Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγνώριση παιδιού, απόκτηση δικαιωμάτων/υποχρεώσεων,ΑΠΟΡΙΕΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό το ρίσκαρε το.....

 

ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΙΛΑΜΕ

 

Όχι και για το παιδί του μιλάμε ή για το παιδί σας.

 

Βλέπετε μια φράση... δύο και απαντάτε...

 

Πολύ επιπόλαιο..

 

εγώ δεν έγραψα εδώ για να με κρίνετε, δεν θα μπορούσατε όχι γιατί δεν έχετε άποψη αλλά γιατί δεν ξέρετε όλη την ιστορία..

Ετσι απλά... Παρακαλώ λοιπόν τα συμπεράσματα να τα κρατήσετε για τον εαυτό σας..

 

Εγώ ρώτησα συγκεκριμένα πράγματα.

 

Είμαι πάραααααα πολύ καλά από την στιγμή που γέννησα παρόλα τα προβλήματα πάσης φύσης που μου δημιουργούσε ο πατέρας του παιδιού μου.

Link to comment
Share on other sites

ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙς ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ........

 

Αν ήταν βίαιος ή μέθυσος ? ναρκωμανής? διπλή προσωπικότητα ?

 

το μόνο που θέλω να πω με αυτό είναι ότι καθε περίπτωση είναι διαφορετική και πρέπει να την αντιμετωπίζουμε έτσι.

 

το ότι σκέτα είναι πατέρας του ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

βρε συ τεση επειδη εχω βαρεθει να μπαινω σε σοβαρα θεματα κ να γινονται ρεταλια, μη δινεις σημασια σε σχολια που πιθανως σε πονουν. ειναι κριμα...εγω ξεκινησα να ρωταω για το πατερα κ ισως να εδωσα αλλη διασταση στα ερωτηματα σου..

αν εισαι σιγουρη για το ποσο που θα κερδιζει πες το και πες του οτι τα 200 που ζητας ειναι επιπλεον!!

παντως επειδη ειμαι σιγουρη οτι το παιδι το μεγαλωσες μονη σου μεχρι τωρα κ προφανως τα καταφερες αν τη παλευεις χεστο το οικονομικο.

ριχτο στο φιλοτιμο του.

κοιτα το παιδι σου και τη σχεση τους.

προσωπικα ειμαι πολυ εκδικητικη και σιγουρα οχι ανωτερος ανθρωπος. οσο μπορεις κοιτα να παρεις οτι καλυτερο μπορεις απο τα συναισθηματα του προς το παιδι σου/σας (σου αν με ρωτησεις, σας ομως ειναι το σωστο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ριχτο στο φιλοτιμο του.

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

να΄σαι καλά!

Γελάω σαν τρελή.. με κοιτάζουν παράξενα... τςςςςς πρώτη φορά είναι ? :wink:

 

Προς Θεού δεν κοροιδεύω εσένα.. Εσένα σε ευχαριστώ για όλα..

 

Και σιγά μην στεναχωριόμουν για το τι λέει ο οποιοσδήποτε άγνωστος..

 

Απλά βάζω τα πράγματα στην θέση τους.... πολλές φορές βαριέμαι ακόμα και αυτό να κάνω !

 

αααααααααααα καλέ ξέχασα να σας πω πως τα χρήματα δεν είναι πλέον θέμα.. από το τηλέφωνο κιόλας συμφώνησε.. μη σας πω αγριεύτηκε... μήπως του ζητήσω και άλλα... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

τεσυ σαφως δε ξερω τι παιζει...

απλα κοιτα να του το εμπνευσεις!

κ μην εισαι τοσο αρνητικη. οσο τον αντιμετωπιζεις αρνητικα δε θα βγει κατι καλο.

τελοσπαντων οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεει....

ευχομαι να γινει τοοοοοσο καλος μπαμπας που να τριβεις τα ματια σου!!!

που ξερεις μπορει να σου ξαναεμπνευσει κ αλλα συναισθηματα...

δε θελω σχολια!! δε θελω σχολια!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕΕΕΕΕ περίμενες να μην το σχολιάσω ????

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

τςςςςςς

 

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ !!!!!

 

Όσο για το άλλο προτιμώ να φάω ωμά κόκκινα δηλητηριώδη μηρμύγκια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδή η αναγνώριση του παιδιου θα τον κάνει καλύτερο πατέρα????

 

ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ 1ΜΙΣΗ ΧΡΌΝΟ ΤΏΡΑ!

 

 

(όσο για τις διανυκτερευσεις ,έχω την εντύπωση ότι δεν μπορει να τις διεκδικήσει...άλλο παιδι χωρισμενων γονιών και άλλο εκτός γάμου.

όταν ένα παιδί είναι εκτός γάμου την αποκλειστική επιμέλεια του παιδιού την έχει η μητέρα,δεν είναι από κοινου)

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

Να και μια φωνή λογικής.....

 

έτσι μου φάνηκε εμένα....

 

Δικαστήριο θα του έδινε αυτή την δυνατότητα για διανυκτερεύσεις.. γι΄αυτό δεν θελω να πάμε, παρόλο που δεν έχει διάθεση να τον πάρει μόνος του, δεν θελω να το διακυνδινεύσω..

 

Δικηγόρος μου το έχει πει.. από τα πρώτα που ρώτησα..

 

έχεις δίκιο για την επιμέλεια ΣΑΦΩΣ την έχω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

 

(όσο για τις διανυκτερευσεις ,έχω την εντύπωση ότι δεν μπορει να τις διεκδικήσει...άλλο παιδι χωρισμενων γονιών και άλλο εκτός γάμου.

όταν ένα παιδί είναι εκτός γάμου την αποκλειστική επιμέλεια του παιδιού την έχει η μητέρα,δεν είναι από κοινου)

μπορει

την επιμελεια δεν μπορει να διεκδηκεισει τοσο ευσκολα αλλα διανυκτερευση (μετα το 3ο ετος ) μπορει να διεκδηκησει ανετα...

συγνωμη για την παρεμβαση !

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή η αναγνώριση του παιδιου θα τον κάνει καλύτερο πατέρα????

 

ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ 1ΜΙΣΗ ΧΡΌΝΟ ΤΏΡΑ!

 

 

(όσο για τις διανυκτερευσεις ,έχω την εντύπωση ότι δεν μπορει να τις διεκδικήσει...άλλο παιδι χωρισμενων γονιών και άλλο εκτός γάμου.

όταν ένα παιδί είναι εκτός γάμου την αποκλειστική επιμέλεια του παιδιού την έχει η μητέρα,δεν είναι από κοινου)

 

Συμφωνώ με αυτή την άποψη. Επίσης φαίνεται Τέση, από τα λεγόμενά σου, πως ο "κύριος" είναι ολίγον τσιγγούνης. Και ως γνωστόν "όποιος είναι τσιγγούνης στα λεφτά είναι τσιγγούνης και στα αισθήματα".

 

Ξέρω πως θες το παιδί σου να έχει ένα ανδρικό πρότυπο. Όμως αν αυτό το πρότυπο είναι λάθος, μήπως θα δημιουργηθούν περισσότερα προβλήματα με την ύπαρξη του απ΄ότι με την ανυπαρξία του?

 

Μην κοιτάς τώρα που το τσουρεκάκι σου είναι στις πάνες και μ΄ένα γούτσου γουτσου ξεμπερδεύεις. Τί θα γίνει στην εφηβεία, όταν θα κάνει σοβαρές συζητήσεις με τον πατέρα του? Με λίγα λόγια, θα ήθελες το παιδί να έχει τις απόψεις, την στάση ζωής και όλη εν γένει την κοσμοθεωρία του πατέρα του? Μην βιαστείς να πεις πως σαν μάνα μετρά ο λόγος στο παιδί σου. Το παιδί είναι αγόρι και ταυτίζεται με τον πατέρα. Αντιγράφει συμπεριφορές, ενέργειες, ιδέες.

 

Το πρόβλημα αυτό το έχουν διαζευγμένες φίλες μου, μητέρες αγοριών. Τα αγόρια τους από τα 15-16 και μετά γίνονται σαν τους πατεράδες τους. Οι ίδιες πιστεύουν πως φταίνε τα γονίδια και η "φάρα". Εγώ πιστεύω πως η συναναστροφή με το λάθος πρότυπο καλλιέργησε στα παιδιά λάθος νοοτροπίες.

 

Όπως και να έχει εύχομαι το καλύτερο για σένα και το μωράκι σου. Να λήξει η κατάσταση αυτή κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yls γεια σου και ευχαριστώ για την απάντηση..

 

Η αλήθεια ειναι πως δεν συμφωνώ καθόλου μαζί σου..

 

Αν είναι τόσο χάλια ο τύπος.. φταίω και εγώ που τον ερωτεύτηκα..

 

και δολοφόνος να ήταν θα είχε δικαίωμα το τσουρέκι να τον γνωρίσει και ας αποφασίσει μόνος του τι θα κάνει (ο γιος μου)

 

Οσο για τα παραδείγματα που ανέφερες εγώ μπορώ να σου πω πως περιπτώσεις που ξέρω και ήδη τα παιδιά έχουν μεγαλώσει δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο. Ισα ισα που οταν ο άλλος είναι ..... δεν βρίσκω τα λόγια, τα παιδιά το καταλαβαίνουν. ΤΑ παιδιά είναι πανέξυπνα και έχουν τρομερό ενστικτο..

 

Βέβαια η αλήθεια είναι πως νιώθω μια ασφάλεια γιατί οι επαφές τους εκ των πραγμάτων θα είναι λιγες... θα φύγει από Αθήνα και θα μένει μακρυά ο πατέρας του.

 

Οπως και να έχει πήρα την ευθύνη για πάραααααα πολλά.. το να μην γνωρίσει τον πατέρα του.. είναι μια ευθύνη που δεν αντέχω (γι΄αυτό τον παρακάλαγα να εξαφανιστεί... :lol::lol::lol: )

 

Αν τα προβλήματα μαζί του ήταν διαφορετικής φύσης (βίαιος π.χ.) δεν υπήρχε περίπτωση να γνωρίσει ποτέ το παιδί..

 

Το να ξέρει μια ζωή ότι ο πατέρας του δεν τον ήθελε ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ότι είναι πολύ χειρότερο για την ζωή του από το να ακούσει 2-3 χαζά που θα τα ακούσει έτσι και αλλιώς από πολλούς ανθρώπους στη ζωή του.

 

Φιλάκιααααα πολλά

 

υ.γ. τα νέα σου θέλω να μάθω ! :D

Link to comment
Share on other sites

Τέση μου,

μίας φίλης ο άντρας - είχανε παντρευτεί κι όλας - εξαφανίστηκε όταν το παιδάκι τους ήταν 2 μηνών.

Πήρανε διαζύγιο, αυτός είχε κι άλλα προβλήματα εξάρτησης, τέλος πάντων, το παιδί τώρα είναι 5 ετών, ζει μόνο με τη μαμά του και το μπαμπά του τον γνωρίζει από φωτογραφίες.

Όταν ήτανε 3,5 ετών, εκεί που τρώγαμε εγώ, ο άντρας μου, ο μικρός και η μαμά του, γυρίζει ξαφνικά και μας λέει: "εγώ δεν έχω μπαμπά". Η φίλη μου λέει ότι δεν το είχε ξαναναφέρει. Εννοείται ότι του εξήγησε, ότι συζητάει για αυτό το θέμα με το παιδί, αλλά, επίσης, ότι το παιδί περνάει λίγο δύσκολα. :cry:

Ούτως ή άλλως είχες πάρει την απόφαση να μεγαλώσεις το τσουρέκι σου μόνη σου από ότι έχω καταλάβει. Άρα, ότι προσφέρει ο μπαμπάς κέρδος είναι. Δεν λέω ότι τα λεφτά δεν χρειάζονται, αλλά, αφού δεν υπολόγιζες σε αυτά, τουλάχιστον ας γνωρίζει το παιδί τον πατέρα του, ας κάνουνε λίγη παρέα κλπ. Πιστεύω ότι κακό δεν είναι.

Yls στην ιδέα ότι ο γιος μου θα αντιγράψει τον πατέρα του σε κάποια πράγματα στα 15-16 φρικάρω κι ας μην είμαι διαζευγμένη!!!!! :shock::shock:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεστε το σουσουδάκι..

τώρα είδα πως εχτές είχε γενέθλια !!!!!!!!!!

 

Να είναι πάντα καλά μέσα στην υγεία και στην χαρά !!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Τέση αγαπάς το παιδί σου, το νοιάζεσαι και πιστεύω πως θα κάνεις το καλύτερο. Άλλωστε τον πατέρα του παιδιού δεν τον γνωρίζω, εσύ ξέρεις πόσο καλός πατέρας θα γίνει. Μπορεί να είναι θαυμάσιος. Κανείς δεν ξέρει.

 

 

 

Θα σου στείλω πμ κάποια στιγμή. Τώρα έχει πέσει πολύ δουλειά.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Τέση,

η περίπτωση σου είναι ακόμη πιο μπερδεμένη και από αυτές των χωρισμένων γονέων. Από τη μία πλευρά έχει και ένα καλό, ... εμείς οι εν διαστάσει έχουμε επιπλέον και το πρόβλημα μέχρι να τελειώσουμε με το διαζύγιο.

Πιστεύω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις την γνώμη όχι μόνο από έναν δικηγόρο. Στο λέω από πείρα διότι την πάτησα κι εγώ με τον πρώτο δικηγόρο που είχα και ύστερα για να ξεμπλέξω και να διορθωθούν τα πράγματα πέρασε καιρός και έγιναν και αρκετα δικαστήρια.

Τέλος πάντων μην σε ζαλίζω με τα δικά μου... πάρε τη γνώμη δικηγόρων σχετικά με τα δικαιώματα που θα αποκτήσει το παιδί σου, τα δικαιώματα που θα αποκτήσει ο πατέρας του παιδιού και αν υπάρχουν υποχρεώσεις από μέρους σου μετά την πράξη αναγνώρισης.

Μάλλον αντιμετοπίζονται διαφορετικά τα πράγματα στα δικαστήρια για παιδί εκτός γάμου και διαφορετικά για παιδί χωρισμένων γονέων.

Νομίζω ότι έχεις πάρει σωστή απόφαση ότι το παιδί πρέπει να γνωρίζει τον πατέρα του.

Βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι ο πατέρας που θα ήθελες εσύ να είναι, έτσι κι αλλιώς ο καθένας έχει διαφορετική εικόνα στο μυαλό του για τον "καλό" μπαμπά. Όταν ο γιό σου μεγαλώσει θα καταλάβει πολύ καλά τι συμβαίνει και δεν θα σε κατηγορήσει ότι τον εμπόδισες να γνωρίσει τον πατέρα του.

Μέχρι τότε έχετε πολύ δρόμο μπροστά και θα χρειαστείς μεγάάάάάλη υπομονή.

Σου εύχομαι το καλύτερο για σένα και το τσουρεκάκι σου

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...