σπίτι και ενώ μετά την επέμβαση ήμουν πολύ καλά..τώρα δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ.

 

Αλλά από οτι βλέπω δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα στο μέλλον οπότε παίρνω θάρρος και κάνω υπομονή :wink:

 

και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και πάλι..

 

'Ηθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο , αφού υπήρξε κακοήθεια.Θέλω να μάθω πληροφορίες και νοσοκομεία που έχουν πυρηνικό τμήμα και κάνουν τη θεραπεία αυτή.Ο γιατρός μου ανέφερε 1-2 αλλά βλέπω οτι η λίστα αναμονής είναι πολύ μεγάλη και δεν έχω τόσο χρόνο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να σου πω ποια Δημόσια νοσοκομεία έχουν πυρηνικό τμήμα γιατί όταν το είχα ψάξει είχαν 6 μήνες λίστα αναμονής και δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένω τόσο. Πήγα σε ιδιωτικό, έδωσα 1800 € και πήρα από το Ταμείο 285 €. Δεν ασχολήθηκα και πολύ τότε γιατί όπως καταλαβαίνεις μέσα στη δίνη όλης αυτής της περιπέτειας τα λεφτά ήταν το τελευταίο που σκεφτόμουν. Μεγάλο λάθος. Σήμερα που το σκέφτομαι εκνευρίζομαι αφάνταστα. Γι'αυτό η συμβουλή μου είναι η εξής: Πάρε γνωμάτευση από όσους γιατρούς χρειαστεί (κατά προτίμηση του Δημοσίου) και πήγαινε στο ταμείο σου (εφόσον έχεις) και πες βρείτε μου άμεσα Δημόσιο κέντρο για τη θεραπεία. Εννοείται πως δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα. Πες τους σε 1 μήνα θα είμαι πάλι εδώ και το καλό που σας θέλω είναι να μου δώσετε τα λεφτά μου μέχρι το τελευταίο ευρώ. Και στη συνέχεια πήγαινε σε όποιο ιδιωτικό νοσοκομείο μπορεί να σου προσφέρει τη θεραπεία άμεσα. Να κάνεις φασαρία, να φτάσεις μέχρι όπου χρειαστεί. Είναι υποχρέωση του κράτους να σου καλύψει τα έξοδα για μια θεραπεία που δεν την κάνεις από προσωπική επιλογή αλλά είναι θέμα ζωής και θανάτου και το κράτος δεν μπορεί να στην παρέχει άμεσα στις υποδομές του.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Περί «θυρεοειδούς» ο λόγος…τελική βιοψία : θηλώδες καρκίνωμα. 6-8-2009

 

Επειδή, από την πρώτη στιγμή, ανέτρεξα στο Internet για να πάρω πληροφορίες, θεωρώ χρέος μου να καταθέσω κι εγώ ό τι πέρασε κι εξακολουθεί να περνάει απ΄το «πετσί» μου, τους τελευταίους μήνες.

Καταρχήν, εδώ και 8 – 9 μήνες φάνηκαν τα πρώτα έντονα σημάδια . Ταχυκαρδία {140 σφυγμοί}, αύξηση της αρτηριακής πίεσης, αύξηση της χοληστερίνης, μια μικρή κατακράτηση υγρών, ένα «κοντοβηχαλάκι», σαν πνίξιμο, που με ξυπνούσε απ΄τον ύπνο το βράδυ. Αυτά. Οι αιματολογικές του θυρεοειδούς… άψογες.

Από κακή συγκυρία παρέλειψα σε πρώτη φάση να κάνω υπερηχογράφημα. Το έψαχνα λοιπόν καρδιολογικά και γενικώς παραπλανήθηκα κι έχασα αρκετούς μήνες.

Η ολιστική ιατρός μου το βρήκε κάποια στιγμή τυχαία, τσεκάροντάς με σ΄ένα μηχάνημα. Πήγα επειγόντως τότε για υπέρηχο, σ΄έναν καταπληκτικό ακτινοδιαγνωστή [Γκόβας, στην Γλυφάδα], ο οποίος επέμενε πάρα πολύ ότι πρέπει να βγάλω τον θυρεοειδή, ό τι κι αν δείξει η παρακέντηση…κι επειδή τον ξέρω 20 χρόνια, κατάλαβα ότι τα πράγματα είναι πιο σοβαρά απ΄ότι νόμιζα.

Ξεκίνησα λοιπόν απ΄το Ιντερνέτ να πάρω πληροφορίες για το τι ακριβώς είναι αυτό που μου συμβαίνει και βέβαια…πού θα βρώ τον «καλό» χειρούργο. Και τον βρήκα.

Δεν λέω, καλός επιστήμονας ο άνθρωπος…αλλά έχει ξεχάσει προ πολλού τον όρκο του Ιπποκράτη. Εξυπηρετεί το σύστημα …και την τσέπη του.

Λοιπόν, άμα ακούσετε απ΄τον χειρούργο να σας λέει, ότι η εγχείρηση του θυρεοειδούς δεν είναι τίποτα… την μία μπαίνεις και την άλλη βγαίνεις…κάντε την με ελαφρά πηδηματάκια…Το ιδιωτικό νοσοκομείο που δουλεύει του έχει δώσει 4-5

κρεβάτια να κάνει την δουλειά του. Έτσι λοιπόν στοχεύει στο «φύγε εσύ…έλα εσύ», κάθε μέρα κι άλλο χειρουργείο, γιατί έτσι δουλεύει το σύστημα στους ρυθμούς που εξυπηρετεί το «χασάπικο» και τον «χασάπη. Τις ανάγκες του ασθενούς δεν τις αξιολογεί κανένας.

Είτε εγχείρηση θυρεοειδούς κάνεις, είτε καρκίνο μαστού…τελειώνει το χειρουργείο σου μεσημέρι, γύρω στις 2 και την άλλη μέρα στις 8.30 πμ. έχεις φύγει…

Έρχεται…μου τραβάει το σωληνάκι της παροχέτευσης.. τον οποίο ήταν γεμάτο αίματα, που δεν είχαν απομακρυνθεί απ΄το τραύμα, κόβει ράμματα και παράλληλα μου δίνει οδηγίες {εμφανώς αγχωμένος} για το τι μπορεί να νοιώσω και πώς να το αντιμετωπίσω… Κι εγώ, που καλά καλά δεν έχω συνέλθει από την νάρκωση βρίσκομαι στο δρόμο να παραπατάω. Ήταν πολύ αστείος [εκ των υστέρων γελούσα], όταν μου είπε να ξυπνάω κάθε 2 ώρες για να παίρνω ανελλιπώς ασβέστιο, εφόσον τα συμπτώματα θα ήταν έτσι..κι αλλιώς κι αλλιώτικα. Και βέβαια δεν μου άφηνε περιθώρια να του πω ότι , αν μέσα στα ενδεχόμενα είναι να πάθω τόσα πολλά, γιατί δεν με κρατάτε μια μέρα ακόμη, να με ισορροπήσετε και μετά να φύγω;;;;

Σημειωτέον, ότι είμαι μια γυναίκα 60 χρόνων, με βαρύ ιατρικό ιστορικό και τον έχω ενημερώσει γι αυτό.

Έφθασα σπίτι μου, έπεσα ξερή για ύπνο και το απόγευμα κατά τις 7.30 αρχίζει ένα αίσθημα πνιγμού, που παρόμοιο δεν είχα ξανανιώσει ποτέ μου. Τον παίρνω τηλέφωνο και μου λέει ότι έχω κρίση πανικού και να πάρω ένα ηρεμιστικό, …ό τι έχω σπίτι…Εγώ όμως που έχω μια καλή επαφή με το σώμα μου και ξέρω κι από κρίσεις … πανικού, προσπαθώ να του εξηγήσω, ότι αυτό που νοιώθω, δείχνει να έχει να κάνει με χημεία, με κάτι που λείπει απ΄τον οργανισμό μου και εν πάση περιπτώσει,,αισθάνομαι ότι δεν τα βγάζω πέρα μόνη μου. Και τι μου απαντάει,

ο ανάλγητος χασάπης… «τι να σας κάνω, πηγαίνετε σ΄ένα νοσοκομείο»…

Κι αρχίζει ο …Γολγοθάς μου. Στο «Σωτηρία» [το πλησιέστερο στο σπίτι μου] :

Πηγαίνετε στο Κρατικό…ωστόσο πνίγομαι… Πάω στο Κρατικό και πέφτω επάνω σ΄ένα …τσιγκανοκαυγά…άνευ προηγουμένου. Μεταβολή και στο πλησιέστερο ιδιωτικό νοσοκομείο. Μπαίνοντας, με βλέπει πρόχειρα ένας χειρούργος , ο οποίος όμως δεν ήταν βάρδια, απλώς συμπτωματικά βρέθηκε. Έχει πάθει αλκάλωση λέει…

Βάλτε της αυτό κι εκείνο και το άλλο κι εξαφανίζεται…κι εμφανίζεται η γιατρός βάρδιας… προφανώς. Η δύστυχη …είναι φανερά ανασφαλής, δεν ξέρει τι να κάνει,

…δεν μου γεμίζει το μάτι κι επί πλέον έχει και μια συμπεριφορά…κομμωτηρίου.

Τηλεφωνιέται με τον χειρούργο που με χειρούργησε και πείθεται ότι έχω…κρίση πανικού…Μου σπάνε τις φλέβες και τις αρτηρίες την μία μετά την άλλη προκειμένου να μου πάρουν αίμα για εξετάσεις , μου βάζουν ορό, ρίχνουνε και μια ηρεμιστική μέσα. Ευχήθηκα να βγω από κει μέσα κι ας πάω σπίτι μου να πεθάνω, τόσο εξευτελιστικά ένοιωθα. Σημειωτέον, ότι το ασβέστιο στο αίμα έπρεπε να είναι 3.50 -4.50 κι εγώ είχα μπαίνοντας 3.30 και βγήκα με 2.93. Επί πλέον ο δείκτης που δείχνει τον κίνδυνο εμβολής ήταν στα ύψη.{έχω κρατήσει όλα τα στοιχεία}.

Ζαβλακωμένη πέρασα κακήν κακώς το βράδυ και την επομένη το πρωί, πάλι…τα ίδια. Σε συνεννόηση με τον ολιστικό γιατρό μου βρέθηκα σ΄ένα ιδιωτικό νοσοκομείο, συστημένη σε συγκεκριμένη ιατρό, η οποία μόλις μου έβαλε ένα ορό κι έπεσε το πρώτο ασβέστιο ένοιωσα να …ξελαμπικάρει το μυαλό μου, άρχισα να συνέρχομαι. Από κει κι έπειτα, με ανέλαβε η ολιστική ιατρός μου, μου έδωσε τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία, ηλεκτρολύτες και δεν ξέρω πώς αλλιώς τα λένε…και σιγά-σιγά άρχισα να συνέρχομαι.

Από εδώ και πέρα αρχίζω να ενημερώνομαι και ν΄αντιλαμβάνομαι για το πώς έπρεπε να είχα κινηθεί.

Βλέπω συμπτωματικά μια εκπομπή [σε κρατικό κανάλι] «Υγεία για όλους» με θέμα τον θυρεοειδή και κυρίως τον καρκίνο του θυρεοειδούς. Στο πάνελ είναι ένας χειρούργος, μια ενδοκρινολόγος και μια ασθενής. Κι εκεί ξεστραβώθηκα για τα καλά…για το τι μου συνέβαινε και για το τι θα μπορούσα να έχω πάθει. Μέχρι και τραχειοτομή μπορεί να χρειαστεί…

Στη συνέχεια βρέθηκα σε δημόσιο νοσοκομείο στο «ΜΕΤΑΞΑ», το οποίο λειτουργεί

Α Ψ Ο Γ Α, για να λέμε και τα καλά…Εκεί έκανα το ραδιενεργό ιώδιο κι είχα την ευκαιρία να συμπληρώσω τις γνώσεις μου γύρω απ΄αυτό το θέμα. Αυτή η εγχείρηση έχει 6 μέρες νοσηλείας και από τις αφηγήσεις ομοιοπαθών πληροφορήθηκα, ότι όλες είχαν παρόμοια προβλήματα με τα δικά μου, μόνο που αυτές είχαν την τύχη να νοσηλεύονται έχοντας δίπλα τους γιατρούς υπεύθυνους . Ξέρω…θα μου πείτε και στα Δημόσια Νοσοκομεία δεν είναι όλοι άγιοι…όλοι τα ξέρουμε και τα πώς και τα γιατί που μας ταλανίζουν χρόνια ολόκληρα… αλλά σας διαβεβαιώνω αδέλφια, στο Δημόσιο μπορεί να βρεις μια στάλα ανθρωπιάς , στον ιδιωτικό φορέα …αποκλείεται.

Όταν ακούς γιατρό, που με το πρώτο ραντεβού σου λέει, 2700 ευρώ με 700 απόδειξη,

Ή 3.500 ευρώ με όλο το ποσό απόδειξη…φύγε σου λέω ,φύγε με ελαφρά πηδηματάκια … Τόσα λοιπόν θέλουνε να βγάζουν την ημέρα οι… καλοί γιατροί…τόσα επί 3-4 εγχειρήσεις ημερησίως…που να τα φάνε όλα στους γιατρούς

Οι καριόληδες.

 

 

Με λένε Τασούλα Σαρακατσάνου κι αισθάνομαι αηδία για όλους αυτούς που καταντήσανε την υγεία συνώνυμο της ματαιοδοξίας τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που κάποια στιγμή της ζωής του να μην έχει πέσει σε γιατρό "αλμπάνη" ή "αρπακτικό". Και ακόμα και όταν δεν είναι έτσι, τις περισσότερες φορές αντιμετωπιζόμαστε από τους γιατρούς σαν "στατιστικές". Ήταν ατυχία για σένα να πέσεις σε κακό γιατρό στη φάση που βρίσκεσαι (με διάγνωση θηλώδους) και όλη αυτή η περιπέπετεια να σου ρίξει περισσότερο την, όπως φαντάζομαι, ήδη πληγείσα ψυχολογία.

Έχουμε ένα σωρό λόγους, πέρα από το σύστημα υγείας, να αγανακτούμε και να αηδιάζουμε με τον κόσμο γύρω μας, άσε όμως την οργή σου να καταλαγιάσει γιατί ο δρόμος που ξεκίνησες είναι μακρύς και θα σου χρειαστεί αρκετό απόθεμα θετικής ενέργειας. Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις για τη συμβουλή που σου δίνω αλλά πήρα το θάρρος έχοντας βρεθεί στην ίδια θέση (της ίδια διάγνωσης, όχι του κακού χειρουργού)

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

 

Μια απορία: 6-8-09 έγινε η διάγνωση και έχεις ήδη κάνει και τη θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Οφείλω μια απάντηση : Την εγχείρηση την έκανα 10 ιουνίου και το ραδιενεργό 24 Ιουλίου. Τώρα βρίσκομαι στην αρχή της υποκατάστασης με θυρορμόνη...ζόρικα τα πράγματα. Ελπίζω όταν βρεθεί η κατάλληλη δόση να τακτοποιηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Τασούλα και εγώ πέρασα 'ζόρικα' μετά το χειρουργείο. Είχα graves disease και έκανα αφαίρεση τον Οκτώβριο 2008. Για κανένα τρίμηνο τετράμηνο δεν ένιωθα καλά και ας ήταν φαινομενικά ΟΚ η δόση. Έχασα πολύ μαλί, έπαθα εξόφθαλμο το οποίο ευτυχώς επανήλθε γρήγορα και μετα βλεφαροίδημα. Πέρασαν όμως και μάλιστα στο εξάμηνο που ήμουν καλά έμεινα έγκυος. Το μαλλί σταμάτησε να πέφτει τον Ιούλη.

 

Περαστικά σου! Θα επανέλθεις, μόνο κάνε λίγο υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας! υστερα απο υπερηχο μου εγινε στη μητερα βρεθηκε οζιδιο αναγραφομενου μεγεθους 9,32mm x 4.15mm.....επειδη δεν αντεχω να περιμενω μεχρι την επισκεψη της στο γιατρο διοτι ανησυχω ιδιαιερα θα ηθελα να ρωτησω αν προκειται για οζιδιο κοντα στο 1 εκατοστο (9 χιλιοστα για την ακριβεια) ή το μεγεθος υπολογιζεται απο το γινομενο των 2 δοθεντων διαστασεων.... ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κι απο εμενα

κι εγω εκανα ενα υπερηχογραφημα στο ικα την παρασκευη και μου βρηκαν εναν οζο μεγεθους φακης. ο γιατρος μου ειπε να μη δωσω σημασια αλλά δεν προκειται να εμπιστευτω τετοια απαντηση. τι μου προτεινετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

οζίδια κάτω από 2 εκατοστα αλλά με ομαλή λειτουργεία θυροειδή, απλά χρήζουν επανεξέτασης σε 6 μήνες. αγωγή δίνεται αν ο ορμονολογικός έλεγχος δεν έιναι καλός

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Ο άντρας μου τον Ιούνιο έκανε ολική αφαίρεση θυροειδή.Ο χειρουργός αφαίρεσε και λεμφαδένες. Η βιοψία έδειξε κακοήθεια (θυλώδες καρκίνωμα)Μας παρέπεμψαν άμεσα για ραδιενεργό ιώδιο. Αφού κάναμε ότι μας υπέδειξε ο γιατρός μας είπε να κάνει σπινθηρογράφημα μετά από ένα 6μηνο. Από ότι έχω διαβάσει έχει καλή πρόγνωση. Γνωρίζετε κάτι περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα..είμαι καινούργια στη παρέα! Χτες συνάντησα κάποιον χειρούργο και μου πρότεινε πως ένας όζος που έχω στο θυρεοειδή μου ειναι καλό να αφαιρεθεί διότι έχει αυξηθεί απο τότε που τον πρωτοανακάλυψα. Είμαι και εγω σύμφωνη να το προχωρήσω όμως ,η μητέρα μου επιμένει πως επειδή είναι ενα ιδιαίτερα δύσκολο σημείο και πολλά έχουμε ακούσει για "χασάπικα" αποτελέσματα έχω λίγο ανησυχήσει και θέλω να το ψάξω το θέμα όσων αφορά το χειρούργο που θα με αναλάβει. Ζω στο Μαρούσι και αν είναι δυνατόν, η κοπέλα που εγχειρήθηκε στα Μελλίσια (επειδή και εγω έχω ΙΚΑ) να με ενημερώσει για το δικό της γιατρό αν και έχω την αίσθηση πως το όνομα τους μου είναι γνωστό. Ο χειρούργος που αναφέρω παραπάνω ονομάζεται Τσάπαλος και θα με χειρουργήσει μάλλον την Τετάρτη για 2 ινοαδενώματα που έχω στο στήθος μου. Παρακαλώ πολύ, όποια κοπέλα γνωρίζει το οτιδήποτε για γιατρούς και τα λοιπά ας μου πεί γιατί θέλω λίγο να το ψάξω το θέμα.

Ευχαριστώ θερμά και εύχομαι υγεία σε όλες σας !!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!θα κανω εγχειρηση σε ενα μηνα και αυτο που φοβαμαι πιο πολυ είναι η αυξηση βαρους μεχρι να σταθεροποιηθει το χαπι.θα ηθελα καποια κοπελα να μου πει που εχει κανει εγχειρηση αν πηρε κιλα πολλα.με ανησυχει πολυ η αυξηση βαρους.ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

εχω οζους και ειδικα ο ενας ειναι μεγαλος κ πρεπει να βγει για να μην εχω προβληματα αργοτερα.απλα επειδη εδω και ενα μιση χρονια προσεχω πολυ το σωμα μου με διατροφη και γυμναστηριο και εχω χασει γυρω στα 8 κιλα(τοπικα)φοβαμαι!!

Link to comment
Share on other sites

η αφαιρεση λογω οζιδιων δεν προκαλει συνηθως αυξηση βαρους...αν προσεχεις και λιγο την διατροφη σου μη φοβασαι... Η αφαιρεση λογω graves δινει συνηθως κιλα. Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...