Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα, απορίες για θηλασμό


Recommended Posts

Συγγνώμη που δεν σε πρόλαβα πριν. Λοιπόν μόνο η αυτοψία πανών 5-6 με τσίσα, και 1-2 με κακά και το ζύγισμα θα σου πει αν υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν παίρνει το λιπαρό γάλα τα κακά του μπορεί να γίνουν πράσινα. Όντως μπορεί να τρώει πιο αποτελεσματικά, οπότε υπομονή και παρακολούθηση.

 

Μια φορά που ήμουν διακοπές και με είχε φάει παρόμοια ανησυχία τον ζύγισα 4,5 μηνών σε κρεοπωλείο

σ'ευχαριστω πολυ!!

οι πανες μας ειναι οι ιδιες 2-3 κακα μουσταρδι νερουλα και πολλες με τσισα την πεμπτη θα παμε στη γιατρο μας ευχομαι να πηραμε αρκετο βαρος να ξεαγχοθω.

τι να τον κανω ομως οσο και να τον ζορισω αν δεν θελει να φαει δεν τρωει .

πολυ γελασα με το κρεοπολειο και πηγα εχθες δεν το σκεφτηκα να του ριξω κι εγω ενα ζυγισμα :mrgreen:

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατί δεν το παίρνεις μαζί σου; Σε εξωτερικούς χώρους θα κινείστε, το τραπέζι έξω θα είναι, ούτε καπνός, ούτε τίποτα. Θα δεις τον Αύγουστο θα απασχολείται με το περιβάλλον γύρω του και δεν θα ζητάει τόσο συχνό θηλασμό και γενικά θα είναι πιο ήσυχο στο καρότσι του. Πάρε και τη μαμά σου μαζί για έξτρα βοήθεια.

 

Άλλως, για το μπουκάλι κάνε μία πρόβα με τη μαμά σου αλλά γενικά όταν πεινάνε τρώνε από το μπουκάλι. Όσο για το στήθος το γάλα πρέπει να βγει, είτε με θήλαστρο είτε με το χέρι αν έχεις την τέχνη. Πρόβλημα με την παραγωγή σε μία μέρα δε νομίζω αλλά μπορεί να πετρώσει το στήθος και να έχεις και κανένα ατύχημα να σου λερώσει το φόρεμα.

σκεφτηκα να την παρω μαζι μου ,δεν εχω προβλημα να την θηλαζω εξω αλλα το τραπεζι θα ειναι σε κλειστο χωρο:evil:κ στο σπιτι της πεθερας μου θα γινεται χαμος απο κοσμο επισης!τι θα το κανω το μωρο μεσα σε ολους αυτους κ στην καπνα κ στα κλαρινα????κριμα δεν ειναι?

μπουκαλι απ την μαμα μου γενικα επαιρνε αλλα ξαφνικα προχθες ουτε απο αυτην ηθελε.θα ξανακανουμε προσπαθεια βεβαια ως τοτε.

εγω θα την θηλασω κ θα φυγω γυρω στις 5-6 το απογευμα κ την αλλη μερα θα γυρησω μεχρι το μεσημερι σιγουρα.

οποτε με βλεπω να παιρνω το θηλαστρο να κανω καμια αντληση στο αυτοκινητο:wink::|:|κ για το φορεμα θα βαλω επιθεματα....αρκει μην εχω προβλημα γενικα στην παραγωγη μου..για αυτο στεναχωριεμαι πιο πολυ

qvx1p3.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ!!

οι πανες μας ειναι οι ιδιες 2-3 κακα μουσταρδι νερουλα και πολλες με τσισα την πεμπτη θα παμε στη γιατρο μας ευχομαι να πηραμε αρκετο βαρος να ξεαγχοθω.

τι να τον κανω ομως οσο και να τον ζορισω αν δεν θελει να φαει δεν τρωει .

πολυ γελασα με το κρεοπολειο και πηγα εχθες δεν το σκεφτηκα να του ριξω κι εγω ενα ζυγισμα :mrgreen:

 

Νομίζω ότι τα πάτε μια χαρά. Χαλάρωσε, ξεκουράσου και απόλαυσε τους καρπούς των κόπων σου και τις χαρούλες που σου κάνει το μωρό σου.

 

Όσο για το κρεοπωλείο, μία μάνα πρέπει πάντα να αυτοσχεδιάζει.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα να την παρω μαζι μου ,δεν εχω προβλημα να την θηλαζω εξω αλλα το τραπεζι θα ειναι σε κλειστο χωρο:evil:κ στο σπιτι της πεθερας μου θα γινεται χαμος απο κοσμο επισης!τι θα το κανω το μωρο μεσα σε ολους αυτους κ στην καπνα κ στα κλαρινα????κριμα δεν ειναι?

μπουκαλι απ την μαμα μου γενικα επαιρνε αλλα ξαφνικα προχθες ουτε απο αυτην ηθελε.θα ξανακανουμε προσπαθεια βεβαια ως τοτε.

εγω θα την θηλασω κ θα φυγω γυρω στις 5-6 το απογευμα κ την αλλη μερα θα γυρησω μεχρι το μεσημερι σιγουρα.

οποτε με βλεπω να παιρνω το θηλαστρο να κανω καμια αντληση στο αυτοκινητο:wink::|:|κ για το φορεμα θα βαλω επιθεματα....αρκει μην εχω προβλημα γενικα στην παραγωγη μου..για αυτο στεναχωριεμαι πιο πολυ

 

Ναι σε καταλαβαίνω. Δεν θα έχεις πρόβλημα στην παραγωγή, μόνο μην ξεχαστείς και δεν αντλήσεις για πολλές ώρες γιατί δεν θα σε σώζουν τα επιθέματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μαμάδες! Επανέρχομαι με νέες απορίες.

Το μωράκι μου άρχισε να κοιμάται τη νύχτα, κι έτσι το πρωί που ξυπνάω το στήθος μου είναι σκληρό σαν το κομοδίνο μου... Φαντάζομαι ότι σε λίγες μέρες αυτό θα φτιάξει έτσι δεν είναι?

Υπάρχει περίπτωση να μειωθεί η γενικότερη παραγωγή μου επειδή δε θα γίνεται νυχτερινός θηλασμός? Αν ναι, έχει νόημα να πάρω ένα λίγο καλύτερο θήλαστρο και να κάνω μια άντληση στις 12 πριν κοιμηθώ (η μικρή κοιμάται 10-6)? Το μωρό μου είναι δύο μηνών και μιας εβδομάδας.

Επίσης, να περιμένω να μου ξαναξεκινήσει περίοδος?

Ευχαριστώ!

Επεξεργάστηκαν by RinMar
κάτι είχα ξεχάσει
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας μαμάδες! Επανέρχομαι με νέες απορίες.

Το μωράκι μου άρχισε να κοιμάται τη νύχτα, κι έτσι το πρωί που ξυπνάω το στήθος μου είναι σκληρό σαν το κομοδίνο μου... Φαντάζομαι ότι σε λίγες μέρες αυτό θα φτιάξει έτσι δεν είναι?

Υπάρχει περίπτωση να μειωθεί η γενικότερη παραγωγή μου επειδή δε θα γίνεται νυχτερινός θηλασμός? Αν ναι, έχει νόημα να πάρω ένα λίγο καλύτερο θήλαστρο και να κάνω μια άντληση στις 12 πριν κοιμηθώ (η μικρή κοιμάται 10-6)? Το μωρό μου είναι δύο μηνών και μιας εβδομάδας.

Επίσης, να περιμένω να μου ξαναξεκινήσει περίοδος?

Ευχαριστώ!

 

 

Η παραγωγή σου θα προσαρμοστεί στα νεα δεδομένα. Εφόσον το μωρό κοιμάται και δεν ξυπνάει σημαίνει ότι το καλύπτει το γάλα που λαμβάνει εντός της ημέρας. Αυτό εξάλλου φαίνεται και από τις πάνες θέλεις 5-6 βρεγμένες. Απόλαυσέ το όσο κρατήσει......... δεν ξέρεις πότε μπορεί αυτό να αλλάξει να είσαι σίγουρη πως όταν θα θέλει παραπάνω γάλα θα ξέρει τι να κάνει και δεν θα περιμένει καρτερικά να ξυπνήσεις από μόνη σου.........ή αν δεν ξυπνάει (στην χειρότερη)αλλά το βάρος του δείχνει ότι δεν τρέφεται σωστά θα κάνεις έναν θηλασμό όντας το μωρό κοιμισμένο πριν κοιμηθείς εσύ....... δεν υπάρχει λόγος να αντλείς και να κουράζεσαι εκτός αν θέλεις να φτιάξεις τράπεζα γάλακτος αν και εγώ θα σου έλεγα να κοιμηθείς......

η περίοδος τι σχέση έχει???

Link to comment
Share on other sites

η περίοδος τι σχέση έχει???

 

Αν θέλουμε να προσπαθήσουμε να αργήσει η περίοδος, δεν αφήνουμε τη νύχτα πάνω από 4-6 ώρες χωρίς θηλασμό.

Προσωπικά, όσο βολικό κι αν είναι, οκτώ ώρες χωρίς θηλασμό σε μωρό κάτω των 3-4 μηνών μου φαίνονται πολλές.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουμε να προσπαθήσουμε να αργήσει η περίοδος, δεν αφήνουμε τη νύχτα πάνω από 4-6 ώρες χωρίς θηλασμό.

Προσωπικά, όσο βολικό κι αν είναι, οκτώ ώρες χωρίς θηλασμό σε μωρό κάτω των 3-4 μηνών μου φαίνονται πολλές.

 

Kι εγώ με την περίοδο ρολόι και στα δύο. Μόλις μπαίναμε στα στερεά στον 7ο και αντικαθιστούσα ένα γεύμα σε μία εβδομάδα μου ερχόταν.

 

Τη νύχτα όμως το μάξιμουμ άφηνα 5ωρο μεταξύ 12 και 5 γιατί με βόλευε και μένα να ξανακοιμηθώ, ενώ στο 6ωρο μπορεί να είχα χορτάσει ύπνο και να μην μπορούσα να ξανακοιμηθώ:roll:. 8ωρο θα με προβλημάτιζε να μην πρηστεί το στήθος γιαυτό θήλαζα χωρίς να το ζητήσει το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να βάζω ξυνητήρι τη νύχτα να τη θηλάζω? Βάρβαρο μου φαίνεται λιγάκι, αλλά αν έτσι πρέπει, να το κάνω!

Προτιμότερο πριν κοιμηθώ να τη σηκώνω να την ταίζω. Αλλά αν δεν πεινάει, συνήθως με το ζόρι τρώει ελάχιστα και ξαναξερένεται, πάντως δε χάνω κάτι να δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είχα και εγώ ενα διάστημα που το μωρό κοιμόταν σερί 8 ώρες θήλαζε (πριν μπούμε στέρεες) για αρκετή ώρα πριν βέβαια π.χ ξεκινάγαμε στις 20 30 τελειώναμε 2200 με αρκετές εναλλαγές και breast compression γιατί φοβόμουν καθώς από τις 21 και την είχε πάρει ο ύπνος αλλά συνέχιζε να μην αφήνει το στήθος. περίοδος δεν μου ήρθε μάλιστα μόλις αρχίσαμε στέρεες άρχισε και το ξύπνημα για να αναπληρώσουμε θηλασμούς που χάναμε προφανώς - περίοδο είδα στους 19 μήνες ....

Γράφω επίσης ότι παρακολουθούμε τις πάνες ζυγίζουμε το μωρό μια φορά το μήνα και αναλόγως πορευόμαστε. Η Rinmar είχε ένα θέμα υπερπαραγωγής και έντονου Let down επίσης το μωρό της είχε πάρει από 19/4(3300)εώς 1/6 5120 δηλ. σε 42 μέρες 1820 γρ. Πολύ παραπάνω από τον μέσο όρο. Ίσως το μωράκι της να θέλει να βάλει λίγο φρένο ..........πάνω σε αυτό βασίζομαι και λεω οκ...........τώρα τι να πω προσωπικά δεν θα ξύπναγα λεω την αμαρτία μου:) όσες φορές ξύπναγα και έβαζα το μωρό στο στήθος κοιμισμένο γύρναγε το κεφάλι μετά από 3-4 ρουφιξιές μετά αφέθηκα στο δικό της πρόγραμμα ύπνου και προσπαθούσα να προσφέρω το δυνατόν περισσότερο το απόγευμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ τι ξυπνητήρι. Στον 4ο-5ο μήνα μόλις ψιλοανησυχούσαν λίγο ή μόλις χαζοξυπνούσα εγώ περίπου στο 5ωρο τα έβαζα να θηλάσουν. Αλλιώς αν πήγαινε πιο αργά και άρχιζε να ξημερώνει εκείνη την ώρα δεν ξανακοιμόμουν γιαυτό προτιμούσα κατά τις 5 το πρωί. Είχα και την παραγωγή μου κατά νου βέβαια. 8ωρο δεν θυμάμαι πότε πήγαν, μάλλον μετά το χρόνο. Αν δεν πρήζεται το στήθος και δεν υπάρχει θέμα παραγωγής δοκιμάζεις το 8ωρο και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να βάζω ξυνητήρι τη νύχτα να τη θηλάζω? Βάρβαρο μου φαίνεται λιγάκι, αλλά αν έτσι πρέπει, να το κάνω!

Προτιμότερο πριν κοιμηθώ να τη σηκώνω να την ταίζω. Αλλά αν δεν πεινάει, συνήθως με το ζόρι τρώει ελάχιστα και ξαναξερένεται, πάντως δε χάνω κάτι να δοκιμάσω!

 

Για μένα άσε το παιδάκι να κοιμηθεί και απόλαυσέ το κι εσύ (όσο διαρκέσει, που σου εύχομαι να είναι μόνιμο) και παρακολούθα το βάρος της απλά. Αν δεις πρόβλημα, τα ξαναλέμε.

 

Εμένα πάντως μου ήρθε περίοδος όταν σαράντησα περίπου κι ας έτρωγε ο μπέμπης όοοοοοολη μα όοοολη τη νύχτα (και τη μέρα φυσικά)...Γιατί;;;;;;;;;;;;;;;;;:(

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Κριστίνα αφού σε πετυχαίνω μέσα, βρήκα την ευκαιρία για μια ερώτηση.

Ο μικρούλης εδώ και μία περίπου εβδομάδα μου κάνει νερουλά κακάκια σαν διάρροια. Εξακολουθούν να έχουν χρώμα μουσταρδί και είναι καθαρά (χωρίς αίμα και βλέννες εννοώ).

Είναι κάτι ανησυχητικό; Να σημειώσω ότι είναι ιδιαίτερα καλοδιάθετος και δεν μου φαίνεται να πονάει.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κριστίνα αφού σε πετυχαίνω μέσα, βρήκα την ευκαιρία για μια ερώτηση.

Ο μικρούλης εδώ και μία περίπου εβδομάδα μου κάνει νερουλά κακάκια σαν διάρροια. Εξακολουθούν να έχουν χρώμα μουσταρδί και είναι καθαρά (χωρίς αίμα και βλέννες εννοώ).

Είναι κάτι ανησυχητικό; Να σημειώσω ότι είναι ιδιαίτερα καλοδιάθετος και δεν μου φαίνεται να πονάει.

 

 

διάρροια είναι υδαρείς κενώσεις (κάπως διάφανες) και μυρίζουν άσχημα έντονα (εντελώς διαφορετικά) μην ανησυχείς δεν νομίζω να είναι κάτι.........

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου συστήσετε κάποια σύμβουλο θηλασμού που να κάνει επισκέψεις στο σπίτι; Ή μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιο σχετικό site όπου μπορώ να αναζητήσω κάποια ειδικό;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επίσης το μωρό της είχε πάρει από 19/4(3300)εώς 1/6 5120 δηλ. σε 42 μέρες 1820 γρ. Πολύ παραπάνω από τον μέσο όρο.

κριστινα κ ο δικος μου εβαλε πλυ βαρος 1930γρμ σε 30 μερες..ειναι ανυσηχιτικο??ουφ βαζουν βαρος γιατι βαζουν δεν βαζουν αγχωνομαστε γιατι δεν βαζουν........:shock:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

κριστινα κ ο δικος μου εβαλε πλυ βαρος 1930γρμ σε 30 μερες..ειναι ανυσηχιτικο??ουφ βαζουν βαρος γιατι βαζουν δεν βαζουν αγχωνομαστε γιατι δεν βαζουν........:shock:

 

Καλέ γιατί να είναι ανησυχητικό? Εμένα είχε βάλει 2300γρ και 10 ποντους στο ύψος μέσα σε 25 μέρες!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

ουαου!!!!!!! :shock::D:D η κορουλα μου το πρωτο μηνα ειχε βαλει μολις 850γρμ γιαυτο με παραξενεψε...αλλα τοτε εκανα αλλα λαθη(πιπιλα,χαμομηλια και προσπαθουσα να κρατω ωραρια...!!!) να σου ζησει ο πριγκηπακος σου :wink:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το είπα στην κοπέλα γιατί το μωρό της είναι πολύ ανήσυχο τις απογευματινές ώρες για να μη νομίζει ότι το γάλα της δεν φθάνει........

το βάρος το τόνισα για να δείξω ότι δεν έχει θέμα υποπαραγωγής (το γάλα της φθάνει και περισεύει) απλά ίσως το μωρό να πίνει παραπάνω από αυτό που μπορεί να χειριστεί και για αυτό να δυσφορεί

μήπως αλλάζοντας κάτι στον τρόπο σίτισης αλλάξει λίγο και η συμπεριφορά του μωρού....

μπράβο σας βρε κορίτσια..........:D

τι γραμμάρια είναι αυτά φτου σκόρδα

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου συστήσετε κάποια σύμβουλο θηλασμού που να κάνει επισκέψεις στο σπίτι; Ή μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιο σχετικό site όπου μπορώ να αναζητήσω κάποια ειδικό;

δες εδώ

http://www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3432

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, χρειαζομαι τη βοηθεια σας

 

εχω ενα μπεμπακο 45 ημερων και θηλαζουμε αποκλειστικα

σημερα απο το πρωι το ενα στηθος μου ειναι αρκετα πρησμενο, αλλα οταν προσπαθω να θηλασω εχω την εντυπωση οτι δεν βγαινει γαλα. προσπαθησα με το θηλαστρο και παλι τιποτα(εχω βγαλει 3-4 φορες απο 10-20 γρ.)

εκανα ζεστο ντουζ και μαλαξεις και βγηκαν λιγες σταγονες

ο μπεμπης κλεει ολη μερα και ειναι συνεχεια στο στηθος(κατι που δεν εχει ξανακανει), αλλα μου φαινεται οτι πιπιλιζει πιο πολυ

 

υπαρχει περιπτωση παρολο που ειμαι πρησμενη να μην εχω γαλα;;

τι αλλο να κανω για να φυγει το πρηξημο;;

JQcsp3.png?7EEjBkUh

 

wmRjp3.png?r32XiA7l

Link to comment
Share on other sites

ουαου!!!!!!! :shock::D:D η κορουλα μου το πρωτο μηνα ειχε βαλει μολις 850γρμ γιαυτο με παραξενεψε...αλλα τοτε εκανα αλλα λαθη(πιπιλα,χαμομηλια και προσπαθουσα να κρατω ωραρια...!!!) να σου ζησει ο πριγκηπακος σου :wink:

 

Ευχαριστώ και εσύ να χαίρεσαι την νεραιδούλα σου:)

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, χρειαζομαι τη βοηθεια σας

 

εχω ενα μπεμπακο 45 ημερων και θηλαζουμε αποκλειστικα

σημερα απο το πρωι το ενα στηθος μου ειναι αρκετα πρησμενο, αλλα οταν προσπαθω να θηλασω εχω την εντυπωση οτι δεν βγαινει γαλα. προσπαθησα με το θηλαστρο και παλι τιποτα(εχω βγαλει 3-4 φορες απο 10-20 γρ.)

εκανα ζεστο ντουζ και μαλαξεις και βγηκαν λιγες σταγονες

ο μπεμπης κλεει ολη μερα και ειναι συνεχεια στο στηθος(κατι που δεν εχει ξανακανει), αλλα μου φαινεται οτι πιπιλιζει πιο πολυ

 

υπαρχει περιπτωση παρολο που ειμαι πρησμενη να μην εχω γαλα;;

τι αλλο να κανω για να φυγει το πρηξημο;;

 

να σου ζήσει ο μπεμπάκος :D

 

Σε πονάει?? είναι σε κάποιο σημείο πιο σκληρό το στήθος???

ίσως να είναι φραγμένος πόρος

ρίξε μια ματιά εδώ..

http://www.thilasmos.gr/kompoi%20sklirinsis.htm

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις

 

ειναι πρησμενη και σκληρη η εξωτερικη πλευρα(προς το χερι) και με ποναει.

το μωρο το εχω συνεχεια στο στηθος αλλα αν δεν βγαινει το γαλα μηπως το κανω χειροτερα;;;

JQcsp3.png?7EEjBkUh

 

wmRjp3.png?r32XiA7l

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...