Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στεγνωτηριο


froufrou

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πηρα προσφατα ενα σιμενσ. ενεργειακη κλαση Α++.τα περισσοτερα ρουχα δε θελουν καν σιδερο!ειμαι απλα τρισευτυχισμενη!!!!

 

Δεν σου τα μικραίνει τα ρούχα ?? Εμένα στο φουλ προγραμμα που σημαίνει τελειως στεγνά, τα κάνει χάλια.... Στο αμέσως χαμηλότερο πρόγραμμα, θέλουν και μία μέρα στην απλώστρα μετά.

Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας,επειδή είναι δύσκολο να διαβάσω όλα τα προηγούμενα, τι μάρκα στεγνωτήριο να πάρω;;πρέπει να είναι ενεργειάκή κλάση Α; Καίει πολύ ρεύμα;;πως βγαίνουν τα ρούχα;;;

 

Tα Siemens ειναι κορυφη. Εχω παρει εδω και καιρο ενα ενεργειακης κλασης Α ή Α+ και ειμαι πανευτυχης. Τα ρουχα βγαινουν ατσαλακωτα, ειτε επιλεξω το φουλ προγραμμα των βαμβακερων ειτε το προγραμμα για στεγνα αλλα αναμικτα, ουτε μικραινουν ουτε τιποτα. Και βγαινουν στεγνα κι αφρατα για να μπουν κατεθειαν στη ντουλαπα. Εχει και σενσορα υγρασιας οποτε οτι προγραμμα και να βαλει καποιος αυτο τσεκαρει τα επιπεδα υγρασιας του καδου κι αναλογως αναπροσαρμοζει τον χρονο. Εμενα δλδ που το πλυντηριο μου στεγνωνει στις 1400 στροφες το στεγνωτηριο θελει παντα λιγοτερο χρονο να στεγνωσει τα ρουχα απο τον στανταρ. Διαφορα στο ρευμα δεν ειδα αλλα το χρησιμοποιω κυριως με το νυχτερινο ρευμα. Οχι παντα, αλλα το προσπαθω. Ειμαι σουπερ ευχαριστημενη και την θεωρω πλεον must-have συσκευη αφου με την απειρη υγρασια τα ρουχα κανουν 3 μερες να στεγνωσουν και οταν τα μαζευεις μυριζουν και καπνιλα απο τα τζακια.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το πρόγραμμα με την καπνίλα έχω κ εγώ!!!αλλά θέλω να κερδίσω και χρόνο ;)....κορίτσια πόσο έκανε το siemens;;;;δεν είδες διαφορά στο ρεύμα;;που το βάλατε γιατί εμένα δε χωράει στο μπάνιο μου...και σκέφτομαι για μπαλκόνι.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι κι εγώ στη φάση που ψάχνομαι...

Πολλή τζακίλα-καρβουνίλα ρε παιδί μου...

 

Πέρσι το χειμώνα που είχα τον μικρό βρεφάκι και ήμουν σπίτι, το πρωί τα άπλωνα, το απόγευμα τα μάζευα, το επόμενο πρωί τα ξαναπλωνα.

Τώρα, όμως γύρισα στη δουλειά, οπότε κάτι τέτοιο δεν παίζει...

 

Είχα πρόβλημα με το πλυντήριο ρούχων (από το μαλακτικό, όπως μας είπαν από την εταιρεία, έσπασε-μούχλιασε-ψώριασε ο άξονας πίσω από το τύμπανο - αυτό το ανοξείδωτο που βάζουμε μέσα τα ρούχα), ήρθε ο μάστορας και με την ευκαιρία τον ρώτησα τη γνώμη του και για στεγνωτήριο.

 

κατ' αρχήν του είπα για μπαλκόνι γιατί το πλυντήριό μου είναι στην κουζίνα, οπότε δε γίνεται να βάλω το στεγνωτήριο επάνω! :P

είπε ότι στο μπαλκόνι αν το βάλουμε σε ντουλάπι και είναι προστατευμένο δεν έχει κανένα πρόβλημα.

 

πρότεινε bosch-siemens-aeg και 2-3 μάρκες ακόμα που είναι σ' αυτές τις ομάδες συσκευών. πχ η bosch, η siemens και μία άλλη ακόμα γνωστή που δε θυμάμαι είναι του ίδιου κατασκευαστή. και η aeg με άλλες δύο.

 

έχω βρει κάποια στα 700? περίπου και το ψάχνω ακόμα...

ANHVp2.png

eNortjKzUjI0NzE0NVGyBlwwFYkC0w,,08.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγόρασα πέρυσι τον χειμώνα αυτό:

http://www.skroutz.gr/s/67642/Siemens-WT46W560BY.html

 

800 ευρώ μετρητοίς μου βγήκε.Ούτε ξανασιδέρωσα απο τότε,ούτε ρούχα άπλωσα(ακόμα και το καλοκαίρι εφόσον βγαίνουν τόσο ευωδιαστά και αφράτα-οι πετσέτες έγιναν σαν καινούριες-)Κανένα ρούχο δεν στένεψε ούτε μάζεψε

Διαφορά στο ρεύμα δεν είδα καμία απολύτως.

Τα άξιζε απολύτως τα λεφτά του.Απορώ πως ζούσα χωρίς αυτό :rolleyes:

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα και καλή χρονιά!

θέλω να πάρω ένα στεγνωτήριο , δε μπόρεσα πριν αλλά τώρα είναι πλέον απαραίτητο

.......δεν ξέρω από πού να αρχίσω να διαβάζω........

να ρωτήσω κάτι βασικό για να μην ψάχνω άδικα

το πλυντήριό μου έχει επιλογή 600 ή 800 στροφές.......

κάπου είδα οτι δεν κάνει θέλει παραπάνω στροφές

μπορεί κάποιος να μου πει με σιγουριά???????

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Ηθελα να ρωτήσω για το στεγνωτήριο της Siemens. Eχω ακούσει από γνωστή μου ότι τα ρούχα της τα μικραίνει το στενγωτήριό της, το οποίο μάλιστα είναι Miele που θεωρείται κορυφή. Βέβαια είναι 15ετίας. Αυτό δεν ισχύει στα Siemens? Το έχετε καιρό, είναι δηλ. δοκιμασμένο? Γιατί σκέφτομαι να πάρω ένα τέτοιο αλλά είναι επίφοβο αν μικραίνουν τα ρούχα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι. Πήραμε φέτος ένα siemens A+++ αλλά εκτός από ζέστη στο μπάνιο έχουμε και αρκετούς υδρατμούς και αφήνουμε το παράθυρο λίγο ανοιχτό. Έχει κάποιο πρόβλημα ή είναι φυσιολογικό;;

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά !!!

 

καλησπέρα και καλή χρονιά!

θέλω να πάρω ένα στεγνωτήριο , δε μπόρεσα πριν αλλά τώρα είναι πλέον απαραίτητο

.......δεν ξέρω από πού να αρχίσω να διαβάζω........

να ρωτήσω κάτι βασικό για να μην ψάχνω άδικα

το πλυντήριό μου έχει επιλογή 600 ή 800 στροφές.......

κάπου είδα οτι δεν κάνει θέλει παραπάνω στροφές

μπορεί κάποιος να μου πει με σιγουριά???????

 

καλλίτερα δουλεύει όταν το πλυντήριο έχει παραπάνω στροφές γιατί δεν αργεί να στεγνώσει τα ρούχα αλλά και με 800 στροφές είσαι μια χαρά απλά (στο σιμενς που έχω εγώ) στο παλιό μου πλυντήριο με τις 800 στροφές πάντα κρατούσε τους χρόνους που έλεγε ότι ήθελε να στεγνώσει κάθε πρόγραμμα ενώ με τις 1400 στροφές τα ρούχα στεγνώνουν νωρίτερα.

 

Καλή χρονιά σε όλους!

Ηθελα να ρωτήσω για το στεγνωτήριο της Siemens. Eχω ακούσει από γνωστή μου ότι τα ρούχα της τα μικραίνει το στενγωτήριό της, το οποίο μάλιστα είναι Miele που θεωρείται κορυφή. Βέβαια είναι 15ετίας. Αυτό δεν ισχύει στα Siemens? Το έχετε καιρό, είναι δηλ. δοκιμασμένο? Γιατί σκέφτομαι να πάρω ένα τέτοιο αλλά είναι επίφοβο αν μικραίνουν τα ρούχα.

Ευχαριστώ

στις ετικέτες των ρούχων γράφει αν μπαίνουν στο στεγνωτήριο, αν δεν μπαίνουν μπορεί να μικρύνουν, δεν έχει σχέση η μάρκα του στεγνωτηρίου αλλά η ποιότητα των ρούχων συνήθως τα ρούχα που είναι 100% βαμβακερά ακόμα και αν η ετικέτα τους γράφει ότι δεν μπαίνουν, μπαίνουν χωρίς πρόβλημα αλλά είναι πάντα ένα ρίσκο :wink:

 

Να ρωτήσω και γω κάτι. Πήραμε φέτος ένα siemens A+++ αλλά εκτός από ζέστη στο μπάνιο έχουμε και αρκετούς υδρατμούς και αφήνουμε το παράθυρο λίγο ανοιχτό. Έχει κάποιο πρόβλημα ή είναι φυσιολογικό;;

κανένα πρόβλημα είναι φυσιολογικό και καλά κάνεις να αφήνεις είτε το παράθυρο είτε την πόρτα του μπάνιου σας ανοιχτή για να φεύγουν γιατί μπορεί να σας δημιουργήσει πρόβλημα με μούχλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

στις ετικέτες των ρούχων γράφει αν μπαίνουν στο στεγνωτήριο, αν δεν μπαίνουν μπορεί να μικρύνουν, δεν έχει σχέση η μάρκα του στεγνωτηρίου αλλά η ποιότητα των ρούχων συνήθως τα ρούχα που είναι 100% βαμβακερά ακόμα και αν η ετικέτα τους γράφει ότι δεν μπαίνουν, μπαίνουν χωρίς πρόβλημα αλλά είναι πάντα ένα ρίσκο :wink:

 

 

Ολα τα ρούχα που έχω βάλει ως τώρα μου έχουν μπει. Τελικά ποιο το όφελος να έχεςι στεγνωτήριο αν δεν μπορείς να στεγνωσεις τίποτα μέσα? και τα έχεις στην απλώστερα 5 μέρες το χειμώνα ??

Σεντόνια, πετσέτες, φουτερ, παντελονια, κλπ. ολα έχουν λίγο μπει. Και με τη χρήση χειροτερευει το πράγμα. Αλλωστε όλα αυτά τα χνουδια που βγάζει (ολοκληρο πάπλωμα απο χνουδια) τι είναι?? Οι ίνες των ρούχων που έχουν μικρυνει! Και βγαίνουν κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

access σε ευχαριστω για την απαντηση!

μιλησα προχτες με ενα γνωστο που δουλευει σε μεγαλη αλυσιδα ηλεκτρικων..........μου ειπε να μην παρω στεγνωτηριο.......τα πιο πολλα ρουχα λεει δε μπαινουν, επισης θελουν σιδερο μετα λεει και να μην ακουω πως οχι, και φθειρονται τοσο πολυ τα ρουχα που μετα απο μερικες χρησεις θελουν πεταμα μου ειπε........ξαναμπερδευτηκα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Όπως έγραψα και πιο πάνω εγώ με αυτό:

http://www.skroutz.gr/s/67642/Siemens-WT46W560BY.html

δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Κανένα ρούχο δεν μάζεψε ούτε χάλασε.Οι πετσέτες ξανάγιναν σαν καινούριες.

Σίδερο δεν έχω ξαναπιάσει.

 

Το παράθυρο στο μπάνιο και εγώ το ανοίγω για να φεύγουν οι τυχόν υδρατμοί.

Όπως άλλωστε και μετά το μπάνιο που κάνουμε ;)

 

Το πλυντήριο μου είναι LG 8κιλο(το κόκκινο)και το βάζω στις 1200 ή 1000 στροφές.

Το πρόγραμμα στο στεγνωτήριο που χρησιμοποιω είναι αυτό που γράφει:στέγνωμα για φύλαξη.

Τα βγάζω αμέσως μόλις τελειώσει,τα διπλώνω και είναι έτοιμα.

Δεν βάζω σεντόνια μαζί με ρούχα.

Τα σεντόνια μόνα τους και πραγματικά δεν βγαίνουν καθόλου τσαλακωμένα

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ρούχα που έχω βάλει ως τώρα μου έχουν μπει. Τελικά ποιο το όφελος να έχεςι στεγνωτήριο αν δεν μπορείς να στεγνωσεις τίποτα μέσα? και τα έχεις στην απλώστερα 5 μέρες το χειμώνα ??

Σεντόνια, πετσέτες, φουτερ, παντελονια, κλπ. ολα έχουν λίγο μπει. Και με τη χρήση χειροτερευει το πράγμα. Αλλωστε όλα αυτά τα χνουδια που βγάζει (ολοκληρο πάπλωμα απο χνουδια) τι είναι?? Οι ίνες των ρούχων που έχουν μικρυνει! Και βγαίνουν κάθε φορά.

 

ξαναλέω τα ρούχα για να μπουν στο στεγνωτήριο έχουν κάποιες προδιαγραφές αν η ετικέτα τους έχει το ειδικό σήμα μπορούν να μπουν άφοβα στο πρόγραμμα που αναφέρει (κάποια έχουν 2 τελείες κάποια 1 και κάποια καμία, βλέπεις τι είναι το καθένα και τα βάζεις στο ανάλογο πρόγραμμα) οπότε πριν αγοράσεις το στεγνωτήριο κοιτάς πρώτα τι ρούχα έχεις και από τούδε και στο εξής αγοράζεις μόνο ρούχα που μπορούν να μπούν μέσα. Για τα άλλα ρούχα παίρνεις τα ρίσκα σου.

 

όσον αφορά τις πετσέτες και τα σεντόνια ποτέ μα ποτέ δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα ακόμα και αν μπήκαν την πρώτη φορά που τα έβαλα στο στεγνωτήριο (δεν είχαν την ειδική σήμανση) το πρόβλημα ήταν αμελητέο

 

Τα χνούδια που βλέπεις βγαίνουν έτσι και αλλιώς από τα ρούχα (από την χρήση και το πλύσιμο) απλά χωρίς το στεγνωτήριο να τα μαζέψει μένουν πάνω στα ρούχα (όπως και τρίχες και σκόνες) για αυτό και σε άτομα με αλλεργία συνιστάτε να χρησιμοποιούν στεγνωτήριο

 

access σε ευχαριστω για την απαντηση!

μιλησα προχτες με ενα γνωστο που δουλευει σε μεγαλη αλυσιδα ηλεκτρικων..........μου ειπε να μην παρω στεγνωτηριο.......τα πιο πολλα ρουχα λεει δε μπαινουν, επισης θελουν σιδερο μετα λεει και να μην ακουω πως οχι, και φθειρονται τοσο πολυ τα ρουχα που μετα απο μερικες χρησεις θελουν πεταμα μου ειπε........ξαναμπερδευτηκα!

αυτός ο γνωστός έχει προσωπική άποψη ή έτσι τα λέει ??

χρησιμοποιώ το στεγνωτήριο πάνω από 3 χρόνια κανένα μα κανένα ρούχο μου δεν έχει φθαρεί

τώρα όσον αφορά το σίδερο ναι αν διαβάζεις το θέμα κάποιες λένε ότι τα ρούχα τους θέλουν σίδερο μετά, υποθέτω ότι έχει να κάνει με το μηχάνημα αλλά και με την ποσότητα των ρούχων που βάζεις μέσα........ και εγώ στο σιμενς άμα το μπουκώσω με ρούχα και θα αργήσει να τα στεγνώσει και θα βγούν μες στην τσαλάκα

προσωπικά παιδικά ρούχα δεν έχω σιδερώσει ποτέ (εκτός από του μωρού τους πρώτους μήνες και κάποια φουστανάκια της κόρης μου που έχουν τζαρτζαλοπραματακια επάνω και θέλουν λίγο πάτημα)

οι πετσέτες βγαίνουν αφράτες τα μόνα πράγματα που σιδερώνω και αυτό από προσωπική παραξενιά γιατί τα θέλω κολλαριστά, αλλά και γιατί εκεί συνήθως βάζω πολύ πράγμα είναι τα σεντόνια και τα τραπεζομάντιλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ACCESS, ειλικρινά έχω καταμπερδευτεί......

μου είπε οτι τα ρούχα καταστρέφονται και οτι αν ήταν τόσο καλό, θα είχε όσες πωλήσεις έχουν και τα πλυντήρια........μου είπε επίσης οτι όσες κοπέλες λένε οτι δε θέλει σίδερο, προφανώς γενικά δε σιδέρωναν και πριν και οτι δε μπορώ να βασιστώ σε κάτι τόσο αμφιλεγόμενο, δλδ η μία λέει μες την τσάκα και η άλλη δεν ξανασιδέρωσε ποτέ......η μία είδε το ρεύμα και έφριξε και η άλλη δεν είδε διαφορά.....

Επειδή γενικά δεν είναι φθηνή η αγορά του, προσπαθώ να βρω πληροφορίες ώστε να μην κάνω μια κίνηση και μετά μετανιώσω......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω ACCESS, ειλικρινά έχω καταμπερδευτεί......

μου είπε οτι τα ρούχα καταστρέφονται και οτι αν ήταν τόσο καλό, θα είχε όσες πωλήσεις έχουν και τα πλυντήρια........μου είπε επίσης οτι όσες κοπέλες λένε οτι δε θέλει σίδερο, προφανώς γενικά δε σιδέρωναν και πριν και οτι δε μπορώ να βασιστώ σε κάτι τόσο αμφιλεγόμενο, δλδ η μία λέει μες την τσάκα και η άλλη δεν ξανασιδέρωσε ποτέ......η μία είδε το ρεύμα και έφριξε και η άλλη δεν είδε διαφορά.....

Επειδή γενικά δεν είναι φθηνή η αγορά του, προσπαθώ να βρω πληροφορίες ώστε να μην κάνω μια κίνηση και μετά μετανιώσω......

 

Aν γενικά έχεις το συνήθειο να σιδερώνεις (όπως εγώ:() τότε μην τρέξεις να το πάρεις. Γιατί τα περισσότερα ρούχα δεν μπαίνουν σ'αυτό και όσα μπαίνουν, πάλι χαλάνε γενικά. Ιδίως αν τα βάζεις σε θερμοκρασία μετρια προς τα πάνω. Εντωμεταξύ στη θερμοκρασία αυτή δεν στεγνώνουν πολύ καλά (αν ήταν υψηλότερη, θα χαλάγανε εντελώς) οπότε θέλουν 2 μέρες απλώστρα και μετά σίδερο!:confused: Τελικά τι κερδίζουμε??

Εμένα είναι Miele και κανονικά θεωρείται από τα καλύτερα στο είδος του (και τα ακριβότερα...), αλλά δεν λέω ότι σώθηκα και να το συστήνω και αλλού. Απλά το έχω και καμιά φορά το χρησιμοποιώ, κυρίως σε σεντόνια, τα οποία σημειωτέον έχουν μπει πολύ και δεν στρώνονται στο κρεβάτι πλέον άνετα.... (είναι με λάστιχο στις άκρες και δεν εφαρμόζει πια).

Πρέπει να τσεκάρεις τα ρούχα που σκοπεύεις να βάζεις μέσα, αν αντέχουν. Αλλιώς, πεταμένα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ACCESS, ειλικρινά έχω καταμπερδευτεί......

μου είπε οτι τα ρούχα καταστρέφονται και οτι αν ήταν τόσο καλό, θα είχε όσες πωλήσεις έχουν και τα πλυντήρια........μου είπε επίσης οτι όσες κοπέλες λένε οτι δε θέλει σίδερο, προφανώς γενικά δε σιδέρωναν και πριν και οτι δε μπορώ να βασιστώ σε κάτι τόσο αμφιλεγόμενο, δλδ η μία λέει μες την τσάκα και η άλλη δεν ξανασιδέρωσε ποτέ......η μία είδε το ρεύμα και έφριξε και η άλλη δεν είδε διαφορά.....

Επειδή γενικά δεν είναι φθηνή η αγορά του, προσπαθώ να βρω πληροφορίες ώστε να μην κάνω μια κίνηση και μετά μετανιώσω......

 

Εγώ ήμουν με τρελή με το σίδερο.Μέχρι και τις κάλτσες σιδέρωνα :rolleyes(με ακριβό σύστημα σιδερώματος)

Ρούχο δεν έχει καταστραφεί κανένα.Ακόμα και αυτά που έχουν ένδειξη οτι δεν είναι κατάλληλα για στεγνωτήριο.

Ίσως παίζει ρόλο και η μάρκα απο το στεγνωτήριο.Δεν ξέρω γιατί δεν είχαμε ποτέ στην οικογένεια.1η εγώ αγόρασα.

Δεν είναι εύκολη αγορά για να αγοράσουν όλοι.Το ποσό είναι μεγάλο.Σε εμένα ήταν πιο πολλά τα χρήματα απ'οτι κόστιζε το πλυντήριο.

Είναι 7κιλο και ποτέ δεν το τιγκάρω.Το πολύ-πολύ να γεμίζει ο μισός κάδος.

Επειδή πλένονται και στεγνώνονται γρήγορα δεν μαζεύονται πολλά ;)

Επειδή είναι όντως ακριβή αγορά ψάξτο καλά και αν αγοράσεις,πάρε Α++ και δεν θα δεις διαφορά στο ρεύμα

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω......όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι.....βασικά επειδή το σιδέρωμα το κάνει η μητέρα μου, λόγω προβλήματος που δεν είναι του παρόντος, θέλω να την ξεκουράσω και απ το άπλωμα και απ το σίδερο.......

Βέβαια η ίδια το θεωρεί πεταμένα λεφτά σε μια χώρα που από Μάρτιο μέχρι Νοέμβριο λούζεται απ τον ήλιο, αλλά θα ήθελα να την ξεκουράσω....

Πολύ διιστάμενες οι απόψεις, η μια κοπέλα με miele να λέει πεταμένα λεφτά, χαλάνε τα ρούχα, θέλουν πάλι άπλωμα μετά - αυτό κι αν είναι αυτοκτονία!

και η άλλη να μην ξανασιδέρωσε ποτέ και να είναι τόσο ευχαριστημένη

Το γεγονός είναι οτι δεν είμαι σε θέση να το αγοράσω για να το χρησιμοποιώ κάνα δυο φορές το χρόνο αν είναι δεν παίρνω και καθόλου, είναι πανάκριβα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να γράψω κ εγω την μικρή εμπειρία μου μιας κ πείρα στεγνωτήριο πριν κανα 2 μήνες.

 

Πείρα ενα της AEG 640Ε Α++, είχα πραγματικά αγανακτήσει με τα ρούχα, απλωμα, σιδέρωμα δεν άντεχα αλλο, επίσης η περιοχή που ζω έχει πολύ υγρασία κ τα ρούχα δεν στέγνωναν με τπτ.

5μελής οικογένεια, 3 ζουζούνια μπορείς να φανταστείς τι γινόταν, γενικά ενα χάος στο μπανιο ξεχείλιζαν τα άπλυτα, ενα χάος εξω γιατι αναγκαστικά απλωνα κ μέσα κ ένα χάος απο τα ασιδέρωτα, δεν προλάβαινα που σημαίνει οτι δεν τα σιδέρωνα ολα.

 

Τώρα δεν σιδερώνω πετσέτες, ούτε βαμβακερα των παιδιών δλδ πιτζαμες, φανελάκια κτλ, ρούχα που φοράμε σπίτι εννοειτε οχι δεν τα σιδέρωνα κ πριν απλά βγαίνουν πιο καλά και μαλακά, ούτε ρούχα του μωρού, τα ρούχα του αντρα μου για την δουλειά(συνεργείο) σε 3 ώρες είναι έτοιμα ήταν το μόνιμο αγχος μου πότε θα στεγνώσουν. Φόρμες- φούτερ παιδιών έτοιμα για φόρεμα!!! Τώρα ξεχειλίζουν οι ντούλάπες γιατί δεν μένει τπτ έξω.

Πείρα το ρίσκο κ τα βάζω τα περισσότερα μέσα είτε μπαινουν έιτε οχι κ απο όσο μπορω να σου πω δεν έχω δει διαφορά, ίσως ελάχιστη στα βαμβακερα και σε μια φόρμα παιδική η οποία δεν μπαινει στεγνωτήριο αλλα εγώ την έβαλά εκτός κ αν μεγάλωσε το παιδι μου χιχι.

 

Πάντως αν κοιτάξεις ετικέτες ρούχων τα περισσότερα δεν μπαίνουν είναι ενα ρίσκο που το παίρνεις ή οχι.

 

Επίσης να σου πω οτι δεν τα βγάζει κολλαριστα ετσι εννοείτε αυτό αλλά είναι οκ

 

Πρίν λίγο στέγνωσα τα μπουφάν των παιδιών όλα οκ κανα δυο έλεγαν οτι δεν κάνουν για στεγνωτήριο αλλά όλα είναι απο το ίδιο υλικο!!

 

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι:D

 

Α επίσης να προσθέσω οτι αν έχει κάποιος 7κιλο πλυντηριο καλό είναι να πάρει 9κιλο στεγνωτήριο γιατί αν το φορτώνεις πολύ τα τσαλακώνει όντως.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε χαλάνε τα ρούχα στο στεγνωτήριο, τι ακριβώς εννοείτε? Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι "μπαίνουν" αν δεν προσέξετε τις ετικέτες των ρούχων να δείχνουν ότι επιτρέπεται.. κατά τα άλλα είναι πραγματικά σωτήριο, γλιτώνεις το άπλωμα και την αναμονή και το να εξαρτάσαι από τον καιρό. Το σιδέρωμα δεν το γλίτωσα απόλυτα, αλλά πάντως τα ρούχα δεν βγαίνουν ιδιαίτερα τσαλακωμένα κι έτσι το σιδέρωμα είναι πιο γρήγορο.. ααα και εννοείται τα ρούχα του μικρού δεν τα έχω σιδερώσει ποτέ για αποστείρωση κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε χαλάνε τα ρούχα στο στεγνωτήριο, τι ακριβώς εννοείτε? Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι "μπαίνουν" αν δεν προσέξετε τις ετικέτες των ρούχων να δείχνουν ότι επιτρέπεται.. κατά τα άλλα είναι πραγματικά σωτήριο, γλιτώνεις το άπλωμα και την αναμονή και το να εξαρτάσαι από τον καιρό. Το σιδέρωμα δεν το γλίτωσα απόλυτα, αλλά πάντως τα ρούχα δεν βγαίνουν ιδιαίτερα τσαλακωμένα κι έτσι το σιδέρωμα είναι πιο γρήγορο.. ααα και εννοείται τα ρούχα του μικρού δεν τα έχω σιδερώσει ποτέ για αποστείρωση κτλ!

 

 

Εμένα αυτό που μου περιέγραψαν δεν ήταν ότι "μπήκαν" τα ρούχα, αλλά ότι ειδικά τα βαμβακερά, είχαν τόση φθορά στις ίνες, που ήθελαν πέταμα........γι αυτό και τρομοκρατήθηκα......

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχισμενη κατοχος στεγνωτηριου απο τελος Νοεμβρη και εγω :P

 

 

Αγορασα της LG ενεργειακη κλαση Α ++ 9 κιλο

 

Εκλεισα σιδερωστρα και απλωστρα και μεσα σε 4 ωρες εχω καθαρα στεγνα ρουχα,δεν υπαρχει αυτο που ζω,νιωθω οτι ηρθε ο πολιτισμος σπιτι μας !

 

Κανενα ρουχο παντως δεν μου μαζεψε,ουτε απο αυτα που μπαινουν στεγνωτηριο ουτε απο αυτα που δεν μπαινουν :roll:

 

 

Must have αγορα το στεγνωτηριο ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που μου περιέγραψαν δεν ήταν ότι "μπήκαν" τα ρούχα, αλλά ότι ειδικά τα βαμβακερά, είχαν τόση φθορά στις ίνες, που ήθελαν πέταμα........γι αυτό και τρομοκρατήθηκα......

Καμία σχέση, έχω το στεγνωτήριο 1,5 χρόνο και δεν έχει καταστρέψει κανένα βαμβακερό ή άλλο ρούχο, ίσα-ίσα που βγαίνουν και πιο μαλακά.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.......θα κάνω το βήμα μόλις βρω ευκαιρία......σήμερα θα έρθει μια ξαδέρφη μου που έχει δώσει 1000αρικο και είναι οσυπερ ευχαριστημένη.......έχει κι ο άντρας μου όμως μια δικιά του ξαδέρφη που μου είπε οτι με 300 ευρουλάκια πήρε ενα indesit και είναι τέλειο!

Μάλλον είναι σε τι "παρτίδα" θα πέσεις......

Link to comment
Share on other sites

Indesit και εγω !!!!

Το πηρα οταν γεννησα το δευτερο παιδακι μου γιατι ηταν χειμωνας. Του δουλεψα φούλ μετα την γεννα...ουτε σιδερωμα για αποστειρωση ουτε τιποτα.

Τωρα πια το εχω μονο για τις μερες που δεν εχει ηλιο. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη..ΔΕΝ σιδερωνω τιποτα...ολα κατευθειαν στην θεση τους.Το ''μυστικο'' ειναι να βγαλεις τα ρουχα αμεσως μολις τελειωσει το πρόγραμμα...δεν θα εχουν καμμία τσαλάκα !!! :)

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...