Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα, απορίες για θηλασμό


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από τη μία δε θέλω να κοιμάται μαζί μας στο κρεβάτι από την άλλη η αλήθεια είναι ότι μετά το πρώτο πρωινό ξύπνημα για γάλα, κοιμάται εύκολα μόνο στο ρηλάξ που κατά κάποιο τρόπο της φυλακίζει τα χέρια και δεν έχει εκείνα τα τινάγματα που την ξυπνούν.... Και μάλιστα το ρηλάξ κατά προτίμηση το θέλει να είναι δίπλα μας για να μας βλέπει με κλειστά μάτια και να νανουρίζεται....Είμαι λίγο διστακτική στο να τη βάζω στο κρεβάτι... Δεν θέλω να γίνει καθεστώς και να οδηγήσει σε μη αναστρέψιμες καταστάσεις..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!

Αφού μας πέρασαν οι ανησυχίες για το βάρος μας και την παραγωγή μας, τώρα προέκυψε άλλο θέμα...

Τα τελευταία τρία-τέσσερα βράδια ζητάει πολύ στήθος, θηλάζουμε ξαπλωτά στο κρεβάτι (μαζί κοιμόμαστε) κι ενώ παλιότερα τον έπαιρνε ο ύπνος μετά από κανένα μισάωρο, τώρα ζητάει συνέχεια στήθος και αφού φάει του σκασμού, κάνει εμετό (όχι βίαιο, δεν είναι ρουκέτα) μια σεβαστή ποσότητα κι ύστερα ζητάει πάλι. Αυτό συμβαίνει μόνο τη νύχτα. Ξαπλωτά θηλάζουμε πολλές φορές και μέσα στη μέρα χωρίς να συμβαίνει αυτό (άρα δε νομίζω να φταίει η στάση). Να πω επίσης πως ο μικρός σπανίως ρεύεται και δε τον βάζω συχνά να ρευτεί η αλήθεια είναι καθώς τις περισσότερες φορές τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος πάνω.

Αναρωτιέμαι τι είναι όλο αυτό και τι να κάνω.

 

Και τη δικιά μου την παίρνει ο ύπνος πάνω στο στήθος και την ξυπνάω πάντα για να ρευτεί. Κι ενώ φοβάμαι ότι μπορεί να εκνευρίζεται...στο τέλος παρατηρώ ότι ο μόνος που μένει ξύπνιος μέσα στο σπίτι είμαι εγώ...Η μπέμπα μου κάνει κάτι ύπνους!!!!!!!

 

Τέλος πάντων στη θέση σου θα προσπαθούσα λίγο να τον βάλω να ρευτεί ή ακόμα ακόμα θα έκανα κάτι με την κλίση του σημείου που κοιμάται. Μία μικρή κλίση βοηθάει το γαλατάκι να μένει στο στομαχάκι...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτό το άλμα ανάπτυξης του τρίτου μήνα πότε είναι? Μπορεί να είναι οποτεδήποτε μέσα στον τρίτο? Θα γίνουμε 3 μηνών το Σάββατο αλλά μου μυρίζει από τώρα........και να δείτε πόσο χαίρομαι...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

θα ήθελα μια βοήθεια από τις πιο έμπειρες στον θηλασμό και αν με ακούει και η Αγλαϊα...... HELP!!!!

Γέννησα στις 17/06 με Κ.Τ. αγοράκι βάρους 3.160, αρχίσαμε τον θηλασμό ΄στο μαιευτήριο και πήρε μόνο δύο φορές συμπλήρωμα γιατί δεν μου είχε κατέβει ακόμα το γάλα και επίσης πόναγα φριχτα.

Τώρα ήρθαμε σπίτι και θηλάζουμε αποκλειστικά!!

Α!! να αναφέρω ότι βγήκε απο το μαιευτήριο 3.030 και μετά από δύο μέρες που τον είδε παιδίατρος είχε παέι 3.150, δλδ είχε πάρει πολύ ικανοποιητικό βάρος.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: τον βάζω και θηλάζει όσο θέλει από το ένα στήθος (συνήθως 20-25 λεπτά), στη συνέχεια τον αλλάζω πάνα γιατί στάνταρ κάνει κακάκια και μετά από το άλλο στήθος όσο θέλει. Στη συνέχεια προσπαθούμε για να ρευτεί πράγμα που δεν συμβαίνει τις 9 από τις 10 φορές και τον βάζω στην κούνια. Τις τελευταίες μέρες όμως γκρινιάζει σαν να πονάει και τρεις φορές έχει κάνει ρουκέτες με πολύ ποσότητα γάλακτος.

Η παιδίατρος μου λέει ότι μάλλον παρατρώει και τα βγάζει και μου είπε 10 και 10 λεπτα από το κάθε στήθος...... φοβαμαι έτσι όμως μήπως μειωθεί η ποσότητα ή δεν πάρει καλό βάρος.... υπάρχει αυτή η περίπτωση?????

Σόρυ αν δεν πολυβγάζει νόημα το πόστ αλλά κουτουλάω απ'τη νύστα.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

θα ήθελα μια βοήθεια από τις πιο έμπειρες στον θηλασμό και αν με ακούει και η Αγλαϊα...... HELP!!!!

Γέννησα στις 17/06 με Κ.Τ. αγοράκι βάρους 3.160, αρχίσαμε τον θηλασμό ΄στο μαιευτήριο και πήρε μόνο δύο φορές συμπλήρωμα γιατί δεν μου είχε κατέβει ακόμα το γάλα και επίσης πόναγα φριχτα.

Τώρα ήρθαμε σπίτι και θηλάζουμε αποκλειστικά!!

Α!! να αναφέρω ότι βγήκε απο το μαιευτήριο 3.030 και μετά από δύο μέρες που τον είδε παιδίατρος είχε παέι 3.150, δλδ είχε πάρει πολύ ικανοποιητικό βάρος.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: τον βάζω και θηλάζει όσο θέλει από το ένα στήθος (συνήθως 20-25 λεπτά), στη συνέχεια τον αλλάζω πάνα γιατί στάνταρ κάνει κακάκια και μετά από το άλλο στήθος όσο θέλει. Στη συνέχεια προσπαθούμε για να ρευτεί πράγμα που δεν συμβαίνει τις 9 από τις 10 φορές και τον βάζω στην κούνια. Τις τελευταίες μέρες όμως γκρινιάζει σαν να πονάει και τρεις φορές έχει κάνει ρουκέτες με πολύ ποσότητα γάλακτος.

Η παιδίατρος μου λέει ότι μάλλον παρατρώει και τα βγάζει και μου είπε 10 και 10 λεπτα από το κάθε στήθος...... φοβαμαι έτσι όμως μήπως μειωθεί η ποσότητα ή δεν πάρει καλό βάρος.... υπάρχει αυτή η περίπτωση?????

Σόρυ αν δεν πολυβγάζει νόημα το πόστ αλλά κουτουλάω απ'τη νύστα.:cool:

 

Μάλλον έχει ΓΟΠ

 

1. Κόψε τα γαλακτοκομικά

2. Να την κρατάς 30-60 λεπτά σε όρθια στάση μετά από κάθε γεύμα μέχρι να χωνέψει (θα δεις πόσο χρειάζεται), ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά δεν υπαρχει άλλη λύση.

3. Να την κοιμίζεις σε στρώμα με κλίση

4. Αν το πρόβλημα χειροτερέψει να πάτε άμεσα σε παιδογαστρεντερολόγο υποστηρικτικό στο θηλασμό. Προσοχή: Η ΓΟΠ είναι πάντα χειρότερη χωρίς θηλασμό.

5. Αν το πρόβλημα μείνει σταθερό, περιμένεις λίγες μέρες μήπως δεις βελτίωση. Αν δεν δεις καθόλου βελτίωση, απευθύνεσαι σε παιδογαστρεντερολόγο υποστηρικτικό στο θηλασμό.

6. Προσπάθησε να βρεις κάποιος παιδίατρο που μπορεί να αναγνωρίσει και να υποστηρίξει προβλήματα όπως η ΓΟΠ. Αν ο γιατρός δεν μπορεί να το κάνει, ποιος θα το κάνει; Η οδηγία που σας έδωσε η παιδίατρο δείχνει ότι δεν ξέρει τι της γίνεται από θηλασμό και από αντιμετώπιση της ΓΟΠ.

 

Η έννοια γιατρός υποστηρικτικός στο θηλασμό θα έπρεπε να είναι τόσο αυτονόητη όσο το ότι πετάμε τα σκουπίδια μόνο σε κάδους. Όμως στην Ελλάδα τίποτα από τα δύο δεν είναι αυτονόητο.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο μπεμπάκος!

Το 10'-10' που σου είπε η παιδίατρος φυσικά και ειναι λαθος! Μια χαρά θηλαζεις μεχρι τώρα, απ το ενα στήθος όσο θελει. Πόση ωρα τον κρατας για να ρευτεί? Να προσπαθείς για 20 λεπτά, ψηλά στον ώμο σου να ακουμπαει η κοιλίτσα του, αν δε ρευτεί οκ, δε ρεύονται παντα τα μωράκια που θηλάζουν. Για τους εμετούς, μήπως εχετε θεμα γοπ? Βάλε το κρεββατάκι του με κλίση, βαλε πχ μερικά βιβλία κάτω από τα ποδια του κρεββατιού απ τη μεριά που ειναι το κεφαλάκι του. Το βαρος του φαινεται καλό, βεβαια λαβε υποψιν σου μια μικρή αποκλιση, μιας και οι ζυγαριές (μαιευτηριου-παιδίατρου) ήταν διαφορετικές, παρακολούθα πόσες πανες με τσισα και πόσες με κακα κάνει το μωρό καθε μέρα. Επίσης περιόρισε κι εσύ τα αγελαδινά προϊόντα από τη διατροφή σου (γάλα, παγωτά, τυριά --> μπορείς να τα αντικαταστήσεις με κατσικίσια προϊόντα).

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Έχω βάλει ήδη το στρωματάκι του σε κλίση και όσο για γαλακτοκομικά το μονο που πίνω είναι μια κούπα γάλα το πρωί, είναι πολύ?

Θα προσπαθήσω να τον κρατάω πιο πολύ για ρέψιμο, μέχρι στιγμής τον είχα για κανένα δεκάλεπτο.............:-(

Οπότε αν κατάλαβα καλά, γιατί είναι και η καταραμένη νύστα, συνεχίζω να τον θηλάζω για όσο θέλει και δεν κρατάω χρόνο ε?

Επίσης, ήθελα να ρωτήσω και το εξής: μετά τις ρουκέτες συνέρχεται και θέλει να ξαναφάει, πιπιλάει τα χέρια του και τσιρίζει, τον ξαναβάζω καπάκι ή αφήνω να περάσει ώρα για να μην ερεθίζω το σταμαχάκι του?

 

Αγλαϊα, αν ξέρεις κάποιον παιδογαστρεντερολόγο υπέρ του θηλασμού στείλε μου με πμ για να είμαι προετοιμασμένη...... ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Έχω βάλει ήδη το στρωματάκι του σε κλίση και όσο για γαλακτοκομικά το μονο που πίνω είναι μια κούπα γάλα το πρωί, είναι πολύ?

Θα προσπαθήσω να τον κρατάω πιο πολύ για ρέψιμο, μέχρι στιγμής τον είχα για κανένα δεκάλεπτο.............:-(

Οπότε αν κατάλαβα καλά, γιατί είναι και η καταραμένη νύστα, συνεχίζω να τον θηλάζω για όσο θέλει και δεν κρατάω χρόνο ε?

Επίσης, ήθελα να ρωτήσω και το εξής: μετά τις ρουκέτες συνέρχεται και θέλει να ξαναφάει, πιπιλάει τα χέρια του και τσιρίζει, τον ξαναβάζω καπάκι ή αφήνω να περάσει ώρα για να μην ερεθίζω το σταμαχάκι του?

 

Αγλαϊα, αν ξέρεις κάποιον παιδογαστρεντερολόγο υπέρ του θηλασμού στείλε μου με πμ για να είμαι προετοιμασμένη...... ευχαριστώ!

 

 

Εγώ θα σου έλεγα να κόψεις τελείως τα γαλακτοκομικά. Εγώ, με ιστορικό αλλεργίας-η έστω δυσανεξίας-αλλά και αναγωγών του δεύτερού μου παιδιού, σε δύο μήνες που θα γεννήσω το τρίτο θα τα κόψω προληπτικά. Τουλάχιστον στην αρχή. Ασβέστιο μπορείς να παίρνεις από αλλού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο.Κ. πάπαλα τα γαλακτοκομικά!!!

Να ρωτήσω και κάτι χαζό ενδεχομένως? Η γυναικολόγος μου έδωσε και συμπλήρωμα ασβεστίου μέχρι το σαράντισμα, το κόβω κι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο γινόμαστε 3 μηνών! Δυστυχώς αρχίσανε πάλι να με ζώνουνε τα φίδια ως προς το αν έχω αρκετό γάλα (φαίνεται ποτέ δεν θα το ξεπεράσω πλήρως αυτό) και θα σας πω γιατί.

Καταρχάς, έπεσα τυχαία πάνω σ ' ένα άρθρο από το ίντερνετ που έλεγε περίπου τα εξής 'στον τρίτο μήνα ίσως θα πρέπει να εξετάσετε την πιθανότητα να συμπληρώσετε είτε με μητρικό γάλα που έχει αντληθεί, είτε με φόρμουλα (ελεύθερη μετάφραση δική μου) το κείμενο είναι εδώ http://www.whattoexpect.com/first-year/month-by-month/month-3.aspx

πράγμα που θεωρώ απαράδεκτο. Έπειτα έτυχε και συνάντησα κάποιες μαμάδες οι οποίες μου είπανε πως στον τρίμηνο το μωρό άρχισε να θέλει περισσότερο γάλα και δεν είχανε αρκετό και τέλος πάντων τα γνωστά.

Εκεί που εμένα με ζώσανε τα φίδια είναι στο ότι διαβάζω πως τα μωρά σε αυτή την ηλικία αρχίζουνε και κοιμούνται (αυτά που θηλάζουν )και μ' εμάς συμβαίνει το αντίθετο. Δηλαδή ειδικά το βράδυ τρομάζω να την κοιμίσω, κι ενώ μέχρι πρότινως δεν το απέδιδα στο πόσο έτρωγε, τώρα έχω αρχίσει και βλεπω πως μάλλον δεν χορταίνει εύκολα. Γίνεται το εξής. Κατά τις οχτώ και αφού έχουμε κάνει ωραιότατο μπανάκι θηλάζουμε και σχεδόν πάντα αποκοιμιέται στην αγκαλιά μου. Τη βάζω στο κρεβάτι. Ξυπνάει. Μασάει τα χεράκια της με μανία και κλαψουρίζει. Η κοιλίτσα γουργουρίζει. Την ξαναθηλάζω. Ίσως ξαναποκοιμηθεί στα χέρια ίσως όχι....Πάει δεκα. Παει έντεκα ....Δώδεκα. Συνήθως στις 12 θα τα καταφέρω να κοιμηθεί. Προχθές το 12 έγινε 1.15 και μάλιστα με κλάμα πείνας σπαραχτικό που δεν έχω ξανακούσει και τρόμαξα και στενοχωρέθηκα κιόλας....Αφού καταφέρω και την κοιμίσω σε μία ώρα το πολύ δύο ξυπνάει. Αν είμαι τυχερή θα κοιμηθεί 3 ώρες. Έπειτα ανα δίωρο ξύπνημα. Για εμένα είναι σκότωμα, αλλά πέρα απο αυτό θα με βοηθούσε αν μου λέγατε τη γνώμη σας.

Επίσης με παραξενεύει πως θηλάζει για πολύ λιγότερη ώρα πλέον, (5 λεπτα) δηλαδή ενώ μόνη της σταματάει το θηλασμό, έπειτα από λίγο ξαναθέλει. Γιατί σταματάει αφού δε χορταίνει???

Το βάρος μας είναι εξαιρετικό (περίπου 6.600) άρα γίνεται να έχει μια χαρά βάρος αλλά να μη χορταίνει?

Να σημειώσω πως δεν νομίζω πως πρόκειται για άλμα ανάπτυξης γιατί το κάνει μόνο το βράδυ. Την ημέρα είναι ήρεμη - τρώει βέβαια ανα δίωρο - αλλά τη βλέπω πως χορταίνει και είναι και γρήγορη στη διάρκεια του θηλασμού κ.λ.π.

Αυτό το βραδινό ωστόσο γίνεται εδώ και ένα μήνα περίπου. Πριν από αυτό γινόταν πάλι αλλά τουλάχιστον μάξιμουμ 10 κοιμόταν.

Επίσης θεωρώ πολύ για ένα βρέφος να συμπληρώνει ξύπνιο τόσε ςώρες (δηλαδή από το απόγευμα 5 και μετά σχεδόν ποτέ δεν κοιμάται έως 12) :confused::shock:

Ποιά είναι η γνώμη σας. Συγνώμη για το τεράστιο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο γινόμαστε 3 μηνών! Δυστυχώς αρχίσανε πάλι να με ζώνουνε τα φίδια ως προς το αν έχω αρκετό γάλα (φαίνεται ποτέ δεν θα το ξεπεράσω πλήρως αυτό) και θα σας πω γιατί.

Καταρχάς, έπεσα τυχαία πάνω σ ' ένα άρθρο από το ίντερνετ που έλεγε περίπου τα εξής 'στον τρίτο μήνα ίσως θα πρέπει να εξετάσετε την πιθανότητα να συμπληρώσετε είτε με μητρικό γάλα που έχει αντληθεί, είτε με φόρμουλα (ελεύθερη μετάφραση δική μου) το κείμενο είναι εδώ http://www.whattoexpect.com/first-year/month-by-month/month-3.aspx

πράγμα που θεωρώ απαράδεκτο.

 

 

Αχ νομίζω ότι θα σε φάει το άγχος! Αν αναφέρεσαι σε αυτό που λέει στην κύρια παράγραφο και όχι στα παρακάτω λινκ, λέει για συμπλήρωμα αντλημένο ή ξένο στην περίπτωση που θες να λείψεις. Δεν διάβασα τα λινκς αλλά πιθανώς θεωρεί ότι ΟΚ τώρα σίγουρα έχει εδραιωθεί η γαλουχία, πάνω-κάτω ξέρεις τις ανάγκες ("πρόγραμμα") του μωρού και ίσως μπορείς να το αφήσεις σε άλλους.

 

Έπειτα έτυχε και συνάντησα κάποιες μαμάδες οι οποίες μου είπανε πως στον τρίμηνο το μωρό άρχισε να θέλει περισσότερο γάλα και δεν είχανε αρκετό και τέλος πάντων τα γνωστά.

 

Αν και το ξέρεις μάλλον, θα το επαναλάβω: Ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά, συχνά και ανεμπόδιστα (κάθε λέξη με τη δική της βαρύτητα) είναι πολύ δύσκολο να μην μπορεί να ανεβάσει την παραγωγή εκεί που χρειάζεται. Μην πιστεύεις όσα ακούς και μην κλονίζεσαι τόσο εύκολα.

 

Εκεί που εμένα με ζώσανε τα φίδια είναι στο ότι διαβάζω πως τα μωρά σε αυτή την ηλικία αρχίζουνε και κοιμούνται (αυτά που θηλάζουν )και μ' εμάς συμβαίνει το αντίθετο.

 

Ποιος το λέει αυτό; :rolleyes::rolleyes:

 

 

Δηλαδή ειδικά το βράδυ τρομάζω να την κοιμίσω, κι ενώ μέχρι πρότινως δεν το απέδιδα στο πόσο έτρωγε, τώρα έχω αρχίσει και βλεπω πως μάλλον δεν χορταίνει εύκολα. Γίνεται το εξής. Κατά τις οχτώ και αφού έχουμε κάνει ωραιότατο μπανάκι θηλάζουμε και σχεδόν πάντα αποκοιμιέται στην αγκαλιά μου. Τη βάζω στο κρεβάτι. Ξυπνάει.

 

Δηλαδή αποκοιμιόταν εύκολα μέχρι τώρα και τώρα ξυπνάει; Μέχρι τώρα την ακουμπούσες κάτω και κοιμόταν;

Δοκίμασε να θηλάσεις ξαπλωμένη και να αφήσεις το μωρό να κοιμάται χωρίς να το κουνήσεις. Η μικρή μου πετάγεται στο τσικ, οπότε δεν δουλεύει άλλο σύστημα. Περιστασιακά, μπορεί να την κοιμίσει ο άντρας μου στα χέρια και να μην ξυπνήσει, όταν την ακουμπάει, αλλά με μένα, σε καμία περίπτωση.

 

Επίσης, οι μέρες μεγάλωσαν και στις 9 είναι ακόμη μέρα. Η μικρή μου άρχισε να δυσανασχετεί, ενώ κοιμάται πιο εύκολα, όταν έχει νυχτώσει. Οπότε παίζω λίγο μαζί της και αγνοώ τη γκρίνια (ενώ φαίνεται νυσταγμένη), γιατί ξέρω ότι δεν θα κοιμηθεί αμέσως. Έτσι, μόλις νυχτώσει, κοιμάται στο πι και φι. Όσες φορές δοκίμασα να τη βάλω πριν νυχτώσει, στριφογυρνούσε, μια γλάρωνε, μια ξυπνούσε. Οπότε θα μπορούσες να τη βάζεις για ύπνο είτε λίγο αργότερα, είτε λίγο νωρίτερα. Μια βόλτα το απογευματάκι βοηθά.

 

Το μωρό πιθανώς σε λίγο καιρό θα αρχίσει να γυρίζει, οπότε γίνονται πολλές σκηνές "προετοιμασίας" όποτε είναι ξαπλωμένο, ακόμη κι όταν κοιμάται. Κάτι αντίστοιχο γίνεται λίγο καιρό πριν μπουσουλήσουν ή πριν περπατήσουν. Πιθανώς το ονειρεύονται και προσπαθούν να το κάνουν στον ύπνο τους.

 

 

Μασάει τα χεράκια της με μανία και κλαψουρίζει. Η κοιλίτσα γουργουρίζει. Την ξαναθηλάζω. Ίσως ξαναποκοιμηθεί στα χέρια ίσως όχι....Πάει δεκα. Παει έντεκα ....Δώδεκα. Συνήθως στις 12 θα τα καταφέρω να κοιμηθεί. Προχθές το 12 έγινε 1.15 και μάλιστα με κλάμα πείνας σπαραχτικό που δεν έχω ξανακούσει και τρόμαξα και στενοχωρέθηκα κιόλας....Αφού καταφέρω και την κοιμίσω σε μία ώρα το πολύ δύο ξυπνάει. Αν είμαι τυχερή θα κοιμηθεί 3 ώρες. Έπειτα ανα δίωρο ξύπνημα. Για εμένα είναι σκότωμα, αλλά πέρα απο αυτό θα με βοηθούσε αν μου λέγατε τη γνώμη σας.

 

 

Αφού έχει θηλάσει αρκετή ώρα κι πριν αποκοιμηθεί, βάλτην για καλό ρέψιμο και μετά ξαναθήλασε. Συνήθως, ο θηλασμός μετά από αυτή την παύση είναι πιο ήρεμος και δεν θα ακούσεις κοιλιές να γουργουρίζουν.

 

Επίσης με παραξενεύει πως θηλάζει για πολύ λιγότερη ώρα πλέον, (5 λεπτα) δηλαδή ενώ μόνη της σταματάει το θηλασμό, έπειτα από λίγο ξαναθέλει. Γιατί σταματάει αφού δε χορταίνει???

 

Το μωρό στα χέρια πιθανώς χαλαρώνει πολύ γρήγορα, οπότε ίσως δεν προλαβαίνει όντως να χορτάσει και ξαναξυπνάει γρήγορα. Δοκίμασε να τη θηλάσεις και πριν το μπάνιο, που είναι ακόμη σε εγρήγορση και ξαναθήλασε και μετά.

 

Πάντως, είναι νωρίς ακόμη για να περιμένεις να κοιμάται πιο πολλές ώρες. Το δίωρο είναι καλός χρόνος.

 

Το βάρος μας είναι εξαιρετικό (περίπου 6.600) άρα γίνεται να έχει μια χαρά βάρος αλλά να μη χορταίνει?

Να σημειώσω πως δεν νομίζω πως πρόκειται για άλμα ανάπτυξης γιατί το κάνει μόνο το βράδυ. Την ημέρα είναι ήρεμη - τρώει βέβαια ανα δίωρο - αλλά τη βλέπω πως χορταίνει και είναι και γρήγορη στη διάρκεια του θηλασμού κ.λ.π.

Αυτό το βραδινό ωστόσο γίνεται εδώ και ένα μήνα περίπου. Πριν από αυτό γινόταν πάλι αλλά τουλάχιστον μάξιμουμ 10 κοιμόταν.

 

Η ανησυχία του μωρού μπορεί να οφείλεται σε πλήθος παραγόντων, μην αποκλείεις το άλμα, γιατί το βράδυ που συνήθως υπάρχει μειωμένη ροή θα φαίνεται πιο έντονη η ανησυχία. Πιθανότατα όμως φταίει ότι είναι κουρασμένη γιατί δεν κατάφερε να κοιμηθεί όλο το απόγευμα.

 

 

Επίσης θεωρώ πολύ για ένα βρέφος να συμπληρώνει ξύπνιο τόσε ςώρες (δηλαδή από το απόγευμα 5 και μετά σχεδόν ποτέ δεν κοιμάται έως 12) :confused::shock:

Ποιά είναι η γνώμη σας. Συγνώμη για το τεράστιο ποστ.

 

 

Κάθε μωρό έχει το δικό του ρυθμό, άλλα μωρά κοιμούνται 8 ώρες, άλλα 16 και πάει λέγοντας. Μήπως έγιναν οι πρωινοί-μεσημεριανοί ύπνοι πιο ουσιαστικοί; Αν το μωρό σου μείωσε απότομα τις ώρες ύπνου, δες τι είναι αυτό που την ενοχλεί το απόγευμα, πχ φασαρία στο σπίτι, στη γειτονιά κτλ. Ίσως κάποιος γυρίζει στο σπίτι εκείνη την ώρα και "ψάχνεται"; Η κόρη μου πάντα αναζητά τον μπαμπά της ή την αδερφή της και χάνει τον ύπνο της, αν επιστρέψουν την ώρα που είναι έτοιμη να κοιμηθεί. Μήπως εσύ εκείνες τις ώρες προσπαθείς να κάνεις δουλειές και απομακρύνεσαι περισσότερο από όσο μπορεί να ανεχτεί; Ίσως με ένα σλινγκ καταφέρεις να κάνεις κάποια πράγματα, ενώ εκείνη θα χαλαρώσει και θα κοιμηθεί, έστω και λίγο, ώστε να ξεκουραστεί και να αποφύγετε τη γκρίνια.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δηλαδή αποκοιμιόταν εύκολα μέχρι τώρα και τώρα ξυπνάει; Μέχρι τώρα την ακουμπούσες κάτω και κοιμόταν;

Όχι δεν κοιμόταν με την πρώτη αλλά τουλάχιστον μέχρι τις 10 το πολύ είχε τελειώσει η ιστορία. Τώρα πάει και 12 πολύ συχνά.

Μήπως έγιναν οι πρωινοί-μεσημεριανοί ύπνοι πιο ουσιαστικοί; Αν το μωρό σου μείωσε απότομα τις ώρες ύπνου, δες τι είναι αυτό που την ενοχλεί το απόγευμα, πχ φασαρία στο σπίτι, στη γειτονιά κτλ. Ίσως κάποιος γυρίζει στο σπίτι εκείνη την ώρα και "ψάχνεται"; Η κόρη μου πάντα αναζητά τον μπαμπά της ή την αδερφή της και χάνει τον ύπνο της, αν επιστρέψουν την ώρα που είναι έτοιμη να κοιμηθεί. Μήπως εσύ εκείνες τις ώρες προσπαθείς να κάνεις δουλειές και απομακρύνεσαι περισσότερο από όσο μπορεί να ανεχτεί;

 

Τίποτα από αυτά δεν συνέβη. Γενικώς ο ύπνος της και μέσα στη μέρα είναι δύσκολος. Νομίζω πως αυτό γίνεται γιατί ακόμα περνάμε τη φάση 'μόνο στην αγκαλιά'. Οπότε καθόλου δεν έχω απομακρυνθεί είμαι και οπαδός του ακολουθώ το μωρό μου και δεν προσπαθώ να το εκπαιδεύσω για τίποτα, οπότε όλη μέρα σχεδόν την έχω στα χέρια, πέρα από όταν κοιμάται. Μόνη της (ξύπνια) το πολύ να κάθεται ένα 10λεπτο (συνολικά μέσα στη μέρα) στο ριλάξ της. Ο ύπνος που κάνει κατά τη διάρκεια της μέρα είναι περίπου 1.30 - 2 ώρες το πρωί (αυτός ειναι και ο πιο εύκολος ύπνος) κι από εκεί και πέρα αρχίζει το 'δράμα'. Κανένα 50 λεπτο το μεσημεράκι, κι έπειτα ό,τι κοιμηθεί στα χέρια ή κανένα μισάωρο το απόγευμα. Γενικώς μου φαίνεται πολύ λίγο.

 

Όσο για το βράδυ, χθες π.χ, κι έπειτα από βόλτα - κούραση κ.λ.π.... κοιμήθηκε στις 10.30 (αλληλούια). Έλα όμως που στη 1 ξύπνησε! Μετά 4, 6, 8. Οπότε την πήρα στο κρεβάτι και έκανα όλους τους θηλασμούς ξαπλωτή και δεν με πειράζει έτσι. Όμως από τέλη Αυγούστου θέλω να την πάω στο κρεβάτι της στο δωμάτιό της. Πώς θα βγάζω τη νύχτα με δρομολόγιο ανά δίωρο?????

 

Το σλινγκ το είχαμε σύστημα μέχρι πριν ένα μήνα όπου και άρχισε να μην το θέλει. Δεν ξέρω γιατί νομίζω πως πιέζεται η κοιλίτσα της....Και έχω δοκιμάσει και ρινγκ σλινγκ και μέι τάι. Όσο ήταν μικρότερη σε ηλικία και μέγεθος κοιμόταν εκεί μια χαρά (και τρίωρα). Τώρα στο 5λεπτο δεν τα θέλει τα σλινγκ....

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το βράδυ, χθες π.χ, κι έπειτα από βόλτα - κούραση κ.λ.π.... κοιμήθηκε στις 10.30 (αλληλούια). Έλα όμως που στη 1 ξύπνησε! Μετά 4, 6, 8. Οπότε την πήρα στο κρεβάτι και έκανα όλους τους θηλασμούς ξαπλωτή και δεν με πειράζει έτσι. Όμως από τέλη Αυγούστου θέλω να την πάω στο κρεβάτι της στο δωμάτιό της. Πώς θα βγάζω τη νύχτα με δρομολόγιο ανά δίωρο?????

 

Όταν έρθει η ώρα, θα επανεξετάσεις το θέμα και θα δεις τι σε βολεύει να κάνεις και τι θα ανέχεται τότε το μωρό.

 

Το σλινγκ το είχαμε σύστημα μέχρι πριν ένα μήνα όπου και άρχισε να μην το θέλει. Δεν ξέρω γιατί νομίζω πως πιέζεται η κοιλίτσα της....Και έχω δοκιμάσει και ρινγκ σλινγκ και μέι τάι. Όσο ήταν μικρότερη σε ηλικία και μέγεθος κοιμόταν εκεί μια χαρά (και τρίωρα). Τώρα στο 5λεπτο δεν τα θέλει τα σλινγκ....

 

Δοκίμασε να φοράς το μωρό για βόλτα με τρόπο που να βλέπει προς τα έξω, ώστε να εξοικειωθεί πάλι και ίσως δεχτεί και να κοιμηθεί κάποια στιγμή μέσα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια πως γινεται το ενα στηθος να εχει λιγοτερο γαλα απο το αλλο?και η μπεμπα βαριεται πιο γρηγορα εκει και οσο και να εχω προσπαθησει δεν καθεται παραπανω αλλα και στην αντληση εβγαζα τη μιση ποσοτητα απο το αλλο?Αυτο τι σημαινει οτι θα τελειωσει σιγα σιγα το γαλα απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πως γινεται το ενα στηθος να εχει λιγοτερο γαλα απο το αλλο?και η μπεμπα βαριεται πιο γρηγορα εκει και οσο και να εχω προσπαθησει δεν καθεται παραπανω αλλα και στην αντληση εβγαζα τη μιση ποσοτητα απο το αλλο?Αυτο τι σημαινει οτι θα τελειωσει σιγα σιγα το γαλα απο εκει?

 

Οχι δεν σημαινει οτι θα τελειωσει το γαλα απο κει

και εγω ειχα διαφορά στην άντληση αλλα και το μωρό γενικά "προτιμά" (κάθεται παραπανω στο ένα)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν σημαινει οτι θα τελειωσει το γαλα απο κει

και εγω ειχα διαφορά στην άντληση αλλα και το μωρό γενικά "προτιμά" (κάθεται παραπανω στο ένα)

 

εσύ θα βαζεις το μωρό και σε αυτο και στην άντληση θα επιμενεις λίγο παραπανω π.χ μπορείς να κάνεις 15 λεπτά άντληση και αμέσως μετά να σταματας και να ξεκινάς απο την αρχή για 10 λεπτά ακόμα (για να δίνεις περισσότερο ερέθισμα)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ΚΡΙΣΤΙΝΑ που μου απαντας τοσο γρηγορα!!!Γενικα παμε καλα την ξαναζυγισα χθες (34 ημερων) και εχει παρει 1.5 κιλο!Σημερα μαλλον λογω ζεστης θελει να τρωει συνεχεια!!!Την Κυριακη θηλασα και στην παραλια..... πολυ γελιο με κοιτουσαν καλα καλα κατι παππουδες....μιση ντροπη δικη μου μιση δικη τους, αλλα δε γινοταν αλλιως!Αυτα τα νεα....υπομονη.....

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακη θηλασα και στην παραλια..... πολυ γελιο με κοιτουσαν καλα καλα κατι παππουδες....μιση ντροπη δικη μου μιση δικη τους, αλλα δε γινοταν αλλιως!Αυτα τα νεα....υπομονη.....

 

Αν κάποιος νιώθει ντροπή, αυτός δε θα έπρεπε να είσαι εσύ. Κάνεις ένα από τα πιο φυσικά πράγματα στον κόσμο. Άκου ντροπή.... Άσε τα παπούδια να νιώθουν όπως θέλουν. Εσύ κάνε ό,τι σου λέει το ένστικτό σου. Καλή συνέχεια σου εύχομαι.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακη θηλασα και στην παραλια..... πολυ γελιο με κοιτουσαν καλα καλα κατι παππουδες....μιση ντροπη δικη μου μιση δικη τους, αλλα δε γινοταν αλλιως!

 

Καμία ντροπή! Συνεχίστε ακάθεκτοι! Παραλία διαβάζω - καλοπερνάτε!!!!! Άντε να θηλάσω κι εγώ σε παραλία..............

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: τον βάζω και θηλάζει όσο θέλει από το ένα στήθος (συνήθως 20-25 λεπτά), στη συνέχεια τον αλλάζω πάνα γιατί στάνταρ κάνει κακάκια και μετά από το άλλο στήθος όσο θέλει. Στη συνέχεια προσπαθούμε για να ρευτεί πράγμα που δεν συμβαίνει τις 9 από τις 10 φορές και τον βάζω στην κούνια. Τις τελευταίες μέρες όμως γκρινιάζει σαν να πονάει και τρεις φορές έχει κάνει ρουκέτες με πολύ ποσότητα γάλακτος.

Η παιδίατρος μου λέει ότι μάλλον παρατρώει και τα βγάζει και μου είπε 10 και 10 λεπτα από το κάθε στήθος...... φοβαμαι έτσι όμως μήπως μειωθεί η ποσότητα ή δεν πάρει καλό βάρος.... υπάρχει αυτή η περίπτωση?????

 

Ακριβώς το ίδιο έχω πάθει κι εγώ από χθες....

 

Απο γαλακτομικά πίνω μόνο ένα ποτήρι γάλα συν το ασβέστιο που επινα και στην εγκυμοσύνη.

Επιπλέον κλίση στο στρώμα έβαλα κι εγώ αλλά όχι πολύ μιας και κοιμάται στην καλαθούνα και δεν μπορώ να κάνω και πολλά αναφορικά με την κλίση. Επίσης ούτε εμένα ρεύεται όση ώρα και να τον κρατήσω.

Τέλος γιατί το 10-10 είναι λάθος; Όχι οτι στο 10λεπτο τον σταματάω να θηλάζει αλλά πολλές φορές θηλάζει πέντε λεπτα και μετά πέφτει για ύπνο.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακη θηλασα και στην παραλια..... πολυ γελιο με κοιτουσαν καλα καλα κατι παππουδες....μιση ντροπη δικη μου μιση δικη τους, αλλα δε γινοταν αλλιως!Αυτα τα νεα....υπομονη.....

 

Ντροπή χμμμμμ

Οι παππούδες μπορεί να μην κοιταγαν καλά καλά γιατί ειχες το στήθος έξω αλλά γιατί δεν βλέπουν συχνά μαμάδες να θηλάζουν.

Είναι λίγο εκτός εποχής το θέαμα

Όλα ξεκινάνε απο εμάς. ΄Οταν εσύ θα νιώσεις οτι αυτό που κάνεις είναι απόλυτα φυσιολογικό θα αλλάξει και ο τρόπος που σε αντιμετωπίζουν οι άλλοι. Αν εσύ διστάζεις οι άλλοι θα βρίσκουν το περιθώριο να σου πουν τη γνώμη τους ενώ όταν δείχνεις σίγουρη για τις επιλογές σου τότε δεν μπορούν να πουν κάτι καθώς σκέφτονται ότι ή απλά ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις οπότε η γνώμη τους είναι περιττή ή σου έχει στρίψει οπότε τι να πεις στον τρελό:lol::lol::lol: (αυτο το λεω για μένα γιατί οπως καταλαβαίνεις είναι εντελώς διαφορετικό να θηλάζεις ενα μωράκι δημόσια και εντελώς διαφορετικό ενα νήπιο;):D)

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο μου είναι 42 ημερών και θηλαζουμε αποκλειστικά. Για δεύτερη φορά έχω υπερπαραγωγή στο αριστερό στήθος! Οπότε ξεκίνησα block feeding! Και βγάζω λίγο για αποσυμφόρηση με το χέρι! Η ερώτηση είναι πως να αποφεύγω τέτοια φαινόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει ΓΟΠ

 

1. Κόψε τα γαλακτοκομικά

2. Να την κρατάς 30-60 λεπτά σε όρθια στάση μετά από κάθε γεύμα μέχρι να χωνέψει (θα δεις πόσο χρειάζεται), ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά δεν υπαρχει άλλη λύση.

3. Να την κοιμίζεις σε στρώμα με κλίση

4. Αν το πρόβλημα χειροτερέψει να πάτε άμεσα σε παιδογαστρεντερολόγο υποστηρικτικό στο θηλασμό. Προσοχή: Η ΓΟΠ είναι πάντα χειρότερη χωρίς θηλασμό.

5. Αν το πρόβλημα μείνει σταθερό, περιμένεις λίγες μέρες μήπως δεις βελτίωση. Αν δεν δεις καθόλου βελτίωση, απευθύνεσαι σε παιδογαστρεντερολόγο υποστηρικτικό στο θηλασμό.

6. Προσπάθησε να βρεις κάποιος παιδίατρο που μπορεί να αναγνωρίσει και να υποστηρίξει προβλήματα όπως η ΓΟΠ. Αν ο γιατρός δεν μπορεί να το κάνει, ποιος θα το κάνει; Η οδηγία που σας έδωσε η παιδίατρο δείχνει ότι δεν ξέρει τι της γίνεται από θηλασμό και από αντιμετώπιση της ΓΟΠ.

 

Η έννοια γιατρός υποστηρικτικός στο θηλασμό θα έπρεπε να είναι τόσο αυτονόητη όσο το ότι πετάμε τα σκουπίδια μόνο σε κάδους. Όμως στην Ελλάδα τίποτα από τα δύο δεν είναι αυτονόητο.

 

Καλή συνέχεια!

 

η διαγνωση της γοπ γινεται με συγκεκριμενες εξετασεις και απο ειδικους,το να λεμε μεσω ενος φορουμ οτι ΜΑΛΛΟΝ εχει ΓΟΠ και να δινουμε οδηγιες ενω δεν ειμαστε γιατροι αλλα η ιδιοτητα μας ειναι πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμου ειναι απαραδεκτο και επικινδυνο....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...