Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάπι απογαλακτισμού - όλα όσα θα είναι καλό να ξέρετε.


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Είναι η 1η φορα που γράφω στο site αν και διαβάζω όλες τις πληροφορίες του απο πριν μείνω έγκυος. Δεν ξέρω καν αν γράφω στο σωστό θέμα γι'αυτό ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά. Είμαι όμως τόσο μπερδεμένη και απογοητευμένη που θέλω επειγόντως να μιλήσω με κάποιον ειδικό ή μη.

Λοιπόν, έγινα πρόσφστα μαμά, μόλις 43 ημερών και το μεγάλο πρόβλημά μου είναι ο θηλασμός. Έχοντας διαβάσει τα πλεονεκτήματα του μητρικού θηλασμού ήθελα κι εγώ να θηλάσω το μωρό μου αποκλειστικά και γι αυτό το λόγο ζήτησα και στο μαιευτήριο να μη δώσουν συμπλήρωμα όταν με ρώτησαν. Ήμουν και είμαι τόσο άσχετη με το θέμα που εκ των υστέρων βλέπω λάθη που έγιναν. Π.χ. όταν έφεραν το μωρό να θηλασει τις πρώτες μέρες βλέποντας ότι δε μένει πολύ ώρα στο στήθος θεώρησα ότι δεν έχω πολύ γάλα αλλά που να ήξερα ότι από το πρωτόγαλα και λίγες σταγόνες να έπαιρνε το μωρό του έκανε πολύ καλό έτσι όταν καποια στιγμή μου έφεραν θήλαστρο, έβγαλα σχεδον 10ml αν θυμάμαι καλά την 1η φορά, το παράτησα εκεί και ούτε φώναξα να το πάρουν με αποτέλεσμα να το πετάξουν και το μωρό να μην πιει αρκετό πρωτόγαλα. Άλλο προβλημα ήταν οι μικρές θηλές που έχω και αυτό νομίζω ήταν η αρχή του κακού. Αν και όλοι μου έλεγαν πόσο τυχερή είμαι γιατί το μωρό μου σχεδον από την πρώτη μέρα έκανε θηλαστικές κινήσεις και έπιασε το στήθος, ο καημενος προσπαθούσε αλλά δυσκολευόταν φαίνεται να κρατήσει τη θηλή και δάγκωνε όπου έβρισκε. Λίγες μερές μετά δοκίμασα τις θηλές σιλικόνης, κάτι έγινε μ'αυτές, μου έδειξαν και οι μαίες πως να πιανω το μωρό και είπα όλα καλά.

Και μια ωραία μέρα γυρίζουμε σπίτι με το γνωστό συναίσθημα του να κοιτάζεσαι με το μωρό και να μην ξέρεις τί να κάνεις....Και ξεκινάω να θηλάζω και 43 μέρες τώρα να αγχώνομαι, να κλαίω, να δαγκώνομαι από τον πόνο στις θηλές...Γιατί όλα καλά στο μαιευτήριο αλλά δε μου είπε κανείς πως να φροντίζω τις θηλές,τί πρέπει να κάνω όταν είναι πληγωμένες, με αποτέλεσμα το στήθος μου, κυρίως το αριστερό, να είναι σε τραγική κατάσταση. Από τον τόσο πόνο δεν καταλαβαίνω τί πραγματικά πονάει,η θηλή, το κάτω μέρος ή όλο το στήθος γενικά.Διάβαζα παρπάνω ότι κι άλλες κοπελες έχουν αυτό το πρόβλημα να ανοίγει το παιδί τα μάτια του κι εγώ να σκέφτομαι τώρα θα με πεθάνεις άλλη μια φορά κι ελπίζω κάποια να με βοηθήσει. Μιλάμε για πολύ κλάμα όλες αυτές τις μέρες που ειλικρινά ούτε 1 από αυτές δεν έχω ευχαριστηθεί το μωρό μου, η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα....Ρώτησα μαία για το θέμα και μου είπε να βγάζω με το θήλαστρο από το αριστερό μέχρι να ηρεμήσει η θηλή, να βάζω λανολίνη, αλατόνερο και να το αφήνω ελεύθερο. Τα έκανα όλα αυτά ανα κάποιες μέρες αλλά μόλις έβαζα το μωρό στο στήθος πάλι τα ίδια και χειρότερα, δεν περνάει με τίποτα και το μόνο που μου λένε είναι να κάνω υπομονή....ΠΟΣΗ??Πεθαίνω στον πόνο. Η θηλή τελικά έβγαλε αίμα το οποίο κατάπιε το μωρό και έκανε 2 εμετούς κατακόκκινους που τρελαθήκαμε και θέλαμε να τρέξουμε στα νοσοκομεία βραδιάτικα. Πήγα στο γυναικολόγο κι εκείνος μου είπε να σταματήσω το γάλα με χάπια αν πονάω τόσο πολύ γιατί κάνω κακό και σε μένα και στο παιδί, ο παιδίατρος λέει όσο μπορώ να το κρατήσω κι εγώ 1 βδομάδα τώρα βγάζω με το θήλαστρο καθε 5-6 ώρες κι από τα 2 στήθη και του δίνω με το μπουκάλι. Κι έχω τρελαθεί μη ξέροντας τι να κάνω, να το κόψω με τα χάπια, να κάνω μειωμένες αντλήσεις με το θήλαστρο μήπως μειωθεί η παραγωγή??? ΤΙ?? Ας μου πει κάποιος...Δε θέλω να σταματήσω να θηλάζω,έχω γάλα και να το σταματήσω ενώ άλλες κοπέλες κάνουν 1 ώρα θήλαστρο για 10ml? αμαρτία είναι, όμως κι αυτή η κατάσταση με τον πόνο και το θήλαστρο από το 1 στήθος σε συνδυασμό με την αυπνία και τις ώρες που δε φτάνουν δεν αντέχεται πραγματικά....Του δίνω και 1-2 φορές στη μέρα συμπλήρωμα γιατί μου βγήκε φαγανός και ούτε μπορώ να υπολογίσω την ακριβή ώρα που θα φάει για να έχω γάλει με το θήλαστρο, ούτε την ποσότητα που μπορεί να βγάλω 80-90ml από το 1 στήθος και να μην του φτάσει. Έκανα τόση υπομονή,είδα το στήθος μου γεμάτο κόκκινες ραγάδες το 1 και πεσμένο και μαλακό το άλλο από το θήλαστρο και δε δίνω καν σημασία μονο και μόνο για να θηλάσω, αλλα ο πόνος δεν αντέχεται....Ας μου πει κάποιος τί να κάνω, υπάρχει λύση στον πόνο ή να το σταματήσω??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων που με ακούσατε και συγγνώμη για την πολυλογία μου αλλά δεν έχω που αλλού να τα πω πια....η μία ειδικότητα σε στένει στην άλλη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

Είναι η 1η φορα που γράφω στο site αν και διαβάζω όλες τις πληροφορίες του απο πριν μείνω έγκυος. Δεν ξέρω καν αν γράφω στο σωστό θέμα γι'αυτό ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά. Είμαι όμως τόσο μπερδεμένη και απογοητευμένη που θέλω επειγόντως να μιλήσω με κάποιον ειδικό ή μη.

Λοιπόν, έγινα πρόσφστα μαμά, μόλις 43 ημερών και το μεγάλο πρόβλημά μου είναι ο θηλασμός. Έχοντας διαβάσει τα πλεονεκτήματα του μητρικού θηλασμού ήθελα κι εγώ να θηλάσω το μωρό μου αποκλειστικά και γι αυτό το λόγο ζήτησα και στο μαιευτήριο να μη δώσουν συμπλήρωμα όταν με ρώτησαν. Ήμουν και είμαι τόσο άσχετη με το θέμα που εκ των υστέρων βλέπω λάθη που έγιναν. Π.χ. όταν έφεραν το μωρό να θηλασει τις πρώτες μέρες βλέποντας ότι δε μένει πολύ ώρα στο στήθος θεώρησα ότι δεν έχω πολύ γάλα αλλά που να ήξερα ότι από το πρωτόγαλα και λίγες σταγόνες να έπαιρνε το μωρό του έκανε πολύ καλό έτσι όταν καποια στιγμή μου έφεραν θήλαστρο, έβγαλα σχεδον 10ml αν θυμάμαι καλά την 1η φορά, το παράτησα εκεί και ούτε φώναξα να το πάρουν με αποτέλεσμα να το πετάξουν και το μωρό να μην πιει αρκετό πρωτόγαλα. Άλλο προβλημα ήταν οι μικρές θηλές που έχω και αυτό νομίζω ήταν η αρχή του κακού. Αν και όλοι μου έλεγαν πόσο τυχερή είμαι γιατί το μωρό μου σχεδον από την πρώτη μέρα έκανε θηλαστικές κινήσεις και έπιασε το στήθος, ο καημενος προσπαθούσε αλλά δυσκολευόταν φαίνεται να κρατήσει τη θηλή και δάγκωνε όπου έβρισκε. Λίγες μερές μετά δοκίμασα τις θηλές σιλικόνης, κάτι έγινε μ'αυτές, μου έδειξαν και οι μαίες πως να πιανω το μωρό και είπα όλα καλά.

Και μια ωραία μέρα γυρίζουμε σπίτι με το γνωστό συναίσθημα του να κοιτάζεσαι με το μωρό και να μην ξέρεις τί να κάνεις....Και ξεκινάω να θηλάζω και 43 μέρες τώρα να αγχώνομαι, να κλαίω, να δαγκώνομαι από τον πόνο στις θηλές...Γιατί όλα καλά στο μαιευτήριο αλλά δε μου είπε κανείς πως να φροντίζω τις θηλές,τί πρέπει να κάνω όταν είναι πληγωμένες, με αποτέλεσμα το στήθος μου, κυρίως το αριστερό, να είναι σε τραγική κατάσταση. Από τον τόσο πόνο δεν καταλαβαίνω τί πραγματικά πονάει,η θηλή, το κάτω μέρος ή όλο το στήθος γενικά.Διάβαζα παρπάνω ότι κι άλλες κοπελες έχουν αυτό το πρόβλημα να ανοίγει το παιδί τα μάτια του κι εγώ να σκέφτομαι τώρα θα με πεθάνεις άλλη μια φορά κι ελπίζω κάποια να με βοηθήσει. Μιλάμε για πολύ κλάμα όλες αυτές τις μέρες που ειλικρινά ούτε 1 από αυτές δεν έχω ευχαριστηθεί το μωρό μου, η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα....Ρώτησα μαία για το θέμα και μου είπε να βγάζω με το θήλαστρο από το αριστερό μέχρι να ηρεμήσει η θηλή, να βάζω λανολίνη, αλατόνερο και να το αφήνω ελεύθερο. Τα έκανα όλα αυτά ανα κάποιες μέρες αλλά μόλις έβαζα το μωρό στο στήθος πάλι τα ίδια και χειρότερα, δεν περνάει με τίποτα και το μόνο που μου λένε είναι να κάνω υπομονή....ΠΟΣΗ??Πεθαίνω στον πόνο. Η θηλή τελικά έβγαλε αίμα το οποίο κατάπιε το μωρό και έκανε 2 εμετούς κατακόκκινους που τρελαθήκαμε και θέλαμε να τρέξουμε στα νοσοκομεία βραδιάτικα. Πήγα στο γυναικολόγο κι εκείνος μου είπε να σταματήσω το γάλα με χάπια αν πονάω τόσο πολύ γιατί κάνω κακό και σε μένα και στο παιδί, ο παιδίατρος λέει όσο μπορώ να το κρατήσω κι εγώ 1 βδομάδα τώρα βγάζω με το θήλαστρο καθε 5-6 ώρες κι από τα 2 στήθη και του δίνω με το μπουκάλι. Κι έχω τρελαθεί μη ξέροντας τι να κάνω, να το κόψω με τα χάπια, να κάνω μειωμένες αντλήσεις με το θήλαστρο μήπως μειωθεί η παραγωγή??? ΤΙ?? Ας μου πει κάποιος...Δε θέλω να σταματήσω να θηλάζω,έχω γάλα και να το σταματήσω ενώ άλλες κοπέλες κάνουν 1 ώρα θήλαστρο για 10ml? αμαρτία είναι, όμως κι αυτή η κατάσταση με τον πόνο και το θήλαστρο από το 1 στήθος σε συνδυασμό με την αυπνία και τις ώρες που δε φτάνουν δεν αντέχεται πραγματικά....Του δίνω και 1-2 φορές στη μέρα συμπλήρωμα γιατί μου βγήκε φαγανός και ούτε μπορώ να υπολογίσω την ακριβή ώρα που θα φάει για να έχω γάλει με το θήλαστρο, ούτε την ποσότητα που μπορεί να βγάλω 80-90ml από το 1 στήθος και να μην του φτάσει. Έκανα τόση υπομονή,είδα το στήθος μου γεμάτο κόκκινες ραγάδες το 1 και πεσμένο και μαλακό το άλλο από το θήλαστρο και δε δίνω καν σημασία μονο και μόνο για να θηλάσω, αλλα ο πόνος δεν αντέχεται....Ας μου πει κάποιος τί να κάνω, υπάρχει λύση στον πόνο ή να το σταματήσω??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων που με ακούσατε και συγγνώμη για την πολυλογία μου αλλά δεν έχω που αλλού να τα πω πια....η μία ειδικότητα σε στένει στην άλλη..

 

κοπελα μου καλησπερα!σε πολλα σημεια η ιστορια σου μοιαζει με τη δικη μου-με εξαιρεση το ματωμα-ειχα τρομερο πονο στις θηλες ενω επιανε καλα ο μικρος κ επαναλαμβανομενες μαστιτιδες με φραγμενο πορο.εμενα με εσωσε το θηλαστρο κακριβως επειδη ειχα γαλα το εβγαζα κ μεχρι τους 5 μηνες το αντλουσα κ του το εδινα αποκλειστικα.αρχικα αντλουσα καθε 4-5 ωρες μετα το αριωσα κ εφτασα να αντλω 3 φορες την ημερα κ να κλυπτω τα 5 γευματα που εκανε ο μικρος μου.τωρα ειμαι στη διαδικασια του αποθηλασμου χωρις χαπι κ παει μια χαρα!θα σου ελεγα οσο αντεχεις η να το αντλεις κ να το πινει η να ξαναδοκιμασεις να τον βαλεις στο στηθος.παντως μπορεις να αποθηλασεις κ χωρις χαπι κ μπορω να σου πω λεπτομερειες εαν θες.

να χαιρεσαι το μωρακι σου κ σε λιγο καιρο δε θα θυμασαι τιποτα απο την ταλαιπωρια!(στα λεω γιατι κ εμενα μ τα ελεγαν κ δεν το πιστευα)

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου καλησπερα!σε πολλα σημεια η ιστορια σου μοιαζει με τη δικη μου-με εξαιρεση το ματωμα-ειχα τρομερο πονο στις θηλες ενω επιανε καλα ο μικρος κ επαναλαμβανομενες μαστιτιδες με φραγμενο πορο.εμενα με εσωσε το θηλαστρο κακριβως επειδη ειχα γαλα το εβγαζα κ μεχρι τους 5 μηνες το αντλουσα κ του το εδινα αποκλειστικα.αρχικα αντλουσα καθε 4-5 ωρες μετα το αριωσα κ εφτασα να αντλω 3 φορες την ημερα κ να κλυπτω τα 5 γευματα που εκανε ο μικρος μου.τωρα ειμαι στη διαδικασια του αποθηλασμου χωρις χαπι κ παει μια χαρα!θα σου ελεγα οσο αντεχεις η να το αντλεις κ να το πινει η να ξαναδοκιμασεις να τον βαλεις στο στηθος.παντως μπορεις να αποθηλασεις κ χωρις χαπι κ μπορω να σου πω λεπτομερειες εαν θες.

να χαιρεσαι το μωρακι σου κ σε λιγο καιρο δε θα θυμασαι τιποτα απο την ταλαιπωρια!(στα λεω γιατι κ εμενα μ τα ελεγαν κ δεν το πιστευα)

Ευχαριστώ για την απάντηση και το κουράγιο, μου χρειάζονται πάρα πολύ στη φάση που βρίσκομαι, η οποία δεν είναι καθόλου καλή. Εκτός από τους πόνους στις θηλές είχα κι εγώ φραγμένους πόρους ( απ'ότι μπορώ να διαγνώσω μόνη μου) μια που πολλές φορές συγκεκριμένα σημεία του στήθους ήταν σκληρά και πρησμένα, πετρωμένα κοινώς. Ευτυχώς έχω γλιτώσει τη μαστίτιδα, το θέμα όμως είναι ότι ούτε με το θήλαστρο ξεπετρώνουν αυτά, μόνο αν κάνεις μασαζ με ζεστό νερό ή να κάνεις κομπρέσες με πολύ ζεστό νερό όπως έκανα πρόσφατα που μετά από 2 αντλήσεις με θήλαστρο το πρήξιμο δεν έφευγε και άρχισα να πονάω τρελά και να με πιάνουν ρίγη. Μόνο το μωρό μπορεί να το ξεφουσκώσει αλλά αν πονας τόσο πολύ πώς να το βάλεις?? Αυτό βέβαια συμβαίνει όταν δε βγάζεις συχνα το γάλα όπως εγώ που έκανα αντληση κάθε 5-6 ώρες και παραπάνω καμιά φορά.Πώς όμως να κάνεις άντληση κάθε 2-3 ώρες που πρέπει, όταν κυνηγάς και το λεπτό να κλείσει λίγο το μάτι σου από την αυπνία και την κούραση.

Τα γεύματα του μικρού μου είναι 8-10, πότε άραγε μειώνονται και σταματάνε τα βραδινά?? Τί εύκολο που θα ήταν όποτε πεινάει το μωρο να το ταίζεις και να ξεμπερδεύεις, χωρίς πόνους και αντλήσεις με θήλαστρα!

Ξαναδοκίμασα από χθες τις θηλές σιλικόνης, πονάω πάλι αλλά όχι σε σημείο απελπισίας ΑΚΟΜΑ...

Θα θελα να μου πεις για τον φυσικό αποθηλασμο σε περίπτωση που ξεπεράσω τα όριά μου, ήδη τα έχω φτάσει....Στους 5 μήνες αποθηλαζεις εσύ?? Πότε πρέπει κανονικά?? Έχω μια τελευταία ελπίδα μιας και αύριο θα έρθει μια σύμβουλος θηλασμού να με δει μήπως και γίνει κάτι,αλλιώς θα πρέπει να το σταματήσω γιατί ο πόνος αυτός δεν αντέχεται. Δε θέλω καθόλου να πάρω χάπια, διαβάζω και τις παρενέργειες, δεν είμαι και των φαρμάκων γενικότερα.....'

Όσο για την ταλαιπωρία ούτε κι εγώ πιστεύω ότι θα την ξεχάσω και θα την ξεπεράσω ποτέ, γιατί ούτε καλή εγκυμοσύνη είχα, οπότε τα προβλήματα έχουν ξεκινήσει από πολύ νωρίς...Ακούω για 2ο παιδί και φρικάρω τελείως.......

Link to comment
Share on other sites

εγω θηλαζα μεχρι και τον 6ο μηνα. οχι ομως αποκλειστικα, δεν ειχα τοσο οσο να χορτασει. στον 6ο μηνα που αρχισε και να μην εχω γαλα πολυ -το καταλαβα γιατι δεν ενιωθα να γεμιζει το στηθος μου- το κοψαμε. ομως δεν πηρα καποιο χαπι και ουτε εχω παει στο γιατρο. μηπως επρεπε;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι σίγουρη ότι δεν ΕΠΡΕΠΕ να πάρεις χάπι αφού σταμάτησε μόνο του το γάλα, τί καλύτερο από το φυσικό αποθηλασμο?? Η γνώμη μου είναι βέβαια....Εμένα μου το πρότεινε ο γιατρός επειδή οι θηλές μου πονάνε τρομερά όταν θηλάζω και δε νομίζω ότι έχω τις αντοχές να βγάζω συνέχεια με το θήλαστρο μέχρι να μου σταματήσει το γάλα, θέλω να ξαναρχίσω να ζω, δε γίνεται όλη μέρα να αντλώ και να αποστειρώνω μπιμπερό.....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη ότι δεν ΕΠΡΕΠΕ να πάρεις χάπι αφού σταμάτησε μόνο του το γάλα, τί καλύτερο από το φυσικό αποθηλασμο?? Η γνώμη μου είναι βέβαια....Εμένα μου το πρότεινε ο γιατρός επειδή οι θηλές μου πονάνε τρομερά όταν θηλάζω και δε νομίζω ότι έχω τις αντοχές να βγάζω συνέχεια με το θήλαστρο μέχρι να μου σταματήσει το γάλα, θέλω να ξαναρχίσω να ζω, δε γίνεται όλη μέρα να αντλώ και να αποστειρώνω μπιμπερό.....

 

 

και εγω ειχα μεγαλο προβλημα στην αρχη,γιατι πετρωσε... καλα, αυτες οι κοπελες στα μαιευτηρια δεν μπορουν να σου πουν 2 πραγματα να ξερεις;; ανοιγω αλλο θεμα βεβαια, αλλα δεν μπορω να καταλαβω! πληρωνεις ενα ιδιωτικο νοσοκομειο 3000 ευρω,και δεν εχεις καν ενημερωση! η μητερα μου μου ειπε να προσεχω να μην πετρωσει, αλλα δεν το καταλαβα ποτε εγινε...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι αντλησεις εμενα μου ξεπετρωσαν τα στηθη ενω με το μασαζ κ τα πειθεματα δεν καταφερνα τιποτα.ειναι τρομερο βασανακι στην αρχη θηλαστρο+αποστειρωση

+ταισμα κ φτου κ απτην αρχη αλλα ειναι μεχρι να μπεις σε ρυθμο.εμενα στους 2 μηνες περιπου αρχισε να κοιμαται 11-6 το βραδυ κ μετα σιγα σιγα ετρωγε ανα 3ωρο την ημερα,κ κοιμοταν 10-7.μεχρι τωρα που τρωει ανα 4 την ημερα κ κομαται απο τις 10 μεχρι τις 9 το πρωι.ολο το θεμα ειχε να κανει με το οτι επιτελους χορταινε! ενω οταν θηλαζε κοιμοταν πολυ ευκολα στο στηθος κ μεχρι να ρευτει-αλλαξει-κοιμηθει χε 1 ωρα παλι τα ιδια!!!με ενα βυζι πονεμενο μονιμως εξω κ ενα μωρο να κλαιει κ να μη χορταινει.

τωρα το "ιδανικο" που λες ειναι θηλασμος μεχρι τους 6 μηνες αποκλειστικα κ μετα οσο θες κ αντεχεις.εγω τωρα εκανα 3 εβδομαδες να αποθηλασω, χωρις χαπι απλα αραιωνοντας τις αντλησεις, απο 3 φορες σε 2, απο 2 οποτε πρηζονταν πολυ κ 1 φορα ανα 3-4 μερες ισα ισα να ξεπετρωνουν.ακομα νιωθω το "κατεβασμα" του γαλατος αλλα δεν πονανε ουτεπετρωνουν οποτε το αφηνω.

ποση ωρα αντλεις?εδω μ ειχαν πει εμενα 15 λεπτα ανα στηθος.επισης μ ειχαν πει οτι με το θηλαστρο θα κοπει.δεν συνεβη.αποθηλασα επειδη εγω το αποφασισα.κ η αληθειαειναι οτι βγαζοντας γαλα ειχα κανει 'καβα" τα μπιμπερο της ημερας κ ημουν πολυ πιο ελευθερη..

εαν ξεχασα νασ πω κατι ξαναπες μ!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου είναι 47 ημερών, τρώει κάθε 2ωρο μετα τις 12 το μεσημέρι και κάθε 3ωρο ή και 4ωρο μερικές φορές το βράδυ. Χορταίνει με το δικό μου προφανώς απλά με το θήλαστρο δε μπορείς να ξέρεις τις ορέξεις του και την ποσότητα που θέλει να φάει γι αυτό γκρίνιαζε μερικές φορές και του έδινα συμπλήρωμα. 2 μέρες τώρα που τον ξανάβαλα στο στήθος δεν έχει φάει ξένο, άρα χορταίνει, άλλωστε εκεί έχει την επιλογή να φάει και από τα 2 και όχι να αρκεστεί στα 120ml που θα του δώσω με το μπουκάλι. Το θέμα είναι πόσο θα αντέξω από τον πόνο να τον έχω στο στήθος...Περιμένω πως και πως να σταματήσει το βραδινό ξύπνημα.....Στο μαιευτήριο μου έφερναν το θήλαστρο καθε 3 ώρες και αντλούσα 15' από το καθένα. Και στο σπίτι το ίδιο κάνω, μπορεί να κάνω και 20λεπτο ή και παραπάνω, απλά δεν μπορώ κάθε 3 ώρες....όπως λες και εσύ αυτό το τάισμα, ρέψιμο,άλλαγμα, άντληση, αποστείρωση και φτου κι από την αρχή ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ. Μου είπαν και μένα ότι μπορεί να κοπεί με το θήλαστρο γνωστές μου, δεν ισχύει όμως αυτό είναι θέμα οργανισμού και αντλησης η περισσότερη παραγωγή του γάλακτος, όσο περισσότερο αντλείς τόσο πιο πολύ κατεβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα μεγαλο προβλημα στην αρχη,γιατι πετρωσε... καλα, αυτες οι κοπελες στα μαιευτηρια δεν μπορουν να σου πουν 2 πραγματα να ξερεις;; ανοιγω αλλο θεμα βεβαια, αλλα δεν μπορω να καταλαβω! πληρωνεις ενα ιδιωτικο νοσοκομειο 3000 ευρω,και δεν εχεις καν ενημερωση! η μητερα μου μου ειπε να προσεχω να μην πετρωσει, αλλα δεν το καταλαβα ποτε εγινε...

Αυτό που πρέπει να κάνεις για να μην πετρώσει είναι να βγάζεις συνέχεια το γάλα που μαζεύεται, δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Στο μαιευτήριο το μόνο που σου λένε είναι να κάνεις μασάζ, μαλάξεις με χλιαρό νερό, τίποτα άλλο. Εγώ έβαλα σχεδόν καυτή πετσέτα στο σημείο που ήταν πετρωμένο και το κατέβαζα σιγά-σιγα με το χέρι ώσπου μαλάκωσε κι έτσι έβαλα το θήλαστρο και βγήκε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα ο πονοςστο στηθος εμενα προσωπικα περασε καπως στις 50 μερες, που δεν ειχα καν πληγιασει.οποτε απλα υπομονη,λανολινη κ στον αερα το στηθος.μπορεις να παιρνεις κ ντεπον λιγο πριν τον θηλασμο μηπως σε ανακουφιζει.για το βραδυνο ξυπνημα εισαι πολυ οκ!!3-4 ωρες για τοσο μικρο μωρακι ειναι καλα.σε λιγο θα τις αυξησει!! προσπαθησε να κοιμασαι κατα τη διαρκεια της μερας τουηλαχιστον για αρχη.η συμβουλος θα σε βοηθησει παντως.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Εδω και αρκετό καιρό έχω μειώσει τα γεύματα του θηλασμού και εχουμε 2-3 βδομάδες που δεν θηλάζουμε καθόλου (εκτός απόταν νιώθω φοβερά πρησμένη) Ο αποθηλασμός έγινε πολύ πολύ αργά και χωρίς πίεση και ακόμα και τώρα αν δω ότι θέλει να θηλάσει (πολύ σπάνια) τον βάζω στο στήθος.

 

το πρόβλημα μου είναι ότι παρά το ότι δεν θηλάζω εδώ και μέρες δεν έχει μειωθεί η παραγωγή μου. Πονάω, πρήζομαι και δημιουργούνται γρομπαλάκια στο στήθος. Βγάζω με το θηλάστρο πολύ λίγο γάλα όταν νιώθω πίεση, με το χέρι ή τοποθετόντας τον μικρο (ο οποίος πλέον αδιαφορεί για το στηθος και το βλέπει σαν παιχνίδι). Φοβάμαι μήπως στην προσπάθεια να αποθηλάσω φυσικά δημιουργήσω πρόβλημα και σκέφτηκα να πάρω το χάπι. Με φοβίζει όμως και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Πόσο καιρό χρειάζεται για να αποθηλάσω φυσικά; Δεν θα επρεπε να έχει μειωθεί ως τώρα το γάλα και να μην πονάω;

Link to comment
Share on other sites

Aglaia, θέλω να σου πω ένα τεράστιο ευχαριστώ που με τις συμβουλές σου με βοήθησες να συνέλθω και από τα πρόθυρα της "αυτοκτονίας" 60 μέρες μετά τη γέννηση του γιού μου επιτέλους να μπορώ να τον χαρώ. Δε μπορούσα ποτέ να φανταστώ πως τόσοι άνθρωποι γύρω μου, γυναικολόγος, μαία, νοσηλεύτρια και διάφορες ειδικότητες γενικά είναι τόσο άσχετοι και κάποιος που δε με ξέρει προσωπικά από το ίντερνετ θα μπορούσε να με βοηθήσει κατευθύνοντάς με στο σωστό άνθρωπο. Μίλησα με σύμβουλο θηλασμου κι εκεί που είχα ξεπεράσει τα όρια μου από τον πόνο και το αίμα στη θηλή και ήμουνα έτοιμη να πάρω το χάπι να σταματήσω το γάλα, είχε μειωθεί και η παραγωγή του, τώρα 2 βδομάδες σχεδόν μετά τη συνάντησή μου μαζί της θηλάζω αποκλειστικά, το στήθος μου αρχίζει και πρήζεται (κατεβαίνει πάλι γάλα) και ο πόνος στη 1 τουλάχιστον θηλή έχει μειωθεί κατά πολύ. Αυτό μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω, ξέρω ότι θα πονάω για καιρό στην προβληματική θηλή μια που είναι σε τραγική κατάσταση, γεμάτη τρύπες και ρωγμές, αλλά η γυναίκα μου έδωσε φαρμακευτική αγωγή (αφού κανένας δεν ασχοληθήκε) και θέλω να πιστεύω ότι με τον καιρο θα επουλωθεί.....Ευχαριστώ και πάλι και ξέρω την επόμενη φορά που θα έχω πρόβλημα πού θα απευθυνθώ....

Link to comment
Share on other sites

SIDERENIA ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΙΕ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΟΥ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΤΟΣΟ ΓΑΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΟΣΟ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΘΕΙΣ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΘΗΛΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ ΓΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΟΥ. Η ΑΓΛΑΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρενατα ευχαριστω για την απαντηση. Τελικά πήρα το χάπι γιατί δεν σταματούσε το γάλα. Μπορώ να πω ότι ηρέμησα. Δεν πονάω πλέον και έχω ξεπρηστει (είχα πρηστεί όπως τον πρώτο καιρό του θηλασμού). Την τρίτη μέρα από το χάπι άδειασα το στήθος με το θήλαστρο και εκτοτε δεν έχω καθόλου γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εχω κι εγω μια ερωτηση... η μικρη μου ειναι 4ων μηνων και θηλαζει αποκλιστηκα απο την πρωτη στιγμη και σκοπευω να συνεχισουμε ετσι σιγουρα μεχρι τον 12ο κι ελπιζω και παραπανω. διαβαζω τα λινκς και τα ποστς της Αγλαϊας παντα κι εβλεπα οτι ο θηλασμος συστηνεται μεχρι το 2ο ετος. η μαια μου μου λεει οτι μετα τον 9ο μηνα καλο ειναι το παιδι να μη θηλαζει γιατι επιρεαζει αρνητικα την ψυχικη του αναπτυξη (μεταξυ μας δε το πολυπιστευω και με εξοργιζει που το ακουω απο καποιον που συμβουλευει μητερες). εστω κι ετσι ομως να ειναι ή να ειναι πιο δυσκολος ο αποθηλασμος απο τη στιγμη που το παιδι εχει αντιληψη και "απαιτει" τη μαμα του θα μπορουσα εγω να κανω σταδιακα (απο τη στιγμη που θα μειωνει τα γευματα σε γαλα εγω να συνεχισω με αντλισεις και να μη μειωσω) μια τραπεζα γαλακτος και να συνεχιζει η μικρη μου να τρεφεται με μητρικο? αν ναι μπορω να της δινω και μετα τον 2 χρονο? τι ποσοτητα πρεπει να υπολογισω για να με καλυψει? συγνωμη α οι ερωτησεις φαινονται χαζες σε καποιους αλλα θα προτιμουσα να αποφυγω καθε ιδους αποκαταστατα.θα χαιρομουν πολυ εαν μου απαντουσε η Αγλαϊα και εννοειται οποια εχει κανει κατι αντιστοιχο :-)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να σου απαντήσει κάποιο πιο "ειδική".....

νομίζω οτι είναι πολύ νωρίς για να προγραμματίζεις και να αγχώνεσε.Θα έλεγα οτι καλύτερα μηνα με τον μήνα να πηγαίνεις και να δεις μέχρι που εσύ και το μωρό σου νιώθετε άνετα.

Θαυμάζω απεριόριστα τις μαμάδες που για κάποιο λόγο αναγκάζονται (και τα καταφέρνουν) να αντλούν για να θηλάζουν τα μωρά τους.Την θεωρώ πολύ μπελαλίδικη και ψυχρή διαδικασία.Θα σου έλεγα οτι αν εχεις την δυνατότητα να θηλάζεις απευθειας το μικράκι σου καλό θα ήταν να μην ταλαιπωρηθεις με θήλαστρα....δεν υπάρχει λόγος.Ασε που αν δεν είναι και το κατάλληλο μπορεί να κινδυνεύσει και η παραγωγή σου.

Εγώ είχα ξεκινησει με στοχο το 6μηνο και όταν φτάσαμε εκεί είπα οτι θα πάμε μέχρι το 9μηνο που θα γύριζα στην δουλειά.Ελεγα οτι θα κάνω τραπεζα για να θηλάσει και ένα μηνα μετά ....Στους 9μηνες ομως ειχαν μπει οι στερεες (με τις οποίες ο μικρός τα πηγαίνει περίφημα) και οι θηλασμοί μειώθηκαν στους 3. Ετσι η δουλειά δεν ήταν πρόβλημα...

Να σου πω επίσης οτι ο μικρός μου δεν φαίνεται να έχει καμία εξάρτηση απο το στήθος:shock: !Και κάπως έτσι ....φτάσαμε στο έτος όπου έλεγα οτι ήταν και ο τελικός στόχος μιας και "κάπως" μου φαινόταν το παιδί να περπατάει και να θηλάζει!

Τώρα που φτάσαμε.... μου φαίνεται μια χαρά και συνεχίζουμε.Ο επόμενος στόχος είναι μέχρι να μπορεί να πιεί φρέσκο γάλα!(ένας στόχος πολύ ...αόριστος!!! :lol: )

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω μια ερωτηση... η μικρη μου ειναι 4ων μηνων και θηλαζει αποκλιστηκα απο την πρωτη στιγμη και σκοπευω να συνεχισουμε ετσι σιγουρα μεχρι τον 12ο κι ελπιζω και παραπανω. διαβαζω τα λινκς και τα ποστς της Αγλαϊας παντα κι εβλεπα οτι ο θηλασμος συστηνεται μεχρι το 2ο ετος. η μαια μου μου λεει οτι μετα τον 9ο μηνα καλο ειναι το παιδι να μη θηλαζει γιατι επιρεαζει αρνητικα την ψυχικη του αναπτυξη (μεταξυ μας δε το πολυπιστευω και με εξοργιζει που το ακουω απο καποιον που συμβουλευει μητερες).

 

Δεν υπάρχει κανένα επιστημονικό δεδομένο που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Τα άλλα είναι απόψεις και όπως και κάτι άλλο...όλοι έχουν από μία.

Ειδικά για να μην παραπληροφορούνται-τρομοκρατούνται οι γονείς, η Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία αναφέρει "There is no upper limit to the duration of breastfeeding and no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer". http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496#SEC6

 

εστω κι ετσι ομως να ειναι ή να ειναι πιο δυσκολος ο αποθηλασμος απο τη στιγμη που το παιδι εχει αντιληψη και "απαιτει" τη μαμα του θα μπορουσα εγω να κανω σταδιακα (απο τη στιγμη που θα μειωνει τα γευματα σε γαλα εγω να συνεχισω με αντλισεις και να μη μειωσω) μια τραπεζα γαλακτος και να συνεχιζει η μικρη μου να τρεφεται με μητρικο? αν ναι μπορω να της δινω και μετα τον 2 χρονο? τι ποσοτητα πρεπει να υπολογισω για να με καλυψει? συγνωμη α οι ερωτησεις φαινονται χαζες σε καποιους αλλα θα προτιμουσα να αποφυγω καθε ιδους αποκαταστατα.θα χαιρομουν πολυ εαν μου απαντουσε η Αγλαϊα και εννοειται οποια εχει κανει κατι αντιστοιχο :-)

Η προσκόλληση στη μαμά είναι φυσιολογική για το παιδί και δεν έχει να κάνει με το θηλασμό. Όταν η ανάγκη του για ασφάλεια ικανοποιηθεί -με το ρυθμό που είναι κατάλληλος για το συγκεκριμένο παιδί- τότε το παιδί προχωρά στην ανεξαρτητοποίηση. Δυστυχώς υπάρχουν πολλές έρευνες που δείχνουν ότι ο πρώιμος αποθηλασμός (πριν το μωρό είναι έτοιμο) δεν βοηθά ένα παιδί να γίνει πιο αυτόνομο - το αντίθετο μάλλον...

 

Η "απαίτηση" του παιδιού να θηλάσει είναι φυσιολογική και δικαίωμά του. Επίσης είναι δικαίωμα της κάθε μαμάς να θηλάσει για όσο μπορεί/θέλει και είτε να αποθηλάσει όταν έχει πλέον κουραστεί (σεβόμενη ωστόσο την ανάγκη του παιδιού να γίνει αυτό σταδιακά) είτε να αφήσει το μωρό να αποθηλάσει μόνο του, όταν αυτό είναι έτοιμο.

 

Ένα μωρό που αποθηλάζει μόνο του (και ανάλογα με την ηλικία του) μπορεί να μην χρειάζεται να πιει κανένα άλλο γάλα αν δεν θέλει και να παίρνει ασβέστιο από άλλες τροφές.

 

Τώρα, με δεδομένο ότι το αντλημένο γάλα διατηρείται το πολύ για 6 μήνες κι ότι ένα μωρό στο 2ο έτος της ζωής του πίνει ακόμα και 500ml γάλα την ημέρα, καταλαβαίνεις ότι αυτό σημαίνει ότι αν αποθηλάσεις π.χ. στο έτος, θα πρέπει να αντλείς για άλλον ένα χρόνο συνέχεια, για να μπορείς να καλύπτεις το παιδί σου μόνο με μητρικό γάλα κι αυτό με την προϋπόθεση ότι το μωρό θα δεχτεί τότε να πιει το μητρικό γάλα από κάτι που δεν είναι το στήθος της μαμάς του...

Link to comment
Share on other sites

madrid05 και EvaMD ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. η επιθυμία μου να θηλάσω έχει να κάνει κυρίως με το ότι θέλω να προσφέρω το κάτι παραπάνω κι όχι τόσο με τον εξαναγκασμό και πίστευα πως με τα μακροχρόνια πλάνα και την αποφασιστικότητα προετοιμάζω καλύτερα τον εαυτό μου. είχα την εντύπωση οτι το γάλα στον καταψύκτη μπορεί να διατηρηθεί εως και χρόνο γι' αυτό αναφέρθηκα στην τράπεζα. απ'οτι κατάλαβα το καλύτερο είναι να αφήσω το παιδί να αποθηλάσει όταν αυτό το θέλει. θήλαστρο είχα χρησιμοποιήσει τις πρώτες εβδομάδες για την αύξηση του γάλατος αλλά και επειδή είχε ίκτερο τον στην αρχή νύσταζε και δε θήλαζε οπότε έβγαζα από πριν και το πήγαινα όσο καιρό ήταν στην λάμπα.

Γενικότερα δεν υπάρχει ιδιαίτερη υποστήριξη στο θέμα του θηλασμού και για κάποιους το θέαμα να θηλάζει ένα παιδί μετά το χρόνο αποτελεί και ταμπού, δυστυχώς... θέλω πολύ όμως να ακολουθήσουμε την πιο φυσική οδό χωρίς επεξεργασμένες τροφές και γάλατα σχεδιασμένα για τα πρώτα χρόνια

Link to comment
Share on other sites

madrid05 και EvaMD ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. η επιθυμία μου να θηλάσω έχει να κάνει κυρίως με το ότι θέλω να προσφέρω το κάτι παραπάνω κι όχι τόσο με τον εξαναγκασμό και πίστευα πως με τα μακροχρόνια πλάνα και την αποφασιστικότητα προετοιμάζω καλύτερα τον εαυτό μου. είχα την εντύπωση οτι το γάλα στον καταψύκτη μπορεί να διατηρηθεί εως και χρόνο γι' αυτό αναφέρθηκα στην τράπεζα. απ'οτι κατάλαβα το καλύτερο είναι να αφήσω το παιδί να αποθηλάσει όταν αυτό το θέλει. θήλαστρο είχα χρησιμοποιήσει τις πρώτες εβδομάδες για την αύξηση του γάλατος αλλά και επειδή είχε ίκτερο τον στην αρχή νύσταζε και δε θήλαζε οπότε έβγαζα από πριν και το πήγαινα όσο καιρό ήταν στην λάμπα.

Γενικότερα δεν υπάρχει ιδιαίτερη υποστήριξη στο θέμα του θηλασμού και για κάποιους το θέαμα να θηλάζει ένα παιδί μετά το χρόνο αποτελεί και ταμπού, δυστυχώς... θέλω πολύ όμως να ακολουθήσουμε την πιο φυσική οδό χωρίς επεξεργασμένες τροφές και γάλατα σχεδιασμένα για τα πρώτα χρόνια

 

Για να μην νιώθεις ...εξωγήινη που θηλάζεις και αργότερα που με το καλό θα θηλάζεις νήπιο, μπορείς να πηγαίνεις στις συναντήσεις τις La Leche

http://www.llli.org/docs/greece/greece2.pdf

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας

Θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση αν μπορει καποιος να με βοηθήσει.Ο μικρός μου είναι σχεδόν 21 μηνών και το θήλαζα μέχρι τους 20μήνες αποφάσισα να το σταματήσω σιγά σιγά μειώνοντας τους θηλασμούς από 3 την ημέρα αρχικά σε 2 και μετά 1 ώσπου τις τελευταίες περίπου 20 μερες δεν τον έχω θηλάσει καθόλου.Το στήθος μου είναι κανονικό δεν το αισθάνομαι γεμάτο όλα είναι νορμάλ απλώς όταν πιέζω το στήθος μου βγάζει ακόμα σταγόνες γάλακτος που είναι κάπως παχύρευστες και κιτρινωπού χρώματος και αναρωτιέμαι μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι σε αυτή την φάση για να μήν μείνουν υπολλείμματα μέσα και δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.Ή μήπως απλά περιμένω μέχρι να φύγει μόνο του εντελώς.

αν γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση αν μπορει καποιος να με βοηθήσει.Ο μικρός μου είναι σχεδόν 21 μηνών και το θήλαζα μέχρι τους 20μήνες αποφάσισα να το σταματήσω σιγά σιγά μειώνοντας τους θηλασμούς από 3 την ημέρα αρχικά σε 2 και μετά 1 ώσπου τις τελευταίες περίπου 20 μερες δεν τον έχω θηλάσει καθόλου.Το στήθος μου είναι κανονικό δεν το αισθάνομαι γεμάτο όλα είναι νορμάλ απλώς όταν πιέζω το στήθος μου βγάζει ακόμα σταγόνες γάλακτος που είναι κάπως παχύρευστες και κιτρινωπού χρώματος και αναρωτιέμαι μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι σε αυτή την φάση για να μήν μείνουν υπολλείμματα μέσα και δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.Ή μήπως απλά περιμένω μέχρι να φύγει μόνο του εντελώς.

αν γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Κανένα πρόβλημα είναι απολύτως φυσιολογικό!Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

mgk το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι ό,τι και να κάνεις, πάντα μένει γάλα μέσα στο στήθος. Τώρα για το πόσο και τί χρώμα, ιδέα δεν έχω...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

γαλα μενει σε ολες τις γυναικες ακομα και σε αυτες που δεν θηλασαν. ειναι οι λεγομενες ασβεστωσεις που ανιχνευονται στις μαστογραφιες. δεν υπαρχει λογος ανησυχιας εκτος και αν οι ασβεστωσεις τιτανοποιηθουν και δημιουργησουν εκτεταμενες επεκτασεις (το ειπα καλα;).

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...