Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμπύλες ανάπτυξης


Pipi

Recommended Posts

Ξέρει κανείς κάποιο τρόπο επικοινωνίας με τον κύριο Καφάτο για να μας δώσει τις νέες καμπύλες που θεωρεί ότι πρέπει να ισχύουν σήμερα ??? Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η άποψή του!

προφανως οι νέες καμπύλες είναι στα καινούργια βιβλιάρια... αλλά εμείς που έχουμε τα παλιά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προφανως οι νέες καμπύλες είναι στα καινούργια βιβλιάρια... αλλά εμείς που έχουμε τα παλιά?

Πόσο διαφορετικές μπορεί να είναι οι καμπύλες? Θέλω να πω πως επειδή είναι και σε κλίμακα, λίγα χιλιοστά απόκλιση από το θεωρητικό σημείο που αντιστοιχεί στο ακριβές βάρος του παιδιού μπορεί να σημαίνει ένα σφάλμα αρκετών γραμμαρίων (μιλάω για βρέφος που και το τελευταίο γραμμάριο εχει σημασία)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μηπως μπορει καποια να μου πει τι σημαινουν οι αριθμοι στα δεξια : 3, 15, 50, 85 και 97 ?

Έστω και αργά την βρήκα την απάντηση

http://www.babyzone.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=903:upologismos-ekatostiaias-theseis&catid=348:upologismos-ekatostiaias-thesis&Itemid=627

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημέρα σας,μπορεί κάποια μανούλα να με βοηθήσει λίγο......ο μπέμπης είναι 3 μηνών και είναι 7300 κιλά (χθεσινή μετρηση) και 64 εκ. υψος

πρίν ένα μήνα 6620 κιλά και 62 εκ ύψος

πώς μπορώ να διαβάσω την καμπύλη>>>? και γενικώς που μπορώ να βρω καμπύλες ευδιακριτες και κατανοητες γιατι δεν βγάζω ακρη.

 

 

μονο θηλάζω:D:D:D:D:D αν παίζει ρόλο......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο βιβλιάριο του μωρού στις πίσω σελίδες θα βρεις τις καμπύλες ανάπτυξης. για τα αγόρια, η καμπύλη του βάρους είναι στη σελίδα 42, τηε περιμέτρου κλεφαλής σελ 46 και του ύψους σελ 38. πηγαίνεις στην αντίστοιχη σελίδα καιμε βάση το βάρος γέννησης βλέπεις από αριστερά σε ποια καμπύλη ξεκίνησε το μωρό σου. σύμφωνα με τις επόμενες μετρήσεις βλέπεις ποια καμπύλη ακολουθεί. μπορεί να ανέβει καμπύλες ή να κατέβει (σε αυτή την περίπτωση συζητάς με τον παιδίατρο).

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

αααα να σου πω ότι αυτές οι καμπύλες είναι για μωρά με ξένο γάλα. για αποκλειστικά θηλάζοντα δες εδώ http://www.cdc.gov/growthcharts/data/who/GrChrt_Boys_24LW_9210.pdf

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

αααα να σου πω ότι αυτές οι καμπύλες είναι για μωρά με ξένο γάλα. για αποκλειστικά θηλάζοντα δες εδώ http://www.cdc.gov/growthcharts/data/who/GrChrt_Boys_24LW_9210.pdf

 

 

euxaristw alla kai pali apo to sxediagramma pou mou esteiles den katalabainw gri...:-(:-(:-(:-( tespa......an exeis kapoio poio katanohto....emena einai twra 3 mhnwn kai 7300 kai 64 upsos....pou prepei na dw???

Link to comment
Share on other sites

από αυτό που σου έστειλα κοίτα στο δεύτερο σχεδιάγραμμα που είναι για το βάρος, το μωρό σου είναι τώρα στην 3η καμπύλη (κοιτώντας από πάνω προς τα κάτω) που στο τελείωμα γράφει 90. στην ίδια καμπύλη (3η από πάνω, που γράφει 85) είναι για το ύψος (1ο σχεδιάγραμμα)

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις εχουμε φωτοτυπια το βιβλιαριο γιατι εχουν ελλειψεις τα μαιευτηρια.....τι καμπυλες και ...4υλλα φωτοτυπια τα βασικα!εκτυπωτη δεν εχω οποτε θα μουτζουρωσω την οθονη...χιχιχιχι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γιατι εχουν τοση μεγαλη διαφορα με τις καμπυλες του βιβλιαριου?το μωρο μου ειναι 3 μηνων και περιπου 7 κιλα και βασηη αυτης της καμπυλης ειναι παρα παρα πολυ εκτος!Θηλαζω αποκλειστικα και ο παιδιατρος μου λεει οτι ολα οκ αλλα ειδατην καμπυλη και εμεινα ετσι :shock:!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Να γράψω τις ζυγίσεις να μου πείτε..

αγόρι με αποκλειστικό θηλασμό

Γεννήθηκε 21/1 2.880

30/1 2.740 (άργησε λίγο να πάρει το βάρος γέννησης γιατί δεν τον ξυπνούσα)

22/3 5.010

24/4 6.140

23/5 6.620

19/6 7.200

13/7 7.400 (ξεκινήσαμε φρούτα)

26/7 7.580 (ξεκινήσαμε πατάτα-καρότο)

 

Τώρα είμαστε στην 27η εβδομάδα αν μέτρησα καλά και από καιρό δε λέμε να κοιμηθούμε καλά. Άλμα ανάπτυξης; Ζέστη; Κάνω παρτυ όταν κοιμόμαστε 3ωρο. Η ξαπλωτή στάση δεν με βολεύει πολύ γιατί δεν πιάνει πολύ καλά και μετά πονάω.

 

Γεννήθηκε στη 10 καμπύλη και ανέβηκε 3 καμπύλες, στην 75 δηλαδή. Τώρα βλέπω να πέφτει λίγο στην καμπύλη του. Το ερώτημά μου είναι πειράζει αν πέσει καμπύλη ή μπορεί να είναι φυσιολογικό.

 

Άσχετο αλλά θέλω να κοιμηθώ ένα ολόκληρο βράδυ! Μία φορά του έδωσα πριν λίγες μέρες 40μλ ξένο για να δω αν είναι αλλεργικός και μου περνάει από το μυαλό να του δώσω για βράδυ κανονικό γεύμα μπας και κοιμηθώ. Είναι και γκρινιάρης όλη μέρα τον τελευταίο καιρό. Μπορεί να είναι δόντι. Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ και για τα ακατανόητα λόγια που χρησιμοποιώ (βλ. κούραση), αλλά αν δεν τα πω εδώ, πού θα τα πω;;

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Είχα σήμερα συνεδρία στο κέντρο μάνας και παιδιού στο ικα της γειτονιας μου και η μαία μας είπε ότι οι καμπύλες βάρους έχουν φτιαχτεί για παιδιά που δε θηλάζουν :!: αλλά πίνουν γάλα του εμπορίου. Γενικά, μας είπε να μην ανησυχούμε εύκολα, γιατί άλλα μωρά είναι πιο "δύσκολα" και άλλα πιο "εύκολα". Αυτά από μένα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...