Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάπι απογαλακτισμού - όλα όσα θα είναι καλό να ξέρετε.


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Καλημέρα. Κορίτσια θέλω να αποθηλασσω. 14 μήνες ήταν υπεραρκετοι.πλεον όλο αυτό μου δημιουργεί δυσφορία. Όλη μέρα μου τραβάει τη μπλούζα. Έχει κολλήσει πιο πολύ από ποτέ εδώ κ ένα τριμηνο. Με πιάνουν κλάματα. Για να μη μιλήσω για το βράδυ. Που ξυπνάει συνέχεια. Είμαι με μόνιμα νεύρα. Δεν χαίρομαι τίποτα. Θέλω να σταματησει αυτό. Έχω αρχικά δύο ερωτήσεις. Πρώτον τι γίνεται με το χάπι κλπ κ δεύτερον, αν το γάλα κοπεί δεν θα έρχεται η μικρή; Μήπως θα συνεχίσει απλά να πιπίλαει κ δεν θα καταφέρω τπτ; Παρακαλώ εμπειρίες από μαμάδες που γνωρίζουν 

Όταν καταφέρεις να αποθηλασεις, σε παρακαλώ γράψε την εμπειρία σου πώς τα κατάφερες τελικά. Δεν θέλω να προχωρήσω άμεσα σε αποθηλασμο αλλά μέσα στους επόμενους μήνες ίσως θελήσω και εγώ και με ενδιαφέρει να ακούσω εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Όταν καταφέρεις να αποθηλασεις, σε παρακαλώ γράψε την εμπειρία σου πώς τα κατάφερες τελικά. Δεν θέλω να προχωρήσω άμεσα σε αποθηλασμο αλλά μέσα στους επόμενους μήνες ίσως θελήσω και εγώ και με ενδιαφέρει να ακούσω εμπειρίες.

Είστε λίγο μικρότεροι από μας; Πως πατε γενικά; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Είστε λίγο μικρότεροι από μας; Πως πατε γενικά; 

13 μηνών είναι. Όπως και εσείς τα πάμε. Κολλημένη πάνω μου. Όλη νύχτα θηλάζει.Εμένα παίζει ρόλο που δουλεύω, έχει ζοριστει παρά πολύ, κλαίει και με ζητά και όταν έρχομαι θηλάζει συνεχώς. Δε πίνει νερό ενδιάμεσα. Χτες βρήκα την πάνα της στεγνή. Δε θέλω να αποθηλασω γιατί δε θα αντέξουμε τόσες αλλαγές ταυτόχρονα. Αλλά κάποια στιγμή μέσα στους επόμενους μήνες, θα γίνει και αυτό. Αλλά το παιδί δεν είναι ακόμα έτοιμο, ούτε εγώ είμαι έτοιμη να διαχειριστώ τον αποθηλασμο και ότι συνεπάγεται. Θέλω να είμαστε και οι δύο ήρεμες . Και να αρχίσει να πίνει νερό. Αναγκαστικά χτες της δώσαμε μπιμπερο για να πιει λίγο νεράκι. Τρώει αυτή την περίοδο κανονικά, αλλά το νερό ούτε να το φτύσει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

13 μηνών είναι. Όπως και εσείς τα πάμε. Κολλημένη πάνω μου. Όλη νύχτα θηλάζει.Εμένα παίζει ρόλο που δουλεύω, έχει ζοριστει παρά πολύ, κλαίει και με ζητά και όταν έρχομαι θηλάζει συνεχώς. Δε πίνει νερό ενδιάμεσα. Χτες βρήκα την πάνα της στεγνή. Δε θέλω να αποθηλασω γιατί δε θα αντέξουμε τόσες αλλαγές ταυτόχρονα. Αλλά κάποια στιγμή μέσα στους επόμενους μήνες, θα γίνει και αυτό. Αλλά το παιδί δεν είναι ακόμα έτοιμο, ούτε εγώ είμαι έτοιμη να διαχειριστώ τον αποθηλασμο και ότι συνεπάγεται. Θέλω να είμαστε και οι δύο ήρεμες . Και να αρχίσει να πίνει νερό. Αναγκαστικά χτες της δώσαμε μπιμπερο για να πιει λίγο νεράκι. Τρώει αυτή την περίοδο κανονικά, αλλά το νερό ούτε να το φτύσει

Τι εννοεις αναγκαστικα εδωσες μπιμπερο? Γιατι παιδι μου να μην δωσεις μπιμπερο? 

Ο θηλασμος τωρα που τρωει μπορει να υποκαθιστα τα υγρα αλλα νερο πρεπει να πινει. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Τι εννοεις αναγκαστικα εδωσες μπιμπερο? Γιατι παιδι μου να μην δωσεις μπιμπερο? 

Ο θηλασμος τωρα που τρωει μπορει να υποκαθιστα τα υγρα αλλα νερο πρεπει να πινει. 

Μας είπε η παιδίατρος να επιμένουμε στο ποτήρι. Ούτε με το μπιμπερο όμως πίνει πολύ. Γενικά δεν πίνει νερό. Πολύ λίγα ml με όποιο τρόπο και αν της το δώσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Annitamik είπε:

Μας είπε η παιδίατρος να επιμένουμε στο ποτήρι. Ούτε με το μπιμπερο όμως πίνει πολύ. Γενικά δεν πίνει νερό. Πολύ λίγα ml με όποιο τρόπο και αν της το δώσουμε.

Κοιτα ειναι κ χειμωνας κ δεν θα διψαει κ τοσο πολυ. Η παιδιατρος ειπε να επιμεινετε για να μαθει το ποτηρι αυτο δεν σημαινει οτι αν δεν ειναι ετοιμη για ποτηρακι θα την αφησετε ετσι... Κ μεναχ το ποτηρακι το εμαθε στους 15 μηνες καθε παιδι ψαχνει να βρει πως βολευετε την δεδομενη στιγμη . Μην κολλας σε τετοια πραγματα κ το βασανιζεις . 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλημέρα σας. Μπορείτε να με διαφωτίσετε σε κάτι ??

 

Αν μια μητέρα έχει αποφασίσει να ΜΗΝ θηλάσει και έχει καταλήξει στην απόφαση αυτή από όταν είναι έγκυος.

Όταν γεννήσει τι πρέπει να κάνει?? Πρέπει να πάρει χάπι απογαλακτισμού υποχρεωτικά ώστε να μην πάθει μαστίτιδα?

 

Πρέπει απλώς να μη βάλει το μωρό στο στήθος και να το αδειάζει με το χέρι της? 

Μπορεί να κόψει το γάλα της κάπως με φυσικό τρόπο χωρίς σκευάσματα? 

Ή υπάρχει κίνδυνος μαστίτιδας? Να σημειώσω ότι πρόκειται για γυναίκα που έχει θηλασει στο παρελθόν κ μάλιστα μακροχρόνια (το αναφέρω επειδή δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο)

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ariel_ είπε:

Κορίτσια καλημέρα σας. Μπορείτε να με διαφωτίσετε σε κάτι ??

 

Αν μια μητέρα έχει αποφασίσει να ΜΗΝ θηλάσει και έχει καταλήξει στην απόφαση αυτή από όταν είναι έγκυος.

Όταν γεννήσει τι πρέπει να κάνει?? Πρέπει να πάρει χάπι απογαλακτισμού υποχρεωτικά ώστε να μην πάθει μαστίτιδα?

 

Πρέπει απλώς να μη βάλει το μωρό στο στήθος και να το αδειάζει με το χέρι της? 

Μπορεί να κόψει το γάλα της κάπως με φυσικό τρόπο χωρίς σκευάσματα? 

Ή υπάρχει κίνδυνος μαστίτιδας? Να σημειώσω ότι πρόκειται για γυναίκα που έχει θηλασει στο παρελθόν κ μάλιστα μακροχρόνια (το αναφέρω επειδή δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο)

 

Σας ευχαριστώ

δεν το εχω κανει προσωπικα,ουτε ειμαι ειδικος,αλλα με την κοινη λογικη,απλα δ θα βαλει το μωρο στο στηθος.δ χρειαζεται να βγαζει με καποιον συγκεκριμενο ρυθμο.μονο αν πρηστει το στηθος αρκετα κ ειναι ενοχλητικο.οσο βγαζει,τοσο θα παραγεται

δ χρειαζεται κατι παραπανω,πχ να δεσει το στηθος η οτιδηποτε.κατι τετοιο μπορει να οδηγησει σε μαστιτιδα πχ

υπαρχουν τροφες που μειωνουν το γαλα,αλλα φανταζομαι για να ιανει διαφορα η ποσοτητα θα πρεπει να ειναι αρκετη,οπως κ οταν προσπαθεις να αυξησεις παραγωγη

νομιζω το φασκομηλο μειωνει

αν θηλαζε μεχρι σχετικα προσφατα,ισως απλα να κατεβει πιο γρηγορα το γαλα,δ νομιζω να επηρεαζει καπου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...