Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Και το όνομα αυτής......


alcyon

Και το όνομα αυτής ...........  

325

  1. 1. Και το όνομα αυτής ...........



Recommended Posts

το αποτελεσμα εχει κλειδωσει στο αλεξια, κι αστους να χτυπιουνται.....

 

οσο για τη δικη μου ειμαι σε διλλημα, μη σου πω σε τριλλημα...

 

μαρια πενταγιωτισσα

μαρια η ομορφη

μαρια δεκοιμαμαιπουναχτυπιεστεκατω

 

ολα παιζουν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • alcyon

    alcyon 21 δημοσιεύσεις

  • fistikaki

    fistikaki 11 δημοσιεύσεις

  • Panoz

    Panoz 5 δημοσιεύσεις

  • DaF

    DaF 4 δημοσιεύσεις

Oχι μωρέ το κορίτσι, Μαρία η όμορφη!!!!!!!! Και κάποια στιγμή θα κοιμηθεί, δεν μπορεί!!!!!!! Φερτην μου παντως κανένα βράδυ αν θες για να κοιμηθείς! Σου δίνω την δικιά μου που κοιμάται για ανταλλαγή!!

Link to comment
Share on other sites

Ε, ψιτ, φυστίκι, τώρα που η αλκυών λείπει να αλλάξουμε το αποτέλεσμα υπέρ του αλεξία? Πάντως και το μαρία-φυστίκι δεν ακούγεται άσχημα αν σκεφτείς ότι τη δικιά μου θα την λένε έλλη-σουσούνι :wink:

 

Χμμμ λείπει η γάτα .... χορεύουν τα ... φυστίκια!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

Κοπελιές γέννησε η κυρία alcyon μας? Μπήκα χτες στο τόπικ του 9ου και είχε συσπάσεις και μετά εξαφανίστηκε!Ξέρει καμία τίποτα; :roll:

 

Εξαφανίστηκα και... γέννησα! 2/2/2009, ώρα: 05:00.

Λοιπόν, με έπιασαν συσπάσεις 11 το βράδυ. 12 μίλησα με το γιατρό. 12:30 έφυγα για μαιευτήριο, 05:00 γέννησα τη μικρή μου. 2830 γρ, 49 cm, στις 36εβδ+6μ. Μπήκε θερμοκυττίδα λόγω παροδικής ταχύπνοιας. Άααααραξε μέσα εκεί, της βάλανε και λάμπα για ίκτερο (καταλάβατε... ήθελε solarium η δεσποινιδα!!!! :?:lol: ). Την πήρα μόλις σήμερα, αφού έκατσα extra μέρα στο μαιευτήριο για να παραλάβω την αυτού μεγαλειότητα! :lol: (Κυκλοφορούσε και μια γαστρεντερίτιδα σπίτι στα άλλα παιδιά-μπαμπα-παππού-γιαγιά, και δεν τολμούσα να γυρίσω νωρίτερα). Καραντίνα τους έβαλα.

 

Μόνη μου γέννησα γιατί ο σύζυγος ταξίδευε (προς Ιωάννινα και αφού έφτασε στις 11:30 τη νύχτα, στις 1:00 του λέει ο μπαμπάς μου... γεννάει, και ξαναγύρισε. Έφτασε 8:00 το πρωί, 3 ώρες μετά τη γέννα) Το παιδί το είδε σήμερα! Λόγω της καραντίνας που λέγαμε.

 

 

Όσο για εμένα, ο γιατρός είπε πως η μπουμπού μας γλύτωσε από τραγωδίες... γιατί η μήτρα δε θα άντεχε περισσότερο βάρος. Ήταν πια σαν υμένας. Φυσικά σύστησε όχι άλλα παιδιά (δεν είχα τέτοιες αξιώσεις για περισσότερα). Η μικρή προωρότητα "έβαλε" τη μπουμπού θερμοκυττίδα, αλλά σε σχέση με αυτό που θα γινόταν σε λίγες μέρες...... ήταν η καλύτερη λύση!

 

Μιας λοιπόν που η μπουμπού προστάτεψε τη μαμά της..... και μιας και το πρόθεμα "άλεξ-- " δίνει στις λέξεις την έννοια του "προστατεύω από..." (π.χ. αλεξικέραυνο, αλεξιβρόχιο, κτλ)... [Ελπίζω να μη με πάρουν με τις πέτρες οι φιλόλογοι... για τη γλωσσολογική ανάλυση!:lol: ] Θα του δώσω λοιπόν ένα μικρό συμβολισμό .......

........... και το όνομα αυτής ΑΛΕΞΙΑ !!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτική η ανάλυση, δεν θα σε παρουμε με τις πέτρες :lol::lol:

πέρα από το ότι ψήφισα το Άρτεμις, (αχχχχ!!!χαρά το φυστικάκι που μας έφαγε!!!!!) νομίζω ότι το όνομα το έδωσες με όλη σου την ψυχή και είναι ό,τι καλύτερο για το παιδάκι σου! πραγματικά συγκινητικό...!!!

Επίσης είναι η πρώτη φορά που ζω λαιβ στο φόρουμ προεορτια γέννας!!!!!!!

Να τη χαίρεσαι την ΑΛΕΞΙΑ και να απομακρύνει όλα τ'άσχημα από τη ζωή της...!!!!!!! (η άλλη σημασία του 'άλέξω' :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει η κορουλα κουκλα μου και να την χαιρεσαι!!!!

 

Ευτυχως πηγαν ολα καλα και δεν μπορω παρα να θαυμασω την σταση σου απεναντι σε οσα αντιμετωπισες και το χιουμορ σου!!!

 

Μπραβο σου και να σας πανε ολα καλα στο εξης!!! :D

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόκειται για κατάφορη παραβίαση των εκλογικής διαδικασίας και αλίωση του αποτελέσματος! ΝΟΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

 

Από την άλλη από το να το έβγαζες 'Αρτεμις πολύ καλύτερο αυτό! Να σας ζήσει και πάλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια alcyon!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nα σας ζήσει η κορούλα σας!!!! :D:D:D

Το ξερα ότι όλα θα πήγαιναν καλά!!

Καλά πως πήγες μόνη σου μαιευτήριο βρε θηρίο???Με ταξί?? ή οδήγησες??? :shock::shock::shock::shock:

 

Και διάλεξες και πολύ ωραίο όνομα (αν και ψήφισα το Αφροδίτη)...πως είναι η τρίτη καισαρική? πονάς? γενικά πως ήταν η εμπειρία??

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! :D

Φυστίκι, περιμένω αυτά που μου έταξες "κάτω από το τραπέζι" ..... :lol: (Τι νομίζεις.. τζάμπα θα τη βγάλεις την ανατροπή του δημοψηφίσματος; :lol::lol::lol: )

 

Δεν πήγα μόνη μου. Κατέβηκα στους γονείς μου (κάτω όροφος). Κοιμόνταν στο κρεβάτι. Τους λέω... ΧΑ!! ΕΣΥ Επάνω! (στη μαμά μου), ΕΣΥ ΜΑΖΙ ΜΟΥ, ΦΕΥΓΟΥΜΕ (στο μπαμπά μου).

 

Η 3η καισαρική, ήταν πιο χρονοβόρα από τις άλλες, λόγω κατάστασης της μήτρας. Καλά πήγε όμως. Ανάρρωσα ταχύτατα. Ούτε ο γιατρός δε με πίστευε! Έστελνα πίσω τα παυσίπονα και νόμιζε πως το παίζω ήρωας. Του έλεγα πως δεν πονάω (τόσο όσο να θέλω παυσίπονο) και δεν το πίστευε... :lol:

 

Κατά τα άλλα.... μια χαρά. Κομματάκι άγχος με τη μπουμπού, αλλά αφού γυρίσαμε μαζί στο σπίτι.... άντε όλα καλα! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσει η Αλεξία!!!

Αν και ψήφισα το Ελπίδα, ενόψει των συνθηκών μου φαίνεται τρομερά εμπνευσμένο το όνομα!

 

Και τώρα, λέγε... Τί σου υποσχέθηκε το φυστίκι για να το προτιμήσεις το όνομα; :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως και εμείς είχαμε τέσσερα υποψήφια ονόματα Νεφέλη, Ιφιγένεια, Δανάη και Άρτεμις και προχθές αποφασίσαμε τελικά να την πούμε Άρτεμις και είμαι πολύ χαρούμενη γιατί αυτό ήθελα εξαρχής!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πάρα πολύ το Αφροδίτη. Είναι πολύ θυληκό, αλλά ταυτόχρονα γλυκό και παιχνιδιάρικο. Εμένα με παραπέμπει σε μια γλυκειά Αφροδιτούλα με κόκκινα μαγουλάκια, όλο νάζι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυστίκιον.... δεν ακούω τίποτα για όσα έταξες.... λέγε λέγε... δίνε δίνε :lol::lol::lol:

Άντε γιατί θα αρχίζω να τα βγάζω στη φόρα! Ήδη με ρωτάνε τι μου έταξες.... θα τα πω όλα......... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμείς είχαμε τέσσερα υποψήφια ονόματα Νεφέλη, Ιφιγένεια, Δανάη και Άρτεμις και προχθές αποφασίσαμε τελικά να την πούμε Άρτεμις και είμαι πολύ χαρούμενη γιατί αυτό ήθελα εξαρχής!!

 

Με το καλό η βάφτιση!! :D:D:D:D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Φυστίκιον.... δεν ακούω τίποτα για όσα έταξες.... λέγε λέγε... δίνε δίνε :lol::lol::lol:

Άντε γιατί θα αρχίζω να τα βγάζω στη φόρα! Ήδη με ρωτάνε τι μου έταξες.... θα τα πω όλα......... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

ελα να εισπραξεις την αμοιβη σου, ρε κοπελια...

 

http://i464.photobucket.com/albums/rr6/nenaki_09/152.jpg

 

η ωρα ειναι 2 τα ξημερωματα, τα φωτα σβηστα, ολος ο κοσμος κοιμαται... εκτος απο ... το δρακουλακι!!!!

καλοφαγωτο

Link to comment
Share on other sites

Αλκυών να σου ζήσει!!!!!!!! Θέλουμε φωτό από τη μικρούλα!!!!

Τι λέει, τώρα έκλεισες σαν μάνα ή θα κάνεις κιάλλο??

 

Φυστίκι κουκλί το βαμπίρ σου, μου αρέσει που στήνεται για τη φωτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμείς είχαμε τέσσερα υποψήφια ονόματα Νεφέλη, Ιφιγένεια, Δανάη και Άρτεμις και προχθές αποφασίσαμε τελικά να την πούμε Άρτεμις και είμαι πολύ χαρούμενη γιατί αυτό ήθελα εξαρχής!!

 

Με το καλό η βάφτιση!! :D:D:D:D

 

Σε ευχαριστώ πολύ! :D Λέμε για σεπτέμβρη Γαμοβάφτιση !!

 

Link to comment
Share on other sites

Φυστίκιον.... δεν ακούω τίποτα για όσα έταξες.... λέγε λέγε... δίνε δίνε :lol::lol::lol:

Άντε γιατί θα αρχίζω να τα βγάζω στη φόρα! Ήδη με ρωτάνε τι μου έταξες.... θα τα πω όλα......... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

ελα να εισπραξεις την αμοιβη σου, ρε κοπελια...

 

http://i464.photobucket.com/albums/rr6/nenaki_09/152.jpg

 

η ωρα ειναι 2 τα ξημερωματα, τα φωτα σβηστα, ολος ο κοσμος κοιμαται... εκτος απο ... το δρακουλακι!!!!

καλοφαγωτο

 

καλά η γκριμάτσα της είναι όλα τα λεφτά! Σωστό το δρακουλάκι σου χε χε!

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! :D Λέμε για σεπτέμβρη Γαμοβάφτιση !!

Αααα ωραία! θα έχει και ποικιλία κουφέτων!!! :D:D:D

 

 

Φυστίκιιιιι μην πας να με τουμπάρεις έτσι!!! Αααα όλα κι όλα.... πας να πασάρεις το φυστικο-μπεμπέ και να την κάνεις!!!

 

 

Μια και λέμε για βαμπιρ....

Το δικό μου τρώει-κοιμάται, τρώει-κοιμάται, εεε καμιά φορά κάνει και κακάκια.. :lol::lol::lol: Λέτε να φταίει η εντατική (που δεν μπορούσα να το πάρω αγκαλίτσα) και δεν "κακόμαθε"; Όλα μου τα παιδιά βαμπιρ-ακια ήταν από την πρώτη μέρα! Ή απλώς μου δίνει χρόνο να αναρρώσω και προετοιμάζει εκείνη τα ξενύχτια για αργότερα;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Από προχθές αναρωτιέμαι... τι ξεχνάω, τι ξεχνάω....

 

Τώρα το κατάλαβα.... Ξέχασα να ενημερώσω το σύζυγο για το όνομα του παιδιού!!! :lol::lol::lol::lol: Το θυμήθηκα (για την ακρίβεια μου το θύμισε) όταν με ρώτησε αν τελικά βρήκα όνομα για τη μικρή όσο ήμουν στο μαιευτήριο (μου είχε πει να το σκεφτώ για να μη βαριέμαι μόνη μου!)

 

Τώρα βέβαια με πειράζει και κάνει πως ξεχνάει εκείνος το όνομα....

τη μια τη λέει Καλλιόπη, την άλλη τη λέει Καλυψώ (άσχετο, πώς του ήρθε;!), την άλλη.... Αλεξάνδρα! :lol::lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...