Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts

έχω τον Νίκο Βλάχο. μου το σύστησε συζυγος συναδέλφου του άντρα μου που μου τον έκανε θεό.

Ακόμη ειμαι στο στάδιο της εξωσωματικής. μέχρι στιγμής έχω τις καλύτερες εντυπώσεις. Φιλικός, τακτικός, με έβαλε να ξανακάνω τις εξετάσεις που δεν το έκαναν οι αλλοι δυο που ειχα παει για να δουμε τι προβλημα έχω.

Απ' ότι ξέρω συνεργάζεται με Αρεταιειο και Λητώ.

Κατα τα άλλα τα νέα σου;

 

Καλησπέρα σας! Ειναι η πρώτη φορα που γράφω στο forum σας, γιαυτο συγχωρέστε με αν θα μακρυγορήσω :)

 

Μιας και το θέμα δεν είναι τόσο παλιό, θα ζητήσω τη βοήθεια σας εδώ.

Μετά από δύο θετικά τεστ, αύριο τρέχω για χοριακή και ελπίζοντας ότι όλα θα πάνε το ίδιο θετικά, είμαι στην αναζήτηση μαιευτήρα που να βρίσκεται και στο Αρεταίειο, ώστε να πάω άμεσα για τον πρώτο βασικό έλεγχο που επιβεβαιώνει την κύηση.

Έτσι λοιπόν, θέλω να ρωτήσω:

-Έχω ξεχωρίσει τρείς γιατρούς του Αρεταίειου, που απο όσο διάβασα, είναι άριστοι επιστήμονες και γνωρίζουν καλά τη δουλεια τους. Τους κυρίους Βλάχο Ν., Σαλάκο Ν. και Βραχνά Ν.

Αυτο που δεν κατάφερα να μάθω, ειναι το τι άνθρωποι ειναι απέναντι στην γυναίκα που αναλαμβάνουν.

Δλδ, με ποιόν από αυτούς μπορείς να νιώθεις ότι εχεις πιο προσωπικές επαφες, να τον πλησιάσεις περισσότερο, να τον νιώσεις περισσότερο γιατρό σου. Να μπορείς να παρεις ένα τηλεφωνο άνετα σε μια ανησυχία σου και να τον βρεις εκει για σένα. Να εχει τη διάθεση να απαντήσει στις απορίες σου, γιατι την πρωτη φορά σίγουρα θα εχω πολλές απορίες και αγωνίες και οτι θέλετε. Εσεις τα ξέρετε καλύτερα απο μενα!

Θελω ένα χαμόγελο στην επισκεψη, μια οικιότητα παραπάνω, να νιώσω το ενδιαφέρον του ιατρου για μενα και το παιδί μου! Αν καταλαβαίνετε τι εννοώ!

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και ελπίζω να τα λέμε πλέον συχνότερα εδω μέσα! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!

Θα ήθελα οποία μανούλα εχει πρόσφατα γεννήσει στο Αρεταιειο να με ενημερώσει για 2_3 πραγματάκια:

α) Ποιο είναι το κόστος γεννας με εοππυ;

β) Χρειάζεται αν έχω δικό μου γιατρό να εφημερευει οπωσδήποτε το νοσοκομείο για να με δεχτούν σε περίπτωση γέννας απρογραμμάτιστης;

γ) Κάποιος καλός γιατρός εκεί; ;

δ) Εν ώρα τοκετού ο σύζυγός απαγορεύεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες και όλους. 

 

Διανύω την 8η εβδομάδα κύησης (αν υπολογίζω σωστά, μετρώντας από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου).

 

Θέλω να βρω έναν γυναικολόγο που να είναι στο Αρεταίειο και να συνεργάζεται με το Λητώ. Ξέρετε κάποιον; 

Επίσης, επειδή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη έχω αγχωθεί αρκετά (είναι και μη προγραμματισμένη). Εσείς σε ποια εβδομάδα πήγατε στον γυναικολόγο; Έχω αγχωθεί ότι έχω καθυστερήσει λιγάκι. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2022 at 12:38 ΠΜ, elenidiamond είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους. 

 

Διανύω την 8η εβδομάδα κύησης (αν υπολογίζω σωστά, μετρώντας από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου).

 

Θέλω να βρω έναν γυναικολόγο που να είναι στο Αρεταίειο και να συνεργάζεται με το Λητώ. Ξέρετε κάποιον; 

Επίσης, επειδή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη έχω αγχωθεί αρκετά (είναι και μη προγραμματισμένη). Εσείς σε ποια εβδομάδα πήγατε στον γυναικολόγο; Έχω αγχωθεί ότι έχω καθυστερήσει λιγάκι. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλημέρα @elenidiamond

Εύχομαι μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Εγώ γέννησα στο Αρεταίειο με τον κο Σαλάκο Νικόλαο και είναι ο γυναικολόγος μου. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν συνεργάζεται με το Λητώ, με το Μητέρα πάντως συνεργάζεται.

Επίσης να ξέρεις ότι δεν έχεις καθυστερήσει με την επίσκεψη σε γυναικολόγο. Συνήθως κάπου εκεί στην όγδοη εβδομάδα γίνεται η β-χοριακή για να δούνε ότι εξελίσσεται η εγκυμοσύνη και μετά η επίσκεψη. Οπότε όλα καλά :)

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, elemaxi said:

Καλημέρα @elenidiamond

Εύχομαι μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Εγώ γέννησα στο Αρεταίειο με τον κο Σαλάκο Νικόλαο και είναι ο γυναικολόγος μου. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν συνεργάζεται με το Λητώ, με το Μητέρα πάντως συνεργάζεται.

Επίσης να ξέρεις ότι δεν έχεις καθυστερήσει με την επίσκεψη σε γυναικολόγο. Συνήθως κάπου εκεί στην όγδοη εβδομάδα γίνεται η β-χοριακή για να δούνε ότι εξελίσσεται η εγκυμοσύνη και μετά η επίσκεψη. Οπότε όλα καλά :)

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!!!

 

Τον κ. Σαλάκο τον κάλεσα την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπε ότι δεν είναι στο Αρεταίειο, γι'αυτό και εγώ δεν τον ρώτησα για το Λητώ. 

 

Ήθελα το Αρεταίειο επειδή έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά επίσης να έχω και καβάτζα το Λητώ επειδή σκέφτομαι την γέννα σε νερό (έχω τρομοκρατηθεί αρκετά με το θέμα του πόνου στη γέννα και την επισιοτομή).

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, με καθησύχασες καθώς είμαι τελείως ανίδεη με όλα αυτά. 

 

Να έχεις μια υπέροχη μέρα!!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/12/2022 at 1:31 ΜΜ, elenidiamond είπε:

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!!!

 

Τον κ. Σαλάκο τον κάλεσα την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπε ότι δεν είναι στο Αρεταίειο, γι'αυτό και εγώ δεν τον ρώτησα για το Λητώ. 

 

Ήθελα το Αρεταίειο επειδή έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά επίσης να έχω και καβάτζα το Λητώ επειδή σκέφτομαι την γέννα σε νερό (έχω τρομοκρατηθεί αρκετά με το θέμα του πόνου στη γέννα και την επισιοτομή).

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, με καθησύχασες καθώς είμαι τελείως ανίδεη με όλα αυτά. 

 

Να έχεις μια υπέροχη μέρα!!!

 

 

 

Ομολογώ ότι δεν γνώριζα ότι έχει φύγει από το Αρεταίειο ο Σαλάκος. Έχω να τον επισκεφτώ 1μιση χρόνο. Άραγε και ο Βλάχος Νίκος έχει φύγει από το Αρεταίειο;; Κοίταξε και γι' αυτόν αν θέλεις.

Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και για τον κο Ξυδιά Γεώργιο. Δεν είναι στο Αρεταίειο (ξέρω οτι είναι στο ΙΑΣΩ αλλά πιθανόν να συνεργάζεται και με άλλα νοσοκομεία). Από καλή φίλη γνωρίζω ότι είναι καταπληκτικός γιατρός ο οποίος της έσωσε την ζωή και τη ζωή του μωρού της.

 

Να 'σαι καλά κορίτσι μου και προσπάθησε να μην αγχώνεσαι.

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2022 at 12:38 ΠΜ, elenidiamond είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους. 

 

Διανύω την 8η εβδομάδα κύησης (αν υπολογίζω σωστά, μετρώντας από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου).

 

Θέλω να βρω έναν γυναικολόγο που να είναι στο Αρεταίειο και να συνεργάζεται με το Λητώ. Ξέρετε κάποιον; 

Επίσης, επειδή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη έχω αγχωθεί αρκετά (είναι και μη προγραμματισμένη). Εσείς σε ποια εβδομάδα πήγατε στον γυναικολόγο; Έχω αγχωθεί ότι έχω καθυστερήσει λιγάκι. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα και να έχεις μια καλή και τελειομηνή κύηση! Δυστυχώς δεν γνωρίζω για τους γιατρούς που ενδιαφέρεσαι απλά θα ήθελα να σε συμβουλέψω να μην καθυστερήσεις το ραντεβού σου γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη κυρίως (αλλά κ στις επόμενες) υπάρχουν εξετάσεις που πρέπει να γίνονται στο 1ο τρίμηνο πχ για το στίγμα, για κυστική ινωση αλλά και αυτές που γίνονται κάθε μήνα αιματολογικές κ ουρων. Επίσης το ραντεβού για την αυχενική που γίνεται μεταξύ 11ης κ 13ης εβδομάδας πρέπει να το κλείσεις κάνα 2 βδομάδες πιο πριν μην το αφήσεις τελευταία στιγμή γιατί το μωρό μπορεί τελικά να είναι μεγαλύτερο απ'ο,τι υπολογίζεις.

Κατά πάσα πιθανότητα όλα βαίνουν καλώς στην εγκυμοσύνη σου αλλά για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή με τα ραντεβού κ τις εξετάσεις καλύτερα να επισπεύσεις το 1ο σου ραντεβού για να σε κατευθύνει από κει κ πέρα ο γιατρός σου.

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, elemaxi said:

Ομολογώ ότι δεν γνώριζα ότι έχει φύγει από το Αρεταίειο ο Σαλάκος. Έχω να τον επισκεφτώ 1μιση χρόνο. Άραγε και ο Βλάχος Νίκος έχει φύγει από το Αρεταίειο;; Κοίταξε και γι' αυτόν αν θέλεις.

Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και για τον κο Ξυδιά Γεώργιο. Δεν είναι στο Αρεταίειο (ξέρω οτι είναι στο ΙΑΣΩ αλλά πιθανόν να συνεργάζεται και με άλλα νοσοκομεία). Από καλή φίλη γνωρίζω ότι είναι καταπληκτικός γιατρός ο οποίος της έσωσε την ζωή και τη ζωή του μωρού της.

 

Να 'σαι καλά κορίτσι μου και προσπάθησε να μην αγχώνεσαι.

Καλημέρα!!!

 

Πήρα και τον Νίκο Βλάχο και μου είπε ότι δεν συνεργάζεται με Λητώ πλέον και όσον αφορά το Αρεταίειο, επειδή έχει γίνει διευθυντής (κάτι τέτοιο μου είπε αν θυμάμαι καλά), δεν μπορώ να κλείσω μαζί του ραντεβού, μόνο με την ομάδα του αν ήθελα και μου είπε να καλέσω στα εξωτερικά μαιευτήρια του Αρεταίειου. Πήρα και μου έκλεισαν ραντεβού για μετά από 16 μέρες (εγώ τότε θα είμαι κάπου στις 11 εβδομάδες). 

Οπότε πήρα στο Λητώ και έκλεισα, δεν μπορούσα να περιμένω μέχρι τότε.

 

Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Zouzou31 said:

Καλησπέρα και να έχεις μια καλή και τελειομηνή κύηση! Δυστυχώς δεν γνωρίζω για τους γιατρούς που ενδιαφέρεσαι απλά θα ήθελα να σε συμβουλέψω να μην καθυστερήσεις το ραντεβού σου γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη κυρίως (αλλά κ στις επόμενες) υπάρχουν εξετάσεις που πρέπει να γίνονται στο 1ο τρίμηνο πχ για το στίγμα, για κυστική ινωση αλλά και αυτές που γίνονται κάθε μήνα αιματολογικές κ ουρων. Επίσης το ραντεβού για την αυχενική που γίνεται μεταξύ 11ης κ 13ης εβδομάδας πρέπει να το κλείσεις κάνα 2 βδομάδες πιο πριν μην το αφήσεις τελευταία στιγμή γιατί το μωρό μπορεί τελικά να είναι μεγαλύτερο απ'ο,τι υπολογίζεις.

Κατά πάσα πιθανότητα όλα βαίνουν καλώς στην εγκυμοσύνη σου αλλά για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή με τα ραντεβού κ τις εξετάσεις καλύτερα να επισπεύσεις το 1ο σου ραντεβού για να σε κατευθύνει από κει κ πέρα ο γιατρός σου.

 

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ!!

 

Ήθελα γυναικολόγο που να συνεργάζεται και με το Αρεταίειο και με το Λητώ, αλλά επειδή δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου, κατέληξα στο Λητώ. Αύριο έχω το πρώτο ραντεβού.

Α, δεν το γνώριζα αυτό με την αυχενική. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, αν το μωρό είναι μεγαλύτερο χάνω την εξέταση;

Ουφφφ πολύ άγχος. Τι περνάμε και εμείς οι γυναίκες :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...