Recommended Posts

Νομίζω ότι το χειρίστηκες πολύ καλά. Είναι και το καινούργιο αδερφάκι στη μέση, οπότε είναι λογικό να βγάζει ένταση. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα τον αφήσεις να σε χτυπάει. Καλά έκανες και τον οριοθέτησες, και συνέχισε να του δίνεις να καταλάβει ότι αυτό δεν επιτρέπεται σε κανέναν. 

• Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα ! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Έχουμε θέμα με τον μεγάλο μου γιο έχει παρά παρά πολλά νεύρα. Είναι τώρα 18 μηνών σχεδίων και όταν θέλει κάτι και δεν του το δίνω είτε γιατί είναι επικίνδυνο είτε επειδή δεν πρέπει Έκτωρ του ότι θα χτυπιέται και θα τσιρίζει σαν να μην υπάρχει αύριο έχει αρχίσει και να με χτυπάει. Πως λέτε να διαχειριστώ αυτή την συμπεριφορά ; Καταλαβαίνω ότι είναι το συναίσθημα που τον καταβάλει εκείνη την στιγμή και δεν μπορεί να το διαχειριστεί. Αλλά πραγματικά με ενοχλεί πολύ και δεν αντέχω όταν συμβαίνει. Προς το παρόν αυτό που έκανα μέχρι τώρα ήταν να τον απομακρύνω και συνήθως να περιμένω μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να ψιλό περάσει η κρίση για να αρχίσω να του μιλάω με ήρεμο τρόπο και να του εξηγώ. Τώρα που άρχισε να με χτυπάει απλά του κράτησα τα χέρια και του έλεγα πάλι με ήρεμο τρόπο ότι δεν το κάνουμε αυτό και αν θέλει να χτυπήσει τον καναπέ. Και του έδειξα με το χέρι να χτυπήσει τον καναπέ. Για να ξεσπάσει εκεί. Δεν ξέρω αν είναι σωστή αυτή η μέθοδος ... αυτό σκέφτηκα εκείνη την στιγμή αυτό του προτινα. Εσείς τι λέτε ; 

Είστε στην ηλικία που ξεκινάνε τα ωραία τρομερά δύο, όπως Κ στη κορύφωση του άγχους αποχωρισμου, πιστεύω πως το χειρίστηκες πολύ καλά είναι μια δύσκολη περίοδο κ θα έχετε τέτοια ξεσπάσματα, το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να κατανοείς το συναισθήματα του, καταλαβαίνω ότι θυμώσες / στεναχωρεθηκες γιατί δε σε άφησα να σκαρφαλώσεις φαίνεται πως ήταν κάτι που το ήθελες πολύ αλλά αυτό δε μπορούμε να το κάνουμε για τους τάδε λόγους, όπως μπορείς να διαλέγεις κ τις μάχες σου δλδ αν κάτι δεν είναι τόσο επικίνδυνο απλά εσένα σε ενοχλεί κάποιες μέρες μη δίνεις κ τοση βαρύτητα  κ άφηνε τον να το απολαύσει πχ εμένα στα παιδιά μου τους άρεσε να παίζουν με τα νερά στο νεροχυτη κ στο λουτρό οπότε έχω χρόνο τα αφήνω να παίξουν να ξεθυμάνουν έχοντας πάντα τη προσοχή μου να μη γλιστρησουν κ βάζοντας πετσέτες στο πάτωμα να καθαρίζω τα νερά που θα πέσουν είναι όμως μέρες που με κουράζει αυτό η κ θέλω να καταλάβουν ειδικά ο μικρός ότι αυτό δε μπορεί να γίνεται συνέχεια κ τότε είμαι έτοιμη να μείνω σταθερή στην απόφαση μου κ να μπορέσω να διαχειριστώ το κλάμα του κ τις εκρήξεις του όση ώρα κρατήσει αυτό 

Κ ο μεγάλος μου γιος που πέρασε πολύ έντονα τη φάση να μας χτυπάει κ έχει κ κάποιες δυσκολίες πλέον αυτό το εχει ξεπεράσει με πολύ υπομονή από τη μεριά μου κ κατανόηση  σε εμάς όχι στον αδερφό του αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.. 

Όλες οι ηλικίες έχουν τις δυσκολίες τους κ το άγχος τους από τη μεριά μας τώρα αγχονομαστε για τη συμπεριφορά τους σε λίγα χρόνια για τους φίλους τους τι κάνουν όταν λειπουν γιατί δε μας λένε τα μυστικά τους γιατί αργούν να γυρίσουν κτλπ 

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

13 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Είστε στην ηλικία που ξεκινάνε τα ωραία τρομερά δύο, όπως Κ στη κορύφωση του άγχους αποχωρισμου, πιστεύω πως το χειρίστηκες πολύ καλά είναι μια δύσκολη περίοδο κ θα έχετε τέτοια ξεσπάσματα, το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να κατανοείς το συναισθήματα του, καταλαβαίνω ότι θυμώσες / στεναχωρεθηκες γιατί δε σε άφησα να σκαρφαλώσεις φαίνεται πως ήταν κάτι που το ήθελες πολύ αλλά αυτό δε μπορούμε να το κάνουμε για τους τάδε λόγους, όπως μπορείς να διαλέγεις κ τις μάχες σου δλδ αν κάτι δεν είναι τόσο επικίνδυνο απλά εσένα σε ενοχλεί κάποιες μέρες μη δίνεις κ τοση βαρύτητα  κ άφηνε τον να το απολαύσει πχ εμένα στα παιδιά μου τους άρεσε να παίζουν με τα νερά στο νεροχυτη κ στο λουτρό οπότε έχω χρόνο τα αφήνω να παίξουν να ξεθυμάνουν έχοντας πάντα τη προσοχή μου να μη γλιστρησουν κ βάζοντας πετσέτες στο πάτωμα να καθαρίζω τα νερά που θα πέσουν είναι όμως μέρες που με κουράζει αυτό η κ θέλω να καταλάβουν ειδικά ο μικρός ότι αυτό δε μπορεί να γίνεται συνέχεια κ τότε είμαι έτοιμη να μείνω σταθερή στην απόφαση μου κ να μπορέσω να διαχειριστώ το κλάμα του κ τις εκρήξεις του όση ώρα κρατήσει αυτό 

Κ ο μεγάλος μου γιος που πέρασε πολύ έντονα τη φάση να μας χτυπάει κ έχει κ κάποιες δυσκολίες πλέον αυτό το εχει ξεπεράσει με πολύ υπομονή από τη μεριά μου κ κατανόηση  σε εμάς όχι στον αδερφό του αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.. 

Όλες οι ηλικίες έχουν τις δυσκολίες τους κ το άγχος τους από τη μεριά μας τώρα αγχονομαστε για τη συμπεριφορά τους σε λίγα χρόνια για τους φίλους τους τι κάνουν όταν λειπουν γιατί δε μας λένε τα μυστικά τους γιατί αργούν να γυρίσουν κτλπ 

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση ! Ποσο είναι ο μεγάλος σου γιος ; Και τι εννοείς με κατανόηση σε εσάς και όχι στον αδερφό του ; Δεν τα πάνε καλά μεταξύ τους. Ρωτάω επειδή φοβάμαι μην έχω τέτοια θέματα .. δείχνει ζήλια και ξέρω ότι είναι φυσιολογικό και από την στιγμή που ήρθε το μωρό στο σπίτι μέχρι σήμερα έχουμε κάνει μεγάλη πρόοδο. Τουλάχιστον τώρα δεν χαλάει τον κόσμο όταν παίρνω τον μικρό αγκαλιά. Αλλά έχουμε ακόμα πολύ πολύ δουλειά. Σήμερα πήρα Lego τουβλάκια και του τα έκανε δώρο και καλά ο μικρός. Κάπως έδειξε να τον θέλει για λίγο. Αφού πήγε στην κούνια του και τον χάιδευε μετά. Γενικά κορίτσια δεν ξέρω πόσες φορές την μέρα έχουν τα δικά σου τέτοιες εκρήξεις θυμου αλλά ο δικός μου έχει σίγουρα καμία 20 ρια φορές μπορεί κ παραπάνω. 

13 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Νομίζω ότι το χειρίστηκες πολύ καλά. Είναι και το καινούργιο αδερφάκι στη μέση, οπότε είναι λογικό να βγάζει ένταση. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα τον αφήσεις να σε χτυπάει. Καλά έκανες και τον οριοθέτησες, και συνέχισε να του δίνεις να καταλάβει ότι αυτό δεν επιτρέπεται σε κανέναν. 

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση ! Εχθές έκλαψα πολλές φορές πάντως ! Σήμερα είναι κάπως καλύτερα η μέρα. Τι να κάνουμε έτσι είναι. 

Κορίτσια επίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα σήμερα. Από τότε που ήρθε το νεογέννητο στο σπίτι πριν σχεδόν 2 μήνες. Άρχισα να έχω ανοιχτή την τηλεόραση στο σπίτι. Πρώτα αυτό ξεκίνησε με το να βάλω εγώ η ίδια κοιμούμενος σχέδια στο μεγάλο για κάνα 15 λεπτό και έτσι είχα λίγο χρόνο μέσα στην μέρα να θηλάσω τον μικρό η να τον αλλάξω η να τον κάνω μπάνιο χωρίς να τσιρίζει ο μεγάλος και μετά συνεχίστηκε σαν συνήθεια κακιά και η τηλεόραση δεν έσβηνε καμία φορά κ όλη μέρα. Ήθελα και εγώ να χαζεύω λιγάκι γιατί είμαι τελείως μόνη με τα μωρα και είχα ανάγκη να ακούω και λίγες φωνές η να γελάσω με καμία σειρά. Το σαλόνι μας είναι σαν παιχνιδότοπος και ο «μεγάλος» δεν πολύ ασχολιόταν με την τηλεόραση. Λίγες φορές ήταν που κολαγε και κοίταγε. Γενικά έπαιζε , ασχολιόταν με αλλά πράγματα , παίζαμε κ μαζί. Όμως χθες το βράδυ που έπεσα πάνω σε κάτι άρθρα που λέγαν ποσο κακό κάνει η τηλεόραση στα μωρα το έψαξα παραπάνω και είδα ότι λένε ειδικοί όχι τηλεόραση σε μωρα κάτω τον 2 ετών. Καθόλου δηλαδή. Νιώθω πολύ άσχημα και σκέφτηκα ότι ίσως αυτή η άσχημη συμπεριφορά να οφείλεται στην τηλεόραση. Σίγουρα δεν χρειαζόταν ερεθίσματα από εκεί. Τέλος είναι και αυτό που ξυπνάει τσιριζοντας την νύχτα και δεν ήξερα γιατί το κάνει αυτό και αν φοβάται κάτι .. λέτε να το έπαθε από την τηλεόραση ; Δεν ξέρω τι να πω 

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια επίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα σήμερα. Από τότε που ήρθε το νεογέννητο στο σπίτι πριν σχεδόν 2 μήνες. Άρχισα να έχω ανοιχτή την τηλεόραση στο σπίτι. Πρώτα αυτό ξεκίνησε με το να βάλω εγώ η ίδια κοιμούμενος σχέδια στο μεγάλο για κάνα 15 λεπτό και έτσι είχα λίγο χρόνο μέσα στην μέρα να θηλάσω τον μικρό η να τον αλλάξω η να τον κάνω μπάνιο χωρίς να τσιρίζει ο μεγάλος και μετά συνεχίστηκε σαν συνήθεια κακιά και η τηλεόραση δεν έσβηνε καμία φορά κ όλη μέρα. Ήθελα και εγώ να χαζεύω λιγάκι γιατί είμαι τελείως μόνη με τα μωρα και είχα ανάγκη να ακούω και λίγες φωνές η να γελάσω με καμία σειρά. Το σαλόνι μας είναι σαν παιχνιδότοπος και ο «μεγάλος» δεν πολύ ασχολιόταν με την τηλεόραση. Λίγες φορές ήταν που κολαγε και κοίταγε. Γενικά έπαιζε , ασχολιόταν με αλλά πράγματα , παίζαμε κ μαζί. Όμως χθες το βράδυ που έπεσα πάνω σε κάτι άρθρα που λέγαν ποσο κακό κάνει η τηλεόραση στα μωρα το έψαξα παραπάνω και είδα ότι λένε ειδικοί όχι τηλεόραση σε μωρα κάτω τον 2 ετών. Καθόλου δηλαδή. Νιώθω πολύ άσχημα και σκέφτηκα ότι ίσως αυτή η άσχημη συμπεριφορά να οφείλεται στην τηλεόραση. Σίγουρα δεν χρειαζόταν ερεθίσματα από εκεί. Τέλος είναι και αυτό που ξυπνάει τσιριζοντας την νύχτα και δεν ήξερα γιατί το κάνει αυτό και αν φοβάται κάτι .. λέτε να το έπαθε από την τηλεόραση ; Δεν ξέρω τι να πω 

H τηλεόραση και εξάρτηση προκαλεί και υπερδιέγερση. Αν δει ένα μισάωρο, δε νομίζω ότι θα πάθει κάτι, αλλά αν είναι συχνό μέσα στη μέρα και κάτι που περιμένει πώς και πώς, ή έχεις συνεχώς τηλεόραση ανοιχτή, σίγουρα τα πράγματα γίνονται χειρότερα.

• Μου αρέσει 1

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

H τηλεόραση και εξάρτηση προκαλεί και υπερδιέγερση. Αν δει ένα μισάωρο, δε νομίζω ότι θα πάθει κάτι, αλλά αν είναι συχνό μέσα στη μέρα και κάτι που περιμένει πώς και πώς, ή έχεις συνεχώς τηλεόραση ανοιχτή, σίγουρα τα πράγματα γίνονται χειρότερα.

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση! Σήμερα δεν την άναψα καθόλου και ομολογώ ότι είναι και για εμένα δύσκολο. Ίσως αρχίσω να Χρησιμοποιώ το ράδιο τότε. 

6 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση ! Ποσο είναι ο μεγάλος σου γιος ; Και τι εννοείς με κατανόηση σε εσάς και όχι στον αδερφό του ; Δεν τα πάνε καλά μεταξύ τους. Ρωτάω επειδή φοβάμαι μην έχω τέτοια θέματα .. δείχνει ζήλια και ξέρω ότι είναι φυσιολογικό και από την στιγμή που ήρθε το μωρό στο σπίτι μέχρι σήμερα έχουμε κάνει μεγάλη πρόοδο. Τουλάχιστον τώρα δεν χαλάει τον κόσμο όταν παίρνω τον μικρό αγκαλιά. Αλλά έχουμε ακόμα πολύ πολύ δουλειά. Σήμερα πήρα Lego τουβλάκια και του τα έκανε δώρο και καλά ο μικρός. Κάπως έδειξε να τον θέλει για λίγο. Αφού πήγε στην κούνια του και τον χάιδευε μετά. Γενικά κορίτσια δεν ξέρω πόσες φορές την μέρα έχουν τα δικά σου τέτοιες εκρήξεις θυμου αλλά ο δικός μου έχει σίγουρα καμία 20 ρια φορές μπορεί κ παραπάνω. 

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση ! Εχθές έκλαψα πολλές φορές πάντως ! Σήμερα είναι κάπως καλύτερα η μέρα. Τι να κάνουμε έτσι είναι. 

Ο μεγάλος είναι 5 χρόνων, και ο μικρός 32 μηνών ακόμα είναι στη φάση που προσπαθούν να τα βρουν είναι αυτό που λέμε μαζί δε κάνουνε και χώρια δε μπορούν... :lol:, αλλά δεν είναι όλα τα παιδιά έτσι στη πλειοψηφία μετά το πρώτο σοκ που παθαίνει το μεγάλο παιδί μετά συνηθίζει κ δένεται πολύ με το μικρότερο αδερφάκι του.... 

Τώρα όμως είμαστε κ στη φάση που ο μεγάλος έχει ξεκινήσει να αποδέχεται τον αδερφό του αλλά είναι η ηλικία του μικρού τέτοια που του αρέσει να τον προκαλεί.. 

Γενικά μη σκέφτεσαι μόνο αν ο μεγάλος σου δεχτεί το μωρό που όπως φαίνεται τα πάει πολύ καλά,κ ρίξεις όλο το βάρος εκεί να σκέφτεσαι κ για το μέλλον βέβαια σε 1 χρόνο περίπου  πως θα είναι κ ο μικρός με τον μεγάλο προσπάθησε όσο γίνεται να κρατήσεις τις ισορροπίες... Κάποιες φορές η " πέτρα του σκανδάλου" είναι τα μικρότερα αδέρφια, αλλά εμείς έχουμε περισσότερες απαιτήσεις από τα ποιο μεγάλα λόγο ηλικίας κ τα αδικούμε λίγο.. 

4 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Για την τηλεωραση τώρα δε ξέρω τι να πω στον μεγάλο ήμουν απόλυτη στο να μη βλέπει καθόλου οθόνες ακόμα κ φώτογραφιες δε του έδειχνα από το κινητό μόνο ότι είχα στολίσει στο σπίτι κ γενικά δεν άνοιγα κ τηλεωραση στο σπίτι καθόλου λίγο πριν γεννήσω ήταν περίπου 2,5 χρόνων ξεκίνησα να του δίνω να βλέπει τραγούδια από κινητό ή λαπτοπ γενικά η τηλεωραση κ τότε του ήταν αδιαφορη σιγά σιγά όμως έμαθε κ πλέον αυτό είναι το ηρεμιστικό μου όπως το λέω κ εννοείται παρακολουθεί κ ο μικρός, από μικρός σχετικά γενικά επειδή ο μεγάλος είναι υπερδραστηριος κ παρορμητικος οι μόνες ώρες που ηρεμεί είναι όταν τρώει κ όταν βλέπει τηλεωραση η κινητό, κατά κύριο λόγο κινητό ποιο πολύ 

Εγώ αν δεν βάλω τηλεόραση κάποιες ώρες, σπαστά, δεν την παλεύω, δεν αντέχω, παθαίνω παράκρουση πως το λένε. Τώρα εσείς πως τα καταφέρνετε όλη μέρα χωρίς τηλεόραση κ να κάνετε κ Καμμια Δουλειά τι να πω, μπραβο σας :D 

Just now, diane2020 είπε:

Εγώ αν δεν βάλω τηλεόραση κάποιες ώρες, σπαστά, δεν την παλεύω, δεν αντέχω, παθαίνω παράκρουση πως το λένε. Τώρα εσείς πως τα καταφέρνετε όλη μέρα χωρίς τηλεόραση κ να κάνετε κ Καμμια Δουλειά τι να πω, μπραβο σας :D 

Να σου απαντήσω εγώ που βάζω τηλεωραση, απλά πολύ απλά δε κάνω καμιά δουλειά, μωλις την ανοίξω δίνω χρόνο στον εαυτό μου να χαλαρώσει λίγο κ μετά από πέντε λεπτά που σηκώνομαι από την καρέκλα ξεκινάνε κ τσακώνονται λες κ με μυριζονται  ένα πράμα, έχει τύχει κ έχω βάλει τη πρεσα να ζεσταθεί όσο χαλαρωνω, για να σιδερωσω κδε τα καταφέρνω κ την κλείνω καπάκι... :roll:

• Μου αρέσει 1

7 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Να σου απαντήσω εγώ που βάζω τηλεωραση, απλά πολύ απλά δε κάνω καμιά δουλειά, μωλις την ανοίξω δίνω χρόνο στον εαυτό μου να χαλαρώσει λίγο κ μετά από πέντε λεπτά που σηκώνομαι από την καρέκλα ξεκινάνε κ τσακώνονται λες κ με μυριζονται  ένα πράμα, έχει τύχει κ έχω βάλει τη πρεσα να ζεσταθεί όσο χαλαρωνω, για να σιδερωσω κδε τα καταφέρνω κ την κλείνω καπάκι... :roll:

Τα παιδιά μου συνηθως παρακολουθούν κάτι στην τελοραση όταν είναι χορτασμενα από παιχνίδι και με μαμά-μπαμπά όχι μόνο μεταξύ τους ή μόνα τους ή όταν ξυπνήσουν το πρωί για λίγη ώρα. Όταν δίνω από τον χρόνο μου είναι συνεργασίμα αν όχι τότε δεν με αφήνουν ακόμα και αν ανοίξω τηλεόραση που δεν το συνηθίζω γενικά. Κάνουμε δουλειές παρέα και είναι πιο διασκεδαστικο,τους αρέσει και είναι συνεργασίμα. Πχ όταν μαγειρεύω είναι στον δίπλα πάγκο και πλένουν τα ζωάκια τους και τα playmobil η παίζουν κάτω στο χαλί της κουζίνας με φασόλια και μακαρόνια, μπουλντόζες κλπ και περνά έτσι μια ώρα τουλάχιστον. Απλώνουμε τα ρούχα παρέα, με βοηθάνε και τα τοποθετούν στην λεκάνη βγαζωντας τα από το πλυντήριο.

Προτιμώ να μου πει το παιδί ότι θέλει να παρακολουθήσει κάτι αντί να το βάλω εγώ επειδή πρέπει να κάνω μια δουλειά. Όταν είναι κάτι εκτός προγράμματος τότε το κάνω αλλά δεν σημαίνει ότι θα κάτσουν κιόλας. Η ηλικία τους ευνοεί αυτή την γραμμη, μελλοντικά φαντάζομαι ότι θα βρούμε άλλους τρόπους.

Όταν εργάζομαι στο σπιτι προσπαθώ να τους μάθω ότι η μαμά έχει μια δουλειά για 30 λεπτα πχ και τους δίνω επιλογές, πχ το μεσημέρι καθόνται στον καναπέ και διαβάζουνε βιβλιο όπως μπορούνε κάνουνε διάλογο μεταξύ τους ή τους βάζω ένα πρότζεκτ να ζωγραφίσουν κάτι σχετικό με το βιβλίο που διαβάζουμε αυτή την εποχή.

Προσπαθω αρκετά ώστε να μην υπάρχουν εντάσεις και εκνευρισμός να περνάμε όλοι καλά και να μην είναι κανένας αδικημένος η παραπονεμένος. Εννοείται ότι υπάρχουν πολύ δύσκολες ημέρες και ώρες αλλά είναι λίγες σε σχέση με τις ήρεμες ημέρες.

Προσπαθώ να μάθω μέσα απ ολ αυτά οτι όλοι μας είμαστε άξιοι σεβασμού και για να ζούμε αρμονικά καλό θα ήταν να ικανοποιούντε οι ανάγκες μας και τα θέλω μας έστω σε έναν βαθμό.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Καλά κ εγώ χωρίς τηλεόραση δεν μπορώ. Αν δεν τους βάλω καθόλου όλη μέρα η θα μαλώνουν ή θα κυνηγιούνται η θα κάνουν επικίνδυνα πράγματα κ θα τρέχω πανικόβλητη από πίσω τους. Την ώρα που θα δει κάτι η μεγάλη κάθεται ήσυχα κ χαλαρώνω κ εγώ. Ο μικρός βρίσκει ευκαιρία να είναι στο στήθος μου!!!

• Μου αρέσει 1

11 ώρες πρίν, student είπε:

Τα παιδιά μου συνηθως παρακολουθούν κάτι στην τελοραση όταν είναι χορτασμενα από παιχνίδι και με μαμά-μπαμπά όχι μόνο μεταξύ τους ή μόνα τους ή όταν ξυπνήσουν το πρωί για λίγη ώρα. Όταν δίνω από τον χρόνο μου είναι συνεργασίμα αν όχι τότε δεν με αφήνουν ακόμα και αν ανοίξω τηλεόραση που δεν το συνηθίζω γενικά. Κάνουμε δουλειές παρέα και είναι πιο διασκεδαστικο,τους αρέσει και είναι συνεργασίμα. Πχ όταν μαγειρεύω είναι στον δίπλα πάγκο και πλένουν τα ζωάκια τους και τα playmobil η παίζουν κάτω στο χαλί της κουζίνας με φασόλια και μακαρόνια, μπουλντόζες κλπ και περνά έτσι μια ώρα τουλάχιστον. Απλώνουμε τα ρούχα παρέα, με βοηθάνε και τα τοποθετούν στην λεκάνη βγαζωντας τα από το πλυντήριο.

Προτιμώ να μου πει το παιδί ότι θέλει να παρακολουθήσει κάτι αντί να το βάλω εγώ επειδή πρέπει να κάνω μια δουλειά. Όταν είναι κάτι εκτός προγράμματος τότε το κάνω αλλά δεν σημαίνει ότι θα κάτσουν κιόλας. Η ηλικία τους ευνοεί αυτή την γραμμη, μελλοντικά φαντάζομαι ότι θα βρούμε άλλους τρόπους.

Όταν εργάζομαι στο σπιτι προσπαθώ να τους μάθω ότι η μαμά έχει μια δουλειά για 30 λεπτα πχ και τους δίνω επιλογές, πχ το μεσημέρι καθόνται στον καναπέ και διαβάζουνε βιβλιο όπως μπορούνε κάνουνε διάλογο μεταξύ τους ή τους βάζω ένα πρότζεκτ να ζωγραφίσουν κάτι σχετικό με το βιβλίο που διαβάζουμε αυτή την εποχή.

Προσπαθω αρκετά ώστε να μην υπάρχουν εντάσεις και εκνευρισμός να περνάμε όλοι καλά και να μην είναι κανένας αδικημένος η παραπονεμένος. Εννοείται ότι υπάρχουν πολύ δύσκολες ημέρες και ώρες αλλά είναι λίγες σε σχέση με τις ήρεμες ημέρες.

Προσπαθώ να μάθω μέσα απ ολ αυτά οτι όλοι μας είμαστε άξιοι σεβασμού και για να ζούμε αρμονικά καλό θα ήταν να ικανοποιούντε οι ανάγκες μας και τα θέλω μας έστω σε έναν βαθμό.

Χαίρομαι πάρα πολύ όταν διαβάζω τέτοια σχόλια μου δίνουν δύναμη να συνεχίσω τη προσπάθεια.. Εμενα δε συνεργάζονται τόσο σε αυτά ακόμα, ο μεγάλος 5 χρόνων με κάποιες δυσκολίες  ο μικρός 2,5 δλδ πχ προχθές φτιάχναμε κουραμπιέδες πήραν κ οι δύο τις καρέκλες κ ήρθαν μπροστά στο μίξερ μετά από λίγο ο μεγάλος δεν άντεχε τον θόρυβο ο μικρός μου έκλεινε συνέχεια το μίξερ όταν βαρέθηκε ανέβηκε στο πάγκο της κουζίνας κ έκανε τα δικά του.μετά έφυγε κ πήγε στον αδερφό του κ τσακώνονταν.. . Γενικά κ παιδικά όταν τους δίνω μου το ζητάνε εκείνα... 

Όπως κ εγώ προσπαθώ να τους μάθω ότι ο ένας πρέπει να μάθει να σέβεται τον άλλον γιαυτό κ τους αφήνω πολλές ελευθερίες μέσα στο σπίτι κ προσπαθώ να υπάρχουν ισορροπίες κ σεβασμός  κάποια στιγμή θα τα καταφέρουμε που θα πάει... :-D

Εχω ένα μωρακι 2.5 μηνων και εχω προβληματιστεί πολυ με την συμπεριφορα της. Απ οταν γεννηθηκε ο 1ος παιδιατρος που την ειδε την χαρακτήρισε αντιδραστική! Απο την αρχη δυσκολευοταν να κοιμηθει αφου ηθελε ν αποκοιμιεται στο στηθος και με το που την ακουμπαγα κατω τιναζε χερια ποδια και ξυπναγε. Το καθε ειδους φασκιωμα την νευριαζε. Τον τελευταίο καιρο το κλαμα της εχει γίνει πιο νευρικο. Κοκκινιζει το προσωπο της, τεντωνει χερια ποδια και κλαίει σαν να της πατας τον καλο.  Να διευκρινίσω πως δεν εχει κολικους. Το πιο περίεργο ομως ειναι οτι πλεον δεν θέλει την αγκαλιά σε ορθια θέση. Καθε φορα που την κραταω σ αυτη τη θεση τεντωνει τα πόδια κ προσπαθει ν απομακρυνει το κεφάλι. Ακομα και σε ημιξαπλωμενη θεση οταν την ακουμπαω μπρουμυτα πανω μου εκνευριζεται! Δεν μου φαινονται φυσιολογικα ολα αυτα αλλα η παιδιατρος δεν συμμεριζεται την ανησυχια μου. Επίσης οι αναπτυξιολογοι δεν αξιολογουν μωρά σε τόση μικρη ηλικια. Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρία?

Γεια σας 

δείτε και εδω

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

On 4/3/2021 at 6:37 ΜΜ, MariaBlu είπε:

Εχω ένα μωρακι 2.5 μηνων και εχω προβληματιστεί πολυ με την συμπεριφορα της. Απ οταν γεννηθηκε ο 1ος παιδιατρος που την ειδε την χαρακτήρισε αντιδραστική! Απο την αρχη δυσκολευοταν να κοιμηθει αφου ηθελε ν αποκοιμιεται στο στηθος και με το που την ακουμπαγα κατω τιναζε χερια ποδια και ξυπναγε. Το καθε ειδους φασκιωμα την νευριαζε. Τον τελευταίο καιρο το κλαμα της εχει γίνει πιο νευρικο. Κοκκινιζει το προσωπο της, τεντωνει χερια ποδια και κλαίει σαν να της πατας τον καλο.  Να διευκρινίσω πως δεν εχει κολικους. Το πιο περίεργο ομως ειναι οτι πλεον δεν θέλει την αγκαλιά σε ορθια θέση. Καθε φορα που την κραταω σ αυτη τη θεση τεντωνει τα πόδια κ προσπαθει ν απομακρυνει το κεφάλι. Ακομα και σε ημιξαπλωμενη θεση οταν την ακουμπαω μπρουμυτα πανω μου εκνευριζεται! Δεν μου φαινονται φυσιολογικα ολα αυτα αλλα η παιδιατρος δεν συμμεριζεται την ανησυχια μου. Επίσης οι αναπτυξιολογοι δεν αξιολογουν μωρά σε τόση μικρη ηλικια. Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρία?

Θα πρότεινα έστω και τώρα μαθήματα από κάποια μαία σε σχέση με τη συμπεριφορά των νεογέννητων.

Ενα μωράκι που θέλει αγκαλιά και να κοιμάται στο στήθος ως νεογέννητο είναι απόλυτα φυσιολογικό όπως και το τίναγμα όταν το ακουμπάτε κάτω ή το να μην δέχεται το φάσκιωμα ή να προσπαθέι στους 2μιση μήνες να σηκώσει σιγά σιγά κεφαλάκι και κορμό (και ας μην μπορεί). Θα έλεγα ότι η όλη ανησυχία πιθανότατα προέρχεται από λάθος προσδοκίες, που προκαλούν άγχος και το άγχος μετά μεταδίδεται και στο μωράκι. 

• Μου αρέσει 4

Διαφημίσεις

Σχεδόν όλα τα μωρά κάνουν έτσι, εμένα έκαναν παντως και ηρεμουσαν εν καιρώ. Βασικά τους δίνεις ότι ζητάνε ειδικά μέχρι να αρχίσουν να ζητάνε αυτονομία και μέχρι να σου δείξουν την ανάγκη τους να οριοθετηθουν. Τα νεογέννητα θέλουν συνεχώς να σαι εκεί οπότε με τον καιρό καλμαρουν. Σκέψου ήταν τόσους μήνες στην κοιλιά σου τι σοκ παθαινουν όταν ξαφνικά απομονώνονται από τη μαμά οπότε να μην απομονώνονται! Με ασφάλεια και ηρεμία τα ηρεμείς εσυ μόνο...Εγώ με τις κόρες μου σιαμαιες επαθα μέση χέρια ποδια και ακόμα δηλαδή πολλες φορες σέρνομαι. Αλλά αυτό τα καλμάρει, να είναι εκεί οποτε κι οπως θέλουν. Αλλά το χουν ανάγκη ειδικά η μικρή επειδή είναι μωράκι ακομα... Βέβαια αυτονομειται πιο γρήγορα εκείνη συγκριτικά με την μεγάλη μου. Δεν ξέρω εγώ είμαι εκεί συνέχεια διαθέσιμη , όταν με διώχνουν μόνο φευγω ...:(  Τώρα πια με διώχνουν και οι δυο, βασικά ελα φυγε με έχουν και εγώ κάθομαι σαν κότα :D αλλα μαρεσει. Το ξέρεις αυτό το τραβατε με κι ας κλαίω...!! :D

• Μου αρέσει 1

8 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

.Εγώ με τις κόρες μου σιαμαιες επαθα μέση χέρια ποδια και ακόμα δηλαδή πολλες φορες

Οι κορούλες σου είναι σιαμαίες η εγώ δεν κατάλαβα καλά ; 

9 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Οι κορούλες σου είναι σιαμαίες η εγώ δεν κατάλαβα καλά ; 

Τι εννοείς σιαμαιες? Να έιναι κολλημένες? :D

μεταφορικά το λέω ναι; εννοώ είμαστε κολλητες σιαμαιες, μαζί ένα, πως το λέμε... 

αληθεια, δεν είμαστε πάντως γατες! 

χαχαχαχαχαχαχα

• Χαχαχα 2

5 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Τι εννοείς σιαμαιες? Να έιναι κολλημένες? :D

μεταφορικά το λέω ναι; εννοώ είμαστε κολλητες σιαμαιες, μαζί ένα, πως το λέμε... 

αληθεια, δεν είμαστε πάντως γατες! 

χαχαχαχαχαχαχα

Νόμιζα στην κυριολεξία ότι είναι κολλημένες. :o πάντως σίγουρα όχι γάτες χαχαχαχα :lol:

• Χαχαχα 1

Εμένα παντως η μικρή μου κόρη περνά αυτά τα φρικτά terrible twos   που η μεγάλη περασε λίγο πιο μεγάλη άρα πιο ευκολα διαχειρίσιμα. Τώρα με τη μικρή τα χω δει ολα καθως δεν εχω τον αποκλείστικο χρόνο που μου ζητά και που ειχα με την πρώτη, θεωρώ παντως πως σε αυτές τις φάσεις τα πολλα νευρα δηλαδή θέλουν πολυ τρυφερότητα όσο κι αν γίνονται τα νευρα σου κροσσια, νομίζω όχι νομίζω είμαι σίγουρη εκεί είναι το μυστικό να καταπιείς τον πονο σου και να σκυψεις εμπρός τους με υπομονή και καρτερικοτητα και κατανόηση, κι όμως έτσι αργά ή γρήγορα ηρεμούν, αγάλι αγάλι γίνεται η αγουριδα μέλι.. 

Έτσι έκανα με το πρώτο μου κορίτσι και σήμερα στα 6 σχεδόν εχω ένα παιδί διαμάντι από όπου κι αν το δεις.. Με τη μικρή άρχισαν τα τρέλα της με τη διακοπή του παιδικου κ την έναρξη της καραντίνας, λάλησα κι εγώ αλλά ανασκουμπωνομαι, επανδρωνομαι που λέμε τελευταία και δείχνω πολυ παραπάνω ανοχή. Θέλει γερά στομάχια αλλά μια εικόνα μου ρχεται και γίνεται το στομάχι πέτρα και προσπαθω πιο πολυ: αυτό που μια μέρα θα ανοίξουν τα φτερά τους κι εγώ ποιον θα χω να με τρελαίνει. Ελπίζω να μου κάνουν εγγόνια...Ελπίζω. Αλλά μπορεί να χω κι άλλο μωρό τότε. :P

• Μου αρέσει 2

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα