Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΩΡΙΣΜΟΣ......


fistikaki

ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΤΕ  

1.163

  1. 1. ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΤΕ

    • ΝΑΙ
      976
    • ΟΧΙ
      586


Recommended Posts

koutavaki εχεις τοσο δικιο!!εμεις τωρα ειμαστε στο δευτερο παιδακι,κατι το οποιο ηθελε απεγνωσμενα ο αντρας μου ,εχω γεννησει 5 μηνες περιπου και εχω φτασει πλεον με το ζορι να κρατιεμαι να μην χωρισω!Δεν ηταν ποτε ξανα τοσο χαλια η σχεση μας και πραγματικα εχω πεσει απ τα συννεφα γιατι ενω παντα τσακωνομασταν,ειμαστε εντονοι χαρακτηρες και οι δυο,παντα τα βρισκαμε..τωρα δεν γινεται τιποτα,καθε μερα χειροτερη απ την αλλη με μπηχτες και τσακωμους και φωνες..Δεν ξερω αν το παθαινουν οι περισσοτεροι αντρες και αν ειναι φυσιολογικο γι αυτους αλλα εγω δεν αντεχω να συνεχισω ετσι..Σιγουρα εχει πιεστει ψυχολογικα πολυ ειδικα με τη δουλεια γιατι ειναι ασχημα τα πραγματα ειναι δικη του κ αμα κλεισει θα εχουμε μεγαλο προβλημα,νιωθει οτι εχει περισσοτερες ευθυνες πλεον,φταιει κ το οτι δεν εχουμε σχεδον καμια βοηθεια γιατι εχουμε μετακομισει απο την πολη που ειναι οι δικοι μας και τα κανουμε ολα και για τα δυο παιδια οι 2 μας, με αποτελεσμα να ειμαστε ερειπια στο τελος της ημερας,αλλα ποσο ν αντεξω να ειναι ολη μερα με τα μουτρα και τις φωνες?Δεν ξερω αν μετανιωσε που εκανε παιδια ή αν απλα πιεζεται εγω ομως πραγματικα δεν ξερω ποσο θ αντεξω ακομα γιατι ανθρωπος ειμαι και θελω εναν συντροφο να με καταλαβαινει,να ηρεμω και να περναω καλα εστω και ας ειμαστε δυσκολα..Αυτος το εχει παρει ολο το θεμα αναποδα..

Συγνωμη αν κουρασα αλλα πραγματικα αυτο που εγραψες ειναι αυτο που ζω και δεν εχω την παραμικρη ιδεα τι πρεπει να κανω

Ακουσε τωρα και την αντρικη αποψη....

Τα παιδια δοκιμαζουν κατα πολυ μια σχεση και οσο εμεις οι αντρες και αν τα αγαπαμε και παιζουμε μαζι τους το ξεβολεμα μας ζοριζει με τις ευθυνες τους και πιο ευκολα το πεταμε στην απεναντι οχθη τη συζυγο και μανα δηλαδη...επισης και το αγχος για το οικονομικο επιτεινει αυτη την κατασταση...

ο χωρισμος δεν ειναι λυση-γιατι δεν τον θελουμε....

καλοπιασμα θελουμε!!!! στα ειπα ολα τοσο συμπυκνωμενα!!! σκεψου και πραξε αναλογα...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 535
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ωρες ωρες μου ερχεται να του ανοιξω το κεφαλι και μετα να τον κανω μπακια (φιλακια) να γιανει. Καποιες φορες ειναι ανυποφορος αλλα δεν μπορω να φανταστω και την ζωη μου χωρις αυτον...

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2019 at 3:42 ΜΜ, katerina435 είπε:

ωρες ωρες μου ερχεται να του ανοιξω το κεφαλι και μετα να τον κανω μπακια (φιλακια) να γιανει. Καποιες φορες ειναι ανυποφορος αλλα δεν μπορω να φανταστω και την ζωη μου χωρις αυτον...

Εγώ να δεις !!! Είναι υγιές πάντως μην σε ταράζει η ιδέα !! ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας..δυστυχως με τον συζυγο εδω και πολυ καιρο δεν τα παμε καλα..το χειροτερο ειναι οτι δεν υπαρχει καμια συννενοηση. α λεω β ακουει και μετα μου λεει οτι του ειπα β..ενω του εξηγω οτι εχω πει κατι τελειως διαφορετικο.του λεω κατι το ξεχναει...μου λεει οτι δεν του το ειπα ποτε..,οπως το περιγραφω ακουγεται πολυ παιδιαστικο .το θεμα ειναι οτι δεν βρικουμε ακρη με αποτελεσμα να τσακωνομαστε συνεχως, εγω ολη μερα κλαιω και στενοχωριεμαι. εχουμε φτυασει στο σημειο να βρισουμε ο ενας τον αλλο οπως αι στον δ......ο. ολα αυτα μπροστα στο παιδι που ναι μεν ειναι μικρο αλλα καταλαβαινει την ενταση.σκεφτομαι πολυ σοβαρα να χωρισω..αλλα δυστυχως τα εσοδα μου εμενα ειναι γυρω στα 250 ευρω το μηνα..δεν φτανουν ουτε για ενοικιο..δουλευω με μαυρα και χωρις ασφαλεια.. νιωθω οτι ειμαι σε αδιεξοδο..πως θα χωρισω?που θα μενω?σε κμ περιπτωση δεν προκειται να δεχτω να μου πληρωνει το ενοικιο πχ..δεν ξερω αυτη την στιγμη που γραφω κλαιω..αν ξερει κπ κατι αν μπορω να απευθυνθω καπου..αν υπαρχει καποιο επιδομα που θα μπορουσα να περνω..ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Ποσό καιρό συμβαίνει αυτό ; 

Εχετε κάτσει να συζητήσετε ήρεμα ; 

Θα υπήρχε περίπτωση να δείτε κάποιον ειδικό να σας κατευθύνει ; 

Εσυ εκτός του χαμηλού εισοδήματος , έχεις από κάπου βοήθεια ; Πχ μαμά που να σε βοηθήσει με το παιδί ; 

Εγώ να σου πω την αλήθεια είμαι της άποψης ότι χωρίζω μόνο σε ανίατες καταστάσεις πχ τζόγο, βία κλπ αλλιώς όλοι οι άντρες τα ίδια κάνουν (Α δεν τον άκουσα ! Α δεν το πρόσεξα ! Α το ξέχασα κλπ κλπ ) 

Θα δεχόταν ένα ραντεβού εκτός σπιτιού να συζητήσετε για τη σχέση σας ;;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να βάλω φιτιλιές, αυτο οου περιγραφεις μοιαζει με ενα χαρακτηριστικό των χειριστικων ανθρώπων που λεγεται στην ψυχολογια gaslighting, οπου σου διαστρεβλώνουν την πραγματικοτητα συνειδητα ή και ασυνείδητα για να χειριστούν καταστασεις. Σου το λεω για να το ψαξεις με ψυχολόγο ή συμβουλο σχεσεων, αν σε ενδιαφερει. Και δεν το λεω για να το παίξω καποια πολυ άνετη, εχω την υποψία οτι κ ο αντρας μου το κανει καποιες φορες οποτε δεν κανω την εξυπνη οτι δεν πρεπει να το ανεχθείς κλπ κλπ. Κατα τ αλλα συμφωνω με @Macgyver στο θεμα των χωρισμών γενικα. 

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο συμβαινει αυτο? Το παιδακι σας ποσο ειναι?

 

Μεγαλη πιθανοτητα να ειναι μια κακη φαση που θα περασει. Η καθημερινοτητα φερνει προβληματα στην σχεση ενος ζευγαριου και πολλες πολλες δοκιμασιες...Η κουραση και το παιδακι που ερχεται κανουν τα προβληματα να μοιαζουν μεγαλυτερα, τα λογια πιο βαρια...Μηπως λοιπον μεσα στο μυαλο σας η τριβη της καθημερινοτητας, οι ευθυνες, η κουραση κτλ μεγαλωνουν καποια πραγματα ενω δεν ειναι και τοσο μεγαλα? Εχει διαφορα αν δεν μπορειτε να συννενοηθειτε για το σουπερ μαρκετ ή για μια κοινη γραμμη απεναντι σε τριτους ας πουμε...Καταλαβες τι εννοω? Δηλαδη καταληγετε να μαλωνετε γιατι καποιος δεν εφερε σπιτι το γαλα ή γιατι αναφερθηκε κατι στους γονεις σας που δεν ηθελες εσυ ? (εντελως ασχετο παραδειγμα ετσι?) Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω γιατι πραγματικα απο αυτα που γραφεις δεν μπορω να καταλαβω ακριβως την σοβαροτητα...

 

Οπως και να εχει, η ελλειψη επικοινωνιας ειναι κατι που με καλη θεληση, με πολυ πολυ ηρεμη συζητηση, μπορει να λυθει...Κατα την γνωμη μου, προσπαθηστε να κατανοησετε ο ενας τον αλλο, απο που προερχεται ολη αυτην η ενταση και η κακη επικοινωνια...Την ωρα που θελεις να βρισεις τον αντρα σου, προσπαθησε να θυμηθεις ολα αυτα που σε ενωνουν μαζι του, αυτα που αγαπας σε εκεινον, και δωσε τοπο στην οργη..Μερικες κουβεντες δεν πρεπει να λεγονται μεσα στο ζευγαρι για μενα... Ο σεβασμος ανεξαρτητα απο τον θυμο και τα νευρα, το να μην ξεπερνας τα ορια και να λες πραγματα που δεν ξεχνιουνται και πληγωνουν ειναι πολυ σημαντικο...Την επομενη φορα λοιπον που θα τσακωθειτε σπασε τον κυκλο της εντασης εσυ και εφοσον αυτη η κριση σας ξεπερναει σαν ζευγαρι και εφτασες στο σημειο να σκεφτεσαι να χωρισεις, δειτε μαζι εναν ειδικο να σας κατευθυνει...

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Για να φτάσεις σε σημείο να σκέφτεσαι το διαζύγιο σημαίνει πως έχουν γίνει υπερπροσπαθειες. Γιαυτό η μόνη και εσχατη λύση είναι ένας συμβουλος γάμου που κατά 90 τα 100 θα σας βοηθήσει. Αρκεί να χει μείνει κάτι στη σχέση σας ακόμα και στα συναισθήματα σας. Αν τελικά αποφασίσεις να φύγεις είναι  ακατόρθωτο κι αδύνατο να ζήσεις με 250 το μήνα. Όσο για το ενοίκιο, γιατί να μην το πληρώνει? Και για το παιδί σου και για σένα θα το κάνει αλλά κυρίως για το παιδί, αλλά εφόσον εσύ πας με το παιδί.. Και σίγουρα να βρεις κάποια δουλειά γιατί θα χρειαστεί. Πάντως ένα ένα βήμα, το διαζύγιο να είναι το τελευταίο.. 

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τις παραπάνω κοπέλες. Μην παίρνεις απόφασή πάνω στην οργή ή την κακή στιγμή. Πολλά ζευγάρια περνούν κρίση στο γάμο τους. Το μόνο που θα έλεγα να αποφύγετε, είναι οι τσακωμοι μπροστά στο παιδί και οι βρισιές. Δε λέω, θα υπάρξουν στιγμές που θα μιλάτε πιο έντονα μπροστά του αλλά να εξηγείτε πχ "η μαμά και ο μπαμπάς είχαν μια μικρή διαφωνία γιαυτό μίλησαν έντονα, δεν φταις εσύ σε αυτό". Τα μωρά είναι διαισθητικα και αντιλαμβανονται εύκολα τα συναισθήματα και τέτοιες καταστάσεις. Τώρα όσον αφορά τον άντρα σου, για οποίο λογο κι αν τσακώνεστε, μήπως να συζητήσετε το γεγονός να πάτε σε έναν ψυχολόγο? 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου έλεγα ότι τα κορίτσια, αυτή την στιγμή δεν έχεις την ψυχική ηρεμία ώστε να πάρεις μία τόσο μεγάλη απόφαση.

Καταλαβαίνω πως και οι δύο έχετε θέματα που πρέπει να δουλέψετε, καλό είναι είτε να δείτε έναν σύμβουλο γάμου, είτε να μιλήσετε με έναν ψυχολόγο ο κάθε ένας ξεχωριστά.

Το παιδί καταλαβαίνει απόλυτα την ένταση που υπάρχει ανάμεσα σας, για αυτό και ότι απόφαση αν πάρετε θα την πρέπει να γίνει άμεσα ώστε το παιδί να μην ζει τέτοια πράγματα.

Προσωπικά δεν θα χώριζα για έναν τέτοιο λόγο (βέβαια μιλάω με τα δεδομένα της δικής μου σχέσης, η κάθε σχέση είναι διαφορετική). Αν δεν μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον τρόπο που έχετε μέχρι τώρα τότε θα πρέπει να βρείτε άλλον κώδικα. Το ότι έχετε φτάσει στο σημείο να βρίζει ο ένας τον άλλο είναι κάτι άσχημο όμως αν η σχέση πριν από όλα αυτά ήταν καλή τότε σίγουρα με προσπάθεια μπορείτε να κάνετε ένα ρισταρτ.

Η μόνη συμβουλή που θα σου δώσω είναι να μην τσακώνεστε μπροστά το παιδάκι σας....λύστε άλλη στιγμή τις διαφορές σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα έχει κλειδωθεί για νέες απαντήσεις, η ψηφοφορία παραμένει ανοιχτή για καταχώρηση ψήφων.

Θα θέλαμε να παρακαλέσουμε τα μέλη να δημοσιεύουν θέματα συζητήσεων που έχουν να κάνουν με σχέσεις στο σημείο αυτό 

Σχέσεις  http://www.parentscafe.gr/forum/forum/149-scheseis/  

της ιστοσελίδας Parentscafe.gr 

Ευχαριστούμε θερμά και ευχαριστούμε για την κατανόησή σας. 

 

Οι εξής λόγοι συμβάλλουν σε αυτή την ανάρτηση:
- το φόρουμ της ΕΕΕΓ δεν έχει δημιουργηθεί για να υποκαθιστά social media (όπως το facebook κλπ)
- η δεκαετής εμπειρία διαχείρισης έχει οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι δεν είναι εφικτή η διατήρηση ενημερωτικού περιεχομένου (όπως το ορίζει το καταστατικό) ταυτόχρονα με την ύπαρξη/διαχείριση πολλών μηνυμάτων καθημερινών ανταλλαγών για θέματα που δεν αφορούν το σύνολο των αναγνωστών  (αλλά μόνο τα εκάστοτε μέλη που συζητούν το συγκεκριμένο διάστημα) στην ίδια βάση δεδομένων. 
[ Αυτός ήταν και ο λόγος διαχωρισμού των δυο ιστοσελίδων το 2009 κ η δημιουργία του parentscafe.gr ]
 
Παράδειγμα και Σύγκριση
Τι επιτρέπεται στο parents.org.gr  vs  Τι επιτρέπεται στο parentscafe.gr  
Ενημερωτικά θέματα vs  Προσωπικά θέματα 
Ιατρικά παιδαγωγικά αναπτυξιολογικά δημιουργικά, Εγκυμοσύνη vs Είμαι έγκυος ή όχι, Περίοδος, Χοριακή
Παθήσεις, υποστήριξη  vs   Καλημέρα/καληνύχτα, σχέσεις  
  • Μου αρέσει 1

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...