Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts

Κι εγώ ευχαριστημένη έμεινα από το μαιευτικό Πεντακάθαρα ήταν πάντως και σε φροντίζουν πολύ. Σεντόνια δε μου άλλαξαν (δε χρειάστηκε κιόλας), αλλά υποσέντονα (ξέρεις αυτές τις μεγάλες πάνες) κάθε μέρα και τα τσέκαραν συνέχεια.

 

Ιόλη θεωρώ ότι το γάλα που έδωσαν στο μωρό τη δεύτερη μέρα που λες δε συνάδει με το "φανατικοί υπέρ του θηλασμού". Καμιά γυναίκα δεν έχει γάλα τη δεύτερη μέρα, όλες πρωτόγαλα έχουμε και αυτό χρειάζεται το μωρό. Εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά και ήταν πιο μετά αλλά και πάλι δε δικαιολογείται. τα βρέφη που θηλάζουν δε χρειάζονται ΤΙΠΟΤΕ άλλο, παρά μόνο ό,τι και όσο έχει η μαμά τους.. Όντως βοηθάνε (από ό,τι είδα) να βάλεις το μωρό στο στήθος, αλλά θέλει να είσαι και λίγο υποψιασμένη από μόνη σου για να μην ξεκινήσεις το συμπλήρωμα. Τα μωρά τα αλλάζουν και πλένουν οι μανάδες με καθοδήγηση και την ημέρα που είναι να φύγεις σου κάνουν "σεμινάριο" για τη φροντίδα στο σπίτι. Δεν ξέρω τι περιλαμβάνει, γιατί δεν ήμουν σε θέση να το παρακολουθήσω.

 

Αυτό που είπατε για το Παίδων ισχύει. Παρότι μου ήρθαν δύσκολα τα πράγματα θα ξαναγεννούσα άνετα στο Αρεταίειο και εννοείται με τον ίδιο γιατρό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χμμμ, ας γράψω κι εγώ....Λοιπόν, εγώ δεν πέρασα καλά στο Αρεταίειο. Το προσωπικό ήταν ευγενικό αλλά τρέχαν και δε φτάνανε.Ημουν στον πρώτο όροφο σε ένα τετράκλινο που κανονικά θα έπρεπε να είναι τρίκλινο. Αποτέλεσμα, για να σηκωθούμε να πάμε π.χ στην τουαλέτα να πρέπει να καταστρώσουμε στατηγικό σχέδιο, να μετακινηθούμε όλες, να μετακινήσουμε μωρά κλπ. Εγώ είχα ζητήσει δίκλινο ή μονόκλινο. Τη μέρα που γέννησα δεν είχε οπότε με βάλαν στο τετράκλινο, και εκεί έμεινα. Είναι λέει η πολιτική τους να μην σε μεταφέρουν από κει που σε βάζουν γιατί δημιουργούνταν παρεξηγήσεις. Εμένα μου φαίνεται τελείως μουφα αυτή η εξήγηση γιατί το είδα να συμβαίνει, απλά μάλλον επειδή είναι λίγα τα δωμάτια θέλει κάποια....έξτρα πειστικότητα φαντάζομαι που εμείς δεν είχαμε...τι να πω....

 

Σχετικά με το θηλασμό....υπάρχουν κάποιες που ξέρουν, υπάρχουν κι άλλες που λεν ότι τους κατέβει...αυτό Ιόλη που είπαν π.χ στην ξαδέρφη σου είναι από τα βασικότερα λάθη. Το πρωτόγαλα είναι αρκετό για το μωρό, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο τις πρώτες μέρες...Εκεί αρχίζει η λούμπα του συμπληρώματος...

 

Το άλλο απαράδεκτο που κάνανε, είναι όταν πήγαινε κάποια κοπέλα να τις ρωτήσει, μα κλαίει, γιατί, έφαγε πριν από λίγο κλπ, αντί να της λένε ''βάζε το στο στήθος όποτε και για όσο θέλει'' τις πιέζαν τις θηλές για να δούνε αν βγάζει γάλα!!!!! Λες κι είναι η Νίνα η κατσίκα και θέλουν να τσεκάρουν αν είναι όντως η πιο ''αποδοτικιά''!!!Απαράδεκτη τακτική! Εγώ θήλασα σχεδόν δυο χρόνια και ποτέ μα ποτε δεν μπόρεσα να βγάλω γάλα με το χέρι! Ούτε το ''άρμεγμα'' ούτε το θήλαστρο είναι ενδεικτικά του τι παράγει μια γυναίκα....

 

Τώρα, στο ισόγειο που περιγράφει η Ιόλη, ήταν όντως καλύτερα τα πράγματα...Ανακαινισμένο και πιο ήσυχο....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

miriki και myrto, ούτε εγώ ούτε η ξαδέλφη μου γνωρίζουμε σχετικά με το θηλασμό. Το μωρό γεννήθηκε Πέμπτη βράδυ στις 21.35 και την Παρασκευή το μεσημέρι έκλαιγε. Θεώρησε η ξαδέλφη μου ότι ήθελε να φάει και πήγε και ζήτησε γάλα. Το πρωί πάλευε να το θηλάσει, αυτός έπιανε τη θηλή αλλά γάλα ούτε για δείγμα. Προκειμένου να σταματήσει το κλάμα, ζήτησε και του έδωσε ξένο, το οποίο ο μπέμπης το καταβρόχθισε. Η αλήθεια είναι πως, όταν ξαναζήτησε γάλα, της είπαν να μην του δώσει και να προσπαθήσει να το θηλάσει. Προσπάθησε αλλά τίποτε και το παιδί έκλαιγε όλο το απόγευμα. Τελικά του ξαναέδωσε ξένο και το καταβρόχθισε. Επίσης, της είχαν δώσει από μόνες τους θήλαστρο και της είπαν να το παλέψει έτσι. Η ξαδέλφη μου αρνήθηκε να χρησιμοποιήσει το θήλαστρο.

Κάποια στιγμή που το παιδί έκλαιγε κι αυτή ζητούσε γάλα και δεν της δίνανε, μια μαία τη ρώτησε πόσο γεννήθηκε το παιδί, αυτή τους είπε 3.800 και η μαία της είπε ότι είναι μεγάλος κι έχει αυξημένες ανάγκες και της έδωσε γάλα. Ο μπέμπης μόλις έπινε γάλα, ηρεμούσε.

Βέβαια και η ξαδέλφη μου αρνιότανε να προσπαθεί όλη μέρα με το στήθος.

Την Κυριακή οι θηλές της ήταν πληγιασμένες και παρόλα αυτά αποφάσισε να προσπαθήσει να τον θηλάσει. Τίποτε, πάλι ξένο του έδωσε.

Να μην τα πολυλογώ, τη Δευτέρα πήγε σπίτι της, ήρθε παιδίατρος και είδε το μωρό την Τρίτη, τους είπε όλα καλά, της έδωσε μια αλοιφή για τις θηλές και από Τρίτη βράδυ άρχισε να θηλάζει κανονικά.

Όταν έχεις άγνοια για ένα θέμα, δεν ξέρεις ποιος χειρισμός είναι σωστός, όπως για παράδειγμα η ξαδέλφη μου που θεωρούσε ότι την πίεζαν πολύ να θηλάσει και σκεφτόταν ότι οι μαίες ήταν απάνθρωπες κι ότι αφού δεν μπορεί να θηλάσει, δεν πειράζει, θα του δώσει και ξένο. Αλλά κι εγώ που έχω άγνοια θεώρησα ότι όντως υποστηρίζουν πολύ το μητρικό θηλασμό.

Τι να σας πω, βρε κορίτσια, εσείς ξέρετε καλύτερα.

 

Α, myrto, η ξαδέλφη μου, όταν πήγε να κάνει την εισαγωγή, ζήτησε μονόκλινο ή δίκλινο αλλά δεν είχαν ελεύθερο και την έβαλαν στο τρίκλινο λέγοντάς της ότι, αν αδειάσει κάποιο, θα την μεταφέρουν. Τελικά βολεύτηκε μια χαρά στο τρίκλινο και δεν ξαναζήτησε μεταφορά και υποθέτω κι εγώ, ότι για τη μεταφορά δεν παίζει ρόλο η πολιτική τους αλλά το κατιτίς που θα δώσει κανείς στο προσωπικό.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησε μια φίλη μου εκεί και ήταν πολύ ευχαριστημένη με τους γιατρούς και το θέμα θηλασμός και φροντίδα του μωρού από τη μητέρα. Βέβαια μη φανταστείτε πως ήταν το δωμάτιο όπως το δωμάτιο του Λητώ όπου γέννησα εγώ, αλλά ήταν μόνη της με το μωρό συνέχεια ενώ εγώ σε τρίκλινο και με τρεις λεχώνες (που βέβαια περάσαμε καλά γιατί ήθελα και λίγη παρέα όταν τελείωνε το επισκεπτήριο).

 

Το μόνο που μου φάνηκε λίγο περίεργο είναι οτι όταν δεν το είχε μαζί της το μωρό το είχανε στον πάνω όροφο και έπρεπε να ανέβει σκάλες κτλ. για να το πάρει. Μετά μου είπαν οτι έχει και ασανσερ αλλα εγώ το βρίσκω μακριά να πρέπει να αλλάξεις και όροφο. Τη μικρή μου την άκουγα και έκλαιγε από τον διάδρομο και μου την έφερναν για θηλασμό.. Είχε και μια φωνή άλλο πράγμα :lol::lol:! Αν το μωρό είναι πάνω πώς σε ειδοποιούν? Φαντάζομαι οτι αν δεν ήταν μόνη της στο δωμάτιο δεν θα μπορούσε να έχει το μωρό δίπλα της συνέχεια..

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησε μια φίλη μου εκεί και ήταν πολύ ευχαριστημένη με τους γιατρούς και το θέμα θηλασμός και φροντίδα του μωρού από τη μητέρα. Βέβαια μη φανταστείτε πως ήταν το δωμάτιο όπως το δωμάτιο του Λητώ όπου γέννησα εγώ, αλλά ήταν μόνη της με το μωρό συνέχεια ενώ εγώ σε τρίκλινο και με τρεις λεχώνες (που βέβαια περάσαμε καλά γιατί ήθελα και λίγη παρέα όταν τελείωνε το επισκεπτήριο).

 

Το μόνο που μου φάνηκε λίγο περίεργο είναι οτι όταν δεν το είχε μαζί της το μωρό το είχανε στον πάνω όροφο και έπρεπε να ανέβει σκάλες κτλ. για να το πάρει. Μετά μου είπαν οτι έχει και ασανσερ αλλα εγώ το βρίσκω μακριά να πρέπει να αλλάξεις και όροφο. Τη μικρή μου την άκουγα και έκλαιγε από τον διάδρομο και μου την έφερναν για θηλασμό.. Είχε και μια φωνή άλλο πράγμα :lol::lol:! Αν το μωρό είναι πάνω πώς σε ειδοποιούν? Φαντάζομαι οτι αν δεν ήταν μόνη της στο δωμάτιο δεν θα μπορούσε να έχει το μωρό δίπλα της συνέχεια..

 

Αυτό είναι ένα θέμα. Η ξαδέλφη μου έμενε μόνη της μόνο τη νύχτα. Από τις 8.00 το πρωί μέχρι τις 8.00 το βράδυ ήμαστε πολλοί εκεί. Κάποια στιγμή που χρειάστηκε να φύγουν και οι δυο για 10 λεπτά, έμεινε η μητέρα μου με το μωρό, οπότε λογικό είναι να το πηγαίνουν στον πάνω όροφο, αν δεν υπάρχει κάποιος να το φυλάξει.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν δεν υπήρχε η δυνατότητα για συγκατοίκηση με το μωρό σε έπαιρναν τηλέφωνο για να πας να το θηλάσει και τις κοπέλες που ήταν φρέσκιες από καισαρική (εκτός από εμέν γμτ) τις πήγαιναν με καροτσάκι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΕΙ..ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΑΨΟΓΑ..ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΗΜΟΥΝ ΣΕ 4ΚΛΙΝΟ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΣΤΟΝ ΘΑΛΑΜΟ ΟΛΑ ΜΑΖΙ..ΤΩΡΑ ΗΜΟΥΝ ΣΕ 2ΚΛΙΝΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ..4ΩΡΕς ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΦΕΡΑΝΕ..ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΟΥΣΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑΝ ΑΜΕΣΑ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεννησα πριν 20 μερες εκει..ολα καλα..καθαρα,το προσωπικο παρα πολυ καλο,οι μαιες μου εμαθαν πως να πλενω/θηλαζω/αλλαζω το μωρο μου το οποιο ηταν διπλα μου συνεχεια..καθε πρωι εκαναν μπανιο το μωρο και μετα περνουσαν γυναικολογοι - παιδιατροι-συμβουλος θηλασμου..το φαγητο καλο..αν και δεν πολυετρωγα..ημουν σε τρικλινο και πληρωσα 278 ευρω..το επισκεπτηριο σπαστικα αυστηρο(ειδικα για τους καημενους τους μπαμπαδες)αλλα τη νυχτα ειχα η τη μαμα μου η την πεθερα μου διπλα μου..

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Αρεταίειο πριν από 2μισι χρόνια. Είπα εξ αρχής ότι θέλω μονόκλινο. Τα πρώτα 2 βράδια δεν υπήρχε διαθέσιμο και με έβαλαν σε τρίκλινο. Το επόμενο πρωί όμως είδα να αδειάζει το μονόκλινο και έτρεξα να δηλώσω ενδιαφέρον. Μου το έδωσαν χωρίς συζήτηση και χωρίς να δώσω το "κατιτίς" μου σε κανέναν όπως λέτε.

Κατά τα άλλα έμεινα πολύ ευχαριστημένη με εξαίρεση την ψυχολογική υποστήριξη που χρειαζόμουν ως νέα μαμά σχετκά με το θηλασμό. Τα κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά μετά από 2 μήνες στο σπίτι μου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sofiap81 Θέλω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις μιας και θα γεννήσω εκεί.

1. Δηλαδή οι μπαμπάδες επιτρέπεται να είναι εκεί μόνο κατά τη διάρκεια του επισκεπτηρίου?

2. Το μωρό το είχες συνέχεια δίπλα σου ή όχι?

3. Η μητέρα σου ή η πεθερά σου μπορούσε να είναι εκεί όλη μερα/νύχτα γιατι κάπου διάβασα ότι δεν επιτρέπεται

4. Τι πρέπει να περιέχει το βαλιτσάκι? Τι δίνουν από το μαιευτήριο?

5. Το μπάνιο ήταν μέσα στο δωμάτειο? Ήταν καθαρό?

6. Σε ποιόν όροφο βρισκόσουν? Πού είναι καλύτερα?

7. Αν γέννησες Φυσιολογικά, είχες δική σου μαία κατά τη γέννα?

8. Πόσα βράδια έμεινες?

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω ποιόν να ρωτήσω και περνούν οι μέρες και αγχώνομαι!!!!!!!!!!!!!!!

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων εσένα και όποια άλλη κοπέλα θέλει να απαντήσει που γέννησε εκεί πρόσφατα!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Στα 3 πρώτα η απάντηση είναι ναι. (αν και εγώ είχα μονόκλινο και επειδή δεν υπήρχε κανένας άλλος το πρώτο βράδυ έμεινε ο άντρας μου με πολλάααααα παρακάλια στον κύριο σεκιουριτά)

4. Για το μωρό μόνο ρούχα εξόδου και καμιά πάνα αγκαλιάς. Για σένα τα καλλυντικά σου, νυχτικά- πιτζάμες, ρούχα εξόδου, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εσώρουχα μιας χρήσης. Σου δίνουν για τα λόχεια αυτές τις πάνες- υποσέντονα. Νομίζω ότι είναι καλή ιδέα οι πάνες ακράτειας (όχι οι σερβιέτες, για τις μεγάλες πάνες που είναι σαν αυτές των μωρών λέω)

5. Υποθέτω ότι εξαρτάται από το δωμάτιο.

6. Γέννησα πριν την ανακαίνιση οπότε δεν έχω ξέρω πως είναι τώρα.

7. Για μαία πρέπει να συνεννοηθείς με το γιατρό σου. Γίνεται (με το αζημείωτο) και παράτυπα γιατί υποτίθεται ότι στα δημόσια δεν το δικαιούσαι. Αν μπορείς να το κάνεις.

8. Εγώ με καισαρική είχα τέσσερεις διανυκτερεύσεις.

Επεξεργάστηκαν by miriki
τυπογραφικά
FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

natassa με το καλο να γεννησεις το μωρακι σου και με ενα πονο σου ευχομαι..τους μπαμπαδες δεν τους αφηνουν να μεινουν τη νυχτα μεσα,μονο γυναικες αφηνουν..ειναι σπαστικα αυστηροι με το επισκεπτηριο το οποιο ειναι 12-2 και 5-8..ο αντρας μου εμεινε 2 μερες απο το πρωι μεχρι τις 8 παρολαυτα:mrgreen:το μωρο μου το εφεραν 6 ωρες μετα τη γεννα και δεν το αποχωριστηκα εκτος φυσικα απο το μπανακι που του εκαναν καθε πρωι κ τις εξετασεις..ημουν στο ισογειο,αν δεν κανω λαθος στον πρωτο εκτος απο τις αιθουσες τοκετου ειναι η γυναικολογικη κλινικη-εχουν χειρουργημενες γυναικες και εγκυμοσυνες με επιπλοκες-χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη ομως..ετσι μου ειχε πει η μαια μου την οποια δεν ειχα μαζι μου γιατι απαγορευεται να εχεις δικη σου μαια στο δημοσιο νοσοκομειο..ηταν καθαρα ολα,καθε πρωι ερχονται καθαριστριες και τα σαρωνουν ολα,παρολαυτα επειδη οσο να ναι μπαινουν κι αλλα ατομα στην τουαλετα εκτος απο εσενα παρε κανενα καλλυματακι λεκανης απο φαρμακειο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο..εμενα με εκνευριζε απιστευτα που η μανα μου πηγαινε στην αλλη ακρη για να παει τουαλετα ενω αλλες μουλαρες απο επισκεπτηρια η ακομη κ συνοδοι χρησιμοποιουσαν την τουαλετα του θαλαμου..δεν ειχαν το μυαλο να σκεφτουν τρεις λεχωνες με ραμματα..απαραδεκτες!!τεσπα..στο θεμα μας..γεννησα σαββατο πρωι κ βγηκαμε τριτη μεσημερακι..κανονικα θα εβγαινα τεταρτη αλλα μας βρηκαν καλα οι γιατροι κ μας αφησαν να φυγουμε νωριτερα(οι πρωτογεννες μενουν 4 νυχτες με φτ και 5 με κτ)..

Link to comment
Share on other sites

οσο για το βαλιτσακι να παρεις οπωσδηποτε σαγιοναρες για να κανεις μπανιο,εσωρουχα μιας χρησης κ σερβιεττες λοχειας(σωτηριες),στυλο γιατι θα σου φερουν χαρτι να σημειωνεις τις ωρες θηλασμου κ κενωσεων του μωρου,τιραντακια η κοντομανικα φανελλακια που να ανοιγουν για να θηλαζεις(πολυυυυυυυ ζεστη),παμπερς εχουν εκει και θα σου φερουν κ διαφημιστικα,πανες για να τυλιγεις το μωρο(μην ερχεται σε επαφη με βρωμικα ρουχα),ζιπουνακια/πετσετακια για γουλιτσες κ μερικες πετσετες για να πλενεις το μωρο οταν το αλλαζεις,πυζαμες,παντοφλες,σαμπουαν/αφρολουτρο/οδοντοβουρτσα κτλ..τι αλλο?καλα εγω ημουν το περιπτερο του θαλαμου,ειχα οτι ηθελες!φευγοντας κουβαλουσαμε τρια ατομα τσαντες..παντως εγω ζητησα κ μου εφεραν ενα μαξιλαρι απο το σπιτι,με βολεψε παρα πολυ και στο θηλασμο και στον υπνο..φυσικα το χαρισα στο νοσοκομειο φευγοντας..οτι αλλο θες..α!και στο οικονομικο-ειμαι σιγουρη οτι σε ενδιαφερει αλλα ξεχασες η ντραπηκες να ρωτησεις:lol:-πληρωσα 278 ευρω για τρικλινο φτ χωρις επισκληριδιο..

Link to comment
Share on other sites

οσο για το βαλιτσακι να παρεις οπωσδηποτε σαγιοναρες για να κανεις μπανιο,εσωρουχα μιας χρησης κ σερβιεττες λοχειας(σωτηριες),στυλο γιατι θα σου φερουν χαρτι να σημειωνεις τις ωρες θηλασμου κ κενωσεων του μωρου,τιραντακια η κοντομανικα φανελλακια που να ανοιγουν για να θηλαζεις(πολυυυυυυυ ζεστη),παμπερς εχουν εκει και θα σου φερουν κ διαφημιστικα,πανες για να τυλιγεις το μωρο(μην ερχεται σε επαφη με βρωμικα ρουχα),ζιπουνακια/πετσετακια για γουλιτσες κ μερικες πετσετες για να πλενεις το μωρο οταν το αλλαζεις,πυζαμες,παντοφλες,σαμπουαν/αφρολουτρο/οδοντοβουρτσα κτλ..τι αλλο?καλα εγω ημουν το περιπτερο του θαλαμου,ειχα οτι ηθελες!φευγοντας κουβαλουσαμε τρια ατομα τσαντες..παντως εγω ζητησα κ μου εφεραν ενα μαξιλαρι απο το σπιτι,με βολεψε παρα πολυ και στο θηλασμο και στον υπνο..φυσικα το χαρισα στο νοσοκομειο φευγοντας..οτι αλλο θες..α!και στο οικονομικο-ειμαι σιγουρη οτι σε ενδιαφερει αλλα ξεχασες η ντραπηκες να ρωτησεις:lol:-πληρωσα 278 ευρω για τρικλινο φτ χωρις επισκληριδιο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ντράπηκα ούτε ξέχασα αλλά το έχεις αναφέρει στο προηγούμενο post.

επιπλέον έχω διαβάσει για τις τιμές σε διάφορα site.

άλλωστε τα λεφτά είναι λίγα σε σχέση με αυτά των ιδιωτικών και θα ήθελα μονόκλινο αν υπάρχει.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

οσο για το βαλιτσακι να παρεις οπωσδηποτε σαγιοναρες για να κανεις μπανιο,εσωρουχα μιας χρησης κ σερβιεττες λοχειας(σωτηριες),στυλο γιατι θα σου φερουν χαρτι να σημειωνεις τις ωρες θηλασμου κ κενωσεων του μωρου,τιραντακια η κοντομανικα φανελλακια που να ανοιγουν για να θηλαζεις(πολυυυυυυυ ζεστη),παμπερς εχουν εκει και θα σου φερουν κ διαφημιστικα,πανες για να τυλιγεις το μωρο(μην ερχεται σε επαφη με βρωμικα ρουχα),ζιπουνακια/πετσετακια για γουλιτσες κ μερικες πετσετες για να πλενεις το μωρο οταν το αλλαζεις,πυζαμες,παντοφλες,σαμπουαν/αφρολουτρο/οδοντοβουρτσα κτλ..τι αλλο?καλα εγω ημουν το περιπτερο του θαλαμου,ειχα οτι ηθελες!φευγοντας κουβαλουσαμε τρια ατομα τσαντες..παντως εγω ζητησα κ μου εφεραν ενα μαξιλαρι απο το σπιτι,με βολεψε παρα πολυ και στο θηλασμο και στον υπνο..φυσικα το χαρισα στο νοσοκομειο φευγοντας..οτι αλλο θες..α!και στο οικονομικο-ειμαι σιγουρη οτι σε ενδιαφερει αλλα ξεχασες η ντραπηκες να ρωτησεις:lol:-πληρωσα 278 ευρω για τρικλινο φτ χωρις επισκληριδιο..

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να βρω μονοκλινο! θα προσπαθήσω αλλά αν δεν τα καταφέρω δεν πειράζει θα κάνω παρέα με τις άλλες κοπέλες.

 

ελπίζω το πολύ να είναι τρίκλινο. Όσο για τους επισκέπτες και τη χρήση της τουαλέτας επειδή είμαι πολύ σιχασιάρα και όπου πάω κουβαλάω το Dettol μαζί μου, μου φαίνεται θα βάλω τις φωνές.

 

Το μόνο που με στεναχώρησε από αυτά που διάβασα είναι πως ο μπαμπάς μένει όσο οι υπόλοιποι επισκέπτες.

Το θεωρώ βλακεία μιας και το μωρό είναι και δικό του, επιπλέον περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο θέλω τον άνδρα μου και όχι τη μάνα μου ή την πεθερά μου.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

και να ηθελες δεν εχει τετρακλινο!!μονοκλινο,δικλινο,τρικλινο εχει..;)οσο για τους μπαμπαδες συμφωνω απολυτα!!ειναι πολυ αδικο για εκεινους,λαχταρανε τοσους μηνες να το δουν,να το αγκαλιασουν και αντιμετωπιζονται σαν απλοι επισκεπτες..εγω εκλαιγα οταν ερχοταν η ωρα να φυγει το βραδυ:-(και νευριαζα(ντρεπομαι αλλα ειναι αληθεια)οταν ειχαμε επισκεπτηριο και εφευγε για να δουν αλλοι το μωρο...ασχετο αλλα πως καταφερα να ποσταρω τοσες φορες το ιδιο μηνυμα????:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλά δηλαδή ο μπαμπάς φεύγει το μεσημέρι?????? και δεν το κατάλαβα αυτό που λες για τους άλλους "νευριαζα(ντρεπομαι αλλα ειναι αληθεια)οταν ειχαμε επισκεπτηριο και εφευγε για να δουν αλλοι το μωρο...", έφευγε ο άντρας σου για να το δουν το μωρό οι ξαδέρφες και θείες?????

Θα βάλω τα κλάματα από τώρα, σε καταλαβαίνω θα πλαντάξω!!!!

Χάρηκα που μου είπες ότι τουλάχιστον δεν έχει 4κλινα!

Καλά πόσα δωμάτια έχει γενικά το νοσοκομείο?

Anyway, θα γυρίσουμε κάποια στιγμή και θα είμαστε όλη η οικογένεια μαζί!

Καμιά φορά κολλάνε τα pc και γίνεται το έλα να δεις!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στις 24 Φεβρουαρίου στο Αρεταίειο και θα τους χρωστάω πάντα τεράστια χάρη για τις μέρες που περασα εκεί! Έμεινα υπερευχαριστημένη!!!

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites

natassa μου αν θυμαμαι καλα εχει 27 κλινες,χωρις να ειμαι και απολυτη σιγουρη..ειναι πολυ μικρη η μαιευτικη κλινικη..

mamoli εσυ μπηκες 24,εγω βγηκα 23!!κι εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη με ολα!!ειδικα με το προσωπικο..μια δυο ηταν καπως ξινες αλλα φευγοντας καταλαβα οτι ετσι ηταν απλα η εκφραση τους γενικοτερα,καναμε και χαβαλε στο τελος!ακομα και με τους εκπαιδευομενους που νομιζα οτι θα με ενοχλουν ηταν ευγενεστατοι και πολυ καλοι ολοι!!αν δεν πονουσα τοσο και ειχα και τον αντρα μου συνεχεια μαζι μου θα νομιζα οτι ειμαι διακοπες!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ρε κορίτσια νέες ερωτήσεις! Όσο πλησιάζει η ώρα βγαίνουν καινούριες!

 

Μόλις μίλισα με το νοσκομείο και μου είπαν να πάρω τα πάντα (πάνες, φορμάκια/κορμακια, πετσέτεσ για το μωρό και τα πάντα για μένα!)

 

Τώρα οι ερωτήσεις που έχω έχουν να κάνουν με τις ώρες πριν τον τοκετό!

 

Λοιπόν αφού παρακολούθησα τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής στο Έλενα. Εκεί μας είπαν πως καλό είναι να πάμε όσο ποιο αργά γίνεται στο μαιευτήριο μιας και σε βάζουν να ξαλώσεις και αυτή η στάση δεν είναι και πολύ βολική. Όμως ο γιατρός μου μου είπε να πάω όσο νωρίτερα μπορώ. Τώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι γίνεται στο αρεταίειο. Όταν πήγατε στο νοσοκομείο και σας έκαναν εξετάσεις μετά σας έβαλαν στην αίθουσα ωδινών ξαπλωμένες ή μπορούσατε να κινείστε? Πόσες ώρεσ βρισκόσασταν εκεί? Μήπως σας άφησαν μετά στο δωμάτειο μέχρι να προχωρήσουν οι ωδύνες? Μπορούσε ναβρίσκεται εκεί κάποιος δικό σας (κατα τη διάρκεια των ωδυνών όχι στον τοκετό). Κορίτσαι αγχώνομαι πού γιατί δεν θέλω να περάσω 15 ώρες ωδυνών ξαπλωμένη και μόνη σε ένα κρύο χώρο του νοσοκομείου.

Please απαντήστε γιατί με βλέπω να αλλάζω νοσοκομείο τελευταία στιγμή.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ να κάνω μια ερώτηση??? Έχω ακούσει ότι στο Αρεταίειο δεν σου αφήνουν το μωράκια σου μαζί σου όλη μέρα στο παίρνουν και το πάνε σε αίθουσα που είναι μόνο μωρά ακόμα και αν είσαι σε μονόκλινο...Ισχύει? Αν ναι...Δεν είναι λίγο άσχημο όταν τα άλλα σε αφήνουν?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...