Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα, απορίες για θηλασμό


Recommended Posts

ξυπνησε και με λιγο γκρινια παλι ευτυχως επιασε,εφαγε και συνεχιζει τον υπνο του,τι εννοεις πως ειναι τα ουλα του?πως πρεπει να ειναι?επειδη νιωθω οτι θα το ξαναπαθω,ποσες ωρες μπορει να μεινει χωρις φαι και να μην παθει τπτ?να ξερω δηλαδη ποτε πρεπει οπωσδηποτε να δωσω μπουκαλι?σε ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση!

 

Σε αυτην τη φαση δεν θα τον αφηνεις θα τον βαζεις να θηλαζει χωρίς πίεση ανα 2 2/12 ωρες μαξ 3 .... (προσφέρεις)

Αυτη η αντιδραση ήταν καθαρα και μονο επειδή πειναγε πολύ ήταν εκνευρισμένος αρα και καθολου συνεργασιμος.

Το μπουκαλι σε αυτην την περιπτωση ειναι απαγορευτικό ....Θα το προτιμήσει και ανοιξεις αλλον φαβλο κυκλο.

Αν θεωρείς ότι έχουν περασει παρα πολλες ωρες απο το τελευται γευμα π.χ 4-5 αλλα στο μεταξύ δεν συνεργαζοταν να θηλάσει δοκιμασε να δινεις γαλα με συριγγα αρχικά και μετά στήθος.

Τσεκαρεις τη μυτη του ότι δεν ειναι μπουκωμενος αν ειναι την καθαρίζεις με φυσιολογικό ορό.

Τσεκαρεις τα ουλα αν ειναι πολυ πρησμενα μπορεί να εχει τις πρωτες ενοχλήσεις απο τα δοντια (οχι οτι θα βγουν τωρα αλλα προετοιμαζονται)

Γενικα δες το στοματακι του (πχ αν βλεπεις ασπρα σημαδια στα ουλα στο εσωτερικό απο τα μαγουλα στη γλωσσα ή στον ουρανισκο - κατι σαν λεκεδες που δεν βγαινουν αν προσπαθησεις να τα καθαρίσεις)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν συμφωνω κριστινα γιατι ανα δυο ωρες του προσφερω εφαγε στις 7,15 αργοτερα κοιμηθηκε και οταν ξυπνησε κατα τις 9,30 ξεκινησα να του προσφερω δεν τον αφησα και δεν ηθελε,μετα προσπαθησα στις 10,στις 10,15 και τελος κοιμηθηκε και εφαγε στις 11,συνεχεια προσφερω.....

ασπρα σημαδια δεν εχει,τα ουλα μας ειπε και ο γιατρος οτι μπορει να τον ενοχλουν αλλα νομιζα οτιι τοτε τα παιδακια θελουν περισσοτερο στηθος

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτιι τοτε τα παιδακια θελουν περισσοτερο στηθος

 

ναι για να πιπιλισουν αλλα το δικο σου βρισκει αρκετό γαλα...και πρσπαθει να το ρυθμισει γιαυτο ουσαστικά αραιωνει τα γευματα. Όταν λεμε ότι τα μωρά ρυθμιζουν την παραγωγή δεν εννοουμε μονο την αύξηση;):D

Δεν καταλαβαίνω σε τι δεν συμφωνεις εγώ δεν ειπα ότι πρεπει να θηλάσει οπωσδήποτε εγω ειπα να δεις αν θελει να θηλάσει....:) τίποτα αλλα ...

Ουτε χρειάζεται να επιμενεις...

Εσυ γιατί πιστευεις ότι το μωρό δεν ήθελε το στήθος?

Πρώτα αποολα μετραει το τι βλέπεις εσύ στο παιδί εγω μπορώ απλα να φανταζομαι....

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι πιστευες οτι δεν ειχα προσπαθησει να τον βαλω στο στηθος τοσες ωρες.αν εννοεις οταν ξυπνησε,ποτε προλαβε να εκνευριστει αφου κατευθειαν πηγα,

ηδη εχει κανει 4 φορες κακα

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι πιστευες οτι δεν ειχα προσπαθησει να τον βαλω στο στηθος τοσες ωρες.αν εννοεις οταν ξυπνησε,ποτε προλαβε να εκνευριστει αφου κατευθειαν πηγα,

ηδη εχει κανει 4 φορες κακα

 

Σε καμια περιπτωση δεν εννοώ ότι εσύ δεν ειχες προσπαθήσει.......

Απλα προσπαθώ να σου πω ότι μπορείς να προλάβεις πχ αυτην την αντίδραση του παιδιού αν πας κοντα του πριν ξυπνήσει. Προφανως ξυπνησε πολύ πεινασμένος (βαλε να δεις τις ώρες που δεν ηθελε να φαει - ήταν αρκετες)

Μπορείς να δεις αν συνεργάζεται καλύτερα π.χ τωρα που κοιμαται αν δεις ότι τραβαει ο ύπνος του παρπανω απο 2 ώρες πήγαινε κοντά του και δες αν θελει.

Θα την βρείτε τη χρυση τομή περνανε τετοιες φασεις. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω πολυ,μπα δεν κοιμαται ποτε τα πρωινα δυο ωρες,κανει συντομους και συχνους υπνους κανα 40λεπτο δηλαδη,μολις ξυπνησει θα ξαναπροσπαθησω,με φοβισες λιγο με τη συρριγγα αλλα θα το παλεψω,μια φιλη ειπε οτι τον παιρνει αγκαλια του βαζει την πιπιλα και μετα απο λιγο την βγαζει και τον βαζει στο στηθος και πιανει αμεσως,θα δοκιμασω και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ,μπα δεν κοιμαται ποτε τα πρωινα δυο ωρες,κανει συντομους και συχνους υπνους κανα 40λεπτο δηλαδη,μολις ξυπνησει θα ξαναπροσπαθησω,με φοβισες λιγο με τη συρριγγα αλλα θα το παλεψω,μια φιλη ειπε οτι τον παιρνει αγκαλια του βαζει την πιπιλα και μετα απο λιγο την βγαζει και τον βαζει στο στηθος και πιανει αμεσως,θα δοκιμασω και αυτο.

 

...ότι σας βολεψει εσας καλυτερα μόνο οχι μπουκαλι........;):)

Link to comment
Share on other sites

κριστινα θελω κ εγω την γνωμη σου, η μπεμπα μου γεννηθηκε 14/07 με ΦΤ 3250 και τωρα ειναι 5850. Θηλαζει αποκλειστικα ανα 2 με 3 ωρες την ημερα κ την νυχτα εφτασε να κοιμαται κ 6 ωρες συνεχομενες. Αγορασα θηλαστρο το mini electric medela με το σκεπτικο να το καταψυχω ετσι ωστε τον δεκεμβριο που θα επιστρεψω στην δουλεια να εχει η κοπελα που θα την κραταει δικο μου γαλα να της δινει. Σημερα στις 5 το πρωι οταν ξυπνησε η μπεμπα θηλασε για 4 λεπτα μονο απ το ενα στηθος κ δοκιμασα 1η φορα να αντλησω γαλα, εβγαλα λοιπον 90 ml γαλα. Επειδη δεν εχω δωσει καθολου προσθετο γαλα δεν εχω ιδεα για το ποσο πινει ενα βρεφος, ειναι μικρη η ποσοτητα που μπορεσα να ανλτησω η ειναι η ιδεα μου? Επισης, θεωρεις οτι ειναι καλη η ωρα αυτη που αντλησα?

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

κριστινα θελω κ εγω την γνωμη σου, η μπεμπα μου γεννηθηκε 14/07 με ΦΤ 3250 και τωρα ειναι 5850. Θηλαζει αποκλειστικα ανα 2 με 3 ωρες την ημερα κ την νυχτα εφτασε να κοιμαται κ 6 ωρες συνεχομενες. Αγορασα θηλαστρο το mini electric medela με το σκεπτικο να το καταψυχω ετσι ωστε τον δεκεμβριο που θα επιστρεψω στην δουλεια να εχει η κοπελα που θα την κραταει δικο μου γαλα να της δινει. Σημερα στις 5 το πρωι οταν ξυπνησε η μπεμπα θηλασε για 4 λεπτα μονο απ το ενα στηθος κ δοκιμασα 1η φορα να αντλησω γαλα, εβγαλα λοιπον 90 ml γαλα. Επειδη δεν εχω δωσει καθολου προσθετο γαλα δεν εχω ιδεα για το ποσο πινει ενα βρεφος, ειναι μικρη η ποσοτητα που μπορεσα να ανλτησω η ειναι η ιδεα μου? Επισης, θεωρεις οτι ειναι καλη η ωρα αυτη που αντλησα?

 

μια χαρά ειναι η ποσοτητα...

Κοίτα η ποσοτητα που αντλείς σου δειχνει μονο ποσο μπορείς να αντλήσεις.

Σε καμια περιπτωση δεν δειχνει ποσο γαλα μπορείς να παραγεις.

Το ποσο γαλα μπορείς να αντλήσεις ειναι μια συναρτηση πολλων παραγοντων

Τι αντλία χρησιμοποιείς

Πόσο συχνα αντλείς (αν το σώμα σου εχει μαθει να συνεργαζεται, θελει εξασκηση)

Ποιες ώρες αντλείς (το πρωι συνηθως μπορείς να αντλήσεις μεγαλύτερη ποσοτητα μιας και η ροή του γάλακτος ειναι πιο εντονη σε σχεση με το απογευμα)

Πόσο συχνά θηλάζει το μωρό (π.χ ειναι δυσκολο να βγαλεις μεγαλη ποσότητα όταν το μωρο πριν εχει θηλάσει)

Και τελος δεν ειναι σπανιο φαινομενο μαναδες που θηλαζουν αποκλειστικά να μην μπορουν να αντλήσουν ή να αντλούν μικρές ποσότητες ετσι απλά επειδή δεν συνεργαζετα το σώμα καλα με την αντλία.

Τωρα για το ποσο πρεπει να τρωει ανα γευμα θα τα ξαναπουμε μεσα Νοεμβριου για να μας πεις το τοτε βαρος και ποσα γευματα κανει το μωρό για να σου πουμε περιπου ποσο ειναι να πινει ανα γεύμα.

Για τα τωρα δεδομενα το παιδί σύμφωνα με τα κιλα που είναι και αν υπολογιζω καλα κανει 8 γεύματα θελει περιπου απο 90-110 γρ ανα γεύμα..;)

Μπραβο σας και το βαρος παρα πολύ καλο:D

Link to comment
Share on other sites

κριστινα σε ευχαριστω παρα πολυ, ειχα ψιλοαπογοητευτει με την ποσοτητα! ειμαι πολυ περηφανη που τα εχουμε παει καλα μεχρι τωρα κ θελω να παρει μονο δικο μου γαλα τουλαχιστον μεχρι 6 μηνων! αλλα επειδη η δουλεια μου ειναι απαιτητικη κ θα λειπω τουλαχιστον 7-8 ωρες την ημερα σκεφτηκα να ξεκινησω απο τωρα αντλησεις. υπαρχει περιπτωση το θηλαστρο να λειτουργησει αρνητικα στην παραγωγη γαλακτος? κ οταν λες πρωινες ωρες εννοεις τοσο πρωινες οσο λεω εγω δηλ 5 το πρωι ή καλυτερα να αντλω γυρω στις 8 που ξαναξυπναει κ τρωει η μπεμπα κ να μαζευω οσο περισσευει?

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κριστινα σε ευχαριστω παρα πολυ, ειχα ψιλοαπογοητευτει με την ποσοτητα! ειμαι πολυ περηφανη που τα εχουμε παει καλα μεχρι τωρα κ θελω να παρει μονο δικο μου γαλα τουλαχιστον μεχρι 6 μηνων! αλλα επειδη η δουλεια μου ειναι απαιτητικη κ θα λειπω τουλαχιστον 7-8 ωρες την ημερα σκεφτηκα να ξεκινησω απο τωρα αντλησεις. υπαρχει περιπτωση το θηλαστρο να λειτουργησει αρνητικα στην παραγωγη γαλακτος? κ οταν λες πρωινες ωρες εννοεις τοσο πρωινες οσο λεω εγω δηλ 5 το πρωι ή καλυτερα να αντλω γυρω στις 8 που ξαναξυπναει κ τρωει η μπεμπα κ να μαζευω οσο περισσευει?

 

Ότι σε βολέψει και ότι αποδίδει καλύτερα αρκεί να μην ειναι εις βαρος του θηλασμού (η άντληση να εχει μια αποσταση απο το γευμα του μωρού 1 ωρα μιν. να μη βρει το μωρό τη ροη μειωμενη και δυσκολευτεί)

Μπορείς να αντλείς και μεσημέρι π.χ αν κοιμαται αλλα γενικά μη φτιαξεις τεράστια τραπεζα. Είμαι σίγουρη ότι μεσα στις 7-8 ωρες θα βρεις 15λεπτά να κανεις μια άντληση και να συντηρείς την παραγωγή σου και να υπάρχει γαλατάκι για την επομενη μέρα. (και το στήθος σου θα το ζηταει γιατί σε 7-8 ωρες θα πρήζεται πολύ)

Μπορείς να βρεις πολύ χρησιμες πληροφορίες και συμβουλές εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25473

Έτσι και αλλιώς όταν κλείσει 6 μηνών θα αρχίσει και τις στερεες σιγα σιγά οποτε οι αναγκες για γάλα θα μειωθούν.:D

υ.γ δεν ειναι υποχρεωτικό να αντλείς ενα γεύμα τη μια φορά....μπορείς να κάνεις δυο αντλήσεις για να σου βγει το γεύμα...

Link to comment
Share on other sites

Ότι σε βολέψει και ότι αποδίδει καλύτερα αρκεί να μην ειναι εις βαρος του θηλασμού (η άντληση να εχει μια αποσταση απο το γευμα του μωρού 1 ωρα μιν. να μη βρει το μωρό τη ροη μειωμενη και δυσκολευτεί)

αυτο σκεφτηκα και εγω γι αυτο προτιμησα στις 5 το πρωι που ειμαι βεβαιη οτι δεν θα ξυπνησει πριν τις 8!

Μπορείς να αντλείς και μεσημέρι π.χ αν κοιμαται αλλα γενικά μη φτιαξεις τεράστια τραπεζα. Είμαι σίγουρη ότι μεσα στις 7-8 ωρες θα βρεις 15λεπτά να κανεις μια άντληση και να συντηρείς την παραγωγή σου και να υπάρχει γαλατάκι για την επομενη μέρα. (και το στήθος σου θα το ζηταει γιατί σε 7-8 ωρες θα πρήζεται πολύ)

το ελπιζω αλλα δεν νομιζω οτι θα μου ειναι πολυ ευκολο! θα το προσπαθησω σιγουρα!

Μπορείς να βρεις πολύ χρησιμες πληροφορίες και συμβουλές εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25473

Έτσι και αλλιώς όταν κλείσει 6 μηνών θα αρχίσει και τις στερεες σιγα σιγά οποτε οι αναγκες για γάλα θα μειωθούν.:D

αυτο μονο με παρηγορει γιατι το οτι θα γυρισω στην δουλεια δεν μου αρεσει καθολου αλλα ειναι υποχρεωτικο!:cry: αληθεια ποσα γευματα σε γαλα θα χρειαζεται τοτε στο περιπου?

υ.γ δεν ειναι υποχρεωτικό να αντλείς ενα γεύμα τη μια φορά....μπορείς να κάνεις δυο αντλήσεις για να σου βγει το γεύμα...

εννοεις 2 αντλησεις την ημερα? το σκεφτηκα κ αυτο αλλα μου φαινεται πολυ κουραστικη η διαδικασια της αντλησης και φοβαμαι κ λιγο μην επηρεασει την παραγωγη!

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

εννοεις 2 αντλησεις την ημερα? το σκεφτηκα κ αυτο αλλα μου φαινεται πολυ κουραστικη η διαδικασια της αντλησης και φοβαμαι κ λιγο μην επηρεασει την παραγωγη!

 

ε για την κουραση δεν ξερω να σου πω ο καθενας εχει τα όρια του:)

όσο για την παραγωγή θα επιρεασει αρνητικα μονο αν αντικαταστισει η άντληση τον θηλασμό. Διαφορετικά δεν επιρεαζει αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας, θηλαζω αποκλειστικά τον γιο μου εδώ και 54 μερες και μεχρι στιγμής όλα πηγαίναν καλά και μεχρι την περασμένη εβδομάδα απο 3100 που ήταν οταν τον πηρα απο το μαιευτήριο ήταν 4300. Το προβλημα είναι ότι αυτήν την εβδομάδα δεν πηρε καθόλου βάρος, (ισως και να έχασε και 50 γραμμαρια δεν ξερω γιατι κουνιεται και δεν εχω ψηφιακή ζυγαριά).

Η παιδιάτρος μου είπε να μην τον ξυπναω το βραδυ αφου έπαιρνε βάρος οποτε και τον άφηνα να κοιμάται όσο ήθελε (8-9 ώρες). Λετε να φταίει αυτο? που απο 7 γευματα τωρα κάνει περιπου 6? Όμως τωρα πια που καταλαβαίνει στην 8η εβδομάδα δεν θα ξύπναγε μόνος του αν πεινούσε?

Επίσης τωρα μπορεί να τρωει λιγότερες φορές αλλα τον βλέπω πιο αποδοτικό στο στηθος και καθεται συνηθως και περισότερη ώρα. Να δω πως θα παει και την επόμενη εβδομάδα και μετά να δράσω?

Μηπως μειώθηκε η παραγωγή μου που μενει τοσες ώρες το στηθος γεμάτο το βραδυ και χωρις ερέθισμα? Αλλά δεν τον βλέπω να δειχνει να πεινάει περισσοτερο από όσο τρώει.

Εν τω μεταξυ οι πάνες του συνεχισζουν να είναι min 3 κενωσεις και 6 βρεγμένες το 24ωρο.

Τελος αν δεν χρειαστεί να τον ξυπνάω την νυχτα ελεγα να πάρω ενα θηλαστρο για να αποφορτιζονται και εμένα τα στηθη μου. Πως να το χρησιμοποιήσω(και την αντληση και το γαλα για ταισμα) ετσι ώστε να μην εχει επιπτωση στην παραγωγή μου? Δηλαδη ποσο συχνά θα πρεπει να δινω απο το γαλα που αντλησα? πχ αν αντλω ενα γευμα το 24ωρο, αυτο το γευμα να του το δινο παλι μεσα στο ιδιο 24ωρο ή έτσι θα εχει χάσει στην ουσία δυο γευματα απο το στηθος και ετσι θα μειωθει το γαλα μου?

Επίσης η παιδίατρος μου έδωσε να του δίνω σε σταγονες βιταμινη D γιατί μου είπε ότι το μητρικό ειναι φτωχό σε βιταμινη D. Λετε να φταίει αυτη η βιαταμινη που δεν πηρε βαρος? Ποσο ευσταθει αυτο με την βιταμινη? Μου κανει εντυπωση γιατι την παιδιατρο μου την συστησε πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμου IBCLC ακριβως επειδη υποστηριζει τον θηλασμο.

Ευχαριστώ πολύ

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θηλαζω αποκλειστικά τον γιο μου εδώ και 54 μερες και μεχρι στιγμής όλα πηγαίναν καλά και μεχρι την περασμένη εβδομάδα απο 3100 που ήταν οταν τον πηρα απο το μαιευτήριο ήταν 4300. Το προβλημα είναι ότι αυτήν την εβδομάδα δεν πηρε καθόλου βάρος, (ισως και να έχασε και 50 γραμμαρια δεν ξερω γιατι κουνιεται και δεν εχω ψηφιακή ζυγαριά).

Η παιδιάτρος μου είπε να μην τον ξυπναω το βραδυ αφου έπαιρνε βάρος οποτε και τον άφηνα να κοιμάται όσο ήθελε (8-9 ώρες). Λετε να φταίει αυτο? που απο 7 γευματα τωρα κάνει περιπου 6? Όμως τωρα πια που καταλαβαίνει στην 8η εβδομάδα δεν θα ξύπναγε μόνος του αν πεινούσε?

Επίσης τωρα μπορεί να τρωει λιγότερες φορές αλλα τον βλέπω πιο αποδοτικό στο στηθος και καθεται συνηθως και περισότερη ώρα. Να δω πως θα παει και την επόμενη εβδομάδα και μετά να δράσω?

Μηπως μειώθηκε η παραγωγή μου που μενει τοσες ώρες το στηθος γεμάτο το βραδυ και χωρις ερέθισμα? Αλλά δεν τον βλέπω να δειχνει να πεινάει περισσοτερο από όσο τρώει.

Εν τω μεταξυ οι πάνες του συνεχισζουν να είναι min 3 κενωσεις και 6 βρεγμένες το 24ωρο.

Τελος αν δεν χρειαστεί να τον ξυπνάω την νυχτα ελεγα να πάρω ενα θηλαστρο για να αποφορτιζονται και εμένα τα στηθη μου. Πως να το χρησιμοποιήσω(και την αντληση και το γαλα για ταισμα) ετσι ώστε να μην εχει επιπτωση στην παραγωγή μου? Δηλαδη ποσο συχνά θα πρεπει να δινω απο το γαλα που αντλησα? πχ αν αντλω ενα γευμα το 24ωρο, αυτο το γευμα να του το δινο παλι μεσα στο ιδιο 24ωρο ή έτσι θα εχει χάσει στην ουσία δυο γευματα απο το στηθος και ετσι θα μειωθει το γαλα μου?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Δεν ζυγίζεις το μωρό καθε εβδομάδα πια και ζυγίζεις μονο στην μηναια επισκεψη στον/την παιδιατρο.

Αξιολογείς το βάρος κατά μεσο όρο.

Μετά τις 40 μέρες δεν ζυγίζουμε τα μωρά καθε εβδομάδα.

Μπορεί την μια εβδομάδα να παρει την άλλη καθόλου μπορει να εχει ουρήσει την άλλη όχι κλπ κλπ.

Θα σου έλεγα να μην μπλέκεις με αντλήσεις γενικά.

Αν θέλεις να κάνεις κατι ή πρσφέρεις το στήθος πιο συχνά κατά τη διάρκεια της ημέρας (ειδικά απο το μεσημέρι και μετά) ή προσφέρεις το στήθος χωρίς να ξυπνήσεις το μωρό πριν κοιμηθείς εσύ.

Οι πανες σας ειναι μια αξιοπιστή πηγη πληροφοριών.

Αφου το μωρό ουρει τις πανες που πρεπει σίγουρα πινει και το γαλα που πρεπει.

Μην αγχωνεσαι:D

Link to comment
Share on other sites

KRISTINA σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου και την βοηθεια σου. Αλλα πως γινεται να φαει το παιδι χωρις να ξυπνησει? θα πρεπει να το εχω ξαπλωμενο διπλα μου? γιατι εγω οσες φορεσ προσπαθησα να του δωσω η μισοξυπναγε και δεν ανοιγε το στομα του η ξυπναγε κανονικα και ειτε επινε ειτε δεν ηθελε και μετα δεν ξανακοιμοταν αμεσως.

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

KRISTINA σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου και την βοηθεια σου. Αλλα πως γινεται να φαει το παιδι χωρις να ξυπνησει? θα πρεπει να το εχω ξαπλωμενο διπλα μου? γιατι εγω οσες φορεσ προσπαθησα να του δωσω η μισοξυπναγε και δεν ανοιγε το στομα του η ξυπναγε κανονικα και ειτε επινε ειτε δεν ηθελε και μετα δεν ξανακοιμοταν αμεσως.

 

Κοιτα θα το δεις στην πραξη αυτό....

Εγώ την δικιά μου την έπαιρνα αγκαλιά σιγά σιγά.... ειχα το στήθος έξω και την ακουμπούσα εκεί....π.χ να ακουμπαει το μαγουλο....

Δεν ανοιγε τα ματια αλλα άνοιγε το στόμα...

Οπότε θήλαζε κάπως μεταξύ ύπνου και ξύπνιου όσπου στο τέλος ξανακοιμόταν και την άφηνα...

Δεν θεωρώ ότι πρέπει να το κανεις οπωσδήποτε αν δεν σας βολεύει .... μην ξεχνάς ότι εγώ δούλευα οποτε δεν είχα την πολυτέλεια εκ των πραγματων να αυξήσω τους ημερήσιους θηλασμούς.

Απλά μην μπλέκεις με άντληση παρα μόνο αν θελεις να κάνεις τραπεζα γάλακτος σε περιπτωση απουσιας...

Καλό είναι να μην εχεις λιγοτερους απο 7-8 θηλασμούς το 24ωρο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμας..

εχω καποιες αποριες και θα ηθελα οποια μανουλα μπορει να με βοηθησει.

Εχω μια μπεμπουλα που γεννηθηκε 2950 κιλα και θηλαζουμε αποκλειστικα.

Τωρα ειναι 4 1/5 μηνων και εχει φτασει 7040 κιλα.

η απορια μου ειναι η εξης ποσο βαρος πρεπει να παιρνει σε αυτη την ηλικια?

παραθετω και τις ζυγισεις μας:

γεννηση 29/6/11 2950

εξοδος 2/7 2850

21/7 3640

5/8 4420

30/8 5320

4/10 6350

8/11 7040

και επισης το μωρακι μου απο 2.5 μηνων κοιμοταν ολο το βραδυ απο τις 10-11 εως τις 7 με ενα ξυπνημα για μαμ γυρω στις 5.

Τωρα εδω και 4 μερες το εκοψε και αυτο και κοιμαται ολη την νυχτα.

να ανυσηχησω για τον θηλασμο?

μεσα στην διαρκεια της μερας θηλαζουμε αρκετες φορες και πανες εχει 4-5 αρκετα βαριες.

 

σας ευχαριστω παρα πολυ.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Εχω την εξης απορια..Μεχρι τωρα θηλαζουμε αποκλειστικα και η μικρη θηλαζε 12-14 φορες το 24ωρο..την τελευταια εβδομαδα μειωσε σταδιακα τους θηλασμους σε 7 -8 απο μονη της.Της προσφερω αλλα δεν θελει κανει 2-3 κινησεις και μετα με κοιταει γελαει χαζευει αφηνει το στηθος αλλα χωρις να παραπονιεται..Το θεμα μου ειναι πως ενω στη διαρκεια της νυχτας θηλαζε 3-4 φορες τωρα ξυπναει μονο μια κατα τις 4...

Θηλαζει περιπου στις εξης ωρες πλεον 6.30-9.00-11.30-14.00-16.30-19.00-22.00-4.00....

Δεν ξερω τι να κανω πρεπει να την ξυπναω?Υπαρχει περιπτωση να μειωθει το γαλα και να οδηγηθω σε αποθηλασμο?Απο βαρος ειναι μια χαρα...δεν εχω τις ζυγισεις εδω μαζι μου αλλα εχει ηδη διπλασιασει το βαρος της(γεννηθηκε 3060 και ειναι σχεδον 7 κιλα)και απο αναπτυξη ο γιατρος μου λεει ειναι οκ(γεννηθηκε 52 εκ και ειναι 67).Μου ειπε επισης πως καλο θα ηταν τον αλλο μηνα να ξεκινησουμε στερεες αλλα μαλλον αυτο πρεπει να το γραψω σε αλλο τοπικ..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λες δηλαδη να μην την ξυπναω?Οχι οτι με χαλαει που κοιμαται..:D

 

Να το απολαύσεις όσο κρατήσει:D

 

Για τις στέρεες αφού κλείσει τον 6ο μήνα

 

Καλή συνέχεια...:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμας..

εχω καποιες αποριες και θα ηθελα οποια μανουλα μπορει να με βοηθησει.

Εχω μια μπεμπουλα που γεννηθηκε 2950 κιλα και θηλαζουμε αποκλειστικα.

Τωρα ειναι 4 1/5 μηνων και εχει φτασει 7040 κιλα.

η απορια μου ειναι η εξης ποσο βαρος πρεπει να παιρνει σε αυτη την ηλικια?

παραθετω και τις ζυγισεις μας:

γεννηση 29/6/11 2950

εξοδος 2/7 2850

21/7 3640

5/8 4420

30/8 5320

4/10 6350

8/11 7040

και επισης το μωρακι μου απο 2.5 μηνων κοιμοταν ολο το βραδυ απο τις 10-11 εως τις 7 με ενα ξυπνημα για μαμ γυρω στις 5.

Τωρα εδω και 4 μερες το εκοψε και αυτο και κοιμαται ολη την νυχτα.

να ανυσηχησω για τον θηλασμο?

μεσα στην διαρκεια της μερας θηλαζουμε αρκετες φορες και πανες εχει 4-5 αρκετα βαριες.

 

σας ευχαριστω παρα πολυ.

 

 

ξαναβαζω το μυνημα, θα ηθελα παρακαλω μια γνωμη.

Ευχαριστω πολυ...

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...