Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα, απορίες για θηλασμό


Recommended Posts

- Οι έγκυες και θηλάζουσες γυναίκες χρειάζονται τουλάχιστον 10μg ημερησίως. Τα μωρά γεννιούνται με χαμηλά επίπεδα βιταμίνης D ορού και αυτά που δεν παίρνουν αρκετή με το μητρικό γάλα μπορεί και αναπτύξουν ραχίτιδα. Το μητρικό γάλα είναι ιδιαίτερα χαμηλό από μόνο του σε βιταμίνη D:?::?:, αλλά είναι δυνατόν να είναι ακόμη πιο χαμηλό εάν η μητέρα έχει ανεπάρκεια ( μου φαίνεται κάπως κουφό αυτό).

Αν η μητέρα έχει ανεπάρκεια, το γάλα της θα έχει λιγότερη βιταμίνη D.

 

Κάθε μητέρα, αν κάνει βόλτες με το μωρό της, θα έχει επάρκεια σε βιταμίνη D.

 

Εγω αυτό που κατάλαβα πάντως είναι ότι οι γιατροί κοιτούν με το παραμικρό να χαπακώσουν κάποιον με συμπληρώματα διατροφής. Επίσης ο κάθε γιατρος λεει τα δικά του.

Καλά το κατάλαβες...

 

 

Στο μαιευτήριο εμένα μου είπε ο γυναικολόγος να παίρνω σίδηρο και ασβέστιο για όσο καιρό θηλάζω, την κοπέλα που ήταν μαζί στο δωμάτιο ο δικός της γιατρός την είπε να παίρνει σίδηρο, δηλαδή άλλα γι' άλλα της Παρασκευής το γάλα που λέει και η γιαγιά μου:-D:-D

 

H χορήγηση ασβεστίου ταυτόχρονα με το σίδηρο είναι η μεγαλύτερη ιατρική βλακεία που διαπράττεται συνεχώς.

 

Ο οργανισμός της εγκύου φυσιολογικά έχει απώλειες ασβεστίου από τα ούρα. Ο οργανισμός της εγκύου προσπαθεί να αποβάλει το ασβέστιο για να μπορεί να αφομοιώσει το σίδηρο. Οι γιατροί αντιστέκονται στο μηχανισμό χορηγώντας ασβέστιο και προκαλούν σημαντική αναιμία. Φυσικά χορηγούν και σίδηρο για την αναιμία που κυρίως προκάλεσαν οι ίδιοι με τη χορήγηση ασβεστίου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχω την αισθηση οτι αυτο που θα ρωτησω πρεπει αν εχει ερωτηθει και παλιοτερα απο αλλη κοπελα αλλα δεν το βρισκω......

οπως εχω ξαναπει ο μικρος μου θηλαζει αποκλειστικα απο 5 ημερων και παιρνει βαρος 270 γραμμαρια μεσο ορο την εβδομαδα <ποτε κατω απο 200> και μεσα σε 50 μερες απο την γεννηση του εχει βαλει 2200 απο το βαρος γεννησης

κακα κανει συχνα οποτε τον αλλαζω βρισκω την πανα λερωμενη

το θεμα ειναι οτι το τελευταιο διαστημα κανει μερικες φορες τοσα πολλα και νερουλα <μουστραδι βεβαια> που εχουν γεμισει την πανα απο την μια μερια εως την αλλη!!!

επισης τις τελευταιες μερες μου κανει εμετους <που δεν εκανε παλιοτερα αντε τις κλασσικες γουλιτσες μονο> μαλιστα εχθες εκανε εμετο παρα πολυ και ηταν σαν λιωμενη φετα<συγνωμη για την περιγραφη> επισης κλαιει πολυ και θελει να καθεται αγκαλια σε θεση ρεψιματος

σημερα βρηκα στα κακα του και κατι ινες σαν της μπανανας αλλα χρωμα πιο σκουρο απο τα κακα του...

το βραδυ εχει αρχισει και μου κανει 5ωρα και 6ωρα υπνου <αν δεν ξυπνησει στο 6ωρο τον σηκωνω εγω δεν ξερω αν κανω καλα>

το στηθος μου τπ βραδυ ειναι τιγκα στο γαλα και σκληρο οταν ειναι ετσι και το παιδι προσπαθει να θηλασει πολλες φορες του πεταγεται το γαλα στο προσωπο σαν συντριβανι.....

τι γινεται???μηπως εχω αυτο που λεμε υπερπαραγωγη και ενοχλει το μωρο μου???αυτο που μου κανει εντυπωση ομως ειναι οτι οποτε και να κλαιει και τον βαλω στο στηθος δεν το αρνειται τρωει κανονικα..μαλιστα τωρα το μεσημερι ετρωγε για 40 λεπτα απο το ενα στηθος σταματησε ρευτηκε κα αρχισε το κλαμα τον εβαλα και απο το αλλο και εφαγε και απο εκει....τι συμβαινει αραγε???

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω την αισθηση οτι αυτο που θα ρωτησω πρεπει αν εχει ερωτηθει και παλιοτερα απο αλλη κοπελα αλλα δεν το βρισκω......

οπως εχω ξαναπει ο μικρος μου θηλαζει αποκλειστικα απο 5 ημερων και παιρνει βαρος 270 γραμμαρια μεσο ορο την εβδομαδα <ποτε κατω απο 200> και μεσα σε 50 μερες απο την γεννηση του εχει βαλει 2200 απο το βαρος γεννησης

κακα κανει συχνα οποτε τον αλλαζω βρισκω την πανα λερωμενη

το θεμα ειναι οτι το τελευταιο διαστημα κανει μερικες φορες τοσα πολλα και νερουλα <μουστραδι βεβαια> που εχουν γεμισει την πανα απο την μια μερια εως την αλλη!!!

επισης τις τελευταιες μερες μου κανει εμετους <που δεν εκανε παλιοτερα αντε τις κλασσικες γουλιτσες μονο> μαλιστα εχθες εκανε εμετο παρα πολυ και ηταν σαν λιωμενη φετα<συγνωμη για την περιγραφη> επισης κλαιει πολυ και θελει να καθεται αγκαλια σε θεση ρεψιματος

σημερα βρηκα στα κακα του και κατι ινες σαν της μπανανας αλλα χρωμα πιο σκουρο απο τα κακα του...

το βραδυ εχει αρχισει και μου κανει 5ωρα και 6ωρα υπνου <αν δεν ξυπνησει στο 6ωρο τον σηκωνω εγω δεν ξερω αν κανω καλα>

το στηθος μου τπ βραδυ ειναι τιγκα στο γαλα και σκληρο οταν ειναι ετσι και το παιδι προσπαθει να θηλασει πολλες φορες του πεταγεται το γαλα στο προσωπο σαν συντριβανι.....

τι γινεται???μηπως εχω αυτο που λεμε υπερπαραγωγη και ενοχλει το μωρο μου???αυτο που μου κανει εντυπωση ομως ειναι οτι οποτε και να κλαιει και τον βαλω στο στηθος δεν το αρνειται τρωει κανονικα..μαλιστα τωρα το μεσημερι ετρωγε για 40 λεπτα απο το ενα στηθος σταματησε ρευτηκε κα αρχισε το κλαμα τον εβαλα και απο το αλλο και εφαγε και απο εκει....τι συμβαινει αραγε???

 

Δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό πέραν του εμετού. Πρόσεχε τις στάσεις θηλασμού.....προσπάθησε να θηλάζεις το μωρό με το σώμα του όσο το δυνατόν πιο όρθιο. Το στόμα του να είναι πάντα πιο πάνω από τη θηλή. Να ρεύεται συχνά. Να το ξαπλώνεις σε κλίση. Επίσης κοιμήσου τώρα που έχεις την ευκαιρία δεν ξέρεις ποτέ θα αλλάξει πάλι αυτό:D. Το μωρό σου δεν έχει ανάγκη να το ξυπνάς δεν χρειάζεται......

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω...δλδ την νυχτα να τον αφησω να κοιμαται οσες ωρες παρει??επειδη λενε τα νεογεννητα να μην μενουν πανω απο 4 ωρες νηστικα......

τον θηλαζω παντα σχεδον καθιστο και μερικες φορες ρευεται και την ωρα που εχει το στομα στην θηλη!!!

οσο για τον υπνο.....χα τι ειναι αυτο???

οταν κοιμαται κανω δουλειες.....δεν εχω απο πουθενα βοηθεια δυστυχως.....

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω...δλδ την νυχτα να τον αφησω να κοιμαται οσες ωρες παρει??επειδη λενε τα νεογεννητα να μην μενουν πανω απο 4 ωρες νηστικα......

τον θηλαζω παντα σχεδον καθιστο και μερικες φορες ρευεται και την ωρα που εχει το στομα στην θηλη!!!

οσο για τον υπνο.....χα τι ειναι αυτο???

οταν κοιμαται κανω δουλειες.....δεν εχω απο πουθενα βοηθεια δυστυχως.....

 

Το μωρό σου δεν είναι νεογέννητο πια, μεγάλωσε καλέ:D άστο να κοιμηθεί...

Ίσως πίνει λαίμαργα και καταπίνει αέρα. Το κεφάλι να είναι σε ίδια ευθεία με το σόμα να μην γυρνάει για να πιεί…επειδή δεν το κάνει συχνά αλλά το έκανε μια φορά θυμήσου τι διαφορετικό είχε γίνει σε σχέση με άλλου θηλασμούς. Μήπως είχε μείνει πιο πολύ ώρα νηστικό και του ήρθε απότομο. Είμαι σίγουρη πως αν σκεφτείς καλά θα βρεις το διαφορετικό και θα το διορθώσεις. Π.χ αν συνέβη το πρωί μετά από πολύωρο ύπνο μπορείς να θηλάζεις ξαπλωμένη με το μωρό στο πλάι ή ανάσκελα για κάποια ώρα να ρυθμίσει λίγο τη ροή που θα είναι αυξημένη και μετά το θηλάζεις και αλλιώς.

Για τις δουλειές…… άστα και κοιμήσου!!

Μην ψειρίζεις τη μαϊμού θα σου έλεγα…. Να κάνεις τα απαραίτητα και να ξεκουράζεσαι. Καταλαβαίνω τι μου λες αλλά το σπίτι θα είναι εκεί πάντα και οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτέ……..τώρα το μωρό σε έχει ανάγκη και πρέπει να ξεκουράζεσαι. Πριν από το μωρό ήμουν υπερβολική με θέματα καθαριότητας γενικά με ότι καταπιάνομαι έχω την τάση να υπερβάλω είχε τύχει να φωνάξω γυναίκα να με βοηθήσει στις χοντρές δουλειές και κατέληγα να πλένω τα παντζούρια ξανά γιατί θεωρούσα ότι δεν είχε γίνει η δουλειά όπως πρέπει ……. Τώρα απλά βλέπω αυτά που πρέπει να δω….:mrgreen:;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας.

Σχετικά με τις βιταμίνες να πω και εγώ την εμπειρία μου μήπως βοηθηθεί κάποια άλλη μανούλα.

Εγώ δεν ήξερα ότι οι γιατροί δίνουν βιταμίνες στις θηλάζουσες και έτσι όταν ο γιατρός μου σύστησε να παίρνω σίδηρο νόμιζα ότι μου το είπε γιατί γενικά έχω πρόβλημα αναιμίας. Πάντα παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου (από παιδί) για ένα μήνα δυο φορές το χρόνο.

Το μωράκι μου όταν ήταν περίπου 10 ημερών εμφάνισε τους κολικούς. Γενικά ήταν αντιμετωπίσιμοι , μας έπαιρνε το πολύ 20ʼ για να την ηρεμήσουμε. Σιγά σιγά όμως άρχιζε να έχει μέσα στην ημέρα περισσότερες φορές πόνους (πανω από 6 την ημέρα), μέχρι που έφτασε σε σημείο να μη μπορεί να κοιμηθεί ή να φάει καλά από αυτούς. Ρώτησα τη γιατρό και μου είπε ότι συμβαίνει καμιά φορά και να προσέξω την διατροφή μου. Αν και είχα διαβάσει ότι η διατροφή της μητέρας δεν παίζει ρόλο, άρχιζα να προσέχω σε σημείο που έτρωγα μόνο σούπες (καλά μου άρεσαν κιόλας). Οι πόνοι όμως επέμεναν το ίδιο και χειροτέρευαν κιόλας. Ώσπου μια μέρα, περίπου πριν 3 εβδομάδες, την έπιασαν πόνοι και έκλεγε γοερά και ασταμάτητα για 3 ώρες. Τότε «έστυψα» το κεφάλι μου να βρω τι να κάνω για να μη πονάει το μωράκι μου, τουλάχιστον όχι τόσο. Και μου ήρθε η «φλασιά». Έκοψα το σίδηρο. Την επόμενη μέρα είχε πόνους μία φορά για 7ʼ με το ρολόι. Από την μεθεπόμενη ως σήμερα τίποτα. Δεν έχει ξαναπονέσει και εγώ τρώω τα πάντα. Και λαχανικά και πικάντικα.

Τώρα βέβαια έχω αρχίσει να έχω μία ατονία αλλά θα τη βρω τη λύση. Ίσως πάρω φυτικές βιταμίνες που έχουν πολύ μικρότερη ποσότητα σιδήρου. Δεν ξέρω θα δω. Το μωράκι μου όμως έχει ησυχάσει και αυτό με νοιάζει.

Όσο για την βιταμίνη D, τι να πω; Το ποιο πιθανό να πάθει υπερβιταμίνωση με τόσο ήλιο παρά να έχει ανεπάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

μμμ τον μεγαλο εμετο τον εκανε εχθες το απογευμα <ειχε δυσκολευτει να κοιμηθει και κοιμηθηκε μονο καμια ωριτσα αλλα ειχε φαει το πρωι στις 10 και κοιμηθηκε κατα τις 11 τον εχωσα στο mei tai και πηγαμε για ψωνια γυρισαμε σπιτι στις 1 εφαγε κοιμηθηκε και ξαναεφαγε στις 5 αν θυμαμαι καλα...ε μετα τον εκανε τον εμετο>

τι στο καλο το πειραξε το παιδι.....πχ και σημερα το πρωι αφου εφαγε ρευτηκε και μετα απο μιση ωριτσα τα εβγαλε παλι....μερικες φορες ρευεται και βγαζει και μεγαλες γουλιτσες μαζι...

οκ αποψε θα τον αφησω να δω μεχρι ποσες ωρες μπορει να κοιμηθει......εγω θα αδειασω στην αναγκη το στηθος στην λεκανη!!!μιλαμε βρυσουλα τρεχει κανονικα και αν το πιεζω βγαινει συντριβανι συνεχομενα!!

το απογευμα και τωρα στις 9 τον ταϊσα ξαπλωτο ειμαι σημερα υπερβολικα κουρασμενη και εχει βαρυνει ο ατιμος δεν αντεχα την αγκαλια...αφου εφαγε λες και δεν ειχε ξαναφαει ποτε <γενικα τρωει πολυ λαιμαργα....>απο το ενα στηθος αρχισε να κλαει τον βαζω να ρευτει οκ

ξανα κλαματα ξανα στηθος τρωει μεχρι που μαλλον φανηκε σαν να το αδειασε..το τραβουσε με το στομα και εκλαιγε λες και ηθελε γαλα και δεν ειχε μεσα.....τον εβαλα και στο αλλο στηθος και εφαγε και απο εκει......

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

μμμ τον μεγαλο εμετο τον εκανε εχθες το απογευμα <ειχε δυσκολευτει να κοιμηθει και κοιμηθηκε μονο καμια ωριτσα αλλα ειχε φαει το πρωι στις 10 και κοιμηθηκε κατα τις 11 τον εχωσα στο mei tai και πηγαμε για ψωνια γυρισαμε σπιτι στις 1 εφαγε κοιμηθηκε και ξαναεφαγε στις 5 αν θυμαμαι καλα...ε μετα τον εκανε τον εμετο>

τι στο καλο το πειραξε το παιδι.....πχ και σημερα το πρωι αφου εφαγε ρευτηκε και μετα απο μιση ωριτσα τα εβγαλε παλι....μερικες φορες ρευεται και βγαζει και μεγαλες γουλιτσες μαζι...

οκ αποψε θα τον αφησω να δω μεχρι ποσες ωρες μπορει να κοιμηθει......εγω θα αδειασω στην αναγκη το στηθος στην λεκανη!!!μιλαμε βρυσουλα τρεχει κανονικα και αν το πιεζω βγαινει συντριβανι συνεχομενα!!

το απογευμα και τωρα στις 9 τον ταϊσα ξαπλωτο ειμαι σημερα υπερβολικα κουρασμενη και εχει βαρυνει ο ατιμος δεν αντεχα την αγκαλια...αφου εφαγε λες και δεν ειχε ξαναφαει ποτε <γενικα τρωει πολυ λαιμαργα....>απο το ενα στηθος αρχισε να κλαει τον βαζω να ρευτει οκ

ξανα κλαματα ξανα στηθος τρωει μεχρι που μαλλον φανηκε σαν να το αδειασε..το τραβουσε με το στομα και εκλαιγε λες και ηθελε γαλα και δεν ειχε μεσα.....τον εβαλα και στο αλλο στηθος και εφαγε και απο εκει......

 

Αν μεσολαβούν παραπάνω ώρες από 3 μεταξύ θηλασμών να προσέχεις τη στάση διπλά….. είναι λαιμαργούλης είναι και η ροή αυξημένη καλύτερα ξαπλωμένη στο πλάι, ανάσκελα - δεν χρειάζεται να είσαι ξαπλωμένη εντελώς πίσω, απλά σε κλίση προς τα πίσω(μαξιλάρια στην πλάτη σου και στο χέρι από την πλευρά που είναι το μωρό), έτσι το μωρό θα είναι πιο όρθιο και θα στηρίζει το βάρος του πάνω στο σόμα σου… όταν αρχίζει να ηρεμεί το βάζεις να ρευτεί αν το στήθος σου είναι πιο άδειο επιστρέφεις στην στάση αγκαλιά…..

Link to comment
Share on other sites

δλδ να τον εχω πανω στο σωμα μου οσο θηλαζει κι εγω να ειμαι σχετικα ξαπλωτη για να μην πνιγεται??ή να ειμαστε και οι δυο στο πλαϊ απλα με την πλατη στα μαξιλαρια και οχι εντελως ευθεια στο στρωμα??σε εχω κουρασει συγνωμη.....αλλα να ανακουφιστει αυτος να ηρεμισω κι εγω....ευτυχως εμετο δεν ξαναεκανε σημερα απο το πρωι.....

αληθεια τα κακακια του γιατι εχουν γινει νερουλα???

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

δλδ να τον εχω πανω στο σωμα μου οσο θηλαζει κι εγω να ειμαι σχετικα ξαπλωτη για να μην πνιγεται??ή να ειμαστε και οι δυο στο πλαϊ απλα με την πλατη στα μαξιλαρια και οχι εντελως ευθεια στο στρωμα??σε εχω κουρασει συγνωμη.....αλλα να ανακουφιστει αυτος να ηρεμισω κι εγω....ευτυχως εμετο δεν ξαναεκανε σημερα απο το πρωι.....

αληθεια τα κακακια του γιατι εχουν γινει νερουλα???

 

Θα δεις τι σας εξυπηρετεί καλύτερα. Δοκίμασε και τα δύο απλά να έχεις κατά νου να έχει τη δυνατότητα να ρυθμίζει τη ποσότητα μόνος του. Τα κακά του είναι οκ αρκεί να μην είναι πράσινα. Τα νερουλά δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα. Παίξε λίγο με τις στάσεις και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω θηλαζω εδω κ 8 μηνες κ δεν πηρα καμοια βιταμινη, εχω σκοπο βεβαια να κοψω αυτν τον μηνα το θηλασμο, αλλα μπορει να μου απαντηση η αγλαια η καποια αλλη μαμα που γνωριζει το οτι σπανε τα νυχια συνεχεια οφειλεται σε ελλειψη σιδηρου¨?????κ αν ναι εχειο νοημα να χαπακοθω τωρα??

Link to comment
Share on other sites

Τα κακά του είναι οκ αρκεί να μην είναι πράσινα. Τα νερουλά δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα. Παίξε λίγο με τις στάσεις και βλέπουμε

 

ΚΡΙΣΤΙΝΑ, γιατί λες ότι τα κακά είναι ok αρκεί να μην είναι πράσινα?

Εγώ ήξερα ότι δε σημαίνουν κάτι ιδιαίτερο τα πράσινα κακά όταν θηλάζει ένα μωρό.Η δικιά μου κάνει πάρα πολύ συχνά πράσινα κακά...είναι 5,5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά.

Μήπως πρέπει να το ψάξω????Επίσης τα κακά της είναι πάντα μα πάντα πολύ νερουλά...αλλά θυμάμαι και της πρώτης μου κόρης έτσι ήταν....

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την βιταμίνη D, τι να πω; Το ποιο πιθανό να πάθει υπερβιταμίνωση με τόσο ήλιο παρά να έχει ανεπάρκεια.

 

Το σώμα αυτορυθμίζεται σε σχέση με τον ήλιο, κλείνει ο διακόπτης :D

Στο χαπάκωμα όμως δεν μπορεί να το ελέγξει και μπορεί να έχουμε υπερβιταμίνωση. Η υπερβολική δοσολογία D 3 χρησιμοποιείται για να σκοτώνει ποντίκια :D

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΡΙΣΤΙΝΑ, γιατί λες ότι τα κακά είναι ok αρκεί να μην είναι πράσινα?

Εγώ ήξερα ότι δε σημαίνουν κάτι ιδιαίτερο τα πράσινα κακά όταν θηλάζει ένα μωρό.Η δικιά μου κάνει πάρα πολύ συχνά πράσινα κακά...είναι 5,5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά.

Μήπως πρέπει να το ψάξω????Επίσης τα κακά της είναι πάντα μα πάντα πολύ νερουλά...αλλά θυμάμαι και της πρώτης μου κόρης έτσι ήταν....

 

όχι το να υπάρχουν κάποιες πράσινες κενώσεις δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα αλλά αν οι πλειοψηφία των κενώσεων είναι πράσινα (ειδικά αν αφρίζουν, έχουν βλένες ή μυρίζουν έντονα....) τότε είναι κάτι που πρέπει να κοιτάξεις....

Τα πράσινα κακά μπορεί να οφείλονται είτε στην μεγαλύτερη πρόσληψη του αρχικού γάλακτος που είναι πλούσιο σε λακτόζη σε σχέση με το γάλα που έρχεται μετά και είναι πλούσιο σε λιπαρά. Αυτό μπορεί να συμβεί είτε γιατί υπάρχει υπερπαραγωγή (πιο συγκεκριμένα έντονο let down οπότε το μωρό χορταίνει γρήγορα με το πρώτο γάλα λόγω έντονης ροής) είτε γιατί το μωρό για κάποιο λόγο δεν θηλάζει σωστά (π.χ γρήγορες εναλλαγές στο στήθος ή το μωρό κουράζεται και σταματάει μόλις η ροή μειωθεί λίγο). Επίσης μπορεί να συμβαίνει λόγω δυσανεξίας σε κάποια τροφή που τρώει η μαμά συνήθως ο πρώτος ύποπτος είναι η δυσανεξία στην πρωτεΐνη αγελαδινού γάλακτος. Τέλος μπορεί να συμβούν λόγω κάποιας ίωσης που περνάει το μωρό.

Το να υπάρχουν πράσινα κακά σε κάποιες κενώσεις δεν σημαίνει απαραίτητα πρόβλημα μπορεί σε κάποιο γεύμα το μωρό να πίρε παραπάνω από το πρώτο γάλα αλλά στο επόμενο έκανε τη δουλειά σωστά οπότε δεν επηρεάζεται και η ανάπτυξή του. πρέπει να υπάρχουν και άλλες ενδείξεις για να το κατατάξεις σε πρόβλημα . Όπως χαμηλή πρόσληψη βάρους, εκζέματα, συνάχι που επιμένει, εμετός το μωρό να δείχνει να πονάει. Και το πράσινο από πράσινο έχει μεγάλη διαφορά. παίζει ρόλο ακόμα και η οσμή αν τα κακά έχουν πολύ έντονη μυρωδιά. Τα κακά στα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά είναι από πολύ ανοιχτά κίτρινα (ίσως πολύ άνοιχτό πράσινο) μέχρι μουσταρδί (και σκούρο ας πούμε κοντά στο καφέ). Ανάλογα .......

στη θέση δεν θα ανησυχούσα λοιπόν παρά μόνο αν η πλειοψηφία των κενώσεων είναι πράσινα η πρόσληψη βάρους ήταν χαμηλή το μωρό έδειχνε να πονάει........ οπότε θα έκοβα γαλακτοκομικά και θα πρόσεχα τα γεύματα του μωρού αν το γάλα πετάγεται σαν συντριβάνι θα διόρθωνα στάσεις (να μην είναι κάτω από το στήθος το μωρό .......) ή θα άφηνα το γάλα να τρέξει σε μια πετσέτα και μετά το μωρό στο στήθος κλπ.

δες και εδώ

http://www.drjaygordon.com/development/pediatricks/poop.asp

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε κορίτσια δεν χρειαζόμαστε ασβέστιο και σίδηρο???

Εγώ έπαιρνα μόνο ασβέστιο μέχρι ο μικρός να γίνει 3 μηνών και είχα τρομερή τριχόπτωση. Από τότε που ξεκίνησα σίδηρο όλα πάνε μια χαρά και ευτυχώς ξαναφύτρωσαν μαλλιά χωρίς ακόμη να έχει αποκατασταθεί το πρόβλημα πλήρως.

Τον σίδηρο τον πίνω 5-6 το πρωί και το ασβέστιο συνήθως 5-6 το απόγευμα.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή βρε κορίτσια δεν χρειαζόμαστε ασβέστιο και σίδηρο???

Εγώ έπαιρνα μόνο ασβέστιο μέχρι ο μικρός να γίνει 3 μηνών και είχα τρομερή τριχόπτωση. Από τότε που ξεκίνησα σίδηρο όλα πάνε μια χαρά και ευτυχώς ξαναφύτρωσαν μαλλιά χωρίς ακόμη να έχει αποκατασταθεί το πρόβλημα πλήρως.

Τον σίδηρο τον πίνω 5-6 το πρωί και το ασβέστιο συνήθως 5-6 το απόγευμα.

 

 

Ο γιατρός μου ειχε πει να συνεχίσω ασβέστιο και σίδηρο αλλά με δική μου πρωτοβουλία, επειδή ένοιωσα μια απίστευτη απέχθεια για τα συμπληρώματα και οποιοδήποτε χαπάκωμα μετά το μαιευτήριο, τα σταμάτησα αμέσως. Μέχρι στιγμης δεν είχα κάποιο πρόβλημα, μόνο ο αιματοκρίτης μου είναι κάπως χαμηλός, μέσα στο όριο όμως, τα μαλλιά δεν μου πέσανε ίσως επειδή θηλάζω;

 

*Βέβεια ότι δεν πήρα συμπληρώματα μετά τον τοκετό αυτό δε σημαίνει ότι συνιστώ σε άλλες μαμάδες να κάνουν το ιδιο, απλά το αναφέρω σαν προσωπική εμπειρία.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Evi και εγώ θηλάζω παρόλαυτά είχα τρομερή απώλεια στα μαλλιά. Δηλαδή αν δεν έπαιρνα σίδηρο θα χρειαζόμουν 'περουκί΄σε λίγους μήνε ςόπως μου έλεγε και ο σύζυγος:)

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αμαρέτο. Προς το παρόν έχει αντιμετωπιστεί το πρόβλημα απλά αναφέρθηκε ό,τι το ασβέστιο με τον σίδηρο δεν είναι σωστό να τα παίρνουμε ταυτόχρονα και ρωτάω αν οι ώρες που τα παίρνω είναι οκ.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

η γυναικολογος μου ειχε πει μονο σιδηρο γαι τις πρωτες 40 μερες...εγω ομως εχω αναιμια εξ ανεκαθεν και παντα επαιρνα και πριν την εγκυμοσυνη.........εκανα την βλακεια και τον σταματησα μετα τις 40 μερες και τωρα εχω ολο κομαρες...πρεπει να κανω καιμια γενικη αιματος να με τσεκαρω...

ΚΡΙΣΤΙΝΑ ο μικρος το βραδυ και το πρωι εκανε μετα το ρεψιμο ρουκετες.μιλαμε δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα πως πεταχτηκε ετσι.....μαλιστα το πρωι τον ειχα σχεδον καθιστο στα ποδια μου και θηλασε....αυριο εχω το εβδομαδιαιο ζυγισμα..θα τον τσεκαρω να δω τι εκανε αυτη την εβδομαδα που ειχε τους εμετους και βλεπουμε

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

η γυναικολογος μου ειχε πει μονο σιδηρο γαι τις πρωτες 40 μερες...εγω ομως εχω αναιμια εξ ανεκαθεν και παντα επαιρνα και πριν την εγκυμοσυνη.........εκανα την βλακεια και τον σταματησα μετα τις 40 μερες και τωρα εχω ολο κομαρες...πρεπει να κανω καιμια γενικη αιματος να με τσεκαρω...

ΚΡΙΣΤΙΝΑ ο μικρος το βραδυ και το πρωι εκανε μετα το ρεψιμο ρουκετες.μιλαμε δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα πως πεταχτηκε ετσι.....μαλιστα το πρωι τον ειχα σχεδον καθιστο στα ποδια μου και θηλασε....αυριο εχω το εβδομαδιαιο ζυγισμα..θα τον τσεκαρω να δω τι εκανε αυτη την εβδομαδα που ειχε τους εμετους και βλεπουμε

 

 

έτσι και αλλιώς η ΓΟΠ αντιμετωπίζεται με την σωστή στάση θηλασμού, συχνά γεύματα, το μωρό να ξαπλώνει σε κλίση κοκ.(το οτιδήποτε άλλο – φάρμακα- συστήνονται μόνο όταν το μωρό υποφέρει από πόνους, δεν παίρνει αρκετό βάρους και η ΓΟΠ έχει διαγνωστεί ως αιτία ......πάντα με πολυ προσοχή)

Επειδή αναφέρει συντριβάνια το γάλα θεωρώ ότι οφείλεται κυρίως σε αυτό -έντονο Let down οπότε και η αντιμετώπιση είναι η ίδια (επίσης μπορείς να αφήνεις το γάλα να τρέξει λίγο πριν βάλεις το μωρό........), συχνά γεύματα, σταματάς για ρέψιμο μόλις το μωρό χαλαρώνει λίγο, όταν τελειώνει ο θηλασμός το κρατάς για αρκετή ώρα όρθιο να ρευτεί και μετά το αφήνεις κάτω.

 

 

Δες και εδώ

http://www.kellymom.com/babyconcerns/reflux.html#norm

 

lame γιατί συνεχίζει να τσεκάρει το βάρος ανά εβδομάδα ο/η παιδίατρος????????????:eek::confused:

Link to comment
Share on other sites

Kristina εμας τα κακα μας ειναι παλι πρασινα και νερουλα χωρις κομματακια. Του δινω μητρικο με μπουκαλι οποτε λογικα οταν το βγαζω με το θηλαστρο βγαινει και το λιπαρο. (αν και οταν το βαζω στο ψηγειο δεν εχει πολυ λιπος οταν παγωνει). 2 απο τα 6-7 γευματα δινω υποαλλεργικο γιατι το δικο μου δεν φτανει. Εκοψα και τα γαλακτοκωμικά. Δυο παιδιατροι που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν πειραζει ειναι οκ, αλλα ειναι; Γουλιες εχουμε ακομα πανπολλες, ως το επομενο γευμα και οταν το βαζω να ρευτει ζοριζεται και τανιεται συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε κορίτσια δεν χρειαζόμαστε ασβέστιο και σίδηρο???

Εγώ έπαιρνα μόνο ασβέστιο μέχρι ο μικρός να γίνει 3 μηνών και είχα τρομερή τριχόπτωση. Από τότε που ξεκίνησα σίδηρο όλα πάνε μια χαρά και ευτυχώς ξαναφύτρωσαν μαλλιά χωρίς ακόμη να έχει αποκατασταθεί το πρόβλημα πλήρως.

Τον σίδηρο τον πίνω 5-6 το πρωί και το ασβέστιο συνήθως 5-6 το απόγευμα.

 

Το ασβέστιο που έπαιρνες προκαλούσε αναιμία...

Αν θέλεις να αφομοιώνεις το σίδηρο που παίρνεις, κόψε το ασβέστιο. Έτσι κι αλλιώς δεν το χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Kristina εμας τα κακα μας ειναι παλι πρασινα και νερουλα χωρις κομματακια. Του δινω μητρικο με μπουκαλι οποτε λογικα οταν το βγαζω με το θηλαστρο βγαινει και το λιπαρο. (αν και οταν το βαζω στο ψηγειο δεν εχει πολυ λιπος οταν παγωνει). 2 απο τα 6-7 γευματα δινω υποαλλεργικο γιατι το δικο μου δεν φτανει. Εκοψα και τα γαλακτοκωμικά. Δυο παιδιατροι που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν πειραζει ειναι οκ, αλλα ειναι; Γουλιες εχουμε ακομα πανπολλες, ως το επομενο γευμα και οταν το βαζω να ρευτει ζοριζεται και τανιεται συνεχεια.

 

 

Δεν νομίζω ότι το πράσινο χρώμα στα κακά δείχνει κάτι μιας και δεν τρέφεται αποκλειστικά με μητρικό γάλα , τα 2 γεύματα ξένου μπορεί να επηρεάζουν το χρώμα μιας και τα ξένα γάλατα εμπλουτίζονται με σίδηρο οπότε επηρεάζεται το χρώμα των κενώσεων....

γενικά όμως σε σχέση με την αποχή από τα γαλακτοκομικά που κάνεις αξιολογείς αποτελέσματα μετά το μήνα (τόσα θέλει για να καθαρίσει ο οργανισμός και των δυο σας)

  • σε ότι αφορά το γάλα που αντλείς........

όταν αντλείς και σταματάει το γάλα εντελώς (δεν πέφτει σταγόνα) άσε το θήλαστρο να δουλεύει για άλλα 2-3 λεπτά αν δεν βγάλεις γάλα ξανά καθόλου σταματάς βγάζεις τις χοάνες και βάζεις το θήλαστρο από την αρχή για άλλα 5 (αυτό για να είσαι σίγουρη ότι βγάζεις και το λιπαρό γάλα).

Αν δεν θέλεις να το κάνεις με θήλαστρο δοκίμασε να βγάλεις με το χέρι αφού τελειώσεις με την άντληση http://www.nursingmother.com/helpme/helpme_images_expression.html

  • σε ότι αφορά τις γουλιές

θεωρώ καλύτερο να μοιράσεις την ποσότητα γάλακτος που δίνεις σε περισσότερα γεύματα ( σου το έχω πει και άλλες φορές και επιμένω γιατί το μωρό μπορεί να χειριστεί καλύτερα το φαγητό) π.χ 7-8....Αν οι αποστάσεις μεταξύ των γευμάτων είναι μεγαλύτερες τόσο το μωρό πεινάει πιο πολύ συνεπώς πίνει λαίμαργα, αν πίνει λαίμαργα καταπίνει και πολύ αέρα........επίσης τα μωρά γενικά δυσκολεύονται να αντιληφθούν την αίσθηση του κορεσμού για αυτό όταν τρέφονται με μπουκάλι που το γάλα ρέει σταματάνε όταν πλέον έχουν ξεπεράσει το όριο.......

έτσι λοιπόν όταν δίνεις γάλα με του μπουκάλι

  1. πιο πολλά και μικρότερα γεύματα 7-8 (αν το βάζεις στο στήθος πρώτα ακόμα καλύτερα)
  2. βάλε το μωρό πιο όρθιο σχεδόν καθιστό όχι ξαπλωμένο
  3. μην προσπαθείς να δώσεις σε πιο σύντομο χρόνο πιο πολύ γάλα αλλά το ανάποδο προσπάθησε να παρατείνεις το χρόνο σίτισης βάζοντας θηλές στο μπιμπερό που να επιτρέπουν στο μωρό να κάνει θηλαστικές κινήσεις. Δηλ. Να μην έχουν πολλές τρύπες και το γάλα ρέει ανεξέλεγκτα. Δώσε στο μωρό τη δυνατότητα να πάρει το γάλα που θέλει πιο ήρεμα.(και εδώ είναι πολύ σημαντικό το μωρό να μην είναι πολύ πεινασμένο για να μην πέσει με τα μούτρα)
  4. Μόλις χαλαρώνει λίγο βγάλε το μπιμπερό βάλε το μωρό να ρευτεί και μετά συνεχίζεις βάζοντας το μωρό από την άλλη μεριά όπως θα έκανες και αν θήλαζες. Ολοκληρώνεις βάζοντας το μωρό να ρευτεί και το ξαπλώνεις σε στρώμα με κλίση.
  5. Δεν πιέζεις ποτέ το μωρό να αδειάσει το μπουκάλι. Αν δεν θέλει άλλο σταματάς. Δεν επιμένεις κουνώντας τη θηλή του μπιμπερό και άλλα κόλπα απλά σταματάς. Καλύτερα να ταΐσεις πιο νωρίς την επόμενη φορά παρά το μωρό να παραφουσκώσει......

 

Υ.Γ. Βλέπω ότι το γάλα σου έχει αυξηθεί σε σχέση με το ξένο κατά πάρα πολύ. Μπράβο σου και πάλι μπράβο!!!!!:-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...