Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εισαγωγή στερεών και χαμηλό βάρος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να που ήρθε η ώρα να χρειαστώ κι εγώ τα φώτα σας όσον αφορά την ανάπτυξη της μικρής μου, 7,5 μηνών σήμερα. Παραθέτω με συντομία τα εξής:

Α. Γέννηση την 39η εβδομάδα κύησης

Β. Θήλυ

Γ. ΦΤ

Δ. Χωρίς αναισθησία

Ε. Δεν εμφάνισε ίκτερο

Ε. Δεν νοσηλεύθηκε

 

1. Ζυγίσεις:

 

18/2 Βάρος γέννησης 4100

Βάρος εξόδου 4050

28/2 10ημ. 4300

26/3 38ημ. 5330

23/4 2μην. 5930

23/5 3μην. 6230

23/6 4μην. 6590 Πλήρης διακοπή συμπληρώματος, 4,5 μην. έναρξη ρυζόκρεμας

5/8 5,5μην. 7250 18/7 έναρξη φρούτα

5/9 6,5μην. 7920 18/8 έναρξη χορτόσουπα

6/10 7,5μην. 8160

 

 

2. Πλέον τρώει το πρωί φρουτόκρεμα(περ. 250 γρ.), το μεσημέρι κρεατοχορτόσουπα(περ. 250 γρ.) και το απόγευμα ρυζόκρεμα(περ. 150 γρ.)

 

3. Μετά από κάθε γεύμα στερεών, περίπου μετά μισή ώρα θηλάζει και κοιμάται. Τη νύχτα θηλάζει κατά μέσο όρο 3 φορές.

 

4. Συμπλήρωμα έπαιρνε από τη 2η ημέρα μετά τη γέννηση έως τον 4ο μήνα. Έκτοτε διεκόπη το συμπλήρωμα

 

5. -

 

6. Θήλαστρο χρησιμοποιώ περιστασιακά αν χρειαστεί να λείψω (περίπου 1 φορά το μήνα ή και λιγότερο)

 

7. -

 

8. Η μικρή είχε ελαφρά ΓΟΠ, η οποία επιδεινώθηκε με το συμπλήρωμα, ακόμη και με το ειδικό γάλα. Διακόπτοντας το συμπλήρωμα σημείωσε σημαντική βελτίωση στη ΓΟΠ και πλέον και με την έναρξη των στερεών, δεν εμφανίζει κανένα πρόβλημα.

 

Το χρονικό διάστημα μεταξύ 3ου και 4ου μήνα όπου έχει πάρει πολύ λίγο βάρος ήταν το χειρότερο από άποψη ΓΟΠ.

Τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες σε μερικά γεύματα στερεών τρώει λιγότερο, ενώ ο θηλασμός παραμένει σταθερά στην ίδια συχνότητα ή και αυξημένος τη νύχτα. Έχει δε αυτό το διάστημα ανησυχία πιθανόν από δόντια.

 

Κακά της κάνει πλέον περίπου 1-3 φορές την ημέρα.

 

Τον Ιούλιο της έκανα καλλιέργεια ούρων, η οποία βγήκε αρνητική.

 

Και ερχόμαστε στο ψητό...

Η παιδίατρος ισχυρίζεται ότι το γάλα μου δεν είναι πλέον χορταστικό για το μωρό σ' αυτή την ηλικία και ότι τα γεύματα θηλασμού που κάνει είναι πολλά για την ηλικία της. Όταν της είπα ότι μάλλον οι στερεές τροφές δεν είναι χορταστικές, γιατί μισή ώρα αφού έχει φάει τα 250 γρ. θηλάζει και όχι το αντίστροφο, δεν απάντησε τίποτα...

Στην προηγούμενη επίσκεψη, 1 μήνα πριν είχε θεωρήσει μεγάλο το χρονικό διάστημα που θηλάζω :roll: και ενώ της ξεκαθάρισα ότι εγώ μάλλον το θεωρούσα μικρό και ότι κακώς απογαλάκτισα τα μεγαλύτερα παιδιά μου σε ηλικίες 7 και 9 μηνών, εχθές με ρώτησε πάλι τι γάλα δίνω στο μωρό, θεωρώντας πως θα έχω πια αποθηλάσει.

 

Συγκρίνοντας τα βάρη με τις καμπύλες του ΠΟΥ, είδα ότι πράγματι ενώ στη γέννηση η μικρούλα μου ήταν στο +2,5από το μέσο όρο, τώρα έχει πέσει λίγο πάνω από το μέσο όρο.

 

Το ερώτημά μου είναι τι θα μπορούσα να κάνω χωρίς να δώσω τώρα πάλι συμπλήρωμα (το θεωρώ τουλάχιστον γελοίο να δώσω συμπλήρωμα σ' ένα παιδί που τρώει κανονικά στερεές τροφές). Απ' τη μια σκέφτομαι αν θα ήταν καλό να προσπαθήσω να αυξήσω τη μερίδα των στερεών στα 300 γρ.

Απ' την άλλη αναρρωτιέμαι, θα εξυπηρετούσε τίποτα να προσφέρω σε 2-3 συνεχόμενα γεύματα το ίδιο στήθος ώστε να παίρνει το πιο λιπαρό γάλα ή θα έθετα έτσι σε κίνδυνο την παραγωγή μου;

Τέλος, μήπως να συνεχίσω ως έχει και να μη δώσω σημασία στον αργό ρυθμό αύξησης του βάρους, θεωρώντας πως είναι το φυσιολογικό για το συγκεκριμένο παιδί.

Να αναφέρω εδώ πως είναι ένα μωράκι ζωηρό, ευδιάθετο, μπουσουλάει και σηκώνεται όρθια, έχει έντονη δραστηριότητα. Από τότε που διεκόπη το συμπλήρωμα, ο ύπνος της έχει γίνει πιο ελαφρύς και σύντομος, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι φυσιολογικό...

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, αλλά ήθελα να δώσω όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία για να έχετε καλή συνολική εικόνα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Απ' τη μια σκέφτομαι αν θα ήταν καλό να προσπαθήσω να αυξήσω τη μερίδα των στερεών στα 300 γρ.

Απ' την άλλη αναρρωτιέμαι, θα εξυπηρετούσε τίποτα να προσφέρω σε 2-3 συνεχόμενα γεύματα το ίδιο στήθος ώστε να παίρνει το πιο λιπαρό γάλα ή θα έθετα έτσι σε κίνδυνο την παραγωγή μου;

εμένα πάντως δε μου φαίνεται ότι κάτι πάει στραβά :D αντί να αυξήσεις τη ποσότητα των στερεών σε 300 γρ. (καλέ πολλά δεν είναι????), να αυξήσεις τους θηλασμούς, να παρατήσεις το ρολόι και να δηλώσεις ορθά-κοφτά στην παιδίατρο ότι είναι καραάσχετη με το θηλασμό:P

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να δίνεις το ίδιο στήθος για ένα τρίωρο (όσες φορές δηλ. το ζητήσει μέσα στο τρίωρο). Πρασινωπά κακάκια δεν έχεις πάντως, που δικαιολογούν ότι δε παίρνει το λιπαρό γάλα.

Τέλος, μήπως να συνεχίσω ως έχει και να μη δώσω σημασία στον αργό ρυθμό αύξησης του βάρους, θεωρώντας πως είναι το φυσιολογικό για το συγκεκριμένο παιδί.

Να αναφέρω εδώ πως είναι ένα μωράκι ζωηρό, ευδιάθετο, μπουσουλάει και σηκώνεται όρθια, έχει έντονη δραστηριότητα. Από τότε που διεκόπη το συμπλήρωμα, ο ύπνος της έχει γίνει πιο ελαφρύς και σύντομος, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι φυσιολογικό...

 

:lol: φυσιολογικότατα είναι όλα!! πάνες κατουρημένες έχει, διάθεση καλή έχει, θήλαζέ την όποτε στο ζητήσει και όλα θα πάνε καλά :)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω για τη γιατρό σου, είναι άσχετη με το θηλασμό και επιπόλαιη. Το μητρικό γάλα έχει περισσότερες θερμίδες από τις περισσότερες στερεές τροφές που δίνουμε σε αυτή τη φάση και τα θρεπτικά συστατικά του αφομοιώνονται καλύτερα. Οι στερεές τροφές θα πρέπει να δίνονται για γνωριμία και πειραματισμό και να αποτελούν συμπλήρωμα στο μητρικό γάλα.

 

Το βάρος της γέννησης δεν υπολογίζεται για την πορεία πάνω στις καμπύλες, τουλάχιστον αυτό διευκρινίζεται για τις ελληνικές καμπύλες και έχω συνηθίσει να το αγνοώ. Κατά τα άλλα, είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία να επιβραδύνεται η πρόσληψη βάρους και η κόρη σου φαίνεται πολύ κινητικό μωρό. Αν δεν είχε κάποια απότομη πτώση στις καμπύλες και απώλεια βάρους, νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς για το βάρος της.

 

Δεν κατάλαβα πόσες φορές θηλάζει την ημέρα. Λιγότερες από τουλάχιστον 6-7 φορές την ημέρα δύσκολα κρατούν ικανοποιητική παραγωγή, ειδικά αφού η παραγωγή σου δεν εξελίχθηκε με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Υποθέτω ότι αντικαταστάθηκε το συμπλήρωμα με τις στερεές, χωρίς να γίνει κάτι για να αλλάξει η παραγωγή σου; Πόσο συμπλήρωμα έδινες πριν να διακόψετε; (Αν και δεν έχει σημασία τώρα, δείχνει πώς περίπου εξελίχθηκε η παραγωγή σου.)

 

Επειδή το μητρικό γάλα κατά το δεύτερο εξάμηνο παραμένει η ιδανική και κύρια τροφή του βρέφους, θα πρότεινα να μην υπερβείς τις δοσολογίες στις στερεές τροφές που ενδείκνυνται για παιδιά που δεν θηλάζουν, αλλιώς μπορεί να υπονομεύσεις το θηλασμό. Προσπάθησε να αυξήσεις την παραγωγή σου πυκνώνοντας τους θηλασμούς και προσφέροντας το στήθος 1-2 ώρες πριν τις στερεές τροφές. Τη φιλοσοφία αυτή τη συζητάμε στο http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9819

 

Όταν θέλουμε να αυξήσουμε την παραγωγή προσφέρουμε και τα δυο στήθη σε κάθε θηλασμό ("τελειώνει" πρώτα το ένα και μετά προσφέρουμε και το άλλο) ή κάνουμε απανωτούς διαδοχικούς θηλασμούς (πχ μισή ώρα μετά το τέλος του θηλασμού, ξαναπροσφέρουμε) και γενικότερα πυκνώνουμε τους θηλασμούς. Το να δίνεις το ίδιο στήθος για συνεχόμενα γεύματα που απέχουν πολύ μεταξύ τους δεν θα αυξήσει την παραγωγή σου. Αν πιστεύεις ότι χρειάζεται, παράλληλα με την αύξηση των θηλασμών, ίσως σε βοηθήσουν αντλήσεις και οι ταμπλέτες μαγιάς. Μπορείς να αντλείς γάλα και να βάζεις στην κρέμα του μωρού, αντί να του δίνεις έτοιμη κρέμα του εμπορίου που περιέχει αγελαδινό γάλα. Αν το μωρό δεν είναι δεκτικό σε παραπάνω θηλασμούς, οι αντλήσεις θα σε βοηθήσουν να ανεβάσεις την παραγωγή.

 

Υπάρχουν μερικά παχυντικά τρυκ (πχ μια κουταλιά λάδι επιπλέον στο φαγητό του μωρού, παχυντικές τροφές όπως αβοκάντο και γλυκοπατάτα) αλλά νομίζω ότι, αν το μωρό σου αυξήσει τους θηλασμούς, είναι ακριβώς αυτό που του χρειάζεται σε αυτή την ηλικία. Αφού το μωρό σου είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια και είναι υγιές, θα έχεις χρόνο να κάνεις κάποια διορθωτική κίνηση τον επόμενο μήνα, αν τα πράγματα δεν εξελιχθούν όπως τα περίμενες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως έχω αρχίσει να ξεαγχώνομαι κάπως.

 

[dooo έγραψε:]

εμένα πάντως δε μου φαίνεται ότι κάτι πάει στραβά αντί να αυξήσεις τη ποσότητα των στερεών σε 300 γρ. (καλέ πολλά δεν είναι????), να αυξήσεις τους θηλασμούς, να παρατήσεις το ρολόι και να δηλώσεις ορθά-κοφτά στην παιδίατρο ότι είναι καραάσχετη με το θηλασμό

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να δίνεις το ίδιο στήθος για ένα τρίωρο (όσες φορές δηλ. το ζητήσει μέσα στο τρίωρο). Πρασινωπά κακάκια δεν έχεις πάντως, που δικαιολογούν ότι δε παίρνει το λιπαρό γάλα.

 

Έλα μου ντε, είναι πραγματικά πολλά τα 300γρ! Τον προηγούμενο μήνα όμως που της είχα πει ότι τρώει περίπου 250, μου απάντησε ότι το φυσιολογικό γι αυτή την ηλικία είναι 300 :!: Μάλλον ισχύει αυτό που έγραψες, είναι καραάσχετη ή κάπου το πάει...

Όσο για το ίδιο στήθος μέσα στο τρίωρο, πάνω κάτω αυτό κάνω. Τρώει γεύμα στερεάς, μετά από λίγο, αφού μπουσουλήσει κλπ και συνήθως κάνει και κακά και την αλλάξω, θηλάζει και συνήθως κοιμάται. Αν ξυπνήσει νωρίτερα από την ώρα του επόμενου γεύματος στερεών, την ξαναθηλάζω από το ίδιο στήθος. Όχι, πράσινα κακά δεν έχει.

 

[Amaretto έγραψε:]

Δεν κατάλαβα πόσες φορές θηλάζει την ημέρα. Λιγότερες από τουλάχιστον 6-7 φορές την ημέρα δύσκολα κρατούν ικανοποιητική παραγωγή, ειδικά αφού η παραγωγή σου δεν εξελίχθηκε με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Υποθέτω ότι αντικαταστάθηκε το συμπλήρωμα με τις στερεές, χωρίς να γίνει κάτι για να αλλάξει η παραγωγή σου; Πόσο συμπλήρωμα έδινες πριν να διακόψετε; (Αν και δεν έχει σημασία τώρα, δείχνει πώς περίπου εξελίχθηκε η παραγωγή σου.)

 

Θηλάζει οπωσδήποτε 6-7 φορές τη μέρα (1 μετά από κάθε γεύμα στερεών και τουλάχιστον 3-4 φορές τη νύχτα) Παλιότερα θήλαζε και πολύ λίγο, μερικές γουλιές, πριν τα γεύματα στερεών, αλλά πλέον από τότε που μπουσούλησε και δεν έχει και τόση ζέστη, έχει σταματήσει. Δεν αντικαταστάθηκε το συμπλήρωμα με τις στερεές. Είχα φτάσει να δίνω μόνο 1 γεύμα των 100 ml συμπλήρωμα την ημέρα και όλες τις υπόλοιπες ώρες μητρικό. Αυτό το γεύμα αντικαταστάθηκε από τη ρυζόκρεμα, συνεχίσαμε έτσι για ένα μήνα (με ρυζόκρεμα και θηλασμό ανά 2 περίπου ώρες την ημέρα και 3-4 φορές τη νύχτα), οπότε φαντάζομαι ότι η παραγωγή μου είχε πλέον ρυθμιστεί προτού δώσω περισσότερα γεύματα στερεών. Δεν νομίζω ότι έχω πρόβλημα παραγωγής, απλώς αναρρωτιέμαι εάν θα έπρεπε να παίρνει περισσότερο βάρος και αν ναι, τι θα μπορούσα εγώ να κάνω γι αυτό. Αν ισχύει αυτό που λες

Το μητρικό γάλα έχει περισσότερες θερμίδες από τις περισσότερες στερεές τροφές που δίνουμε σε αυτή τη φάση και τα θρεπτικά συστατικά του αφομοιώνονται καλύτερα

τότε ίσως θα ήταν σκόπιμο να προσπαθήσω να επαναφέρω θηλασμό και πριν το γεύμα όπως έκανα πριν ένα μήνα περίπου.

 

Απ' ότι κατάλαβα θα ήταν λάθος να προσφέρω το ίδιο στήθος για περισσότερες από 3 ώρες, εφόσον δεν έχω πρόβλημα υπερπαραγωγής. Θα προσπαθήσω να αυξήσω τον αριθμό των θηλασμών ανάμεσα στα γεύματα (όσο γίνεται, γιατί έχουμε και 5 διαδρομές εκτός σπιτιού την ημέρα, να πηγαίνουμε και να παίρνουμε τους μεγάλους στο σχολείο το πρωί και στα εξωσχολικά το απόγευμα...)

 

Πάλι πολλά έγραψα, περιμένω αν κάποια κοπέλα έχει να μου προτείνει και κάτι άλλο και πάλι σας ευχαριστώ, είσαστε παράδειγμα για μένα, μου δίνετε έμπνευση και δύναμη :)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

είσαστε παράδειγμα για μένα, μου δίνετε έμπνευση και δύναμη :)
εσύ να δεις τι έμπνευση μας δίνεις, με τα 4 παιδάκια σου :D

 

ναι, ναι, σέλω κι εγώ! :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδίατρος ισχυρίζεται ότι το γάλα μου δεν είναι πλέον χορταστικό για το μωρό σ' αυτή την ηλικία και ότι τα γεύματα θηλασμού που κάνει είναι πολλά για την ηλικία της. Όταν της είπα ότι μάλλον οι στερεές τροφές δεν είναι χορταστικές, γιατί μισή ώρα αφού έχει φάει τα 250 γρ. θηλάζει και όχι το αντίστροφο, δεν απάντησε τίποτα...

Αυτό που είπε η παιδίατρος να σου το φέρει κάπου γραμμένο...

Λέει ανοησίες που τις κατεβάζει από το κεφάλι της. Σε καμία παιδιατρική δεν είναι γραμμένα αυτά!

 

 

 

 

Συγκρίνοντας τα βάρη με τις καμπύλες του ΠΟΥ, είδα ότι πράγματι ενώ στη γέννηση η μικρούλα μου ήταν στο +2,5από το μέσο όρο, τώρα έχει πέσει λίγο πάνω από το μέσο όρο.

Πιστεύω ότι αυτό συνέβη λόγω του ειδικού συμπληρώματος. Τα παιδιά με ΓΟΠ αναπτύσσονται λιγότερο με το ειδικό γάλα...

 

Τέλος, μήπως να συνεχίσω ως έχει και να μη δώσω σημασία στον αργό ρυθμό αύξησης του βάρους, θεωρώντας πως είναι το φυσιολογικό για το συγκεκριμένο παιδί.

 

Το παιδί έχει πολύ καλή ανάπτυξη με εξαίρεση εκείνο το μικρό διάστημα. Οι παρεμβάσεις συνήθως φέρνουν το αντίθετο από το επιδιωκώμενο αποτέλεσμα.

 

Ο αριθμός των γευμάτων θηλασμού παραμένει υψηλός και αυτό βοηθάει στην ανάπτυξη του παιδιού. Μακαρι να παραμείνει έτσι τουλάχιστον μέχρι το τέλος του χρόνου.

 

Πιστεύω ότι τα κάνεις όλα πολύ καλά και η παιδίατρός σου είναι απαράδεκτη τόσο από επιστημονική όσο και από ηθική άποψη. Δεν φτάνει που έχει μεσάνυχτα από τα βασικά του θηλασμού, λέει και διάφορες ανόητες αυθαιρεσίες.

 

Μην την ακούς! Προφανώς ξέρεις καλύτερα! :D

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα έγραψε:

Το παιδί έχει πολύ καλή ανάπτυξη με εξαίρεση εκείνο το μικρό διάστημα. Οι παρεμβάσεις συνήθως φέρνουν το αντίθετο από το επιδιωκώμενο αποτέλεσμα.

 

Ο αριθμός των γευμάτων θηλασμού παραμένει υψηλός και αυτό βοηθάει στην ανάπτυξη του παιδιού. Μακαρι να παραμείνει έτσι τουλάχιστον μέχρι το τέλος του χρόνου.

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ Αγλαΐα! Περίμενα την απάντησή σου γιατί έχεις γνώσεις και εμπειρία σχετικά με την ανάπτυξη των παιδιών που θηλάζουν και μπορείς να μου πεις υπεύθυνα αν πραγματικά υπάρχει πρόβλημα ανάπτυξης ή όχι. Στόχος μου είναι τουλάχιστον ο χρόνος για το θηλασμό και μετά βλέπουμε. Απ' ότι κατάλαβα απ' αυτά που έγραψες εσύ αλλά και οι άλλες δύο κοπέλες πριν, ο συχνός μητρικός θηλασμός εξάσφαλίζει την καλή ανάπτυξη του παιδιού μου σ' αυτή τη φάση και όχι οι στερεές τροφές

 

Αγλαΐα έγραψε:

Μην την ακούς! Προφανώς ξέρεις καλύτερα!

 

Καλή συνέχεια!

 

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ, ξεαγχώθηκα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Ζητώ τη βοήθειά σας γιατί έχω ένα μάλλον μεγάλο πρόβλημα με το βάρος της μικρής μου. Σας παραθέτω τις ζυγίσεις της:

 

08.05.2008 Γέννηση: 2780

12.05.2008 Έξοδος: 2600

19.05.2008 2820

10.06.2008 3700

08.07.2008 4600

08.08.2008 5520

08.09.2008 6220

29.09.2008 6540

12.11.2008 7300

09.12.2008 8040 (Από την προηγούμενη μέτρηση έχει προστεθεί 1 στερεό γεύμα – χωρίς αντικατάσταση θηλασμού)

24.01.2009 8400 (Από την προηγούμενη μέτρηση έχει προστεθεί άλλο ένα στερεό γεύμα με μία αντικατάσταση θηλασμού)

 

Η τελευταία μέτρηση έγινε σε ψηφιακή οικιακή ζυγαριά που δείχνει μέχρι 1 ψηφίο γραμμάρια και έδειξε 8.4 - χωρίς ρουχάκια ούτε πάμπερς

 

Άρα τώρα έχουμε το εξής 24ωρο:

02.00 π.μ. Θηλασμός

06.00 π.μ. Θηλασμός

09.30 π.μ. Φρούτο

10.00 π.μ. Θηλασμός

14.00 μ.μ. Κοτοχορτόσουπα ή κρεατοχορτόσουπα

18.00 μ.μ. Θηλασμός

22.00 μ.μ. Θηλασμός

 

Η μικρή δεν δείχνει σημάδια πείνας, ίσως μόνο τη νύχτα:

εδώ και κανα δυο βδομάδες ξυπνάει ανά μισάωρο κλαίγοντας αλλά δεν θέλει στήθος, έχω δοκιμάσει…

 

Επίσης να πω ότι ήταν – είναι ?? – αλλεργική στην πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλακτος. Μετά από μεγάλη δική μου αποχή από όλα τα γαλακτοκομικά και το μοσχαρίσιο κρέας, με προτροπή του παιδιάτρου άρχισα να τρώω μοσχαρίσιο κρέας εδώ και περίπου 3 μήνες και από γαλακτοκομικά λίγα πράγματα π.χ. καμια σοκολάτα ή κανα γλυκάκι (ακόμα δεν έχω τολμήσει να φάω ας πούμε ένα γιαουρτάκι ολόκληρο). Με τα γαλακτοκομικά γενικώς ακόμα προσέχω, αλλά σίγουρα όχι όπως τους πρώτους μήνες. Τρώω σε καθημερινή βάση κάτι με γάλα πάντως.

 

Πώς σας φαίνονται τα βάρη της? Έχει πάρει πολύ λίγο τις τελευταίες 45 μέρες, ε??? Τώρα τι να κάνω? Αγλαΐααα???

Έχω καταστενοχωρεθεί… εκεί που «φούσκα» την ανέβαζα «φούσκα» την κατέβαζα…

:(

 

Θα εκτιμήσω κάθε απάντηση

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Ζητώ τη βοήθειά σας γιατί έχω ένα μάλλον μεγάλο πρόβλημα με το βάρος της μικρής μου. Σας παραθέτω τις ζυγίσεις της:

 

08.05.2008 Γέννηση: 2780

12.05.2008 Έξοδος: 2600

19.05.2008 2820

10.06.2008 3700

08.07.2008 4600

08.08.2008 5520

08.09.2008 6220

29.09.2008 6540

12.11.2008 7300

09.12.2008 8040 (Από την προηγούμενη μέτρηση έχει προστεθεί 1 στερεό γεύμα – χωρίς αντικατάσταση θηλασμού)

24.01.2009 8400 (Από την προηγούμενη μέτρηση έχει προστεθεί άλλο ένα στερεό γεύμα με μία αντικατάσταση θηλασμού)

Η τελευταία μέτρηση έγινε σε ψηφιακή οικιακή ζυγαριά που δείχνει μέχρι 1 ψηφίο γραμμάρια και έδειξε 8.4 - χωρίς ρουχάκια ούτε πάμπερς

 

Έχει πάρει πολύ λίγο τις τελευταίες 45 μέρες, ε??? Τώρα τι να κάνω? Αγλαΐααα???Έχω καταστενοχωρεθεί… εκεί που «φούσκα» την ανέβαζα «φούσκα» την κατέβαζα…

:(

 

 

:shock:

βάλε σε παρακαλώ τις ζυγίσεις του μωρού στις καμπύλες ανάπτυξης που υπάρχουν στο τέλος του βιβλιαρίου

διάβασε για την πρόσληψη βάρους των μωρών (τους πρώτους 3 μήνες 750 γρ το μήνα, και μετά ακριβώς το μισό)

 

το μωρό σου έχει πολύ πάνω από το αναμενόμενο βάρος! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Αγλαΐα!!!

 

Μάλλον παρασύρθηκα... Δηλαδή δεν είναι λίγα τα 350-400gr σε 45 μέρες? Νόμιζα ότι ήταν πολύ λίγα… Σε ένα μήνα, οκ. Αλλά σε 45 μέρες?

Τις καμπύλες ανάπτυξης ο γιατρός μας δεν τις συμπληρώνει και ούτε εγώ δεν τις κοιτώ γιατί η μικρή ήταν (και προφανώς είναι) πολύ ικανοποιητικά αναπτυγμένη.

 

Τέλος πάντων!

Επειδή σε εμπιστεύομαι απόλυτα θα ηρεμήσω. Μάλλον ψήλωσε και γιʼαυτό μου φαίνεται πιο αδύνατη!

 

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον παρασύρθηκα... Δηλαδή δεν είναι λίγα τα 350-400gr σε 45 μέρες? Νόμιζα ότι ήταν πολύ λίγα… Σε ένα μήνα, οκ. Αλλά σε 45 μέρες?

 

για ένα μωρό που έχει οριακά χαμηλό βάρος είναι λίγο, όμως το δικό σου το παιδί έχει πολύ παραπανίσιο βάρος, οπότε είναι αναμενόμενο κάπου να φρενάρει για να μη γίνει τέρας!

 

Τις καμπύλες ανάπτυξης ο γιατρός μας δεν τις συμπληρώνει και ούτε εγώ δεν τις κοιτώ γιατί η μικρή ήταν (και προφανώς είναι) πολύ ικανοποιητικά αναπτυγμένη.

Πολύ κακώς! οι ζυγίσεις ΠΡΕΠΕΙ να είναι περασμενες εκεί, γι αυτό υπάρχει το διάγραμμα για να μην ανησυχείς όταν κάτι σου φαίνεται περίεργο για έναν μήνα.

Με το διάγραμμα έχεις τη συνολικη εικόνα.

 

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΖΟΥΜΕ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΖΥΓΙΣΗ. ΠΑΝΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.

 

Τέλος πάντων!

Επειδή σε εμπιστεύομαι απόλυτα θα ηρεμήσω.

Συγνώμη αλλά αυτή είναι τελείως λάθος προσέγγιση. Έτσι μπορείς να την πατήσεις από οποιονδήποτε επιτήδειο. Το θέμα δεν είναι να βρεις κάποιον που εμπιστεύεσαι, μπορεί αυτός να είναι εντάξει σε κάποια θέματα μέχρι να κερδίσει την εμπιστοσύνη σου και μετά να το εκμετελλευτεί εις βάρος σου.

 

Το θέμα είναι να μπορείς μόνη σου να αξιολογήσεις την κατάσταση. Αυτός είναι ο λόγος που σου είπα να κοιτάξεις τις καμπύλες. Εσύ είσαι υπεύθυνη για τον εαυτό σου και για το παιδί σου, εσύ θα πρέπει να ελέγχεις τα πάντα και να μην εμπιστεύεσαι κανέναν. :wink:

Link to comment
Share on other sites

(παρενθεση και συγγνωμη-μετα απο ολες αυτες τις δημοσιευσεις που διαβαζω με τετοια...βάρη,θα αρχισω πάλι να ανησυχω για τη δικια μου...γκρουμφ....οκ,αγνοήστε με.)

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα!!!

Πρέπει μάλλον να μουντζωθώ, ε? Παραείναι καλά από βάρος η μικρή μου!

 

Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και τρεις μήνες ζω στην Στουτγάρδη και εδώ η ρουτίνα με τους παιδιάτρους είναι διαφορετική. Δηλαδη, βλέπουν το παιδί μια φορά στον 6ο μήνα και μετα ξανά για ρουτίνα στον 10-12 μήνα. Τότε ξαναγίνονται οι μετρήσεις και επειδή στο μεταξύ μπαίνουν οι στερεές, ε, να, μια αγωνία την είχα...

 

Anyway, ξανα ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα!!!

Πρέπει μάλλον να μουντζωθώ, ε? Παραείναι καλά από βάρος η μικρή μου!

Να φτύσεις το μωρό να μη σου το ματιάξουν! έχει πολύ παραπανίσιο βάρος. Ακόμη και αν για δύο μήνες δεν βάλει καθόλου βάρος, πάλι καλή θα είναι!

 

Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και τρεις μήνες ζω στην Στουτγάρδη και εδώ η ρουτίνα με τους παιδιάτρους είναι διαφορετική. Δηλαδη, βλέπουν το παιδί μια φορά στον 6ο μήνα και μετα ξανά για ρουτίνα στον 10-12 μήνα.

Καλά κάνουν, έτσι πρέπει να γίνεται! Καλούν για πιο συχνή παρακολούθηση μόνο τα μωρά που χρειάζονται. Η δική σου δεν θα είναι ανάμεσα σε αυτά.

 

Τότε ξαναγίνονται οι μετρήσεις και επειδή στο μεταξύ μπαίνουν οι στερεές, ε, να, μια αγωνία την είχα...

Αν ήταν μωρό που ενέπνεε αγωνία θα σε ενημέρωναν εγκαίρως. Επειδή δεν εμπνέει, είναι χαλαροί!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα!!!

Πρέπει μάλλον να μουντζωθώ, ε? Παραείναι καλά από βάρος η μικρή μου!

 

Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και τρεις μήνες ζω στην Στουτγάρδη και εδώ η ρουτίνα με τους παιδιάτρους είναι διαφορετική. Δηλαδη, βλέπουν το παιδί μια φορά στον 6ο μήνα και μετα ξανά για ρουτίνα στον 10-12 μήνα. Τότε ξαναγίνονται οι μετρήσεις και επειδή στο μεταξύ μπαίνουν οι στερεές, ε, να, μια αγωνία την είχα...

 

Anyway, ξανα ευχαριστώ! :)

 

Εμεις μένουμε Κολωνία :D Οπως τα λες και μεις επομενο ραντεβου εχουμε τον Απρίλιο ! Αν ομως εχεις καποιο "προβλημα" μπορεις να πας ...δεν εχεις ομως !!!! :D

Εμενα γεννηθηκε 16/5 , 3350 βάρος και τωρα ειναι 8200 περίπου !!!! Να σημειώσω οτι δεν τρωει σχεδον τιποτα απο στερεες τροφες ..το 1/10 απο ενα φρουτο καθε μερα και αυτο σε κομματάκια .

 

Μην αγχωνεσαι άδικα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

(παρενθεση και συγγνωμη-μετα απο ολες αυτες τις δημοσιευσεις που διαβαζω με τετοια...βάρη,θα αρχισω πάλι να ανησυχω για τη δικια μου...γκρουμφ....οκ,αγνοήστε με.)

 

xa xa xa :D:D:D

 

Να ρωτήσω κ γω κάτι?

Οι καμπύλες ανάπτυξης που έχουν τα βιβλιάρια είναι οι ίδιες για τα παιδιά που θηλάζουν?

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...