Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύτεκνες οικογένειες


Recommended Posts

Η ζηλεια δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα , και ο Κωνσταντινος ζηλεψε αλλα εντα3ει οχι τραγικα πραγματα , ηταν και σε περιεργη φαση εγωισμου τοτε 19.5 μηνων οταν γεννηθηκε η μπεμπα και παθαινε κατι κρισεις και τσιριζε και φωναζε αλλα θα τις παθαινε ετσι και αλλιως νομιζω και οπως ειπε και η παιδιατρος οταν τη ρωτησαμε . Επειτα εντα3ει σαν παιδακι αμα μας εβλεπε να την ταιζουμε ερχοτανε και την εσπρωχνε ή εσπρωχνε το μπιμπερο , τωρα αμα την εχουμε πολυ ωρα αγκαλια ερχεται την κανει περα και λεει "ασε" , εχει πλακα , η ζηλεια βεβαια οσο περναει ο καιρος μετριαζεται .

Γερα να ειναι τα μικρουλια και ναι θελω οπωσδηποτε να τους χαρησω ενα ακομα αδελφακι τουλαχιστον , το αξιζουνε αυτο τα παιδια μου και αυτο το θελω σχετικα γρηγορα για να ειναι κοντα σε ηλικια ολα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 501
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

theodwra εσυ λες η αδερφη. εγω εχω φιλη που θελει 3ο και της την λεει η μανα της οτι και καλα θα ειναι δυσκολα και που θα βρισκουν λεφτα αργοτερα και κατι τετοια. Το κακο ειναι οτι τα ιδια λεει κι ο αντρας της. Κι εγω δεν την καταλαβαινω αυτη την αντιληψη.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα δυστυχώς έτσι σκέφτεται ένα μεγάλο μέρος του κοσμού.Εγώ εξέφρασα την επιθυμία μου για μια μεγάλη οικογένεια σε μια γνωστή μου και το μόνο που είχε να μου πει ήταν''Τα παιδιά δεν μεγαλώνουν με αέρα''.Φυσικά και δεν μεγα΄λώνουν με αέρα,το ξέρω απο πρώτο χέρι.Για αυτό άλωστε της απάντησα εργαζόμαστε και οι δυο.Τώρα τι να πεις,τα μυαλά δεν αλλάζουν.Ο καθένας καθορίσει την προσωπική του ευτυχία

Μέσα απο τα μάτια σας βλέπω τον κόσμο και γίνομαι καλύτερος άνθρωπος...

.png

dev313prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι που ολοι εχουμε καλομαθει και βαζουμε πρεπει. Πρεπει το παιδι να εχει τα καλυτερα, πρεπει να παει φροντηστηρια, πρεπει να εχει οτι προστζει η τεχνολογια, πρεπει να σπουδασει και να του τα καλυπτουμε ολα κι αλλα πρεπει πρεπει πρεπει... και δεν νομιζω οτι υπαρχει εστω κι ενας γονιος που δεν θελει να του τα δωσει ολα αυτα αλλα ολα αυτα ειναι μονο η ευτυχια? Ολες οι αλλες αξιες που πηγαινουν? Οι γονεις μας και προγονεις μας που δεν τα ειχαν ολα αυτα δεν προκοψανε? Προσωπικα ζω μονη μου απο 16 χρονων και ναι στεναχωριεμαι που δεν μπορεσα να σπουδασω αλλα εχω αποκτησει τοσα πραγματα μονη μου...γιατι πρεπει να μας τα δινουν ολα στο χερι? Κι εμεινα μονη μου διοτι εχασα την μητερα μου. Αν ειχα αδερφια δεν θα ηταν λιγοτερος ο πονος?

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως υποφερω που ειμαι μοναχοπαιδι , δεν εχω εναν δικο μου ανθρωπο ε3αιματος να με υποστηριξει οταν πρεπει , να κανουμε παρεουλα κτλ κτλ ,εχω βεβαια τον ανθρωπο μου οπου ειμαστε κατι παραπανω απο συζυγοι , ειμαστε οι καλυτεροι φιλοι και λεμε τα παντα αλλα το κενο απο καποιο αδελφο ή αδελφη παραμενει . Θεωρω οτι αν και εφοσον ολα ειναι καλα το να δωσεις αδελφια στα παιδια σου ειναι το μεγαλυτερο δωρο που μπορεις να τα κανεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα όλοι θέλουμε να δώσουμε στα παιδιά μας τα καλύτερα.Με το να τους τα παρέχουμε όλα στο χερι όμως δεν τα βοηθάμε να αντιμετωπίσουν και να μάθουν την ζωή.Εγώ θα ήθελα να μεγαλώσω τα παιδιά μου όπως και οι δικοί μου γονείς εμένα.Απο συναισθηματικής άποψης δεν φοβήθηκα ποτέ να τους πω κάτι και αν και στην εφηβεία έιχαμε πολλές διαφωνίες τους μιλούσα για όλα(απο την παρέα μου μέχρι τις σχέσεις μου).Πήρα πολύ αγάπη και θα ήθελα να την δώσω στα ζουζουνάκια μου.Απο υλικής άποψης,δεν μου είπαν ποτέ όχι σε ότι είχε να κάνει με την μόρφωση.Δηλαδή και ιδιαίτερα έκανα,και 2 γλώσσες έμαθα.Βέβαια δεν ήταν απο τους γονείς που θα έλεγα''Μπαμπά θέλω 100ευρώ για παππούτσια''.Μάζευα η ίδια το χαρτζιλίκι μου και αγόραζα ότι ήθελα :D

Μέσα απο τα μάτια σας βλέπω τον κόσμο και γίνομαι καλύτερος άνθρωπος...

.png

dev313prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το ρίσκο των καισαρικών θα σας πώ πως ο γιατρός μου προσπαθούσε να με πείσει έμμεσα να το ρίξω. Την καισαρικ΄την κάναμε μόλις έκλεισα την 36 εβδομάδα λόγω φόβου επιπλοκών.

Μάλλον όμως ήταν υπρβολικός.

Από την άλλη η μάνα μου και η αδελφή μου κάθε άλλο παρά υποστηρικτικές ήταν όταν έμαθαν για το τέταρτο. Η μαμά μου δεν μου μιλούσε για δύο βδομάδες και η αδελφή μου ξύνισε πολύ και είπε όλα τα σχετικά με την τηλεόραση.

Καλό για την μαμά είναι τα παιδιά να έχουν πάνω από τρία χόνια διαφορά. Για τα παιδιά όσο πιο κοντά είναι τόσο καλύτερα.

Από εμπειρία σας λέω να μην πολυυπολογίζετε στη βοήθεια των άλλων γιατί αν στο πρώτο εγγόνι ενθουσιάζονται στο τέταρτο τους φαίνεται αγγαρεία.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι εγω αν πω πουθενα οτι θελω και 4ο με κοιταν με ξινισμενο υφος του στυλ...μα καλα μυαλο δεν εχει αυτη.Επισης με τσατιζει γιατι ορισμενοι θεωρουν οτι θελω να κανω κι αλλο..για να πετυχω τον γιο..ελεος...δεν τους εχει πει κανεις....για ποιο λογο κανουμε παιδια :evil:

Και γενικα βλεπω ενα στυλακι απο πολλους σαν οι πολυτεκνοι ειναι πολιτες β διαλογης...

Επισης μια οικογενεια μ ενα παιδι εχει δικαιωμα να ειναι κακομαθημενο... ή να εχει οικονομικα προβληματα...ενω οι πολυτεκνοι....οπως εστρωσαν ας κοιμηθουν... :mad: (και δεν μιλαω να ζητιανευουν ετσι...απλα φιλικες κουβεντες στον αερα)

Και σαφως μην τυχη και ενα παιδι πολυτεκνουν γκρινιαξει :?

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτη, αληθεια λενε τοσα πολλα? Εχω στο κοντινο μου περιβαλλον 3 περιπτωσεις πολυτεκνων και μονο να τους θαυμασω μπορω! Το μονο που κατηγορω διοτι το εχω συναντησει ειναι καποιες γυναικες που κανουν παιδια με σκοπο να στρωσουν τις σχεσεις τους με τον συζηγο και φυσικα καταφερνουν το αντιθετο. Εκει λες γιατι να κανει τοσα παιδια και τελικα να χωρισει κιολας?Βεβαια τα παιδακια καλα να ειναι αλλα οαο να πεις ειναι δυσκολο.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτη, αληθεια λενε τοσα πολλα? Εχω στο κοντινο μου περιβαλλον 3 περιπτωσεις πολυτεκνων και μονο να τους θαυμασω μπορω! Το μονο που κατηγορω διοτι το εχω συναντησει ειναι καποιες γυναικες που κανουν παιδια με σκοπο να στρωσουν τις σχεσεις τους με τον συζηγο και φυσικα καταφερνουν το αντιθετο. Εκει λες γιατι να κανει τοσα παιδια και τελικα να χωρισει κιολας?Βεβαια τα παιδακια καλα να ειναι αλλα οαο να πεις ειναι δυσκολο.

 

Το να κανει παιδι για να σωσει το γαμο-σχεση ειναι λαθος και δεν εχει να κανει με τον αριθμο των παιδιων...δλδ μπορει και να κανει 1 αντε το πολυ 2παιδια.Για να κανει καποιος πολλα παιδια και να ειναι μαζι ,..σημαινει πολλα και πανω απ ολα δυνατη οικογενεια :wink:

 

Μιλαω για σχολια ειρωνικα..πισω απ την πλατη τους...χωρις να εχουν ζητιανεψει ..οτι τετοιες εποχες ειναι τρελλοι οποιοι κανουν πανω απο 2 παιδια :roll:

 

Με κολλανε αυτα τα σχολια η αληθεια ειναι ...αλλα νομιζω οτι αν δεν κανω ενα ακομα μωρακι..καποια στιγμη (που δεν θα εχει γυρισμο) θα το μετανιωσω :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eχετε απολυτο δικαιο , τις πολυτεκνες οικογενειες τις αντιμετωπιζουνε πολυ πολυ καπως . ειχα τολμησει να πω στη μανα μου πανω σε συζητηση τα σχεδια μας για 3ο παιδι και τοτε αρχησε α μου λεει "δεν θα πεθανεις εσυ για τα παιδια "και "παντρευτηκες για να μεγαλωνεις παιδια ??" εμ κυριουλα μου γιατι παντρευτικα ? φυσικα για να μεγαλωνω παιδια . Αντιμετωπιζουνε το θεμα παιδια λες και ειναι κατι κακο , εντα3ει ρε παιδια και εμενα σπανε τα νευρα μου καμια φορα απο την κουραση και σιγουρα θα ειναι και δυσκολη μια εγκυμοσυνη με αλλα 2 μικρα στο σπιτι αλλα ειναι κατι που το θελουμε παρα πολυ , μας αρεσουνε τα παιδακια , τα αγαπαμε . Οταν εμεινα εγκυος στην μπεμπα επειδη ηταν τοσο συντομα ολοι νομιζαν οτι ηταν ¨καταλαθος" και γυρησανε και ειπανε 'ε αφου θα εκανε ενα ακομα παιδι ας το κανει και απο τωρα" δηλαδη κατι νοοτροπιες κατι λαλακιες στο τελος θα τους βαλουμε φυλακες και στο......#%# μην πω .

Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που εχω σιγουρα παρατηρησει ειναι οτι μολις κανει καπια 2ο παιδι της λενε "αντε ξεμπερδεψες" δηλαδη ολοι θεωρουν οτι το φυσιολογικο ειναι να εχει καποιος 2 παιδια.... δεν ειναι αστειο?

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι το θεωρουνε εξωγιηνο να θελεις να κανεις και αλλα παιδια , λες και ειναι μπελας ρε παιδι μου λες και ειναι κατι κακο οπου τα κανεις "ξεμπερδευεις" και συνεχιζεις τη ζωη σου :shock::shock: ο Χρηστος και η Παναγια δηλαδη , μα τα παιδια μας ειναι η ζωη μας ελεος δηλαδη τι αντιληψεις ειναι αυτες που εχουνε οι περισσοτεροι Ελληνες . Και αμ τυχων κανεις 3ο παιδι ολοι σε λυπουνται , αχ την καιμενη λενε σιγουρα ετσι θα λενε και για μενα οταν μεινω εγκυος στο 3ο , δεν προσεξανε και να .Λες και τους ακουω να τα λενε .χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Evoula,καλά γιατί δεν σου μιλούσε η μαμά σου;Μήπως τα μεγαλώνει εκείνη;;;; :evil:

Μέσα απο τα μάτια σας βλέπω τον κόσμο και γίνομαι καλύτερος άνθρωπος...

.png

dev313prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα έκανα κουβέντα με την αδελφη μου για τέταρτο. Ηταν τόσο αρνητική.Πριν λιγα χρόνια ήθελε και αυτή τέταρτο και εγώ της έλεγα να μην κάνει, αλλά όχι γιατί τη θεωρούσα τρελή αλλά γιατί η γιατρός της μου είχε πει οτι είχε πολύ λεπτή μήτρα και μια τέταρτη εγκυμοσήνη θα ήταν πολυ επικίνδυνη. Επίσης είχε και αλλά προβλήματα υγείας που θα επιδεινωνόταν. Απ' οτι κατάλαβα μου το κράτησε και μολις ανάφερθηκα κατ΄ευθείαν με ειρωνεύτηκε. Λες και αμα το ηθελε πραγματικα εμένα θα άκουγε.

Οπως βέβαια δε θα την ακούσω και εγώ. Το σκέφτομαι πολυ τελευταία και ο άντρας μου δεν λεει οχι. Αλλωστε προέρχεται απο πολυτεκνη οικογένεια. (οι αδελφες του βέβαια με το ζόρι κανανε το δεύτερο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Σκέφτηκα πως ίσως να είναι χρήσιμο να δημιουργηθεί μια λίστα από τις πολύτεκνες οικογένειες. Φαντάζομαι πως δε θα είναι μεγάλη, αλλά θα μας φανεί χρήσιμο το να μπορούμε να έχουμε ένα χώρο προς ενημέρωση.

 

alcyon - 4 παιδιά (3 κορίτσια, 1 αγόρι)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ψιτ... πολύτεκνες μανούλες.... ελάτε από εδώ .... http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39455

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω τη συνάδελφο Αλκυόνη. Κι εμείς τέσσερις είμαστε: Αγόρι 6,5 ετών, κορίτσια (2) 2,5 ετών και κορίτσι 8 μηνών. Να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας! Ερώτηση πρακτικής φύσεως: Εσείς πώς βγαίνετε όλοι μαζί εξω χωρίς τον μπαμπά; Μέχρι πρότινος είχα τις δύο μεσαίες στο διπλό καρότσι και τη μικρή στο μάρσιππο, όμως τώρα παίρνω πια το μονό με το μωρό και προσπαθώ να πείσω τις δύο να κρατάνε το καρότσι. Αλλά: 1)Δε χωράμε παρά μόνο στη μέση του δρόμου (αλλιώς ξεσκονίζουμε όλα τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα και 2)Η ψυχική φθορά και των παιδιών και η δική μου είναι μεγάλη καθώς όλη την ώρα πρέπει φωνάζω να προσέχουν, να μην αφήνουν το καρότσι, να κοιτάνε μπροστά τους κ.ο.κ....

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

alcyon - 4 παιδιά (3 κορίτσια, 1 αγόρι)

ΘΑΛΑΣΣΑ - 4 παιδιά (3 κορίτσια, 1 αγόρι)

 

Θέλετε να βάλουμε περισσότερα στοιχεία στη λίστα... για τις ηλικίες των παιδιών μας;

Την έβαλα γενική... προτάσεις όμως δεκτές....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Στο καρότσι.. όπως τα λες. Δεξιά αριστερά οι δίδυμες, στη μέση η μικρή και πίσω να σπρώχνει μαζί μου ο πιτσιρίκος. Στην αρχή θέλει δουλειά. Να καταλάβουν πως δεν αφήνουμε το καρότσι για κανένα λόγο.

Τώρα αν ο δρόμος είναι στενός.... τότε και οι δύο θα είναι από τη μια μεριά. Η μία θα κρατάει το μπροστινό τμήμα και η άλλη στη μέση ή πιο πίσω. Είναι λίγο δύσκολο γιατί πατάει η μία την άλλη. Και αν σκεφτείς πως ο μικρός "σπρώχνει" μαζί μου.. αντιλαμβάνεσαι πως περπατάω στις μύτες.... για να μην πατήσω κανένα, ή σαν την πάπια.... (σαν ... συγκαμένη πάπια.... :lol: )

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δέχεστε και τρίτεκνους;;;;:wink:

 

alcyon - 4 παιδιά (3 κορίτσια, 1 αγόρι)

ΘΑΛΑΣΣΑ - 4 παιδιά (3 κορίτσια, 1 αγόρι)

Monique_99 - 3 παιδιά τον Ιούλιο

micnat - 3 παιδιά αγόρι 7/7/2003, κορίτσι 6/6/2005, αγόρι 22/4/2007

Link to comment
Share on other sites

Μιcnat να φτιάξουμε λίστα τριτέκνων?

 

alcyon - 4 παιδιά (3 κορίτσια, 1 αγόρι)

ΘΑΛΑΣΣΑ - 4 παιδιά (3 κορίτσια, 1 αγόρι)

Monique_99 - 3 παιδιά τον Ιούλιο

micnat - 3 παιδιά αγόρι 7/7/2003, κορίτσι 6/6/2005, αγόρι 22/4/2007

pam - 3 παιδιά *2 κορίτσια και ένα αγόρι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...