Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα, απορίες για θηλασμό


Recommended Posts

καλησπερα και απο εμας..

εχω καποιες αποριες και θα ηθελα οποια μανουλα μπορει να με βοηθησει.

Εχω μια μπεμπουλα που γεννηθηκε 2950 κιλα και θηλαζουμε αποκλειστικα.

Τωρα ειναι 4 1/5 μηνων και εχει φτασει 7040 κιλα.

η απορια μου ειναι η εξης ποσο βαρος πρεπει να παιρνει σε αυτη την ηλικια?

παραθετω και τις ζυγισεις μας:

γεννηση 29/6/11 2950

εξοδος 2/7 2850

21/7 3640

5/8 4420

30/8 5320

4/10 6350

8/11 7040

και επισης το μωρακι μου απο 2.5 μηνων κοιμοταν ολο το βραδυ απο τις 10-11 εως τις 7 με ενα ξυπνημα για μαμ γυρω στις 5.

Τωρα εδω και 4 μερες το εκοψε και αυτο και κοιμαται ολη την νυχτα.

να ανυσηχησω για τον θηλασμο?

μεσα στην διαρκεια της μερας θηλαζουμε αρκετες φορες και πανες εχει 4-5 αρκετα βαριες.

 

σας ευχαριστω παρα πολυ.

 

 

ξαναβαζω το μυνημα, θα ηθελα παρακαλω μια γνωμη.

Ευχαριστω πολυ...

Η πρόσληψη του βάρους του μωρού σου είναι πάνω από το μέσο όρο της ηλικίας του, δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστω Αγλαια, το βλεπω και εγω οτι ειναι μια χαρα σε βαρος η μικρη και η παιδιατρος ειναι ευχαριστημενη απλα φοβαμαι μηπως και μειωθει το γαλα μου αφουα κατα την διαρκεια της νυχτας δεν θηλαζω καθολου.

Δεν το συζηταμε να αποθηλασω απο τοσο νωρις αλλα φοβαμαι λιγο.

Πιστευεις οτι δεν υπαρχει κινδυνος? να μην κανω κατι δηλαδη?

 

σε ευαχριστω και παλι.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγώ κατι ακομα? Οταν θηλαζεις επιτρεπεται το αλκοολ? (εννοω κρασι ή μπυρα οχι κατι βαρυ) και αν ναι ποσο? Οσο πχ επινα και στην εγκυμοσυνη 1-2 ποτηρια την εβδομαδα? Ευχαριστώ πολυ

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγώ κατι ακομα? Οταν θηλαζεις επιτρεπεται το αλκοολ? (εννοω κρασι ή μπυρα οχι κατι βαρυ) και αν ναι ποσο? Οσο πχ επινα και στην εγκυμοσυνη 1-2 ποτηρια την εβδομαδα? Ευχαριστώ πολυ

 

Ναι τόσο επιτρέπεται διάβασε όμως και το λινκ όλο για να εχεις άποψη για το τι γίνεται

 

http://www.kellymom.com/health/lifestyle/alcohol.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι τόσο επιτρέπεται διάβασε όμως και το λινκ όλο για να εχεις άποψη για το τι γίνεται

 

http://www.kellymom.com/health/lifestyle/alcohol.html

 

Το διαβασα. Σε ευχαριστω πολυ

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

θα σας γράψω κι εγώ την κατάστασή μας μήπως έχετε καμια ιδέα. Γέννησα πριν 4 εβδομάδες μια μπεμπούλα. Γεννήθηκε 3.320 και βγήκαμε από το νοσοκομείο 3.100. Τώρα, ένα μήνα μετά είμαστε 4.100. Θηλάζουμε αποκλειστικά. Αρχικά δυσκολευτηκα πάρα πολύ με το θηλασμό, μου φάνηκε πολύ δύσκολο πράγμα, έκλαιγα κιόλας γιατί το μωρό δεν μπορούσε να πιάσει καλά το στήθος και μου φαινόταν ότι δεν υπήρχε και πολύ γάλα. Τώρα το μωρό έχει μάθει να πιάνει το στήθος και το γάλα έιναι πολύ, εδώ και 2 μέρες όμως σαν να μην έχει καθόλου όρεξη να θηλασει. Πριν 2 μέρες είχα κάτι δουλειές και το άφησε στην πεθερά μου μαζί με γάλα από το θήλαστρο. Το μωρό το ήπιε όλο και μετά έκλαιγε κι εκείνη του έδωσε συμπλήρωμα ( ξένο γάλα) πρώτη φορά από τότε που βγήκαμε από το νοσοκομείο. Μετά όλη τη μέρα το μωρό κοιμότανε πάρα πολύ. Το βράδυ το έβαλα να θηλάσει με τα χίλια ζόρια και ξαφνικά έκανε εμετό και τα έβγαλε όλα. Από τότε πέρασαν 2 μέρες και το μωρό σαν να μην έχει καθόλου όρεξη για θηλασμό. Ξαναέβγαλα με το θήλαστρο και της δώσαμε άλλες 2 φορές και το έκανε εμετό. Σκέφτηκα μήπως δεν της αρέσει κάτι στη γεύση του γάλακτος ( τις τελευταίες μέρες έφαγα αρκετή σοκολάτα), αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί να μην κάθεται καθόλου στο στήθος. Και στενοχωριέμαι γιατί ενώ υπάρχει γάλα τώρα αυτή δεν θέλει να το πιεί. Να πω ότι την τελευταία εβδομάδα πήρε λίγο βάρος, όχι όπως τις άλλες φορές και πιστεύω ότι έχει να κάνει με αυτό. Τα κακά της παραμένουν μουσταρδί, χωρίς σποράκια όμως, και τσίσα κάνει αρκετά. Επίσης ενώ τη μέρα παραμένει ήσυχη σχετικά το βράδυ είναι πολύ ανήσυχη, κλάιει πολύ ( αυτά τις τελευταίες 2 μέρες). Άρχισα να σκέφτομαι μήπως έχει παλινδρόμηση, αλλεργία στο αγελαδινό γάλα, ή τίποτα άλλο. Έχω στενοχωρηθεί πολύ. Καμια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε μια εμπειρη μανουλα ή η κυρια Αγλαια να κοιταξει το θέμα μου στην ενότητα θηλασμος και θυρεοειδης

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2217202#post2217202

 

σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38

Β. Το φύλο του βρέφους ΑΓΟΡΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΕ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

ΓΕΝΝΗΣΗΣ 20/08 3.120

27/8 2.950

30/08 3.050

6/9 3.330

13/9 3.550

20/9 3.825

27/9 4.125

4/10 4.415

11/10 4.585

18/10 4.800

25/10 4.800

01/11 5.060

8/11 5.095

15/11 5.340

21/11 5320

 

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 8-10

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΟΛΑ

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. ΤΙΣ ΒΡΕΧΕΙ ΟΛΕΣ 8-10

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΝΑΙ ΜΙΑ ΟΧΙ

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Επεξεργάστηκαν by sailor_moon
το μεταφερω αλλου

aIcEp2.png

rDT8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...