Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως να αντιμετωπισω την 6χρονη κορη μου?


niked

Recommended Posts

 

daf προσπαθω να ειμαι διπλα της και να ακουω τις αναγκες της. Απο οτι φαινεται δεν τα εχω καταφερει για να μην μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που την ενοχλει.

 

το προσπαθείς όμως...κανείς δεν είναι τέλειος..εύχομαι καλή τύχη! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

daf προσπαθω να ειμαι διπλα της και να ακουω τις αναγκες της. Απο οτι φαινεται δεν τα εχω καταφερει για να μην μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που την ενοχλει.

 

το προσπαθείς όμως...κανείς δεν είναι τέλειος..εύχομαι καλή τύχη! :)

 

Σε ευχαριστω πολυ και εσυ με το καλο να δεχθεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου.

:D:D

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, Nicked, έτσι όπως το περιγράφεις μου φέρνει στο μυαλό πιο πολύ την αίσθηση μιας φοβίας προς τον χώρο της τουαλέτας και σε καμία περίπτωση θέμα βαρεμάρας. Γιατί το να αλλάζει εσώρουχα είναι πολύ πιο κουραστικό από το να κάνει τσίτσα στην τουαλέτα. Άρα δεν μπορείς να πεις ότι βαριέται. Τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα. Από την άλλη μεριά, θυμάμαι όταν η κόρη μου ήταν στην πρώτη δημοτικού, αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα δυσκοιλιότητας, γιατί μία φορά που ήταν στην τουαλέτα του σχολείου, μπήκε απότομα μέσα ένα άλλο κορίτσι, και η δικιά μου έπαθε σοκ (που την είδε να κάνει κακά της). Αυτό της δημιούργησε μια φοβερή ανασφάλεια με αποτέλεσμα να περιμένει από το πρωί μέχρι τις πέντε που γυρνούσε σπίτι. Τότε δεν της ερχόταν όμως η ανάγκη της και περιμέναμε μέρες και μέρες για να πάει τουαλέτα. Το πρόβλημα λύθηκε όταν μου είπε τι είχε συμβεί και πήγα στη δασκάλα και μιλήσαμε. Τότε μου είπε να περιμένει μόλις χτυπάει το κουδούνι για "μέσα"και να πηγαίνει τότε τουαλέτα. Εφόσον της είχα μιλήσει κι ήξερε το πρόβλημα δεν θα της έκανε παρατήρηση ότι άργησε, κ.λπ. Έτσι πέρασε αυτή η φάση.

 

Ίσως λοιπόν είτε έγινε κάτι την ώρα που ήταν στην τουαλέτα (είτε του παιδικού σταθμού, είτε του σπιτιού σας) και της έχει μείνει κάποια ανασφάλεια, είτε έχει δει κάτι στην τηλεόραση που τη σόκαρε. Καμιά φορά τα παιδιά παρατηρούνε εικόνες που εμάς μπορεί να μην μας κάνουν εντύπωση (λέω εγώ τώρα, με το μυαλό μου, μπορεί να είναι και τελείως χαζό αυτό)... Πάντως αυτό που θα προσπαθούσα εγώ να κάνω (ως μαμά τριών παιδιών) θα ήταν να της δημιουργήσω μια φιλική σχέση με το χώρο της τουαλέτας. Θα πήγαινα βιβλία αγαπημένα της εκεί και ένα καλαθάκι μα άλλα πράγματα που την απασχολούν και τα αγαπάει (ίσως ένα φιδάκι, π.χ., που παίζεται εύκολα και γρήγορα). Θα δημιουργούσα δηλαδή μια εξοικείωση με τον γενικότερο χώρο της τουαλέτας και ειδικά της λεκάνης, γιατί μάλλον προς τα κει μου δίνει την εντύπωση ότι είναι το πρόβλημα.

 

Αυτά σκέφτηκα και είπα να σου τα γράψω. Όπως και να 'χει, μην ανησυχείς, όλα παίρνουν το δρόμο τους κι όλα τα προβλήματα λύνονται, όταν ψάχνουμε τις λύσεις, όπως κάνεις κι εσύ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

anemoni να χαιρεσαι τα παιδακια σου. Μου αρεσε πολυ η αντιμετωπιση σου στη φοβια της κορης σου. Βασικα απο χθες εκανα αυτο που εγραψες. Πηγα το αγαπημενο της παιχνιδι στο μπανιο και της ειπα οτι θα παιζει οταν πηγαινει στην τουαλετα. Με αυτον τον τροπο αρχισε και πηγαινει συχνα (και λιγο περισσοτερο γιατι παει τωρα και χωρις να θελει να κατουρησει :lol: ). Θα προσπαθησω να αγαπησει με αυτο το τροπο την τουαλετα (ελπιζω να μην ειναι λαθος τακτικη).

Το κακο ειναι οτι το παιχνιδι που αγαπαει κραταει πολυ ωρα και την χανουμε στην τουαλετα με τις ωρες... :lol::lol::lol:

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης αν μπορεις να της παρεις δικο της πλαστικο καθισματακι με σχεδια για να το βαζετε πανω στην τουαλετα και να λεει οτι ειναι μονο δικο της και ειδικα υγρα μαντηλακια για να σκουπιζεται που ειναι σε ενα ειδικο κουτακι με κατι σχεδια ζωων και ειναι για παιδια και τους αρεσουν. Εμενα με αυτα η ανιψια μου αρχισε να σκουπιζεται. Και θα βαλεις ενα κουβαδακι πλαστικο διπλα σε σχημα ζωου (εμεις ειχαμε ενα παντα) και οταν τελειωνε και σκουπιζοταν λεγαμε: "Τωρα ας ταισουμε και το παντα" και πετουσαμε τα χαρτια στο καλαθι. Καθε φορα η τουαλετα ηταν ολοκληρη εκδρομη στο δασος. Στην αρχη μαζι και μετα πηγαινε μονη της και βγαινοντας μας διηγοταν ολοκληρες ιστοριες για τη χελωνα που καθοταν στην πλατη της (το καθισματακι ηταν χελωνιτσα) και το ποσο πεινασμενο ηταν το παντα και εφαγε πολυ χαρτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως οντως συμβαινει κατι αναλογο με αυτο που περιγραφει η anemoni? μηπως ντρεπεται? Εγω στην ηλικια της ντρεπομουν φοβερα μηπως μπει καποιος στην τουαλετα και ζητουσα απο τη μητερα μου να καθεται απ΄εξω και να κρατα την πορτα (ακομα κι οταν δεν ηταν κανεις αλλος στο σπιτι :lol: )

Ολα αυτα βεβαια ειναι πιθανα σεναρια γιατι δεν ξερεςι που μπορει να αφειλεται... :cry: Αλλα ξεκινα απο αυτα που μπορεις να βρεις λυσεις απ μονη σου χωρις τη βοηθεια ειδικου...

Για το θεμα της "ντροπης" που λεω παραπανω βαλτε μια ταμπελιτσα στην πορτα (απο αυτες που λενε μην μπαινετε κλπ) και εξηγησε της οτι οταν θα μπαινει μπορει να κλεινει την πορτα να βαζει την ταμπελιτσα και κανεις δεν θα μπαινει μεσα.. και κανε σαφες στα υπολοιπα μελη της οικογενειας να μην μπαινουν στο μπανιο οταν θα ειναι εκεινη μεσα

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

anemoni να χαιρεσαι τα παιδακια σου. Μου αρεσε πολυ η αντιμετωπιση σου στη φοβια της κορης σου. Βασικα απο χθες εκανα αυτο που εγραψες. Πηγα το αγαπημενο της παιχνιδι στο μπανιο και της ειπα οτι θα παιζει οταν πηγαινει στην τουαλετα. Με αυτον τον τροπο αρχισε και πηγαινει συχνα (και λιγο περισσοτερο γιατι παει τωρα και χωρις να θελει να κατουρησει :lol: ). Θα προσπαθησω να αγαπησει με αυτο το τροπο την τουαλετα (ελπιζω να μην ειναι λαθος τακτικη).

Το κακο ειναι οτι το παιχνιδι που αγαπαει κραταει πολυ ωρα και την χανουμε στην τουαλετα με τις ωρες... :lol::lol::lol:

 

Να 'σαι καλά Niked. Νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς για την τακτική που επέλεξες, εφόσον βλέπεις ότι αρχίζει και λειτουργεί. Το ζητούμενο τώρα είναι να "αγαπήσει" αυτή τη διαδικασία, ώστε να την εντάξει στην καθημερινότητά της. Μόλις γίνει αυτό, θα δεις ότι κι η ίδια θα νιώσει καλύτερα και θα περνάει εκεί όσο χρόνο χρειάζεται πραγματικά! Καλή συνέχεια λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

kel τι τελειο σχεδιο κανατε στην τουαλετα. Μεχρι εγω ζηλεψα... :lol::lol::lol: φαντασου χαρα η μικρη..

 

Λοιπον καταρχην να σας ευχαριστησω πολυ ολες που μου δωσατε τοσο κουραγιο και τοσο ομορφες ιδεες και να σας πω τις εξελιξεις.

Σημερα ειχε παει τουαλετα και επαιζε με το παιχνιδι της. Εγω ειχα μπει και βαφομουν αδιαφορα στον καθρεφη. Της λεω

-Δεν ειναι πιο καλη η τουαλετα τωρα με το παιχνιδι?

-Ναι ναι μου απανταει.

-Δεν φοβασαι πια ε? (ψαρωτικη ενω συνεχιζα το βαψιμο και εκεινη το παιχνιδι)

-Δεν φοβομουν μου λεει.

-Τοτε? Γιατι δεν ηθελες να ερχεσαι και τα κρατουσες? (πολυ πολυ χαλαρο στυλ κουβεντας συνεχιζοντας το παιχνιδι)

-Ζοριζομουν μου λεει. (Ωπα.....)

-Που Ζοριζοσουν αγαπη μου?

-Να μερικες φορες ζοριζομαι πολυ και ποναω λιγο και φοβαμαι μην παθω τιποτα. (Ολα αυτα συνεχιζοντας το παιχνιδι και εγω το βαψιμο)

-Μην φοβασαι μωρο μου δεν προκειται να παθεις κατι απο το ζορισμα αλλα αν νιωθεις καλυτερα να ειμαι μαζι σου και εγω οποτε πας στην τουαλετα.

-Οχι μου λεει.Καλα ειμαι τωρα.

Δεν το συνεχισα για να μην δειξω οτι εγινε κατι σοβαρο. Για πειτε ιδεες τωρα που βρηκα την αιτια....... για την ακριβεια δεν την βρηκα...μου την ειπε.. :roll:

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστο νέο! Χαίρομαι πολύ! Τελικά, λίγες ιδέες από δω, λίγες ιδέες από κει και με τη δική σου εκτίμηση και τον χειρισμό της κατάστασης κάνατε ένα μεγάλο βήμα!!

 

Καλώσήλθες τώρα στη 2η φάση!

Αποκωδικοποίηση της έννοιας "ζορίζομαι".

Ζορίζεται και πονά όταν πηγαίνει;

Εννοεί ότι ζορίζεται γιατί τα κρατά όλη μέρα και έχει μπερδέψει τα πράγματα στο μικρό της μυαλουδάκι;

Ή μήπως τελείωσε αυτός ο πόνος και δεν τίθεται θέμα πια; Οέο;

 

Εύχομαι να συνεχίσει πάντως και να μην αισθάνεται κανένα σύμπτωμα "ζορίσματος".

 

Μπράβο μαμά!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστο νέο! Χαίρομαι πολύ! Τελικά, λίγες ιδέες από δω, λίγες ιδέες από κει και με τη δική σου εκτίμηση και τον χειρισμό της κατάστασης κάνατε ένα μεγάλο βήμα!!

 

Καλώσήλθες τώρα στη 2η φάση!

Αποκωδικοποίηση της έννοιας "ζορίζομαι".

Ζορίζεται και πονά όταν πηγαίνει;

Εννοεί ότι ζορίζεται γιατί τα κρατά όλη μέρα και έχει μπερδέψει τα πράγματα στο μικρό της μυαλουδάκι;

Ή μήπως τελείωσε αυτός ο πόνος και δεν τίθεται θέμα πια; Οέο;

 

Εύχομαι να συνεχίσει πάντως και να μην αισθάνεται κανένα σύμπτωμα "ζορίσματος".

 

Μπράβο μαμά!

:D:D Ax και εγω πολυ χαρηκα. Απο οσο την ξερω πιστευω επειδη ειναι παιδι που δεν κανει ευκολα "επικινδυνα" πραγματα πρεπει πραγματικα να φοβαται το σφιξιμο που χρειαζεται αυτη η πραξη.

Παντα ηταν και λιγο δυσκοιλια και ισως στα αληθεια να πιστευει πως μπορει να παθει κατι. Θα το ξανασυζητησω μαζι της και θα προσπαθησω να εκμαιευσω πιο πολλα.

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρε ενα γλυκο σιροπι δινε της μια κουταλιτσα και πες της ψεματα οτι ειναι ενα νοστιμο φαρμακακι για να γλυστρανε ευκολα τα κακακια και να μην τη ζοριζουν καθολου. Ετσι θα πηγαινει με αλλη ψυχολογια στην τουαλετα ήρεμη οτι εχει παρει σιροπι που θα τη βοηθαει να τα κανει ανετα. Βεβαια σε δυο τρεις ημερες θα της πεις οτι δεν εχει πια αναγκη το φαρμακο(μη παθει και ζαχαρο το παιδι) :D

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα γλυκο σιροπι δινε της μια κουταλιτσα και πες της ψεματα οτι ειναι ενα νοστιμο φαρμακακι για να γλυστρανε ευκολα τα κακακια και να μην τη ζοριζουν καθολου. Ετσι θα πηγαινει με αλλη ψυχολογια στην τουαλετα ήρεμη οτι εχει παρει σιροπι που θα τη βοηθαει να τα κανει ανετα. Βεβαια σε δυο τρεις ημερες θα της πεις οτι δεν εχει πια αναγκη το φαρμακο(μη παθει και ζαχαρο το παιδι) :D

:lol::lol::lol: εξυπνο αλλα θα προτσπαθησω να πινει πιο πολυ νερακι για να βοηθηθει και στα αληθεια. (Ισως να χρισουμε ενα νερακι "μαγικο" :lol::lol: )

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο και ειχα βαλει τον πινακα επιβραβευσης. Αυτοκολητο κολουσαμε καθε φορα που καταφερνε να κανει κατι απο μονη της χωρις να της το ζητησουμε εμεις. Οπως να πιει νερο, η να παει τουαλετα, η να πλυθει ,να ντυθει κτλ. Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι αποκλειστικα στην τουαλετα αλλα ισως η τουαλετα να εχει τις μεγαλυτερες επιπτωσεις.

 

 

να σε ρωτήσω κάτι, σου συνέστησε κάποιος να χρησιμοποιήσεις αυτή την τακτική για όλα αυτά τα πράγματα? ή το διάβασες καπου οτι ειναι καλό να χρησιμοποιείται έτσι?.. ?

 

το 801 801 1177 ειναι η γραμμή συνδεσμος δες εδώ για αυτό

http://parents.org.gr/news/a233

 

απάντησέ μου αν μπορείς που διάβασες για αυτή την τεχνικη για να σε βοηθήσω καλύτερα..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστο νέο!

Ζορίζεται και πονά όταν πηγαίνει;

Εννοεί ότι ζορίζεται γιατί τα κρατά όλη μέρα και έχει μπερδέψει τα πράγματα στο μικρό της μυαλουδάκι;

Ή μήπως τελείωσε αυτός ο πόνος και δεν τίθεται θέμα πια; Οέο;

 

 

 

κ εγω εχω απορια με αυτο....

 

δηλ ζοριζετε κ με τα τσισα? κ ποναει?

 

στην παιδιατρο μιλησες? τι σου ειπε?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο και ειχα βαλει τον πινακα επιβραβευσης. Αυτοκολητο κολουσαμε καθε φορα που καταφερνε να κανει κατι απο μονη της χωρις να της το ζητησουμε εμεις. Οπως να πιει νερο, η να παει τουαλετα, η να πλυθει ,να ντυθει κτλ. Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι αποκλειστικα στην τουαλετα αλλα ισως η τουαλετα να εχει τις μεγαλυτερες επιπτωσεις.

 

 

να σε ρωτήσω κάτι, σου συνέστησε κάποιος να χρησιμοποιήσεις αυτή την τακτική για όλα αυτά τα πράγματα? ή το διάβασες καπου οτι ειναι καλό να χρησιμοποιείται έτσι?.. ?

 

το 801 801 1177 ειναι η γραμμή συνδεσμος δες εδώ για αυτό

http://parents.org.gr/news/a233

 

 

απάντησέ μου αν μπορείς που διάβασες για αυτή την τεχνικη για να σε βοηθήσω καλύτερα..

Η αληθεια ειναι οτι δεν μου συνεστησε κανεις να κανω κατι τετοιο. Απλα προσπαθουσα να της δωσω ενα κινητρο και μια επιβραβευση μεχρι να το κανει τροπο ζωης. Αν πιστευεις οτι επραξα λαθος θα ηθελα πραγματικα να με ενημερωσεις...

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΤΙΝΑΤ η μικρη ηταν δισκοιλια απο μωρο. Το ζορι της δεν ειναι στα τσισα. Απλα απο αυτα που καταλαβα ειναι οτι επειδη ποναει στα κακακια εχει συνδεσει την τουαλετα με κατι επωδυνο.

Ο γιατρος λεει να πινει πιο πολυ νερο και φαγητα που τη βοηθανε να ενεργειται πιο ευκολα αλλα δεν ειναι κατι που το εχει τωρα. Απλα της εχει μεινει η φοβια γιατι εχει πονεσει μερικες φορες.

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γράφτηκα σήμερα μόλις στο forum και βρήκα αμέσως post σχετικό με αυτό που με απασχολεί !!!

 

Καλώς σας βρήκα. Ονομάζομαι Γιώργος Πλατάκης και έχω μια κόρη που μόλις έκλεισε τα 7 και συνεχίζει αυτό που περιγράφετε κι εσείς (με τα κακά της).

 

Πάνε σχεδόν 4 χρόνια που συμβαίνει αυτό. Έχουμε επισκεφτεί γιατρό σχετικά με τη δυσκοιλιότητα, έχουμε πάει ένα σιρόπι για πάνω από 7 μήνες χωρίς το παραμικρό αποτέλεσμα, και σας πληροφορώ ότι η κόρη μας έχει εξελίξει την τεχνική της στο να τα κρατάει, τόσο καλά ώστε σχεδόν είχαμε ξεχάσει ότι έχει πρόβλημα...

 

Μέχρι που προχτές έκανα μπάνιο και κάποιος μπήκε μέσα. Νόμισα ότι ήταν η γυναίκα μου. Σε πέντε περίπου λεπτά (επειδή δεν μου είχε μιλήσει) τράβηξα την κουρτίνα και είδα την κόρη μου να έχει κατεβάσει το βρακάκι της (για να μην το λερώσει ) και να πατάει τον ποπό της πάνω στη φτέρνα της. Παλιότερα το έκανε με το βρακάκι κι έτσι καταλαβαίναμε από τα βρακάκια που βλέπαμε λερωμένα ότι τα κρατάει. (Αυτό εννοούσα παραπάνω ότι εχει εξελίξει την τεχνική της στο να τα κρατάει).

 

Δεν αντέδρασα και συνέχισα το μπάνιο μου. Όταν τέλειωσα είδα ότι είχε καταναλώσει σχεδόν μισό ρολό χαρτί υγείας για να σκουπίσει τα κακά που της περίσσεψαν και μετά που της μίλησα μέσα της έδειξα ότι είχα καταλάβει με το που της είπα ότι η φτέρνα ήθελε κι άλλο σκούπισμα. Και έφυγε αμέσως, την καθάρισε με ένα μωρομάντηλο και γύρισε τραγουδώντας στο παιχνίδι της.

 

Σήμερα είναι δύο μέρες μετα από αυτό, και πέντε από την τελευταία που έκανε κακά !!!

 

Δεν ξέρουμε τί άλλο να κάνουμε. Έχουμε κάνει τις επιβραβεύσεις με ότι κατά καιρούς της άρεσε, εχουμε κάνει κουβέντες, κλύσματα, την τελευταία φορά ζήτησε από τη μαμά κλυσματάκι για να καταφέρει να ανακουφιστεί.

Και όταν τα καταφέρνει, τα κακά της ειναι τόσο τεράστια που απορώ πώς βγήκαν από ένα παιδί.

 

Παρακαλώ κάποιον να μας προτείνει μια λύση. Είμαστε ένα βήμα πριν πάμε σε ψυχολόγο και αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία παρακαλώ να μας πεί πώς την αντιμετώπισε.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αρχικά νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι αξεπέραστο. Σίγουρα υπάρχει κάποια λύση.

 

Καλό θα είναι να προσπαθήσει κανείς με διάφορους τρόπους αλλά μάλλον πρέπει να αποκλείσουμε την τιμωρία. Ο φόβος της τιμωρίας μάλλον θα απομακρύνει το παιδί παρά θα το βοηθήσει να εκφραστεί.

 

Σαφώς η παρέμβαση κάποιου Ειδικού, εξοικειωμένου με τα παιδιά, μπορεί να βοηθήσει. Η περίπτωση αυτή μπορεί να απαιτήσει τη συνεργασία και άλλων ειδικοτήτων.

 

Πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά!

 

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας - Γυναικολόγος

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...