Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γίνεται με την γονική άδεια στην περίπτωση διδύμων?


Recommended Posts

Εγώ ενδιαφέρομαι αλλά δεν γνωρίζω πόσο χρόνο μπορεί να πάρει αυτή η διαδικασία και καταπόσο θα μας δώσουν το εννιάμηνο αργότερα όταν πχ τα παιδιά μας είναι δημοτικό

ΕΝΦΕ

Παντως η προηγουμενη περιπτωση που δικαιωθηκε στο διοικητικο εφετειο τα καταφερε σε

μολις ενα χρονο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΟΚ εγώ ενδιαφέρομαι να το προχωρήσω, Αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μύνημα για να ανταλάξουμε τηλέφωνα και να συζητήσουμε πως μπορούμε να μαζέψουμε ονόματα μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα για να κάνουμε την προσφυγή.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το θέμα. Έχετε βρεί την απόφαση του εφετείου? Έχετε ξεκινήσει κάποια διαδικασία? Θέλω να προχωρήσω άμεσα σε προσφυγή. Τελειώνει το εννιάμηνο σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει τίποτα ακόμη. Τα δικά μου είναι 2.5 χρονών αλλά θέλω να κάνω προσφυγή και ελπίζω αν το κερδίσω να το δώσουν και μετά τα 4! Πρέπει όμως να κάνω κάτι γρήγορα. Αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μύνημα να ανταλλάξουμε στοιχεία να μιλήσουμε στο τηλέφωνο. Αν αποφασίσουμε για κάτι τότε πρέπει να το ανακοινώσουμε κάπως και σε άλλους στο Δημόσιο - που ίσως να μην βλέπουν το φόρουμ μήπως μαζευτούμε περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μου αναφέρεις το τμήμα του Διοικητικού Εφετείου που είναι η συγκεκριμένη απόφαση?

Καλημέρα, μόλις πριν από μία βδομάδα πήρα στα χέρια μου την απόφαση που ανέφερα και αυτές τις μέρες το ψάχνει ο δικηγόρος μου και ένας συγγενής μου δικαστικός. Η κοπέλα που δικαιώθηκε έχει τώρα τα παιδιά της 3 ετών, αν σε βοηθά κάπως αυτό να υπολογίσεις. Κι εγώ είμαι ήδη στη δουλειά, θα το ξεκινήσω πάντως άμεσα έστω και αν είναι μεγαλύτερα τα παιδιά. Το θέμα είναι να προλάβουμε να πάρουμε την άδεια πριν τα παιδιά συμπληρώσουν το 4ο ή 5ο έτος τους δεν είμαι σίγουρη γι αυτό. Το διαδικαστικό θα πρέπει να είναι ως εξής, σύμφωνα με το δικηγόρο. Κάνεις αίτηση και για δεύτερη άδεια ανατροφής, σου την απορρίπτουν και σε διάστημα 40 νομίζω ημερών κάνεις αίτηση ακύρωσης της απόφασης σε εφετείο. Μόλις το προχωρήσω περισσότερο θα ξαναγράψω, έχε το νου σου. Σίγουρα θα κερδίσουμε κάτι έστω και με καθυστέρηση, και στην τελική θα γίνει κάτι για όλους τους υπόλοιπους μελλοντικούς διδυμογονείς.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω βρει τίποτα ακόμη. Τα δικά μου είναι 2.5 χρονών αλλά θέλω να κάνω προσφυγή και ελπίζω αν το κερδίσω να το δώσουν και μετά τα 4!

Σου έστειλα προσωπικό μήνημα το έλαβες?

Είμαι "νέος χρήστης" και δεν γνωρίζω πολύ καλά τι πρέπει να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση ομαδικής προσφυγής για το 9 μηνο, έχει κανείς να συστήσει αξιόπιστο δικηγόρο που να έχει εμπειρία με διοικητικά εφετεία και θέματα υπαλληλικού κώδικα?

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να παμε στον ιδιο που κερδισε την προηγουμενη προσφυγη.

Οσοι ενδιαφερεστε και ειστε διορισμενοι στην ευρυτερη περιοχη των Αθηνων,

ωστε να μπορειτε να προσφυγετε στο διοικητικο εφετειο αθηνων προτεινω

να το δηλωσετε ωστε να μαζευτουμε σιγα-σιγα.

Επισης ΕΝΦΕ ελαβες προσωπικο μηνυμα ? Το εστειλα χθες!

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ενδιαφερον!!!!

με ενφιαφερει κι εμενα αλλα εγω εργαζομαι στον ιδιοτικο τομεα!

μεχρι τωρα εχω 1 ωρα μειωμενο ωραριο. Το 6μηνο ή 9μνο που λετε δεν το προλαβα. Τα παιδια μου γινονται 3 χρονων τον Οκτωβριο.

ξερει κανεις για την περιπτωση μου?

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να παμε στον ιδιο που κερδισε την προηγουμενη προσφυγη.

Οσοι ενδιαφερεστε και ειστε διορισμενοι στην ευρυτερη περιοχη των Αθηνων,

ωστε να μπορειτε να προσφυγετε στο διοικητικο εφετειο αθηνων προτεινω

να το δηλωσετε ωστε να μαζευτουμε σιγα-σιγα.

Επισης ΕΝΦΕ ελαβες προσωπικο μηνυμα ? Το εστειλα χθες!

 

Ναι πήρα το μήνυμα.

Πρέπει να είμαστε διορισμένη στην Αθήνα? Εγώ είμαι διορισμένη στη Θεσσαλονίκη. Έχει άλλα διοικητικά εφετεία στην Θεσσαλονίκη? Ή προσφυγή γίνεται για την υπηρεσία μας ή για το Υπουργείο Εσωτερικών ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ' ότι ξέρω όχι, δεν είμαι και σίγουρη αλλά αυτό το 9 μήνο το όποιο διεκδικούμε είναι αυτό που αναφέρεται στον κώδικα των Δημοσίων υπαλλήλων. Μπορεί όμως να υπάρχει ήδη πρόβλεψη για τους ιδιωτικούς υπάλληλους, απλά δεν ξέρω τους κανονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ισχυουν τα ιδια και για τους ιδιωτικους υπαλληλους.

Μπορει να ειναι μικροτερο το διαστημα αδειας αλλα εννοειται οτι

αν δεν σου δινουν δευτερη αδεια για το δευτερο παιδι,

προσφευγεις στα δικαστηρια.

Βεβαια δεν ξερω εναντιον ποιου κανεις την προσφυγη..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενδιαφέρομαι και εγώ. Τα παιδάκια μου είναι 25 μηνών και δουλεύω στη Νομαρχία Θεσπρωτίας. Έχω και 5-6 μανάδες ακόμα που ενδιαφέρονται. Αν έχετε ξεκινήσει και μπορώ να συμμετέχω και εγώ στην προσφυγή ενημερώστε με, διαφορετικά να το ξεκινήσουμε από εδώ μόνοι μας

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν γεννήσεις το δεύτερο παιδί πχ 12 μήνες μετά το πρώτο και δεν έχεις εξαντλήσει το μειωμένο ωράριο για το πρώτο (αν δεν το έχεις πάρει δηλ μαζεμένο), ο χρόνος που απομένει από την άδεια του πρώτου παιδιού δεν χάνεται, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί αφού εξαντληθεί η άδεια του δεύτερου.
Παιδιά σε μένα δεν ίσχυσε αυτό παρόλο που δικαιούμουν το 9μηνο. Κάποια άδεια δηλαδή που είχε περισσέψει από το 1ο παιδί ενώ γεννούσα το 2ο την έχασα (περίπου 2 μήνες). Τηλεφώνησα στην επιθεώρηση εργασίας και μου είπαν ότι δεν το δικαιούμαι οπότε δεν υπήρχε λόγος να το αναφέρω στη δουλειά και να γίνω το αντικείμενο συζήτησης. Με κοιτούσαν που με κοιτούσαν με το ένα μάτι...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.Είμαι κι εγώ μια νέα μαμά διδύμων και ενδιαφέρομαι για την υπόθεση με την άδεια των διδύμων. Από αυτά που διάβασα τα πράγματα μάλλον είναι λίγο μπερδεμένα.1.Η προσφυγή γίνεται στην δικαστική αρχή όπου είσαι διορισμένη;

2. Υπάρχει κάποια που έχει ακολουθήσει τελικά την διαδικασία και μπορεί να με διαφωτίσει πώς κινούμαστε αρχικά και τι γίνεται;

Και δυστυχώς δεν γνωρίζω κανέναν δικηγόρο που να μπορεί να ασχοληθεί με αυτό το θέμα. Και συμφωνώ ότι σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται κάποιος που λεχει δουέψει σε ίδια υπόθεση και ακόμα καλύτερα..έχει δικαιωθεί κιόλας.

gkjdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν προλαβαίνω... γίνονται 4 το Μάρτη! Αλλά αν μπορώ να βοηθήσω... βεβαίως!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα μιλήσουμε με δικηγόρο σήμερα. Τα παιδάκια μας είναι σχεδόν 26 μηνών. Μένουμε Θεσπρωτία και από ότι άκουσα υπαγόμαστε στο Διοικητικό Δικαστήριο της Κέρκυρας. Θα σας ενημερώσω για ότι νεότερο. Αν κάποιοι άλλοι ενδιαφέρονται ας επικοινωνήσουν μαζί μου.

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια ενδιαφέρομαι. Μένω όμως Ηγουμενίτσα και δεν ξέρω αν υπαγόμαστε στο ίδιο Διοικητικό Εφετείο. Είδη μιλάω με δικηγόρο εδώ. Έχω και 4 μανάδες διδύμων ακόμα που θα ενδιαφερθούν. Μπορεί κάποιος να μου στείλει με FAX ή με e-mail την 1192/2008 Απόφαση;

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

την εχω... στειλε στοιχεία...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

3 πμ έλαβα... και έστειλα τα στοιχεία.... (και παραπάνω... ;) ) Ελπίζω να καταφέρουμε τίποτα.... και να βγάλουμε άκρη εγκαίρως!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

3 πμ έλαβα... και έστειλα τα στοιχεία.... (και παραπάνω... ;) ) Ελπίζω να καταφέρουμε τίποτα.... και να βγάλουμε άκρη εγκαίρως!

Αν μπορείς στείλε και σε μένα την απόφαση. Θα σου στείλω τα στοιχεία μου με πμ. Σ' ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...