Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΩΝ ΣΕ ΠΑΤΡΙΟ


Recommended Posts

Πολυ λυπηρο...Πολυ συγχιζομαι οταν διαβαζω τετοια ,ειμαι και του επαγγελματος -λογιστρια-και τρελενομαι λεμε.Μονο αν φυγεις και τα διεκδικισεις μεσω επιθεωρησης εργασιας.Τι ειδικοτητα εισαι;;;Ξερεις με βαση πια συμβαση αμοιβεσαι,τι λεει αυτη η συμβαση κτλ;;;Αν θες καποια βοηθεια στειλε μου πμ.παντωσ να δω τι μπορω να βρω.

 

ΟΚ θα σου στείλω πμ, μη χαλάμε και το τόπικ του ιονα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ionas

    ionas 17 δημοσιεύσεις

  • mamyb

    mamyb 12 δημοσιεύσεις

  • katrin

    katrin 9 δημοσιεύσεις

  • balabol

    balabol 6 δημοσιεύσεις

Ε. Οικογενειακά επιδόματα

Με το ΝΔ 3868/58 συνεστήθη στον ΟΑΕΔ ειδικός Διανεμητικός Λογαριασμός Οικογενειακών Επιδομάτων Μισθωτών (ΔΛΟΕΜ), με τον σκοπό καταβολής οικογενειακών επιδομάτων στους ασφαλισμένους του που δεν λαμβάνουν τέτοια επιδόματα από τον εργοδότη τους. Μοναδική προϋπόθεση για τη λήψη του επιδόματος αυτού είναι σήμερα η πραγματοποίηση τουλάχιστον 50 ημερών εργασίας στην ασφάλιση του ΙΚΑ κατά το προηγούμενο της επιδοτήσεως έτος και η μη λήψη ομοίου ίσου ή μεγαλυτέρου επιδόματος από τον εργοδότη, χορηγουμένου, είτε οικειοθελώς, είτε με βάση σχετικό όρο της οικείας συλλογικής συμβάσεως εργασίας στην οποία ανήκει ο εργαζόμενος - δικαιούχος. Με σχετική εγκύκλιο οδηγία της Διοικήσεως του ΟΑΕΔ έχει γίνει δεκτό ότι πληρούται η προϋπόθεση των 50 ημερομισθίων ακόμη και στην περίπτωση της διμήνου τακτικής επιδοτήσεως του δικαιούχου λόγω ανεργίας ή και της διμήνου συνεχούς ανικανότητος γιά εργασία του λόγω ασθενείας. Δεν απαιτείται η πραγματοποίηση ημερομισθίων στην ασφάλιση του ΙΚΑ για τρείς κατηγορίες δικαιούχων:

α) Για μη εργαζόμενη μητέρα με σύζυγο στρατευμένο (κανονική θητεία).

 

β) Για μη εργαζόμενη μητέρα με σύζυγο φυλακισμένο και

 

γ) Για τους παλιννοστούντες.

 

Με το άρθρο 13 του Ν. 2747/99 (ΦΕΚ 226 τεύχος Α’ της 27.10.99 - βλ. και ΔΕΝ 1999 τεύχος 1324 σελ. 1521) καταργήθηκαν από 1.1.99 οι εισοδηματικές κατηγορίες με βάση τις οποίες το επίδομα αυτό διεμορφώνετο αναλόγως του οικογενειακού εισοδήματος του δικαιούχου και του αριθμού των τέκνων που προστάτευε, και έτσι σήμερα το επίδομα αυτό διαφοροποιείται μόνο αναλόγως του αριθμού των τέκνων για τα οποία δικαιούται επιδοτήσεως ο εργαζόμενος, τα οποία είναι άγαμα και έχουν ηλικία μέχρι 18 μεν ετών εάν δεν συνεχίζουν τις σπουδές τους ή μέχρι 22 ετών εάν σπουδάζουν σε οποιαδήποτε ανωτάτη ή ανωτέρα σχολή δημοσίου χαρακτήρος, ή ανεξαρτήτως ηλικίας, εάν είναι ιατρικώς ανίκανα.

 

Το ποσόν του επιδόματος αυτού ανέρχεται σήμερα στα εξής ποσά:

 

Για τους δικαιούχους με ένα τέκνο, σε 2.000 δρχ. τον μήνα, για τους δικαιούχους με δύο τέκνα σε 6.000 δρχ. τον μήνα, για τους δικαιούχους με τρία τέκνα σε 13.500 δρχ. τον μήνα και για δικαιούχους με τέσσερα τέκνα σε 16.400 δρχ. τον μήνα.

 

Για κάθε τέκνο πάνω από τα τέσσερα προστίθενται 2.750 δρχ. τον μήνα, χωρίς περιορισμό. Το ποσόν αυτό προσαυξάνεται κατά 1.250 δρχ. μηνιαίως για κάθε δικαιούχο τέκνο στις εξής περιπτώσεις:

α) Όταν ο ή η δικαιούχος είναι χήρος.

 

β) Όταν ο ή η δικαιούχος έχει ανάπηρο σύζυγο και

 

γ) Όταν η δικαιούχος έχει σύζυγο στρατευμένο (κανονική θητεία).

 

Την προσαύξηση αυτή δικαιούνται επίσης οι δικαιούχοι που έχουν εξώγαμα, ανάπηρα ή ορφανά και από τους δύο γονείς, τέκνα.

 

Δικαιούχος τέλος του επιδόματος τέκνων είναι ο γονέας που προστατεύει τα ανήλικα τέκνα και αν αυτός δεν δικαιούται επιδοτήσεως από τον ΔΛΟΕΜ, ο άλλος γονέας. Εάν και οι δύο γονείς είναι δικαιούχοι επιδοτήσεως τέκνων από τον ΔΛΟΕΜ, τότε το επίδομα αυτό καταβάλλεται στον ένα εξ αυτών με επιλογή τους και σε περίπτωση διαφωνίας τους καταβάλλεται εξ ημισείας και στους δύο συζύγους. Επίσης δικαιούχοι επιδόματος τέκνων είναι και οι μη εργαζόμενες μητέρες των οποίων ο σύζυγος υπηρετεί την στρατιωτική του θητεία ή είναι φυλακισμένος, οι παλιννοστούντες Έλληνες ή Ομογενείς έστω και αν δεν έχουν την βασική προϋπόθεση των 50 ημερών εργασίας και όσοι συντηρούν προγόνους (εγγόνια), εάν αποδείξουν ότι ο επιζών γονέας δεν έχει τις προϋποθέσεις επιδοτήσεως.

 

Υπό ΧΡΗΣΤΟΥ ΚΑΡΑΤΖΑ, Συμβούλου Εργασιακών Σχέσεων

 

Το παραπάνω κείμενο δημοσιεύθηκε στον ιστοχώρο disabled.gr

Μπορείτε να βρείτε ανάλογα κείμενα στην διεύθυνση http://www.disabled.gr

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έπαθα............... έχουμε τόσο εξελιγμένους νόμους? Μπράβο μας.

Τότε καλό θα ήταν να το πληροφορηθούν όλοι όσοι είναι στην ίδια θέση και να πάνε να διεκδικήσουν το επίδομα, όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί θεωρώ ότι το κράτος μας χρωστάει πολύ περισσότερο απ΄ότι του χρωστάμε.

ΙΟνα πες αντιδράσεις από τον ΟΑεδ όταν πας να το παρεις. Είμαι σίγουρη ότι δεν θα το ξέρουν αυτό και θα προσπαθήσουν να σε στείλουν αδιάβαστο.

Link to comment
Share on other sites

ΙΟνα πες αντιδράσεις από τον ΟΑεδ όταν πας να το παρεις. Είμαι σίγουρη ότι δεν θα το ξέρουν αυτό και θα προσπαθήσουν να σε στείλουν αδιάβαστο.

 

Δεν καταλάβα...τόσο καιρό ο ionas μας έλεγε ότι συντηρούσε τους "προγόνους (εγγόνια)" του? ????

 

Γιατί δεν πιστεύω να μιλάς zana για κάποια από τις άλλες κατηγορίες ???

 

(α) Όταν ο ή η δικαιούχος είναι χήρος.

 

β) Όταν ο ή η δικαιούχος έχει ανάπηρο σύζυγο και

 

γ) Όταν η δικαιούχος έχει σύζυγο στρατευμένο (κανονική θητεία).

 

Την προσαύξηση αυτή δικαιούνται επίσης οι δικαιούχοι που έχουν εξώγαμα, ανάπηρα ή ορφανά και από τους δύο γονείς, τέκνα. )

 

Συγκεντρωθείτε...... :P

Link to comment
Share on other sites

τωρα εω μπερδευτηκα παντελως

α

το οικογενοιακο επιδομα ειναι πασης γνωστο οτι το δηνει ο οαεδ μια φορα το χρονο ...πας η σαν ανεργη ή σαν εργαζομενη με βεβαιηση οτι ο εργοδοτης δεν σου καταβαλει το επιδομα !!!!....

(καθε χρονο το παιρνω και μαλιστα η ειδικη ρυθμηση για τις ανυπαντρες ειναι οτι μου δουνην επιδομα σαν να ημουν τριτεκνη ΟΥΑΟΥ .... του χρονου σκευτομαι να τα επενδυσω σε ακινητα τα λεφτα που μου δηνουν ,..... :lol: )

και

β

ο ιονας για τα εγγονια του μιλαει?

(τωρα εγω φταιω αν πω ετσι που τα λεει εχουμε μπερδευτει παντελως !!!???)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο ιονας για τα εγγονια του μιλαει?

(τωρα εγω φταιω αν πω ετσι που τα λεει εχουμε μπερδευτει παντελως !!!???)

 

Ως φαίνεται είτε είμαι κι εγώ απ'τον Αρη και δεν τό'χω καταλάβει, είτε ο ιονάς από κάποιο άλλο πλανήτη του ιδίου ή άλλου ηλιακού συστήματος!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

αυτο το συστημα ....ερωτηση :

τι χρωμα εχει το αιμα ?

και απαντηση : θελω να πω κοκκινο κι αρχιζω απο ερωτησεις τυπου ποια τα βασικα χρωματα ?

το ροζ απο ποια χρωματα αποτελειτε?

τα πασχαλινα αυγα πως τα βαφουμε συνηθως .... ?

 

και αλλα τετοια κουλα ..πολυ μου τη δηνουν στα νευρα :lol::lol::lol:

(ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟς ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΠΑΡΑΥΤΑ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΟΥ !!!! ..κρυφοαριες ε κρυφοαριες!!!

:lol::lol::lol: ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΟΝ ΙΟΝΑ)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε διάβασα όλες τις σελίδες :oops: να πώ κι εγώ την άποψη μου. Είμαι εποχιακός, εργάζομαι μονο το καλοκαίρι και το χειμώνα είμαι στο ταμείο ανεργίας. Η γυναίκα μου δεν εργάζεται αλλά παίρνω το οικογενιακό επίδομα κανονικά σαν πατριός!!!!! Νόμιμα!! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε διάβασα όλες τις σελίδες :oops: να πώ κι εγώ την άποψη μου. Είμαι εποχιακός, εργάζομαι μονο το καλοκαίρι και το χειμώνα είμαι στο ταμείο ανεργίας. Η γυναίκα μου δεν εργάζεται αλλά παίρνω το οικογενιακό επίδομα κανονικά σαν πατριός!!!!! Νόμιμα!! :D

 

Παίρνεις επίδομα τέκνων? (της γυναίκας σου τα τέκνα, ε?)

 

Αν ναι, πες το στον ionas πώς γίνεται, με βάση ποιο νόμο κ.λ.π, να ησυχάσει, αλλιώς θα ψάχνει μέχρι και δισέγγονα! :P

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε διάβασα όλες τις σελίδες :oops: να πώ κι εγώ την άποψη μου. Είμαι εποχιακός, εργάζομαι μονο το καλοκαίρι και το χειμώνα είμαι στο ταμείο ανεργίας. Η γυναίκα μου δεν εργάζεται αλλά παίρνω το οικογενιακό επίδομα κανονικά σαν πατριός!!!!! Νόμιμα!! :D

 

Συμπληρώνω επίδομα τέκνων, όχι απλά οικογενειακό, ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΙΟνα πες αντιδράσεις από τον ΟΑεδ όταν πας να το παρεις. Είμαι σίγουρη ότι δεν θα το ξέρουν αυτό και θα προσπαθήσουν να σε στείλουν αδιάβαστο.

 

Δεν καταλάβα...τόσο καιρό ο ionas μας έλεγε ότι συντηρούσε τους "προγόνους (εγγόνια)" του? ????

 

Γιατί δεν πιστεύω να μιλάς zana για κάποια από τις άλλες κατηγορίες ???

:P

 

Τώρα μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο.

aria ξεμπέρδεμέ με Please.

Γι'αυτό και εξέφρασα το θαυμασμό μου για τους τόσο εξελιγμένους νόμους που έχουμε.

Πάντως αν ισχύει κάτι τέτοιο πέστε τό μου να το πω σε γνωστούς μου που έχουν στο σπίτι τους παιδιά της γυναίκας τους από άλλο γάμο για να πάνε να το πάρουνε.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε διάβασα όλες τις σελίδες :oops: να πώ κι εγώ την άποψη μου. Είμαι εποχιακός, εργάζομαι μονο το καλοκαίρι και το χειμώνα είμαι στο ταμείο ανεργίας. Η γυναίκα μου δεν εργάζεται αλλά παίρνω το οικογενιακό επίδομα κανονικά σαν πατριός!!!!! Νόμιμα!! :D

 

Συμπληρώνω επίδομα τέκνων, όχι απλά οικογενειακό, ε?

 

 

Καλά όταν είδα αυτό το σχόλιο μπερδεύτικα εντελώς!!! :oops::lol:

όχι ότι φταίει η katrin απλά...μπερδεύτικα. Λοιπόν το τσέκαρα για να είμαι σίγουρος. Είναι το οικογενιακό επίδομα που παίρνω για το παιδι της γυναίκας μου!!! Στάνταρ. Για το επίδομα τέκνου πρέπει να το ψάξω!!! :oops::D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...