Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια και απο μενα.πηρα τηλ στο αρεταιειο και μου ειπανε πως με καισαρικη που θα γεννησω για τετρακλινο δεν πληρωνω τιποτα.3 κλινο ειναι 15 ευρω την ημερα 2κλινο 33 και μονοκλινο 55ευρω.το ταμειο μου ειναι ικα.οντως ετσι ειναι η στο τελος θα μου βγαλουν αλλο κουστουμακι??????ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αααααχ κορίτσια! Στο Αρεταίειο εχθες ξεκίνησαν οι ειδικευόμενοι επίσχεση εργασίας! Το αποτέλεσμα είναι πως αναστέλονται όλα τα χειρουργεία και απ οτι καταλαβα δεν θα λειτουργει και η εφημερία. Ουσιαστικά όποια γέννησε, γέννησε! Μέχρι να λήξει η επίσχεση δεν θα γίνονται απ οτι καταλαβα καθόλου τοκετοι! Εγω ήταν να γεννησω την Τρίτη με καισαρική και ο γιατρός μου μου είπε να μεταφερθούμε στο Λητο ακριβως λόγω της κατάστασης. Εκτως βέβαια αν λήξει εν το μεταξύ η επίσχεση, πράγμα πολύ χλωμο βέβαια γιατί αν δεν τους πληρώσουν σιγα μη λήξουν την επίσχεση!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και απο μενα.πηρα τηλ στο αρεταιειο και μου ειπανε πως με καισαρικη που θα γεννησω για τετρακλινο δεν πληρωνω τιποτα.3 κλινο ειναι 15 ευρω την ημερα 2κλινο 33 και μονοκλινο 55ευρω.το ταμειο μου ειναι ικα.οντως ετσι ειναι η στο τελος θα μου βγαλουν αλλο κουστουμακι??????ευχαριστω

 

Ουσιαστικά επιβεβαιώνεις αυτό που μόλις έγραψα. Επειδή η καισαρική είναι χειρουργείο το ταμείο σου σε καλύπτει για δωμάτιο Γ' κατηγορίας όπου εκεί δεν πληρώνεις τίποτα, ενώ όσο αναβαθμίζεις το δωμάτιο πληρώνεις τη ΔΙΑΦΟΡΑ.

Ρώτησες μήπως αν κ πόσο θα πλήρωνες με Φ.Τ?

 

Πάντως δε θα σε χρεώσουν με τίποτα παραπάνω-ούτε φάρμακα ούτε υγειονομικό υλικό -τουλάχιστον εγώ δεν πλήρωσα κάτι παραπάνω από το κόστος του δωματίου.

Link to comment
Share on other sites

στο φυσιολογικο ισχυει αυτοπου εγραψα πιο πανω εκανα δυο φυσιολογικους τοκετους στο αρεταιειο πληρωνεις κανονικα αν παρεις αλλο δωματιο απο αυτο που σε καλυπτει το ικα...παντως κριμα γιατι κατι ακουστικε κ ακομα κ για κλεισμο του νοσοκομειου...:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα,

 

σήμερα έχω ραντεβού με το γιατρό, θα τον ρωτήσω και θα σας πω για το νοσοκομείο.

Ελπίζω πάντως να μην προκύψει τίποτα διότι χρήματα για ιδιωτικό..γιοκ! Στην ανάγκη θα μου πεις θα τα βρεις..anyway

Ελπίζω μέχρι Ιούνιο που είναι να γεννήσω εγώ να έχει ληθεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

είχα ακούσει κάποια στιγμή ότι θα κλείσει το Αρεταίειο, μήπως γνωρίζετε αν ισχύει και τι συμβαίνει, γιατί ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο

Φαίνεται ότι θα κλείσει το Αρεταίειο τελικά:cry:

http://www.skai.gr/news/greece/article/166798/anastelloun-ti-leitourgia-tous-aretaieio-aiginiteio-/

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω ανοιξει και σχετικο θεμα με τιτλο"15 νοσοκομεια συγχωνευονται σε 5!!!"ριξτε ομως και μια ματια σε αυτο το αρθρο

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/04/blog-post_6227.html#more

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια στο Λητώ ξέρει κάποια για τιμές κλπ?

Επίσης, η αμοιβή του Χασιάκου πόσο πάει????

Σας έχει ζητήσει στανταρ ποσό?

 

 

Πριν 3χρονια που γεννησα στο Λητω ειχε 1900 ο φυσιολ και 2400η καισαρικη.

Τωρα που ειμαι παλι εγκυος δρν εχω ρωτησει ακομα αλλα στο site που ειδα εχει παρι 1400 ο φυσιολ και για καισ 1900? δεν ειμαι σιγουρη.οσο για τον γιατρο δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ακουσα σημερα στην μενεγακη οτι ηδη δεν δεχοντααι αλλες εισαγωγες....κριμα ηταν εκει ο γιατρος μου και προτιμουσα αυτο το μαιευτηριο απο ολα τα αλλα ,βεβαια αλλα παιδια δεν θελω να κανω αλλα και παλι ηταν πολυ καλο νοσοκομειο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τίθεται πλέον θέμα γιατί πληρώθηκαν οι ειδικευόμενοι, όπως ανακοινώθηκε την Τρίτη. Πραγματικά δεν θα το αντέξω να πάω σε ιδιωτικό. Οικονομικά και ψυχολογικά. Άλλωστε και τον Χασιάκο γι΄αυτό τον επέλεξα. Για να είμαι σε δημόσιο. Αλλιώς θα έμενα στον γιατρό μου που τον ξέρω από τα 17 μου.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως να αγχωθώ;....:|

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=1231103646

 

Aπ οτι καταλαβα τα νοσοκομεια θα ανοιξουν συντομα Απλα επειδη το Αρεταιειο και το Αιγινιτειο ειναι πανεπιστημιακα χρηματοδοτουνται απο το Υπ. Παιδειας και συζητουν τωρα να τα "φτιαξουν" ετσι ωστε να ανηκουν στο υπ. υγειας (οπως ολα τα αλλα)

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

χθες ειχα ραντεβου με το γιατρο μου.ειμαι στις μερες μου να γεννησω.μου λεει μεταξυ σοβαρου κ αστειου.......κρατησου γιατι το αρεταιειο ειναι κλειστο...........και τωρα αγχωθηκα απιστευτα.που θα γεννησω καλεεεεεεεε......ο γιατρος -αν και καθηγητης εκει -δεν ηξερε να μου πει τι θα γινει τελικα.μηπως γεννησε προσφατα καποια κοπελα?γνωριζετε κατι??

Link to comment
Share on other sites

χθες ειχα ραντεβου με το γιατρο μου.ειμαι στις μερες μου να γεννησω.μου λεει μεταξυ σοβαρου κ αστειου.......κρατησου γιατι το αρεταιειο ειναι κλειστο...........και τωρα αγχωθηκα απιστευτα.που θα γεννησω καλεεεεεεεε......ο γιατρος -αν και καθηγητης εκει -δεν ηξερε να μου πει τι θα γινει τελικα.μηπως γεννησε προσφατα καποια κοπελα?γνωριζετε κατι??

να σου πω και εμενα ο γιατρος μου ειναι καθηγητης εκει και με οσα ακουω θελω να παω για μια ψιλοεπεμβαση και δεν ξερω που...θα τον παρω τηλ και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ηρθε κ η σειρα μου να ρωτησω... ξερει καμια κοπελα εχω τον σαλακο δεχεται ραντεβου στα τακτικα ιατρεια? δηλαδη σαν να πηγαινω επισκεψη κ να πληρωσω τα 5 ευρω που ειναι να πληρωσεις επισκεψη επειδη καθε φορα πηγαινα και εσκαγα 50ευρα και ντρεπομαι να των παρω να ρωτησω.....,, επισεις θελω να κανω καλλιεργεια κ παπ...τα κανουν αυτα εκει παπ ξερω ναι αλλα καλλιεργεια δεν εχω κανει ποτε ξανα εκει... και γενικα δεχονται ακομα ραντεβου η παει το εκλεισαν για τα καλα???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι απο εμένα. Είμαι στην 25η εβδομάδα, γεννάω Αύγουστο(πρώτα ο Θεός). Ίσως είναι λίγο νωρίς για τέτοιες ανησυχίες, αλλά πάντα έτσι κάνω αγχώνομαι από νωρίς. Σκέφτομαι να γεννήσω ή στο Λητώ ή στο Αρεταίειο. Αν επιλέξω το δεύτερο θα το κάνω γιατί πιστεύω πως εκεί θα υπάρχει μεγαλύτερη ασφάλεια για μένα και ο μωρό. Έχω όμως αρκετές απορίες παρόλο που διάβασα αρκετά εδώ στο φόρουμ. Ξέρετε μήπως αν μπορώ να πάω στο Αρεταίειο και να τους ρωτήσω αυτά που θέλω; Σου δείχνουν το χώρο, όπως κάνουν στα ιδιωτικά; Επίσης με ανησυχεί αν θα έχει τελικά προσωπικό με όλα αυτά που γίνονται με την οικονομική κρίση(αυτό θα μου πείτε δεν μπορεί να το ξέρει κανείς). Τέλος, επειδή τον Αύγουστο λογικά θα έχει ζέστη, γέννησε καμία εκεί καλοκαίρι να μου πει τι συνθήκες επικρατούν; Ζέστη, δροσιά; (Χαζή απορία,αλλά δεν ξέρω τι ρούχα να πάρω μαζί μου ούτε για μένα ούτε για το μωρό-με μακρύ μανίκι με κοντό). Χώρια που επειδή είναι το πρώτο μου δεν ξέρω καν αν θα καταφέρω να υπολογίσω σωστά το νούμερο για τα ρουχαλάκια του μωρού. Συγγνώμη για τη φλυαρία κι ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κορίτσια ηταν να γεννήσω στο Αρεταίειο στις 24/3 και τελικά λόγω της επίσχεσης γέννησα στο Λητώ. Τώρα δεν ξέρω τί ακριβώς γίνεται, αλλά πριν 3 μέρες που πήγα στον γιατρό μου στο νοσοκομείο να με δει, στις παραλαβές δεν υπήρχε μαία και ήταν ένας ειδικευόμενος μόνος του. Εν ολίγις, απο προσωπικό πρέπει να έχουν τρομερή έλειψη.

Για την επάρκεια του προσωπικού γενικά, θα σας πώ πως πάντα υπήρχε θέμα. Το 2007 που γέννησα το γιό μου, ήταν μόνο 2 μαίες στη βάρδια. Καλώς ή κακώς, είναι πολύ λίγες. Το καλό ήταν πως ήταν πρόθυμες, αλλά αριθμητικά ανεπαρκείς.

Οσο για το αν μπορείς να επισκευτεις τους χόρους, δεν νομίζω. Εγω ήθελα να μπώ στην κλινική για να χρησιμοποιήσω την αίθουσα θηλασμού για να αντλήσω το γάλα μου και μου ειπαν πως δεν επιτρέπεται και είναι μόνο για τις λεχώνες.

Στο Λητώ έδωσα 2100 μαζί με τα φάρμακα για καισαρική. Το θετικό εκεί ήταν πως έχει προσωπικό. Οι μαίες είναι πολλές και πρόθυμες να βοηθήσουν. Ενημερώνουν και προωθούν ουσιαστικά τον θηλασμό.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και εγώ στο ΛΗΤΩ θα γέννηση είναι το πιο οικονομικό στην αγορά και θα μου στοιχίσει το ΛΗΤΩ που ρώτησα περίπου 1600 και ο γιατρός μου θα μου πάρει αμοιβή 1100ε .και το κυριότερο θα ειμαι σε ιδιωτικό με ασφάλεια και το γιατρό μου συνέχεια δίπλα μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...