Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νυχτερινο σφιξιμο..κολικοι ή κατι αλλο?


Recommended Posts

ειπα να το βαλω και θεμα μπας και εχω καποια συγκεκριμενη γνωμη..

 

η μικρη μου (27 ημερων) τις νυχτες κυριως (σπανιοτερα ημερα) στον υπνο της σφιγγεται (οπως οταν ειμαστε δυσκοιλιοι και σφιγγομαστε) και ετσι κανει συντομους και κακους υπνους δηλαδη στη μια-μιαμιση ωρα εχει ξυπνησει η εχει αυξησει την ενταση στα σφιξιματα δηλωνοντας την δυασφορια της..δεν κλαιει. Τις νυχτες κακακια κανει λιγες φορες εως και καθολου και συνηθως την πιανει μαζεμενα οταν παμε να την αλλαξουμε στην αλλαξιερα οπου της κραταμε τα ποδαρακια ψηλα και λυγισμενα, μετα ξανακανει κακακια μεσα στην ημερα..

τελος παντων το προβλημα μας ειναι η νυχτα και το σφιξιμο που μπορει να κραταει ωρες..μαλιστα παρατηρησα οτι εκνευριζεται κιολας αλλα παραλληλα αναζητα το στηθος μου για να θηλασει πραγμα το οποιο κανει ενενοχλητα..

η παιδιατρος μου ειχε πει οτι ειναι μικροι κολικοι..το θεμα ειναι αν οντως ειναι κολικοι η αν εχει καποιο αλλο προβλημα με τις κενωσεις και πως αντιμετωπιζεται γιατι ειναι πλεον σε καθημερινη βαση και ταλαιπωρειται πολυ η μικρη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


είναι κολικοί απλά μικρόι όπως σου είπε η γιατρός! κι εμένα το ίδιο ακριβώς έκανε! μετά από λίγο αεριζόταν και ηρεμούσε μέχρι να την ξαναπιάσει! θα φύγουν σιγά σιγά!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το ίδιο κάνει και πεφτει και πολύ κλανια ταυτόχρονα.. Αυτό γίνεται συνήθως στις 6 που ξυπνάει και ενω ξανακοιμάται αμεσως, στον υπόλοιπο υπνο της σφίγγεται συνέχεια και βγάζει θορύβους (αλλά δεν ξυπνάει). Εγω σε δυσκοιλιότητα το είχα αποδωσει (γιατί εχουμε προβληματακια τελευταία). Δεν ηξερα ότι μπορει να είναι κολικοί.

 

p.s. Για ελα στην ενότητα "κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης" στο "10ος μήνας και βαλε" γιατί εγω εχω και αλλες απορίες να μου πείς τη γνωμη σου!!

Link to comment
Share on other sites

Κι'εμεις εχουμε το ιδιο θεματακι απο εχθες και νομιζα πως ειναι δυσκοιλια....

 

 

.png

 

Ειρηνακι τωρα ειδα ότι εισαι Αργυρουπολίτισα!!Γειτόνισσες είμαστε..Ανω Γλυφαδα εμείς..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και καλα..οταν τα μικρα σας εχουν σφιξιματα τη νυχτα ενω κοιμουνται εσεις τι κανετε?

 

εγω προσωπικα δεν κοιμαμαι και αν δεω οτι εντεινονται την σηκωνω και την θηλαζω..ετσι καπως ηρεμει και ξανακοιμαται

Link to comment
Share on other sites

Είναι μάλλον κολικοί, είναι μια μεταβατική περίοδος που τώρα το σύστημα άρχισε να δουλεύει και θα στρώσει σιγά-σιγά, όσο πιο πολύ θηλάζεις και δεν δίνεις συμπλήρωμα τόσο το καλύτερο.

Για να πεις οτι ένα μωρό είναι δυσκοίλιο, πρέπει τα κακάκια του να είναι σαν κακά κατσίκας, πολλά μωράκια σφήγκονται για να τα κάνουν, είναι φυσιολογικό δεν είναι σημάδι δυσκοιλιότητας, είναι κάτι που θα περάσει κι αυτό με τον καιρό όπως και οι κολικοί!!!

Μπορείς να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου να του δίνεις λίγο χαμομηλάκι που τα βοηθάει πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δεσποινα γειτονισσα!!!!!!!!!!!!Super!!!

Τελικα ναι κι'εμεις κολικους εχουμε.........Ο παιδιατρος μου ειπε να παρω το infacolic και να μην της δωσω χαμομηλι....Δεν ξερω τι να κανω γιατι δεν θελω να παρει απο τωρα φαρμακα!!!!!?????

 

 

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δεσποινα γειτονισσα!!!!!!!!!!!!Super!!!

Τελικα ναι κι'εμεις κολικους εχουμε.........Ο παιδιατρος μου ειπε να παρω το infacolic και να μην της δωσω χαμομηλι....Δεν ξερω τι να κανω γιατι δεν θελω να παρει απο τωρα φαρμακα!!!!!?????

 

 

 

.png

 

Παρε infacolic!!Εμεις σωθηκαμε..5 Φορες της το έδωσα (μόνο το βραδυ γιατι την επιαναν 10-1 οι κολικοί ) .Και κολικοί ΤΕΛΟΣ!!! Δεν ξαναεμφανισε, δεν της το ξαναεδωσα!!

Παντως είναι τελειως αθωο από ότι λένε οι παιδίατροι. Και αν διαβασεις τις οδηγίες λένε ότι δεν απορροφαται καθόλου από τον οργανισμό..

Να προσθέσω ότι εμένα το εφτυνε κιολας το μισό αλλά παρόλα αυτά δουλεψε.. (Αν οι κολικοί κρατάνε λίγο κανε υπομονή και μην δωσεις τίποτα). Εμείς της δωσαμε γιατι εκλαιγε 3 ωρες κάθε βραδυ για μια εβδομάδα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που περιγράφεις prosperous το κάνει και η μικρή μας ... και εγώ σε κολικούς το απέδιδα ... δεν ήξερα ότι υπάρχουν οι μικροί και οι μεγάλοι :lol::lol: !!!

Όσο για το τι κάνουμε;;; Υπομονή ... τι άλλο μπορούμε να κάνουμε οι μάνες :lol::lol::lol: ...

Πως γίνεται όμως βρε παιδί μου και όλα τα "κουλά" τη νύχτα τους πιάνουν που κουτουλάμε και εμείς απο τη νύστα :roll::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δεσποινα γειτονισσα!!!!!!!!!!!!Super!!!

Τελικα ναι κι'εμεις κολικους εχουμε.........Ο παιδιατρος μου ειπε να παρω το infacolic και να μην της δωσω χαμομηλι....Δεν ξερω τι να κανω γιατι δεν θελω να παρει απο τωρα φαρμακα!!!!!?????

 

 

 

.png

 

Παρε infacolic!!Εμεις σωθηκαμε..5 Φορες της το έδωσα (μόνο το βραδυ γιατι την επιαναν 10-1 οι κολικοί ) .Και κολικοί ΤΕΛΟΣ!!! Δεν ξαναεμφανισε, δεν της το ξαναεδωσα!!

Παντως είναι τελειως αθωο από ότι λένε οι παιδίατροι. Και αν διαβασεις τις οδηγίες λένε ότι δεν απορροφαται καθόλου από τον οργανισμό..

Να προσθέσω ότι εμένα το εφτυνε κιολας το μισό αλλά παρόλα αυτά δουλεψε.. (Αν οι κολικοί κρατάνε λίγο κανε υπομονή και μην δωσεις τίποτα). Εμείς της δωσαμε γιατι εκλαιγε 3 ωρες κάθε βραδυ για μια εβδομάδα..

 

Πηραμε το infacolic εχθες,της το εδωσα 3 φορες και μπορω να πω οτι εχει ηρεμισει αρκετα!!!!!!!!!!! :):):)

 

 

 

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ διαβάζω και ξαναδιαβάζω για τους κολικούς και έχω πελαγώσει...εγώ είμαι δυστυχώς αυτή που έχει το παιδί της τους λεγόμενους μεγάλους κολικούς...κανένα γιατροσόφι, κανένα φάρμακο μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει δουλειά, εμείς δεν έχουμε ώρα που πονάμε, μπορεί να συμβεί όλη μέρα με ελάχιστα μισάωρα ηρεμίας, τα δε βράδια εφιαλτικά...τις πρώτες σαράντα μέρες δεν ήθελα να δώσω τίποτα, μετά έδωσα διάφορα...τίποτα καμία καλυτέρευση...μόνο το χαμομήλι βοηθάει απλά για να τα κάνει πιο γρήγορα με πόνο και σφίξιμο. Τα χω δει όλα τι να πω.

 

Αυτό το gripe water που λέτε είναι το Nurse Harveys ή άλλο, γιατί αυτό το έδινα επι πόνου και τίποτα δεν έγινε. Δοκίμασα και τι Infacolic μπορώ να πω ότι δυο μέρες τώρα δεν είδα κάτι...κάθε πότε το δίνατε εσείς που το δοκιμάσατε και έκανε δουλειά? Στις οδηγίες λέει πριν από κάθε γεύμα, εγώ θηλάζω ασταμάτητα λόγω κολικών και το δίνω 2-3 φορές τη μέρα και κυρίως το βράδυ.

 

Διάβασα και για ένα άλλο φυτικό και λέω να το δοκιμάσω...πειραματόζωο το έκανα το δόλιο το παιδί μου!

 

Πότε θα γίνει το παιδάκι μου ήρεμο και χαμογελαστό? Αναρωτιέμαι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

υπομονη καλη μου..φανταζομαι ποσο κουραζεστε και οι 2..και κυριως το παιδακι σου που ποναει τοσο πολυ..λιγο υπομονη και θα περασουν..ποσο ειστε τωρα??

λενε οτι μεχρι τον 3 μηνα κρατανε κυριως..

 

υπομονη οπως ολες μας..τιποτα αλλο..και αγκαλιτσες!!!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μας κορούλα έκανε ακριβώς το ίδιο - σφιγκόταν κι έκανε θορύβους σαν το θηρίο στον ύπνο της. Κι εγώ στους κολικούς το απέδωσα κι ο παιδίατρος μου είπε πως όλο αυτό το σφίξιμο και οι θόρυβοι έχουν σχέση με τους κολικούς καθώς επίσης και με το νευρικό σύστημα των μωρών που είναι ακόμα ανώριμο.

Ευτυχώς γύρω στις 30 ημέρες σταμάτησαν όλα αυτά και πλέον κοιμόμαστε ήσυχα όλη τη νύχτα... :D

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρε infacolic!!Εμεις σωθηκαμε..5 Φορες της το έδωσα (μόνο το βραδυ γιατι την επιαναν 10-1 οι κολικοί ) .Και κολικοί ΤΕΛΟΣ!!! Δεν ξαναεμφανισε, δεν της το ξαναεδωσα!!

Παντως είναι τελειως αθωο από ότι λένε οι παιδίατροι. Και αν διαβασεις τις οδηγίες λένε ότι δεν απορροφαται καθόλου από τον οργανισμό..

Να προσθέσω ότι εμένα το εφτυνε κιολας το μισό αλλά παρόλα αυτά δουλεψε.. (Αν οι κολικοί κρατάνε λίγο κανε υπομονή και μην δωσεις τίποτα). Εμείς της δωσαμε γιατι εκλαιγε 3 ωρες κάθε βραδυ για μια εβδομάδα..

 

Ιnfacolic χρησιμοποιούσαμε κι εμείς. Σε σχέση με το infacolic έχω διαβάσει εδώ στο forum πως άλλα παιδάκια τα βοηθά πάρα πολύ και άλλα καθόλου. Εγώ σε σχέση με το δικό μου παιδί είχα παρατηρήσει το εξής: Υπάρχουν μέρες που το παιδί ήταν ήρεμο σαν αγγελούδι και άλλες μέρες που υπεφέρε αν και παίρναμε σταθερά infacolic - άρα και οι σταγονίτσες δεν είναι πανάκεια. Δοκίμασα επίσης να αραιώσω το γάλα με χαμομήλι (όπως μου σύστησε ο παιδίατρος) αλλά δεν είδα καμιά διαφορά - όπως επίσης και να της πιέσω τα ποδαράκια στην κοιλίτσα χωρίς θεαματικά αποτελέσματα . Τις ώρες που είχε κολικούς πονούσε ό,τι κι αν έκανα.

*

Link to comment
Share on other sites

Αχ διαβάζω και ξαναδιαβάζω για τους κολικούς και έχω πελαγώσει...εγώ είμαι δυστυχώς αυτή που έχει το παιδί της τους λεγόμενους μεγάλους κολικούς...κανένα γιατροσόφι, κανένα φάρμακο μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει δουλειά, εμείς δεν έχουμε ώρα που πονάμε, μπορεί να συμβεί όλη μέρα με ελάχιστα μισάωρα ηρεμίας, τα δε βράδια εφιαλτικά...τις πρώτες σαράντα μέρες δεν ήθελα να δώσω τίποτα, μετά έδωσα διάφορα...τίποτα καμία καλυτέρευση...μόνο το χαμομήλι βοηθάει απλά για να τα κάνει πιο γρήγορα με πόνο και σφίξιμο. Τα χω δει όλα τι να πω.

 

Αυτό το gripe water που λέτε είναι το Nurse Harveys ή άλλο, γιατί αυτό το έδινα επι πόνου και τίποτα δεν έγινε. Δοκίμασα και τι Infacolic μπορώ να πω ότι δυο μέρες τώρα δεν είδα κάτι...κάθε πότε το δίνατε εσείς που το δοκιμάσατε και έκανε δουλειά? Στις οδηγίες λέει πριν από κάθε γεύμα, εγώ θηλάζω ασταμάτητα λόγω κολικών και το δίνω 2-3 φορές τη μέρα και κυρίως το βράδυ.

 

Διάβασα και για ένα άλλο φυτικό και λέω να το δοκιμάσω...πειραματόζωο το έκανα το δόλιο το παιδί μου!

 

 

Αχ τι μου θυμίζεις......μια από τα ίδια ήταν και μένα....στους 2 μήνες άρχισε κάπως να στρώνει και μέχρι τους 3 περάσανε μια για πάντα!!!!

Υπομονή!!!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

στο τοπικ για κολικους ειπαν οτι το γλυκανισο λιγο μεσα στο χαμομηλι βοηθαει πολυ..αγορασα αλλα δεν της εχω δωσει ακομη..

 

και ειναι NEO BABY-GRIPE WATER..εμενα μαλλον καπως την βοηθαει αλλα οχι θεαματικα..παρολα αυτα αν κατι κανει τοτε μαλλον οι δυο νυχτες χωρις πονακια μαλλον οφειλεται σε αυτο..αλλα μη νομιζετε οτι η δραση του ειναι για πολυ..αφηστε που χω την υποψια οτι κανει τις κενωσεις επιπλεον πιο υδαρεις..

 

οντως πειραματοζωα τα κανουμε γιατι τα λυπομαστε που πονανε..και φαντασου οτι εγω σιχαινομαι τα φαρμακα..που να μη τα σιχαινομουν κιολας..

Link to comment
Share on other sites

Πήρα γλυκάνισο σήμερα για να πίνω εγώ αν δω αποτελέσματα θα ενημερώσω...

 

Κορίτσια το infacolic κάθε πότε το δίνετε? Επι πόνου?

 

Ο γιατρός μου είχε πει να δίνω ένα ml πριν από κάθε γεύμα. Εγώ έδινα 0,5ml (ένα σταγονόμετρο - το έχει ήδη το μπουκαλάκι) πριν από κάθε γεύμα.

*

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι συστήνουν άλλοι παιδίατροι αλλά ο δικός μας μας είπε πριν από κάθε γεύμα για να είμαστε σίγουροι 100% πως θα την καλύψει. Κάποιες φορές που παρέλειψα δόσεις η μικρή είχε πονάκια αλλά υπήρξαν και φορές που δεν είχε απολύτως τίποτα αν και δεν είχε πάρει infacolic- τώρα τι να σου πω... Δοκίμασε και με τους δύο τρόπους και βλέποντας και κάνοντας

 

Α εμείς περιττό να σου πω πως πολύ συχνά χάναμε και τη μισή δόση γιατί δεν την κατάπινε επειδή ήταν πολύ πηχτό...

*

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...