Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα, απορίες για θηλασμό


Recommended Posts

Καλημέρα!! το μωρό μου στα πρώτα 5-10 λεπτά καταπίνει γρήγορα κ λαίμαργα κ στη συνέχεια φτάνει σταδιακά να καταπίνει κάθε 10 ρουφηξιές, μπορεί κ παραπάνω...τί γίνεται σ αυτην την περίπτωση, που δηλ. σύμφωνα με αυτό που λέτε, κάνει μη θρεπτικό θηλασμό? μπορεί να φτάσω να θηλάζω πααααάρα πολύ ώρα κ πολύ συχνά κ φυσικά έχω κουραστεί πολύ, ο μικρός ταλαιπωρείται κ ο άντρας μου προσπαθεί να με πείσει να δώσουμε λίγο συμπλήρωμα, για να μην ταλαιπωρούμαστε κ οι δύο...πως μπορώ να παρέμβω σε αυτό???

 

Καλημέρα,

 

Κι εγώ είχα το ίδιο θέμα με αποτέλεσμα τους πρώτους 3 μήνες το μωρό να είναι στο στήθος σχεδόν όλη μέρα και νύχτα.

Κι εμένα ο άντρας μου ήθελε να του δώσουμε συμπλήρωμα γιατί δεν άντεχε άλλο να με βλέπει συνεχώς με ένα μωρό κρεμασμένο επάνω μου.

Πήγα σε σύμβουλο θηλασμού και μου είπε 2 πράγματα:

1. όταν πέφτει ο ρυθμός κατάποσης να κάνω μαλάξεις μήπως και αυξηθεί η ροή του γάλακτος και το μωρό αρχίσει να καταπίνει πάλι και

2. αν και με τις μαλάξεις δεν γίνει τίποτα, να βγάζω γλυκά-γλυκά το μωρό από το στήθος. Σε αυτή την περίπτωση αν όντως θέλει να φάει, ψάχνει πάλι και αρχίζει να ρουφάει λαίμαργα αλλιώς κοιμάται.

 

Πάντως τον πρώτο καιρό και αυτό το πιπίλισμα βοηθάει...απλά υπάρχουν στιγμές που δεν αντέχεται...υπομονή!

Καλημέρα,

αρκετά χρήσιμες οι συμβουλές σου, ελπίζω να έχουν κάποιο αποτέλεσμα!!!

θα τις εφαρμόσω αμέσως...αυτό με τις μαλάξεις δεν το έχω προσπαθήσει ξανά κ μου ακούγεται λογικό...ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και το γεγονος οτι δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ υποστήριξη, και ακούω και απο πάνω οτι κάθομαι και "ταλαιπωρώ" το μωρό επειδή είμαι εγωίστρια δεν βοηθά καθόλου.. :(

 

Επειδή όπως σου είπα τα πέρασα (και σε ένα βαθμό συνεχίζω να τα περνάω) και εγώ αυτά...πες το εξής σε αυτούς που σου τα λένε:

μήπως αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι το αντίθετο του εγωισμού? είναι εγωιστικό να μην μπορείς να πας ούτε τουαλέττα, να μην μπορείς να φας σαν άνθρωπος, να κάνεις ένα μπάνιο με την ησυχία σου? είναι εγωιστικό να πρέπει να προσέχεις τί τρως και τί πίνεις? είναι εγωιστικό να μην μπορείς να πας πουθενά χωρίς το μωρό σου εκτός και αν τραβολογηθείς πρώτα για ώρα με το θήλαστρο (αν τα κκαταφέρνεις βέβαια...εγώ δεν τα κατάφερα ποτέ καλά)??

Δεν νομίζω Τάκη.....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ για την υποστήριξη... Και δεν έλεγα τίποτα άλλο?? Σήμερα αρνείται να κάτσει στο στήθος,, ουρλιάζει και μόνο με το μπουκάλι ηρεμησε.. της εδωσα μπουκαλι κ μετα στηθος, εστω κ για πιπιλισμα,,φοβαμαι τοσο πολυ μην σταματησει η παραγωγη.. την τριτη θα παρω για να νοικιασω θηλαστρο,, δυστυχως δεν γινεται αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Έχω σοβαρό θέμα με τα χέρια μου που έχει επιδεινωθεί τώρα με το μικρό. Τενοντίτιδα (έχω ήδη κάνει μια εγχείρηση), γάγγλια και μάλλον τώρα έχει παρουσιαστεί και σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα. Έχω σκοπό από βδομάδα να πάω σε γιατρό, αλλά επειδη γνωρίζω ότι γι'αυτές τις περιπτώσεις σου ζητάνε να κάνεις ηλεκτρομυογράφημα ή μαγνητική τομογραφία, θα ήθελα να ξέρω από πρίν εάν επιτρέπονται τέτοιου είδους εξετάσεις με το θηλασμό. Διάβασα σε άλλο ποστ κάποτε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τις ακτινογραφίες. Θα μπορούσατε να μου πειτε εάν ισχύει το ίδιο και για αυτές τις εξετάσεις??? Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!

PuMep3.png?UOeroVFC
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Έχω σοβαρό θέμα με τα χέρια μου που έχει επιδεινωθεί τώρα με το μικρό. Τενοντίτιδα (έχω ήδη κάνει μια εγχείρηση), γάγγλια και μάλλον τώρα έχει παρουσιαστεί και σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα. Έχω σκοπό από βδομάδα να πάω σε γιατρό, αλλά επειδη γνωρίζω ότι γι'αυτές τις περιπτώσεις σου ζητάνε να κάνεις ηλεκτρομυογράφημα ή μαγνητική τομογραφία, θα ήθελα να ξέρω από πρίν εάν επιτρέπονται τέτοιου είδους εξετάσεις με το θηλασμό. Διάβασα σε άλλο ποστ κάποτε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τις ακτινογραφίες. Θα μπορούσατε να μου πειτε εάν ισχύει το ίδιο και για αυτές τις εξετάσεις??? Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!

 

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.eeae.gr/gr/docs/president/_piriniki_iatriki.pdf

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κι εγώ σύνδρομο καρπιαίο σωλήνα που παρουσιάστηκε μετά την πρώτη μου γέννα που ήταν ζόρικη. Επίσης εντάθηκαν τα μουδιάσματα στα άκρα. Τελικά αποφάσισα να μην ασχοληθώ με τους καρπούς γιατί ο γιατρός μου είπε ότι είναι προτιμότερο να κάνω επέμβαση όταν δεν μπορώ πλέον να κρατήσω πράγματα, γιατί αν κάνω από τώρα δεν θα υπάρχει κάποια λύση στα 60 που το πρόβλημα θα έχει ούτως ή άλλως επιδεινωθεί.

Link to comment
Share on other sites

 

Amaretto σ'ευχαριστώ πολυ, αλλά... επειδή δεν γνωρίζω... το σπινθηρογράφημα είναι το ίδιο με το ηλεκτρομυογράφημα και τη μαγνητική???

PuMep3.png?UOeroVFC
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ σύνδρομο καρπιαίο σωλήνα που παρουσιάστηκε μετά την πρώτη μου γέννα που ήταν ζόρικη. Επίσης εντάθηκαν τα μουδιάσματα στα άκρα. Τελικά αποφάσισα να μην ασχοληθώ με τους καρπούς γιατί ο γιατρός μου είπε ότι είναι προτιμότερο να κάνω επέμβαση όταν δεν μπορώ πλέον να κρατήσω πράγματα, γιατί αν κάνω από τώρα δεν θα υπάρχει κάποια λύση στα 60 που το πρόβλημα θα έχει ούτως ή άλλως επιδεινωθεί.

mmmmmmmm η γέννα γιατί σε επιδείνωσε??? εγώ επιδεινώθηκα τώρα που σηκώνω το μικρό, ο οποίος έχει ξεπεράσει τα 10 κιλά. Μουδιάσματα δεν έχω, αλλά εχω αφόρητο πόνο, κάποιες στιγμές δεν μπορώ να σηκώσω ούτε ένα ποτήρι νερό. Αλλά ευτυχώς δεν είναι πάντα έτσι. Τα βράδια φοράω πάντα νάρθηκες και στα δυο χέρια, γιατί σηκώνομαι για να θηλάσω πολλες φορές ακόμα. Αλλά δεν το κατάλαβα αυτό που σου είπε ο γιατρός. Δηλαδή εάν κάνεις τώρα επεμβαση μετά θα ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα. Και τον πόνο πως τον αντιμετωπίζεις???

PuMep3.png?UOeroVFC
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, χρειαζομαι τις συμβουλες σας, εχω ενα μωρακι 2 μηνων. Τις πρωτες δεκαπεντε μερες της ζωής του εφαγε "ξενο" γαλα. καταφερα με αντλησεις μεχρι το τελος του πρωτου μηνα να τρωει μονο δικο μου γαλα μα μπιμπερον. Θα ήθελα να κοψουμε το μπιμπερον και να τρωει μονο απο το στηθος αλλα ακομη δεν το εχουμε καταφερει. Μπορω να ω όμως ότι θηλάζει ικανοποιητικα, δηλαδη τραβάει και καταπ'ίνει πολύ γαλά αλλά πολύ σύντομα εκνευρίζεται και δεν θέλει να φαει άλλο απο το στήθος, ενω αυτο σταζει(γαλα υπαρχει)

 

 

 

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40

Β. Το φύλο του βρέφους ΑΓΟΡΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Ολική νάρκωση

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Για 24 ωρες για να παρακολουθήσουν το ζάχαρό του, λόγω διαβήτη κύησης

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες:

11/7/2011 3280

15/7/2011 3100

26/7/2011 3400

15/8/1011 4480

30/8/2011 5160

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο./7/200 8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 50-80 ml

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 470 ml

. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Mini medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 8

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι μετά από κάθε γεύμα του παιδιού. (ανα τρίωρο)

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση ένα τέταρτο σε κάθε στήθος

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2-3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Τις πρωτες 18 μερες ετρωγε αποκλειστικά με μπιμπερον και ξενο καθως νοσηλευόμουν λόγω επιπλωκών από την καισαρική. Τον έβαλα πρώτη φορά στο στήθοε 24 ώρες μετά τη γέννα (τοτε τον εφεραν στο δωματιο) θηλασε γιο μια μερα και μετα αρχισαν οι επιπλοκες. Ξαναπήρε στηθος την 18η μερα . Εχουμε καταφερει να κοψουμε το ξενο και το συμπληρωμα που παιρνει ειναι μητρικο.

Σε κάθε γεύμα ξεκινάμε θηλάζοντας, μετα απο δεκα λεπτά κανονικού θηλασμού σταματάει (κοιμαται) ρευεται αλλα δεν πιανει ξανα οποιο στηθος κι αν του δωσω. Ξυπναει και κλαιει γιατι πειναει, αλλα δεν θελει να πιασει το στηθος.

Εκανα μια προσπαθεια να μην δωσω μπιμπερο και τον εβαζα επιμονα στο στηθος η οποια συνεπεσε χρονικα με εντονους κολικους και την σταματησα καθως το παιδι ηταν πολυ ταλαιπωρημενο.

Το γαλα που αντλω είναι περισσοτερο απο αυτο που πίνει κάθε φορά είτε θυλάζοντας είτε με το μπιμπερο. Έχω πλέόνασμα στο ψυγείο. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό? (Υπερπαραγωγη?)

Επίσης το γαλα αυξάνεται πολύ και δεν ξερω πως να το διαχειριστώ. Αποθηκεύω στην καταψηξη 200ml τη μερα περιπου και “πεταμε” αρκετο απο καθε συμπληρωμα (20-30 γρ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εχω προβλημα οποια μπορει ας βοηθησει! εδω κ 3-4 μερες εχω πονους στο στηθος που ολο και δυναμωνουν, σημερα μαλιστα δε θηλασα σχεδον καθολου εβγαζα με το θηλαστρο κ του εδινα στο μπιμπερο.

λοιπον ο πονος ειναι πολου δυνατος και ξεκινα απο τη θηλη μεχρι μεσα βαθια στο στηθος.

πριν λιγο ειδα στο πλαι της θηλης ενα σκουρο πραγματακι πιο μικρο κι απο χιλιοστο, νομισα οτι ηταν χνουδακι απο μπλουζα κ πηγα να το βγαλω με το τσιμπιδακι το τραβαω αλλα αυτο ηταν κολλημενο νομισα οτι ηταν τσιμπουρι και αποστειρωσα ενα ντχοκοπτη κ το εκοψα απο το σημειο που κρατιοταν απ το στηθος αλλα απο τη "βιοψια" ειδα οτι δν ηταν τσιμπουρι, ελπιζω μονο να μην ηταν ελια. τον ξαναεβαλα να θηλασει (λιγο πιο πριν ειχε πιει περιπου 70 μλ που εβγαλα) κ ο πονος ειναι πιο υποφερτος, μαλλον επειδη δν πεινουσε πολυ κ ηθελε ν αποκοιμηθει. τη νυχτα εφαγε στο μπουκαλι και στο στηθος παλι με πονους

εν το μεταξυ το στηθος συνεχιζει να με ποναει, αλλα δεν ειναι πρησμενο ουτε εχει κομπους κλπ. κοιταξα κ στο θεμα της καντιντιασης αλλα δεν μπορω να καταλαβω, η θηλη παντως εξωτερικα δεν εχει αλλαξει χρωμα.

τετοιους πονους ειχα κι αλλες φορες αλλα τους αντεχα.

και κατι αλλο εχω εντονη φαγουρα στο κατω μερος του στηθους σ εκεινο το σημειο εχω κ μια ελια και ακριβως κατω απ το στηθος εχω βγαλει πολλα μικρα κοκκινα σπυρακια σαν αλλεργια.

ξερει καποια κοπελα καποιο γιατρο πιο ειδικο σε τετοια θεματα σε αρτα ή πρεβεζα?

βαζω και το ερωτηματολογιο μηπως μπορει η κυρια αγλαια να μου δωσει καμια συμβουλη

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38+4

Β. Το φύλο του βρέφους ΑΓΟΡΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ με προκληση στο τελος γιατι μετα απο 3 μερες συσπασεων η διαστολη ειχε κολλησει στο 4

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. 2 αναλγητικες ενεσεις buscopan και τοπικη αναισθησια στο ραψιμο

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες:

20/7/2011 3180

24/7/2011 3020

4/8/2011 3500

23/8/1011 4520

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 8-10, ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΤΟΜΑ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΛΥΩΡΑ

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

χειροκινητο mothercare

 

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

1 και σπανια περισσοτερες (οπως τωρα που ποναω υπερβολικα)

7β. ποιες ώρες αντλειτε?

αναμεσα σε δυο γευματα που το μωρο κοιμαται πολυ ωρα και τωρα το βγαζω οταν πειναει για να το πιει κατευθειαν

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

γυρω στα 10 λεπτα και καθε φορα βγαζω απο 100 μεχρι 200 μλ

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

10-12 τουλαχιστον

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο μεχρι τις 40 μερες εκανε παρα πολλες φορες σχεδον σε καθε γευμα και ενδοιαμεσα, τωρα 5-6 φορες

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

ο μπεμπης εχει κοντο χαλινο γλωσσας και ανω χειλους, θηλαζει αποκλειστικα αλλα μονο απο το ενα στηθος, πινει πολυ λαιμαργα ειδικα στην αρχη και τραβαει με πολυ δυναμη, πλεον δε θηλαζει ολη την ωρα και καποια βραδια κοιμαται συνεχομενα μεχρι και 5-6 ωρες.

επισης ποναει καποιες φορες στις κενωσεις και εχει πολλα αερια. μετα το μηνα αρχισε να βγαζει και γουλιτσες

ξενο γαλα ηπιε μονο 2 μερες στο νοσοκομειο (ειχε ματωσει τις θηλες) μαζι με δικο μου που εβγαζα με το θηλαστρο και απο τοτε μονο 2-3 φορες του εδωσα, τη μια χτες, και δεν εχει πιει ποτε πανω απο 30 ml. επισης τις πρωτες εβδομαδες που πονουσε παρα πολυ κατα τις κενωσεις του εκανα χαμομηλι, συνιολικα ηπιε 4 φορες απο 10-20 ml. εδω κ 2 βδομαδες δν του εχω δωσει.

__________________

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, χρειαζομαι τις συμβουλες σας, εχω ενα μωρακι 2 μηνων. Τις πρωτες δεκαπεντε μερες της ζωής του εφαγε "ξενο" γαλα. καταφερα με αντλησεις μεχρι το τελος του πρωτου μηνα να τρωει μονο δικο μου γαλα μα μπιμπερον. Θα ήθελα να κοψουμε το μπιμπερον και να τρωει μονο απο το στηθος αλλα ακομη δεν το εχουμε καταφερει. Μπορω να ω όμως ότι θηλάζει ικανοποιητικα, δηλαδη τραβάει και καταπ'ίνει πολύ γαλά αλλά πολύ σύντομα εκνευρίζεται και δεν θέλει να φαει άλλο απο το στήθος, ενω αυτο σταζει(γαλα υπαρχει)

 

 

 

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40

Β. Το φύλο του βρέφους ΑΓΟΡΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Ολική νάρκωση

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Για 24 ωρες για να παρακολουθήσουν το ζάχαρό του, λόγω διαβήτη κύησης

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες:

11/7/2011 3280

15/7/2011 3100

26/7/2011 3400

15/8/1011 4480

30/8/2011 5160

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο./7/200 8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 50-80 ml

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 470 ml

. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Mini medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 8

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι μετά από κάθε γεύμα του παιδιού. (ανα τρίωρο)

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση ένα τέταρτο σε κάθε στήθος

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2-3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Τις πρωτες 18 μερες ετρωγε αποκλειστικά με μπιμπερον και ξενο καθως νοσηλευόμουν λόγω επιπλωκών από την καισαρική. Τον έβαλα πρώτη φορά στο στήθοε 24 ώρες μετά τη γέννα (τοτε τον εφεραν στο δωματιο) θηλασε γιο μια μερα και μετα αρχισαν οι επιπλοκες. Ξαναπήρε στηθος την 18η μερα . Εχουμε καταφερει να κοψουμε το ξενο και το συμπληρωμα που παιρνει ειναι μητρικο.

Σε κάθε γεύμα ξεκινάμε θηλάζοντας, μετα απο δεκα λεπτά κανονικού θηλασμού σταματάει (κοιμαται) ρευεται αλλα δεν πιανει ξανα οποιο στηθος κι αν του δωσω. Ξυπναει και κλαιει γιατι πειναει, αλλα δεν θελει να πιασει το στηθος.

Εκανα μια προσπαθεια να μην δωσω μπιμπερο και τον εβαζα επιμονα στο στηθος η οποια συνεπεσε χρονικα με εντονους κολικους και την σταματησα καθως το παιδι ηταν πολυ ταλαιπωρημενο.

Το γαλα που αντλω είναι περισσοτερο απο αυτο που πίνει κάθε φορά είτε θυλάζοντας είτε με το μπιμπερο. Έχω πλέόνασμα στο ψυγείο. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό? (Υπερπαραγωγη?)

Επίσης το γαλα αυξάνεται πολύ και δεν ξερω πως να το διαχειριστώ. Αποθηκεύω στην καταψηξη 200ml τη μερα περιπου και “πεταμε” αρκετο απο καθε συμπληρωμα (20-30 γρ)

 

Μπράβο για την προσπράθεια και να σου ζήσει το μωράκι σου:-D

Το θεμα σου είναι να επιστρέψει το μωρό στο στήθος 100% και αυτό μπορεί να γίνει μόνο χωρίς πίεση και πολύ υπομονή.

Όταν το μωρό γκρινιάζει στο στήθος να σηκώνεσαι όρθια και να κουνάς το μωρό ελαφρά. Το στήθος σου να το έχεις έτοιμο. Αν το μωρό δεν θέλει να μπει σε στάση θηλασμού να το κουνάς σε πιο όρθια θέση και οδήγησε το σιγά σιγά προς τη θηλή χωρίς να νιώσει πίεση.

Επίσης να ξαπλώνεται αρκετά μαζί. Μεταξύ ύπνου και ξύπνιου θα είναι πιο συνεργάσιμο.

Αν στη χειρότερη δεν πιάνει κάτι και το μωρό είναι πολύ εκνευρισμένο δώσε μπιμπερό αλλά πάντα σε στάση θηλασμού με το στήθος έξω.

όταν πιει περίπου 30-40 μλ είναι λίγο πιο χαλαρό βγάζεις απαλά το μπουκάλι και απαλά περνάς στο στήθος. Σιγά σιγά κόβε τα μλ20-30 π.χ απο το μπουκάλι και άφηνε το μωρό να τα συμπληρώσει στο στήθος σου.

Την περισσότερη δουλειά την έχεις καταφέρει και μάλιστα με θήλαστρο που δεν είναι για αυτή τη δουλειά. Άρα έφαγες τον γαίδαρο έμεινε η ουρά.

Σιγά σιγά θα δεις θα στρώσει. Είναι πολύ σημαντικό που συνεργάζεται στην αρχή του γεύματος. Υπομονή λοιπόν και πολλές αγκαλιές.;):D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω ένα αγοράκι 36 ημερών.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 38 εβδομάδων ακριβώς

Β. Το φύλο του βρέφους ΑΡΡΕΝ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) Καισαρική

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Ολική νάρκωση

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Μέγιστη τιμή 10,6

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

31.07: 2545 γραμ. Βάρος γέννησης

01.08: 2430 γρ. απώλεια μετά τη γέννα

04.08: 2510 γραμ. έξοδος από το μαιευτήριο

16.08: 3190 γραμ.

26.08: 3850 γραμ

06.09: 4600 γραμ.

 

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. Περίπου 10 (τώρα όμως ακόμη και 16)

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: Σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: ΟΧΙ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) ΟΧΙ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. medela symphony (έχω και το Harmonyτης Medela).

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο: μία για δημιουργία τράπεζας γάλακτος

7β. ποιες ώρες αντλείτε: πρωί ή μεσημεράκι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί): περίπου 8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 5-6 μέχρι προχτές, τις τελευταίες μέρες 1-2

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Θηλάζω αποκλειστικά το μωρό μου παρά τις αρχικές δυσκολίες (σκασμένες θηλές, υπερπαραγωγή την οποία ρύθμισα, αναγωγές). Με τη βοήθεια του φόρουμ κατάλαβα ότι είναι σημαντικό να αφήνουμε το μωρό να επιλέγει πότε και πόσο θα φάει. Προσπάθησα να θηλάσω χωρίς πρόγραμμα ακούγοντας τις ανάγκες του παιδιού μου.

Τις τελευταίες μέρες ο μικρός όλο και μειώνει το χρόνο φαγητού (π.χ. από 20 λεπτά ή μισή ώρα πίνει πλέον μόνο 10). Παράλληλα αυξάνει τη συχνότητα. Εκεί που θήλαζα κάθε δύο ώρες περίπου ή και κάθε 2,5, τώρα έχει φτάσει στο σημείο να θέλει κάθε ώρα να φάει - τρώει 10 λεπτά και μετά από 50 ξαναζητάει. Το αποτέλεσμα είναι να θηλάζω ακόμη και 16 φορές τη μέρα. Κοιμάμαι λίγο, αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Περισσότερο ανησυχώ μήπως κάτι δεν πάει καλά γιατί δεν έτρωγε σε αυτούς τους ρυθμούς.

Να σημειώσω ότι βγαίνει μόνος του από το στήθος, τραβιέται και τεντώνεται, κλείνει πεισματικά το στόμα και δείχνει ότι δεν θέλει άλλο. Μετά από μία ώρα αρχίζει να κλαίει σπαραχτικά σαν να έχει ώρες που είναι ατάιστος και πιπιλάει με μανία. Ενίοτε τον βάζω στο στήθος και εκείνος πιπιλάει για λίγο και μετά τραβιέται και κλαίει. Τον ξαναβάζω στη θηλή, πιπιλάει με λαιμαργία και μετά πάλι τραβιέται και ουρλιάζει.

Πάει κάτι στραβά με το θηλασμό; Μήπως π.χ. το παιδί δεν πεινάει και τρώει από συνήθεια; Ωστόσο δείχνει λαίμαργος όταν πιάνει το στήθος. Το αφήνει όμως σύντομα.

 

Είναι φυσιολογικό να τρώει τόσο συχνά; Μπορώ να κάνω κάτι να αραιώσω λίγο τα γεύματά του γιατί βλέπω ότι είναι πρακτικά δύσκολο για μένα να τον ταίζω τόσο συχνά.

Και τελευταία ερώτηση, το μωρό ενώ είχε πολλές κενώσεις έφτασε να έχει μόνο μία ή και καμία τη μέρα, και δείχνει κάποιες φορές να δυσφορεί, σαν να σφίγγεται και να ανακουφίζεται μόνο αν κάνει κακά του. Δεν ξέρω αν σχετίζονται αυτές οι δύο αλλαγές στις συνήθειές του και αν πρέπει να ανησυχώ για κάτι.

Link to comment
Share on other sites

04.08: 2510 γραμ. έξοδος από το μαιευτήριο

06.09: 4600 γραμ.

 

Να σου ζήσει!

 

Το μωρό σου πήρε 2.090 γρ. σε 33 ημέρες, δηλαδή 63,3 γρ. το 24ωρο, 2,5 φορές περισσότερο από το συνηθισμένο μέσο όρο (25 γρ. /24ωρο).

 

Για να μπορέσει ένα τόσο μικρό μωρό να πιει περίπου 2 λίτρα γάλα το 24ωρο θα πρέπει να κάνει πάρα πολλά γεύματα γιατί το στομαχάκι του είναι πολύ μικρό.

 

 

Είναι φυσιολογικό να τρώει τόσο συχνά;

Είναι φυσιολογικό.

 

Μπορώ να κάνω κάτι να αραιώσω λίγο τα γεύματά του γιατί βλέπω ότι είναι πρακτικά δύσκολο για μένα να τον ταίζω τόσο συχνά.

Το μωρό σου γεννήθηκε με σχετικά χαμηλό βάρος για την εβδομάδα της κύησης (κάτω από το μέσο όρο).

 

Είναι συχνό τα μωρά αυτά να τρώνε πολύ περισσότερο για να καλύψουν αυτή τη διαφορά από το μέσο όρο.

 

Αν βάλεις τις ζυγίσεις του μωρού στις καμπύλες ανάπτυξης, θα δεις ότι ενώ ξεκίνησε κάτω από το μέσο όρο, το τωρινό του βάρος ξεπερνά το μέσο όρο.

 

Το αναμενόμενο βάρος θα ήταν περίπου 1,3 κιλά λιγόερα. Αυτό θα σήμανε πολύ λιγότερο λίπος και μικρότερη ικανότητα ρύθμισης της θερμοκρασίας.

 

 

Και τελευταία ερώτηση, το μωρό ενώ είχε πολλές κενώσεις έφτασε να έχει μόνο μία ή και καμία τη μέρα, και δείχνει κάποιες φορές να δυσφορεί, σαν να σφίγγεται και να ανακουφίζεται μόνο αν κάνει κακά του.

 

Το μητρικό γάλα έχει την ιδιότητα να μπορεί να αφομοιωθεί σχεδόν πλήρως, αφήνοντας ελάχιστο υπόλειμμα. Δηλαδή, ανάλογα με τις ανάγκες του μωρού μπορεί να αφομοιώνεται λιγότερο ή περισσότερο.

 

Κάτι τέτοιο είναι αναμενόμενο σε μωρά που μεγαλώνουν με τόσο γρήγορους ρυθμούς.

 

Αν η δυσφορία του μωρού δεν είναι έντονη, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

 

Για να μην ανησυχίσεις στο μέλλον: ο ρυθμός ανάπτυξης του μωρού σου είναι πάρα πολύ πάνω από το μέσο όρο και το αναμενόμενο είναι να περιοριστεί σύντομα στο μέσο όρο ή και να πέσει αρκετά κάτω από αυτόν. Αυτό είναι αναμενόμενο για τα παιδιά που αναπτύσσονται τόσο πολύ τις πρώτες ημέρες. Θα κοιτάζεις πάντα το συνολικό μέσο όρο που μέχρι το τέλος του τρίτου μήνα θα πρέπει να είναι περίπου 25 γρ./24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Είχα ήδη παρατηρήσει ότι το μωρό μου παίρνει βάρος σε πολύ γρήγορους ρυθμούς. Είμασταν τέρμα κάτω στην καμπύλη ανάπτυξης και τώρα ξεπεράσαμε το μέσο όρο. Αν συνεχίσει έτσι πιστεύετε ότι θα έχουμε πρόβλημα; Δεν θέλω να γίνει το παιδί υπέρβαρο. Ούτε βέβαια γίνεται να κάνεις "δίαιτα" σε μωρό τόσο μικρό που θηλάζει..

 

Τον πρώτο καιρό το μωρό θήλαζε σε πιο αραιά διαστήματα και για περισσότερη ώρα. Ανησυχώ για μετά από ένα μήνα που θα γυρίσω στη δουλειά. Ξέρετε τι ποσότητες γάλατος πίνει ένα μωρό γύρω στους 2-3 μήνες; Ρωτάω για να δω σε τι ποσότητες να αποθηκεύω το γάλα σε σακουλάκια, μια και έχω ήδη αρχίσει να φτιάχνω τράπεζα γάλακτος. Αν το μωρό μου συνεχίσει να τρώει κάθε μία ώρα αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να μοιράζω το γάλα από τώρα σε μικρότερα γεύματα ή να υποθέσω ότι σε ένα μήνα από τώρα θα τρώει πιο αραιά και σε μεγαλύτερες δόσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρακολουθώ το forum εδώ και πάρα πολύ καιρό χωρίς να έχω γίνει μέλος, επειδή με το πρώτο μου παιδί δεν είχα καταφέρει να θηλάσω αποτελεσματικά, κυρίως λόγω λάθος πληροφοριών και οδηγιών που με είχαν κάνει να πιστέψω ότι απλώς «δεν έχω γάλα» και σταμάτησα τις προσπάθειες στις 40 ημέρες. Με το που έμεινα δεύτερη φορά έγκυος, αποφάσισα ότι το παιδί αυτό θα το θηλάσω και θα κάνω κάθε δυνατή προσπάθεια να τα καταφέρω αυτή τη φορά. Το forumσας γενικότερα και οι δικές σας συμβουλές ειδικότερα με έκαναν να πιστέψω ότι μπορώ να τα καταφέρω. Σήμερα λοιπόν που κάνω την προσπάθειά μου, αποφάσισα να επικοινωνήσω μαζί σας ώστε να με βοηθήσετε εάν μπορείτε.

 

Ο μικρός μου γεννήθηκε με καισαρική στις 4 Αυγούστου και κατάφερα να τον θηλάσω αποκλειστικά από την πρώτη ημέρα (εάν εξαιρέσεις κάποιες σταγόνες έτοιμου γάλακτος που χρησιμοποιούσα για να ξεγελάσω το μικρό και να συνεχίσει να θηλάζει τις πρώτες μέρες) και τον είχα μαζί μου συνεχώς (roomingin). Δυστυχώς, με το που επιστρέψαμε σπίτι, αναγκάστηκα να δώσω κάποιες φορές συμπλήρωμα (Frezylac 1) στον μικρό γιατί φαινόταν ότι δε χόρταινε από το στήθος, κυρίως επειδή τον έπαιρνε ο ύπνος μετά από μικρό διάστημα θηλασμού και με τον τρόπο αυτό έπρεπε να τον θηλάζω κάθε μισή ώρα, πράγμα πρακτικά αδύνατον κυρίως λόγω της δικής μου εξάντλησης, αλλά και λόγω της μεγαλύτερης κόρης μου που παρέμενε όλη μέρα σπίτι μαζί μου και χρειαζόταν τη φροντίδα μου και αυτή (δεν υπήρχε κανείς άλλος για βοήθεια). Όταν η μικρή γύρισε στον παιδικό σταθμό, κατάφερα να τον θηλάζω αρκετά συχνότερα (όποτε ζητούσε), αλλά και πάλι δε φαινόταν να χόρταινε. Παράλληλα, το στήθος μου άρχισε να με πονάει φριχτά, σαν να έβγαιναν σπασμένα γυαλιά από μέσα, τόσο στη διάρκεια του θηλασμού, όσο και μετά. Μέσα από το forumείδα ότι μάλλον έπαθα κάποια μυκητίαση και σε αρχικό στάδιο έκοψα τελείως το άσπρο ψωμί και τα γλυκά και η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά (ο πόνος περιορίστηκε μόνο στα πρώτα δευτερόλεπτα του θηλασμού, το οποίο ανέχομαι). Μετά άρχισαν τα πετρώματα και οι κοκκινίλες και πάλι μέσα από το forum σας πληροφορήθηκα και άρχισα τα χλιαρά μπάνια και το έντονο μασάζ και τα αντιμετώπισα. Το μόνο που έχει μείνει είναι ο πόνος στις θηλές γιατί ο μικρός είναι σχεδόν συνέχεια με το στήθος στο στόμα και οι θηλές είναι διαρκώς «μουλιασμένες». Χρησιμοποιώ την Purelanμια φορά την ημέρα και κάπως βοηθάει, αλλά δεν ξέρω πόσο μπορεί να κρατήσει αυτή η κατάσταση.

 

Το θέμα μου είναι ότι θέλω να κάνω μια προσπάθεια μέχρι το τέλος του 2ου μήνα να μειώσω ή και ακόμη να κόψω τελείως το συμπλήρωμα και σε αυτό θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας. Είμαι σίγουρη ότι η ποσότητα που μέχρι στιγμής παράγω δεν είναι ικανή να καλύψει πλήρως τον μικρό. Οι αντλήσεις με το θήλαστρο (όποτε προλαβαίνω να κάνω) δίνουν 35-40 μλ τη φορά, και παρόλο που γνωρίζω ότι η ποσότητα αυτή δεν είναι ενδεικτική, σίγουρα δεν παράγω 120 μλ τη φορά που χρειάζεται ο μικρός για να καλυφθεί και να κοιμηθεί κανονικά. Ο μικρός θηλάζει περίπου μισή με μια ώρα (μερικές φορές θηλάζει μόνο 5-10 λεπτά και κοιμάται), τον παίρνει ο ύπνος και σε μισή ώρα ξυπνάει πεινασμένος, οπότε φοβάμαι ότι πέρα από τη δική μου κούραση, ούτε ο ίδιος κοιμάται αρκετά. Κατά τη διάρκεια της ημέρας κάνει 5-6 μικρούς ύπνους (μισή με μια ώρα) και μόνο κατά τη διάρκεια της νύχτας κοιμάται 3 διαδοχικά τρίωρα.

 

Έχοντας διαβάσει αρκετά το forumκαι διάφορα postsμε ανάλογα προβλήματα, κατέληξα ότι πρέπει να κάνω μια προσπάθεια αύξησης της παραγωγής μου και ο καλύτερος κατά τη γνώμη μου τρόπος είναι να νοικιάσω το Symphonyτης Medela για κάποιο διάστημα. Σας παρακαλώ όμως να με βοηθήσετε απαντώντας μου σε κάποια ερωτήματα ώστε να έχει αποτέλεσμα η προσπάθειά μου:

· Πόσο συχνά πρέπει να κάνω αντλήσεις και για πόσο διάστημα?

· Σε αυτό το διάστημα θα σταματήσω να θηλάζω και θα του δίνω με μπιμπερό το γάλα που θα αντλώ?

· Αν δε σταματήσω να θηλάζω, πώς πρέπει να συνδυάσω θηλασμό – άντληση για το καλύτερο αποτέλεσμα?

· Πότε θα γνωρίζω ότι η παραγωγή μου είναι πλέον αρκετή ώστε να μη δίνω συμπλήρωμα?

· Τι γίνεται κατά τη διάρκεια της νύχτας με τις αντλήσεις?

· Χρειάζεται να πάρω σκευάσματα αύξησης μητρικού γάλακτος (πχ μαγιά μπύρας) ή είναι περιττό?

· Γενικότερα, στον αποκλειστικό θηλασμό, κατά τη διάρκεια της νύχτας μπορούμε να δίνουμε με μπιμπερό μητρικό γάλα ή πρέπει να συνεχίζεται ο θηλασμός κανονικά?

· Πότε μπορώ να αναμένω να «μπει πρόγραμμα» στους θηλασμούς κατά τη διάρκεια της ημέρας, όπως υπάρχει κατά τη διάρκεια της νύχτας?

· Πότε μεγαλώνει το διάστημα που κοιμάται τη νύχτα ένα μωρό που θηλάζει? (η κόρη μου κοιμήθηκε 8ωρο στις 40 ημέρες, όμως δε θήλαζε).

· Υπάρχει κάποια συμβουλή σχετικά με τον πόνο στις θηλές? Τα επιθέματα κάνουν καλό?

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου μυνήματος, σας παραθέτω τις απαντήσεις μου στο ερωτηματολόγιό σας.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 38+3

Β. Το φύλο του βρέφους: Αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία: Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη: Ναι, υψηλότερη:13,5, ελάχιστη(έξοδος): 11,9

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Βάρος γέννησης: 3220γρ

Βάρος εξόδου: 3050 γρ.

Βάρος στη μια εβδομάδα: 3130 γρ

Βάρος στις δύο εβδομάδες: 3430 γρ

Βάρος στις τρεις εβδομάδες: 3720 γρ

Βάρος στο μήνα: 4180 γρ

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Κατά μέσο όρο 10 γεύματα

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

6-8

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Παίρνει συμπλήρωμα περίπου 90 μλ τρεις φορές την ημέρα και ένα πλήρες γεύμα 90-110 μλ τη νύχτα γύρω στις 3:00

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) Περίπου 350-400 μλ/24ωρο

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Mini Electric - Medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

Το πολύ 2 αντλήσεις την ημέρα (1 τις πρωινές και – σπάνια – μια τις απογευματινές ώρες). Διάρκεια 30 λεπτά με εναλλασσόμενα πεντάλεπτα μεταξύ των 2 μαστών

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Αλλάζει πάνα σε κάθε τάισμα και είναι πάντοτε γεμάτη

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

Μία με δύο

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να την βοηθησω, αλλα χρειαζεται πολυ πιο εμπειρη βοηθεια..

aglaia,ΚΡΙΣΤΙΝΑ,amaretto οποια το δει και μπορει..

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2132130#post2132130

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίσει έτσι πιστεύετε ότι θα έχουμε πρόβλημα; Δεν θέλω να γίνει το παιδί υπέρβαρο. Ούτε βέβαια γίνεται να κάνεις "δίαιτα" σε μωρό τόσο μικρό που θηλάζει..

 

Το βάρος που παίρνει ένα μωρό από τον αποκλειστικό θηλασμό, δεν αποτελεί ποτέ πρόβλημα για την υγεία του και η παχυσαρκία δεν συνδέεται με το βάρος που παίρνουν τα μωρά στη διάρκεια του θηλασμού, όσο μεγάλο και αν είναι αυτό.

 

Τον πρώτο καιρό το μωρό θήλαζε σε πιο αραιά διαστήματα και για περισσότερη ώρα.

προφανώς τότε η ανάπτυξή του ήταν λίγο πάνω από το μέσο όρο, ενώ τώρα είναι πολύ

 

Αν το μωρό μου συνεχίσει να τρώει κάθε μία ώρα αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να μοιράζω το γάλα από τώρα σε μικρότερα γεύματα ή να υποθέσω ότι σε ένα μήνα από τώρα θα τρώει πιο αραιά και σε μεγαλύτερες δόσεις;

 

Μέχρι τότε οι αλλαγές στο μωρό μπορεί να είναι πολύ μεγάλες, οπότε δεν μπορείτε να ξέρετε από τώρα αν κάνει λίγα και μεγάλα γεύματα ή περισσότερα κανονικά. Το σίγουρο είναι ότι το μωρό δεν κάνει μικρά γεύματα. Για την ώρα κάνει πολλά και κανονικά, γι αυτό και αναπτύσσεται με αυτούς ρυθμούς.

 

Αφού καταφέρνεις τώρα να ανταποκρίνεσαι σε τόσο μεγάλες απαιτήσεις, σίγουρα δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Μετά άρχισαν τα πετρώματα και οι κοκκινίλες και πάλι μέσα από το forum σας πληροφορήθηκα και άρχισα τα χλιαρά μπάνια και το έντονο μασάζ και τα αντιμετώπισα. Το μόνο που έχει μείνει είναι ο πόνος στις θηλές γιατί ο μικρός είναι σχεδόν συνέχεια με το στήθος στο στόμα και οι θηλές είναι διαρκώς «μουλιασμένες».

 

Τα όσα έκανα με έντονα γράμματα είναι σαφείς ενδείξεις ότι το μωρό δεν θηλάζει πολύ καλά.

 

Αν το μωρό θήλαζε αποτελεσματικά δεν θα είχες πετρώματα και κοκκινίλες αν η παραγωγή σου ήταν πραγματικά μικρή.

 

Επίσης ο πόνος στις θηλές είναι ακόμη μία ένδειξη ότι το μωρό δεν μπορεί να θηλάσει πολύ καλά.

 

Το θέμα μου είναι ότι θέλω να κάνω μια προσπάθεια μέχρι το τέλος του 2ου μήνα να μειώσω ή και ακόμη να κόψω τελείως το συμπλήρωμα και σε αυτό θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας.

 

Αν το μωρό δεν καταφέρνει να θηλάσει καλά, δεν είναι σίγουρο το πότε θα τα καταφέρει για να σε βοηθήσει και αυτό να κόψεις το συμπλήρωμα.

Είμαι σίγουρη ότι η ποσότητα που μέχρι στιγμής παράγω δεν είναι ικανή να καλύψει πλήρως τον μικρό.

 

Αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι το μωρό δεν θηλάζει καλά.

Οι αντλήσεις με το θήλαστρο (όποτε προλαβαίνω να κάνω) δίνουν 35-40 μλ τη φορά, και παρόλο που γνωρίζω ότι η ποσότητα αυτή δεν είναι ενδεικτική, σίγουρα δεν παράγω 120 μλ τη φορά που χρειάζεται ο μικρός για να καλυφθεί και να κοιμηθεί κανονικά. Ο μικρός θηλάζει περίπου μισή με μια ώρα (μερικές φορές θηλάζει μόνο 5-10 λεπτά και κοιμάται), τον παίρνει ο ύπνος και σε μισή ώρα ξυπνάει πεινασμένος, οπότε φοβάμαι ότι πέρα από τη δική μου κούραση, ούτε ο ίδιος κοιμάται αρκετά. Κατά τη διάρκεια της ημέρας κάνει 5-6 μικρούς ύπνους (μισή με μια ώρα) και μόνο κατά τη διάρκεια της νύχτας κοιμάται 3 διαδοχικά τρίωρα.

 

Με το θήλαστρο που έχεις, αυτή η ποσότητα είναι πολύ ικανοποιητική.

 

Η κανονικότητα στον ύπνο δεν είναι τα τρίωρα. Κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς και το δικό σου παιδί έχει φυσιολογική συμπεριφορά.

 

Μπορεί να μην κοιμάται αρκετά σύμφωνα με το μέσο όρο αλλά είναι φυσιολογικά και τα μωρά που κοιμούνται περίπου 8 ώρες το 24ωρο και αυτά που κοιμούνται περισσότερες από 16 ώρες το 24ωρο.

 

Το δικό σου μωρό συμπληρώνει τρία τρίωρα και άλλο ένα τρίωρο από τους μικρούς ύπνους. Αν συγκεντρώσεις αυτές τις ώρες είναι περίπου 12 ώρες που είναι πολύ καλός χρόνος για ένα μωρό αυτής της ηλικίας.

 

 

· Πόσο συχνά πρέπει να κάνω αντλήσεις και για πόσο διάστημα?

Με δεδομένο ότι παράγεις ήδη το μισό και πλέον γάλα για τις ανάγκες του μωρού, εκτιμώ ότι 3-5 αντλήσεις, συμπληρωματικές του θηλασμού θα σε βοηθήσουν να αυξήσεις την παραγωγή.

 

· Σε αυτό το διάστημα θα σταματήσω να θηλάζω και θα του δίνω με μπιμπερό το γάλα που θα αντλώ?

 

Ναι.

· Αν δε σταματήσω να θηλάζω, πώς πρέπει να συνδυάσω θηλασμό – άντληση για το καλύτερο αποτέλεσμα?

Θα αντλείς μετά το θηλασμό, όποτε ευκαιρείς. Ανεξάρτητα από το αν αντλείς αρκετό γάλα ή όχι. Σημασία έχει να δίνεις επαρκές και κατάλληλο ερέθισμα στο στήθος.

· Πότε θα γνωρίζω ότι η παραγωγή μου είναι πλέον αρκετή ώστε να μη δίνω συμπλήρωμα?

Θα φανεί από το μείωση του ξένου γάλακτος και την αύξηση είτε αυτού που αντλείς είτε της ποσότητας που παίρνει το μωρό από το θηλασμό.

 

· Τι γίνεται κατά τη διάρκεια της νύχτας με τις αντλήσεις?

Αν το μωρό θηλάζει το βράδυ, δεν χρειάζεται να αντλείς και βράδυ.

 

· Χρειάζεται να πάρω σκευάσματα αύξησης μητρικού γάλακτος (πχ μαγιά μπύρας) ή είναι περιττό?

Είναι καλύτερα να μην πάρεις.

Η μαγιά της μπύρας ευνοεί τις μυκητιάσεις και με το ιστορικό που έχεις θα ήταν καλύτερο να την αποφύγεις.

Επίσης αλλάζει τη γεύση του γάλακτος και μερικά μωρά μπορεί να αντιδράσουν σε αυτό θηλάζοντας λιγότερο. Σε αυτή την περίπτωση αντί να πετύχεις αύξηση στην παραγωγή, πετυχαίνεις το αντίθετο.

 

Αν σε παρακολουθεί κάποιος που γνωρίζει τα συμπληρώματα και μπορεί έγκαιρα να καταλάβει αν κάτι συμβαίνει, τότε ίσως να ήταν μια βοήθεια αν δεις ότι το θήλαστρο από μόνο του δεν αρκεί.

 

· Γενικότερα, στον αποκλειστικό θηλασμό, κατά τη διάρκεια της νύχτας μπορούμε να δίνουμε με μπιμπερό μητρικό γάλα ή πρέπει να συνεχίζεται ο θηλασμός κανονικά?

Να συνεχίζεις το θηλασμό. Η συστηματική αντικατάσταση γευμάτων με μπιμπερό μπορεί να οδηγήσει στο αντίθετο από το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

· Πότε μπορώ να αναμένω να «μπει πρόγραμμα» στους θηλασμούς κατά τη διάρκεια της ημέρας, όπως υπάρχει κατά τη διάρκεια της νύχτας?

Κανείς δεν ξέρει να σου απαντήσει. Η συμπεριφορά των μωρών μεταβάλεται συνεχώς.

 

· Πότε μεγαλώνει το διάστημα που κοιμάται τη νύχτα ένα μωρό που θηλάζει? (η κόρη μου κοιμήθηκε 8ωρο στις 40 ημέρες, όμως δε θήλαζε).

Κάθε μωρό είναι εντελώς διαφορετικό ανεξάρτητα από το αν θηλάζει ή όχι.

Υπάρχουν μωρά που σε μικρή ηλικία κοιμούνται αρκετές ώρες και μετά ξυπνούν συνέχεια.

 

· Υπάρχει κάποια συμβουλή σχετικά με τον πόνο στις θηλές? Τα επιθέματα κάνουν καλό?

Τα επιθέματα δεν προσφέρουν κάτι.

Ο συνεχιζόμενος πόνος είναι ένδειξη ότι μάλλον το μωρό δεν θηλάζει σωστά. Θα σου συνιστούσα να ζητήσεις τη βοήθεια ενός έμπειρου συμβούλου που μπορεί να αξιολογήσει το θηλασμό για να καταλάβει αν το μωρό δεν θηλάζει καλά ή αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα με καντιντίαση.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για τις αναλυτικές απαντήσεις! Μπορείτε να μου συστήσετε κάποια ειδικό για να αξιολογήσει αν το παιδί θηλάζει κανονικά? Μέν στην Αθήνα, στο Ν.Ηράκλειο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Ειμαι εγκυος στο 3ο μου μωρακι, τα πρωτα ειναι διδυμα.Θελω να θηλασω το μωρακι μου, οταν με το καλο γεννηθει.

Ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να ακολουθω συγκεκριμενη διατροφη, δηλ. μπορω να τρωω καπου καπου κ απ εκω ή να πινω καφε κλπ. Τι απαγορευεται ρητα να τρωω κ να εχω απο συνηθειες? Επισης εχω ακουσει οτι με τον θηλασμο χανεις κιλα, ισχυει?Αν ξερετε καποιο σαιτ να δινει αναλυτικες οδηγιες θα με βοηθουσε. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μαμαδες γεννησε μια πολύ καλή μου φίλη και θέλει να θηλάσει αλλά εχει απορίες κ την μπερδευον και οι ΄αλλοι γυρω της!

Καπου εία διαβασει για ενα σύλογο με συμβουλους θηλασμού εθελοντες, ποια ειναι τα τηλέφωνα να παρει να ρωτήσει κάποια πράγματα?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Μαμαδες γεννησε μια πολύ καλή μου φίλη και θέλει να θηλάσει αλλά εχει απορίες κ την μπερδευον και οι ΄αλλοι γυρω της!

Καπου εία διαβασει για ενα σύλογο με συμβουλους θηλασμού εθελοντες, ποια ειναι τα τηλέφωνα να παρει να ρωτήσει κάποια πράγματα?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2117463&postcount=106

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...