Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια για μια νέα μανούλα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Nickyl, μία μαμά, άσχετα αν είναι πρωτάρα, αν δεν εμπιστευτεί τον εαυτό της στο μεγάλωμα του παιδιού της κι εμπιστεύεται τρίτους, ήδη από την αρχή - δηλάδή την πρώτη αγκαλιά, το θηλασμό- μην περιμένεις να πάρει το ρόλο της στα 'σοβαρά' και να αλλάξει...ας έχει διαβάσει και μερικά βιβλία, δεν λέει αυτό από μόνο του κάτι..

ακούω κι εγώ διάφορα ανεκδιήγητα, αλλά μένω στο "α, ναι;!" και δεν λέω τίποτα άλλο...δεν έχω και ιδία πείρα ακόμα, οπότε φαντάζομαι αν πω κάτι αντίθετο, θα φανώ εξυπνάκιας...

 

 

σου στέλνω και πμ πάντως..έτσι για τελευταία προσπάθεια, αν το θες

Link to comment
Share on other sites

DaF, εγώ πάντως όταν γέννησα, δεν ήξερα πού πάνε τα τέσσερα και όντως εμπιστεύτηκα τρίτους - ευτυχώς που αυτοί οι τρίτοι ήταν υπέρ του θηλασμού. Τις πρώτες ημέρες μετά τον τοκετό, η μητέρα είναι, νομίζω, πολύ πιο "ευάλωτη" και άρα επιρρεπής σε οποιεσδήποτε συμβουλές, ιδιαίτερα από κοντινά πρόσωπα.

 

Τεσπα, για εμένα το καλύτερο επιχείρημα για να πείσεις κάποια που ναι μεν είναι ανοιχτή στο ενδεχόμενο του θηλασμού αλλά είτε δεν προσπαθεί πολύ είτε δεν την αφήνουν, δεν είναι τα αντισώματα, το δέσιμο με το μωρό κτλ, αλλά το βολικό του πράγματος. NickyL, αν της έλεγες ότι θα γλιτώσει από την αποστείρωση, το βράσιμο του νερού, το πλύσιμο των μπιμπερό, γα να μην πούμε και τα λεφτά που γλυτώνεις αφού δεν αγοράζεις συμπλήρωμα (χεχε) λες να τη δελέαζε κάπως;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

NickyL, αν της έλεγες ότι θα γλιτώσει από την αποστείρωση, το βράσιμο του νερού, το πλύσιμο των μπιμπερό, γα να μην πούμε και τα λεφτά που γλυτώνεις αφού δεν αγοράζεις συμπλήρωμα (χεχε) λες να τη δελέαζε κάπως;

 

Άσε, τίποτα δεν πιάνει. Ακόμη και αν της έλεγε ότι θα σώσει το παιδί της από βέβαιο θάνατο, πάλι δεν θα έπιανε... :?

 

Αυτή η μητέρα μεγάλωσε κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες και δεν πρόκειται να αλλάξει τώρα...

Link to comment
Share on other sites

DaF, εγώ πάντως όταν γέννησα, δεν ήξερα πού πάνε τα τέσσερα και όντως εμπιστεύτηκα τρίτους - ευτυχώς που αυτοί οι τρίτοι ήταν υπέρ του θηλασμού. Τις πρώτες ημέρες μετά τον τοκετό, η μητέρα είναι, νομίζω, πολύ πιο "ευάλωτη" και άρα επιρρεπής σε οποιεσδήποτε συμβουλές, ιδιαίτερα από κοντινά πρόσωπα.

 

μάλλον το εξήγησα λίγο βεβιασμένα αυτό που σκεφτόμουν..εννοώ ότι αν δεν εμπιστευτεί το ένστικτό της, την κρίση της, δεν θα καταφερει να είναι επαρκής στο ρόλο της. Η βοήθεια ή οι συμβουλές που θα της προσφέρει ο οποιοσδήποτε προς τη μία ή προς την άλλη κατεύθυνση θα περάσουν από "φιλτράρισμα"..όσο πιο πολύ εμπιστεύεσαι το ένστικτό σου, τόσο καλύτερο και το "φιλτράρισμα"..συνεπώς και το αποτέλεσμα.

Συμφωνώ με αυτό που λες για τις πρώτες μέρες, αλλά σκέφτομαι ότι οι άνθρωποι που επιλέγουμε να είναι κοντά μας στον τοκετό αλλα και μετά, είναι άνθρωποι που γνωρίζουμε το πώς σκέφτονται και πώς μας συμβουλέυουν ήδη από την εγκυμοσύνη (εκτός από τους παιδιάτρους των νοσοκομείων.....) ...οπότε δεν βρισκόμαστε εξ απροόπτου... :roll:

 

(συγγνώμη για την παρέκβαση από το θέμα..!)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, λυπάμαι που το λέω... χτες δεν μου απαντούσαν καν στα τηλεφωνήματα και στα μηνύματα... Νομίζω ότι τελικά μας κατηγορούν και για το χάσιμο βάρους του παιδιού...

Δυστυχώς, επειδή χτες δεν μπορούσα να κοιμηθώ έκατσα και το φιλοσόφισα..., ότι αν ήθελε πραγματικά να θηλάσει, θα το έκανε εξ αρχής και θα ήταν και ενημερωμένη για αυτό. Δεν θα περίμενε να ζητήσει βοήθεια την 5η μέρα...

Φταίω εγώ που ασχολήθηκα και δεν την παρέπεμψα στον παιδίατρό της κατευθείαν...

Βαρέθηκα να ασχολούμαι, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι εντάξει η σχέση του άντρα μου με τον άντρα της, γιατί είναι συνάδελφοι και δεν θέλω να δημιουργηθεί πρόβλημα στο χώρο εργασίας του. Κρίμα για το παιδάκι, το ξέρω, και βαθιά μέσα μου εύχομαι να έχω άδικο και να μην αποθηλάσουν....

Αγλαία, χαρά στο κουράγιο σου πάντως... Μπορώ μόνο να φανταστώ τι περνάς κάθε φορά που πρέπει να εξηγείς τα αυτονόητα...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαία, χαρά στο κουράγιο σου πάντως... Μπορώ μόνο να φανταστώ τι περνάς κάθε φορά που πρέπει να εξηγείς τα αυτονόητα...

 

Οι μητέρες που δεν θέλουν να θηλάσουν, ακόμη και αν κάνουν τον κόπο να ζητήσουν βοήθεια, φαίνονται αμέσως. Οπότε ξοδεύω το χρόνο μου μόνο με όσες πραγματικα επιθυμούν να θηλάσουν! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, λυπάμαι που το λέω... χτες δεν μου απαντούσαν καν στα τηλεφωνήματα και στα μηνύματα... Νομίζω ότι τελικά μας κατηγορούν και για το χάσιμο βάρους του παιδιού...

Δυστυχώς, επειδή χτες δεν μπορούσα να κοιμηθώ έκατσα και το φιλοσόφισα..., ότι αν ήθελε πραγματικά να θηλάσει, θα το έκανε εξ αρχής και θα ήταν και ενημερωμένη για αυτό. Δεν θα περίμενε να ζητήσει βοήθεια την 5η μέρα...

Φταίω εγώ που ασχολήθηκα και δεν την παρέπεμψα στον παιδίατρό της κατευθείαν...

...

 

να εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου οτι η νεα μαμα και η πεθερα της μπορει να σε κατηγορουν πισω απο την πλατη (ή και μπροστα) για τις 'ασυναρτησιες' που λες και τις ΄λαθος συμβουλες σου'.

Εγω προχθες ετσι ενιωσα στο μαιευτηριο, οτι η πεθερα ηθελε κυριολεκτικα να με πεταξει εξω απο το δωματιο γι αυτα που ειπα για το θηλασμο.

 

μια αλλη φορά που ειχα δωσει σε μια γνωστη το τηλεφωνο του συνδεσμου θηλασμου να παρει να μιλησει με συμβουλο για να κοψει σταδιακα το συμπληρωμα, μου απαντησε με μηνυμα στο κινητο "ο καθενας κανει αυτο που θεωρει καλυτερο για το παιδι του" (μτφρ. "σιγα μην μπω στον κοπο")

 

γενικά, οταν βλεπω τετοιες στασεις, δεν επιμενω διοτι χανω τα λογια μου και θυμωνουν κιολας, διοτι θεωρουν οτι κανω και την εξυπνη!!! :mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Νίκη, λυπάμαι που πήρε αυτή την τροπή το θέμα της φίλης σου. Το ότι θα σε κατηγορούν τώρα εγώ πιστεύω ότι είναι σίγουρο. Άστο μην ασχοληθείς ξανά κι έχει και προβλήματα κι ο άντρας σου μετά με τον συνάδελφο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω οσες κοπελες θελησα να βοηθησω με ακουγαν κι απο μεσα τους ειμαι σιγουρη οτι με κοροιδευαν....δεν καταλαβαινω ρε γμτ...τωρα γενναει η τελευταια εγκυος φιλη για τωρα και να δουμε τι θα καταφερω :lol::lol::lol::lol:

Μαλλον οσες ειμαστε εδω πρεπει να ειμαστε ΤΡΕΛΑ ΜΟΥΛΑΡΕΣ και να πηγαινουμε κοντρα στο ρευμα σε ολα! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

στο ραδιοφωνο το πρωι σε πολυ δημοφιλή εκομπή (δεν θυμαμαι ρυθμο, best, nitro...σε ποιο σταθμο) ελεγε η μια παρουσιαστρια στην αλλη

"εχεις δει πώς κανουν οι γυναικιες που θηλαζουν καιρο"?

"ειναι τρελές! φανατισμένες!...passionistes"

 

και δωστου γέλια και κακο στα ερτζιανα ! :twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

στο ραδιοφωνο το πρωι σε πολυ δημοφιλή εκομπή (δεν θυμαμαι ρυθμο, best, nitro...σε ποιο σταθμο) ελεγε η μια παρουσιαστρια στην αλλη

"εχεις δει πώς κανουν οι γυναικιες που θηλαζουν καιρο"?

"ειναι τρελές! φανατισμένες!...passionistes"

 

και δωστου γέλια και κακο στα ερτζιανα ! :twisted::twisted:

 

Θα έλεγα τώρα καμιά βαριά αλλά άιντε. Ηλίθιες......

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά, λυπάμαι που το λέω... χτες δεν μου απαντούσαν καν στα τηλεφωνήματα και στα μηνύματα... Νομίζω ότι τελικά μας κατηγορούν και για το χάσιμο βάρους του παιδιού...
αυτός είναι ο λόγος που πάντα λέω... λέω... λέω... μετράω αντιδράσεις και προχωρώ αναλόγως... δυστυχώς... εύκολα γίνεται η παρεξήγηση!!

τί να μετρήσουμε εμείς οι "άσχετες" μπροστά σε γιατρούς και γιαγιάδες με πείρα;;; :evil:

άσε που πόσες φορές είναι ολόφάνερο πως δεν με πιστευουν με τίποτε πως δεν έχω δώσει μέχρι σήμερα σταγόνα από άλλο γάλα... ξένο ή φρέσκο...

 

εσύ πάντως το προσπάθησες και είσαι αξιαίπενη!!

 

όσο για τη ραδιοφωνική εκμπομπή... αν τύχαινε να ακούω... εκεί να δεις συνέχεια που θα είχε η κουβέντα τους.... ^#%$&*%#&*^!(*^ :evil:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

στο ραδιοφωνο το πρωι σε πολυ δημοφιλή εκομπή (δεν θυμαμαι ρυθμο, best, nitro...σε ποιο σταθμο) ελεγε η μια παρουσιαστρια στην αλλη

"εχεις δει πώς κανουν οι γυναικιες που θηλαζουν καιρο"?

"ειναι τρελές! φανατισμένες!...passionistes"

 

και δωστου γέλια και κακο στα ερτζιανα ! :twisted::twisted:

 

πώς κάνουν δηλαδή;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Συγγνώμη που επεμβαίνω, είμαι και σχετικά καινούρια. Καλά κάνετε και είστε παθιασμένες γιατί είναι για τοκάλο του παιδιου σας ούτως ή άλλως. Και λέω είστε γιατί εγώ φέρθηκα την πρώτη φορά όπως η φίλη της NickyL. Δεν ήξερα και την πάτησα. (ΑΓΝΟΙΑ). Οτι και να μου έλεγαν έλεγα όχι θα θηλάσω αλλά το κακό έγινε στην κλινική που είπαν τα κλασσικά:10 λεπτά από το ένα 10 από το άλλο, μετά ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ. Μου το μάθαν το μωρό στο μπουκάλι που να το κάνω εγώ καλά μετά....15 μέρες υπέφερα και δεν σας ήξερα τότε. Στο τέλος πήρα χάπια για να το κόψω λόγω μαστίττιδας. Την δεύτερη φορά όμως σας διάβασα και κορόιδευα!!!!!?????? τις μαίες. Το είχα μαζί μου το μώρο. Τη δεύτερη μέρα, λόγω καισαρικής ξεκίνησα να το θηλάζω και μετά την πρώτη φορά μου φερε συμπλήρωμα 70ml, την δεύτερη φορά το ίδιο και το παιδί ήπιε 25ml, την τρίτη φορά τους είπα το μωρό κοιμάται μάλλον χόρτασε δεν θα του δώσουμε συμπλήρωμα. Έτσι τώρα θηλάζουμε ακόμα (3 μηνες και κάτι). Μάλλον ξέφυγα, αυτό που θέλω να ΄πω είναι ότι μπορεί να σκέφτεται και η φίλη σου NickyL ότι δεν γίνεται με τίποτα και να έχει απογοητευτεί όπως καιέγώ την πρώτη φορά. Γι΄αυτό και δεν δηλώνω φανατική του θηλασμού γιατί το στέρησα από την μικρή μου και τώρα το μετανοιώνω φρικτά και έχω και τύψεις. Έχω ξεφύγει αρκετά από το θέμα αλλά η ιστορία της φιλής της NickyL μου θύμησε την δική μου και.....Συγγνώμη δεν ηθελα να ξεφύγω. sorry!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝικηΛ τελικα βρηκες και το μπελα σου μου φαινεται.πηγες να βοηθησεις αλλα....εγω παντως λυπαμαι την κοπελα το τι σπασιμο νευρων θα της ειχαν κανει. :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...