Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα, απορίες για θηλασμό


Recommended Posts

Σήμερα βέβαια δεν βοηθάει και ο μικρός..Ζητάει να φάει ανά μισάωρο και έχω την εντύπωση ότι δεν χορταίνει από το δεξί μόνο...Μπορεί βέβαια να προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή..Το κακό είναι οτι κοιμάται στο στήθος και ζητάει πολύ συχνά....Ουφ..

 

Μπορεί να του λείπει η έντονη ροή, ειδικά αν το άλλο στήθος (με την υπερπαραγωγή) ήταν το αγαπημένο του. Αν το μωρό είναι ανήσυχο, δώσε και το άλλο στήθος (στις φάσεις που είναι ανήσυχο) και δες πώς πάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ νόμιζα ότι δεν ήταν το αγαπημένο του....αλλά να που ήταν...πάντως μάλλον πάμε καλύτερα...αν και ο πόνος επιμένει...και σαν να πονάω και λίγο μετά το θηλασμό...αλλά προχωράμε ακάθεκτοι...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!Σας γραφω με το ενα χερι γιατι με το αλλο την κουναω!ειμαστε 15 ημερων και απο χθες δεν ξερω τι εχει παθει!!!τρωει την παιρνει ο υπνος και μολις την ακουμπαω στην καλαθουνα κλαιει και παλι τα ιδια!!!εντομεταξυ το στηθος το νιωθω αδειο αφου τρωει ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ!!!Τι εχει παθει?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!Σας γραφω με το ενα χερι γιατι με το αλλο την κουναω!ειμαστε 15 ημερων και απο χθες δεν ξερω τι εχει παθει!!!τρωει την παιρνει ο υπνος και μολις την ακουμπαω στην καλαθουνα κλαιει και παλι τα ιδια!!!εντομεταξυ το στηθος το νιωθω αδειο αφου τρωει ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ!!!Τι εχει παθει?

 

ποναει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν καταλαβαινω κατι τετοιο!δεν ειναι νωρις για κολικους?

 

δεν ειναι νωρις για κολικους τώρα ξεκινάνε

γιατί κουνάς την καλαθούνα ??

θήλασε την στο κρεβάτι σου ξαπλωμένη και ακούμπα την εκεί να κοιμηθεί.........χωρις πολλές μετακινήσεις

Link to comment
Share on other sites

Manoula μπορεί να πονάει!!! Αν βλέπεις και μαζέυει τα ποδαράκια της είναι ένδειξη ότι πονάει...Και μένα μου το κάνει αυτό για 2-3-4 ώρες και ηρεμεί μόνο στο στήθος και αγκαλιά..αλλά το καταλαβαίνω ότι δεν πεινάει επειδή δεν τρώει...απλά πιπιλάει και κοιμάται στο στήθος...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω ξαπλωμενη να θηλασω μονο καθιστη.επιπλεον εχω κι αλλο παιδακι που με χρειαζεται!γιατι τοκανει αυτο???τι κανω λαθος???το πρωτο παιδακι μου το θηλασα μονο 40 μερες λογω λανθασμενων συμβουλων τωρα ομως που ειμαι πιο ενημερωμενη γιατι συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω ξαπλωμενη να θηλασω μονο καθιστη.επιπλεον εχω κι αλλο παιδακι που με χρειαζεται!γιατι τοκανει αυτο???τι κανω λαθος???το πρωτο παιδακι μου το θηλασα μονο 40 μερες λογω λανθασμενων συμβουλων τωρα ομως που ειμαι πιο ενημερωμενη γιατι συμβαινει αυτο?

 

μπορεί να ζεσταίνεται

μπορεί να θέλει απλά την επαφή

μπορεί να ποναει

μπορεί να θελει να ρευτεί

................

γιατι να είναι κάτι που κάνεις λάθος εσύ???

αν βρεχει και λερώνει τις πάνες πίνει αρκετό γάλα.....

για δες εδώ

http://www.google.gr/url?q=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3D1gD3ZM2iPsw&sa=X&ei=NL8BTpKOFc24hAfXrcWRDQ&ved=0CDQQuAIwAA&usg=AFQjCNEJMta5pda7hKxhauL5cwhxRtsbkQ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επιτελους ηρεμησε!!!σας ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη αλλα φοβαμαι οτι κατι κανω λαθος ή το γαλα μου δε φτανει τι να πω δεν ξερω.....και το λεω αυτο γιατι δεν νιωθω το στηθος μου πρησμενο.δεν ειναι περιεργο με δεδομενο οτι θηλαζω μονο 15 μερες???τελος παντων αυριο θα ξερω εκλεισα ραντεβου με μια συμβουλο θηλασμου οποτε πιστευω να λυθουν οι αποριες μου!και παλι σας ευχαριστω!ευτυχως υπαρχετε κι εσεις διαφορετικα θα ειχα πηδηξει.......

Link to comment
Share on other sites

επιτελους ηρεμησε!!!σας ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη αλλα φοβαμαι οτι κατι κανω λαθος ή το γαλα μου δε φτανει τι να πω δεν ξερω.....και το λεω αυτο γιατι δεν νιωθω το στηθος μου πρησμενο.δεν ειναι περιεργο με δεδομενο οτι θηλαζω μονο 15 μερες???τελος παντων αυριο θα ξερω εκλεισα ραντεβου με μια συμβουλο θηλασμου οποτε πιστευω να λυθουν οι αποριες μου!και παλι σας ευχαριστω!ευτυχως υπαρχετε κι εσεις διαφορετικα θα ειχα πηδηξει.......

 

καλησπερα κι απο μενα.εχω μια μπεμπα 7 ημερων !ηρθε η παιδιατρος σπιτι σημερα και μας ζυγισε 3380 με κιλα εξοδου απο το μαιευτηριο 2970 και κιλα γεννησης 3150!καλα μου ειπε παμε!

 

άκου το πρόβλημα σου μπορεί να είναι το πολύ γάλα σε καμία περίπτωση το λίγο γάλα

λέμε ότι τα θηλάζοντα μωρά πάνε καλά όταν στις δυο εβδομάδες ανακτούν το βάρος γέννησης εσείς όχι απλά ανακτήσατε το βάρος γέννησης αλλά το ξεπεράσατε κατά 240 γρ την πρώτη εβδομάδα!!!!!!!!

το γάλα φτάνει και περισεύει!!!!!!!!!

το μόνο που ίσως θα έπρεπε να κάνεις είναι να προσπαθείς να δίνεις στήθος και γεύμα (να επιμένεις δηλ περισσότερο στο ένα στήθος) μήπως το μωρό δεν πίνει αρκετό λιπαρό γάλα λόγω υπερπαραγωγής.... ή να θέλει πιο συχνό ρέψιμο κατα τη διάρκεια του γεύματος γιατί ίσως καταπίνει πολύ αέρα την ώρα που θηλάζει

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια!να ειστε καλα!!!

η πρωτη καλλιεργεια εδειξε ουρολοιμωξη...:cry::cry::cry:

πηγαμε νοσοκομειο για μια δευτερη εξεταση γιατι δεν καταφερα να παρω δευτερο δειγμα με τα σακουλακια...:cry::cry::cry:.....αυριο επιβεβαιωση των δυσαρεστων??

 

τι τρωει το κοριτσακι μου:

6 το ξημερωμα θηλασμος

8 θηλασμος

10 σκονη φρουτοκρεμα ή μπισκοτοκρεμα εδω και 5 μερες,με φρεσκα φρουτα,πεπονι μηλο,μπανα,βερικοκο.

12 περιπου θηλασμος

1 με 2 το μεσημερι 300 περιπου γραμ φαγακι

3 με 4 μεσημερι θηλασμος

6 αβγο ή τραχανας ΄ηγιαουρτι ή φαγακι απο μεσημερι

8-9 θηλασμος

12 θηλασμος

4-6 ξημερωματα θηλασμος

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια!να ειστε καλα!!!

η πρωτη καλλιεργεια εδειξε ουρολοιμωξη...:cry::cry::cry:

πηγαμε νοσοκομειο για μια δευτερη εξεταση γιατι δεν καταφερα να παρω δευτερο δειγμα με τα σακουλακια...:cry::cry::cry:.....αυριο επιβεβαιωση των δυσαρεστων??

 

τι τρωει το κοριτσακι μου:

6 το ξημερωμα θηλασμος

8 θηλασμος

10 σκονη φρουτοκρεμα ή μπισκοτοκρεμα εδω και 5 μερες,με φρεσκα φρουτα,πεπονι μηλο,μπανα,βερικοκο.

12 περιπου θηλασμος

1 με 2 το μεσημερι 300 περιπου γραμ φαγακι

3 με 4 μεσημερι θηλασμος

6 αβγο ή τραχανας ΄ηγιαουρτι ή φαγακι απο μεσημερι

8-9 θηλασμος

12 θηλασμος

4-6 ξημερωματα θηλασμος

 

μια χαρά ειναι το πρόγραμμα σας

μια χαρά είναι το γάλα σου

αναμένεις τη καλλιέργεια ...............

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γυρίσαμε από την παιδίατρο και είμαι πολύ χαρούμενη..

Ο μικρός μέσα σε δυο εβδομάδες έχει πάρε 760 γραμμάρια και 3,5 πόντους.

Όλα δείχνουν ότι τα πάμε πολύ καλά με το θηλασμό και θέλω να σας ευχαριστήσω πολύ για την βοήθεια σας.

Να φύγει και ο πόνος από το αριστερό στήθος και όλα θα είναι καλά!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και τα προβλματα συνεχιζονται!!!εχω ουρολοιμωξη ειμαι σιγουρη γιατι αναγνωριζω τα συμπτωματα θα κανω βεβαια και καλλιεργεια αλλα η γιατρος μου συνεστισε zenadol 500 και μου ειπε να θηλαζω 3-4 ωρες αφου την παρω!!!ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΙΝΑΙ!!!και αν κανω πυρετο πρεπει να σταματησω το θηλασμο γιατι λεει το μικροβιο θα εχει περασει στο αιμα μου!!!τι λετε εσεις γι αυτο???

Link to comment
Share on other sites

και τα προβλματα συνεχιζονται!!!εχω ουρολοιμωξη ειμαι σιγουρη γιατι αναγνωριζω τα συμπτωματα θα κανω βεβαια και καλλιεργεια αλλα η γιατρος μου συνεστισε zenadol 500 και μου ειπε να θηλαζω 3-4 ωρες αφου την παρω!!!ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΙΝΑΙ!!!και αν κανω πυρετο πρεπει να σταματησω το θηλασμο γιατι λεει το μικροβιο θα εχει περασει στο αιμα μου!!!τι λετε εσεις γι αυτο???

 

Σε αυτό το λινκ θα δεις αναλυτικά τις περιπτώσεις που ο θηλασμός δεν ενδείκνυται

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=5&ved=0CEgQFjAE&url=http%3A%2F%2Fariadni144.wordpress.com%2Fcategory%2F%25CE%25B8%25CE%25B7%25CE%25BB%25CE%25B1%25CF%2583%25CE%25BC%25CF%258C%25CF%2582%2Fpage%2F2%2F&ei=IAADTrb8LMnF8QPpjI2LDg&usg=AFQjCNHv6ugeBeCjp3_uCqbio83jzO8bIA

 

επίσης υπάρχουν αντιβιώσεις που ειναι συμβατές με το θηλασμό όπως η ceclor

ρωτας τον γιατρό σου αν κάνει να την πάρεις

εδω μπορεις να ελέγχεις τη συμβατότητα των φαρμάκων

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CCAQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.e-lactancia.org%2Fingles%2Finicio.asp&ei=YQcDTre_OoTCtAaXw4DvDQ&usg=AFQjCNFZ9hNVgOjOz_-_JsUzQ42fRMbypw

όπως καταλαβαίνεις και η θηλάζουσα μαμα εχει το δικαίωμα να νοσήσει και να θρέψει το παιδί της!!!!!!!!

αφού λοιπόν δεν εχει πυρετό ακόμα ξεκίνα νεροθεραπεία

πολλά υγρά (τουλάχιστον 1,5λτ την ημέρα) και βιταμίνη c

Αν δηλ είχες πάθει ουρολοίμωξη στην εγκυμοσύνη τι θα γινόταν????:shock:

Link to comment
Share on other sites

και τα προβλματα συνεχιζονται!!!εχω ουρολοιμωξη ειμαι σιγουρη γιατι αναγνωριζω τα συμπτωματα θα κανω βεβαια και καλλιεργεια αλλα η γιατρος μου συνεστισε zenadol 500 και μου ειπε να θηλαζω 3-4 ωρες αφου την παρω!!!ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΙΝΑΙ!!!και αν κανω πυρετο πρεπει να σταματησω το θηλασμο γιατι λεει το μικροβιο θα εχει περασει στο αιμα μου!!!τι λετε εσεις γι αυτο???

 

Η γιατρός σου υπονοεί ότι αν το μωρό σου νοσήσει από ουρολοίμωξη δεν θα κάνει θεραπεία γιατί δεν επιτρέπεται να πάρει αντιβίωση;

 

Αν δεν εννοεί αυτό και επιτρέπεται το μωρό σου να πάρει αντιβίωση σε κανονική δόση, γιατί να μην επιτρέπεται ο θηλασμός όταν η δόση αντιβίωσης που περνά από το γάλα είναι πολύ μικρότερη από αυτή που θα έπαιρνε το μωρό;

 

και αν κανω πυρετο πρεπει να σταματησω το θηλασμο γιατι λεει το μικροβιο θα εχει περασει στο αιμα μου

Είσαι σίγουρη ότι η γιατρός είπε πως το μικρόβιο της ουρολοίμωξης περνά στο αίμα και γι αυτό ανεβάζεις πυρετό;

Αν το είπε αυτό, τότε δεν ξέρει τι της γίνεται και είναι επικίνδυνη.

Σε κάθε περίπτωση όμως ο πυρετός δεν είναι αντένδειξη για το θηλασμό.

:?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια θέλω τα φώτα σας.

Γέννησα 19/5 ένα κοριτσακι στην 38 εβδομάδα με καισαρική.

Γεννήθηκε 2750 και απο το νοσοκομείο βγήκαμε 2600.

Με αποκλειστικο θηλασμό στις 1/6 ήμασταν 3020 και στις 20/6 3850.

Η μικρή θηλάζει κάθε 2 με 3 ώρες και κάποιες φορές και 3,5. Απο τιε 10/6 με ταλαιπωρούσε ένας έντονος βήχας και στις 14/6 διαγνώστηκα με βροχήτιδα οπότε πήρα αντιβίωση (pricefil) για 6 μέρες. Ο βήχας δεν υποχώρησε και 20/6 πήρα κορτιζόνη πόσιμη την οποία συνεχίζω γιατι ακόμα ταλαιπωρούμε. Όλα αυτά βέβαια με την έγκριση της παιδιάτρου. Αυτό που με απασχολει είναι ότι η μικρή μου ξαφνικά είναι πιο ανήσυχη και ζητάει το στήθος πιο συχνα. Άλλες φορές μπορεί να μείνει για 20 λεπτά και σε 1,5 με 2 'ωρες να ξαναφάει και αλλές να μείνει μόνο 5 λεπτα και να αποκοιμηθει. Μόλις την αφήσω κάτω όμως φαίνεται σαν να ζορίζεται και ξυπνάει ενώ στην αγκαλιά κοπιμάται.

Υπάρχει περίπτωση να ελλάτωθηκε το γάλα μου?

κάποιες φορές που έβγαλα με θήλαστρο εβγαζα μέχρι και 100μλ ενώ τώρα μόνο 20.

Είναι φυσιολογικο να θέλει κάθε 1,5 με 2 ώρες να φάει?

Δε θα έπρεπε να αρχήσουν να μεγαλώνουν αυτα τα διαστήματα?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χιλια ευχριστω για τις απαντησεις σας!ειχατε δικιο για το θηλασμο!η συμβουλος γαλουχιας που ηρθε σημερα μου ειπε να μη σταματησω για κανενα λογο το θηλασμο παρα τα οσα λεει η παιδιατρος!!!και αυτο σκοπευω να κανω!!!και παλι σας ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά ειναι το πρόγραμμα σας

μια χαρά είναι το γάλα σου

αναμένεις τη καλλιέργεια ...............

ευτυχως το αποτελεσμα της καλλιεργειας εινα στειρα...!:):):D:D:D

ρωτησα και παλι την παιδιατρο γιατι το μωρο δεν πηρε καθολου βαρος και ειπε παλι πως μαλλον το γαλα μου δεν ειναι λιπαρο.....και ισως να χρειαζεται συμπληρωμα.δεν της απαντησα.καταλαβε οτι δεν εχω σκοπο να δωσω αγελαδινο και ειπε συνεχισε ετσι.

δεν θελω να αποθηλασω τωρα και μαλιστα ετσι αποτομα.εχω σκοπο για πολυ αργοτερα.τεσπα

κριστινα σε ευχαριστω για την υποστηριξη και την απαντηση σου.:D

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

........ πως μαλλον το γαλα μου δεν ειναι λιπαρο.....και ισως να χρειαζεται συμπληρωμα.........:D

 

Μην την ακούς. Και μόνο από την πρόταση αυτή που σου είπε καταλαβαίνει κανείς ότι για το θηλασμό ενημερώνεται από την .... almiron. Κανενός άλλου θηλαστικού το γάλα δεν είναι καλύτερο από το δικό σου για το δικό σου μωρό!!!!!!!!!!

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην την ακούς. Και μόνο από την πρόταση αυτή που σου είπε καταλαβαίνει κανείς ότι για το θηλασμό ενημερώνεται από την .... almiron. Κανενός άλλου θηλαστικού το γάλα δεν είναι καλύτερο από το δικό σου για το δικό σου μωρό!!!!!!!!!!

χωρις πλακα,αμα δεν υπηρχε το φορουμ + εσεις ολα τα κοριτσια θα ειχα αποθηλασει 100 φορες....!

 

τραγικο αλλα αληθινο.....:evil:

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

και τα προβλματα συνεχιζονται!!!εχω ουρολοιμωξη ειμαι σιγουρη γιατι αναγνωριζω τα συμπτωματα θα κανω βεβαια και καλλιεργεια αλλα η γιατρος μου συνεστισε zenadol 500 και μου ειπε να θηλαζω 3-4 ωρες αφου την παρω!!!ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΙΝΑΙ!!!και αν κανω πυρετο πρεπει να σταματησω το θηλασμο γιατι λεει το μικροβιο θα εχει περασει στο αιμα μου!!!τι λετε εσεις γι αυτο???

 

Είχα ουρολοίμωξη τα Χριστούγεννα. Έκανα εξέταση ούρων και αντιβιόγραμμα. Το έδειξα στην παιδίατρο και αυτή διάλεξε για μένα την κατάλληλη αντιβίωση, λαμβάνοντας υπόψιν ότι θηλάζω. Κανένα πρόβλημα και το μωρό δεν κόλλησε τίποτε και το ... αίμα μου είναι μια χαρά.

 

Να απευθυνθείς σε ενημερωμένους γιατρούς.....

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια θέλω τα φώτα σας.

Γέννησα 19/5 ένα κοριτσακι στην 38 εβδομάδα με καισαρική.

Γεννήθηκε 2750 και απο το νοσοκομείο βγήκαμε 2600.

Με αποκλειστικο θηλασμό στις 1/6 ήμασταν 3020 και στις 20/6 3850.

Η μικρή θηλάζει κάθε 2 με 3 ώρες και κάποιες φορές και 3,5. Απο τιε 10/6 με ταλαιπωρούσε ένας έντονος βήχας και στις 14/6 διαγνώστηκα με βροχήτιδα οπότε πήρα αντιβίωση (pricefil) για 6 μέρες. Ο βήχας δεν υποχώρησε και 20/6 πήρα κορτιζόνη πόσιμη την οποία συνεχίζω γιατι ακόμα ταλαιπωρούμε. Όλα αυτά βέβαια με την έγκριση της παιδιάτρου. Αυτό που με απασχολει είναι ότι η μικρή μου ξαφνικά είναι πιο ανήσυχη και ζητάει το στήθος πιο συχνα. Άλλες φορές μπορεί να μείνει για 20 λεπτά και σε 1,5 με 2 'ωρες να ξαναφάει και αλλές να μείνει μόνο 5 λεπτα και να αποκοιμηθει. Μόλις την αφήσω κάτω όμως φαίνεται σαν να ζορίζεται και ξυπνάει ενώ στην αγκαλιά κοπιμάται.

Υπάρχει περίπτωση να ελλάτωθηκε το γάλα μου?

κάποιες φορές που έβγαλα με θήλαστρο εβγαζα μέχρι και 100μλ ενώ τώρα μόνο 20.

Είναι φυσιολογικο να θέλει κάθε 1,5 με 2 ώρες να φάει?

Δε θα έπρεπε να αρχήσουν να μεγαλώνουν αυτα τα διαστήματα?

 

1.Μην κρίνεις από την ποσότητα του γάλακτος που βγάζεις με το θήλαστρο. Δε σημαίνει τίποτε. Αν νιώθεις ότι το γάλα σου ελαττώνεται θήλασε πιο συχνά. Τώρα με τη ζέστη θα το θέλει και το μωρό συχνότερα.

 

 

2.Ο θηλασμός δεν έχει μόνο την έννοια του τρέφω το μωρό μου με γάλααλλά το ότι το καλύπτω και συναισθηματικά: δηλαδή την έννοια της πιπιλας, της μυρωδιάς που δημιουργεί ασφάλεια, του χτύπου της καρδιάς που το μωρό αναγνωρίζει, της "αγκαλίτσας" της μαμάς γενικά. Μωρά, που η μητέρα τους ανταποκρίνεται άμεσα στο κάλεσμά τους τους πρώτους μήνες της ζωής τους,αποκτούν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στη ζωή τους. Μην τσιγγουνεύεστε τις αγκαλιές ....

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...