Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γίνεται με την γονική άδεια στην περίπτωση διδύμων?


Recommended Posts

Τα εφετεία, είτε στην Αθήνα είτε στην επαρχία έχουν "κίνηση". Όμως λόγω της περίπτωσης και του χρονικού περιορισμού που έχει, κάνουν αίτημα προτεραιότητας και συνήθως εκδικάζονται εντός του έτους.

Όσες καθυστέρησαν πέρσυ ήταν κυρίως λόγω των απεργιών. Επειδή στα δίδυμα τελευταία υπάρχουν και θετικές αλλά και αρνητικές αποφάσεις, μήπως ο δικηγόρος θέλει να το αποφύγει;

 

Γενικά κοίτα να βρεις δικηγόρο που να έχει όρεξη να ασχοληθεί. Γιατί αν ο δικηγόρος το "βαριέται"... θα σκαλώσει σε δέκα μερικές... πριν ακόμα ξεκινήσει.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω πολύ καιρό να μπω να σας ενημερώσω.

Εμάς εκδικάστηκε 18/10/2011, ακόμη δεν είχε καθαρογραφτεί.

Μόλις προχθές με πήρε ο δικηγόρος μου ότι Η απόφασή η δική μας έχει βγει αλλά δεν μας έχει κοινοποιηθεί ακόμη, από μέρα σε μέρα την περιμένω να έρθει στην Υπηρεσία μου και στην υπηρεσία της άλλης κοπέλας που καταθέσαμε μαζί αίτηση. Το σίγουρο είναι ότι ακυρώνει την απόφαση της Διοίκησης με την οποία δεν μου το έδινε το 9μηνο αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην μας δίνει 9μηνο αλλά 3-4 μήνες.... θα το ξέρω σε λίγες μέρες. Σίγουρα κάτι μας έχουν δώσει. Θα σας ενημερώσω σχετικά. αααχχχχ να την πάρουμε!!!!!!

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας μου στείλει κάποιος στοιχεία για δικηγόρο Θεσσαλονίκης που να σχολείται με τέτοιες υποθέσεις! Αλλιώς σκέφτομαι ακόμα και το ενδεχόμενο της άδειας ανευ αποδοχών! Δε βγαίνω οικονομικά! Είναι σαν να δουλέυω τσάμπα και να έχω και το πρόβλημα με τις αρρώστιες των μωρών στον Παιδικό Σταθμό και το χειρότερο μένω μακρυά από γονείς εργαζόμενους και δεν έχω βοήθεια...Τι θα κάνω? Πήρα ένα δικηγόρο από Αθήνα και δε μου τα παρουσίασε και πολύ θετικά! Αυτό ύν να εκδικαστούν και που κατάλαβα πάντως είναι ότι αργούν να εκδικαστούν και σε αυτή την περίπτωση κάνεις και ασφαλιστικά μέτρα κι έτσι ανεβαίνει το ποσό που χρειάζεται αλλά και πάλι χαλάλι αν είναι να πάρεις το 2ο 9μηνο! Και πάλι συμφαίρει.

 

Ας μου στείλει κάποιος στοιχεία Pleaseeeeee

Link to comment
Share on other sites

Ας μου στείλει κάποιος στοιχεία για δικηγόρο Θεσσαλονίκης που να σχολείται με τέτοιες υποθέσεις! Αλλιώς σκέφτομαι ακόμα και το ενδεχόμενο της άδειας ανευ αποδοχών! Δε βγαίνω οικονομικά! Είναι σαν να δουλέυω τσάμπα και να έχω και το πρόβλημα με τις αρρώστιες των μωρών στον Παιδικό Σταθμό και το χειρότερο μένω μακρυά από γονείς εργαζόμενους και δεν έχω βοήθεια...Τι θα κάνω? Πήρα ένα δικηγόρο από Αθήνα και δε μου τα παρουσίασε και πολύ θετικά! Αυτό ύν να εκδικαστούν και που κατάλαβα πάντως είναι ότι αργούν να εκδικαστούν και σε αυτή την περίπτωση κάνεις και ασφαλιστικά μέτρα κι έτσι ανεβαίνει το ποσό που χρειάζεται αλλά και πάλι χαλάλι αν είναι να πάρεις το 2ο 9μηνο! Και πάλι συμφαίρει.

 

Ας μου στείλει κάποιος στοιχεία Pleaseeeeee

 

καλα κανεις και το ψαχνεις από τώρα αλλά δεν μπορείς να κανεις τιποτα δικαστικά μέχρι να σου απορρίψουν την αίτηση για το 2ο 9 μηνο.

Αντε να συμβουλευτεις τον δικηγορο για το πως πρεπει να το ζητήσεις το 2ο 9μηνο μηπως και η υπηρεσια σου το δώσει.

 

(εκτος και αν έχει νόημα να κάνει καποιος αίτηση και για τα 2 συνεχόμενα - αυτό δεν ξέρω αν γίνεται - ισως είναι και αυτό κάτι που μπορείς να ρωτήσεις δικηγόρο - ισως αυτό να βόλευε από αποψη χρόνου)

 

Εγώ δεν είχα δικ. Θεσσαλονίκης και ναι νομίζω είναι καλύτερα να βρεις κάποιον που να είναι εκεί που βρίσκεσαι.

 

καλή εγκυμοσύνη και καλή γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Ας μου στείλει κάποιος στοιχεία για δικηγόρο Θεσσαλονίκης που να σχολείται με τέτοιες υποθέσεις! Αλλιώς σκέφτομαι ακόμα και το ενδεχόμενο της άδειας ανευ αποδοχών! Δε βγαίνω οικονομικά! Είναι σαν να δουλέυω τσάμπα και να έχω και το πρόβλημα με τις αρρώστιες των μωρών στον Παιδικό Σταθμό και το χειρότερο μένω μακρυά από γονείς εργαζόμενους και δεν έχω βοήθεια...Τι θα κάνω? Πήρα ένα δικηγόρο από Αθήνα και δε μου τα παρουσίασε και πολύ θετικά! Αυτό ύν να εκδικαστούν και που κατάλαβα πάντως είναι ότι αργούν να εκδικαστούν και σε αυτή την περίπτωση κάνεις και ασφαλιστικά μέτρα κι έτσι ανεβαίνει το ποσό που χρειάζεται αλλά και πάλι χαλάλι αν είναι να πάρεις το 2ο 9μηνο! Και πάλι συμφαίρει.

 

Ας μου στείλει κάποιος στοιχεία Pleaseeeeee

 

1. Για τα ασφαλιστικά μέτρα δεν πληρώνεις κάτι περισσότερο. Είναι μέσα στη δουλειά του δικηγόρου.

 

2. Για να γίνουν αποδεκτά τα ασφαλιστικά μέτρα θα πρέπει να είναι ΠΡΟΦΑΝΗΣ η απάντηση. Τα δικαστήρια δε διακινδυνεύουν να πουν "ναι" σε ασφαλιστικά μέτρα και να βγει το αποτέλεσμα αρνητικό. Αν δηλαδή κερδίσεις ασφαλιστικά, είναι σα να κέρδισες κατά ένα μεγάλο ποσοστό και τη δική. Άρα αποφεύγουν να "προαποφασίσουν". Τώρα, αν έχεις δικηγόρο "γάτα"... ίιιιισως.... να είναι θετικά.

 

3. Ο δικηγόρος μας, έλεγε πως στα ασφαλιστικά μέτρα 9 στις 10 περιπτώσεις βγαίνουν αρνητικά. Χωρίς αυτό να επηρεάζει την έκβαση της απόφασης.

 

4. Στη δική μας περίπτωση είχαμε κάνει ασφαλιστικά μέτρα, στα οποία αναφερόταν πως επειδή γίνεται η εκδίκαση κατά προτεραιότητα (σε 2-3 μήνες ερχόταν η δίκη), γι' αυτό το λόγο, άφηναν την "απόφαση" για την κανονική δίκη. (Με λίγα λόγια ήταν αρνητικά, με παραπομπή στην κανονική δίκη, την οποία κερδίσαμε).

 

5. ..... χμμμ... δε μου έρχεται 5ο. .... Αυτά! ;)

 

Καλή δύναμη!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μοθ στείλεις ΠΜ τα στοιχεία του δικηγόρου σου; Πρέπει κι εγς να ξεκινήσω...Από Θεσσαλονίκη!

O δικηγόρος μουτ είναι από Λαμία και είμαστε στο Εφετείο Πειραιά.

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους και ευχαριστώ για την ενημερωση που βρίσκω εδώ τόσον καιρό. Πρώτη φορά πήρα το θάρρος και γράφω. Είμαι από Κέρκυρα, έχω κι εγώ ένα σετάκι δίδυμα (κορίτσι-αγόρι) και είμαι εκπαιδευτικός πρωτοβάθμιας. Πήρα κανονικά το πρώτο εννιάμηνο αλλά μου είπαν να περιμένω το τέλος της πρώτης άδειας για να κάνω αίτηση για το δεύτερο και πως θα μου τη δώσουν αφού υπάρχει δεδικασμένο. Είπαν μάλιστα πως υπάρχει και άλλη συνάδελφος που έκανε αίτηση με διαφορά 1-2 εβδομάδων και της είπαν τα ίδια (αν το διαβάζει αυτό ας μου στείλει πμ να γνωριστούμε επι τη ευκαιρία). Ανησυχώ λιγάκι έχοντας διαβάσει αρκετές περιπτώσεις που ενώ οι προϊστάμενοι έκαναν δεκτή την άδεια την απέρριψε στη συνέχεια το υπουργείο. Ξέρει κανείς περίπτωση που να έγινε δεκτή και να ίσχυσε κανονικά άδεια χωρίς δικαστήριο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι η εκπαιδευτικός που διανύει το 2ο 9ο μετά από δικαστική απόφαση. Αυτό με το υπουργείο με προβληματίζει και εμένα λίγο να σου πώ. Εγώ περιμένοντας την απόφαση του διακστηρίου πήρα άνευ αποδοχών.Ρώτησε με ότι άλλο θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο προϊστάμενος το υπογράψει, τότε κανονικά δεν έχεις θέμα. Γιατί αυτές οι άδειες δε χρειάζεται να περάσουν από υπηρεσιακό συμβούλιο και γίνονται δεκτές μόνο με την υπογραφή προϊσταμένου.

 

Το υπουργείο ΔΕΝ στέλνει κάποια "εντολή" που να τον υποχρεώνει να αλλάξει την απόφασή του. Το μόνο που έστειλαν είναι την επίμαχη εγκύκλιος. Ο νόμος το δίνει η εγκύκλιος το παίρνει. Στη δική μας περίπτωση ο προϊστάμενος φοβήθηκε (το πολιτικό κόστος) και έκανε "πίσω".

 

Στην αίτησή σου αν αναφέρεις ξεκάθαρα ημερομηνίες, κανονικά δεν πρέπει να έχουν πρόβλημα. Πότε λήγει το πρώτο 9μηνό σου;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Οριστικά πλέον σας λέω ότι πήραμε 3 μήνες και εγώ και η άλλη κοπέλα. Όποια θέλει την απόφαση ας στείλει πμ να της την στείλω. Επικαλούνται μια Ευρωπαική Οδηγία 96/34 και μια Απόφαση του Ευρωπαικού Δικαστηρίου 16-09-2010 σύμφωνα με σχετικό ερώτημα του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης ..... "σύμφωνα με την εν λόγω συμφωνία πλαίσιο δεν έχει την έννοια ότι η γέννηση διδύμων θεμελιώνει δικαίωμα τόσων γονικών αδειών όσα και τα τέκνα που γεννιούνται. Η ρήτρα αυτή επιβάλλει στον Εθνικό Νομοθέτη να καθιερώσει ένα σύστημα γονικής άδειας το οποίο αναλόγως με την υφιστάμενη κατάσταση στο οικείο κράτος μέλος, εξασφαλίζει στους γονείς διδύμων μεταχείριση λαμβάνουσα πoσηκόντως υπόψη τις ειδικές τους ανάγκες. Εναπόκειται στον Εθνικό δικαστή να διαπιστώσει κατά πόσο η εθνική Νομοθεσία ανταποκρίνεται στην απάιτηση αυτή και να προσδώσει, ενδεχομένως, στην εν λόγω εθνική νομοθεσία μία-κατά το μέτρο του δυνατού-σύμφωνη προς το δίκαιο της Ένωσης ερμηνία....... οι εν λόγω διατάξεις του Κώδικα πρέπει να ερμηνευτούν ως παρέχουσες στους γονείς διδύμων τη δυνατότητα λήψης συμπληρωματικής άδειας τριών μηνών, δηλαδή διάρκειας ίσης προς την προβλεπόμενη από την ρήτρα 2.1 της Οδηγίας 96/34, προς θεραπέια της διαπιστούμενης, σύμφωνα με τα ανωτέρω, παραβίασης της αρχής της ίσης μεταχείρισης των γονέων διδύμων........ ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ δέχετε εν μέρει την αίτηση, Ακυρώνει την απόφαση του Δημάρχου, Αναπεμπει την υπόθεση στην Διοίκηση, σύμφβνα με το σκεπτικό, Διατάσσει την απόδοση του παραβόλου στην αιτούσα, συμψηφίζει τη δικαστική δαπάνη των διαδίκων...."

Δεν ξέρω τελικά αν άξιζε τον κόπο και τα χρήματα που ξοδεύτηκαν για να πάρω 3 μήνες......

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Twinmama μάλλον στο δικό σου δεδικασμένο αναφερόταν η κοπέλα όταν πήγα να ρωτήσω. Ελπίζω ο προϊστάμενος να το θυμάται και όταν έρθει η ώρα, αν και δε νομίζω να περιμένω μέχρι το τέλος της άδειας, μάλλον θα πάω μέσα στο καλοκαιράκι να ξαναρωτήσω. Καλού κακού, αν έχεις καμία συμβουλή (πχ, όνομα δικηγόρου κτλ) θα με βοηθούσε πολύ. Alcyon, το πρώτο μου 9μηνο λήγει αρχές Νοεμβρίου και είχα στην αίτηση που πήγα να κάνω ακριβείς ημερομηνίες αλλά και πάλι, μου είπαν οτι ήταν πολύ νωρίς για να την καταθέσω (είχα προσπαθήσει μαζί με αυτήν του πρώτου 9μήνου). Ας ελπίσουμε οτι αυτό με τους τρείς μήνες που γράφεις, Georgi να μην καθιερωθεί, διαφορετικά είναι πολύ άδικο. Αλλά και η διαφορετική μεταχείρηση από υπόθεση σε υπόθεση και από δικαστή σε δικαστή, πάλι άδικο είναι...

Link to comment
Share on other sites

GEORGY oti pires kalo einai, k egw tha apogoiteuomoun sti thesi sou k gia auto mallon DEN tha kanoume kai tipota. Den tha to kinigisw giati stin Ellada zoume k polla paizoun idiaitera stin epoxi mas. Episis mou eipan oti oi dikastikoi fetos mporei na einai "milimenoi" na min dwsoun thetikes apofaseis logw krisis !!! asta na pane

JANNIS, Eida stin tv oti fetos dimiourgithike SULLOGOS GONEWN DIDIMWN stin KRITI an den kanw lathos Xania na to doume sto internet.

Kalo vradi se olous

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mea ευχαριστώ για την πληροφορία

εγώ βρήκα αυτά στο internet

http://twinschania.blogspot.be/p/blog-page_28.html

http://www.neatv.gr/kriti-koinwnia/44346-2012-04-28-13-16-57.html

http://www.haniotika-nea.gr/96829-%CE%9F%CE%B9%20%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82%20%CF%84%CE%BF%CF%85%20%CE%A3%CF%85%CE%BB%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CF%85%20%CE%93%CE%BF%CE%BD%CE%AD%CF%89%CE%BD%20%CE%94%CE%B9%CE%B4%CF%8D%CE%BC%CF%89%CE%BD%20%CE%9D.%20%CE%A7%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CF%89%CE%BD%20.html

 

τι σημαίνει αυτό για τους γονείς από την υπόλοιπη Ελλάδα? Θα πρέπει να γίνουν αντίστοιχοι τοπικοί συλλόγοι που να ''ενώσουν'' τις δυνάμεις τους?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Koritsakia διαβαζω εδω δικες πουχουν γινει πιο μετα απο τη δικη μου και πηραν αποφαση.εμενα μετα απο πολλες αναβολες δικαστηκε 16 /11/11.και ακολα αποφαση δεν εχω.τι μπορει να εχει γινει.ας με βοηθησει καποιος.ταχω παρει και με το δικηγορο γιατι θα μπορουσε να πιεσει.κι εγω εκπαιδευτικος ειμαι.τα παιδια θα γινουν τρια φετος το δεκεμβρη και αν δεν την παρω τωρα θα πρεπει να την παρω του χρονου που θα γινουν 4?δηλαδη χανω το δικαιωμα.εφετειο αθηνων ειμαι δυστυχως.α και φανταστειτε πως εκανα αιτηση οταν τα παιδια ηταν 7 μηνων.......πιασε το αυγο και κουρευτο!!!!!γαμω το κρατος μας γαμω......α και δε σας ειπα την κανουμε για εξωτερικο.και φετος για να τα βγαλουμε περα πηρα ανευ αποδοχων.δε βγαιναμε οικονομικα ουτε για βρεφικο ουτε για γυναικα.αλλα κατα ταλλα οι γονεις διδυμων δεν εχουν αναγκη....ρε ουστ κοπροσκυλλα.σορρυ αλλα ταχω παρει ρε κοριτσια με ολη αυτη την αναισθησια γυρω μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί γονείς, διαβάζω τα μήνυματά σας στο forum και με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα της δεύτερης άδειας ανατροφής.

Είμαι κι εγώ μητέρα διδύμων και εργάζομαι ως εκπαιδευτικός στο Υπ. Παιδείας.

Έχω πάρει ήδη την πρώτη εννιάμηνη άδεια ανατροφής και σκεφτόμαστε με το σύζυγό μου να διεκδικήσουμε και τη δεύτερη.

Ήθελα να παρακαλέσω όποιος μπορεί να μου στείλει στοιχεία από παρόμοιες δικαιωμένες περιπτώσεις.

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος κάποιον που να μπορεί να μας καθοδηγήσει σωστά

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:-)

ακριβως ετσι ημουνκαι ειμαι κι εγω κοριτσακι.δεν μπορω να σου πω αν αξιζει η οχι δυστυχως ειμαι σε μια αναμονη που μουχει σπασει τα νευρα.πηρα ανευ αποδοχων κι εγω.εφτασα να παιρνω 350 ευρω το μηνα μονιμη εκπαιδευτικος γιατι ειχα και δανειο στο μισθο.ηθελα 300 γιατις μετακινησεις μου.700 για βρεφικο.δοκιμασα να παρω κοπελα την αδερφη μου πληρωνα 350.ε παλι δεν εβγαινα.οποτε εμεινα σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Ποσο περιπου κοστιζει στην τσεπη μας κ στο χρονο μας η δικαστικη διεκδικηση του 2ου 9μηνου? Ειμαι κ εγω εκπαιδευτικος μονιμη στην α'βαθμια. Θελω να ξερω αν αξιζει τον κοπο ή απλα ξεπαραδιαζομαστε αφου απ ο,τι διαβαζω εδω μεσα οι δικαιωσεις ειναι σπανιες.

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία θα σου πάει περίπου 1200 - 1500 Ευρω. Οσο για τον χρόνο, πας στον δικηγόρο όλα τα χαρτιά που θα σου πει και μετά αναλαμβάνει ο/ η ίδιος/α. Τώρα για το εάν αξίζει... είναι σχετικό ανάλογα την οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία θα σου πάει περίπου 1200 - 1500 Ευρω.
:shock::shock::shock:

 

Τώρα για το εάν αξίζει... είναι σχετικό ανάλογα την οικογένεια.
Δλδ οι 3-4 μηνες σε βρεφ/κο σταθμο για διδυμα 20 μηνων περιπου κοστιζουν περισσοτερα (ποσα?), αν εξαιρεσουμε τις ιωσεις που δεν ειναι κ ευκολες? ή σε νταντα(δες), εφοσον δεν μπορουν οι γιαγιαδες? Τελικα οι διδυμογονεις ειναι πιο δυσκολα απ ολους! Τουλαχ στα τριδυμα δινουν κ 3 μηνες παραπανω στο δημοσιο τομεα για το 3ο- ετσι δεν ειναι? (που κ 2 χρονια να διναν παλι δε θα φταναν, με τους ρυθμους της σημερινης ζωης!)

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

min neuriazeis kali mou distixws eimaste omoiroi tis vlakeias se auto to kratos, egw den ksekinaw kan ti diadikasia oxi toso gia ta xrimara alla gia to avevaio apotelesma k XRONOVORO, ti na to kanw na to parw otan ta mwra tha einai 2,5 i 3 etwn? twra to exw megaliteri anagki. Telos loipon opws ta kataferan oi alloi tha ta kataferoume k emeis, koita na xareis ta paidakia sou k min xaliesai

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εντόπισα απόφαση που δικαιώνει μητέρα διδύμων και της χορηγεί 9 + 4,5 μήνες άδειας, μετ' αποδοχών : http://dnalaw.gr/site/%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B5%CF%86%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CE%B4%CE%AF%CE%B4%CF%85%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%AD%CE%BA/

 

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εκδικάστηκε την Τρίτη και η δική μου υπόθεση αλλά ο δικηγόρος μου είπε ότι η απόφαση θα δημοσιευτεί σε 3 μήνες στην καλύτερη.

Γιατί;;;; Οι δικιές σας αποφάσεις βγήκαν αμέσως;

Επίσης η εισήγηση δεν έγραφε τίποτα εκτός των επιχειρημάτων των 2 πλευρών.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...