Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ναρκωτικα στην εφηβεια..


Recommended Posts

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣΑΝ ΑΡΗ...

ΜΑ ΕΓΩ ΕΛΠΙΖΩ ΑΚΟΜΑ.

 

Γύρισε πίσω σε έχω ανάγκη, ίσως μαζί νικήσουμε, έχω και εγώ μια εξάρτηση, την αναπηρία μου .δεν μπορώ να την νικήσω μόνος μου, με έχει καθηλώσει, όμως δεν μπορεί να με κάνει σκλάβο της .

 

Το βλέπεις άλλωστε είμαι ελεύθερος, απλώνω τα χέρια της ψυχής, τρέχω με τα πόδια της, βλέπω με τα μάτια της, και αγαπώ, άρα είμαι ελεύθερος .

 

http://clubs.pathfinder.gr/New_Life_Stop_Drugs/336094

 

moysys

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

1.gif

 

Πιάσε τον ήλιο με το χέρι σου

Είναι τόσο μικρός για εσένα , αλλά και τόσο μεγάλος για τον.. κόσμο !!

Βαλε τον ήλιο μέσα στη χούφτα σου ,και θα βγεις από την ..Γκρίζα θάλασσα που σε σκεπάζει .

Θάμπωσε τον κόσμο με την λάμψει του ,για εσένα λάμπει εκεί ψιλά .

 

m m m

 

===========================

 

ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣΑΝ ΑΡΗ...

ΜΑ ΕΓΩ ΕΛΠΙΖΩ ΑΚΟΜΑ.

 

Γύρισε πίσω σε έχω ανάγκη, ίσως μαζί νικήσουμε, έχω και εγώ μια εξάρτηση, την αναπηρία μου .δεν μπορώ να την νικήσω μόνος μου, με έχει καθηλώσει, όμως δεν μπορεί να με κάνει σκλάβο της .

 

Το βλέπεις άλλωστε είμαι ελεύθερος, απλώνω τα χέρια της ψυχής, τρέχω με τα πόδια της, βλέπω με τα μάτια της, και αγαπώ, άρα είμαι ελεύθερος .

 

Και εγώ πονάω Άρη, και εγώ ζητώ συνέχεια παυσίπονα εδώ και χρόνια, τι ειρωνεία όμως, θα μου περάσουν τον πόνο για λίγο, αλλά με τον καιρό θα με σκοτώσουν, η παρενέργειες βλέπεις είναι αναπόφευκτες .

 

Προτιμώ να πονάω Άρη, και όχι να σαπίσω, κατάλαβες Άρη ;;;; δεν θέλω να σαπίσω

 

Περιμένω νέα σου

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣΑΝ ΑΡΗ...

ΜΑ ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ.

 

 

Φίλε μου Άρη σε περιμένω, δεν ξέρω τι σε έκανε να φύγεις μακριά μου.

Ακούω πολλά, μερικά με τρομάζουν, τα περισσότερα δεν μπορώ να τα καταλάβω καν .-

Συμπάθα με, μα άνοιξε την καρδιά σου φίλε μου, δεν θα βοηθήσεις μόνο τον εαυτό σου, θα βοηθήσεις και μένα, σκέψου λίγο δεν είσαι χαζός, ίσως είσαι λίγο φοβισμένος, λίγο αηδιασμένος, δεν ξέρω υποθέσεις κάνω, ίσως γιατί έτσι ένοιωσα και εγώ κάποτε, βλέπεις η ζωή δεν μου χαρίστηκε, την άρπαξα από τα μαλλιά και την ανάγκασα να μου χαμογελάσει, και μη σου φανεί παράξενο αλά αυτό κάνω μέχρι σήμερα.

 

Έτσι επιβιώνω, πόνεσα και εγώ πολύ στη ζωή μου, γνώρισα δυο φορές την ορφάνια, έμεινα παράλυτος από δυο χρονών, στα δέκα μου χρόνια δεν είχα κανέναν, κοιμόμουν όπου έβρισκα, όπου με βόλευε, φοβόμουν, και αυτό ήταν καλό, μερικές φορές ο φόβος είναι καλός συμβουλάτορας Άρη μου, ακόμα και η ήρωες φοβούνται...

 

Έκανα όλες της δουλειές που μπορείς να φανταστής, τον λούστρο, τον λαχειοπώλη, τον τηλεφωνητή στο γενικό κρατικό Αθηνών, δούλεψα σε ράδιο taxi, έμαθα ραδιοτεχνία και έκανα εκπαίδευση στο κρατικό εργοστάσιο αεροπλάνων στη Βουλιαγμένη, μέχρι τον τραγουδιστή έκανα χαχαχα εδώ γελάνε, αλλά ενώ είχα καλή φωνή με πρόδιδαν τα πνευμόνια μου και τα παράτησα.

 

Αγωνίστηκα έκανα οικογένεια, και όλα αυτά τα έκανα μόνο και μόνο για την πάρτι μου, διότι δεν ήθελα να είμαι άχρηστος στην κοινωνία Άρη μου, κατάλαβες ;;;

 

Εσύ μπορείς να κάνεις περισσότερα Άρη, έχεις περισσότερες δυνατότητες , περισσότερες ευκαιρίες απ ότι είχα εγώ, [ αρκεί να το θελήσεις Άρη ].

 

Εσύ έχεις έναν λόγο παραπάνω Άρη μου, έχεις τους δικούς σου ανθρώπους κοντά που σ αγαπάνε, και δεν πρέπει να τους πληγώνεις Άρη .

 

Κάνε κάτι και για αυτούς, χέσε την κοινωνία άμα δεν την γουστάρεις, κάνε κάτι όμως για τους δικούς σου ανθρώπους το αξίζουν .

 

Ο προορισμός τον γονέων είναι να κάνουν ευτυχισμένα παιδιά, και τα παιδιά με την σειρά τους να κάνουν περήφανους τους γονείς τους, έτσι είναι Άρη.

 

Βέβαια πολλές φορές η ζωή δεν τα φέρνει πάντα βολικά, είναι στο χέρι μας όμως να τα διορθώσουμε Άρη, τα λάθη πάντα θα γίνονται, άλλωστε για εμάς τους ανθρώπους είναι.

 

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΡΑΤΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ, ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΕΤΑΤΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ, ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ, ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΟΥ.

 

ΚΡΑΤΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΡΗ, ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ,

ΔΩΣΕ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥΣ ΣΟΥ.

ΚΑΝΕ ΠΕΡΙΦΑΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ.

ΕΧΕΙΣ ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΒΑΡΕΙΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΑΡΗ.

 

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗ TO ΞΕΧΑΣΕΙΣ.

m m m

 

http://clubs.pathfinder.gr/New_Life_Stop_Drugs/336094

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι καινουργιο μελος και εχω να πω οτι τα ναρκωτικα δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια ΙΔΕΑ που αμα κολλησει στο μυαλο καποιου δυσκολα ξεκολαει ισως και ποτε για αυτο πρεπει ολοι να προσπαθησουμε να τον βοηθισουμε γιατι και εκεινος το ιδιο θα εκανε :idea:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξερω αν αυτα που θα γραψω θα τα διαβασει κανεις..ελπιζω καπως να βοηθησω..

ειμαι 27 χρονων. ημουν ενα ¨καλο¨ παιδι που ομως εχω κανει και εγω βλακειες, πειραματα και ναι εχω ζησει τη ζωη μου...

το θεμα ξερετε ποιο ειναι?? οτι βλεπω τα σημερινα παιδια και...τσατιζομαι, φοβαμαι :oops::oops: . ποτε δεν πιστευα οτι θα ερθω στη πλευρα του γονιου που δεν καταλαβαινει...και ομως προφανως ηρθα.

δεν καταλαβαινω γιατι τα κοριτσακια 14 χρονων ντυνονται και βαφονται σαν μοντελα

δεν καταλαβαινω γιατι οι νεοι ειναι κολλημενοι με τους υπολογιστες, με ανουσια πραγματα..

δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχουν οι emo..

δεν καταλαβαινω πολλα πολλα πραγματα..

σε λιγο ειμαι σιγουρη οτι θα αρχισω να λεω το ηλιθιο εμεις στην ηλικια σας...και αυτο ειναι το λεγομενο χασμα γενεων...

ελπιζω οτι θα βρεθει ενα παιδι στον δρομο μου να μου εξηγησει γιατι. να μου δειξει οτι για καποιον λογο κανει οτι κανει...

ναι δυστυχως ο κοσμος ειναι ΣΚΑΤΑ ο καθενας για την παρτη του.

ειναι λογικο! ο καθενας θελει να εξασφαλισει τα βασικα και πλεον ειναι δυσκολο!πολυ δυσκολο..

απευθυνομαι στους νεους και τους παρακαλω:

ΜΗΝ γινετε οπως οι γονεις σας

ΜΗΝ ακολουθειτε σαν προβατα τον λυκο

ΜΗΝ κανετε οτι ειναι ευκολο

ΜΗΝ αφησετε τη ζωη να περασει και βγειτε ενα καλοκουρδισμενο πιονι

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ

ΕΝΕΡΓΗΣΤΕ

ΠΑΛΕΨΤΕ

υπαρχουν τοσα προβληματα σε αυτον τον κοσμο ομως ενα να λυθει θα εχει γινει μια αρχη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω αν αυτα που θα γραψω θα τα διαβασει κανεις..ελπιζω καπως να βοηθησω..

ειμαι 27 χρονων. ημουν ενα ¨καλο¨ παιδι που ομως εχω κανει και εγω βλακειες, πειραματα και ναι εχω ζησει τη ζωη μου...

το θεμα ξερετε ποιο ειναι?? οτι βλεπω τα σημερινα παιδια και...τσατιζομαι, φοβαμαι :oops::oops: . ποτε δεν πιστευα οτι θα ερθω στη πλευρα του γονιου που δεν καταλαβαινει...και ομως προφανως ηρθα.

δεν καταλαβαινω γιατι τα κοριτσακια 14 χρονων ντυνονται και βαφονται σαν μοντελα

δεν καταλαβαινω γιατι οι νεοι ειναι κολλημενοι με τους υπολογιστες, με ανουσια πραγματα..

δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχουν οι emo..

δεν καταλαβαινω πολλα πολλα πραγματα..

σε λιγο ειμαι σιγουρη οτι θα αρχισω να λεω το ηλιθιο εμεις στην ηλικια σας...και αυτο ειναι το λεγομενο χασμα γενεων...

ελπιζω οτι θα βρεθει ενα παιδι στον δρομο μου να μου εξηγησει γιατι. να μου δειξει οτι για καποιον λογο κανει οτι κανει...

ναι δυστυχως ο κοσμος ειναι ΣΚΑΤΑ ο καθενας για την παρτη του.

ειναι λογικο! ο καθενας θελει να εξασφαλισει τα βασικα και πλεον ειναι δυσκολο!πολυ δυσκολο..

απευθυνομαι στους νεους και τους παρακαλω:

ΜΗΝ γινετε οπως οι γονεις σας

ΜΗΝ ακολουθειτε σαν προβατα τον λυκο

ΜΗΝ κανετε οτι ειναι ευκολο

ΜΗΝ αφησετε τη ζωη να περασει και βγειτε ενα καλοκουρδισμενο πιονι

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ

ΕΝΕΡΓΗΣΤΕ

ΠΑΛΕΨΤΕ

υπαρχουν τοσα προβληματα σε αυτον τον κοσμο ομως ενα να λυθει θα εχει γινει μια αρχη...

 

 

Μα γιατί αναρωτιέσαι αν θα τα διαβάσουμε ? και βεβαίως θα τα διαβάσουμε και θα τα σχολιάσουμε !!

 

Κάπου γράφεις επίσης πώς οι γονείς δεν καταλαβαίνουν !! τι δεν καταλαβαίνουν ? και πώς να καταλάβουνε τις τρέλες τον νέων παιδιών σήμερα με τόσους πειρασμούς τριγύρω ? όταν μάλιστα τα περισσότερα παιδιά δεν συνομιλούν με τους γονείς τους ? αλλά ούτε και οι γονείς συνομιλούν με τα παιδιά τους !! η ζωή είναι έτσι διαμορφωμένη που τα πολλά προβλήματα της επιβιώσεις στερούν την ίδια την οικογένεια από τα παιδιά .

 

Όταν δουλεύουν και οι διό γονείς , ο ένας τρέχει στην ανατολή και ο άλλως στην δύση ! για τον επιούσιο και τα δάνεια ! πώς θα δημιουργήσουν την οικογενειακή θαλπωρή ? κάνοντας μόνο παιδιά ?

 

Όσο για όλα τα άλλα.. δεν θα τα σχολιάσω αναλυτικά.. , γιατί συμπεριλαμβάνονται μέσα στο νόημα που ήθελα να δώσω , και ελπίζω να έγινα κατανοητός .

 

Με σεβασμό και εκτίμηση

 

ΜΩΥΣΗΣ

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ... και να ξέρετε ότι είναι πολύ πιο μεγαλη Η ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΟΡΘΟΠΟΔΗΣΟΥΝ....

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου, Σοφια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμένα το ναρκοτικό μου είναι η μουσική. Δεν μπορώ να την αφήσω, είναι ένα κομάτι από εμένα...

 

Όποτε είμαι στεναχωρημένος πιάνω την κιθάρα, όποτε είμαι χαρούμενος πάλι την κιθάρα πιάνω, κι όποτε ειμαι έτσι στο άσχετο πάλι την κιθάρα πιάνω. Κι όπου πάω προσπαθώ να έχω την κιθάρα μου, κι αν δεν την έχω, φροντήζω να 'χω λίγη καλή μουσική.

Πολοί τα χουν μπερδέψει γι αυτούς που ασχολούντε με τη μουσική και ιδικά γι αυτούς που ασχολούντε με κάτι το πιο περίεργο (hard rock, heavy metal).

 

Ποτέ δε θα παιρνα ναρκοτικά, το θεορώ κάτι το χαζό και το ανούσιο. Προτιμώ η στεναχώρια να βγένει με άγρια power chords σε ρυθμούς της heavy metal παρά να πάρω ναρκοτικά. Κι αν πάλι είμαι ερωτευμένος κι εκείνη δε με θέλει προτιμώ να παίξω πολλά απ τα ελληνικά rock ερωτικά παρά να πάρω ναρκοτικά. Κι αν τα τραγούδια τελειώσουν, θα χει τελειώσει ο πόνος, θα χουν περάσει οι στεναχώριες.

 

Προτιμώ να μην μπω σε μια παρέα αν για να μπω πρέπει να καπνίζω, να πέρνω ναρκοτικά, ή να πίνω, ακόμα και αν εκείνη μου προσφέρει πολλά.

Το ξέρετε ότι πριν πολλά χρόνια οι αμερικάνοι για να διασπάσουν τους χιπις "έντυσαν" τους αστυνομικούς χίπις και τους έστειλαν στις διαδηλώσεις να μοιράζουν ναρκοτικά;;; Μετά απο αυτό πολοί έχουν παρομοιάσει τη rock και τις διάφορες μορφές της σαν κάτι που κολάει άμεσα με τα ναρκοτικά. Σαν κάτι το κακό. Όμως δεν είναι έτσι.

 

Φιλικά,

Σταμάτης Α.,

ένας jazz/blues μπασίστας,

που αγαπάει και την κιθάρα του εκτώς απ το μπάσο,

και πιο άγρια είδη μουσικής,

τα οποία ποτέ δεν ήταν η είχαν κάτι το κακό...

Απλά κάπιοι έχουν μάθει σε ένα άλλο τρόπο ζωής...[/u]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα

με λένε Μάριο και είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ μιας και είμαι καινούριο μέλος.

Είμαι 23 ετών και όπως πολλοί οι νέοι στην ηλικία μου έχουν διάφορα στο μυαλό τους, αλλά θα μιλήσω για το συγκεκριμένο θέμα. Τα ναρκωτικά.

Δεν ξέρω κατά πόσο ανοιχτά πρέπει να μιλήσω και τι λεξιλόγιο πρέπει να χρησιμοποιήσω μιας και δεν σας γνωρίζω.

Παρόλα αυτά θα πω ότι και καπνίζω και πίνω και έχω πειραματιστεί και γύρο από ναρκωτικά. Βασικά, δεν ξέρω εάν είναι πραγματικά ναρκωτικό αυτό το οποίο δοκίμασα διότι στην πρώτη μου κιόλας επαφή , απομακρύνθηκα.

Αυτό το οποίο δοκίμασα το ονομάζει η νεολαία "μαύρο" , αφού το δοκίμασα ένα πράγμα πέρασε κατευθείαν από το μυαλό μου " ποσό βλάκας μπορεί να είμαι για να κάθομαι να καπνίζω αυτήν την αηδία?" βλέποντας γύρο μου φίλους μου να γελάνε χωρίς λόγο και χωρίς να έχει ειπωθεί τίποτα απολύτως.

Δεν ξέρω εάν η αντίδραση μου ήταν σωστή, σίγουρα θα το έχουν σκεφτεί και άλλοι φαντάζομαι , δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που να είναι περήφανος μετά από αυτό, βέβαια θα μου πείτε, "ναι αλλά εσύ καπνίζεις. είσαι γι'αυτο περήφανος?". Η απάντηση μου είναι η έξης "ότι δεν με ενοχλεί στον τρόπο σκέψης μου θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο τραγικό." , "ναι, αλλά το ποτό?" "το ποτό θεωρώ ότι έχει τις ίδιες παρενέργειες με το, λεγόμενο, μαύρο Αλλά για κάποιο λόγο είναι νόμιμο, εν πάση περιπτώσει ανάμεσα στα δυο προτιμώ το ποτό".

 

Πέρα απ'ολα αυτά έχω διαπιστώσει ότι τα περισσότερα άτομα που ασχολούνται με τα ναρκωτικά μιας και γνωρίζω άτομα τα οποία εξακολουθούν και κάνουν ,και ελαφριά αλλά και σκληρά, είναι κυρίως άτομα με οικογενειακά προβλήματα. δεν λέω ότι ευθύνονται οι γονείς για την απόφαση των παιδιών τους , και προφανώς δεν θέλω να θίξω κάποιον από εδώ μέσα, απλά αυτό έχω διαπιστώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

με λένε Μάριο και είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ μιας και είμαι καινούριο μέλος.

Είμαι 23 ετών και όπως πολλοί οι νέοι στην ηλικία μου έχουν διάφορα στο μυαλό τους, αλλά θα μιλήσω για το συγκεκριμένο θέμα. Τα ναρκωτικά.

Δεν ξέρω κατά πόσο ανοιχτά πρέπει να μιλήσω και τι λεξιλόγιο πρέπει να χρησιμοποιήσω μιας και δεν σας γνωρίζω.

Παρόλα αυτά θα πω ότι και καπνίζω και πίνω και έχω πειραματιστεί και γύρο από ναρκωτικά. Βασικά, δεν ξέρω εάν είναι πραγματικά ναρκωτικό αυτό το οποίο δοκίμασα διότι στην πρώτη μου κιόλας επαφή , απομακρύνθηκα.

Αυτό το οποίο δοκίμασα το ονομάζει η νεολαία "μαύρο" , αφού το δοκίμασα ένα πράγμα πέρασε κατευθείαν από το μυαλό μου " ποσό βλάκας μπορεί να είμαι για να κάθομαι να καπνίζω αυτήν την αηδία?" βλέποντας γύρο μου φίλους μου να γελάνε χωρίς λόγο και χωρίς να έχει ειπωθεί τίποτα απολύτως.

Δεν ξέρω εάν η αντίδραση μου ήταν σωστή, σίγουρα θα το έχουν σκεφτεί και άλλοι φαντάζομαι , δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που να είναι περήφανος μετά από αυτό, βέβαια θα μου πείτε, "ναι αλλά εσύ καπνίζεις. είσαι γι'αυτο περήφανος?". Η απάντηση μου είναι η έξης "ότι δεν με ενοχλεί στον τρόπο σκέψης μου θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο τραγικό." , "ναι, αλλά το ποτό?" "το ποτό θεωρώ ότι έχει τις ίδιες παρενέργειες με το, λεγόμενο, μαύρο Αλλά για κάποιο λόγο είναι νόμιμο, εν πάση περιπτώσει ανάμεσα στα δυο προτιμώ το ποτό".

 

Πέρα απ'ολα αυτά έχω διαπιστώσει ότι τα περισσότερα άτομα που ασχολούνται με τα ναρκωτικά μιας και γνωρίζω άτομα τα οποία εξακολουθούν και κάνουν ,και ελαφριά αλλά και σκληρά, είναι κυρίως άτομα με οικογενειακά προβλήματα. δεν λέω ότι ευθύνονται οι γονείς για την απόφαση των παιδιών τους , και προφανώς δεν θέλω να θίξω κάποιον από εδώ μέσα, απλά αυτό έχω διαπιστώσει.

 

πολύ μεγάλο θέμα όντως..

άτομα τα οποία μπλεκουν με ναρκωτικά δεν έχουν απαραίτητα προβληματα.. μπορει είτε να το ξεκιησουν για μαγκιά είτε για να δοκιμασουν απλά είτε για να ξεφύγουν

η ζωή πάντως σαν άνθρωπο ένα πράγμα μου έχει διδάξει και μάλιστα με τον ποιο σκληρό τρόπο..

σώσιμο δεν έχεις απο αυτό το πράγμα στο μόνο πράγμα που οηδηγεί ειναι στο τάφο. όσο και να προσπαθεις να ξεφύγεις δεν τα καταφέρνεις ..

εγω δεν ήμουν ποτέ χρήστρια αλλα δυστυχώς είχα φίλη που ήταν και λυπάμαι πολύ που όταν μου το είπε δεν το είπα στους γονείς της,.. ίσως σωζώτανε .. έγω νόμιζα πως μπορουσα να την βγάλω απο αυτό το κύκλο .. δυστηχως δεν τα κατάφερα .. πέθανε 19 χρονών.

Τελος πάντων πολλά είπα πάλι,

αν αγαπάς την ζωή σου απλά μείνε μακρία όσο πιο μακρια μπορείς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την εφηβεια την περασα και εγω με προβληματα που με στενοχωρουσαν πολυ , παρα πολυ, ΠΟΤΕ ομως δεν σκεφτηκα να αυτοκτονησω με τα ναρκωτικα. Αυτο που ποτε δεν μπορω να καταλαβω και αρνουμαι να το δεχτω ειναι αυτη την καραμελα απο περιεργια, για την παρεα, για να τραβηξω την προσοχη κτλ. Αυτα ειναι δικαιολογιες γιατι κανεις δεν θελει να παραδεχτει οτι γουσταρει που αρχιζει τα ναρκωτικα και μετα κλαιγεται οτι δεν μπορει να ξεφυγει. Ξερω ακουγομαι σκληρη και αδικη για εσας αλλα δεν αντεχω αλλο με αυτο το παραμυθι για τα ναρκωτικα οτι ΄΄ειμουν μικρος και την πατισα και τωρα το μετανιωσα΄΄

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ξαναπω κατι που εχω πει και που ισως φανει σκληρο. Δεν μπορω σε καμια περιπτωση να δικαιολογησω κανεναν που μπλεκει με ναρκωτικα με ολη αυτη την ενημερωση που υπαρχει. Η χαζος πρεπει να ειναι η υπερβολικα επιπολαιος....κατα την ταπεινη μου αποψη παντα!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ξαναπω κατι που εχω πει και που ισως φανει σκληρο. Δεν μπορω σε καμια περιπτωση να δικαιολογησω κανεναν που μπλεκει με ναρκωτικα με ολη αυτη την ενημερωση που υπαρχει. Η χαζος πρεπει να ειναι η υπερβολικα επιπολαιος....κατα την ταπεινη μου αποψη παντα!

ή να αμφισβητεί την ίδια την ενημέρωση

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

ή να αμφισβητεί την ίδια την ενημέρωση

να αμφισβητει τι ακριβως? Αν θελεις να μου διευκρινισεις, μπορουμε να το συζητησουμε. Με την πρωτη ματια που το διαβασα, και αυτο ως επιπολαιοτητα μου φαινεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Λαΐδα και marchalina

το θέμα των ναρκωτικών δεν ξεκινά από έλλειψη ενημέρωσης. Ομοίως και για το τσιγάρο, το ποτό και οποιουδήποτε άλλου τύπου εξάρτηση. Η έλλειψη ενημέρωσης συμβάλει στο πρόβλημα αλλά δεν είναι η αιτία του.

 

Όσο υπάρχουν αιτίες, θα υπάρχουν και εξαρτήσεις. Οι "δοκιμές" και οι "πειραματισμοί", η έκθεση στον κίνδυνο κάτι κρύβουν... και δεν είναι η έλλειψη ενημέρωσης αυτό που κρύβεται πίσω.

 

 

Όσο για τον skaravaios, θα ήθελα να τον ρωτήσω κάτι γιατί δεν το κατάλαβα. Όταν λες "πίνω"... τι εννοείς; Κανένα ποτηράκι πότε-πότε ή συστηματικά; Έτσι όπως τα γράφεις είναι σα να διαλέγεις ποια εξάρτηση θες να έχεις (ή μου φαίνεται εμένα;; :confused:)

 

Επίσης λες ποιες είναι οι σκέψεις σου μετά την πρώτη δοκιμή. Ποιες ήταν οι σκέψεις σου πριν από αυτή;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λαΐδα και marchalina

το θέμα των ναρκωτικών δεν ξεκινά από έλλειψη ενημέρωσης. Ομοίως και για το τσιγάρο, το ποτό και οποιουδήποτε άλλου τύπου εξάρτηση. Η έλλειψη ενημέρωσης συμβάλει στο πρόβλημα αλλά δεν είναι η αιτία του.

 

φυσικα! εγραψα εξαρχης οτι η ενημερωση ειναι μεγαλη για το θεμα αυτο ;).

"Δεν μπορω σε καμια περιπτωση να δικαιολογησω κανεναν που μπλεκει με ναρκωτικα με ολη αυτη την ενημερωση που υπαρχει. "

Link to comment
Share on other sites

φυσικα! εγραψα εξαρχης οτι η ενημερωση ειναι μεγαλη για το θεμα αυτο ;).

"Δεν μπορω σε καμια περιπτωση να δικαιολογησω κανεναν που μπλεκει με ναρκωτικα με ολη αυτη την ενημερωση που υπαρχει. "

 

και τα συναισθηματικα κενα του?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα εχω ξανατοποθετηθει και ειμαι απολυτη

οποιος μπλεκει και κολλαει εχει σαφεστα καποια θεματα και η οικογενεια η οποια διαμορφωνει και διαπλαθει χαρακτηρες εχει τις ευθυνες της

 

γι αυτο το νου μας στα παιδια μας και στη θεση μας διπλα τους απο την ημερα κιολας που θα τα νοιωσουμε στην κοιλια μας,,,

Link to comment
Share on other sites

και τα συναισθηματικα κενα του?
αν θεωρει οτι θα τα καλυψουν οι ουσιες, παρολη την μεγαλη ενημερωση που υπαρχει, ή πολυ επιπολαιος είναι καποιος η απλα δεν 'μπορει' να σκεφτει...αδυνατει.

αυτο ειπα εξαρχης.

Για εμενα αυτα που χαρακτηριζονται ως αιτιες ειναι απλα οι αφορμες. Τετοιες αφορμες ΄ριχνουν' τα ατομα αυτα σε ουσιες, αλκοολ και αλλους εθισμους.

Συναισθηματικα κενα εχουμε ολοι σε αυτες τις ηλικιες...αλλοι μικροτερα και αλλοι μεγαλυτερα....Αρα αυτο απο μονο του δεν μπορει να ειναι αιτια.

Το να μην μπορει να διαχειριστει καποιο μωρο τα συναισθηματικα κενα του, ειναι λογικο. Το να μην μπορει να τα διαχειριστει ενα παιδι ειναι καποιες φορες αναμενομενο.

Το να μην τα διαχειριζεται ενας 18αρης ομως η ενας 20αρης , καθιστα τον ιδιο υπευθυνο καταρχην και μετα οποιονδηποτε αλλο . Εχει για εμενα λοιπον μεγαλυτερη ευθυνη απο αυτην που νομιζει και που προσπαθει να πεισει τους υπολοιπους οτι εχει.

Link to comment
Share on other sites

Λαϊδα, παραβλέπεις κάποιους παράγοντες καθώς και τη δυναμική τους.

 

Έχεις ερωτευτεί, Λαϊδα;

Να βλέπεις δηλαδή πως σε "ορίζει" το συναίσθημα και ενώ η λογική προσπαθεί να σε κρατήσει στα όρια... απλά δεν κρατιέσαι; Ναι είναι υγιές αυτό και όμορφο. Όμως, όσο "ανίσχυρος" νιώθει κάποιος μπροστά στη δύναμη του συναισθήματος, έχω την εντύπωση πως κάπως έτσι θα "παρασύρεται" από άλλου τύπου σκέψεις και παρορμήσεις για να φτάνει να αναπτύξει κάποιον εθισμό.

 

Οι εθισμοί από μόνοι τους έχουν δική τους δυναμική. Και μάλιστα πολύ ισχυρή!

Για να βγει κάποιος από έναν εθισμό, πρέπει να αλλάξει γενικά τρόπο σκέψης, και στάση ζωής.

 

Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι αυτό, όταν έχει μεγαλώσει και γαλουχηθεί αλλιώτικα;

 

Δεν το απενοχοποιώ... μα δε θα τολμούσα να είμαι επικριτική σε ανθρώπους που αγγίζουν τους εθισμους. Κάτι υπάρχει, ακόμα και για την πρώτη δοκιμή, ακόμα και για το "μία μόνο φορά". Κι αυτό το κάτι δεν έχει να κάνει με την ενημέρωση. Γιατί αν ήταν έτσι, τότε δε θα είχαμε κανέναν καπνιστή!

 

Σε καμία περίπτωση δε θα χαρακτήριζα επιπόλαιο κάποιον ή με έλλειψη κριτικής. Μάλλον θα έλεγα πως θα έπρεπε να αναπτύξει νέες δεξιότητες που θα τον έκαναν να μη χρειάζεται καμία εξάρτηση (είτε ουσία, είτε αντικείμενο, είτε πρόσωπο, κτλ)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Στην εφηβεια ειναι παρα μα παρα πολυ ευκολο να μπεις σε μια παρεα που καπνιζουν χασις.Τουλαχιστον στην δικια μου εφηβεια.. στην δικια μου επριοχη(αν και καλη υποτιθεται).Πολλα παιδια χωρις προβληματα (οπως εγω) δοκιμασαν χωρις να χρειαζεται να καλυψουν συναισθηματικα κενα κααι διαφορα τετοια τα οποια επειδη τα εζησα τα θεωρω δικαιολογιες!Οι αιτιες καατα την γνωμη μου και την εμπειρια μου ειναι οι εξης!Οι παρεες.. το αισθημα του ανοικειν.. η περιεργια!Το θεμα ειναι ασχετα ποσες φορες δοκιμασες.. αν η οικογενεια εχει βαλει τις σωστες βασεις αυτο φαινεται στην πορεια και τα παιδια με σωστα προτυπα δεν μπλεκουν παραπερα και σταματανε.Τουλαχιστον αυτο λεει η εμπειριεα μου και απο μενα.. και απο τον αντρα μου και απο ολους τους φιλους και γνωστους που κανανε.Και μη νομιζετε οτι ειχα κακες παρεες.Απλα ειναι πολυ περισσοτερο διαδεδομενο απο τοι φανταζεστε!

Τα σωστα προτυπα σε επανφερουν απο μονα τους στις σωστες επιλογες!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον skaravaios, θα ήθελα να τον ρωτήσω κάτι γιατί δεν το κατάλαβα. Όταν λες "πίνω"... τι εννοείς; Κανένα ποτηράκι πότε-πότε ή συστηματικά; Έτσι όπως τα γράφεις είναι σα να διαλέγεις ποια εξάρτηση θες να έχεις (ή μου φαίνεται εμένα;; :confused:)

 

Επίσης λες ποιες είναι οι σκέψεις σου μετά την πρώτη δοκιμή. Ποιες ήταν οι σκέψεις σου πριν από αυτή;

 

Όταν λέω πίνω εννοώ κανένα ποτηράκι μαζί με την παρεα..και δεν πίνω ποτέ μου άμα οδηγάω εγω..και άμα πιω φροντίζω πάντα να έχω κάποιον στην παρέα που και έχει δίπλωμα αλλά και δεν πρόκειται να πιει

 

τώρα η σκέψη μου πριν δοκιμάσω που με ρωτάς ήταν η ίδια όλες τις φορες..οπως και όταν ξεκίνησα να καπνίζω και όταν πρώτο ήπια ποτό ..."εντάξει, μια φορά δεν βλάπτει" , το τσιγάρο μου άρεσε ...όπως και το ποτό

Link to comment
Share on other sites

Στην εφηβεια ειναι παρα μα παρα πολυ ευκολο να μπεις σε μια παρεα που καπνιζουν χασις.Τουλαχιστον στην δικια μου εφηβεια.. στην δικια μου επριοχη(αν και καλη υποτιθεται).Πολλα παιδια χωρις προβληματα (οπως εγω) δοκιμασαν χωρις να χρειαζεται να καλυψουν συναισθηματικα κενα κααι διαφορα τετοια τα οποια επειδη τα εζησα τα θεωρω δικαιολογιες!Οι αιτιες καατα την γνωμη μου και την εμπειρια μου ειναι οι εξης!Οι παρεες.. το αισθημα του ανοικειν.. η περιεργια!Το θεμα ειναι ασχετα ποσες φορες δοκιμασες.. αν η οικογενεια εχει βαλει τις σωστες βασεις αυτο φαινεται στην πορεια και τα παιδια με σωστα προτυπα δεν μπλεκουν παραπερα και σταματανε.Τουλαχιστον αυτο λεει η εμπειριεα μου και απο μενα.. και απο τον αντρα μου και απο ολους τους φιλους και γνωστους που κανανε.Και μη νομιζετε οτι ειχα κακες παρεες.Απλα ειναι πολυ περισσοτερο διαδεδομενο απο τοι φανταζεστε!

Τα σωστα προτυπα σε επανφερουν απο μονα τους στις σωστες επιλογες!

συμφωνω. Για αυτο εγραψα οτι δεν μπορω να δικαιολογησω καποιον που μπλεκει και οχι καποιον που δοκιμαζει. ;)

 

Alcyon δεν ειμαι επικριτικη. Λεω μια αποψη που διαφερει απο την 'καραμελα' της δικαιολογιας . Επικριτικη θα ημουν αν αναφερομουν σε καποιο συγκεκριμενο ατομο με συγεκριμενη σταση ζωης.

Οι δεξιοτητες αν δεν εχουν αναπτυχθει μεχρι τα 18 και 20, δυσκολα, πανδυσκολα αναπτυσσονται αργοτερα.

Ναι εχω ερωτευτει...δεν ξυπνησα βεβαια και καποιος μου ειχε κανει μαγια ;). Αφησα το περιθωριο, την πορτουλα την ανοιχτη, ωστε να με γοητευσει καποιος....και φυσικα να τον ερωτευτω.

Το 'περιθωριο' αυτο, δεν το αφησα για ολον τον κοσμο ....δεν ημουν ερμαιο, οχι....Αφεθηκα οταν θεωρησα οτι αξιζει να αφεθω....

Αν καποιος θεωρει λοιπον οτι αξιζει να αφεθει σε ουσιες, καποιο προβλημα εχει για εμενα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...