Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στεγνωτηριο


froufrou

Recommended Posts

Θα μπορούσα να γίνω η τέλεια διαφημίστρια για στεγνωτήριο!!:lol:.

 

Κι εγω επισης...

 

Εγω αποφασισα να το παρω οταν ενα μεσημερι επιστρεφοντας σπιτι εβλεπα παντου σκορτπια εσωρουχα και καλτσες

Μανω σε εξοχη και μαζευα βρακια απο τις ελιες...

Ειχε παρει ο αερας τις απλωστρες!

Απο τοτε δεν εχω απλωσει ουτε καλτσα χειμωνα καλοκαιρι

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Starlight γλυτωνεις και το σιδερο;;;;;;;;;;;;;;;;;

Θα ελεγα κατα το ημισυ,παντως σιγουρα εχεις κερδος χρονου,ξεκουρασης κ.τ.λ

το στεγνωτηριο ηταν απο τις πρωτες μου επιλογες στο θεμα των ηλεκτρικων συσκευων το αγορασαμε λιγο καιρο πριν παντρευτουμε,εχω της AEG και το ειχα παρει πριν 5 χρονια 700ευρω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω πώς και πώς να χαλάσει το πλυντήριο μου, για αν πάρω πλυντήριο - στεγνωτήριο!!!

Αυτή είναι μια από τις κρυφές μου επιθυμίες αλλά αν το ακούσει ο άντρας μου, θα τα παίξει έτσι το εύχομαι στα κρυφά να χαλάσει για να σωθώ. Δυστυχώς ή ευτυχώς το πλυντήριο μου αποδείχτηκε εφτάψυχο το άτιμο!!!:lol:

Για πείτε καμιά τιμή για πλυντήριο -στεγνωτήριο, γιατί δεν παίζει το σενάριο, του να τα χωρέσω και τα 2 (ούτε το ένα πάνω από το άλλο γιατί θα μπουκώσει πολύ ο χώρος)γιατί μετά όποιος μπαίνει στο μικρό μας μπάνιο, θα βγαίνει με συμπτώματα κλειστοφοβίας!!:lol:

Εσείς που έχετε πλυντήριο - στεγνωτήριο είστε ευχαριστημένες; Από τιμές τί παίζει; Αν είναι όλα καλά με το 2 σε 1, να πάρω ένα κατσαβίδι και να το κάνω το "ξεκάνω" το πλυντήριο!!:lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Starlight γλυτωνεις και το σιδερο;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Δεν σιδέρωνα και πολλά ούτως ή άλλως,

αλλά οι φόρμες των παιδιών, για παράδειγμα, βγαίνουν τέλειες.

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου δεν μπαινει απο πανω γιατι το πλυντηριο εχει πορτα απο πανω.. δυστυχως ο χωρο ειναι μικρος και πρεπει να βρω ενα που να χωραει... να παρω πλυντηριο-στεγνωτηριο δυσκολο! 1 χρονο ειμαι παντρεμενη και το πλυντηριο ειναι ολοκαινουριο ελπιζω να βρω κατι μικρο και οικονομικο...

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

theni μου, θα τη ρωτήσω και θα σου γράψω. Αυτό που θυμήθηκα τώρα είναι ότι μου έλεγε πως το κόστος του στεγνωτηρίου, αντισταθμίζεται με το κόστος του σίδερου. (στο ρεύμα αναφέρομαι);)

 

theni, σου παραθέτω την απάντηση της συννυφάδας μου όπως μου την έστειλε για το στεγνωτήριο.

 

Ερωτήσεις: Τι μάρκα στεγνωτήριο έχεις πάρει? Πόσο κόστισε? Πόση ώρα κάνει? Συμφέρει? Είσαι ευχαριστημένη? Ρωτάει μια φίλη που θέλει να αγοράσει.

 

Πολλές οι ερωτήσεις που δεν απαντώνται άμεσα, γιατί εξαρτώνται από τον τρόπο χρήσης. Εγώ βγάζω τα ρούχα νωπά και τα απλώνω μετά χωρίς μανταλάκια για να καλοστεγνώσουν. Έτσι αποφεύγω το σιδέρωμα. Άρα το χρησιμοποιώ με οικονομικό τρόπο (έχω και νυχτερινό) και δεν βάζω όλα τα ρούχα, μόνο αυτά για τα οποία θα αποφύγω μέσω του στεγνώματος το σιδέρωμα. Το καλό στέγνωμα διαρκεί περισσότερο και τσαλακώνει τα ρούχα.

Ούτε και η τιμή παίζει ρόλο, αφού το πήρα το 2006 (και δεν τη θυμάμαι). Έχω Bosch, που δεν είναι ούτε πολύ φτηνό (π.χ. Candy) ούτε ακριβό (Miele)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω στεγνωτήριο. Έχω λίγο μπερδευτεί. Μου αρέσει ένα της Bosch 8 κιλών, αλλά δεν έχει χρονοκαθυστέρηση και είναι Β ενεργειακής κλάσης. Υπάρχει και Siemens A ενεργειακής κλάσης, 7κιλο αλλά 50%+ πάνω σε τιμή. Αξίζει να πάρω αυτό? Και βασικά ήθελα 8κιλο, γιατί κάποια στιγμή θέλω να πάρω και 8κιλο πλυντήριο (όταν χαλάσει δεν αντέξω άλλο αυτό που έχω). Η χρονοκαθυστέρηση είναι χρήσιμη τελικά? Έχω νυχτερινό ρεύμα αλλα θα βολεύει εκείνες τις ώρες να χρησιμοποιώ το στεγνωτήριο?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, συγνώμη που θα σας ξενερώσω, αλλά το στεγνωτήριο είναι από τα πιο επιβαρυντικά για το περιβάλλον, λόγω της μεγάλης ενέργειας που καταναλώνει. Εγώ, αν κι έχω τεράστια ανάγκη από αυτή τη συσκευή, δεν θα αγοράσω. Απλά το αναφέρω, γιατί μπορεί κάποια μαμά να την ενδιαφέρει αυτή η πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω νυχτερινό ρεύμα αλλα θα βολεύει εκείνες τις ώρες να χρησιμοποιώ το στεγνωτήριο?

Φυσικά και θα βολεύει. Το στεγνωτήριο το βάζω στις 5-6 το πρωί. Άσε που τα κρύα πρωινά του χειμώνα θα βρίσκεις ζεστό το μπάνιο όταν θα ξυπνάς:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, συγνώμη που θα σας ξενερώσω, αλλά το στεγνωτήριο είναι από τα πιο επιβαρυντικά για το περιβάλλον, λόγω της μεγάλης ενέργειας που καταναλώνει. Εγώ, αν κι έχω τεράστια ανάγκη από αυτή τη συσκευή, δεν θα αγοράσω. Απλά το αναφέρω, γιατί μπορεί κάποια μαμά να την ενδιαφέρει αυτή η πληροφορία.

 

Μα γι'αυτό σκέφτομαι αυτό πού είναι ενεργειακής κλάσης Α, γιατί εκτός από οικονομία στο ρεύμα είναι φιλικό για το περιβάλλον...;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι?

 

Ειναι υγειινο να το χρησιμοποιουμε???

 

Αλλα θα μου πεις οταν τα απλωνεις εξω τον χειμωνα μυριζουν απο τους καυστηρες των αλλων πολυκατοικειων.........

Κι εγω εχω ενα θεμα με το 7κιλο ή το 8κιλο???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια εχει καμια το morris cds 1012?

αν ναι πως χρησιμοποιει το στεγνωτηριο πωσ επιλεγουμε το χρονο πως ξερω ποση ωρα θελουν τα ρουχα?

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, είναι αλήθεια ότι με το στεγνωτήριο μαζεύονται πολλοί υδρατμοί στο μπάνιο; Εμείς, ήδη έχουμε πολλή υγρασία και φοβάμαι την αγορά του! Αρκεί ένα παράθυρο μπάνιου ανοικτό σε ανάκληση; Μία φίλη μου είπε ότι πρέπει να έχεις παράθυρο ανοικτό τελείως διότι οι υδρατμοί είναι πάρα πολλοί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ'οσο ξερω,κανονικα το στεγνωτηριο ειναι για εξωτερικο χωρο.Η αληθεια ειναι οτι βγαζει πολλους υδρατμους.Εμας το μπανιο γινεται σαουνα.Γι αυτο το λογο οποτε δουλευει εχω τελειως ανοιχτο το παραθυρο και αφου τελειωσει βαζω σε λειτουργια και τον αμφιγραντηρα.Αν εχεις πολλη υγρασια παντως δεν θα σου το συνιστουσα.Σε καμια βεραντα δεν θα σε βολευε να το βαλεις?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

περιεργο το δικο μας δεν αφηνει υδρατμους στο μπανιο και εχω την πορτα κλειστη κ δεν εχει παραθυρο,απλα ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια μεσα στο χωρο,παντως 5 χρονια που το εχω εχουμε σωθει...

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

το βαζω και ποτιζω τις γλαστρες,το βαζω στην τουαλετα αντι για καζανακι,στο αυτοκινητο για τους υαλωκαθαριστηρες,στον αποστειρωτη,στον κουβα για σφουγγαρισμα.

εγω στην αρχη το πετουσα αλλα μετα το λυπομουν γιατι βγαινει παρα πολυ κι ειναι κριμα να μην χρησιμοποιειται με τοση λειψυδρια που εχουμε!! :wink:

 

σταματησα να κραταω το νερο οταν καταλαθως το ειπια,ηταν καλοκαιρι σιδερωνα κ ειχα πανω στο τραπεζι ενα μπουκαλι νερο,κατω ειχα σε μπουκαλι νερου το νερο του στεγνωτηριο πουτο χρησιμοποιουσα στο σιδερο,απο την καψα η αμοιρη πηρα το νερο κ με μανια κατεβασα μισο μπουκαλι,αφου το αδειασα αρχισα να αναρωτιεμαι γτ το νερο ειχε γευση απορρυπαντικου...και να σου μετα ττα τηλεφωνα στο κεντρο δηλητηριασεων κ αντε να με κατατοπισουν,τι ντροπη!

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

περιεργο το δικο μας δεν αφηνει υδρατμους στο μπανιο και εχω την πορτα κλειστη κ δεν εχει παραθυρο,απλα ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια μεσα στο χωρο,παντως 5 χρονια που το εχω εχουμε σωθει...

 

Κι εμάς το ίδιο, απλά βγάζει πολύ ζέστη...

 

Εγώ το νερό το βάζω στο σίδερο, κάνει δεν κάνει?:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Από την εμπειρία μου, κατάλαβα ότι τα πλυντήρια-στεγνωτήρια (ariston) απλά αυξάνουν θερμοκρασία του δωματίου και δεν χρειάζεται να καθαρίζεις φίλτρα, αδειάζεις νερά κ.ο.κ

Ενώ τα στεγνωτήρια (siemens) κάνουν ¨σάουνα¨ τον χώρο που βρίσκονται.

Οσο για το νερό, το siemens είχε μέσα στο νερό του είχε και χνούδι που δεν φαινόταν

ξεκάθαρα, οπότε πρόσεξε μην έχει κάτι τέτοιο και δικό σου. Βέβαια να αναφέρω ότι το siemens

είναι τεχνολογία 4 ετών ενώ το ariston καινουργιο, οπότε μπορεί να παιζει ρόλο τόσο στη θερμοκρασία, όσο και για το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σε εσάς που το στεγνωτήριο δε βγάζει υδρατμούς, η συσκευή είναι πλυντήριο-στεγνωτήριο; Εγώ ενδιαφέρομαι μόνο για στεγνωτήριο. Κι αν έχετε μόνο στεγνωτήριο τι μάρκα είναι, για να αποφύγω τους υδρατμούς;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ εχω ένα στεγνωτήριο της Brandt. Υδρατμούς δεν βγάζει αλλά παράγει πολλή θερμότητα... Στο εγχειρίδιο λειτουργίας όμως γράφει ότι όταν λειτόυργεί η συσκευή πρέπει να υπάρχει ανοιχτή πόρτα ή παράθυρο....

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα απλο πλυντηριο στεγνωτηριο της intezit,δεν βγαζει ατμους απλα εχει ζεστη κ ελαφρια μυρωδια. τα ρουχα ομως δεν βγαινουν κ τοσο ατσαλακωτα..φταει που δεν ειναι κανενα σουπερ;;η ετσι ειναι ολα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...