Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάπι απογαλακτισμού - όλα όσα θα είναι καλό να ξέρετε.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας

Θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση αν μπορει καποιος να με βοηθήσει.Ο μικρός μου είναι σχεδόν 21 μηνών και το θήλαζα μέχρι τους 20μήνες αποφάσισα να το σταματήσω σιγά σιγά μειώνοντας τους θηλασμούς από 3 την ημέρα αρχικά σε 2 και μετά 1 ώσπου τις τελευταίες περίπου 20 μερες δεν τον έχω θηλάσει καθόλου.Το στήθος μου είναι κανονικό δεν το αισθάνομαι γεμάτο όλα είναι νορμάλ απλώς όταν πιέζω το στήθος μου βγάζει ακόμα σταγόνες γάλακτος που είναι κάπως παχύρευστες και κιτρινωπού χρώματος και αναρωτιέμαι μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι σε αυτή την φάση για να μήν μείνουν υπολλείμματα μέσα και δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.Ή μήπως απλά περιμένω μέχρι να φύγει μόνο του εντελώς.

αν γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Είναι φυσιολογικό αλλά μην συνεχίσεις να πιεζεις το στήθος για να βλέπεις αν τέλειωσε το γάλα... Αυτό μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα ,

θα ηθελα την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας ,για το parloden

το μωρο μου ειναι 6 μηνων και μεχρι 5,5 μηνων του εδινα αποκλειστικα το δικο μου γαλα.

επειδη ομως εχω αυξημενη προλακτινη ,(πριν μεινω εγκυος) ειναι η ωρα να κοψω τελειως το θηλασμο , ωστε να μου ερθει περιοδος

 

βασικα η ερωτηση μου ειναι αν θα μπορω να θηλασω το μωρο μου , εστω και ενα γευμα ,παραλληλα με την χορηγηση του parloden;

βεβαια σε καμια περιπτωση δεν θελω το μωρο να παρει ουσιες απο το χαπι, που να το βλαψουν.

Τουλαχιστον ειμαι τυχερη που μπορεσα να τον θηλασω εστω και αυτους τους 5,5 μηνες

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

δεν κατάλαβα καλά αν θέλεις να σταματήσεις τον θηλασμό ή όχι (ίσως φταίει και το ξενύχτι). Και γιατί πρέπει απαραιτήτως να σου έρθει περίοδος; Αν θέλεις να ξεκινήσεις τις προσπάθειες για δεύτερο το καταλαβαίνω, αλλά αν δεν έχεις κάποιο λόγο τότε καλύτερα να εκμεταλλευτείς όσο μπορείς την περίοδο αυτή για να ξεκουράσεις τον οργανισμό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γνωριζει καποια τα συμπτωματα που μπορεις να εχεις αν παρεις το χαπι?και πως το παιρνεις

Καλημέρα, τα συμπτώματα είναι πολλά και αρκετά σοβαρά. Αν μπορείς αφιέρωσε λίγο χρόνο να διαβάσεις αυτό το θέμα απ' την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

γεία σας μανούλες.

ο κωνσταντίνος είναι 14 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά.

έχω ακούσει πάρα πολλά αλλά δεν σταματώ τον θηλάσμο όσο έχω βέβαια. θα ήθελα να ρωτήσω όταν θα σταματήσει το γάλα θα πρέπει να πάρω χάπι.

YXlxp3.png

 

 

 

Xwy7p2.png

Link to comment
Share on other sites

γεία σας μανούλες.

ο κωνσταντίνος είναι 14 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά.

έχω ακούσει πάρα πολλά αλλά δεν σταματώ τον θηλάσμο όσο έχω βέβαια. θα ήθελα να ρωτήσω όταν θα σταματήσει το γάλα θα πρέπει να πάρω χάπι.

 

Για να μην υπάρξει παρανόηση "θηλάζω αποκλειστικά" σημαίνει ότι δε δίνω καμία άλλη τροφή..

Το γάλα δε σταματάει από μόνο του όσο υπάρχει ερέθισμα στο στήθος.

Όταν θελήσεις να σταματήσεις το θηλασμό καλό είναι να το κάνεις σταδιακά,(αραιώνεις δηλαδή σταδιακά τους θηλασμούς)έτσι μειώνεται σιγά σιγά το γάλα και δε χρειάζεται να πάρεις κανένα χάπι!

Το ιδανικό βέβαια θα είναι να αφήσεις το παιδάκι σου να αποθηλάσει όταν το ίδιο νιώσει αυτή την ανάγκη!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλημέρα,

δεν κατάλαβα καλά αν θέλεις να σταματήσεις τον θηλασμό ή όχι (ίσως φταίει και το ξενύχτι). Και γιατί πρέπει απαραιτήτως να σου έρθει περίοδος; Αν θέλεις να ξεκινήσεις τις προσπάθειες για δεύτερο το καταλαβαίνω, αλλά αν δεν έχεις κάποιο λόγο τότε καλύτερα να εκμεταλλευτείς όσο μπορείς την περίοδο αυτή για να ξεκουράσεις τον οργανισμό σου.

 

καλημερα

 

η αληθεια ειναι οτι δεν επιθυμω να διακοψω τον θηλασμο του μωρου μου,

αλλα απο την στιγμη που η προλακτινη μου ειναι αυξημενη , απο πριν ,αυτο επιρεαζει το αδενωμα

βεβαια το παιδι μου ειναι τωρα 6,5 μηνων και εγω αναστελω την αγωγη με το χαπι.

Τελικα θα πρεπει να παρω το parloden μιας και απο μετρησεις που εχω κανει τησ προλακτινης , δεν εχει πεσει στα νορμαλ επιπεδα (αφου τα γευματα πλεον θηλασμου ειναι τωρα 2 πρωι- βραδυ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω

 

πάντως ήθελα να σχολιάσω... 6,5 μηνών και 2 γεύματα :shock: ! Εμένα ακόμη θηλάζει 3-4 φορές τη νύχτα και όσες φορές της έρθει την ημέρα (και τρώει φουλ στερεές)!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την βοήθεια.

''για μένα θηλάζω αποκλειστικά σημαίνει οτι δεν δίνω και συμπλήρωμα.''

 

σύμφωνα με τον ορισμό, οπως αυτός χρησιμοποιείται από όλους τους επισημους φορείς, αποκλειστικός θηλασμός σημαίνει ότι το μωρό δεν παίρνει κανενός άλλου ειδους τροφή (στερεή ή ξένο γάλα)

Link to comment
Share on other sites

γεία σας μανούλες.

ο κωνσταντίνος είναι 14 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά.

έχω ακούσει πάρα πολλά αλλά δεν σταματώ τον θηλάσμο όσο έχω βέβαια. θα ήθελα να ρωτήσω όταν θα σταματήσει το γάλα θα πρέπει να πάρω χάπι.

 

όχι δεν πρέπει να πάρεις το χάπι

 

όλα τα θηλαστικα του πλανήτη εδώ και πάνω από 200 εκατομμύρια χρόνια αποθηλάζουν χωρίς χάπια

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κανένα θηλαστικό δεν παίρνει παυσίπονα, αντιβίωση και οποιοδήποτε άλλο φάρμακο. Εμείς γιατί τα χρησιμοποιούμε?

Ναι αν ο αποθηλασμός γίνει ομαλά δεν χρειάζεται το χάπι. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που χρειάζεται. Εγώ για παράδειγμα αύριο επιστρέφω στην δουλειά και θέλω για προσωπικούς λόγους να σταματήσω τον θηλασμό. Αν ήθελα να αποθηλάσω φυσικά θα μου έπαιρνε κανένα τρίμηνο γιατί θήλαζα 10 φορές την ημέρα. Τι θα μπορούσα να κάνω?

Δεν καταλαβαίνω γιατί αντιμετωπίζουμε το χάπι σαν τον διάβολο?

Όπως κάθε φάρμακο θα πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή και όταν είναι απαραίτητο.

Μακάρι να θήλαζα τρία χρόνια, όπως η γιαγιά μου και άλλα θηλαστικά και τότε ούτε χάπι θα χρειαζόμουνα, ούτε καν θα ήξερα την ύπαρξή του!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κανένα θηλαστικό δεν παίρνει παυσίπονα, αντιβίωση και οποιοδήποτε άλλο φάρμακο. Εμείς γιατί τα χρησιμοποιούμε?

 

Αυτά τα χρησιμοποιούμε για να αντιμετωπίσουμε ασθένειες.

 

Ο θηλασμός δεν είναι ασθένεια και ο αποθηλασμός μπορεί να γίνει φυσικά.

 

Εγώ για παράδειγμα αύριο επιστρέφω στην δουλειά και θέλω για προσωπικούς λόγους να σταματήσω τον θηλασμό. Αν ήθελα να αποθηλάσω φυσικά θα μου έπαιρνε κανένα τρίμηνο γιατί θήλαζα 10 φορές την ημέρα. Τι θα μπορούσα να κάνω?
Με δεδομένο ότι μια μητέρα μπορεί να αφαιρεί ένα γεύμα κάθε 3-7 ημέρες, για να διακόψει 10 γεύματα απαιτείται ένα διάστημα 30-70 ημερών, χωρίς καμία άλλη παρέμβαση. Αν η μητέρα πίνει παράλληλα και φασκόμηλο, τότε το διάστημα περιορίζεται σε λιγότερο από μήνα.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί αντιμετωπίζουμε το χάπι σαν τον διάβολο?

Όπως κάθε φάρμακο θα πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή και όταν είναι απαραίτητο.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όπως κάθε φάρμακο, έτσι κι αυτό θα πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο όταν είναι απαραίτητο και με προσοχή. Δεν το αντιμετωπίζουμε σαν διάβολο, μάλλον δεν έχεις διαβάσει το τόπικ για να δεις σε ποιες περιπτώσεις προτείνεται και γιατί γράφουν εδώ οι μητέρες.

 

Αν διαβάσεις το θέμα από την αρχή θα δεις ότι οι περισσότερες μητέρες που ρωτάνε για το συγκεκριμένο χάπι, επιθυμούν και μπορούν να θηλάσουν φυσικά, όμως ο γιατρός τους προτείνει να πάρουν επιπλέον το χάπι. Αυτό είναι το λιγότερο παράλογο.

 

Επίσης ο απότομος αποθηλασμός που επιβάλλει η φαρμακευτική αγωγή (το μωρό δεν μπορεί να θηλάζει όσο μειώνεται το γάλα) δημιουργεί διάφορα σοβαρά προβλήματα στη μητέρα όπως οίδημα στο στήθος και πόνο (πέρα από τις παρανέργειες που μπορεί να εμφανιστούν). Για μια μητέρα που επιστρέφει στη δουλειά και έχει να φροντίσει ένα μωρό στο σπίτι, είναι πάρα πολύ δύσκολο να περνά μια περίοδο που μερικές φορές διαρκεί 2-3 εβδομάδες, με τόσο πόνο και οίδημα.

 

Η διακοπή της γαλουχίας με χάπια δεν είναι καθόλου ανώδυνη και διαρκεί πολύ περισσότερο από 2-3 ημέρες. Δυστυχώς αυτός ο επώδυνος αποθηλασμός παρουσιάζεται συχνά σαν η μόνος τρόπος αποθηλασμού.

 

Επιπλέον, η ξαφνικός αποθηλασμός είναι τραυματική εμπειρία για το μωρό και καλό θα ήταν να αποφεύγεται όποτε αυτό είναι δυνατό.

 

Σύμφωνα με τα δικαιώματα του ασθενούς:

 

http://www.ygeianet.gov.gr/Content.aspx?page=15

 

5. Το συμφέρον του ασθενούς είναι καθοριστικό και εξαρτάται από την πληρότητα και την ακρίβεια των πληροφοριών που του δίνονται. Η πληροφόρηση του ασθενούς πρέπει να του επιτρέψει να σχηματίσει πλήρη εικόνα των ιατρικών, κοινωνικών και οικονομικών παραμέτρων της καταστάσεως του και να λαμβάνει αποφάσεις ο ίδιος ή να μετέχει στη λήψη αποφάσεων, που είναι δυνατόν να προδικάσουν τη μετέπειτα ζωή του.

 

Θα πρέπει λοιπόν να δίνονται στη μητέρα όλες οι πληροφορίες, για κάθε μέθοδο αποθηλασμού και αυτή να αποφασίζει ποια μέθοδος της ταιριάζει καλύτερα.

 

Αντί να συμβαίνει αυτό, θα διαβάσεις εδώ μέσα ότι προτείνεται φαρμακευτική αγωγή

-σε μητέρες που έχουν ήδη αποθηλάσει φυσικά και δεν τη χρειάζονται

-σε μητέρες που επιθυμούν να αποθηλάσουν σταδιακά

-χωρίς καμία ενημέρωση για τις παρενέργειες της συγκεκριμένης φαρμακευτικής αγωγής

-χωρίς καμία ενημέρωση για άλλες μεθόδους απογαλακτισμού

 

Όταν συμβαίνουν όλα αυτά παραβιάζεται ένα από τα πιο θεμελιώδη δικαιώματα του ασθενούς.

 

Ουσιαστικά η φαρμακευτική αγωγή παρουσιάζεται σαν

-η μοναδική λύση

-η λύση που προστατεύει από άλλα προβλήματα (τα οποία δεν αναγράφονται στις εσώκλειστες οδηγίες...)

 

Αυτό ξεφεύγει από τα όρια της παραπληροφόρησης και της ελλειπούς πληροφόρησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης κανένα θηλαστικό δεν παίρνει παυσίπονα, αντιβίωση και οποιοδήποτε άλλο φάρμακο. Εμείς γιατί τα χρησιμοποιούμε?

Ναι αν ο αποθηλασμός γίνει ομαλά δεν χρειάζεται το χάπι. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που χρειάζεται. Εγώ για παράδειγμα αύριο επιστρέφω στην δουλειά και θέλω για προσωπικούς λόγους να σταματήσω τον θηλασμό. Αν ήθελα να αποθηλάσω φυσικά θα μου έπαιρνε κανένα τρίμηνο γιατί θήλαζα 10 φορές την ημέρα. Τι θα μπορούσα να κάνω?

Δεν καταλαβαίνω γιατί αντιμετωπίζουμε το χάπι σαν τον διάβολο?

Όπως κάθε φάρμακο θα πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή και όταν είναι απαραίτητο.

Μακάρι να θήλαζα τρία χρόνια, όπως η γιαγιά μου και άλλα θηλαστικά και τότε ούτε χάπι θα χρειαζόμουνα, ούτε καν θα ήξερα την ύπαρξή του!

 

 

εχεις δικαιο- ειτε το χαπι το παρουσιαζουν σαν διαβολο, ειτε τον γιατρο ...(που σε κυνηγαει να δωσει το το φαρμακι)

μετα απο ενα διαστημα επρεπε να γυρισω κι εγω στη δουλεια... προσπαθησα να κοψω το γαλα, ομως δεν..., οποτε ειπα στον γιατρο μου να μου δωσει το φαρμακι. ηταν dostinex, τα παιρνεις μονο για 2 μερες (δεν καταλαβα καμια παρενεργεια σε αυτο το διαστημα), παλι ομως δε σταματησε, τα πηρα για αλλες 2 μερες και σε συνδιασμο με σφιχτους επιδεσμους στο στηθος, λιγα παυσιπονα τα καταφερα.

οποτε επιλεγεις ειναι για σενα εναν τροπο αποθηλασμου και να με θυμασαι-μια που τα ειχε παρει (αλλα οχι μονο μια,)και δεν επαθε τιποτα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Το διάβασα Natly, αλλά και οι δύο γιατροί μου είπαν ότι εφόσον έρχεται η περίοδος, κατεβαίνουν τα επίπεδα της προλακτίνης σιγά σιγά και το γάλα αρχίζει να νερουλιάζει και κατά συνέπεια να χάνει τα θρεπτικά του συστατικά και να μη το δίνω στο μωρό. Ειδικά ο παιδίατρος ήταν κατηγορηματικός να το σταματήσω άμεσα και είναι και υπέρ του θηλασμού. Πήρα τα dostinex για 4 μέρες, πέτρωσα πονούσα αφόρητα, έκλαιγα απο τη στενοχώρια μου, μου έδωσε ο γυναικολόγος αντιβίωση 1 εβδομάδα για να μην κάνω μαστίτιδα. Σε 1 εβδομάδα είχαν ξεφουσκώσει εντελώς. Έκανα και υπέρηχο μαστού και όλα μια χαρά. Στις αρχές Φλεβάρη έγιναν όλα αυτά. Εμπιστεύομαι και τους 2 γιατρούς μου. Και οι δύο ήταν αυτής της άποψης. Απλά απορώ με τις γυναίκες που θηλάζουν για πάρα πολύ καιρό, πχ. 1 χρόνο, οι γιατροί ειδικά ο παιδίατρος δεν τους έχει πει κάτι σχετικά με την έλευση της περιόδου και το θηλασμό. Αν έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ας απαντήσει παρακαλώ γιατί έχω μπερδευτεί λίγο. Όλες οι απόψεις δεκτές.

 

.....

Link to comment
Share on other sites

αδιαθέτησα αμέσως μετά τις σαράντα μέρες και συνέχισα να θηλάζω χωρίς κανένα πρόβλημα.

τώρα είναι 15 μηνών συνεχίζω να θηλάζω και δεν είδα καμία αλλάγη στο γάλα αλλά ούτε το παιδί δείχνει να πεινάει.

τι να πω δεν ξέρω ίσως εξαρτάται απο τον οργανισμό δεν είμαι και ειδικός.

YXlxp3.png

 

 

 

Xwy7p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

θα ηθελα την βοηθεια σας για μια φιλη μου. γεννησε στις 20-10 διδυμα κοριτσακια 2100 και 2300 γρ τα ειχε στη θερμοκοιτιδα οσες μερες ηταν στο νοσοκομειο και φευγοντας τα πηρε. στις 23-10 πηρε εξιτηριο. την αλλη μερα χτες δλδ το στηθος της πρηστηκε και αργησε να χρησιμοποιησει το θηλαστρο που πηρε (οι μικρες δεν πιανουν τις θηλες) πηγα και την ειδα και ηταν πετρα αημερα το πρωι πηγε σε εναν αλλο γυναικολογο απο αυτον που γεννησε και της εδωσε χαπι αποθηλασμου. της ανεφερε οτι αν δεν κοπει το γαλα της μπορει να ειναι λογος για χειρουργειο. εκτος απο μαστιτιδα. ειναι σωστος ο γιατρος?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι βιάζετε ο ιατρος!δεν είμαστε κ πολυ θετικοι στο θηλασμο εδω στην ελλαδα.εμενα μου ειχε προτεινει η μαια μου ζεστα ντους κ ζεστεσ κομπρεσεσ να μαλακωσει το γαλα κ μετα θηλαστρο.το στηθος σθνεχεια ψηλα οσο πιο πολυ γινετε με καλο σουτιεν για παραδειγμα κ αλοιφες για τη ρογα.βεβαια δεν ξερω κ την κατασταση του πρηξιματος

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτης της γνωμης ειμαι οτι βιαστηκε ο γιατρος, ενταξει το πρηξιμο ηταν πολυ :?παρα πολυ θα ελεγα αλλα τουλαχιστον θα προσπαθησω να της πω να μπει στο φορουμ να διαβασει μηπως μπορεσει να κανει επαναγαλακτισμο μετα τα χαπια. κριμα τα μωρακια να μην πιουν γαλα:?

και τα λεω εγω που δεν καταφερα να θηλασω απο το στηθος δυστυχως. αν γυρνουσα πισω το χρονο θα αλλαζα πολλα. την κουμπαρα μου που την ταραξα να της λεω τα καλα του θηλασμου τα καταφερε και η βαφτισημια μου θηλασε 9 μηνες

Link to comment
Share on other sites

της ανεφερε οτι αν δεν κοπει το γαλα της μπορει να ειναι λογος για χειρουργειο. εκτος απο μαστιτιδα. ειναι σωστος ο γιατρος?

 

η μητέρα θα μπορούσε να θηλάσει και μετά το χειρουργείο

 

υπάρχουν πολλοί γιατροί που δεν απειλούν τη μητέρα με χειρουργείο αν συνεχίσει τη γαλουχία

 

υπάρχουν πολλοί γιατροί που μπορούν να βοηθήσουν τη μητέρα να λύσει το πρόβλημα χωρίς να διακόψει τη γαλουχία

 

επίσης υπάρχουν πολλοί γιατροί που μπορούν να αφιερώσουν στη μητέρα λίγο χρόνο και μετά τον τοκετό

Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλω αγλαια που να απευθυνθει αν θελει η φιλη μου να ενημερωθει οτι μπορει να κανει επαναγαλακτισμο?

τελικα της εδωσε χαπι ο γιατρος αλλα δεν της εβγαλε το πετρωμενο γαλα

μονη της παιδευοταν να το βγαλει ολη νυχτα

της ειπε αν δεν επερνε χαπι θα παθαινε μαστιτιδα

Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλω αγλαια που να απευθυνθει αν θελει η φιλη μου να ενημερωθει οτι μπορει να κανει επαναγαλακτισμο?

τελικα της εδωσε χαπι ο γιατρος αλλα δεν της εβγαλε το πετρωμενο γαλα

μονη της παιδευοταν να το βγαλει ολη νυχτα

της ειπε αν δεν επερνε χαπι θα παθαινε μαστιτιδα

 

Θα αφήσω το τελευταίο ασχολίαστο...

Επαναγαλακτισμός γίνεται ακολουθώντας πιστά το σχετικό πρωτόκολλο:

8 τουλάχιστον αντλήσεις το 24ωρο με νοσοκομειακό θήλαστρο (ενοικιάζεται) διπλής άντλησης με τελευταία στις 12 το βράδυ και επόμενη στις 6 το πρωί. Καλό είναι αυτές οι ώρες να τηρούνται. Η μαμά να αντλεί για 15-20 λεπτά (πάντα με το διπλό σύστημα) είτε βγαίνει γάλα είτε όχι. Ανάλογα με το τι χάπι πήρε, για κάποιες μέρες το γάλα πρέπει να πετιέται.

Link to comment
Share on other sites

Θα αφήσω το τελευταίο ασχολίαστο...

Επαναγαλακτισμός γίνεται ακολουθώντας πιστά το σχετικό πρωτόκολλο:

8 τουλάχιστον αντλήσεις το 24ωρο με νοσοκομειακό θήλαστρο (ενοικιάζεται) διπλής άντλησης με τελευταία στις 12 το βράδυ και επόμενη στις 6 το πρωί. Καλό είναι αυτές οι ώρες να τηρούνται. Η μαμά να αντλεί για 15-20 λεπτά (πάντα με το διπλό σύστημα) είτε βγαίνει γάλα είτε όχι. Ανάλογα με το τι χάπι πήρε, για κάποιες μέρες το γάλα πρέπει να πετιέται.

καλημερα και καλο μηνα ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.

θα την ενημερωσω και μετα ειναι καθαρα δικη της επιλογη

αν και νομιζω φανηκε λιγο η επιπολαιοτητα της :? που πηγε σε αλλο γιατρο απο τον δικο της. και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...