Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εισαγωγή στερεών και χαμηλό βάρος


Recommended Posts

Μην στεναχωριεσαι Maninaki ολα θα πανε καλα! Το μωρακι σου ειναι μια χαρα υγειεστατο απλα συμβαινει πολλες φορες να μην παρουνε καθολου βαρος οταν τους προηγουμενους μηνες εχουνε παρει αρκετα (αυτο μου το εχει πει κ η Αγλαια κ ο παιδιατρος). Μπορει τωρα και λογω ζεστης να μην εχει πολυ ορεξη για φαγητο η αν εχει αρχισει και ψιλομπουσουλαει να κουραζεται με το παιχνιδι κ να καει πολλες θερμιδες. Παντος αυτο που λενε τα κοριτσια εχουνε δικιο. Θελουνε ησυχια για να φανε καλα! Ειναι σε φαση που ειναι πολυ περιεργα! Και εμενα ο δικος μου τα ιδια μου κανει οταν τον θηλαζω στο σαλονι εχει το νου του στην τηλεοραση και σε οτι υπαρχει στο χωρο! Χτες ξεκινησαμε τον θηλασμο κ ειδε τον μπαμπα του και κολησε στην πορτοκαλι μπλουζα που φορουσε κ στο κορδονι απο το σορτσακι κ σταματησε να τρωει! Οσο κ να προσπαθησα ματαια! Αφου να φανταστειτε το βραδυ για να κοιμηθει τον θηλασα ορθια στο σκοταδι στην κουζινα με την βρυση ανοιχτη !Σιγουρα δεν θα εχει παρει γραμμαριο γιατι ολη μερα κινειται.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παρεμπιπτόντως, τώρα το θρεφτάρι μου έχει γίνει κοκκαλιάρικο και θα αρχίσω κι εγώ σε λίγο να αναρωτιέμαι αν φτάνει το γάλα μου :)

 

όταν θα γίνει αυτό, ο κόσμος θα έχει γυρίσει ανάποδα. Μη σας πω, ότι θα σταματήσει να γυρνάει.

 

Τουλάχιστον, να σταματήσει να γυρνάει και να είναι άνοιξη, χωρίς καύσωνες :P

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ κορίτσια.

 

η αλήθεια είναι οτι προσπαθώ πάντα να θηλάζω πριν τις στερεες,απλά μέσα στη μέρα,αν και θηλάζει συχνά,θηλάζει για πολύ λίγο. Αντε όμως να πεις στον γιατρό οτι φταίει που τρώει αρκετες στερεες! Frene,ρωτάς τί είπε ο ντόκτορ,μάντεψε :evil: ,μήπως νομίζω οτι το γάλα μου την πιάνει αλλά δεν!!! Στο καπάκι τον ρωτάμε εγώ κι ο άντρας μου-μάλλον ο άντρας μου πρώτος,με βάση τη δική του λογική,"καλά γιατρέ τόσες τροφές τρώει αν ήταν να βάλει δεν θα έβαζε βάρος?? Φταίει το γάλα κι αγνοούμε ολα αυτά που τρώει?" Απάντηση ικανοποιητική δεν υπήρξε.Amaretto,οριακά νομίζω είμαστε με τις βρεγμένες πάνες αλλά δεν έδωσε σημασία σ'αυτό.

 

Δεν μπουσουλάει,απλά σηκώνεται όλη την ώρα όρθια,πιάνεται και στέκεται και κουνιέται,αλλά ο γιατρός λέει οτι αυτό δεν έχει σημασία. Μου λέει δεν σου λέω τώρα να δώσεις ξένο γάλα,αλλά θα δούμε τον άλλο μήνα αν δεν πάρει τουλάχιστον 150-200 γρ. :twisted:

 

Μου είπε να δώσω και ζάχαρη (κρέμες εμπορίου)"τί φοβασαι πια". Ξερω πως αν φαει συστηματικα απο αυτες τις μερες λογικα θα παρει βάρος,οχι?

 

τελοσπαντων ξέρω απο μεσα μου,ελπίζω δηλαδή,οτι ο αλλος μηνας δεν θα εχει καμια σχεση,αλλά τώρα συνεχίζω να είμαι απογοητευμένη.

 

Λετε να φταίω εγώ σε κάτι?

 

Δε φταις σε τίποτα! Μια χαρά είναι το κοριτσάκι σου. Δε χρειάζεται να δώσεις ούτε συμπλήρωμα ούτε κρέμες εμποριου! Σ'αυτη την ηλικια πλέον δε δινουμε συμπληρωμα, αφού μπορει να φάει κι αλλες τροφές. Ούτε υπάρχει περιπτωση να μην την πιάνει το γάλα σου.

Οι κρέμες εμπορίου, είνα τιγκα στη ζάχαρη. Γιατί να τη μάθεις απο τώρα?

 

Εγώ τις έφτιαχνα κρέμες με δικό μου γάλα, και ρυζάλευρο απο καστανό ρυζι ( απο μαγαζιά με υγιεινές τροφές). Εβαζα μέσα και λιγο ταχίνι που είναι πολύ θρεπτικό και έχει πολλά λιπαρά, και λιγη μπανάνα, που επίσης εχει πολλες θερμίδες. Της δίνω και αβοκάντο, που είναι όλο λιπαρά, και αρέσει πολυ στα μωράκια!

 

Επιπλέον, η μικρή σου γεννήθηκε περιπου στο 15 στις καμπύλες, και παραμένει εκεί. Είναι απ'τα λεπτα παιδάκια. Που το κακό? Εκει βρίσκεται και η δική μου, και είναι μια χαρά. θα σου γίνει λεπτούλα και κουκλάρα. Μοντέλο!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

θα σου γίνει λεπτούλα και κουκλάρα. Μοντέλο!!!! :wink:

μη τα λέτε καλέ έτσι απότομα, σκεφτείτε κι εμάς, που γράφουμε από τώρα τις μικρές μας στο μπαλέτο, μπας και ξεκολλήσουν από το 90+ :P

 

feliniiiiiiiiiiiii, back up dear :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου γίνει λεπτούλα και κουκλάρα. Μοντέλο!!!! :wink:

μη τα λέτε καλέ έτσι απότομα, σκεφτείτε κι εμάς, που γράφουμε από τώρα τις μικρές μας στο μπαλέτο, μπας και ξεκολλήσουν από το 90+ :P

 

feliniiiiiiiiiiiii, back up dear :P

 

:lol::lol::lol:

Τι να κάνω κι εγώ η καημένη? Προσπαθώ να υπερασπιστώ το τιραμολάκι μου!!!!

Εγώ πάντως είχα κάτι μπουτάκια όλο δίπλες. Και τώρα είμαι με ζόρι 52 κιλά.

 

Γι'αυτο doo απόλαυσε τα μπουτάκια τώρα που μπορείς. :wink:

Link to comment
Share on other sites

μη τα λέτε καλέ έτσι απότομα, σκεφτείτε κι εμάς, που γράφουμε από τώρα τις μικρές μας στο μπαλέτο, μπας και ξεκολλήσουν από το 90+ :P

 

feliniiiiiiiiiiiii, back up dear :P

 

ΈΦΤΑΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!!!!!

εμένα κορίτσια είναι 11.500 χγρ (!) και εγώ μικρή κάπως έτσι ήμουν....

Μετά τα δύο έγινα συλφίς :D

Πάντως προγραμματίζω κολυμβητήριο από Σεπτέμβρη :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγω που ειναι ,μαλλον ηταν, στον 4ο 9.200?

Τωρα δεν ξερω ποσο εχει παει μαλλον δεν πρεπει να εχει παρει απ'οτι καταλαβαινω ! Λετε να γινει χοντρος?

Αχχχχ για τα bodyline θα δουλευω!!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6-9 ε ελα να σου δωσω δυο συρταρια αφορετα σχεδον τα περισσοτερα!

Μου φερνανε ολοι οταν γεννησα για 6 μηνων υπολογιζανε το καλοκαιροι που να ξερανε! Εχουμε παει αισιως στο 9-12 ! Καθε 1 1/2 -2 μηνες αλλα ρουχα! Αφου με ρωτανε τι Νο πανες του φοραω και μολις λεω 7 - 18 ολοι γελανε! Τι να κανω αφου το 5 -9 τον στελευουνε ειναι κ μπουνταλας !

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

6-9 ε ελα να σου δωσω δυο συρταρια αφορετα σχεδον τα περισσοτερα!

Μου φερνανε ολοι οταν γεννησα για 6 μηνων υπολογιζανε το καλοκαιροι που να ξερανε! Εχουμε παει αισιως στο 9-12 ! Καθε 1 1/2 -2 μηνες αλλα ρουχα! Αφου με ρωτανε τι Νο πανες του φοραω και μολις λεω 7 - 18 ολοι γελανε! Τι να κανω αφου το 5 -9 τον στελευουνε ειναι κ μπουνταλας !

 

Άσε, άσε και ξέρεις, δεν σταματάει αυτό. Η Αννούλα φοράει ρούχα για 2 χρονών...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μην αγχώνεστε με τα μπουλουκάκια, του χρόνου τέτοια εποχή θα τους μπαίνουν μια χαρά τα ρούχα! Η κόρη μου "έστρωσε" τόσο πολύ το τελευταίο τρίμηνο, που φοράει άνετα τα περσινά καλοκαιρινά (που πέρυσι φορούσε για 2-3 ετών αλλά διπλογυρίζαμε μανίκια και μπατζάκια). Και τα χειμωνιάτικα της θα είναι μια χαρά και μάλιστα με το σωστό μήκος μανικιών+μπατζακιών! Αν δεν ήταν σουπερ μίνι, θα της έκαναν και τα φουστανάκια 9-12!!!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα αυτο το "νερωμενο" γαλα που τους δινουμε κανει δουλεια ε? χαχαχα

Και ολοι μου λεγανε οταν γεννησα κ αρχισα να θηλαζω πως εχω μικρο στηθος κ δεν χωραει πολυ γαλα για να χωρτασει το παιδι (αυτο μαλλον θα ταιριαζε κ στο τι αλλο θα ακουσω)!!!

Εγω τον φοβαμαι κ με το υψος 4 -4 τους παιρνει τους ποντους καθε μηνα αν παρει απο τον μπαμπα του που ειναι 1.95 θα του ραβω ρουχα στο τελος ....

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Η γιαγια του αντρα μου μου ειπε ενα καλο "και μονο μια φορα την ημερα να πινει απο σενα του φτανει και του περισσευει του παιδιου !!!"

 

Εδω εμεις ολες θηλαζουμε ολη μερα!!!

 

Φτιαχνουμε γερα οχι χοντρα παιδακια :D

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

...μωρέ λες να χρειάζεται να πάρω μαγιά μπύρας ή σκέφτομαι ανοησίες???? :roll:

 

Δε νομίζω οτι σου χρειάζεται. Μου φαίνεται οτι έχεις αρκετό γάλα. Όχι οτι θα χάσεις τίποτα βέβαια.

 

Εγώ που και που πίνω μερικα ποτηρια αφέψημα μάραθου, και τρώω το πρωι πόριτζ. ( quacker oats). Και νομίζω οτι με βοηθάει. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε maninaki να παρεις μαγια?Δειχνει να μην χορταινει?

Δεν νομιζω...

Νομιζω πως δεν πρεπει να παρεις γιατι θα σου αυξησει την παραγωγη και το μωρο θα πινει το πρωτο γαλα με τα λιγοτερα λιπαρα και θα το αποτελεσμα θα ειναι το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν δικιο τα κοριτσια μην βαζεις με το μυαλο σου τωρα μετα απο τοσο καιρο θηλασμου οτι δεν φτανει το γαλα σου! Ολα πανε καλα! Εσυ κανεις αυτο που πρεπει να κανεις πολυ καλα μην κατηγορεις τον εαυτο σου.Αλλα μωρακια τρωνε πολυ κ αλλα πιο λιγο.

Σου γραφω της ανιψιας μου το βαρος διπλα απο τις ζυγησεις της κορουλας σου για να παρεις κουραγιο , η μαμα της δεν το βαζει κατω κ κανει θετικες σκεψεις παντα οπως πρεπει . Στην αρχη και αυτη αγχωνοτανε αλλα τωρα ομως το εχει παρει αποφαση ! Μαλιστα τωρα στον 5ο της ειπε ο γιατρος να δωσει ριζαλευρο κ δεν δινει αν δεν κλεισει τον 6ο παρολου που αυτος επιμενει γιατι ειναι αδυνατη η μικρη μας.

 

3.050 γέννα -->2900

2.980 βγηκαμε απο μαιευτηριο --> 2600

1 μην. 3.740 -->3200

2 μην. 4.600 -->3800

3 μην. 5.200 -->4000

4 μην. 5.550 -->4600

5 μην. 5.800 -->5000

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...