Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι γιατροί ουρλιάζουν στα παιδιά?..


Recommended Posts

Καταγγελία..καλά εγω θα τους ξεχ σει στα σίγουρα , θέλεουν να λέγοντε και παιδοοδοντίατροι..σε ποια περιοχή είναι το "ιατρείο" ? Μην την πατήσει κανένα άλλο παιδάκι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλα τι να πω αισχος και παλι αισχος.....

γιατροι και να εχουν τετοια συμπεριφορά.

Ελεος !!!!! Μετα σου λεει "μορφωση".

Για μενα αμορφωτοι τελειως ειναι !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ισως τελικά το να προσπαθείς καμια φορά να κρατήσεις ενα επίπεδο και να δείξεις μια ανωτερότητα δεν ειναι και τοσο καλό.

Αυτο το λέω γιατι και εμεις θα αντιδρουσαμε ακριβώς σαν και εσάς....δηλαδή θα καναμε τις παπιες.....και θα φεύγαμε αλλα εφοσον φτασει ο κομπος στο χτένι.

Τελικά ομως αυτή η παθητική συπεριφορά δεν εινα παντα η καλύτερη γιατι δυστυχως βαζεις σε κινδυνο την προσωπική σου υγεια για χαρη καποιων αγνώστων.

 

angela θα ηθελα τα στοιχεία της οδοντιατρους γιατι μενω κοντα σχετικα με γλυφάδα, και αχρείαστα να είναι .

Αν μπορείς σε παρακαλώ στείλε μου ενα πμ.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγόνη, δεν άντεξα ούτε καν να διαβάσω όλο το ποστ σου! Φρικιαστικό μου φάνηκε, αυφού εγώ τρόμαξα, φαντάζομαι τι θα έπαθε το παιδί!!!

 

Αυτός ο "κύριος", δεν μου φαίνεται κανονικός παιδοδοντίατρος!!

 

Εμείς πήγαμε πριν μερικές μέρες σε ένα παιδοδοντίατρο, που έβγαλε στην κόρη μας τα 2 μπροστινά κάτω δόντια, γιατί φύτρωνε το καινούριο από την μέσα πλευρά παράλληλα.

 

Λοιπόν, η μικρή είχε μια υπέροχη εμπειρία!! Με DVD μίκυ στην οροφή για να βλέπει όπως ήταν ξαπλωμένη στην καρέκλα, με γλυκειά συμπεριφορά του γιατρού, να της δείχνει όλα τα εργαλεία που θα χρησιμοποιούσε και να της εξηγεί τι κάνει το καθένα για να μην τρομάξει, ήρεμο περιβάλλον και από τις κοπέλες που ήταν γύρω, με δωράκι στο τέλος.

 

Σκέψου ότι της έκανε ένεση και δεν το πήρε χαμπάρι η μικρή!!!

 

Εγώ είχα μπίξει τα νύχια μέσα στα χέρια μου από την αγωνία, κι ο γιατρός της έβαλε μια αλοιφούλα και μετά ένα "σπρέυ" (έκανε την ένεση) για να "κοιμηθούν τα δοντάκια" και ούτε πόνεσε, ούτε τρόμαξε, τίποτα απολύτως!!!

 

Αφού στο τέλος του είπα ότι θέλω κι εγώ να έρχομαι εδώ :P

 

Δεν είναι λοιπόν οι σωστοί παιδο...γιατροί (οποιασδήποτε ειδικότητας) αγροίκοι και μπαμπούλες σαν αυτόν που πήγες!! Ψάξε να βρεις ένα καλό, γιατί από τώρα θα πρέπει να δημιουργήσει το παιδί σου καλή σχέση με τον οδοντίατρο.

 

Ρώτα στο φόρουμ ποιος είναι καλός στην Αθήνα και πήγαινε σ'αυτόν, έστω και μόνο για καθαρισμό, για να δει το παιδί ότι δεν είναι όλοι έτσι και να μην του μείνει η τρομάρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Παιδιά, την πήγα εχθές στον δικό μου, που είναι ένας γλυκύτατος νέος άνθρωπος που συνέχεια χαμογελά.

Όλα γίνανε μέσα από το παιχνίδι, την έβαλε να διαλέξει δωράκι και ούτε στην καρέκλα την έβαλε να κάτσει.. και για να μην τα πολυλογώ στο τέλος η κόρη μου τον αγκάλιασε, του έδωσε φιλάκι και τον κάλεσε και σπίτι μας να παίξουνε!

Αχ... αλλά έτσι είναι.. Υπάρχουν άνθρωποι και ...υπάνθρωποι.

Ο άψογος τρόπος βέβαια που αντιμετώπισε το παιδί μου ο δικός μου γιατρός, με έκανε να εξαγριωθώ ακόμα περισσότερο με τους άλλους..!

Τώρα φαντάζουν ακόμα πιο απάνθρωποι!! :evil::evil:

Τέλος πάντων. Εάν κάποιο μέλος μένει στα Βόρεια Προάστεια ευχαρίστως να του συστήσω τον δικό μας γιατρό. Είναι ένας υπέροχος άνθρωπος. Βρίσκεται στην Κηφισιά.

Και δεν θά πρεπε να δεχόμαστε τίποτα λιγότερο απ' αυτό..

Σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ παιδιά για την υποστήριξή σας. Με βοηθήσατε πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιγόνη μου, πολύ στενοχωρήθηκα με αυτά που περάσατε...

 

Θα το ξεχάσει η κορούλα σου, ευτυχώς που άμεσα την ανέλαβε ο άλλος γιατρός και της διόρθωσε τις εντυπώσεις...

 

Προσπαθώ να έρθω στη θέση σου και να δω τι θα έκανα, και δυσκολεύομαι πολύ... Φαντάζομαι και τις τύψεις που θα νοιώθεις μετά από αυτή την εμπειρία... Θα σου έλεγα πάντως να ξεκινήσεις διαδικασία για καταγγελία γιατί είναι εγκληματικός ο τρόπος που φέρθηκαν αυτοί οι ......"άνθρωποι" να τους πω;; Τέλος πάντων...

 

Κι εμείς πριν μια εβδομάδα πήγαμε στην παιδοδοντίατρο του ταμείου μας για σφράγισμα στη Φοίβη και το είχα τόση αγωνία!!! Σε πληροφορώ πως τα πήρε και τα δυό μέσα στο ιατρείο (έκανε και έλεγχο/καθαρισμό στον Ωρίωνα) και δεν ακούστηκαν μέχρι που βγήκαν περιχαρή και ενθουσιασμένα από μέσα, με τα αυτοκόλλητά τους, χέρι χέρι με τη γιατρό και όλο χαρά να μου περιγράφουν για το ζελέ βατόμουρο και το μπλέ ζελέ και το σπρέι και τον καθρέφτη με τα λουλουδάκια και έπαθα πλάκα, την κοιτούσα καλά καλά :shock::shock:

 

Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να φέρεται έτσι σε παιδάκι, όπως έκαναν στο κοριτσάκι σου... Εδώ εγώ που τα σβερκώνω να τους βάλω ορό και το έχω βάρος μετά.. Όχι να το πετάξει η σκύλα στην καρέκλα το μωρό... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Αντιγόνη πρωτα περαστικά στο παιδί και ευχομαι να μην ξανα έχει ποτε τέτοια εμπειρία!!!!!

Δεύτερον συγχαρητήρια για την ψυχραιμία σας, εγω και μονο που το διάβασα μου σηκώθηκε η τρίχα, ειλικρινά εγω μαλλον δεν θα ειχα τετοια ψυχραιμία!!!!!!

 

Αντιγόνη μου μπράβο που ο γιατρός αυτός αποδείχτηκε πολύ καλύτερος και ήταν ήρεμος με το παιδί και το έκανε να νιώσει άνετα. Όντως υπάρχουν άνθρωποι και υπάνθρωποι... Να είναι περαστικά κι αγύριστα ψυχή μου.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

.. και για να μην τα πολυλογώ στο τέλος η κόρη μου τον αγκάλιασε, του έδωσε φιλάκι και τον κάλεσε και σπίτι μας να παίξουνε!

 

τέλεια :D μπράβο :D

καλή ανάρρωση Αντιγόνη στην μικρή :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιγόνη, αφού δεν τους έσπασες στο ξύλο πάλι καλά να λές, εγω δεν ξερω αν θα κρατιόμουν. Μια φορα ενας παιδιατρος είπε για πλακα στο μολις 5 μηνων μωρο (ουτε δηλαδη φανταζομαι καταλαβαινε πολλά) "να σε βράσω" γιατι γυρνούσε και τα πηρα άγρια, πόσο μαλλον αυτά που λές!

Λοιπον, σίγουρα καταγγελία προτείνω καθώς και μια επιστολή, mail δεν ξερω τι αλλο στον Ευαγγελάτο και στον Τριανταφυλλόπουλο

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Με DVD μίκυ στην οροφή για να βλέπει όπως ήταν ξαπλωμένη στην καρέκλα,

 

!

 

:shock::shock::P

 

κι εγω θελω!!!!

 

 

κι εγω με το grey's anatomy :P

 

 

Xαιρομαι Αντιγονη που ολα πηγαν καλα

κ του παιδιου η ψυχικη κ οδοντικη υγεια ειναι

πλεον σε καλα χερια!!

Link to comment
Share on other sites

Aντιγόνη, κατ΄αρχην περαστικά στη κορούλα σου! Σήμερα διάβασα αυτά που πέρασε η μικρούλα σου και φρίκαρα. Τρομακτική εμπειρία από το γιατρο όχι μόνο για ένα παιδί αλλα και για έναν μεγάλο. Αντιγόνη μου θα σε παρακαλέσω πολύ να γράψεις στο forum τα ονοματά τους, μένω κι εγώ βόρεια προάστια και φοβάμαι μηπως έχω ήδη πέσει πάνω τους. Καλό θα ήταν να μάθουν τα ονόματά τους όλοι αλλά αν θέλεις στείλε μου π.μ..

Και πάλι περαστικά!

Η μικρή μου εμένα όταν ήταν 1,5 χρ έπεσε και ξερίζωσε και τα 2 πάνω μπροστινά δοντάκια της. Τώρα που καταλαβαίνει γελάει και προσπαθει να φαίνονται μόνο τα κάτω δοντάκια της. Ολο την παρηγορώ και της λέω ότι θα βγούνε άλλα και όλο περιμένει. Ευτυχώς η δική σου το έσωσε το δοντάκι της! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΚΟΜΑ ΚΑΘΕΣΑΙ;;; Η ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντιγόνη μου έγινα έξαλλη μάυτό που διάβασα!!!!!!

Τί πέρασες βρε κορίτσι μου!!!Κι εσείς και το παιδί!!!!!! :(:(:(

Το καλό είναι, ότι από τη δεύτερη εμπειρία, η μικρή μάλλον καταλάγιασε και θα της φύγει η πρώτη τραυματική!

Από τη μια θα σου πρότεινα να προχωρήσεις σε καταγγελία, αλλά πάλι δεν ξέρω αν είναι και το καλύτερο, γιατί με τον τρόπο αυτό θα σου γυρίζουν οι αναμνήσεις από το συμβάν!

Νομίζω πώς πρέπει να πράξεις όπως νοιώθεις!

Περαστικά και πάλι στη μικρούλα σου!!! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν είχα μπει χτες και δεν το είδα. .

ΑΙΣΧΟΣ..

εννοείται οτι θα έπαιρνα τηλεφωνο να καταγγείλω την συμπεριφορά, αυτού του οδοντίατρου στον ιατρικό σύλλογο ή οπου αλλού είναι αναγκαίο..

 

Δε θα έπρεπε να λέγεται παιδοδοντίατρος εάν για να κάνει δουλειά σε παιδιά χρειάζεται να τα κακοποιήσει λεκτικά ή συναισθηματικά.

 

Γνωρίζουμε τι χρειάζεται για να ονομαστεί κάποιος παιδοδοντίατρος?

Τι διαφορά έχει το πτυχίο του απο αυτό του κανονιού παιδίατρου?

ας κανουμε μια αναζήτηση αν ξέρει κανείς, να συγκεντρώσουμε στοιχεία να ξέρουμε τι μας γίνεται, γιατί έτσι η όποια καταγγελία θα έχει μεγαλύτερη βάση.

 

εχω και εγώ εμπειρία των μπροστινών δοντιών, πρέπει να ήμουν 6 όταν έσπασε το μπροστινό και εμεινε τριγωνάκι και μετά 8 όταν βγήκε απο άλλο ατυχημα το ίδιο δόντι και επρεπε να ξαναεμφυτευτεί.. ευτυχώς τότε ηταν πολύ καλός ο γιατρός..Κούβελας στην πατησίων. δεν εχω καμια αρνητική εμπειρία απο εκεί. νομίζω ακόμα εκεί βρίσκεται το ιατρείο του.

προτείνω να γίνει επειγόντως λίστα με τους παιδοδοντίατρους που γνωρίζετε ότι είναι πολύ καλοί, αν δεν υπάρχει ήδη κάπου.

βάλτε ονομα διευθυνση τηλεφωνο, παροχές κτλ. (σε νέο τοπικ- και θα το βαλουν οι διαχειριστές ανακοίνωση)

 

Είναι πολύ τραυματικό το όλο θέμα, ευτυχώς Αντιγόνη είχατε τουλάχιστον αυτή την θετική εμπειρία.

 

το θέμα να μπεί εδώ το ονομα και τηλέφωνο, το ξέρετε , πολύ ευκολα αν το πάρει χαμπάρι και το πει καποιος γνωστός του οτι εδω υπάρχει αυτό το θέμα, στέλνει εξώδικο και μας υποχρεώνει να το αφαιρέσουμε, οπότε όποιος το δεί για λίγες μέρες αν είναι.

επίσης ο ρόλος μου δεν με αφήνει να προτείνω αυτήν ή άλλες μεθόδους όπως να κυκλοφορήσει με πμ για παράδειγμα, παρόλο που εκεί δε μπορεί κανείς να αποδείξει κάτι.

( :wink: )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!

 

ΑΠΟΡΩ πως κρατήθηκε ο άντρας σου και δεν τους τουλούμιασε στο ξύλο!

Σφίχτηκε το στομάχι μου .... θυμήθηκα τον γιό μου που ούρλιαζε βοήθεια μέσα στο σχολικό και εγώ άκουγα τις @#%%#@@ δασκάλες οτι είναι ΦΥΣΙΚΟ :twisted: ! Το κ..... μου! :twisted:

Ακόμα, 3 χρόνια μετά αισθάνομαι τύψεις που δεν άκουσα το ένστικτο μου!

 

Μιλήστε στο παιδί και πείτε του οτι δεν είναι όλοι οι γιατροί έτσι! Δυστυχώς, κοιτάνε πως να τα αρπάξουν και όσο πιο γρήγορα να ξεμπερδεύουν! Καταγγελία στον Οδοντιατρικό Σύλλογο!Κι αν έχεις και απόδειξη πληρωμής ακόμα καλύτερα! Θα ξαλαφρώσεις!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Και να σκεφτείτε ότι, τελικά όλο αυτό το σκηνικό έγινε, και πήγαν να την καθηλώσουν στην καρέκλα για κάτι που δεν χρειαζόταν!! :evil:

Ο γιατρός μου μου είπε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να μην κάνουμε τίποτα!

Η ναρθηκοποίηση στα πρώτα δοντάκια ΔΕΝ ενδύκνειται! Επειδή οι ριζούλες είναι λίγες αν της κάνανε ναρθηκοποίηση δεν θα άφηνε το δοντάκι να δέσει σωστά και ίσια και νά ρθει στη σωστή θέση, το οποίο θα δημιουργούσε πρόβλημα στο μόνιμο δοντάκι. Μας είπε ότι θα δέσει 100% και μόνο του! Και ήδη είναι μια χαρά το δοντάκι! Ευτυχώς που φύγαμε και δεν το κάναμε!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ο δικός σου γιατρός είναι σωστός άνθρωπος-γιατρός!!

τουλάχιστον έτσι θα ξεχάσει ποιό γρήγορα το παιδάκι σου! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αντιγόνη λυπαμαι πολύ και μούδιασα όταν διάβασα τί έκαναν οι 2 αυτοί ''καλοί'' γιατροι.Φρίκη...Και πολύ άντεξες...

Εμένα καταρχην στην κόρη μου, γλυκά γλυκά της έδειχνε στο χεράκι τί θα κάνει και μετά πήγαινε στα δόντια.

Εύχομαι περαστικα...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοριτσομάνα!

Είμαστε καλά τώρα! Ευτυχώς που δεν κάναμε αυτό το πράγμα! Αλλά βλέπεις μάλλον κυνηγούσανε το 200σάρι .. :evil:

Βέβαια η φοβία δεν της έχει φύγει ακόμα... Προχτές πηγαίναμε σε κάτι φίλους και στην είσοδο της πολυκατοικίας αρνιόταν να μπει γιατί της θύμιζε το ιατρείο..

Link to comment
Share on other sites

Αντιγόνη μου είμαστε και εμείς ομοιοπαθόντες.

 

Πέρσι τον Οκτώβριο ήρθε η Ζέτα μία μέρα και μου λέει ότι κουνιέται ένα από τα μπροστινά της δόντια. Την κοιτάω και βλέπω ότι οχι μονο κουνιόταν αλλά είχε και διαφορετικό χρώμα από τα άλλα. Ήξερα ότι απένταντί μας υπήρχε μία παιδοδοντίατρος. Καλώ αμέσως και κλείνω ραντεβού για την ίδια στιγμή. Πάμε εκεί και εμφανίζεται μία γιατρός με ύφος δέκα καρδιναλίων. Την παίρνει, την εξετάζει ενώ εγώ άκουγα από έξω την Ζέτα να κλαίει και την γιατρό να ουρλιάζει. Της κάνει και ακτινογραφία χωρίς καν να με ρωτήσει και ο φωστήρας μου λέει ένα αστρονομικό ποσό για το δόντι το οποίο πρέπει οπωσδήποτε να βγάλει. Της λέω ότι θα το κανονίσω και φεύγω άρον άρον από εκεί μέσα. Περιττό να σας πω ότι η Ζέτα μα παρακαλούσε να μην την ξαναπάω σ' αυτή την γιατρό και ακόμα και σήμερα όποτε περνάμε έξω από την εν λόγω πολυκατοικία ακόμα το θυμάται και μου το λέει.

 

Μέσω μίας φίλης που ξέρει από γιατρούς παιδιών βρήκα έναν εξαιρετικό παιδοδοντίατρο, που έχει φερθεί άψογα στην Ζέτα (της ζωγράφιζε ο ίδιος μπαλόνι, της διαβάζουν παραμύθια, κα), αφού να φανταστείτε η Ζέτα με ρωτάει συνέχεια ποτε θα ξαναπάμε. Αρκεί να σας πω ότι το δόντι είναι ακόμα στην θέση του (αφού δεν υπήρχε τελικά ιδιαίτερος λόγος για να βγει πριν την ώρα του ), ενώ στην τελευταία επίσκεψη η Ζέτα κοιμήθηκε στην καρέκλα ενώ της σφράγιζε τα δόντια.

 

Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα, είναι άψογος και πάνω από όλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...