Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα, απορίες για θηλασμό


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν μπορούμε να το πούμε προκατάληψη, αλλά μου αρέσει πολύ το θέατρο, ο κινηματογράφος, το φαγητό έξω με τον άντρα μου ή με φίλους/φίλες. Μου αρέσει πολύ ο ύπνος, να βλέπω ντιβιντί πριν πέσω για ύπνο, να διαβάζω πριν πέσω για ύπνο, να κάνω μπάνιο πριν πέσω για ύπνο. Όταν εργάζομαι, μαγειρεύω πριν πέσω για ύπνο. Και επίσης, έχω την απαίτηση και το δεύτερο παιδί μου, όπως και το πρώτο, να μάθει (περίπου όταν χρονίσει) να πέφτει για ύπνο το βράδυ στις 9. Πώς μπορούν όλα αυτά να συδυαστούν με co-sleeping; Και ναι, αν χρειαστεί να θυσιάσω το θηλασμό, για χατήρι όλων των παραπάνω, είμαι έτοιμη να το κάνω.

 

Δεν έχεις το κρεβατάκι της δίπλα στο δικό σου; Μπορείς να τη θηλάζεις και να την επιστρέφεις στο δικό της και να έχετε μία μέση λύση όπου ο καθένας θα κοιμάται στο κρεβάτι του και ούτε θα έχεις πέρα δώθε στο δωμάτιό της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχεις το κρεβατάκι της δίπλα στο δικό σου; Μπορείς να τη θηλάζεις και να την επιστρέφεις στο δικό της και να έχετε μία μέση λύση όπου ο καθένας θα κοιμάται στο κρεβάτι του και ούτε θα έχεις πέρα δώθε στο δωμάτιό της.

 

Έχω την καλαθούνα δίπλα μου. Αλλά τι να το κάνω εφόσον το μωρό δεν κοιμάται μόνο του ούτε συνεχίζει τον ύπνο του αν τον μετακινήσω από το κρεβάτι μου όταν τελειώσει ο θηλασμός και αποκοιμηθεί; Οπότε τον κρατάω στο κρεβάτι μου από το πρώτο του μεσονύκτιο ξύπνημα και μετά. Αυτό σκοπεύω να το κάνω για κανένα δίμηνο ακόμα αλλά στο ενδιάμεσο θα έχω προσπαθήσει να μειώσω τον αριθμό των μεσονύκτιων θηλασμών και να έχουμε φτάσει στον ένα. Όταν καταφέρω αυτό (έχω όριο το τρίμηνο) θα τον μετακινήσω στο δωμάτιό του και -όσο μπορώ- θα προσπαθήσω να κόψω εντελώς τα νυχτερινά γεύματα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον δημόσιο θηλασμό και εγώ έτσι έλεγα στην αρχή. Αφού σαρανήσαμε και έχοντας περάσει αμέτρητες ώρες θηλασμού όλα ήταν πιο εύκολα. Sling ακόμα δεν έχω δοκιμάσει, απλά αμελώ να αγοράσω, αλλά την πέρνω αγκαλίτσα και την σκεπάζω με ένα φουλάρι (για να μη σκάσει κιόλας). Εξάλλου η μικρή μου όταν ξεκινάει να τρώει ξεχνάει να σταματήσει. Και έτσι δεν μπορούμε να είμαστε συνέχεια κλεισμένοι στο σπίτι. Έχω αγοράσει, για τώρα το καλοκαίρι, μπλουζίτσες με ανοιχτό ντεκολτέ (τώρα μπορώ να τις βάλω που έχω κάνει και πλούσιο στήθος;)), η πολύ ελαστικές που να μπορούν να κατέβουν κάτω από το στήθος. Έχω θηλάσει σε ταβέρνες, σε καφετέριες, σε σπίτια φίλων.... Κανένας δεν καταλαβαίνει ότι τρώει όλοι νομίζουν ότι κοιμάται. Και μάλιστα την βάζω στο στήθος και χωρίς να θέλει να φάει αλλά όταν απλά έχει γκρινίτσα και θέλω να την ηρεμήσω... Και την ώρα που είμαι εκτός σπιτιού και την θηλάζω νιώθω μια απέραντη ευτυχία :P. Δοκίμασε το!!!
ετσι ακριβως κ εγω.

sling εχω αλλα δεν εχω θηλασει ποτε μεσα σ αυτο,δεν εχω βρει ακομη τον τροπο,με βολευει πολυ να πηγαινουμε βολτες ομως.(αλλα τωρα εχει πολυ ζεστη).:cool:

κ εγω κομπλαρα να θηλασω εξω μεχρι μια μερα που βγηκαμε για καφε με την μαμα μου κ το μωρο.ειχα αντλησει γαλα κ το ειχα μαζι μου,μεχρι να μου φερουν κουπα με ζεστο νερο κ να ζεσταθει το γαλα η μικρη ουρλιαζε κ η μανα μου επισης λεγοντας βαλε το παιδι στο στηθος:!:

ε αυτο ηταν...απο τοτε θηλαζω παντου.ριχνω κ εγω ενα φουλαρι κ δεν φαινεται τιποτα.;)

καλες βολτες:P:p:p

qvx1p3.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

Έχω την καλαθούνα δίπλα μου. Αλλά τι να το κάνω εφόσον το μωρό δεν κοιμάται μόνο του ούτε συνεχίζει τον ύπνο του αν τον μετακινήσω από το κρεβάτι μου όταν τελειώσει ο θηλασμός και αποκοιμηθεί; Οπότε τον κρατάω στο κρεβάτι μου από το πρώτο του μεσονύκτιο ξύπνημα και μετά. Αυτό σκοπεύω να το κάνω για κανένα δίμηνο ακόμα αλλά στο ενδιάμεσο θα έχω προσπαθήσει να μειώσω τον αριθμό των μεσονύκτιων θηλασμών και να έχουμε φτάσει στον ένα. Όταν καταφέρω αυτό (έχω όριο το τρίμηνο) θα τον μετακινήσω στο δωμάτιό του και -όσο μπορώ- θα προσπαθήσω να κόψω εντελώς τα νυχτερινά γεύματα.

 

Εγώ δεν έκανα co sleeping γιατί είχα το κρεβατάκι τους κολλητά στο δικό μου χωρίς κάγκελα και τα επέστρεφα τις πιο πολλές φορες στο δικό τους αλλά θα με έτρωγε το πέρα δώθε να είναι σε άλλο δωμάτιο. Εντάξει στον 5ο μήνα ένα γεύμα κάναμε το βράδυ αλλά τα σκεπάζεις το χειμώνα, τους δίνεις την πιπίλα αν παίρνουν, γενικώς τα έβγαλα από το δωμάτιό μου όταν καλοκαίριαζε, περίπου στο χρόνο, και δεν με απασχολούσε αν ξεσκεπαστούν. Και όσοι γνωστοί δεν είχαν κρεβατάκι στην κρεβατοκάμαρα θεωρητικά τα μωρά τους κοιμόνταν στο παιδικό αλλά πρακτικά στο κρεβάτι τους κατέληγαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έκανα co sleeping γιατί είχα το κρεβατάκι τους κολλητά στο δικό μου χωρίς κάγκελα και τα επέστρεφα τις πιο πολλές φορες στο δικό τους αλλά θα με έτρωγε το πέρα δώθε να είναι σε άλλο δωμάτιο. Εντάξει στον 5ο μήνα ένα γεύμα κάναμε το βράδυ αλλά τα σκεπάζεις το χειμώνα, τους δίνεις την πιπίλα αν παίρνουν, γενικώς τα έβγαλα από το δωμάτιό μου όταν καλοκαίριαζε, περίπου στο χρόνο, και δεν με απασχολούσε αν ξεσκεπαστούν. Και όσοι γνωστοί δεν είχαν κρεβατάκι στην κρεβατοκάμαρα θεωρητικά τα μωρά τους κοιμόνταν στο παιδικό αλλά πρακτικά στο κρεβάτι τους κατέληγαν.

 

Tην κόρη μου τη θήλασα 11 μήνες. Δεν κοιμήθηκε ποτέ στο κρεβάτι μου. Δεν θήλασα ποτέ στο κρεβάτι μου. Και από 2 μηνών κοιμόταν στο δωμάτιό της.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν μπορούμε να το πούμε προκατάληψη, αλλά μου αρέσει πολύ το θέατρο, ο κινηματογράφος, το φαγητό έξω με τον άντρα μου ή με φίλους/φίλες. Μου αρέσει πολύ ο ύπνος, να βλέπω ντιβιντί πριν πέσω για ύπνο, να διαβάζω πριν πέσω για ύπνο, να κάνω μπάνιο πριν πέσω για ύπνο. Όταν εργάζομαι, μαγειρεύω πριν πέσω για ύπνο. Και επίσης, έχω την απαίτηση και το δεύτερο παιδί μου, όπως και το πρώτο, να μάθει (περίπου όταν χρονίσει) να πέφτει για ύπνο το βράδυ στις 9. Πώς μπορούν όλα αυτά να συδυαστούν με co-sleeping; Και ναι, αν χρειαστεί να θυσιάσω το θηλασμό, για χατήρι όλων των παραπάνω, είμαι έτοιμη να το κάνω.

Και μένα μου αρέσουν όλα αυτά που αναφέρεις! όλα μα όλα!!! και κάνω και co-sleeping εδώ και 2.5 χρόνια!

Η μικρή μου κοιμόταν πάντα στις 9,9.30 από μωρό. Την έβαζα στο κρεβάτι μας, πρόσεχα να είναι ασφαλής και μου έμεναν 2 ωρίτσες να κάνω όλα όσα λες (διάβασμα, ταινία, μπάνιο, μαγείρεμα), μέχρι να κλείσουν και τα δικά μου μάτια από τη κούραση. Ξάπλωνα τότε δίπλα στο ζουζούνι μου, μου έβαζε (και βάζει) τα ποδαράκια της κάτω από τη λεκάνη μου και κοιμόμαστε πολύ γαλήνια.

Και ναι, αν χρειαστεί να θυσιάσω όλα τα παραπάνω για χατήρι αυτής της απόλυτης ηρεμίας και γαλήνης, θα το κάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έκανα co sleeping γιατί είχα το κρεβατάκι τους κολλητά στο δικό μου χωρίς κάγκελα και τα επέστρεφα τις πιο πολλές φορες στο δικό τους

 

Η έννοια του cosleeping είναι ευρύτερη, καλύπτει τις περιπτώσεις που το παιδί κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με τους γονείς, όχι μόνο στο κρεβάτι τους ή σε "προέκταση" του κρεβατιού.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορούμε να το πούμε προκατάληψη, αλλά μου αρέσει πολύ το θέατρο, ο κινηματογράφος, το φαγητό έξω με τον άντρα μου ή με φίλους/φίλες. Μου αρέσει πολύ ο ύπνος, να βλέπω ντιβιντί πριν πέσω για ύπνο, να διαβάζω πριν πέσω για ύπνο, να κάνω μπάνιο πριν πέσω για ύπνο. Όταν εργάζομαι, μαγειρεύω πριν πέσω για ύπνο. Και επίσης, έχω την απαίτηση και το δεύτερο παιδί μου, όπως και το πρώτο, να μάθει (περίπου όταν χρονίσει) να πέφτει για ύπνο το βράδυ στις 9. Πώς μπορούν όλα αυτά να συδυαστούν με co-sleeping; Και ναι, αν χρειαστεί να θυσιάσω το θηλασμό, για χατήρι όλων των παραπάνω, είμαι έτοιμη να το κάνω.

 

Όλα εξαρτώνται από τις προτεραιότητες που έχει κάθε οικογένεια, οπότε δεν είναι δυνατόν να δίνονται συγκεκριμένες συμβουλές, εκτός από αυτές που αφορούν θέματα ασφάλειας και τη διαβεβαίωση που ζητείται συχνά ότι δεν έχουμε βρει κάποια έρευνα που να δείχνει ότι ο κοινός ύπνος βλάπτει την ψυχολογία του παιδιού.

Μπορείς να διαβάσεις κάποια πράγματα εδώ:

http://www.cosleeping.org/

 

Κατά τα άλλα, μόνο από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω: εγώ δεν είμαι πολύ "του έξω" αλλά είμαι κουκουβάγια. Σπάνια κοιμάμαι πριν τις 2-3 το βράδυ και φυσικά δεν ήταν δυνατόν όλες τις ώρες να είμαι καρφωμένη στο κρεβάτι και να κοιμάμαι με το μωρό. Τους πρώτους 8-9 μήνες, τις περισσότερες φορές άφηνα το παιδί να κοιμάται στο δικό μας κρεβάτι και το πήγαινα στο δικό του (δίπλα μας), όταν ερχόταν η ώρα να κοιμηθώ. Όταν ξυπνούσε, ξάπλωνα δίπλα της και τη θήλαζα και, αν ήταν η ώρα της, ξανακοιμόταν χωρίς να την κουνήσω από τη θέση της. Στους 8 μήνες άρχισα να την παίρνω μαζί με το τελευταίο πρωινό ξύπνημα, για να κερδίσω 1-2 ώρες ύπνου και σιγά-σιγά αυτό με βόλευε όλο και περισσότερο και πολύ περισσότερο, όταν επέστρεψα στη δουλειά.

 

Ωστόσο, αν είναι επιτακτική ανάγκη της οικογένειας να υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα, ακόμη και οι πιο σκληρές μέθοδοι εκπαίδευσης ύπνου προτείνουν την εφαρμογή μετά τους 6 μήνες, μέχρι τότε ακολουθούμε το ρυθμό του παιδιού. Ειδικά όταν θηλάζουμε αποκλειστικά, η επιβολή ανελαστικού προγράμματος που δεν ταιριάζει στο παιδί, μπορεί να αποβεί εις βάρος του παιδιού, γιατί μπορεί να χάνει γεύματα και να επηρεάζεται η βέλτιστη ανάπτυξη του. O ύπνος στο ίδιο δωμάτιο ή στο ίδιο κρεβάτι βελτιώνει τις πιθανότητες να συνεχιστεί ομαλά ο θηλασμός για μεγάλο χρονικό διάστημα (από τον ΠΟΥ συστήνονται τα 2 χρόνια ως ελάχιστο διάστημα θηλασμού).

Αλλά όπως είπα και πριν, όλα εξαρτώνται από την ενημέρωση και τις προτεραιότητες κάθε οικογένειας. Σίγουρα σε κάθε πλευρά υπάρχουν επιτυχή και ανεπιτυχή παραδείγματα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου αρέσουν όλα αυτά που αναφέρεις! όλα μα όλα!!! και κάνω και co-sleeping εδώ και 2.5 χρόνια!

Η μικρή μου κοιμόταν πάντα στις 9,9.30 από μωρό. Την έβαζα στο κρεβάτι μας, πρόσεχα να είναι ασφαλής και μου έμεναν 2 ωρίτσες να κάνω όλα όσα λες (διάβασμα, ταινία, μπάνιο, μαγείρεμα), μέχρι να κλείσουν και τα δικά μου μάτια από τη κούραση. Ξάπλωνα τότε δίπλα στο ζουζούνι μου, μου έβαζε (και βάζει) τα ποδαράκια της κάτω από τη λεκάνη μου και κοιμόμαστε πολύ γαλήνια.

Και ναι, αν χρειαστεί να θυσιάσω όλα τα παραπάνω για χατήρι αυτής της απόλυτης ηρεμίας και γαλήνης, θα το κάνω :)

 

Και τι κάνεις όταν θέλεις να βγεις; Πώς κοιμάται η κόρη σου;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από τις προτεραιότητες που έχει κάθε οικογένεια, οπότε δεν είναι δυνατόν να δίνονται συγκεκριμένες συμβουλές, εκτός από αυτές που αφορούν θέματα ασφάλειας και τη διαβεβαίωση που ζητείται συχνά ότι δεν έχουμε βρει κάποια έρευνα που να δείχνει ότι ο κοινός ύπνος βλάπτει την ψυχολογία του παιδιού.

Μπορείς να διαβάσεις κάποια πράγματα εδώ:

http://www.cosleeping.org/

 

Κατά τα άλλα, μόνο από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω: εγώ δεν είμαι πολύ "του έξω" αλλά είμαι κουκουβάγια. Σπάνια κοιμάμαι πριν τις 2-3 το βράδυ και φυσικά δεν ήταν δυνατόν όλες τις ώρες να είμαι καρφωμένη στο κρεβάτι και να κοιμάμαι με το μωρό. Τους πρώτους 8-9 μήνες, τις περισσότερες φορές άφηνα το παιδί να κοιμάται στο δικό μας κρεβάτι και το πήγαινα στο δικό του (δίπλα μας), όταν ερχόταν η ώρα να κοιμηθώ. Όταν ξυπνούσε, ξάπλωνα δίπλα της και τη θήλαζα και, αν ήταν η ώρα της, ξανακοιμόταν χωρίς να την κουνήσω από τη θέση της. Στους 8 μήνες άρχισα να την παίρνω μαζί με το τελευταίο πρωινό ξύπνημα, για να κερδίσω 1-2 ώρες ύπνου και σιγά-σιγά αυτό με βόλευε όλο και περισσότερο και πολύ περισσότερο, όταν επέστρεψα στη δουλειά.

 

Ωστόσο, αν είναι επιτακτική ανάγκη της οικογένειας να υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα, ακόμη και οι πιο σκληρές μέθοδοι εκπαίδευσης ύπνου προτείνουν την εφαρμογή μετά τους 6 μήνες, μέχρι τότε ακολουθούμε το ρυθμό του παιδιού. Ειδικά όταν θηλάζουμε αποκλειστικά, η επιβολή ανελαστικού προγράμματος που δεν ταιριάζει στο παιδί, μπορεί να αποβεί εις βάρος του παιδιού, γιατί μπορεί να χάνει γεύματα και να επηρεάζεται η βέλτιστη ανάπτυξη του. O ύπνος στο ίδιο δωμάτιο ή στο ίδιο κρεβάτι βελτιώνει τις πιθανότητες να συνεχιστεί ομαλά ο θηλασμός για μεγάλο χρονικό διάστημα (από τον ΠΟΥ συστήνονται τα 2 χρόνια ως ελάχιστο διάστημα θηλασμού).

Αλλά όπως είπα και πριν, όλα εξαρτώνται από την ενημέρωση και τις προτεραιότητες κάθε οικογένειας. Σίγουρα σε κάθε πλευρά υπάρχουν επιτυχή και ανεπιτυχή παραδείγματα.

 

Η αλήθεια είναι ότι προτεραιότητά μου είναι τα παιδιά μου να έχουν συγκεκριμένο πρόγραμμα που ακολουθείται χωρίς παρεκκλίσεις. Αυτό πιστεύω ότι κάνει ευτυχισμένο ένα παιδί γιατί το κάνει να νιώθει ασφαλές. Και προσωπικά έχω απόλυτη ανάγκη από πρόγραμμα και δε αγαπώ καθόλου τις εκπλήξεις. Και τα παιδιά μου έχουν εμένα για μαμά.

Κατά τα άλλα, θέλω να τρέφεται το παιδί μου με τα καλύτερα και για αυτό έχω επιλέξει και έχω παλέψει για το θηλασμό. Αλλά πιο σημαντικό για μένα είναι να υπάρχει πρόγραμμα απ' το οποίο θα ξεφεύγουμε μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Και 6 μήνες συνεχόμενοι για μένα δεν είναι εξαιρετική περίπτωση. Όταν το μωρό μου κλείσει τους 2 μήνες, θα κάνω ό,τι μπορώ για να μειωθούν τα γέυματά του και σε συχνότητα και σε διάρκεια (και χρειάζομαι τις συμβουλές σας σχετικά). Αν τυχόν δω ότι χάνει βάρος για μεγάλο χρονικό διάστημα, τότε θα αναθεωρήσω και ίσως δώσω λίγο χρόνο παραπάνω. Αν οι αντοχές μου εξαντληθούν, πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάνω.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα, συγνώμη για την ερώτητη, ίσως το έχεις πει νωρίτερα και δεν το είδα. Πόσο είναι το μωράκι σου? Γιατί το τικερ σου δείχνει ότι είσαι σε παραπροχωρημένη εγκυμοσύνη ακόμα...:D

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θηλάζουμε 10 μήνες. Δεν έχουμε εφαρμόσει co-sleeping. Κατά καιρούς διαφοροποιώ τους τρόπους που τον κοιμίζω αλλά μόλις κοιμηθεί τον βάζω την κούνια του. Όταν ξυπνήσει την νύχτα, θηλάζει και κοιμάται. Κατά τις 6-7 το πρωί έτσι και ξεξυπνήσει και τον θηλάσω καθιστή σε καρέκλα το έχασα το παιχνίδι. Ξυπνάει και άντε γεια!!!

Οπότε τελευταία τον παίρνω και εγώ στο κρεβάτι μας, θηλάζει, ξανακοιμάται και συνεχίζει τον ύπνο του μέχρι τις 8-9 ή και 10. Γενικά απέφευγα να τον κοιμίζω μαζί μας αλλά σκεπτόμενη ξανά και ξανά δεν έχω πειστεί ό,τι είναι τόσο αρνητικό για τους γονείς και το παιδί. Αν το παιδί μου νιώθει όμορφα και ασφαλή έτσι, τότε δεν μπορώ να του στερήσω αυτή την ανάγκη όποιο και αν είναι το τίμημα.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, συγνώμη για την ερώτητη, ίσως το έχεις πει νωρίτερα και δεν το είδα. Πόσο είναι το μωράκι σου? Γιατί το τικερ σου δείχνει ότι είσαι σε παραπροχωρημένη εγκυμοσύνη ακόμα...:D

 

Κάπου παραπάνω το έχω αναφέρει. Ο μικρός σήμερα είναι 23 ημερών. Αλλά το τίκερ μου το είχαν φιάξει άλλοι που τώρα δεν τους βρίσκω για να μου το αλλάξουν..... και εγώ είμαι άσχετη. Αν μπορεί κάποιος να μου το αλλάξει, θα με υποχρεώσει. Γέννησα στις 27 μαϊου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό σου είναι πολύ μικρό για πρόγραμμα. Ακόμα και 2 μηνών είναι μικρό. Δεν είναι θέμα αν θα τρώει λίγες φορές την ημέρα ή θα κοιμάται πολύ ή λίγο. Το μωράκι σε αυτή την ηλικία έχει πολλες ανάγκες μέσα σε αυτές και την ανάγκη της αγκαλιάς και την παρέας. Το να στρώσεις ένα παιδί τόσο μικρό νομίζω κανένας γιατρός δεν θα το συνιστούσε. Κάνε υπομονή ένα 6μηνο και μετά όλα θα στρώσουν από μόνα τους! Καμιά φορά οι πολλές απαιτήσεις που έχουμε από το παιδί μας ή τον ίδιο μας τον εαυτό είναι πιο κουραστικές και ψυχοφθόρες απ'ότι η πραγματικότητα.:D

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τι κάνεις όταν θέλεις να βγεις; Πώς κοιμάται η κόρη σου;

όταν θέλω να βγω έξω? την αφήνω στη γιαγιά! έτσι κι αλλιώς κοιμάται μια χαρά μόνη της με τη γιαγιά, όλα τα μεσημέρια που εγώ δουλεύω. Το ίδιο θα γινόταν αν είχα γυναίκα. Δε μπορώ να μη δουλέψω, οπότε δεν υπήρχε άλλος τρόπος. Απλά έμαθε η κόρη μου τους δύο διαφορετικούς τύπους ύπνου. Έξυπνο παιδάκι ειναι, μια χαρά προσαρμόστηκε.

Αν τώρα τη πήγαινα σε παιδικό σταθμό, προφανώς και δε θα περίμενα από τη κόρη μου να κοιμηθεί εύκολα με τη γιαγιά ή κάποιον αλλο, όταν δεν το έχει ξανακάνει. Σε αυτή τη περίπτωση θα είχα κάνει πρόβες, ή θα περίμενα δείγματα της ωριμότητας της για να φωνάξω κάποιον να μείνει μαζί της για πρώτη φορά όσο εγώ θα απολάμβανα την βραδυνή έξοδό μου.

Link to comment
Share on other sites

lAaEp3.png"

 

Αν θες βάλε αυτό κάτω από το άλλο τικερ που έχεις της μικρής σου στο προφίλ σου

 

εντιτ... γιατί δεν μπορεί να μου έχει απλώς γράμματα... έπεσες σε ψιλοάσχετη..

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι προτεραιότητά μου είναι τα παιδιά μου να έχουν συγκεκριμένο πρόγραμμα που ακολουθείται χωρίς παρεκκλίσεις. Αυτό πιστεύω ότι κάνει ευτυχισμένο ένα παιδί γιατί το κάνει να νιώθει ασφαλές.

Ή το κάνει εντελώς ανασφαλές και κλεισμένο στον εαυτό του, μιας και οποιαδήποτε προσπάθειά του να εξερευνήσει, να μάθει, να αναπτυχθεί ψυχοσωματικά, βρίσκει στον τοίχο του προγράμματος και μια πόρτα στην εξερεύνησή του, ερμητικά κλειστή.

Μόνο στη περίπτωση που καταλαβαίνουμε τα σημάδια που μας αφήνουν με ποικίλους τρόπους τα παιδιά μας, μπορούμε να εφαρμόσουμε κάποιο πρόγραμμα, και αυτό θα είναι κομμένο και ραμμένο στα δικά τους μέτρα, όχι τα δικά μας.

Και πίστεψέ με ειμαι freak σε ότι αφορά τον προγραμματισμό.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ο μπεμπης με εφερε στα δικα του μετρα απο την αρχη.τον ακολουθησα πιστα και τραβηξα γραμμη εκει που με επαιρνε βασει της ηλικιας του.αν θελει να κοιμαται στην αγκαλια μου εκει θα κοιμαται. αν θελει να κοιμαται στα ποδια του μπαμπα του εκει θα κοιμαται.οπου ειναι ευτυχισμενος. δεν προσπαθησα να φτιαξω κατι το οποιο δεν με πειραζε εξ αρχης τελικα.θηλαζει ανεμποδιστα οποτε θελει και ηδη ειναι 9 κιλα.γεννηθηκε 3550.μπορει πολλες φορες ολη νυχτα να θηλαζει αλλα τι να κανω. ειναι 70 ποντους και ο μπαμπας του ειναι πολυ ψηλος.ειμαι απλα χαρουμενη που τον βλεπω τοσο ευτυχισμενο και απολυτα ευτυχισμενη που καθε μερα μαζι του κρυβει και μια διαφορετικη εκπληξη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορούμε να το πούμε προκατάληψη, αλλά μου αρέσει πολύ το θέατρο, ο κινηματογράφος, το φαγητό έξω με τον άντρα μου ή με φίλους/φίλες. Μου αρέσει πολύ ο ύπνος, να βλέπω ντιβιντί πριν πέσω για ύπνο, να διαβάζω πριν πέσω για ύπνο, να κάνω μπάνιο πριν πέσω για ύπνο. Όταν εργάζομαι, μαγειρεύω πριν πέσω για ύπνο. Και επίσης, έχω την απαίτηση και το δεύτερο παιδί μου, όπως και το πρώτο, να μάθει (περίπου όταν χρονίσει) να πέφτει για ύπνο το βράδυ στις 9. Πώς μπορούν όλα αυτά να συδυαστούν με co-sleeping; Και ναι, αν χρειαστεί να θυσιάσω το θηλασμό, για χατήρι όλων των παραπάνω, είμαι έτοιμη να το κάνω.

 

Μερικά παιδιά χρειάζονται 12-14 ώρες ύπνου το βράδυ, οπότε μπορείς να το βάζεις να κοιμάται από τις 9 για να ξυπνάει μια λογική ώρα το πρωί. Υπάρχουν όμως παιδιά που τους αρκούν 8 ώρες ύπνου. Αυτό σημαίνει ότι αν το βάλεις να κοιμηθεί στις 9, θα ξυπνήσει στις 5.

 

Δυστυχώς τα παιδιά δεν είναι μηχανές για να τα ρυθμίζεις, αν λοιπόν δεν σου βγαίνουν με τις προδιαγραφές που θέλεις, μάλλον είναι καλύτερα να τα δώσεις κάπου αλλού να σου τα μεγαλώσουν, γιατί είναι αδύνατο να αλλάξουν προδιαγραφές.

 

Με ή χωρίς co-sleeping, με ή χωρίς θηλασμό οι προδιαγραφές δεν αλλάζουν.

 

Ζητάς από ένα μωρό να σεβαστεί τις δικές σου απαιτήσεις από τη ζωή και τα ωράρια. Τις δικές του ανάγκες που δεν εμπίπτουν στις ώρες που εσένα σε βολεύουν, ποιος θα τις εξυπηρετήσει; Αν εσύ δεν είσαι πρόθυμη, για το παιδί θα ήταν καλύτερο να μεγαλώνει με κάποιον που είναι πρόθυμος να εξυπηρετήσει τις ανάγκες του.

 

Σε αυτή την ηλικία τα μωρά έχουν ανάγκες κι εμείς οφείλουμε να τις ικανοποιούμε ανεξαρτήτως ωραρίων.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια, κι εμείς δεν τηρούμε κάποιο πρόγραμμα. Η μικρή από μόνη της όταν ήταν περίπου 20 ημερών άρχισε να κοιμάται 9 με 3 και μετά ξυπνούσε ανά δυο ώρες. Στους 2 μήνες άρχισε να κοιμάται από τις 9 μέχρι τις 7, χωρίς να διακόψει. Δεν με άγχωσε καθόλου. Νομίζω ότι το μωρό χρειάζεται αγκαλίτσα και γαλατάκι. Έτσι μου έλεγαν για προγράμματα στον μεγάλο μου, και τελικά καταλήξαμε το παιδί να παθαίνει υστερια, τόσο που μελάνιαζε από το κλάμα. Στο δεύτερο ήξερα πλέον ότι θα κάνω ότι θελήσει το μωρό. Θα κοιμάται όποτε και όσο θέλει, θα τρώει ό, τι ώρα θέλει και για όσο θέλει. Νομίζω πως είναι ανούσιο να λέμε ότι έτσι κακομαθαίνουν τα παιδιά. Μάλλον οι γονείς κακομαθαίνουν με το πρόγραμμα.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν το μωρό μου κλείσει τους 2 μήνες, θα κάνω ό,τι μπορώ για να μειωθούν τα γέυματά του και σε συχνότητα και σε διάρκεια (και χρειάζομαι τις συμβουλές σας σχετικά).

 

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων, ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος όλο το 24ωρο για όλο το πρώτο χρόνο της ζωής του παιδιού, για να διασφαλιστεί ικανοποιητική παραγωγή από τη μητέρα και επαρκής τροφή για την υγεία και την ανάπτυξη του παιδιού.

 

Η μείωση του αριθμού των γευμάτων και της διάρκειας των γευμάτων θα θέσει σε κίνδυνο την ανάπτυξη του παιδιού και γι αυτό όποτε το επιδειώξεις, το βάρος του μωρού θα πρέπει να παρακολουθείται κάθε εβδομάδα. Ίσως θα ήταν πιο ασφαλές να εισάγεις παράλληλα και συμπλήρωμα για να μην διακινδυνεύσει η σωματική υγεία του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων, ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος όλο το 24ωρο για όλο το πρώτο χρόνο της ζωής του παιδιού, για να διασφαλιστεί ικανοποιητική παραγωγή από τη μητέρα και επαρκής τροφή για την υγεία και την ανάπτυξη του παιδιού.

 

Η μείωση του αριθμού των γευμάτων και της διάρκειας των γευμάτων θα θέσει σε κίνδυνο την ανάπτυξη του παιδιού και γι αυτό όποτε το επιδειώξεις, το βάρος του μωρού θα πρέπει να παρακολουθείται κάθε εβδομάδα. Ίσως θα ήταν πιο ασφαλές να εισάγεις παράλληλα και συμπλήρωμα για να μην διακινδυνεύσει η σωματική υγεία του παιδιού.

 

αγλαια οι συμβουλές σου είναι πάντα πολύτιμες και θα έπρεπε πάντα να συμβουλευομαστε ανθρώπους «ψαγμενους»προτου πάρουμε αποφάσεις που

μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο άλλους και ειδικά τα παιδιά μας.πάντα ακολουθώ τις συμβουλές σου και αν και δεν έχω γράψει ποτέ κάτι έχω βρε λύσεις στα θέματα μου και έχω καταφέρει να θηλασω καλά το γιοκα μου μέχρι σήμερα χάρις σε εσένα κατα ένα μέρος.σε ευχαριστώ και sorry για το off topic. :-D

Link to comment
Share on other sites

Μερικά παιδιά χρειάζονται 12-14 ώρες ύπνου το βράδυ, οπότε μπορείς να το βάζεις να κοιμάται από τις 9 για να ξυπνάει μια λογική ώρα το πρωί. Υπάρχουν όμως παιδιά που τους αρκούν 8 ώρες ύπνου. Αυτό σημαίνει ότι αν το βάλεις να κοιμηθεί στις 9, θα ξυπνήσει στις 5.

 

Δυστυχώς τα παιδιά δεν είναι μηχανές για να τα ρυθμίζεις, αν λοιπόν δεν σου βγαίνουν με τις προδιαγραφές που θέλεις, μάλλον είναι καλύτερα να τα δώσεις κάπου αλλού να σου τα μεγαλώσουν, γιατί είναι αδύνατο να αλλάξουν προδιαγραφές.

 

Με ή χωρίς co-sleeping, με ή χωρίς θηλασμό οι προδιαγραφές δεν αλλάζουν.

 

Ζητάς από ένα μωρό να σεβαστεί τις δικές σου απαιτήσεις από τη ζωή και τα ωράρια. Τις δικές του ανάγκες που δεν εμπίπτουν στις ώρες που εσένα σε βολεύουν, ποιος θα τις εξυπηρετήσει; Αν εσύ δεν είσαι πρόθυμη, για το παιδί θα ήταν καλύτερο να μεγαλώνει με κάποιον που είναι πρόθυμος να εξυπηρετήσει τις ανάγκες του.

 

Σε αυτή την ηλικία τα μωρά έχουν ανάγκες κι εμείς οφείλουμε να τις ικανοποιούμε ανεξαρτήτως ωραρίων.

 

Υπάρχει επιστημονική έρευνα που αποδεικνύει ότι υπάρχουν παιδιά ενός έτους που τους αρκούν 8 ώρες ύπνου; Θα με ενδιέφερε να μάθω.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, οι δικές μου απαιτήσεις από τη ζωή δεν είναι αυτές που έχω ήδη γράψει. Ό,τι έχω γράψει έχει περάσει πρώτα από το φίλτρο του ότι έχω παιδιά. Των οποίων, να επαναλάβω, η μαμά είμαι εγώ.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων, ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος όλο το 24ωρο για όλο το πρώτο χρόνο της ζωής του παιδιού, για να διασφαλιστεί ικανοποιητική παραγωγή από τη μητέρα και επαρκής τροφή για την υγεία και την ανάπτυξη του παιδιού.

 

Η μείωση του αριθμού των γευμάτων και της διάρκειας των γευμάτων θα θέσει σε κίνδυνο την ανάπτυξη του παιδιού και γι αυτό όποτε το επιδειώξεις, το βάρος του μωρού θα πρέπει να παρακολουθείται κάθε εβδομάδα. Ίσως θα ήταν πιο ασφαλές να εισάγεις παράλληλα και συμπλήρωμα για να μην διακινδυνεύσει η σωματική υγεία του παιδιού.

 

Φυσικά και θα παρακολουθώ το βάρος του σε πολύ τακτική βάση όταν αποφασίσω να φιάξω ένα υποτυπώδες πρόγραμμα με το μωρό. Και όπως έγραψα και παραπάνω, αν δω ότι χάνει βάρος, θα δώσω λίγο χρόνο παραπάνω για την όποια δική μου παρέμβαση.

 

Αγλαΐα πριν από 2μισι χρόνια, μέσω ενός άλλου φόρουμ, με είχες βοηθήσει με τις συμβουλές σου να επιτύχω αποκλειστικό θηλασμό όταν το μωρό μου ήταν ήδη 2 μηνών. Είναι προφανές ότι από την πλευρά μου χρειάστηκε προσπάθεια για να το επιτύχω αυτό και όταν το αποφάσισα να το κάνω δε λογάριασα το ότι δε θα κοιμηθώ καθόλου καλά για ένα διάστημα, δε θα υπάρχει κανένα πρόγραμμα για ένα διάστημα και τέλος πάντων θα βγω εντελώς από "τη βολή μου" για ένα διάστημα. Αυτό το διάστημα για μένα έχει σημασία. Αν ξεπερνούσε τις αντοχές μου, ίσως τα παράταγα. Κάθε μωρό έχει μία μαμά. Και κάθε μαμά μπορεί να κάνει για το μωρό της ό,τι μπορεί να κάνει. Τίποτα διαφορετικό, τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο. Εμένα τα μωρά μου έχουν εμένα για μαμά. Δε σκοπεύω να διακινδυνεύσω την υγεία τους, αλλά δε σκοπεύω να διακινδυνεύσω για πολύ και τη δική μου υγεία κυρίως την ψυχική.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...