Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts

Eγω γεννησα πριν απο 15 μήνες και το μονόκλινο είχε 127 ευρώ η βραδιά.

Μαλλον η Μαρια1982 εννοεί 500 ευρώ συνολικά.

Στο επάνω όροφο που ήμουν είχε μεχρι 4κλινο. Κατω νομίζω ότι είχε και 6κλινα.

δεν ειναι λιγο υπερβολικο το κοστος για δημοσιο νοσοκομειο?:(

στο Ελενα, αν δεν κανω λαθος, ειναι 50 ευρω/βραδια το μονοκλινο(οχι λουξ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σίγουρα να σε συμβουλεύσει πρέπει η κάθε μαία. Απλά η συγκεκριμένη ήξερε πόσο ύπουλα λειτουργεί η όλη υπόθεση με το ξένο, και πόσο εύκολο είναι να σου μειωθεί ή και να κοπεί το γάλα σου από τη στιγμή που θα συνηθίσεις στη λογική 'έλα μωρέ, ένα μπουκάλι τί ζημιά να κάνει?'. Ειδικά τις κρίσιμες μέρες της εδραίωσης του θηλασμού, κάτι ΄τέτοιο μπορεί να είναι καταστροφικό. Το μωρό κλαίει γιατί όντως πεινάει, αλλά λόγω της πείνας θηλάζει με τις ώρες και λόγω των πολύωρων θηλασμών αυξάνεται και η παραγωγή αντίστοιχα ώστε να καλύπτει το μωρό. Αν βάλεις σφήνα το ξένο δεν θα θηλάσει αρκετά και δεν θα έχεις και το γάλα που χρειάζεται. Εξού και το συνήθες φαινόμενο 'δεν είχα γάλα, γι αυτό και θήλασα μόνο 1/2/3 μήνες'.

Κάποια νέα μάνα που δεν ξέρει πως λειτουργεί ο θηλασμός εύκολα πέφτει στην παγίδα. Αν ήθελε πραγματικά κάποια του κάτω ορόφου το συμπλήρωμα θα το έβρισκε, σίγουρα θα υπήρχαν και άλλες πιο πρόθυμες μαίες. Το θέμα είναι ποιός είναι ο ρόλος της μαίας?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Υπαρχει βρε κοριτσια καμια που να γεννησε προσφατα στο Αρεταιειο? Οτι πληροφοριες εχω βρει ειναι στην καλυτερη περιπτωση προπερσινες κ γενναω εκει το καλοκαιρι. Θελω να ξερω [δεδομενου των ελλειψεων που υπαρχουν] τι καλυπτει τωρα το νοσοκομειο απο παροχες για μενα κ το μικρο, αν μπορω να το εχω συνεχεια διπλα μου ανεξαρτητως οροφου [καπου διαβασα οτι παλια αφηναν μονο επανω] και ποια ειναι η γενικη κατασταση.

Τα αλλα δυο μου παιδακια τα γεννησα στο Αλεξανδρας οποτε δεν εχω αγχος λογω δημοσιου απλα λιγο επειδη δν ξερω το χωρο και την παρουσα κατασταση.

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει βρε κοριτσια καμια που να γεννησε προσφατα στο Αρεταιειο? Οτι πληροφοριες εχω βρει ειναι στην καλυτερη περιπτωση προπερσινες κ γενναω εκει το καλοκαιρι. Θελω να ξερω [δεδομενου των ελλειψεων που υπαρχουν] τι καλυπτει τωρα το νοσοκομειο απο παροχες για μενα κ το μικρο, αν μπορω να το εχω συνεχεια διπλα μου ανεξαρτητως οροφου [καπου διαβασα οτι παλια αφηναν μονο επανω] και ποια ειναι η γενικη κατασταση.

Τα αλλα δυο μου παιδακια τα γεννησα στο Αλεξανδρας οποτε δεν εχω αγχος λογω δημοσιου απλα λιγο επειδη δν ξερω το χωρο και την παρουσα κατασταση.

 

Γεια σου Ανδρομεδα πως παει η εγκυμοσύνη σου ; Αλλαξες γιατρο τον κο Κουτρουμανη δεν είχες ; Αν ναι για ποιο λόγω τον αλλαξες γιατί εγω σε αυτόν πάω .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα πριν από 5 μήνες και μια φίλη πριν από 10 μερες. Το μωρό το έχεις συνεχώς δίπλα σου ανεξαρτήτως ορόφου. Για το μωρό θα πρέπει να έχεις μαζί σου τα ρουχαλάκια του και τα ζιπουνάκια του. πανες, κρεμα για συγκαματα, οινοπνευμα για τον αφαλο κ.λπ. τα παρέχει το νοσοκομείο. Για εσένα θα πρεπει να πάρεις τα πάντα.

Γενικότερα οι μαίες είναι πολύ καλές και εξυπηρετικές και βοηθούν πολύ σε ότι χρειάζεσαι.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι υπάρχουν ελλείψεις σε αναλώσιμα, τύπου υγρό σαπούνι για το μπάνιο, αντισηπτικό και το χαρτί τουαλέτας αν είναι σε τρίκλινο δεν φτάνει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι εγω στο αρεταιειο θα γεννησω! Δεν μπορω ομως να δώσω τα χρήματα που μου ζητάει ο γιατρός μου. Έχω καρτέλα στο νοσοκομείο και με παρακολουθούν και στα εξωτερικά μαιευτικά ιατρεία. Αν με πιάσουν πόνοι σε άκυρη στιγμή, θα υπάρχει γιατρός να με ξεγεννησει??

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στο αρεταιειο θα γεννησω! Δεν μπορω ομως να δώσω τα χρήματα που μου ζητάει ο γιατρός μου. Έχω καρτέλα στο νοσοκομείο και με παρακολουθούν και στα εξωτερικά μαιευτικά ιατρεία. Αν με πιάσουν πόνοι σε άκυρη στιγμή, θα υπάρχει γιατρός να με ξεγεννησει??

 

Γεια σου ,Zuni ποσο μηνών είσαι ; Ο γιατρός σου σου ζήτησε λεφτα σου το είπε ευθέως ; Γιατι δεν του είπες ότι δεν έχεις την δυνατότητα ;και στο κατω κατω πήγαινε στα επείγοντα εκει θα σε ξεγεννησουν .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν σε πιασουν ξαφνικα οι πονοι πας σε οποιο νοσοκομειο εφημερευει... το αρεταιειο υπαγεται στο υπουργειο παιδειας κ οχι στο υγειας κ πρεπει να πας με συγκεκριμενο γιατρο να γεννησεις εκτος κ αν τυχεις σε εφημερια που εχει σπανια. οποτε ή ζητας απο το γιατρο σου καποια διευκολυνση ή ψαχνεις αλλου.

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια,παρακολουθω απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου το forum,αλλα πρωτη φορα γραφω!Ανδρομεδα,οπως τα λεει η joan80 ειναι.Εγω νοσηλευτηκα πριν εναμιση μηνα περιπου στο Αρεταιειο γιατι παραλιγο να γεννησω προωρα και εμεινα κατευχαριστημενη απο το προσωπικο,μαιες,νοσηλευτριες και γιατρους!Ενταξει υπαρχουν ελλειψεις,μονο σε υλικα αγαθα ομως!Ενημερωθηκα πληρως απο φιλη μου που γεννησε ενα μηνα πριν εκει και μου ειπε τι χρειαζομαι....για σενα εννοειται σερβιετες,χαρτι υγειας,αντισηπτικο για τα χερια,επιθεματα στηθους και φυσικα οτι απαιτηται για την προσωπικη σου υγειινη.Οσο για το μωρακι σου,καλο ειναι να εχεις τα σεντονακια του,κουβερτουλα,φορμακια,πανακια,πανες,κρεμα συγκαματος και εννοειται πως το εχεις απο την πρωτη στιγμη διπλα σου.Μονο σε περιπτωση καισαρικης και απο τη στιγμη που δεν μπορεις η δεν μενει καποιος μαζι σου,το πρωτο 24ωρο το κρατανε στην αιθουσα νεογνων!Αληθεια Ανδρομέδα μου ποτε εχεις ΠΗΤ?Εγω 20/06...με το καλο σε ολες τις μανουλες ευχομαι και οσες τα κρατατε ηδη στην αγκαλια σας....να τα χαιρεστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον Αυγουστο γενναω εγω [πητ εχω 31/8 αλλα παω για προγραμματισμενη καισαρικη]. την προηγουμενη βδομαδα νοσηλευτικα κ εγω γιατι η μπεμπα βιαζοταν να βγει σαν την αδερφη της προωρα αλλα απο οτι φαινεται αυτη τη φορα προλαβαμε κ προς το παρον γλιτωσαμε... μου αρεσε απιστευτα το νοσοκομειο και η ηρεμια του αλλα μου ειπε η μαια πως στην καισαρικη στο κρατανε το μωρο ενα 24ωρο πριν το φερουν και μου γυρισε το ματι αναποδα. δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο να δεχτω κατι τετοιο. θα εχω συνοδο απο την πρωτη στιγμη κ αν δεν συντρεχει ιατρικος λογος θα μου φερουν το παιδι με το που θα παω στο δωματιο...

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον Αυγουστο γενναω εγω [πητ εχω 31/8 αλλα παω για προγραμματισμενη καισαρικη]. την προηγουμενη βδομαδα νοσηλευτικα κ εγω γιατι η μπεμπα βιαζοταν να βγει σαν την αδερφη της προωρα αλλα απο οτι φαινεται αυτη τη φορα προλαβαμε κ προς το παρον γλιτωσαμε... μου αρεσε απιστευτα το νοσοκομειο και η ηρεμια του αλλα μου ειπε η μαια πως στην καισαρικη στο κρατανε το μωρο ενα 24ωρο πριν το φερουν και μου γυρισε το ματι αναποδα. δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο να δεχτω κατι τετοιο. θα εχω συνοδο απο την πρωτη στιγμη κ αν δεν συντρεχει ιατρικος λογος θα μου φερουν το παιδι με το που θα παω στο δωματιο...

 

Μα τι παθαινουν αυτα τα κοριτσια....αλλεργια εχουν στον εβδομο και βιαζονται να βγουν???Χαχαχα!!!Κι εγω στο τσακ προλαβα τον προωρο,ανημερα του Ευαγγελισμου και μαλιστα δεν ειχα ιδεα οτι οι πονοι που ειχα απο το μεσημερι,ηταν συσπασεις!!Ευτυχως ολο το team στο Αρεταιειο μαζι με τον γιατρο μου εννοειται,με ξεσκονισαν και σε συνδυασμο με τα χαπια που μου εδωσαν,εχω φτασει αισιως την 36η εβδομαδα!!!Βεβαια εχω αλλα να με ταλαιπωρουν τον τελευταιο καιρο,αλλα χαλαλι!!Το πολυ πολυ ενα χειρουργιακι στις αιμορροιδες κανα διμηνο μετα τη γεννα και τελειωνει η υποθεση!!Σου ευχομαι μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη κι οσο για το πρωτο 24ωρο,που θελουν να σου ¨στερησουν¨ το μωρακι σου,φορτσα....αλλα αν παρελπιδα δεν το καταφερεις,ενταξει θα κανεις υπομονη..μια μερουλα ειναι!Εγω τι να πω που θα χρειαστει να παρει ενδοφλεβια αντιβιωση,οποτε πρακτικα,θα ειναι μαλλον δυσκολο να το χω!Αυτα....ελπιζω να μη σε ζαλισα!!!Καλο βραδυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σου ,Zuni ποσο μηνών είσαι ; Ο γιατρός σου σου ζήτησε λεφτα σου το είπε ευθέως ; Γιατι δεν του είπες ότι δεν έχεις την δυνατότητα ;και στο κατω κατω πήγαινε στα επείγοντα εκει θα σε ξεγεννησουν .

 

Τώρα είμαι στον όγδοο, και για τα λεφτα μιλήσαμε οταν ήμουν στον έκτο. Του είπαμε πως δεν εχουμε τη δυνατότητα, και μας είπε πως θα μας βρει άλλον τότε. Ούτε κουβέντα για διαπραγμάτευση! Αρχισε να με αποφεύγει, οπότε σταμάτησα να τον ενοχλω κι εγω και με παρακολουθει αποκλειστικά ο ειδικευομενος που ειναι παρα πολυ καλός , φιλικός και προσιτός, και με είχε στην ουσία απο τον τρίτο μήνα υπό την παρακολούθηση του, παράλληλα με τον άλλον γιατρο.

 

Ανδρομεδα μου ρώτησα τον ειδικευομενο μου, και μου είπε πως εφόσον παρακολουθούμαι απο το νοσοκομείο δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα όποτε και να πάω. Ο ίδιος δεν ξεγενναει χωρις την παρουσία αλλου γιατρού, ειναι ομως μαζι σου απο την αρχή ως το τέλος, και είπε πως φωνάζουν όποιον γιατρο εφημερευει.

Επειδη ομως μου μπήκαν ψύλλοι στ΄αυτια με αυτο που μου είπες, θα τον ξαναρωτησω...

 

Κάποιες κοπέλες είπαν πως δεν είχαν rooming in. Ισχύει και τώρα αυτο; Γιατι εγω νόμιζα πως είχες εκ των πραγμάτων...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι λιγο υπερβολικο το κοστος για δημοσιο νοσοκομειο?:(

στο Ελενα, αν δεν κανω λαθος, ειναι 50 ευρω/βραδια το μονοκλινο(οχι λουξ)

 

Ρώτησα χτες για τις τιμές. Αν έχεις ΙΚΑ, καλύπτεται για τετρακλινο, και μετα παει 15 επιπλέον τη βραδιά το τρικλικνο, 35το δικλινο και 55 το μονοκλινο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα. Ο γιατρος μου ειναι και στο Αρεταιειο και επελεξα να γεννησω εκει λογω οικονομικων. Ρωτησα τον γιατρο για μαια και μου ειπε οτι θα πληρωσω εξτρα. Δηλαδη τι; Αν δεν πληρωσω θα με αφησουν ετσι; Μηπως θα ειναι ηδη εκει καποια μαια για να με βοηθησει; Δεν γνωριζω πως λειτουργει το συγκεκριμενο νοσοκομειο. Αν υπαρχει μαια τοτε ποιος ο λογος να πληρωσω; Μπορει καποια αν γνωριζει να με βοηθησει;

eNortjKzUjIyMDAzM1ayBlwwFWICzg,,06.png
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η μαία της βάρδιας. Μαλλον ο γιατρός σου εννοεί ότι αν θελεις να έχεις δική σου μαια μεσα καθόλη τη διαρκεια του τοκετού, τοτε πληρώνεις έξτρα. Η μαία της βαρδιας οπως καταλαβαίνεις ασχολείται με όλες τις γυναίκες που γεννάνε εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω γεννησα στο Αρεταιειο στις 13/6/2013!το νοσοκομειο τελειο, τρελη εξυπηρετηση, φοβεροι γιατροι κ προσωπικο!κατεληξα σε καισαρικη.αν εχεισ συνοδο, δεν στο παιρνουν το παιδι το 1ο 24ωρο...κ αν στο παρουν δεν ειναι καν 24ωρο, απλα λιγες ωρες αφου γεννησεις.εμενα δεν μ το πηραν, αν ομως αισθανεσαι κουραση τους το λες κ στο παιρνουν.ουτε αυτες θελουν να το παρουν, απλως κοιτανε την ασφαλεια του κυριως γιαυτο κ λενε οτι μπορουν να το κρατησουν...αν εισαι εγχειρησμενη καταλαβαινεις οτι 8αναι δυσκολο.αλλα εμενα δεν μου το πηραν καν σου λεω, τους ειπα το θελω εδω, ειχα κ τη μαμα μου, οποτε βολεψε!!ο,τι θελετε, πληροφοριες κλπ κ μπορω να βοηθησω, πολυ ευχαριστως!!!!!κ να θυμαστε το Αρεταιειο ΤΑ ΣΠΑΕΙ απλα!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στο Αρεταιειο στις 13/6/2013!το νοσοκομειο τελειο, τρελη εξυπηρετηση, φοβεροι γιατροι κ προσωπικο!κατεληξα σε καισαρικη.αν εχεισ συνοδο, δεν στο παιρνουν το παιδι το 1ο 24ωρο...κ αν στο παρουν δεν ειναι καν 24ωρο, απλα λιγες ωρες αφου γεννησεις.εμενα δεν μ το πηραν, αν ομως αισθανεσαι κουραση τους το λες κ στο παιρνουν.ουτε αυτες θελουν να το παρουν, απλως κοιτανε την ασφαλεια του κυριως γιαυτο κ λενε οτι μπορουν να το κρατησουν...αν εισαι εγχειρησμενη καταλαβαινεις οτι 8αναι δυσκολο.αλλα εμενα δεν μου το πηραν καν σου λεω, τους ειπα το θελω εδω, ειχα κ τη μαμα μου, οποτε βολεψε!!ο,τι θελετε, πληροφοριες κλπ κ μπορω να βοηθησω, πολυ ευχαριστως!!!!!κ να θυμαστε το Αρεταιειο ΤΑ ΣΠΑΕΙ απλα!!!!

 

καλησπερα! να σου ζήσει το μωράκι καταρχάς!! εγώ θα γεννησω το δευτερο μωρο μου πρώτα ο θεος το Νοέμβρη-αυτή τη φορά στο Αρεταίειο ( το πρώτο στο Λητώ με αρκετά δυσκολη καισαρική) και η αληθεια ειναι οτι ειμαι λίγο αγχωμενη-προβληματισμενη λόγω της προηγουμενης δυσκολης καισαρικής! θα ήθελα να μου δώσεις μερικες πληροφοριες σχετικα με το πχ

1) υπάρχουν κάποια δωμάτια-οροφοι προτιμώτερα-οι; δηλαδη πιο καινουρια δωματια ισως να εχω υποψη και που; μπορώ να επιλεξω πχ να μεινω σε μονοκλινο ή δικλινο;

2) συνοδος επιτρεπεται καθολες τις μερες παραμονης εκει; μπορεί να είναι ο σύζυγος;;

3) αν δε θελω να μου αφήνουν το μωρο, αλλα να μου το κρατανε και να μου το φερνουν μονο για θηλασμό, υπάρχει αυτή η δυνατοτητα;

4) επειδη στο ιδιωτικο μου παρειχαν τα παντα πχ απο χαρτι υγείας,πανες δικες μου-του μωρου, ζυπουνάκια, μπορείς να μου πεις εκεί τι θα χρειαστώ να χω μαζι μου τοσο για μενα οσο και για το μωρο;

5) αν τελικα εχω το μωρο συνεχεια διπλα μου, στα επισκεπτηρια μπορώ να το δίνω να το κραταν καθε φορα οι μαιες για ευνοητους λόγους;

σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! να σου ζήσει το μωράκι καταρχάς!! εγώ θα γεννησω το δευτερο μωρο μου πρώτα ο θεος το Νοέμβρη-αυτή τη φορά στο Αρεταίειο ( το πρώτο στο Λητώ με αρκετά δυσκολη καισαρική) και η αληθεια ειναι οτι ειμαι λίγο αγχωμενη-προβληματισμενη λόγω της προηγουμενης δυσκολης καισαρικής! θα ήθελα να μου δώσεις μερικες πληροφοριες σχετικα με το πχ

1) υπάρχουν κάποια δωμάτια-οροφοι προτιμώτερα-οι; δηλαδη πιο καινουρια δωματια ισως να εχω υποψη και που; μπορώ να επιλεξω πχ να μεινω σε μονοκλινο ή δικλινο;

2) συνοδος επιτρεπεται καθολες τις μερες παραμονης εκει; μπορεί να είναι ο σύζυγος;;

3) αν δε θελω να μου αφήνουν το μωρο, αλλα να μου το κρατανε και να μου το φερνουν μονο για θηλασμό, υπάρχει αυτή η δυνατοτητα;

4) επειδη στο ιδιωτικο μου παρειχαν τα παντα πχ απο χαρτι υγείας,πανες δικες μου-του μωρου, ζυπουνάκια, μπορείς να μου πεις εκεί τι θα χρειαστώ να χω μαζι μου τοσο για μενα οσο και για το μωρο;

5) αν τελικα εχω το μωρο συνεχεια διπλα μου, στα επισκεπτηρια μπορώ να το δίνω να το κραταν καθε φορα οι μαιες για ευνοητους λόγους;

σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

γεννησα και εγω στο αρεταιειο τα διδυμακια μου.για δωματιο κανονισα με την μαια του γιατρου μου μια βδομαδα πριν γεννησω της ειπα οτι ηθελα στον επανω οροφο και εκει πηγα.μονοκλινα υπαρχουν 2 αν ειναι ελευθερα στο δινουν.ο συζηγος δυστηχως βραδυ δεν επιτρεπεται.για να σου κρατανε το μωρο αν εσυ εισαι καλα θα σου γκρινιαξουν σε μενα που δεν ειχε παει καλα η καισαρικη μου τα κρατουσαν κ μου τα εφερναν μονο για θηλασμο.καλου κακου παρε απο ολα να εχεις.στα επισκεπτηρια και εγω εδινα τα μωρα στο θαλαμο τους γιατι γεμιζε το δωματιο με κοσμο.ευχομαι ολα να σου πανε καλα.με το καλο να το δεχτεις.α εγω γεννησα 27-9-12:razz:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! να σου ζήσει το μωράκι καταρχάς!! εγώ θα γεννησω το δευτερο μωρο μου πρώτα ο θεος το Νοέμβρη-αυτή τη φορά στο Αρεταίειο ( το πρώτο στο Λητώ με αρκετά δυσκολη καισαρική) και η αληθεια ειναι οτι ειμαι λίγο αγχωμενη-προβληματισμενη λόγω της προηγουμενης δυσκολης καισαρικής! θα ήθελα να μου δώσεις μερικες πληροφοριες σχετικα με το πχ

1) υπάρχουν κάποια δωμάτια-οροφοι προτιμώτερα-οι; δηλαδη πιο καινουρια δωματια ισως να εχω υποψη και που; μπορώ να επιλεξω πχ να μεινω σε μονοκλινο ή δικλινο;

2) συνοδος επιτρεπεται καθολες τις μερες παραμονης εκει; μπορεί να είναι ο σύζυγος;;

3) αν δε θελω να μου αφήνουν το μωρο, αλλα να μου το κρατανε και να μου το φερνουν μονο για θηλασμό, υπάρχει αυτή η δυνατοτητα;

4) επειδη στο ιδιωτικο μου παρειχαν τα παντα πχ απο χαρτι υγείας,πανες δικες μου-του μωρου, ζυπουνάκια, μπορείς να μου πεις εκεί τι θα χρειαστώ να χω μαζι μου τοσο για μενα οσο και για το μωρο;

5) αν τελικα εχω το μωρο συνεχεια διπλα μου, στα επισκεπτηρια μπορώ να το δίνω να το κραταν καθε φορα οι μαιες για ευνοητους λόγους;

σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Καλησπερα!Ευχαριστω πολυ κ συ με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!

Λοιπον, και στους 2 οροφπυς τα δωματια ειναι αψογα κ πεντακαθαρα!τα καθαριζουν καθε πρωι επισταμενως γιατι ερχετεαι ο καθηγητης με τους μαθητες του πολλες φορες για επιθεωρηση κ αν ειναι κακοδιατηρημενα κανει παρατηρηση στο προσωπικο.Εγω ημουν σε μονοκλινο,πηγα προγραμματισμενα για φυσιολογικο αλλα κατεληξα καισαρικη κ το κανονισε ο γιατρος μου το δωματιο.Μονο 2 ειναι τα μονοκλινα στο 1ο οροφο αλλα παντα αν υπαρχχει διαθεσιμοτητα.Μπορει τη μερα που θα πας να μην εχει μονοκλινο η δικλινο και να καταληξεις σε τρικλινο...αλλα μιλα με τον γιατρο σου κ ολας.

Συνοδος επιτρεπεται εννοειται σε ολα τα δωματια γυναικα ολη μερα κ ολη νυχτα αλλα σε μονοκλινο επιτρεπεται ο συζυγος να ειναι μαζι σου συνεχεια,δεν υπαρχει προβλημα να εισαι με τον αντρα σου αρκει ομως να εχεις μονοκλινο.

Το μωρο αν θελεις τις πρωτες ωρες μετα τον τοκετο στο κρατανε, αλλα συνεχεια δεν γινεται, μονο αν συντρεχει λογος σοβαρος...θα σου γκρινιαξουν, θα λενε το μωρο παει με τη μανα κ τετεια.καθε πρωι θα το παιρνουν,να το κανουν μπανιο,να το βλεπει παιδιατρος κ μετα παλι σε σενα.εσυ θα το ταιζεις,θα το αλλαζεις,κλπ...Γενικα το νοσοκομειο υποστηριζει το rooming in αρκετα!

Για τον εαυτο σου θα παρεις τα παντα: σερβιετες, χαρτι(τελειωνει γρηγορα στα τρικλινα κ το αλλαζουν την επομενη), σαπουνι, αντισηπτικο κλπ.Για το μωρακι εχουνε στην αιθουσα θηλασμου πανες,οινοπνευμα,αποστηρωμενες γαζες, εχουν κ ρουχαλακια σεντονακια κ πετσετουλες αλλα παρε ομως δικα σου γιατι την 1η φορα θα το ντυσουν με τα δικα τους μετα ομως θα σου λενε εχουμε ελλιψεις κ τετοια οποτε για να αποφυγεις τον διαλογο παρε πετσετες κ φορμακια,πανακια...αν παντως χρειαστεις στην αιθουσα δεξια απο την αιθουσα θυλασμου με το που μπαινεις στο δεξι ντουλαπακι εχει κ σεντονακια κ ρουχαλακια...σε περιπτωση εκτακτης αναγκης παντα.Κρεμουλες για τα μωρακια εχουν κ μπιμπερακια αν δεν θηλασεις κ εχουν κ θηλαστρα τα οποια μπορεις να τα παρεις κ στο δωματιο σου.

Δεν ξερω αν στο παιρνουν στα επισκεπτηρια, συνενοησου με τη μαια η την υπευθυνη θαλαμου γιαυτο.Κ γω αυτο το αγχος ειχα παντως,αλλα ημουν σε μονοκλινο κ ειχα κ τη μανα μ κ τον αντρα μου οποτε μια χαρα...Τι σε φοβιζει στο θεμα αυτο?Στο λεω επειδη το φοβομουν κ γω κ ειχα βρει λυσεις στα διαφορα θεματα...Παντως εχει security το νοσοκομειο..

ΟΛΟΙ θα ειναι πανω απτο κεφαλι σου, στη γεννα θαναι ομαδα γιαρτων,οχι μονο ο γιατρος σου...σοβαρα πραγματα οχι αστεια!οι μαιες ειναι διπλα σου συνεχεια κ πριν κ μετα τη γεννα..θα σε φροντισουν πολυ καλα..μονο μια βοηθος θαλαμου ηταν απαισια,μια με καμπουριτσα καπως .ειναι στον κατω οροφο οταν ειχα νοσηλευτει για μια μικρη διαρροη π ειχα 3 βδομαδες πριν γελλησω..μου εσπασε τα νευρα μιλαμε...

Αυτα τα νεα!Μπορεις να με ρωτησεις οτι αλλο σουρθει κ το πιο απλο αν μπορω να βοηθησω...Κατανοω το αγχος σου γιατι κ γω ετσι ημουν κ ηταν κ η πρωτη φορα που εγινα μαμα οποτε καταλαβαινεις..Φιλια πολλα!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι αν τύχει να έχει η δική σου μαία βάρδια εκείνη την ώρα τι γίνεται?

 

Θα ειναι διπλα σου κυριως αλλα θα πηγαινει κ λιγο στις αλλες...αλλα κυριως διπλα σου..ποια μαια εχεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καν έγκυος, οποτε..... δεν έχω και μαία.....

Απλώς σε αυτά που λέγατε γεννήθηκε και αυτό το ερώτημα, πληροφοριακά.

 

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ο γιατρος μου ειναι και στο Αρεταιειο και επελεξα να γεννησω εκει λογω οικονομικων. Ρωτησα τον γιατρο για μαια και μου ειπε οτι θα πληρωσω εξτρα. Δηλαδη τι; Αν δεν πληρωσω θα με αφησουν ετσι; Μηπως θα ειναι ηδη εκει καποια μαια για να με βοηθησει; Δεν γνωριζω πως λειτουργει το συγκεκριμενο νοσοκομειο. Αν υπαρχει μαια τοτε ποιος ο λογος να πληρωσω; Μπορει καποια αν γνωριζει να με βοηθησει;

Έχω μια ξαδέλφη και μια φίλη που γέννησαν στο Αρεταίειο. Ξέρω ότι δεν πλήρωσαν χωριστά για μαία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας και από μένα!

Έιμαι καινούργια στην παρέα σας και επειδή είναι να γεννήσω στο Αρεταίειο

διάβαζα το θέμα σας.Τα πράγματα έχουν ως εξής με βάση αυτά που μου είπαν σχετικά πρόσφατα.Γιατρό δεν έχω συγκεκριμένο και με παρακολουθεί ο ειδικευόμενος.Τόσο ο ίδιος,όσο και η προισταμένη μαία(οι μαίες είναι εξαιρετικά κορίτσια,ρωτάτε ότι θέλετε άφοβα)μου είπαν πως εφόσων έχεις ανοίξει καρτέλα εκεί και έκτακτα να σε πιάσουν οι πόνοι έρχεσαι κανονικότατα στο νοσοκομείο και γεννάς.

Τιμούλες δωματίων δεν έχω ρωτήσει ακόμη,διότι είμαι στο πέμπτο μήνα,όταν όμως μάθω θα σας ενημερώσω για όποια ενδιαφέρεται!!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...