Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδοοφθαλμίατρος στην Θεσσαλονίκη


CKougar

Recommended Posts

ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΖΕΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ.ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΛΥ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΙΤΟΣ.Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΕΡΜΕΤΡΩΠΙΑ, ΑΡΚΕΤΑ 5 ΒΑΘΜΟΥΣ.ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΕΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΝΑ ΜΕ ΞΕΑΓΧΩΣΕΙ ΛΙΓΟ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΖΕΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ.ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΛΥ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΙΤΟΣ.Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΕΡΜΕΤΡΩΠΙΑ, ΑΡΚΕΤΑ 5 ΒΑΘΜΟΥΣ.ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΕΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΝΑ ΜΕ ΞΕΑΓΧΩΣΕΙ ΛΙΓΟ?

 

Καλημερα!!!!!

Εμένα ο μικρός μου που είναι στα 5 έχει αρχή υπερμετρωπίας 0,75 που για τα δεδομενα τα δικά τους ειναι ένα τίποτα φοράει βέβαια γυαλάκια, γιατί είχε έναν μικρό στραβισμό καναμε επέμβαση λύθηκε το πρόβλημα και ειναι μια χαρά , βεβαια τα γυαλάκια θα τα φοράει για ένα χρόνο ακόμα ειναι πιο πολύ ξεκουραστικά ανάλογα με τον βαθμο που έχει.

Και΄γω είχα αγχωθεί αλλά πέτυχα πολύ καλό γιατρό και πάνω απ΄όλα ''άνθρωπο'' με κατανόηση!!!!!!

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια γεια σας Εχω πάει την κορη μου στην κα Δούδου Αγγελική και στη συνέχεια επειδή με πανικόβαλε στον κο Μπασιάκο. Πολύ καλός γιατρός σαφής στο τι σου λεει και αν και σοβαρος εχει τον τροπο του με τα παιδιά. Μοναδικό μειονέκτημα το ραντεβού που πρέπει να κλεισεις πολυ καιρό πριν, εκτος αν υπάρξει καμιά ακύρωση και εξυπηρετηθείς πιο γρήγορα. Θεωρείται κορυφαίος στον τομέα του. Επίσης καλός είναι κι ο Κοζέης πηγαίνουν φιλες μου τα παιδιά τους

Εχω 12 μηνών μωράκι που παρουσίασε χαλάζιο πριν 3-4 εβδομάδες. Στην αρχή νομίζαμε πως πρόκειται για απλό κριθαράκι και ότι θα φύγει αλλά αργότερα αποδείχθηκε πώς πρόκειται περί χαλαζίου (κάτι που δε γνωρίζαμε και βλέπαμε για πρώτη φορά). Μου πρότειναν να πάω στην Αγγελική Δούδου αλλά πραγματικά με πανικόβαλε κι εμένα. Μου είπε πώς άφησα να περάσει πολύς καιρός και ίσως χρειαζόταν εγχείριση. Μου έδωσε μία θεραπεία που είναι δύσκολη για έναν ενήλικα, πόσο μάλλον για ένα βρέφος 12 μηνών. Πίστευα πώς ένας παιδοφθαλμίατρος γνωρίζει πόσο δύσκολο είναι να ακολουθείς τέτοιου είδους θεραπείες σε βρέφη (μιλάμε για 3 διαφορετικές σταγόνες στα μάτια με διαφορά 10 λεπτών στη καθεμία). Είναι αδύνατον. Το μωρό πλέον κλαίει και στον ύπνο του. Άσε που η μία από αυτές είναι η tobradex. Κορτιζονούχα που δεν έχει αποδειχθεί ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια σε βρέφη. Φυσικά, δεν είμαι γιατρός για να γνωρίζω αλλά έψαξα και βρήκα σε έγκυρη ιστοσελίδα φαρμάκων αυτό: http://xpil.medicines.org.uk/ViewPil.aspx?DocID=5346 ("The safe use of this medicine in children has not been demonstrated. Therefore, TOBRADEX Eye Drops is not recommended"). Ψάχνω να βρώ έναν παιδοοφθαλμίατρο που θα μπορέσει να μας δώσει μία ασφαλή θεραπεία για βρέφη. Είχε ποτέ καμμία σας εμπειρία με χαλάζιο στο ματάκι του μωρού της και να της έδωσε ο γιατρός της μία ασφαλή θεραπεία; Για έναν τέτοιο παιδοφθαλμίατρο ψάχνω, αν έχετε υπ'όψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμείς πηγαίνουμε στον Μπασιάκο θεωρήται "κορυφη" για δυσκολες περιπτώσεις αλλα έχει 2 μειον: 1ο κλείνεις ραντεβου μετά απο 4-5 μήνες (ναι δεν κάνω πλάκα) και 2ο εχει λίγο "υφος". παρόλα αυτά επειδή απο κανέναν δεν άκουσα να αμφισβητούν τις γνώσεις του και την εμπειρία του, εξακολουθούμε να πηγαίνουμε. Διευκρινιζω οτι δεν έχουμε μια απλή μυωπία.εχω ακούσει και για τον Ζιάκα καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν λίγες μέρες η παιδίατρος παρατήρησε ότι το ένα ματάκι της μικρής μας λίγο αποκλίνει και μας προέτρεψε από Σεπτέμβρη να πάμε σε έναν παιδόφθαλμίατρο. Για να είμαι ειλικρινής εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο αλλά καλού κακού θα κάνουμε μια επίσκεψη γιατί και ο άντρας μου είχε μικρός στραβισμό ο οποίος βέβαια διορθώθηκε μόνος του. ΄Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία από παιδοφθαλμίατρο στη Θεσσαλονίκη. Θα ρωτήσω και την παιδίατρο ποιον μου προτείνει αλλά εκτιμώ πολύ και τις προσωπικές εμπειρίες άλλων μαμάδων.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες η παιδίατρος παρατήρησε ότι το ένα ματάκι της μικρής μας λίγο αποκλίνει και μας προέτρεψε από Σεπτέμβρη να πάμε σε έναν παιδόφθαλμίατρο. Για να είμαι ειλικρινής εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο αλλά καλού κακού θα κάνουμε μια επίσκεψη γιατί και ο άντρας μου είχε μικρός στραβισμό ο οποίος βέβαια διορθώθηκε μόνος του. ΄Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία από παιδοφθαλμίατρο στη Θεσσαλονίκη. Θα ρωτήσω και την παιδίατρο ποιον μου προτείνει αλλά εκτιμώ πολύ και τις προσωπικές εμπειρίες άλλων μαμάδων.

Σας ευχαριστώ!

 

Στην Θεσσαλονίκη δυστυχώς δεν ξέρω..

Αλλά να το κάνεις άμεσα..

Μην το αμελήσεις γιατί θα χρειαστεί να της κλείσουν το ματάκι για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα με patch(πειρατικό-έχουν πλάκα, βγαίνουν και με σχεδιάκια) και αν μεγαλώσει δεν θα το ανέχεται με τίποτα..

Μια φίλη μου, έφτασε το παιδάκι 6 χρονών, όπου άρχισε να φαίνεται αρκετά και φυσικά το παιδάκι ντρεπόταν και δεν το φορούσε με τίποτα.

Τελικά την έπεισε η μαμά της να το φορά μόνο μέσα στο σπίτι με την προϋπόθεση οτι και η μαμά πρέπει να κλείνει το μάτι της για όσες ώρες το έχει κλειστό και η μικρή! Και το έκανε..

Α ρε τι τραβάνε οι γλυκιές οι μανούλες! :D

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Στο ΑΧΕΠΑ υπάρχει Ορθοοπτικό τμήμα για παιδιά. Για ραντεβού 2310 993312-3. Σου κλείνουν φυσικά για μετά από κανα μήνα το ραντεβού αλλά αφού δεν είναι επείγον. Υπάρχει μια σχετική ταλαιπώρια αλλά αξίζει τον κόπο γιατί από γνωστούς ξέρω ότι γίνεται σωστή δουλειά (και για σοβαρά θέματα...βλ. νεοπλάσματα κ.λπ.). Εγώ είχα πάει τον μεγάλο μου 13 μηνών γιατί τα ματάκια ήταν αλλού ντ' αλλού, αλλά μου είπαν ότι δεν είχε στραβισμό και όντως τελικά διορθώθηκαν από μόνα τους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην αρχή βάζουν στα ματάκια κάτι σταγόνες για να διασταλούν (νομίζω) οι κόρες και πρέπει ούτως ή άλλως να περιμένεις μισή ώρα και βάλε. Μετά από κάποια ώρα εξέτασαν το παιδί κάποιοι ειδικευόμενοι και μετά από κάποια ώρα ήρθε η καθηγήτρια να το εξετάσει. Το περιβάλλον αναμονής είναι νοσοκομείου, αν και στο καινούριο τμήμα του ΑΧΕΠΑ, οπότε είσαι λίγο 'μη αυτό' 'μη εκείνο'. Τα παιδιά βέβαια μια χαρά περνάνε, απλά να έχεις μαζί σου σνακ, νερό και παιχνίδια γιατί μπορεί π.χ. να έχει κάποια εγχείρηση η καθηγήτρια και να φύγει όλο το πρωινό έτσι. Ωστόσο, εγώ αν χρειαστεί, πάλι εκεί θα πήγαινα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...δεν είχα ιδέα, νόμιζα ότι απλά θα την εξέταζαν και θα φεύγαμε! Και πάλι ευχαριστώ πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου πραγματικά! Ελπίζω όπως και εσείς να μην έχουμε τίποτα και ότι είναι να διορθωθεί μόνο του!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το μωρακι μου ειναι 8 μηνων και εχει στραβισμο. Μηπως καποια απο Θεσσαλονικη ειχε παρομοια εμπειρια να μας συστησει καποιο γιατρο?Πηγαμε στον Κοζεη και σε μια ακομη αλλα μπερδευτηκαμε γιατι μας εδωσαν διαφορετικες οδηγιες, καποια που να εχει κανει επεμβαση ή να εμεινε ευχαριστημενη απο καποιον?ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αντριάννα μου τώρα είδα το μήνυμά σου. Εμείς πάμε στον Κοζέη και είμαστε ευχαριστημένοι (ο γιος μου εμφάνισε ανισόμετρη υπερμετρωπιά και στραβισμό στο δεξί του ματάκι στα 3). Δεν βιάζεται γενικά με τις επεμβάσεις.

 

Πες μου λιγο αν θέλεις ποια είναι η άλλη που πήγατε και τι σας είπε ο καθένας, γιατί έχω κι άλλα να σου πω, αν ενδιαφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντριάννα μου τώρα είδα το μήνυμά σου. Εμείς πάμε στον Κοζέη και είμαστε ευχαριστημένοι (ο γιος μου εμφάνισε ανισόμετρη υπερμετρωπιά και στραβισμό στο δεξί του ματάκι στα 3). Δεν βιάζεται γενικά με τις επεμβάσεις.

 

Πες μου λιγο αν θέλεις ποια είναι η άλλη που πήγατε και τι σας είπε ο καθένας, γιατί έχω κι άλλα να σου πω, αν ενδιαφέρεσαι.

 

Εμας εχει συγγενη στραβισμο, ο Κοζεης μας ειπε για επεμβαση στα 2 χρονια με κλεισιμο του ματιου για καποιο διαστημα της ημερας και η Κούλαλη στον 1 χρονο χωρις να κανουμε κατι αλλο.

Μπερδευτηκαμε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

στη θεσσαλονικη θεωρουνται ο Κοζεης και ο Μπασιακος κορυφαιοι.. ο πρωτος στο ιπποκρατειο κ ο δευτερος(με μια μικρη επιφυλαξη) στο παπαγεωργιου.. εμεις πηγαμε στον κοζεη και μειναμε ευχαριστημενοι. ο μπασιακος εχει μεγαλη αναμονη για ραντεβου..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς όταν πήγαμε στον Μπασιάκο δεν μείναμε ευχαριστημένοι. Μας χρέωσε υπερβολικά και ήταν πολύ απότομος με το παιδί, που τότε ήταν 3 ετών και φυσικά καταλάβαινε τα πάντα. Δεν μπόρεσε καθόλου να συνεργαστεί μαζί του, τζάμπα πήγαν τα λεφτά μας.

 

Εσένα βέβαια είναι μικρή και δεν παίει αυτό ρόλο. Πάντως, όπως σου είπε και μια άλλη κοπέλα, πολλές που ξέρω πηγαίνουν και στον Ζιάκα και μένουν ευχαριστημένες. Κι εγώ αν χρειαστώ ποτέ κι άλλη γνώμη, εκείθα πάω, αν και εμπιστεύομαι πολύ τον Κοζέη.

 

Ψάξτο πάντως, μην το αφήσεις. Στη θέση σου θα πήγαινα στον Ζιάκα.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορει να μου δωσει καποια κοπελα τα στοιχεια,τηλ διευθυνση κτλ του Κοεζη(το γραφω καλα δεν ξερω)?

Θελω να κανω μια εξεταση για τον μικρο μου και σημειωσα 3 ονοματα που γραφηκαν εδω Μπασιακος, Ζιακας, Κοεζης. Για τα 2 πρωτα ειδα τα στοιχεια, μου λειπει ο τριτος.

Ποιον απο τους 3 προτεινετε?Ευχαριστω

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...