Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως να αντιμετωπισω την 6χρονη κορη μου?


niked

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Εχω μια κορουλα 6 χρονών. Είναι ησυχο και ευγενικο παιδακι.

Το θεμα μου εχει ως εξης. Απο τοτε που ηταν μικρουλα της ελεγα τι πρεπει να κανει.. Ελα να φας..πηγαινε να κατουρησεις,να πλυθεις,να κοιμηθεις. Τα παντα. Θεωρουσα οτι επρεπε να τα λεω συνεχεια για να τα μαθει και να τα κανει καποια στιγμη απο μονη της.

Το απο μονη της ομως δεν ηρθε ποτε. Και δεν εννοω δεν πηγαινει για υπνο απο μονη της γιατι δεν νομιζω να πηγαινει και κανενα παιδι αν δεν του πουν.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν δεν της πω να παει στην τουαλετα δεν παει. Προχθες παλι αλλαζε κρυφα εσωρουχα (4 αλλαξε πριν παρω ειδηση) γιατι τα λερωνε επειδη τα κρατουσε και αρχισαν να βγαινουν απο μονα τους. Αντι να παει τουαλετα ομως αλλαζε εσωρουχα. Στην αρχη νομισα οτι πηγε τουαλετα και δεν σκουπιστηκε αλλα μετα μου ειπε οτι δεν ειχε παει ακομα. Το εχει κανει πολλες φορες αυτο τα τελευταια χρονια και δεν ειναι κατι που το κανει επειδη ηρθε το μωρο στην οικογενεια. (Απο αντιδραση δηλαδη)

Εχει παθει απειρες ουρολοιμωξεις. Την πηγα στον γυναικολογο μου και της μιλησε. Της εχω μιλησει εγω με το καλο απειρες φορες. .. Οτι με αυτο που κανει κανει κακο στον εαυτο της και πρεπει να αγαπαει το σωμα της κτλ.. καθε φορα λεει ναι καταλαβαινω αλλα ......... ΤΙΠΟΤΑ

Εχω δοκιμασει με απειλη τιμωριας, με φωνες , με τιμωρια.. με τα παντα.

Μεχρι πινακα επιβραβευσης εβαλα στο ψυγειο και κολουσαμε αυτοκολητο καθε φορα που εκανε κατι απο μονη της οπως να παει τουαλετα χωρις να της πω... Ουτε αυτο δουλεψε.

Το προβλημα μου αυτη τη στιγμη κυριως δεν ειναι αυτο που κανει η κορη μου αλλα το οτι δεν ξερω πως πρεπει να το αντιμετωπισω.

Νιωθω οτι δεν κανω τιποτα σωστα.

Νιωθω ανικανη να τη βοηθησω να καταλαβει...

 

Καποιος να μου πει τι να κανω. :?:?

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχω εμπειρια για να σου απαντησω αλλα το βρηκα περιεργο...

Δεν ειναι? Να πρεπει να της πεις για να παει τουαλετα?? :roll:

Θελω κ εγω πολυ να δω τι θα πουν οι μαμαδες που το περασαν.

Ευχομαι να βρεις τον τροπο!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν ξερω αν ειναι κατι που το κανουν πολλα παιδια. Ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι τα περισσοτερα τα κρατανε..

Αλλα σε τετοιο βαθμο???? Σε ευχαριστω πολυ.

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμ.. θα ξαναγραψω σε λιγο γιατι θα φυγω και θα ξαναρθω,..

 

με τη πρώτη ματιά, φαίνεται να την έχει επηρεάσει πολύ ο τρόπος που την καθοδηγούσες τα προηγούμενα χρόνια.

το πώς καθοδηγούμε λεκτικά, δηλαδή με ποιές λέξεις,

όπως και να το εννοούμε,

 

είναι κάπως το πάν...

 

εάν χρησιμοποιούσες παντού το πρέπει, σημαίνει ότι ίσως δεν έχει συνδυάσει πουθενά

το ότι αυτά γίνονται για να καλύψει τις δικές της ανάγκες,

όχι της δικές σου.

 

γιατί όταν λέμε την λέξη πρέπει, είναι για την επιβολή κάποιου κανόνα εξωτερικού.

 

ενώ όταν ρωτάμε θέλεις να πάς τουαλέτα, κατουριέσαι ? όταν θέλεις, πήγαινε και φώναξέ με να έρθω αν θέλεις βοήθεια.

 

λεκτικά, δείχνουμε στο παιδί ότι αυτό που λέμε έχει σχέση με δική του ανάγκη, και εξαρτάται το τι θακάνει απο το τι αυτό θέλει, και έχει ανάγκη..

 

περιέγραψε περισσότερο εάν είναι αυτη η περίπτωσή σας...

 

εγώ πάντως ανεξάρτητα τι και πως θα σου σύστηνα να πάρεις και τηλέφωνο στην γραμμή 801 801 1177 , καθώς εκεί θα σε βοηθήσουν και ακόμα πιο άμεσα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια πραγματικα δεν ξερω αν ειναι ετσι τα πραγματα με την φιλη μας,

παντως τα οσα λες εχουν βαση κ με ενδιαφερει πολυ να μαθω πως πρεπει να μιλαω στο παιδι μου. (αν κ στα περισσοτερα κανω αυτα που θεωρω κοινη λογικη, κ ως τωρα δεν εχω κανει λαθος)

Ξερω πως εσυ εχεις κανει σπουδες αλλα υπαρχουν βιβλια που μπορεις να μας συστησεις???

 

Σε ευχαριστω, Χριστινα.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία Σ. σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Δεν νομιζω να χρησιμοποιησα την λεξη πρεπει στο να παει τουαλετα. Δλδ παντα την εβλεπα να ζοριζεται.. (καθεται κατω και κουνιεται αριστερα δεξια) και την ρωτουσα ..

-Θελεις να κατουρησεις? ... -Οχι...

-Βρε αγαπη μου αφου βλεπω οτι κατουριεσαι. Μην τα κρατας σε παρακαλω. Τοτε παει.

Αλλες φορες επειμενει πιο πολυ οτι δεν θελει ενω θελει. Στο σχολειο αν περασω στο διαλλειμα την βλεπω να καθεται κατω στο πεζουλι και ξερω οτι κατουριεται αλλα δεν παει. Δεν εχει παει στην τουαλετα ποτε στο σχολειο ουτε στα νηπια ουτε στην πρωτη

Ομως στην προσπαθεια μου να της πω να πηγαινει τουαλετα εχω χρησιμοποιησει τη λεξη πρεπει..ΔΛδ..πρεπει να πηγαινουμε τουαλετα γιατι οταν τα κραταμε παθαινουμε τις ουρολοιμωξεις που δεν ειναι κατι καλο για το σωμα μας...κτλ. Της τα ειπε και ο γυναικολογος οπως προανεφερα.

Θα παρω τηλ και σε αυτο το νουμερο αυριο το πρωι. Μηπως μπορεις να μου πεις τι ειναι αυτο το νουμερο??

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο με τα κακά μου έκανε ο μεγάλος μου γιός και τώρα ο τρίτος που είναι 5,5 χρονών. Κι εμείς εξηγήσαμε μιλήσαμε λογικά μαλώσαμε μέχρι που τους απείλησα ότι κάθε φορά θα πετούσα τα λερωμένα εσώρουχα μέχρι να μην έχουν άλλα. Κάτι πήγε να γίνει, έχουν τώρα μειωθεί τα ατυχήματα. Δεν έχουν κοπεί τελείως πάντως. Εχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει όταν είναι απασχολημένοι με κάποιο παιχνίδι που δεν θέλουν να αφήσουν ή άν είναι μακρυά από την δική μας τουαλέτα. Η κόρη μου δεν είχε ποτέ τετοιο θέμα αλλά παρ'όλα αυτά δεν μπορεί εύκολα να αποφασίσει τι θα φορέσει , τι θα φάει, ποιό βιβλίο να διαβάσει κλπ.

Δεν υπάρχει μαγική συνταγή. Πολύ κουβέντα και συνεχής υπενθήμιση βοηθάνε.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

H Ελπίδα μου ειναι πέντε χρονων .

Πολλες φορες για να παει για τσισα της κανω ενα παιχνίδι ....

"Τρεχω να προλαβω εγώ να παω τουαλέτα . Οποιος προλαβει πρώτος νικάει " της λέω. Τα παιδάκια με το παιχνίδι ξεχνιουνται . Έτσι χρειάζεται παρότρυνση , στην αρχη με παιχνίδι και μετα πιστέυω οτι καταλαβαίνουν., απο μόνα τους ποτε χρειάζεται να πανε .

Αυτο βέβαια συμβαίνει συνήθως με τα τσίσα . Με τα κακα δεν χρειάζεται να το κανουμε αυτο γιατι απο μόνη της πηγαίνει .

Εμένα βεβαια χρησιμοποιεί το γκιογιό . Οχι παντοτε αλλά τις περισσότερες φορές γιατι την διευκολύνει .

 

Ομεγαλύτερος γιός μου , που τωρα ειναι 18 χρονών , οταν ηταν στην ηλικία αυτή , δεν πηγαινε συχνά τουαλέτα (για τσίσα βεβαια, μιλαω)

ετσι καποια στιγμή καταλήξαμε στον παιδιατρο γιατι παραπονιόταν ότι ποναγε .

Φανταστείτε την εκπληξή μου οταν ο γιατρός τον εβαλε να ουρησει σε ποτηρι και γεμισε παρακαλώ 2 νεροποτηρα και σταματησε ετσι να ποναει . Του εξηγησε λοιπον ο παιδίατρος ότι πρεπει ν α πηγαίνουμε τουαλέτα οταν αισθανόμαστε την αναγκή ,και όχι να τα κραταμε γιατι

έτσι θα αρρωστήσουμε . Απο τότε αρχισε να πηγαίνει πιο συχνά τουαλέτα .

 

Ελπίζω να βοηθησα αγαπητη μου φιλη . Θελει τροπο οπως λενε οχι κοπο .

Πρεπει να βρεις το "κουμπι" για να την κανεις να καταλαβει την σημασια του να πηγαινει τουαλέτα όποτε το έχει αναγκη .

ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο οτι καταλαβα δεν ειναι η μονη σε αυτη την ηλικια που τα κραταει..

Ισως οντως να μην εχω βρει το "κουμπι" της, δεν ξερω, δεν ειμαι πολυ σιγουρη οτι θα το βρω κι ολας.

Οσο για την επαναληψη.... ειναι κατι που δεν σταματαει ποτε.

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

κατι που ξεχασα να ρωτησω ...

καλα ο γυναικολόγος , ο παιδίατρος τι λεει ?

Μηπως πρεπει να της τα πει καποιος που γνωριζει περσσοτερα απο την ψυχολογία των παιδιων (οπως ο παιδίατρος) και οχι ενας απλός γυναικολόγος ?

Μήπως η γέννηση του μωρου επιδείνωσε την κατασταση ?

και ενω ηταν να παρει τη σειρα της , ξαναγύρισε πίσω ψυχολογικά λόγω του μωρου ?

Εχει ζητήσει καθολου πανα ?

Μήπως το κανει να τραβαει την προσοχή ? Γιατι αν σκεφτούμε ότι το μωρο

ειναι 7 μηνων και η εγκυμοσύνη αλλους 9 μήνες δηλαδη στο συνολο

16 μηνες άρα η ηλίκία που η μικρη θα επρεπε να είχε αρχισει να μαθαίνει σιγα σιγά την αυτοεξυπηρέτηση , τοτε μηπως πρεπει να αναρωτηθείς αν φταίει οερχομός του νέου μελους στην οικογένειά σου ,για το οποίο αθελα σου (και γιατι έτσι πρεπει ) να φροντίζεις περισσότερο?

Δεν πρεπει να ενοχοποιείς τον εαυτό σου για τιποτα ,αλλα επειδή ειναι μια δύσκολη κατασταση ,σιγουρα θα πρεπει να ζητήσεις γνώμη ειδικού και μήπως δοκίμαζες να πεις στην μικρή το εξής : εσύ σαν μεγαλύτερη αδερφή θα πρεπει να δείξεις στο αδερφούλι σου όταν μεγαλώσει ποτε και που πρεπει να κάνει τα τσίσα του . Πως όμως θα του μάθεις κάτι που δεν ξέρεις ? Για αυτο προσπάθησε και εσύ τώρα που εισαι μεγάλη κοπέλα να κάνεις αυτό που κανουν και οι πολυ μεγάλοι σαν το μπαμπα και τη μαμα και εσυ με τη σειρα σου να δειξεις στο αδερφάκι σου .

 

Βεβαια αυτη ειναι δική μου γνώμη και σαν παλια μαμά ,με τρια παιδιά σε αρκετα΄μεγάλη ηλικία 18 ετων-13 ετων και τελος 5 ετων , νομίζω ότι μπορει να βοηθησω με αυτα που λεω. Εύχομαι να πιασει κατι απο ολα αυτα , γιατι ομολογώ ότι για ενα παιδάκι που παει σχολείο ειναι πολυ δύσκολο οταν δεν θελει να πηγαίνει τουαλέτα ,

Ισως καποια στιγμή της ξεφύγουν στο σχολείο , και σκεψου τοτε τα πραγματα θα γινουν πιο δυσκολα. Θα ντραπεί και ισως φτασει στο σημειο να σου πει ,δεν παω σχολείο .

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα σε οτιδήποτε και αν ειπα ,αλλα σκεφτομαι πρωτα απ όλα το καλο του παιδιού . Το θεμα με την τουαλέτα πρεπει ναλυθει και μαλιστα αμεσα . γιατι είναι θεμα υγιεινής πρωτα απ οαλ και μετα ψυχολογικής καταστασης του παιδιού .

ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Bird καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Φυσικα και δεν παρεξηγηθηκες σε τιποτα απο αυτα που ειπες. Εννοειται πς θελω την γνωμη σου οπως και οσων πιστευουν οτι εχουν να πουν κατι που ισως βοηθησε γιαυτο αλλωστε και ανοιξα το θεμα.

Καθισα και σκεφτηκα προσεκτικα οσα ειπες για να θυμηθω απο ποτε αρχισαν τα φαινομενα αυτα. Ειναι πολυ παλιο το φαινομενο, στην ιδια συχνοτητα και πανω απο χρονο πριν μεινω εγκυος οποτε δεν νομιζω. Πανα οχι δεν ζητησε, ισα ισα βοηθαει στην καθαριοτητα του μωρου με ευχαριστηση.

Παιδιατρος της μιλησε πρωτα αλλα μετα την πηγα στον γυναικολογο για να της εξηγησει το θεμα σαν ...γυναικα αν καταλαβαινεις τι θελω να πω. Και παραλληλα να καταλαβει οτι η υγειινη της στο συγκεκριμενο ειδικα τομεα ειναι πολυ βασικη σε οποιαδηποτε ηλικια και αν ειναι. Σαν παιδι κατα τα αλλα ειναι πολυ ωριμο και τα παει πολυ καλα στο σχολειο. Αυτο το αναφερω για να δειξω οτι δεν δυσκολευεται ιδιαιτερα να αντιληφθει δεδομενα. (δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο)

Πιστευω και εγω οτι ειναι πολυ βασικο να καταλαβει πρωτα απο ολα για την υγεια της και πρεπει να βοηθηθει αμεσα. Ισως ψυχολογικα....

Σκεφτομουν μηπως την τρομοκρατει κατι ... η απλα να ειναι απο βαρεμαρα.

Δεν ξερω....

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν κι εγώ είμαι μια απλή μαμά, δεν είμαι ειδικός και έχω αγόρι, αυτό που νομίζω ότι δεν βοηθά την κατάσταση είναι ίσως ότι οι τουαλέτες του σχολείου είναι άθλιες και σιχαίνεται να πηγαίνει (καθόλου απίθανο αν πηγαίνει σε δημόσιο).

 

Από αυτά που αναφέρεις, φαίνεται ότι το μόνο θέμα στο οποίο δεν αναλαμβάνει δική της πρωτοβουλία σχετίζεται με την τουαλέτα; Κατά τα άλλα, κάνει μόνη της πράγματα; Δηλαδή, δείχνει προτίμηση στα ρούχα που θέλει να φορέσει; Έχει προσπαθήσει να ντυθεί μόνη της; Αν διψά, θα γεμίσει μόνη της ένα ποτήρι με νερό ή θα ζητήσει να της το γεμίσουν άλλοι;

Γιατί, χωρίς να έχω ειδικές γνώσεις, αλλά σκεφτόμενη λίγο πρακτικά, αν το μόνο θέμα στο οποίο δεν αναλαμβάνει δική της πρωτοβουλία είναι η τουαλέτα και μάλιστα μόνο για να ουρήσει, τότε θα υπάρχει κάποιος λόγος που εκφράζεται η δυσκολία της μόνο σε αυτό το θέμα; Μήπως έχει συσχετίσει κάτι επώδυνο ή αρνητικό (που δεν είναι απαραίτητο να είναι τραγικό, αλλά στο μυαλό ενός παιδιού να φαντάζει μεγάλο) με την τουαλέτα και προτιμά να την αποφεύγει;

 

Ο γιος μου για παράδειγμα, που πλησιάζει τα 8, φοβάται να πάει στην τουαλέτα τα βράδια, αν τα φώτα δεν είναι αναμμένα στο διάδρομο. Από την άλλη, αν πρόκειται να "σκάσει", τρέχει και στο σκοτάδι, αλλά τις περισσότερες φορές ανακοινώνει ότι θέλει να πάει και, ό,τι και να λέμε εμείς, δεν πάει αν δεν ανάψουμε τα φώτα που οδηγούν στο μπάνιο. Καμιά φορά μας ζητά να σταθούμε στην πόρτα, αλλά δεν το κάνουμε. Αρκεί που ανάψαμε τα φώτα.

Στο δε δημόσιο που πήγαινε, δεν πάταγε καθόλου στις τουαλέτες γιατί ήταν τρισάθλιες με απίστευτη δυσοσμία και βρωμιά (εξακριβωμένα) με αποτέλεσμα να πάθει και δυσκοιλιότητα. "Τρομάξαμε" για να αντιστρέψουμε την κατάσταση, ώστε τουλάχιστον να πηγαίνει τουαλέτα στο σπίτι. Μας πήρε κάποιους μήνες.

 

Σου έχει πει τι είναι αυτό που δεν της αρέσει σχετικά με το να πηγαίνει τουαλέτα για αυτή την ανάγκη ή απλά λέει "δεν ξέρω" ή "δεν θυμάμαι"; Μαντεύω τώρα, αλλά μήπως σιχαίνεται το κάθισμα;

Πρόπερσι πήγα και πήρα ένα μπλε διαφανές κάθισμα με αστερίες και δελφίνια, κανονικού μεγέθους, και είπα στο γιο μου ότι ήταν "ειδικά" γι αυτόν, και αυτό βοήθησε πολύ στο να βρεί κίνητρο να πηγαίνει.

 

Αν υποψιάζεσαι ότι είναι κάτι βαθύτερο, θα συνιστούσα να μιλήσεις με ειδικό (παιδοψυχολόγο) γιατί αυτό το πρόβλημα σίγουρα την κάνει να αισθάνεται άσχημα και πρέπει να απελευθερωθεί από αυτό, είτε είναι κακή συνήθεια, είτε είναι φόβος, είτε συνδυασμός και των δύο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Niked, η κόρη μου που είναι 5,5 χρονών κάνει ακριβώς τα ίδια.Το μόνο θετικό είναι ότι δεν έχουμε πάθει ποτέ ουρολοίμωξη...

Να φανταστείς ότι το πρωί που ξυπνάει κι αφού πιει το γάλα δε θέλει με τίποτα να πάει τουαλέτα και η μαμά μου δεν ξέρει τι να κάνει. Εγώ την πείθω πιο εύκολα αλλά και πάλι..υπάρχουν φορές που την έχω πάει σηκωτή. Σε όλα τα άλλα τα ζητήματα είναι συνεργάσιμη δεν μπορώ να πω αλλά σε αυτό σκάει γάιδαρο.

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

belfaccino δεν μπορω να πω οτι κανει πραγματα μονη της. Οχι δεν εχει αποψη στο τι θα βαλει και αν δεν της ζητησω εγω να ντυθει δεν θα το κανει απο μονη της. Νερο ζηταει αλλα της λεω να βαλει μονη της και βαζει.

Για αυτο και ειχα βαλει τον πινακα επιβραβευσης. Αυτοκολητο κολουσαμε καθε φορα που καταφερνε να κανει κατι απο μονη της χωρις να της το ζητησουμε εμεις. Οπως να πιει νερο, η να παει τουαλετα, η να πλυθει ,να ντυθει κτλ. Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι αποκλειστικα στην τουαλετα αλλα ισως η τουαλετα να εχει τις μεγαλυτερες επιπτωσεις.

Γλυκα ευχομαι να το λυσετε και εσεις συντομα.

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

elias εχθες αυτο σκεφτομουν ..αν την αφηνα να παιζει ενα αγαπημενο της παιχνιδι μετα την τουαλετα θα ηταν υπερβολικο σαν κινητρο? Δυστυχως την τηλεφωνικη γραμμη που προτεινε η Μαρια Σ. δεν μπορω να καλεσω γιατι δεν εχω σταθερο Οτε αλλα vodafone η οποια μου ειπε οτι απο το δικτυο τους δεν γινεται να καλεσω αριθμο 801 801..

Θα βρω ομως καποια στιγμη ενα σταθερο ΟΤΕ και θα παρω.

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως το κινητρο της πρεπει να ειναι απλα η δικη της ανακουφιση κ τιποτα αλλο.

Πρεπει δλδ να καταλαβει πως με το να πηγαινει για πιπι δεν κανει κατι που της αξιζει επιβραβευση απλα προστατευει τον εαυτο της.

Φροντιζει εκεινη δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Elias-Christina ότι το κίνητρο θα πρέπει να είναι η δική της ανακούφιση... αναμφισβήτητα. Αλλά μια μικρή ώθηση για αρχή, ώστε σιγά-σιγά να παροτρυνθεί να το κοιτάζει το θέμα με καλό μάτι, δε νομίζω ότι θα έβλαπτε.:wink:

Εμείς δίναμε κίνητρο. Πχ. στο θέμα της δυσκοιλιότητας, τον ενθάρρυνα να διαβάζει τα αγαπημένα του κόμικς ή βιβλία... (2 σε ένα, και διαβάζει και πάει τουαλέτα). Το αποτέλεσμα είναι ότι πηγαίνει χωρίς πρόβλημα πια.

 

Κοίταξε, κι εγώ είχα πέσει στην παγίδα όταν ήταν μικρότερος ο γιος μου να τον καθοδηγώ με τον τρόπο που περιέγραψες και συνειδητοποίησα κι εγώ πέρυσι στα 6 του χρόνια ότι έπρεπε να πάψω αυτή τη συνήθεια και να τον ενθαρρύνω να κάνει μόνος του αρκετά πράγματα.

π.χ. μου έλεγε ότι θέλει νερό και του απαντούσα να πάει στην κουζίνα να γεμίσει ένα ποτήρι. Με σάστιζε το γεγονός ότι έπρεπε να το λέω συνέχεια. Είχα βάλει τα δικά του ποτήρια σε χαμηλή ντουλάπα και του είχα δείξει πού είναι για να βάζει όποτε ήθελε. Δεν μπορώ να πω ότι το έχουμε πετύχει αυτό 100%. Είναι στιγμές που προτιμάει να σκάσει από τη δίψα, παρά να πάει μόνος του.

Με το θέμα του ντυσίματος... αν είναι να πάει στην παιδική χαρά, τρέχει στη ντουλάπα του, διαλέγει τα ρούχα του και ντύνεται... αν είναι να ντυθεί για να πάει στο σχολείο, μπορεί να το τραβολογήσει το θέμα και πάνω από 1 ωρα! Είναι πεισματάρης.

 

Το θέμα παραμένει ότι εμείς τον έχουμε συνηθήσει στο να τον "ετοιμάζουμε" και να του υποδεικνύουμε τις δικές του ανάγκες και μένει σε μας πάλι να το αντιστρέψουμε αυτό.

 

Και το κλειδί εδώ είναι η δική μας συνέπεια και σταθερότητα στο να επιμένουμε να κάνουν τα παιδιά μας κάποια πράγματα μόνα τους.

 

Η συναναστροφή με άλλα παιδιά της ηλικίας τους επίσης βοηθά πολύ. Ο γιος μας, ενώ ήξερε να δένει τα παπούτσια του, αρνιόταν να τα δέσει και επέμενε να τα δένουμε εμείς. Μέχρι που μια μέρα, ένας φίλος του ήρθε σπίτι μας και στάθηκε να δέσει τα παπούτσια του και ο σύζυγός μου του είπε με έκπληξη "ουάου.. Γιωργάκι... για δείξε μου αυτό το φοβερό κόμπο που έκανες"...ο γιος μας ήταν στο ίδιο δωμάτιο και έκανε πώς δεν έδινε σημασία κι εμείς δεν είπαμε τίποτα που να δείχνει ότι συγκρίνουμε τα δύο παιδιά...

εμ... την επόμενη μέρα ο γιος μας μου ανακοίνωσε ότι έδεσε τα κορδόνια μόνος του και ότι δεν θέλει να του τα δένουμε πια! (ανακούφιση).

 

Είναι κάποια παιδιά που από τη μια, τα έχουμε συνηθίσει κι εμείς να τα παρέχουμε όλα, και από την άλλη, από τη φύση τους δεν ακούν στην "πίεση" ή στην "ενθάρρυνσή" μας... θέλουν να κάνουν μια αλλαγή όταν αυτά πιστεύουν ότι είναι έτοιμα.

 

Το ίδιο θέμα έχουμε και με το ντους... ενώ παλαιότερα έκανε μόνος του, τώρα θέλει να τον πλένουμε εμείς. Αυτό που κάνω είναι να τον βάλω για να ξεκινήσει και μόλις δω ότι το βρίσκει και ως παιχνίδι, απομακρύνομαι και του δείχνω πού είναι οι πετσέτες και τα ρούχα του... θέλει επιμονή, αλλά χωρίς την επιμονή μας δεν θα φτάσουμε πουθενά.

 

Τώρα, όμως, σχετικά με την τουαλέτα που είναι αρκετά βασικό και από τις πρώτες συνήθειες που πρέπει να μάθει, εγώ θα έλεγα να επαναφέρεις κάποιο κίνητρο και να επιμείνεις σε αυτό, ακόμα κι αν πάρει 10 μήνες. Κάποια στιγμή, θα της γίνει συνήθεια... και θα δει ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο να πηγαίνει με δική της πρωτουβλία.

 

Ας πούμε ότι είναι ένα εκτεταμένο πρόβλημα της νυκτερινής ούρησης. Τα παιδιά που κατουρούν το κρεβάτι της θέλουν αρχικά και για ένα διάστημα υπενθύμιση πριν πάνε για ύπνο και καμία φορά, κάποιοι γονείς τα ξυπνούν το βράδυ για να πάνε... μέχρι να συνηθίσουν να σηκώνονται μόνα τους.

 

Τέλος, πιστεύω ότι ο χειρισμός του θέματος θα πρέπει να γίνει με τέτοιον τρόπο ώστε να μη φανεί ως μάχη μεταξύ του "πρέπει" και του "θέλω". Τα ατυχήματα, όσο συχνά κι αν είναι, να μη σχολιάζονται αρνητικά (π.χ. αντί να λέμε "ωχ... πάλι έκανες πιπί πάνω σου;" να λέμε με ουδέτερο τόνο "πάμε να πλυθείς" και τα "επιτεύγματα" να επιβραβεύονται.

 

Ισως φλυαρώ και φαντάζομαι ότι δεν σου έχω δώσει καμία ιδέα που δεν γνωρίζεις ήδη, αλλά να ξέρεις ότι δεν είσαι εντελώς μόνη σου στο θέμα αυτό. Το αντιμετωπίζουμε σε διαφορετικές μορφές.

Link to comment
Share on other sites

belfaccino σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Να εισαι σιγουρη οτι βοηθησες παρα πολυ εστω ψυχολογικα.Νιωθω πολυ καλυτερα που δεν το περναω μονη οπως λες. Θα προσπαθησω να της δωσω ενα κινητρο για τον πρωτο καιρο... και θα δουμε.

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ως ορος φοβια της τουαλετας υπαρχει στη παιδοψυχιατρικη και επειδη το παιδι ειναι 6 ετων μήπως λογω εναρξης σχολικης διαδικασιας (νηπιαγωγειο ή πρωτη δημοτικου) το παιδι εχει καποιου ειδους σχολικη φοβια που προβαλλεται ως φοβος για την τουαλετα? Εννοω οτι ισως ειναι αποτελεσμα καποιας αγχωδους διαταραχης που προκληθηκες λογω σημαντικης αλλαγης στην προσωπικη και κοινωνικη ζωη του παιδιου.

Επίσης καποια παιδακια παθαινουν φοβια της τουαλετας λόγω δυσκοιλιοτητας και βιωματος επώδυνης αφόδευσης. Δηλαδη εχουν βιωσει μικρο πονο και φοβουνται την ολη διαδικασια. Επίσης στο εξωτερικο εχουν παρατηρηθει φοβιες τετοιες απο παιδια που σε συζητησεις αναφερουν οτι φοβουνται οτι απο την τουαλετα τους θα πεταχτουν τερατα γιάυτο πρεπει να ειναι η μητερα τους μαζι για να νιωθουν ασφαλεια.

Δε νομιζω οτι το παιδι βαριεται να παει γιατι αλλιως δε θα αλλαζε εσωρουχο 4 φορες ή θα σου ελεγε να πατε μαζι.

Επίσης πρεπει να πω οτι στις αγχωδεις διαταραχες το παιδι γνωριζει ποιο ειναι το προβλημα αλλα δεν μπορει να κανει κατι για να το αντιμετωπισει. Και βεβαια υπαρχουν και αλλα αιτια για τη φοβια αυτη αλλα νομιζω οτι το καλυτερο απ'ολα ειναι να συζητησεις με το παιδι και μεσα απο ενα παραμυθι να προσπαθησεις να εκμαιευσεις τι νοιωθει ακριβως..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Θεωρουσα οτι επρεπε να τα λεω συνεχεια για να τα μαθει και να τα κανει καποια στιγμη απο μονη της.

 

[..........]

 

Καποιος να μου πει τι να κανω. :?:?

 

μήπως βλέπεις κάποια ίσως σύνδεση ανάμεσα στα δύο...; αισθάνομαι ότι υπάρχει..μήπως ένα πρώτο βήμα θα ήταν να δεις τις δικές σου αντιδράσεις σε σχέση με του παιδιού; Πώς σου φαίνεται αυτό, σου λέει κάτι; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

kel αυτο που αναφερεις σχετικα με τα 4 εσωρουχα ηταν η πρωτη μου σκεψη. Δηλαδη δεν βαρεθηκε να αλλαζει εσωρουχα και βαριεται να παει τουαλετα?

Απο τις φοβιες που αναφερεις σιγουρα δεν ειναι του σχολειου γιατι το εκανε και πριν. Ισως να πηγαζει απο το παιδικο σταθμο καποια φοβια.

Οσες συζητησεις και αν εχω κανει για το αν την ενοχει κατι στην τουαλετα το αρνειται κατηγορηματικα. Ισως μεσα σε ενα παραμυθι οπως αναφερεις. Θα το κανω και αυτο. Οταν ηταν μικρη ειχα διαβασει για τις φοβιες των παιδιων και ειδικα στην τουαλετα θυμαμαι οτι δεν επρεπε να δειχνεις στο παιδι πως φευγουν τα αποριμματα με το που τραβας καζανακι. Μπορει να φαινεται αστειο αλλα ειναι τρομακτικο για τα ματια ενος μικρου παιδιου. Προσεχα παρα πολυ τετοια θεματα. Σε μη ελεγχομενο απο εμενα περιβαλλον ομως οπως ενας παιδικος σταθμος δεν ξερω τι γινοταν.

Το θεμα ειναι αν οντως υπαρχει φοβια στο παιδι μου να το βοηθησω να την ξεπερασει.

Εχθες της εδωσα ενα δυνατο κινητρο(το αγαπημενο της παιχνιδι) για να παει τουαλετα και ετρεξε αμεσως. Παλι τα κρατουσε. :?

 

daf προσπαθω να ειμαι διπλα της και να ακουω τις αναγκες της. Απο οτι φαινεται δεν τα εχω καταφερει για να μην μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που την ενοχλει.

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...