Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στεγνωτηριο


froufrou

Recommended Posts

Καλό το στεγνωτήριο αλλά πολύ θόρυβο κάνει βρε κορίτσια...Το πρόβλημα μου είναι όταν χτυπούν τα κουμπιά και τα φερμουάρ στον κάδο. Έχω φθηνό ρεύμα και το λειτουργώ ώρες κοινής ησυχίας. Δυστυχώς ζω σε οικοδομή με κακή ηχομόνωση και περιμένω την ώρα που θα μου κάνουν την παρατήρηση. Συνήθως γυρίζω ανάποδα τα ρούχα αλλά όλο και κάποιο χτυπάει. Έχει καμιά σας καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω???

Σκεφτομαι και εγω για το συγκεκριμένο στεγνωτήριο. Πως σου φάνηκε? Εκτός απο το θόρυβο εχει καποια άλλα μειονεκτήματα? Απο κατανάλωση πως είναι? Τα ρούχα θέλουν μετα σίδερο? Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης κοιτάζω και το παρακάτω ΠΙτσος

http://www.skroutz.gr/s/340669/Pitsos-WTP80320.html

 

άρα πιτσος 80320 ή whirlpool aza 9782. Κανείς καμια ιδέα και για κανένα άλλο? Πολύ σημαντικό να μην θέλουν τα ρουχα μετα το στέγνωμα σίδερο ή οσο το δυνατόν λιγότερο. Thanks

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ ευχαριστημένη από το whirlpool... όσο αναφορά το ρεύμα δεν εχει έρθει ακόμη ο λογαριασμός για να συγκρίνω όμως είναι ενεργειακής κλάσης Α++++ Δηλαδή 40% λιγότερη κατανάλωση ρεύματος από τα ενεργειακής κλάσης Α. Επίσης σου βγάζει για κάθε πρόγραμμα αν η κατανάλωση είναι υψηλή, μέτρια η μικρή χωρίς όμως να σου λέει πόση. Για παράδειγμα όταν επιλέγεις κάποιο πρόγραμμα από αυτά που έχει η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη αν όμως το ρυθμίσεις εσύ πόσες ώρες θέλεις η κατανάλωση είναι η πολύ χαμηλή.. Από σίδερο έχω ξεχάσει πως σιδερώνουν...βασική προϋπόθεση όμως είναι να βγάλεις τα ρούχα αμέσως από το στεγνωτήριο μόλις λήξει το πρόγραμμα. Το καλό είναι πως σε περίπτωση που αδυνατείς να τα βγάλεις εκείνη τη στιγμή...έχει πρόγραμμα που λέγεται αέρισμα και το ρυθμίζεις από πριν (αν ξέρεις ότι θα λείπεις) η μόλις λήξει το πρόγραμμα (αν δεις ότι δεν μπορείς να τα βγάλεις τότε) και συνεχίζει να περιστρέφεται ο κάδος για ώρες (όχι ζεστό αέρα) με σκοπό να μην σου κατσιασουν τα ρούχα και τσαλακωθούν...Σωτηρία!!!! Επίσης μοσχοβολά το σπίτι μαλακτικό και όλα τα ρούχα είναι πολύ αφράτα!!! Το έχω 1 μήνα και σήμερα που είχε καλό καιρό ξεβίδωσα την απλώστρα από τα κάγκελα γιατί αποφάσισα πως δεν ξανά απλώνω ρούχα έξω... ούτε το καλοκαίρι!!!! έχω ευχαριστηθεί αφράτες πετσέτες και βελούδινα σεντόνια!!! όχι άλλο σιδερό!!! όχι άλλο σκληρά ρούχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κοιτάζω και το παρακάτω ΠΙτσος

http://www.skroutz.gr/s/340669/Pitsos-WTP80320.html

 

άρα πιτσος 80320 ή whirlpool aza 9782. Κανείς καμια ιδέα και για κανένα άλλο? Πολύ σημαντικό να μην θέλουν τα ρουχα μετα το στέγνωμα σίδερο ή οσο το δυνατόν λιγότερο. Thanks

 

 

Επειδή τώρα είδα τα χαρακτηριστικά του πιτσος...να σημειώσω ότι το whirlpool είναι 9κιλο πράγμα που σημαίνει οτι χωράει άνετα υπερδιπλη κουβέρτα πάπλωμα κλπ..(τα έχω δοκιμάσει άλλωστε) ενώ το πιτσος 7κιλο. Μη ξεχνάς ότι το στεγνωτήριο δεν πρέπει να το γεμίζεις όλο...θέλει να έχει χώρο κενό για να κυκλοφορεί ο αέρας. Για να καταλάβεις εγώ τις περισσότερες φορές βάζω 2 πλυντήρια και τα βάζω μαζί στο 9κιλο στεγνωτήριο....και πάλι έχω χώρο νομίζω ότι είναι μεγάλη οικονομία!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα είδα τα χαρακτηριστικά του πιτσος...να σημειώσω ότι το whirlpool είναι 9κιλο πράγμα που σημαίνει οτι χωράει άνετα υπερδιπλη κουβέρτα πάπλωμα κλπ..(τα έχω δοκιμάσει άλλωστε) ενώ το πιτσος 7κιλο. Μη ξεχνάς ότι το στεγνωτήριο δεν πρέπει να το γεμίζεις όλο...θέλει να έχει χώρο κενό για να κυκλοφορεί ο αέρας. Για να καταλάβεις εγώ τις περισσότερες φορές βάζω 2 πλυντήρια και τα βάζω μαζί στο 9κιλο στεγνωτήριο....και πάλι έχω χώρο νομίζω ότι είναι μεγάλη οικονομία!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τελικά ο θόρυβός είναι τόσος πολύς? Επειδη δεν χωραει στην τουαλέτα σκεφτομαι να το βάλω σε ενα άλλο δωμάτιο. Θα δημιουργεί υγρασία ή ζέστη? Επίσης κάτι τελευταίο τα ρουχα όταν βγαίνουν απο το πλυντήριο για το στεγνωτήριο θα πρέπει να είναι καλά στυμμένα? (Εχω για πλυντήριο ενα παλιο indesit και φοβάμαι μήπως δεν τα στύβει καλά και ζορίζεται το στεγνωτήριο στο στέγνωμα).

Συγνώμη αν σε κουρασα με τις ερωτήσεις και παλι 1000 ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο θόρυβος είναι...ενα συνεχόμενο ββββββββββ εκτός αν έχει μέσα κουμπιά και τέτοια που μαζί με το ββββββ έχει και κτακ κτακ κτακ...Αν δεν κανω λάθος είναι 70 db. Πάντως και της μητέρας μου που είναι άλλη μάρκα...hotpoint ariston κάνει τον ίδιο θόρυβο..Σίγουρα δεν μπορείς να κοιμηθείς η να διαβάσεις. Εγώ το έχω στο wc δίπλα στο σαλόνι με κλειστή την πόρτα και ησυχία ακούγεται..Αν ανοίξω τηλεόραση ή κλιματιστικό δεν το ακούω. Το πλυντήριο μου είναι candy και έχει μέχρι 800 στροφές. Εκεί το βάζω πάντα. Απ όσο ξέρω όσο περισσότερες στροφές στο πλυντήριο τόσο λιγότερος χρόνος στο στεγνωτήριο. Α μην ξεχάσω..υγρασία όχι δεν δημιουργεί γιατί όλο το νερό μαζεύεται στο ειδικό δοχείο το οποίο αδειάζει μετά το τέλος του στεγνώματος!!! Ζέστη...μμμ μια μικρή διαφορά ίσως την καταλάβεις. Εγώ νιώθω 1 με 2 βαθμούς πάνω περίπου (δεν το μετρησα όμως) αλλά το τονίζω το wc είναι 4 τετραγωνικά (πολύ μικρό) Αν αφήσω την πόρτα λίγο ανοιχτή δεν καταλαβαίνω διαφορά σε θερμοκρασίας...Ότι άλλο θέλεις στη διάθεση σου..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως σου είπαν σε πόσο καιρό θα στο αντικαταστήσουν; Εδώ και μισό μήνα περιμένω να μου πούνε πότε θα μου φέρουν την καινούρια συσκευή και με δεδομένο ότι μέχρι τέλος του μήνα γεννάω, έχω ξεκινήσει και χάνω την υπομονή μου μαζί τους....

 

Καλημέρα Vasulini

Τα νέα μου έχουν ως εξής: τα κεντρικά της Indesit ενημέρωσαν τα κεντρικά του Σαραφίδη, αλλά επειδή η υπέυθυνη των κεντρικών είναι σε διακοπές η αντικατάσταση δεν μπορεί να προχωρήσει.... :(

Το θέμα είναι πως απο τον τεχνικό έμαθα πως το δικό μου μοντέλο έβγαλε και σε άλλους το ίδιο πρόβλημα, οπερ σημαίνει πως και το καινούριο που θα μου φέρουν έχει πιθανότητες να έχει το ίδιο θέμα. :(

Εγω ένα ξέρω ...

1) Μπορεί να έδωσα κοντά στα 400 ευρώ για την συσκευή, που εδεχομένως για την κατηγορία του να είναι λίγα, αλλά ούτε στον δρόμο τα βρήκα ούτε τα έκλεψα και ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΑΝ !!!!!

2) Έχω μια συσκευή εδω και 2 μήνες που κανείς δεν μου εγγυάται για την ακεραιότητα της, άρα εγώ δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω.

3) Έχω ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ να παίρνω τους πάντες τηλέφωνο για να μάθω την εξέληξη των πραγμάτων και να μαθαίνω πως κωλυσιεργούνε σε λεπτομέρειες!!

 

ΠΟΣΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ?!?! ΠΟΣΟ ?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια!!!

 

τα φώτα σας παρακαλώ!

 

θέλω να πάρω πλυντήριο-στεγνωτήριο σε μια συσκευή λόγο χώρου και έχω δει της ariston αυτό που πλένει 10 και στεγνώνει 7 και είναι ενεργειακής κλάσης Α. Όμως έχω απορίες. Λόγω πολλών κιλών στο πλύσιμο τα καθαρίζει πλένει καλά? και αν βάλω λιγότερα ρούχα υπάρχει πρόγραμμα που να ξεκινήσει το πλύσιμο και να συνεχίσει στο στέγνωμα μόνο του? και αφού τα στεγνώσει πως τα βγάζει? θέλουν σίδερο ή θα το γλιτώσω τουλάχιστον ότι αφορά πετσέτες-σεντόνια-εσώρουχα και καμμιά φόρμα των παιδιών. έχει καμμία αυτό το μοντέλο να μου πει την γνώμη της? να το πάρω? :confused:

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για αυτό το μοντέλο αλλά ξέρω για το αντίστοιχο της brandt. Το έχει μια φίλη μου και είναι απλά υπέροχο, ξενοιάζεις εντελώς από το στέγνωμα των ρούχων. Ομως φυσικά και θέλουν σιδέρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειχα παρει προσφατα πλυντηριο απο την εν λογο εταιρια και εχω να πω μονο τα χειροτερα. Οσο αφορα το σερβις τους δε μακρια .... Απλα μακρια κοπελα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω το Aqualtis σκέτο στεγνωτήριο γύρω στους 14 μήνες, αλλά μιλάμε για βαριά χρήση γιατί είμαστε πολλά άτομα. Είμαι πολύ ευχαριστημένη...Για το σέρβις τους δεν ξέρω, δεν τους χρειάστηκα κι εύχομαι να μην τους χρειαστώ σύντομα! :)

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!!!

 

τα φώτα σας παρακαλώ!

 

θέλω να πάρω πλυντήριο-στεγνωτήριο σε μια συσκευή λόγο χώρου και έχω δει της ariston αυτό που πλένει 10 και στεγνώνει 7 και είναι ενεργειακής κλάσης Α. Όμως έχω απορίες. Λόγω πολλών κιλών στο πλύσιμο τα καθαρίζει πλένει καλά? και αν βάλω λιγότερα ρούχα υπάρχει πρόγραμμα που να ξεκινήσει το πλύσιμο και να συνεχίσει στο στέγνωμα μόνο του? και αφού τα στεγνώσει πως τα βγάζει? θέλουν σίδερο ή θα το γλιτώσω τουλάχιστον ότι αφορά πετσέτες-σεντόνια-εσώρουχα και καμμιά φόρμα των παιδιών. έχει καμμία αυτό το μοντέλο να μου πει την γνώμη της? να το πάρω? :confused:

Καλησπέρα, έχω πάρει αυτή την συσκευή, και όταν λειτουργεί το στεγνωτήριο βγάζει μια τοξική μυρωδιά και σε αποτρέπει να το λειτουργήσεις.

Το αγόρασα τον Δεκέμβρη και λόγω αυτής της τοξικής μυρωδιάς το χρησιμοποίησα μονο ως πλυντήριο, μετά από τέσσερις μήνες η εταιρεία σέρβις που εξυπηρετεί την ariston μου αντικατέστησε την συσκευή μου (πριν λίγες μέρες) και την δοκίμασα και έχει και αυτή το ίδιο πρόβλημα. Μετά από τέσσερις μήνες αγοράς και ακόμα δεν έχω στεγνωτήριο, η εταιρεία σέρβις αλλά και η μαμά εταιρεία με ταλαιπώρησαν πολύ για να μου αντικαταστήσουν την ελαττωματική συσκευή και το αποτέλεσμα, πάλι από την αρχή αγώνας δρόμου για να αποκτήσω κάτι που να λειτουργεί, έχω χάσει χρόνο και χρήμα και δεν προβλέπεται φυσικά αποζημίωση για όλα αυτά.

Σίγουρα θα βρεις κάτι πολύ καλύτερο να αγοράσεις από αυτό

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Vasulini

Τα νέα μου έχουν ως εξής: τα κεντρικά της Indesit ενημέρωσαν τα κεντρικά του Σαραφίδη, αλλά επειδή η υπέυθυνη των κεντρικών είναι σε διακοπές η αντικατάσταση δεν μπορεί να προχωρήσει.... :(

Το θέμα είναι πως απο τον τεχνικό έμαθα πως το δικό μου μοντέλο έβγαλε και σε άλλους το ίδιο πρόβλημα, οπερ σημαίνει πως και το καινούριο που θα μου φέρουν έχει πιθανότητες να έχει το ίδιο θέμα. :(

Εγω ένα ξέρω ...

1) Μπορεί να έδωσα κοντά στα 400 ευρώ για την συσκευή, που εδεχομένως για την κατηγορία του να είναι λίγα, αλλά ούτε στον δρόμο τα βρήκα ούτε τα έκλεψα και ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΑΝ !!!!!

2) Έχω μια συσκευή εδω και 2 μήνες που κανείς δεν μου εγγυάται για την ακεραιότητα της, άρα εγώ δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω.

3) Έχω ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ να παίρνω τους πάντες τηλέφωνο για να μάθω την εξέληξη των πραγμάτων και να μαθαίνω πως κωλυσιεργούνε σε λεπτομέρειες!!

 

ΠΟΣΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ?!?! ΠΟΣΟ ?!?!?!

Καλησπέρα iope και τα δικά μου νέα δεν είναι και τόσο ελπιδοφόρα.

Η εταιρεία ariston τελικά αντικατέστησε την συσκευή μου πριν λίγες μέρες με μια συσκευή που και πάλι το στεγνωτήριο μυρίζει τοξικά, αποτέλεσμα μηδέν.

Μετά από αγώνα δρόμου τεσσάρων μηνών και είμαι πάλι στην αρχή.

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα iope και τα δικά μου νέα δεν είναι και τόσο ελπιδοφόρα.

Η εταιρεία ariston τελικά αντικατέστησε την συσκευή μου πριν λίγες μέρες με μια συσκευή που και πάλι το στεγνωτήριο μυρίζει τοξικά, αποτέλεσμα μηδέν.

Μετά από αγώνα δρόμου τεσσάρων μηνών και είμαι πάλι στην αρχή.

 

Την καλημέρα μου Vasulini.

Τι να πω βρε Vasulini.... Μάλλον ηρθε ο καιρός να απευθυνθείς στο Ινστιτούτο καταναλωτών (ΙΝΚΑ) και να καταγγείλεις την εταιρία, μπας και αποσυρουν την συσκευη απο το εμπόριο.

Τα δικά μου νέα είναι κάπως καλύτερα.

Πριν δυο εβδομάδες με πήραν τηλέφωνο απο το υποκατάστημα απο το οποίο αγόρασα την συσκευή και με ενημέρωσαν πως θα μου την αντικαταστούσαν.

Μεχρι εδώ ήταν όλα καλά.

Λόγω του ότι είμαι όμως ένα ανήσυχο πνεύμα μπήκα στην διαδικασία να κάνω μια έρευνα για την ακεραιότητα της συγκεκριμένης μάρκας - μοντέλου, τόσο σε διάφορα καταστήματα της Θεσσαλονίκης όσο και στο διαδίκτυο.

Στην πρώτη περίπτωση όλοι οι πωλητές ήταν διακριτικοί στην αναφορά ύπαρξεις τοξικής οσμής, κανείς δεν γνώριζε κάτι, ΑΛΛΑ όλοι τους πριν αναφέρω το πρόβλημα της οσμής μου πρότειναν μια ακριβότερη συσκευή, με ΚΟΙΝΗ δικαιολογία οτι οι οικονομικές συσκευές (πλυντηριο-στεγνωτηριο) είναι "ευαισθητες" !!!!! (ΤΥΧΑΙΟ ; δεν νομίζω !!)

Στην δεύτερη περίπτωση ανακάλυψα οτι και στην Γερμανία υπήρχαν παρόμοια περιστατητικά.

Συμπέρασμα: Η indesit ενώ έχει έρθει αντιμέτωπη με το ιδιο πρόβλημα ΠΟΛΛΕΣ φορές, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό, αντί να αποσύρει τις συγκεκριμένες συσκευές, μιας και δεν κατάφερε με την τεχνογνωσία που διαθέτει να τις επισκευάσει, συνεχίζει να τις πουλάει αμελώντας την υγεία των ανθρώπων.

Άρα σίγουρα ΔΕΝ ήθελα πλέον να μου την αντικαταστήσουν !!!

Τελικά πήρα κάτι άσχετο και έκλεισε εκεί το θέμα.

Αμήν !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα και καλως σας βρηκα :)

 

δεν ξερω αν ρωταω στο σωστο μερος,

αλλα δεν βρηκα θεμα για αγορα πλυντηριου,

 

ψαχνω για πλυντηριο λοιπον,

περασε απο το μυαλο μου το 2 σε 1,

αλλα μετα απο οσα διαβασα το αφησα,

 

με ενδιαφερει διπλη παροχη,

να παιρνει νερο δλδ κι απο boiler/ηλιακο κλπ,

 

ειδα αυτο εδω κ μου φαινεται μια χαρα:

http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=9785

 

καποια γνωμη, ιδεα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα κι από εμένα! Διάβασα σχεδόν όλα τα ποστ και τα βρήκα ιδιαίτερα κατατοπιστηκά. Δεν έχω καταλήξει όμως... και εδώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας εάν γνωρίζετε. Σκέφτομαι για πλυντήριο-στεγνωτήριο 2σε1 γιατί η διαφορά στην τιμή εάν αγοράσω 2 διαφορετικές συσκευές είναι μεγάλη. Έχω βρει το Hoover WDYN το καινούριο μοντέλο 2013 που έχει 830? χωρίς μεταφορικά. Γενικά άκουσα καλά λόγια για την εταιρία. Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος να μας πει; Μήπως να προτιμήσω 2 διαφορετικές συσκευές παρότι θα μου κοστίσει τα 2πλασια; Τουλάχιστον να μη μου τα φάνε τα σερβις; Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Αααα να και η σελίδα(έχει χρησιμοποιήσει κανείς να μας ενημερώσει την συγκεκριμένη;)http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=10380

lJpep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα 2 συσκευές. Πέρα απο τα προβλήματα που βγάζουν οι 2 σε 1, ένα μεγάλο θέμα είναι ο χρόνος. Όταν θα τύχει να θες να βάλεις πολλά πλυντήρια μαζεμένα, δεν θα σε βολέψει η 2 σε 1 συσκευή.

 

Εγώ για παράδειγμα, γύρισα χτες απο διακοπές. Έβαλα πλυντήριο καπάκι στεγνωτήριο την πρώτη πλύση και μετά έβαλα να πλένεται και η δεύτερη. Αν είχα 1 συσκευή θα έπρεπε να περιμένω περίπου 5 ώρες για πλύσιμο - στέγνωμα και μετά να βάλω τη δεύτερη πλύση.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

irene

ειχα το hoover το προηγουμενο και μεσα σε 3 χρονια μου χαλασε....

μπορει να ηταν και τυχαιο αλλα γενικα ακουγεται πως τα 2σε1 δεν ειναι πολυ γερα...ειναι και τι θα σου τυχει βεβαια...

εγω προσωπικα δεν ξαναπαιρνω 2σε1...

τον tsampa τον εχω δοκιμασει και ειναι αξιοπιστο site!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις συμβουλές!! αποφασίσαμε να πάρουμε 2 ξεχωριστές συσκευές. Μάλλον hoover kai candy. Επίσης θέλω να είναι ενεργειακής κλάσης Α+++ για πλυντήριο και Α τουλάχιστον για στεγνωτήριο. Πώς σας φαίνεται; Να πάρω τα καινουρια μοντέλα; ή να πάρω τα προηγούμενα για πιο οικονομικά; Ξέρετε κάποιο καλό μοντέλο σε αυτές τις εταιρίες; Hoover πλυντήριο, Candy στεγνωτήριο. Ξέρω ότι η δεύτερη εταιρία έχει αγοράσει την πρώτη και είναι πιο φτηνή...

lJpep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κι από μένα. Διάβασα αρκετές σελίδες, μέχρι που απελπίστηκα ότι θα βρω απάντηση στη δική μου απορία, γι' αυτό σας ρωτώ. Έχω ένα πλυντήριο πολύ παλιό-ουσιαστικά για κλάμματα, αν και τη δουλειά του την κάνει. Για σιδέρωμα έχω το απλό σίδερο και τελευταία σκέφτομαι να αγοράσω μια φτηνή πρέσα γιατί αν και οι 2 μας μόνο, μόλις σιδερώσω έχουν μαζευτεί άλλα ασιδέρωτα. Διαβάζω τώρα αυτά που γράφετε για στεγνωτήριο και σκέφτομαι... Με συμφέρει άραγε καλύτερα να πάρω μια πρέσα, ή να περιμένω να χαλάσει το πλυντήριο (παίζει και το ρίσκο ότι τις παλιές συσκευές τις έφτιαχναν πιο γερές, οπότε δεν ξέρω και αν όντως θα γίνει σύντομα αυτό) ώστε να αποφύγω το έξοδο της πρέσας και να πάρω πλυντήριο-σιδερωτήριο μια και καλή... Μήπως δηλαδή, αφού δεν τα βλέπω πολλά τα χρόνια του πλυντηρίου, είναι πολυέξοδο οικονομικά να πάρω πρέσα, αφού ΙΣΩΣ, όπως καταλαβαίνω από αυτά που συμβουλεύετε, το στεγνωτήριο θα καταστήσει τη χρήση της πρέσας σχετικά άκυρη έτσι κι αλλιώς... Ή είναι άσχετα μεταξύ τους και μια οικονομική πρέσα άσχετα με το αν κάποια στιγμή θα αγοράσω στεγνωτήριο θα μου εξασφαλίσει επιπλέον χρόνο;

Το συζήτησα με τον αρραβωνιαστικό μου, και είναι πολύ θετικός για πρέσα. Δεν έχω πει κουβέντα όμως για στεγνωτήριο γιατί θα με κοιτάξει λοξά (από τη στιγμή που ούτε χώρο έχουμε για σκέτο στεγνωτήριο, ούτε υπαρκτή ανάγκη για πλυντήριο-στεγνωτήριο ακόμα) και είναι κάτι που θέλω να το δουλέψω στο μυαλό μου πριν ξοδέψουμε για πρέσα. Ευχαριστώ, η βοήθειά σας είναι πολύτιμη.

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σε ολες! σας ζητω σηγνωμη για τα ορθ.λαθη που θα δειτε αλλα δεν ειχα την τυχη να μαθω σωστα την ελληνικη γλωσσα-τωρα τα μαθενω με την μικρη μου στο σχολειο!

 

διαβασα σχεδον ολα τα ποστ καθως λεμε(ο αντρας μου διαφωνει γιατη το θεωρει οτι ειναι περιτο και ασκοπη σπαταλη χρηματων) να παρουμε στεγνωτιριο. προσφερθικε η πεθερα μου-οποτε δεν λεμε οχι στο "λαχειο" ε? χι χι. εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να παρουμε μιας και τα χριματα που θα διαθεσουμε ειναι λιγα. ο λογος που εγραψα εδω στο ποστ ειναι απλα να διαφωτισω σε κατι που ξερω καλα λογο της ενασχολισης μου με ενυδρεια και ολιγος χιμικα που προσθετω εκει. λοιπον- αναφερθικε καποια φιλη για το αν με το νερο του στεγνωτιριου η ακομη και του κληματιστικου μπορουμε να ποτιζουμε τα φυτα μας. σας απανταω οχι. γιατη το απιονισμενο νερο εχει ph ουδετερο (με tds να ειναι επισεις 0) που με απλα ελληνικα για αυτους που δεν καταλαβενουν ειναι οτι το νερο αυτο εχει μιδενικες σκλιροτιτες (που χριαζονται τα φυτα μας το σκλιρο νερο,οπως και εμεις),οπως και πληρως απαλαγμενο απο καθε θρεπτικη ουσια(ποιο πολυ τα νιτρικα μας εντιαφερουν για τα φυτα και τα φωσφορικα) ετσι λιπον αν ποτιζουμε τα λουλουδια μας με νερο απιονισμενο,με νερο απο αντιστροφη οσμοση τοτε τα φυτα μας σταδιακα θα εξασθενουν η στο τελος χαλανε η στην καλυτερη δεν εχουν την σωστη αναπτηξη και χρωμμα.

για αλο που αναφερθηκε ειναι οι σκλιρωτιτες του νερου στο πλησιμο των ρουχων- οντος αυτο ισχει γιατη εδω θεσ/νικη ας πουμε εχουμε απιστευτα σκλιρο νερο(ph:7,8-8,6 /kh: 15-20) οποτε σε περιοχες οπως κοζανι που ειναι ποιο χαμιλα τα επιπεδα τα ρουχα σαφος θα ειναι μαλακοτερα. υπαρχει στην σελιδα της ιδρευσης ο πινακας με την αναληση του νερου ανα καθε περιοχη-δειτε το αν σας εντιαφερει.

 

αυτα κοριτσια- δεν ξερω απο στεγνωτιρια,αλλα ελπιζω λιγακι να βοηθησα με αυτα που ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Εχουμε πάρει ένα στεγνωτήριο Candy υγροποίησης με heat pump system. Το χουμε εδώ και κανά δυο βδομάδες αλλά δεν είμαστε καθόλου ευχαριστημένοι, δηλαδή το αποτέλεσμα που λέει ότι θα είχε δεν το χει. Εχουμε δοκιμάσει αρκετά προγράμματα και τα ρούχα δεν βγαίνουν στεγνά είναι αντιθέτως νοπά και θέλουν και άπλωμα μια μέρα ακόμα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνουμε λάθος. Δεν μπορεί ένα στεγνωτήριο αυτής της κατηγορίας (Α+) και για τα λεφτά που δώσαμε να μην μας ικανοποιεί. Μπορείται να μας βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Εχουμε πάρει ένα στεγνωτήριο Candy υγροποίησης με heat pump system. Το χουμε εδώ και κανά δυο βδομάδες αλλά δεν είμαστε καθόλου ευχαριστημένοι, δηλαδή το αποτέλεσμα που λέει ότι θα είχε δεν το χει. Εχουμε δοκιμάσει αρκετά προγράμματα και τα ρούχα δεν βγαίνουν στεγνά είναι αντιθέτως νοπά και θέλουν και άπλωμα μια μέρα ακόμα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνουμε λάθος. Δεν μπορεί ένα στεγνωτήριο αυτής της κατηγορίας (Α+) και για τα λεφτά που δώσαμε να μην μας ικανοποιεί. Μπορείται να μας βοηθήσετε?

 

Μήπως δεν τα στύβεις καλά στο πλυντήριο; Εγώ τα βάζω στις 1000 στροφές. Αν χρησιμοποιείς πρόγραμμα "για φύλαξη/ντουλάπα" κανονικά πρέπει να τα βγάζει τελείως στεγνά. Αισθητήρα υγρασίας δεν έχει το στεγνωτήριό σου; Είχα δοκιμάσει να τα στύψω στις 400 για να τσαλακωθούν λιγότερο και πάλι μου τα στέγνωσε, όμως έκανε μια ώρα παραπάνω.

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιώ χρόνια στεγνωτήριο, τα ρούχα βγαίνουν στεγνά & ατσαλάκωτα στις 400 στροφές. Τώρα βέβαια αν έχει πολλά κιλά ή πετσέτες αργεί περισσότερο να στεγνώσει. Τα βγάζεις & αν είναι νωπά τα βάζεις 1 ώρα επιπλέον. :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αχ κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας,επειδή είναι δύσκολο να διαβάσω όλα τα προηγούμενα, τι μάρκα στεγνωτήριο να πάρω;;πρέπει να είναι ενεργειάκή κλάση Α; Καίει πολύ ρεύμα;;πως βγαίνουν τα ρούχα;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...