Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts

εγώ να κάνω μια ερώτηση??? Έχω ακούσει ότι στο Αρεταίειο δεν σου αφήνουν το μωράκια σου μαζί σου όλη μέρα στο παίρνουν και το πάνε σε αίθουσα που είναι μόνο μωρά ακόμα και αν είσαι σε μονόκλινο...Ισχύει? Αν ναι...Δεν είναι λίγο άσχημο όταν τα άλλα σε αφήνουν?

Πριν από λίγο που μίλησα μαζί τους μου είπαν πως το έχεις όλη μέρα και όλη νύχτα μαζί σου.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν πήγατε στο νοσοκομείο και σας έκαναν εξετάσεις μετά σας έβαλαν στην αίθουσα ωδινών ξαπλωμένες ή μπορούσατε να κινείστε? Πόσες ώρεσ βρισκόσασταν εκεί? Μήπως σας άφησαν μετά στο δωμάτειο μέχρι να προχωρήσουν οι ωδύνες? Μπορούσε ναβρίσκεται εκεί κάποιος δικό σας (κατα τη διάρκεια των ωδυνών όχι στον τοκετό). Κορίτσαι αγχώνομαι πού γιατί δεν θέλω να περάσω 15 ώρες ωδυνών ξαπλωμένη και μόνη σε ένα κρύο χώρο του νοσοκομείου.

Please απαντήστε γιατί με βλέπω να αλλάζω νοσοκομείο τελευταία στιγμή.

 

Πριν 2μισι χρόνια που γέννησα εκεί την κόρη μου δεν ξέρω αν υπήρχε δωμάτιο ωδυνών, αλλά εμένα από την πρώτη στιγμή με έβαλαν σε ένα δωμάτιο όπου και γέννησα τελικά. Εκεί δεν επιτρέπεται να μπει κανένας δικός σου. Έμεινα σε αυτό το δωμάτιο από τις 6μιση το πρωί μέχρι τις 12 τη νύχτα (γέννησα στις 10.15 το βράδυ) και όλες αυτές τις ώρες είδα μόνο το γιατρό μου και τις μαίες και τους ειδκευόμενους που περνούσαν κατά καιρούς. Δε με ενόχλησε καθόλου, απλά βαρέθηκα λίγο ειδικά τις πρώτες ώρες. Είχα όμως μαζί μου το κινητό μου, ένα μπουκαλάκι νερό, ένα λιποζάν και μία εφημερίδα. Τις πρώτες 5-6 ώρες διάβαζα την εφημερίδα μου, έπαιρνα κανέναν υπνάκο και όλα καλά.

Επειδή εμένα είχαν σπάσει μόνο τα νερά και δε συνέβαινε τίποτε άλλο τις πρώτες ώρες, μου είπαν ότι αν είχαν άδειο κρεβάτι σε δωμάτιο θα με είχαν να περιμένω εκεί στην αρχή όπου και θα μπορούσα να έχω δίπλα μου και τους δικούς μου. Αλλά τα ξημερώματα που έφτασα με σπασμένα νερά δεν υπήρχε άδειο κρεβάτι δυστυχώς και με έβαλα απευθείας στην αίθουσα τοκετών αφού πέρασα από καρδιοτοκογράφο και "περιποίηση".

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ να κάνω μια ερώτηση??? Έχω ακούσει ότι στο Αρεταίειο δεν σου αφήνουν το μωράκια σου μαζί σου όλη μέρα στο παίρνουν και το πάνε σε αίθουσα που είναι μόνο μωρά ακόμα και αν είσαι σε μονόκλινο...Ισχύει? Αν ναι...Δεν είναι λίγο άσχημο όταν τα άλλα σε αφήνουν?

 

Πριν από 10 μέρες που ρώτησα το γιατρό μου μου είπε ότι στο δίκλινο και στα μονόκλινα μπορείς να έχεις μαζί το μωρό σου όλη μέρα. Αυτό παλιά δεν ίσχυε.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια νέες ερωτήσεις! Όσο πλησιάζει η ώρα βγαίνουν καινούριες!

 

Μόλις μίλισα με το νοσκομείο και μου είπαν να πάρω τα πάντα (πάνες, φορμάκια/κορμακια, πετσέτεσ για το μωρό και τα πάντα για μένα!)

 

Τώρα οι ερωτήσεις που έχω έχουν να κάνουν με τις ώρες πριν τον τοκετό!

 

Λοιπόν αφού παρακολούθησα τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής στο Έλενα. Εκεί μας είπαν πως καλό είναι να πάμε όσο ποιο αργά γίνεται στο μαιευτήριο μιας και σε βάζουν να ξαλώσεις και αυτή η στάση δεν είναι και πολύ βολική. Όμως ο γιατρός μου μου είπε να πάω όσο νωρίτερα μπορώ. Τώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι γίνεται στο αρεταίειο. Όταν πήγατε στο νοσοκομείο και σας έκαναν εξετάσεις μετά σας έβαλαν στην αίθουσα ωδινών ξαπλωμένες ή μπορούσατε να κινείστε? Πόσες ώρεσ βρισκόσασταν εκεί? Μήπως σας άφησαν μετά στο δωμάτειο μέχρι να προχωρήσουν οι ωδύνες? Μπορούσε ναβρίσκεται εκεί κάποιος δικό σας (κατα τη διάρκεια των ωδυνών όχι στον τοκετό). Κορίτσαι αγχώνομαι πού γιατί δεν θέλω να περάσω 15 ώρες ωδυνών ξαπλωμένη και μόνη σε ένα κρύο χώρο του νοσοκομείου.

Please απαντήστε γιατί με βλέπω να αλλάζω νοσοκομείο τελευταία στιγμή.

Θυμάμαι από την κουνιάδα μου που γέννησε εκεί και περιμέναμε κι εμείς την ώρα να γεννήσει ότι δεν την είχαν πάει σε κάνενα δωμάτιο ωδινών. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάτι τέτοιο στο Αρεταίειο. Την είχαν στο δωμάτιό της κανονικά μέχρι τη στιγμή που τη βάλανε στο χειρουργείο για να γεννήσει το μωρό. Μέσα, δε, στο δωμάτιο επιτρέπονταν επισκέπτες (αν και η κοπέλα κάθε άλλο παρά επισκέπτες είχε ανάγκη) και το βράδυ (γιατί ωδίνες είχε περίπου 12 ώρες) επιτρεπότανε μόνο ένας συνοδός και πάντα γυναίκα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισχύει μόνο για μονόκλινο ή και για τα υπόλοιπα?

Σε όλα τα δωμάτεια ισχύει αυτό. Έτσι μου είπαν. Άσχετο αλλά απ'ότι θυμάμαι μια άλλη φορά που είχα τηλεφωνήσει μου είχαν πει πως υπάρχουν μόνο έως τρίκλινα.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τα δωμάτια ξαναρωτήστε το για καλό και για κακό, γιατί δύο δικές μου κοπέλες που γέννησαν εκεί, η μία σε τρίκλινο και η άλλη σε δίκλινο, καμία από τις δύο δεν είχαν τα μωρά δίπλα τους όλη την ημέρα, όπως λένε. Μόνο "επισκέψεις" κατά τις οποίες εκείνες πηγαίναν και θηλάζαν τα μωρά, κι όχι τα οι μαίες να πάνε τα μωρά στις μητέρες.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τα δωμάτια ξαναρωτήστε το για καλό και για κακό, γιατί δύο δικές μου κοπέλες που γέννησαν εκεί, η μία σε τρίκλινο και η άλλη σε δίκλινο, καμία από τις δύο δεν είχαν τα μωρά δίπλα τους όλη την ημέρα, όπως λένε. Μόνο "επισκέψεις" κατά τις οποίες εκείνες πηγαίναν και θηλάζαν τα μωρά, κι όχι τα οι μαίες να πάνε τα μωρά στις μητέρες.

 

Πριν από πόσο καιρό συνέβησαν αυτά; Γιατί εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι τον τελευταίο καιρό είναι που αφήνουν τα μωρά στα δωμάτια με τις μητέρες.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι αρκετό παλιό, πριν περίπου 6 χρόνια. Το άλλο είναι πριν 2. Αλλά μπορεί ο γιατρός σου να έχει δίκιο και το σύστημα αυτό να είναι ακόμη πιο καινούργιο. Ξέρεις τι? Ο άνδρας μου εργάζεται στο Αρεταίειο, βέβαια όχι στα μαιευτικά, αλλά αν του το πω μπορεί να ρωτήσει να μάθει τι κάνουνε εκεί.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεννησα εκει πριν 50 μερες και τα μωρα τα ειχαμε μαζι μας απο την πρωτη μερα..ημουν σε τρικλινο..εγω εφτασα στις 7 +30 το πρωι με διαστολη 4 κ με ετοιμασαν κ με ανεβασαν στην αιθουσα τοκετου στην οποια παρεμεινα μεχρι τις 2 το μεσημερι(γεννησα στις 10.53 αλλα ειχα αιμοραγια..)ημουν μονη μου αλλα ειχα μαζι μου το κινητο μου και ενα μπουκαλακι νερο και ακουγα μουσικη(την ωρα που εβγαινε η κορη μου επαιζε το viva la vida των coldplay:D)..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως δεν υπάρχει αίθουσα ωδινών εκεί που πονάς εκεί γεννάς. Όντως σε έχουν ξαπλωμένη και καλωδιωμένη. Ίσως αυτό να είναι και θέμα γιατρού, να το παλέψεις λίγο. Όρθια να σε σηκώσουν αποκλείεται αλλά να ανακαθίσεις ίσως. Εμένα παρότι χάναμε τους παλμούς μου επέτρεπαν να γυρίζω από πλάι σε πλάι.

Όμως Νατάσα ποιος σου είπε ότι υποχρεωτικά θα κάνεις 15 ώρες; Εμένα η διαστολή μου πήγε από 1 στο 10 σε τέσσερεις ώρες. Έχουν δίκιο οι μαίες για τη θέση και το πόσο άβολη είναι, αλλά επειδή ο τοκετός σου μπορεί να προχωρεί γρήγορα καλό θα ήταν να μιλήσεις με το γιατρό σου όσο πιο νωρίς γίνεται.

 

Αν μπορείτε να ζητήσετε μαία δική σας κάντε το θα βοηθηθείτε (ειδικά αν είναι η Χρύσα. για επίθετο κλπ στείλτε μου π.μ.) Εμένα με βοήθησε πολύ κι ας ήταν απλά βάρδια. Κι εγώ είχα κινητό μαζί, αλλά μουσική μόνο στο χειρουργείο (γιατί τελικά προχωρήσαμε σε καισαρική). Στην ανάνηψη ήταν συνεχώς κάποιος μαζί μου από το προσωπικό, ενώ σε άλλα χειρουργεία που έχω κάνει απλά σε τσεκάρουν κάθε τόσο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

o giatros mou mou eipe oti meta tin anakainisi pou egine sto aretaieio ta mwra einai mazi me tis mamades.thelw mono na mou peite me poion prepei na epikoinwnisw sto nosokomeio gia na mou poun ti xreiazetai na exw mazi mou gia to mwro.otan to exeis synexeia mazi logika xreiazesai kai panes kai fanelakia kai formakia kai o,ti xreiazetai gia to mwro tis liges aytes meres sto nosokomeio.

xEOjp3.png l45fp3.png
Link to comment
Share on other sites

o giatros mou mou eipe oti meta tin anakainisi pou egine sto aretaieio ta mwra einai mazi me tis mamades.thelw mono na mou peite me poion prepei na epikoinwnisw sto nosokomeio gia na mou poun ti xreiazetai na exw mazi mou gia to mwro.otan to exeis synexeia mazi logika xreiazesai kai panes kai fanelakia kai formakia kai o,ti xreiazetai gia to mwro tis liges aytes meres sto nosokomeio.

Ακριβώς. Πρέπει να τα έχεις όλα. Εγώ επικοινώνησα με το κεντρικο τηλ του νοσοκομείου και ζήτησα να με συνδέσουν με το μαιευτικο. Καλύτερα να έχεις παραπάνω παρα λιγοτερα! Μου είπαν να πάρω και πετσετούλες και πανακια για σαλια κλπ. Όχι μεγάλη ποσοτητα μιας και αν χρειαστει κάτι παραπάνω κάποιος θα σου φέρει.

 

Κοριτσια ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Καλη ιδεα αυτη για μουσική. Θα πάρω τα ακουστικα του κινητου.

Α! Και την επόμενη φορά που θα παω στο γιατρό θα συνεννοηθώ μαζί του αν γίνεται αν δεν έχω γρήγορη διαστολή να μη με βάλουν κατευθειαν στο χειρουργείο. Φοβαμαι ότι θα κάνω αρκετες ώρες γιατι η μαμα μου (3 κορες) στις 2 πρωτες έκανε περιπου τόσο και όταν το ακούς αυτό τοσα χρόνια φαντάζεσαι τον τοκετο να αρχίζει το πρωι και να τελειώνει το άλλο πρωι!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Πρέπει να τα έχεις όλα. Εγώ επικοινώνησα με το κεντρικο τηλ του νοσοκομείου και ζήτησα να με συνδέσουν με το μαιευτικο. Καλύτερα να έχεις παραπάνω παρα λιγοτερα! Μου είπαν να πάρω και πετσετούλες και πανακια για σαλια κλπ. Όχι μεγάλη ποσοτητα μιας και αν χρειαστει κάτι παραπάνω κάποιος θα σου φέρει.

 

Κοριτσια ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Καλη ιδεα αυτη για μουσική. Θα πάρω τα ακουστικα του κινητου.

Α! Και την επόμενη φορά που θα παω στο γιατρό θα συνεννοηθώ μαζί του αν γίνεται αν δεν έχω γρήγορη διαστολή να μη με βάλουν κατευθειαν στο χειρουργείο. Φοβαμαι ότι θα κάνω αρκετες ώρες γιατι η μαμα μου (3 κορες) στις 2 πρωτες έκανε περιπου τόσο και όταν το ακούς αυτό τοσα χρόνια φαντάζεσαι τον τοκετο να αρχίζει το πρωι και να τελειώνει το άλλο πρωι!

δεν νομιζω οτι εχει σχεση με το πως γεννησε η μαμα σου.καθε τοκετος ειναι διαφορετικος.αν δεν εχεις καποιο προβλημα δεν υπαρχει λόγος να κανεις καισαρικη επειδη θα πονας πολλες ωρες.ο γιατρος σου ξερει ποτε χρειαζεσαι καισαρικη και ποτε οχι.η φυσιολογικη γεννα ειναι πολυ καλυτερη απο την καισαρικη.στην καισαρικη πονας μετα ενω στον φυσιολογικο τοκετο πονας την ωρα που γεννας.σκεψου το καλα.ποτε με το καλο ειναι να γεννησεις?εγω εχω τελευταια ημερομηνια 29/6.σου ευχομαι καλο τοκετο να εχεις.

xEOjp3.png l45fp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ οτι θα κάνω καισαρική. Φυσικά και είναι καλύτερα ο ΦΤ. Ουτε η μαμα μου γεννησε με καισαρική. Δεν θελω απλά να περασω πολλές ώρες μονη. αυτο είναι όλο.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

εχει γεννησει η γενναει καμια κοπελα στο αρεταιειο?θα ηθελα να μου γραψετε την εμπειρια σας αλλα κ τι πρεπει να εχω μαζι μου για το μωρο για μενα ξερω πρεπει ν παρω τα παντα .αρχες ιουνιου θα γεννησω πρωτα ο θεος:-P

S1Snp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχει γεννησει η γενναει καμια κοπελα στο αρεταιειο?θα ηθελα να μου γραψετε την εμπειρια σας αλλα κ τι πρεπει να εχω μαζι μου για το μωρο για μενα ξερω πρεπει ν παρω τα παντα .αρχες ιουνιου θα γεννησω πρωτα ο θεος:-P

Αν θέλεις διαβασε την εμπειρία μου εδώ:

 

http://parentscafe.gr/showthread.php?p=368440#post368440

 

μην ξεχάσεις ν πάρεις τα πάντα για το μωράκι (ρούχα, πετσέτες, πάνες αγκαλιάς κλπ) και για σενα να πάρεις αρκετές νυχτικιές.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

αυτα που διαβαζω ειναι λες και τα λενε για αλλο μαιευτηριο. ειλικρινα η καθαριοτητα και η εξυπηρετηση απο καθε αποψη ηταν απιστευτη!!!και μιλαμε για 2.5 χρονια πριν. τωρα που ανακαινιστηκε και γεννησε και η κουμπαρα μου εκει ειναι ακομη καλυτερα!!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σε ολες/ολους. Σε μια εβδομαδα κλεινω τον 5ο και ενδιαφερομαι για καποιον γυναικολογο στο Αρεταιειο (κος Λιαπης). Το θεμα μου δεν ειναι ο γιατρος μια και τον γνωριζω χρονια, αλλα το Αρεταιειο ως μαιευτηριο. Θα ημουν υποχρεη σε οποια μανουλα γεννησε προσφατα εκει αν μπορουσε να μου δωσει λιγες πληροφοριες (χωρος, δωματια, επισκεπτηριο, αν τα μωρα τα εχει κανεις κοντα του, καθαριοτητα, προσωπικο) ή γενικα την εμπειρια της. Ευχαριστω εκ των προτερων

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΛΠΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18/06 ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Η ΝΟΣΗΛΕΙΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ!!!!ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΨΟΓΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Κο.ΧΑΣΙΑΚΟ ΟΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΕΣ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!!ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΟ!!!!(ΣΤΟΝ ΚΑΤΩ ΟΡΟΦΟ)ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΛΠΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18/06 ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Η ΝΟΣΗΛΕΙΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ!!!!ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΨΟΓΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Κο.ΧΑΣΙΑΚΟ ΟΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΕΣ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!!ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΟ!!!!(ΣΤΟΝ ΚΑΤΩ ΟΡΟΦΟ)ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ!!!!!!

Συγχαρητηρια και οτι καλυτερο για σενα και το μωρακι σου!! Έχουμε τον ιδιο γιατρο και θα γεννησω και γω στο Αρεταιειο, θα θελα λοιπον οποτε μπορεις να δωσεις παραπανω πληροφοριες για την εμπειρια σου. Μαια ειχες κανονισει απο πριν? Ειναι καλυτερα κατω απο πανω?κανονισες οταν πηγες σε τι δωματιο θα πας? Πολλα ρωταω το ξερω αλλα εισαι η πιο προσφατη λεχονα!!!!!!!

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...