Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα, απορίες για θηλασμό


Recommended Posts

κοριτσια θελω να ρωτησω λιγο για τα κακα που κανει ο μπεμπης μου θηλαζουμε αποκλειστηκα απο την πρωτη ωρα τα κακα του ειναι νερουλα και μουσταρδι με κατι κουκουτσακια κανει πολλες φορες την ημερα στο βιβλιο της κ.πατσουρου που διαβασα τα λεει "ωριμα κακα" μεχρι ποτε θα ειναι ετσι;οσο θηλαζουμε αποκλειστικα;επισης σχεδον οσες φορες αεριζετε του φευγουν και λιγα εχω βαρεθει να αλλαζω πανες :mrgreen:

 

Μια χαρά τρέφονται τα μωράκια σας! Η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι απόλυτα φυσιολογική (άλλωστε το λέει και η Πατσούρου όπως λες). Ναι και γω χορηγός των pampers :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Εμάς ήταν έτσι μέχρι που μπήκαμε στις στερεές όπου και πάλι είναι μαλακά απλά σχηματισμένα πλέον. Καλά αλλάγματα :lol::lol::lol:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια θελω να ρωτησω λιγο για τα κακα που κανει ο μπεμπης μου θηλαζουμε αποκλειστηκα απο την πρωτη ωρα τα κακα του ειναι νερουλα και μουσταρδι με κατι κουκουτσακια κανει πολλες φορες την ημερα στο βιβλιο της κ.πατσουρου που διαβασα τα λεει "ωριμα κακα" μεχρι ποτε θα ειναι ετσι;οσο θηλαζουμε αποκλειστικα;επισης σχεδον οσες φορες αεριζετε του φευγουν και λιγα εχω βαρεθει να αλλαζω πανες :mrgreen:

 

 

Κάθε πότε αλλάζεις το στήθος που προσφέρεις; Πόσα γεύματα κάνετε;

Αυτά που περιγράφεις είναι φυσιολογικά για ένα μωρό που θηλάζει αλλά ίσως τα πολύ νερουλά κακά να οφείλονται σε συχνές εναλλαγές του στήθους (όχι όμως τόσο συχνές ώστε να προκαλούν πράσινα κακά).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια να ρωτησω κ εγω κατι ακομη....

θηλαζω αποκλειστικα απο την μερα που ηρθαμε σπιτι μας.σημερα ειμαστε 20 ημερων.

ακολουθησα τις συμβουλες της Αγλαιας (το ενστικτο μου κ τα μαθηματα που εκανα στην εγκυμοσυνη) κ δεν εδωσα ουτε συμπληρωμα ουτε τσαι (οπως προτειναν παιδιατροι).

η μικρη ομως ειδικα τις 3 τελευταιες μερες θηλαζει χωρις σταματημο!!!!

κοιμαται 2ωρα κ καμια φορα ξυπναει στην μια ωρα!!!θελει ολη μερα να ειναι στο στηθος.(το κανει κ λιγο πιπιλα.)την μερα δεν κοιμαται ιδιαιτερα.κανα 2ωρο το μεσημερι κ κανα 2ωρο συνολο γυρω στι 9 το βραδυ.

ολη μερα την εχω στα χερια κ στο στηθος,την παιρνει εκει ο υπνος κ μολις την αφησω ξυπναει κ κλαιει!

μαλλον εχει κ λιγα πονακια που κ που γιατι σφιγγεται κ ουρλιαζει σαν τρελο για λιγο κ σταματαει αποτομα παλι.

σκεφτομαι μηπως δεν χορταινει αν κ παρατηρησα οτι εχει παρει βαρος.

εχω αρχισει να κουραζομαι απο την αυπνια ομως κ δεν ξερω τι να κανω...

ειναι γενικα ανυσηχη τελευταια κ με κανει να σκεφτομαι γενικα οτι πειναει συνεχεια!!!!!!!!

αυριο ελεγα να βγουμε κ βολτα εξω αλλα αν πεινασει τι θα κανω???

qvx1p3.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια να ρωτησω κ εγω κατι ακομη....

θηλαζω αποκλειστικα απο την μερα που ηρθαμε σπιτι μας.σημερα ειμαστε 20 ημερων.

ακολουθησα τις συμβουλες της Αγλαιας (το ενστικτο μου κ τα μαθηματα που εκανα στην εγκυμοσυνη) κ δεν εδωσα ουτε συμπληρωμα ουτε τσαι (οπως προτειναν παιδιατροι).

η μικρη ομως ειδικα τις 3 τελευταιες μερες θηλαζει χωρις σταματημο!!!!

κοιμαται 2ωρα κ καμια φορα ξυπναει στην μια ωρα!!!θελει ολη μερα να ειναι στο στηθος.(το κανει κ λιγο πιπιλα.)την μερα δεν κοιμαται ιδιαιτερα.κανα 2ωρο το μεσημερι κ κανα 2ωρο συνολο γυρω στι 9 το βραδυ.

ολη μερα την εχω στα χερια κ στο στηθος,την παιρνει εκει ο υπνος κ μολις την αφησω ξυπναει κ κλαιει!

μαλλον εχει κ λιγα πονακια που κ που γιατι σφιγγεται κ ουρλιαζει σαν τρελο για λιγο κ σταματαει αποτομα παλι.

σκεφτομαι μηπως δεν χορταινει αν κ παρατηρησα οτι εχει παρει βαρος.

εχω αρχισει να κουραζομαι απο την αυπνια ομως κ δεν ξερω τι να κανω...

ειναι γενικα ανυσηχη τελευταια κ με κανει να σκεφτομαι γενικα οτι πειναει συνεχεια!!!!!!!!

αυριο ελεγα να βγουμε κ βολτα εξω αλλα αν πεινασει τι θα κανω???

 

Καλησπέρα! Θα σου πουν και οι πιο έμπειρες μανούλες, αλλά έχω την εντύπωση ότι περνάτε άλμα ανάπτυξης! :lol: Αν με βοηθά η μνήμη χρυσόψαρου, το ίδιο περάσαμε και μεις στις 3 εβδομάδες.

 

Αυτό σημαίνει ότι το μωράκι σου μεγαλώνει και φροντίζει να αυξήσει την παραγωγή σου για τις νέες του ανάγκες παραμένοντας στο στήθος. Κάτσε αναπαυτικά, βάλε ταινιούλες, βάλε τους άλλους να σου φέρνουν φαγητό και νερό και απόλαυσε 2-3 μέρες αγκαλιά με το λουκουμάκι σου :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα σου πουν και οι πιο έμπειρες μανούλες, αλλά έχω την εντύπωση ότι περνάτε άλμα ανάπτυξης! :lol: Αν με βοηθά η μνήμη χρυσόψαρου, το ίδιο περάσαμε και μεις στις 3 εβδομάδες.

 

Αυτό σημαίνει ότι το μωράκι σου μεγαλώνει και φροντίζει να αυξήσει την παραγωγή σου για τις νέες του ανάγκες παραμένοντας στο στήθος. Κάτσε αναπαυτικά, βάλε ταινιούλες, βάλε τους άλλους να σου φέρνουν φαγητό και νερό και απόλαυσε 2-3 μέρες αγκαλιά με το λουκουμάκι σου :)

σ ευχαριστω Μαρια μου για την αμεση απαντηση σου!:P

μακαρι να ειναι για λιγες μερες ακομη γιατι δεν ξερω ποσο θα την παλεψω ακομη ετσι!!!

qvx1p3.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Annie περνάτε άλμα ανάπτυξης όπως είπε και η Μαρία!

Το μωρό προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή σου, σε 2-3 μέρες θα προσαρμοστεί η παραγωγή με τις ανάγκες του και θα χαλαρώσουν λίγο οι ρυθμοί. Τα άλματα είναι περίπου στις 3 εβδομάδες, στις 6 εβδομάδες, στους 3 μήνες και στους 6 μήνες.

 

Για την κούραση μπορείς να θηλάζεις ξαπλωμένη στο πλάι, με το χέρι σου κάτω από το μαξιλάρι που ακουμπά το κεφάλι σου, ένα μαξιλάρι να στηρίζει την πλάτη σου για άνεση και μία τυλιγμένη πετσέτα πίσω από την πλάτη του μωρού (ελπίζω να το περιέγραψα παραστατικά)

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω Μαρια μου για την αμεση απαντηση σου!:P

μακαρι να ειναι για λιγες μερες ακομη γιατι δεν ξερω ποσο θα την παλεψω ακομη ετσι!!!

 

Δες το θετικά! Το βλασταράκι σου μεγαλώνει όμορφα και θα τρελλαθείτε στις αγκαλιές! Υπομονή κοριτσάκι, η ανταμοιβή είναι μεγάλη...να ξεκουράζεσαι όταν κοιμάται το μωρό και να κάνεις όσα μπορείς λιγότερα (αν έχεις βοήθεια, να μην κάνεις τίποτα, μόνο να θηλάζεις και να κοιμάσαι). Οι μέρες περνάνε γρήγορα, απόλαυσε τις στιγμές αυτές, 8 μήνες μετά θα σου φαίνονται πολύ μακρινές :D

 

Εδώ θα διαβάσεις για τα άλματα ανάπτυξης:

 

http://www.kellymom.com/bf/normal/growth-spurt.html

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ μανουλες!!!:P

απλα νοιωθω κ τα στηθη μου αδεια μετα απο τοσες ωρες για αυτο προβληματιζομαι!

οσο για τον υπνο, καλα τα λετε αλλα με πιανει μια ηλιθια υπερενταση κ δεν μπορω να κοιμηθω..κ ετσι το βραδυ ειμαι off:cool:

qvx1p3.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ μανουλες!!!:P

απλα νοιωθω κ τα στηθη μου αδεια μετα απο τοσες ωρες για αυτο προβληματιζομαι!

οσο για τον υπνο, καλα τα λετε αλλα με πιανει μια ηλιθια υπερενταση κ δεν μπορω να κοιμηθω..κ ετσι το βραδυ ειμαι off:cool:

 

 

Θα ήταν κακό αν τα ένιωθες πρησμένα ;)

Θα βρείτε το ρυθμό σας .. εγώ "κοιμήθηκα" στους 3 μήνες, όχι πάντως γιατί το μωρό ήταν ξύπνιο :mrgreen:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38+3

Β. Το φύλο του βρέφους

κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ναι, 13.3

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

16/03/2010 (γέννηση) 2.520

19/03/2010 2.450

23/03/2010 2.660

29/03/2010 2.990

12/04/2010 3.670

30/04/2010 4.450

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

8-10

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Αποκλειστικός θηλασμός

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Medela, mini electric

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

Αντλήσεις μόνο για περίπτωση εξόδου

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

Σε κάθε αλλαγή, άρα 8 φορές σίγουρα

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

2-3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Καλημέρα και ευχαριστώ προκαταβολικά για την προσοχή σας! Η κόρη μου γεννήθηκε 16/03/2010. Θηλάζουμε αποκλειστικά χωρίς προβληματα. Αυτό που με απασχολεί είναι αν θα μπορούσα να αραιώσω τις ώρες των γευμάτων ειδικά την νύχτα χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα στον θηλασμό. Τώρα κοιμάται γύρω στις 10.30 και ξυπνάει 2.00 – 5.00-7.30 για να φάει. Την ημερα μπορεί να τρώει και πιο αραιά ειδικά αν είμαστε βόλτα και κοιμάται.

Θα ήθελα να συνεχίσω τον θηλασμό απλά νιώθω ήδη αρκετά κουρασμένη, διότι δεν έχω και βοήθεια στο σπίτι. Ακούω ότι άλλα μωράκια που θηλάζουν κοιμούνται 6 ώρες το βράδυ ή τουλάχιστον 2 γεμάτα τετράωρα. Μήπως επειδή είμαι νυσταγμένη όταν ξυπνάει δεν τρώει αρκετά (δεν την πιέζω και δεν την ξυπνάω να συνεχίσει αν αποκοιμηθεί) και ξαναπεινάει σύντομα;

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποια από εσάς χρησιμοποιεί για μάρσιπο το Ergobaby carrier μαζί με το infant insert για νεογέννητα? Το μωράκι μου είναι 51 ημερών και κάνω πρόβες με τπ μάρσιπο για να αρχίσουμε τις εξορμήσεις (έχουμε κάνει μερικές χωρίς μάρσιπο αλλά νομίζω πως με αυτό θα είναι καλύτερα και για τις δύο). Ακολουθώ τις οδηγίες από το dvd αλλά κάτι δεν μου βγαίνει καλά και δεν μπορεί να πιάσει ο στήθος μου καλά. Επίσης τις φράζει τελείως η μυτούλα και δεν είναι εύκολη η εναλλαγή του στήθους. Καμία ιδέα για το τι κάνω λάθος?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ προκαταβολικά για την προσοχή σας! Η κόρη μου γεννήθηκε 16/03/2010. Θηλάζουμε αποκλειστικά χωρίς προβληματα. Αυτό που με απασχολεί είναι αν θα μπορούσα να αραιώσω τις ώρες των γευμάτων ειδικά την νύχτα χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα στον θηλασμό. Τώρα κοιμάται γύρω στις 10.30 και ξυπνάει 2.00 – 5.00-7.30 για να φάει. Την ημερα μπορεί να τρώει και πιο αραιά ειδικά αν είμαστε βόλτα και κοιμάται.

Να σου ζήσει και μπράβο σου για το θηλασμό. Ποια είναι αυτά τα μωράκια που κοιμούνται 6ωρα ή 4ωρα με θηλασμό και μάλιστα τόσο μικρά; Μετά από δυό παιδιά που θήλασα μια απορία την έχω. Πιθανόν να παίρνουν πιπίλα και να ηρεμούν έτσι. Εσείς κάνετε σχεδόν ένα 4ωρο ύπνο 10.30-2 αλλά προφανώς δεν μπορείς να το εκμεταλλευτείς εσύ αν κοιμάσαι αργότερα. Μία λύση είναι να πας το πρόγραμμά σας πιο αργά και να τη θηλάζεις στις 12:00 και να την ξαναθηλάζεις στις 3:30-4:00 και μετά στις 6:30-7:00. Ή να δοκιμάσεις όπως είστε τώρα να θηλάζεις και πριν κοιμηθείς εσύ π.χ. στις 12:00 μήπως και ξεγελαστεί και πάει πάλι 4:00 για να ξαναφάει. Είπες επίσης ότι θηλάζεις πιο αραιά την ημέρα. Μπορείς να εντατικοποιήσεις τους θηλασμούς την ημέρα και να κοιμάται λιγότερο και να αραιώσει το βράδυ. Και φυσικά πάνω απ' όλα υπομονή. Σε ένα μήνα θα είστε αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Bubbles ο μικρός μου ξυπνάει ανά 2-3 ώρες ακομη την νύχτα και θηλάζει. Πιπίλα δεν πιάνει και δεν θέλω να πιάσει πια. Εργάζομαι κιόλας αλλά έχω συνηθίσει πια και αν δεν ξυπνήσει μέσα σε 2-3 ώρες ξυπνάω και πάω στην κούνια του να δω αν είναι καλά:)

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα λίγο με αυτές τις απαντήσεις.

Το μωρό θηλάζει 9-10 φορές αλλά τι είναι τα 90-120μλ?

Παίρνει συμπλήρωμα (δηλαδή ξένο) 60-80γρ σε κάθε γεύμα αλλά αν τα γεύματα είναι 9-10, τότε η ποσότητα του συμπληρώματος είναι μεγαλύτερη από 400γρ. Τι ισχύει;

Πόσο γάλα αντλείς συνολικά στο 24ωρο;

 

 

το δικο μου ειναι 200 γραμ την ημερα ( πολυ λιγο το ξερω) την πρωτη φορα εχω 125+ κι παραπανω κι μετα εαν κανω εχω μονο απο 60 ή κι λιγοτερο κι χωρις να ξερω γιατι ενψ τρωω καλα

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει!

 

Το μωρό σου πήρε 420 γραμμάρια σε 13 μέρες. Πάνω από 30 γρ. το 24ωρο και είναι πολύ ικανοποιητικό.

 

 

 

 

Αυτό πέρασε, αλλά για να το ξέρεις για κάθε επόμενη φορά:ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.

 

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕΙ ΠΟΙΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΑΥΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΑΘΑΙΝΕ ΜΟΛΥΝΣΗ.

 

Το θέμα είναι πολύ απλό αλλά οι γιατροί που είχες στο νοσοκομείο είναι εντελώς απαράδεκτοι, είναι ανίκανοι να χορηγήσουν μια αντιβίωση.

 

(να μη σχολιάσω το πόσο απαράδεκτο ήταν που έπαθες μόλυνση, τη μόλυνση δεν την έπαθες εξαιτίας της καισαρικής αλλά εξαιτίας της απροσεξίας αυτού που σου έκανε την καισαρική)

 

Ειδικά γι αυτό:

 

 

Αν το μωρό θηλάζει κάθε 3 ώρες βγαίνουν 8 γεύματα το 24ωρο.

Αν το μωρό θηλάζει κάθε 4 ώρες, βγαίνουν 6 γεύματα το 24ωρο.

 

Θα σε παρακαλούσα να κρατήσεις σημειώσεις για να ξέρεις πόσες φορές τρώει το μωρό. Είναι πολύ σημαντικό.

 

 

Το θήλαστρο αυτό δεν είναι κατάλληλο για να υποστηρίξει πλήρως τη γαλουχία. Είναι καλό θήλαστρο αλλά μόνο για μητέρες που θηλάζουν καλά το παιδί τους.

 

Αν αντλείς μόνο όταν πονάει το στήθος, ουσιαστικά προσπαθείς να απογαλακτίσεις, δηλαδή να σταματήσεις την παραγωγή.

 

Αν σε ενδιαφέρει απλώς να ανακουφίζεσαι και να διακόψεις τη γαλουχία, τότε συνεχίζεις αυτό που κάνεις.

 

Θα πρέπει να κάνεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8 αντλήσεις το 24ωρο αν θέλεις να αυξηθεί η παραγωγή και να θηλάσεις.

 

 

Ναι, αλλά εμείς δεν ξέρουμε πόσες φορές την αλλάζεις!

 

Καλό θα ήταν να κρατήσεις σημειώσεις για να ξέρεις ότι το μωρό ουρεί τουλάχιστον 6 φορές το 24ωρο. Αν δεν βρέχει τουλάχιστον 6 πάνες τότε σημαίνει ότι δεν τρέφεται ικανοποιητικά.

 

Θα πρέπει να κάνει τουλάχιστον 3.

 

 

μου ειχε δωσει την αντιβιωση CECLOR αν δεν κανω λαθος οτι λεγετε κι ο γυναικολογος μου ειχε πει πως μπορω να ταιζω την μικρη ενω ο παιδιατρος ειπε οχι κι εμεις πιστεψαμε τον παιδιατρο κι οχι τον γυναικολογο.

 

καθε 3 με 4 ωρες ξυπναει η μικρη κι την ταιζουμε βγαινουν 9 γευματα αλλα καμια φορα ξυπναει κι της δινουμε 30 με 60 γραμ ξενο για τον λογο οτι πειναει κι δεν ησυχαζει μεχρι να φαει

 

Το μωρο ουρει σε καθε γευμα του δηλαδη 7 φορες πηγενει να ουρησει κι να κανει τα κακα της 2 φορες την ημερα ( το 24 ωρο).Τρωει τωρα περισσοτερο κι κανει τα κακα της περισσοτερο αλλα μυριζουνε παρτα πολυ κι σφιγετε

 

 

Ευχαριστω για το θηλαστρο που ειπατε κι δεν γνωριζα πως πρεπει να το κανω τοσες φορες την ημερα το λιγοτερο το κανω ηδη περισσοτερο απο τωρα για να εχω γαλα να δινω της μικρης.

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να το βάζεις στο στήθος πολύ συχνά, έστω για να πιπιλάει (ελπίζω να μην δίνεις πιπίλα).

 

Το μωρό πιθανότατα αντιδρά έτσι γιατί για να θηλάσει πρέπει να καταβάλει κάποια προσπάθεια, να κάνει θηλαστικές κινήσεις. Αντίθετα, με το μπιμπερό δεν χρειάζεται να καταβάλει προσπάθεια, έχει εύκολα γρήγορη ροή. Αν λοιπόν το βάζεις στο στήθος όταν πεινάσει πολύ, είναι εκνευρισμένο και ανυπόμονο και θέλει την ευκολία του μπιμπερό.

 

Βάζε το στο στήθος ΠΡΙΝ πεινάσει. Σημειωτέον, το κλάμα είναι η τελευταία ένδειξη πείνας. Πρώτα το μωρό γυρίζει το κεφαλάκι στο πλάι και ανοιγοκλείνει το στόμα ψάχνοντας τη θηλή, στη συνέχεια βάζει τα χεράκια στο στόμα και στο τέλος κλαίει. Όσο μπορείς, μην φτάνεις στο στάδιο του κλάματος, για να είναι πιο συνεργάσιμο

 

 

Αν την εχεις ταισει κι εχει φαει πολυ κι συνεχιζει να κλαει κι να ζηταει γαλα τοτε τι κανουμε?σε καθε γευμα τρωει απο 100 εως 120 ml

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

σας ευχαριστω για τις απαντησεις!

Κάθε πότε αλλάζεις το στήθος που προσφέρεις; Πόσα γεύματα κάνετε;

Αυτά που περιγράφεις είναι φυσιολογικά για ένα μωρό που θηλάζει αλλά ίσως τα πολύ νερουλά κακά να οφείλονται σε συχνές εναλλαγές του στήθους (όχι όμως τόσο συχνές ώστε να προκαλούν πράσινα κακά).

 

amaretto μου καθε γευμα το δινω απο το ενα στηθος δεν αλλαζω κι αν μεσα στο τριωρο ξαναζητησει του δινω απο το ιδιο στηθος δηλαδη αλλαζω στηθος καθε τριωρο κανω καλα;επρεπε δηλαδη να μην ειναι νερουλα τα κακα του;

γευματα κανουμε περιπου 10 με 12.

και οι μετρησεις μας εως τωρα ειναι

8/4 3450 γεννηθηκε

11/4 3400 βγηκαμε απο την κλινικη

29/4 4150 παιδιατρο

μια απο τα ιδια φιλεναδα!!!

δεν προλαβαινω να αλλαζω πανες!!!κ μολις βαζουμε καθαρη, λες κ το περιμενει, τσουπ!αντε παλι τα ιδια!!!!:mrgreen::cool:

αχ κι εγω μια απο τα ιδια γλυκια μου εχω φτασει να τον αλλαξω και 4 φορες απανωτα μας δουλευουν τα σκατουλικα!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Απλώς για να έχετε πιο πλήρη εικόνα, την ημέρα θηλάζει πιο αραιά μόνο αν είμαστε εκτός σπιτιού και κοιμάται. Κανονικά θηλάζει καθε 2 ώρες την ημέρα. Επίσης ο θηλασμός διαρκεί πολύ λίγο, μάξιμουμ 10 λεπτά, μετά ότι και να κάνω ή κοιμάται ή φτύνει το στήθος και κλαίει. Κάποιες φορές που βγάζω γάλα με το θήλαστρο και της το δίνω, τρώει 60ml, δεν είναι λίγο;

 

Η παιδίατρος λέει όλα καλά αφού παίρνει βάρος, απλά εγώ αναρωτιέμαι αν αυτό το καλά μπορεί να γίνει λίγο καλύτερα και για τις δύο μας ώστε να καταφέρω να την θηλάσω αποκλειστικά τουλάχιστον 4,5 μήνες, μέχρι να πάω δουλεια. Μετά θα προσπαθήσω με αντλήσεις αλλά ο βασικός μου στόχος είναι αυτός.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που βρηκα χρονο να σας κανω ακομη μια ερωτηση!

ο μικρος εχει κανα δυο μερες που με μπερδευει με τα γευματα δηλαδη τρωει π.χ. στης 8 και μετα μεσα στο τριωρο θηλαζει 5λεπτα και μετα στης 11 που κανονικα εχουν περασει 3 ωρες δεν θηλαζει κανονικα 20-30 λεπτα αλλα μονο 5 λεπτα και κοιματε ειναι χορτατος απο τα ενδοιαμεσα γι'αυτο το κανει αυτο;κι εγω ποια ωρα θα θεωρησω οτι εφαγε;

αχ μπερδεμα ειναι!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

τωρα που βρηκα χρονο να σας κανω ακομη μια ερωτηση!

ο μικρος εχει κανα δυο μερες που με μπερδευει με τα γευματα δηλαδη τρωει π.χ. στης 8 και μετα μεσα στο τριωρο θηλαζει 5λεπτα και μετα στης 11 που κανονικα εχουν περασει 3 ωρες δεν θηλαζει κανονικα 20-30 λεπτα αλλα μονο 5 λεπτα και κοιματε ειναι χορτατος απο τα ενδοιαμεσα γι'αυτο το κανει αυτο;κι εγω ποια ωρα θα θεωρησω οτι εφαγε;

αχ μπερδεμα ειναι!

 

Καλύτερα να μην κοιτάς ρολόγια. Το 3ωρο δεν ισχύει όταν το παιζεί θηλάζει. Απλά δίνε του στήθος όποτε ζητάει (ακόμη και αν δεν ζητάει) και εφόσον έχει αρκετές βρεγμένες πάνες και κενώσει, αναπτύσσεται και δεν πεινάει.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Απλώς για να έχετε πιο πλήρη εικόνα, την ημέρα θηλάζει πιο αραιά μόνο αν είμαστε εκτός σπιτιού και κοιμάται. Κανονικά θηλάζει καθε 2 ώρες την ημέρα. Επίσης ο θηλασμός διαρκεί πολύ λίγο, μάξιμουμ 10 λεπτά, μετά ότι και να κάνω ή κοιμάται ή φτύνει το στήθος και κλαίει. Κάποιες φορές που βγάζω γάλα με το θήλαστρο και της το δίνω, τρώει 60ml, δεν είναι λίγο;

 

Η παιδίατρος λέει όλα καλά αφού παίρνει βάρος, απλά εγώ αναρωτιέμαι αν αυτό το καλά μπορεί να γίνει λίγο καλύτερα και για τις δύο μας ώστε να καταφέρω να την θηλάσω αποκλειστικά τουλάχιστον 4,5 μήνες, μέχρι να πάω δουλεια. Μετά θα προσπαθήσω με αντλήσεις αλλά ο βασικός μου στόχος είναι αυτός.

 

Αν ανταποκρίνεσαι στις ανάγκες του μωρού σου θα καταφέρεις να το θηλάσεις όσο καιρός θέλει αυτό και εσύ.

Ο μικρός μου μέχρι 6 μηνών θήλαζε ανά 1-1,5 ώρα, άλλα θηλάζουν ανά 2 άλλα ανά 3. Δεν υπάρχει πρόγραμμα νομίζω. Όσο πιο σύντομα το καταλάβεις τόσο πιο πολύ θα απολαύσεις τον θηλασμό.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην Πάτρα, λειτουργούσε Κέντρο Πληροφόρησης Θηλασμού. Επικοινώνησε με την Chryssa Forlanou 2610 240622, μήπως μπορεί να σε κατευθύνει (και ίσως σου συστήσει και κάποιον σχετικό γιατρό).

 

ευχαριστώ πολύ καλή μου,

να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

σας ευχαριστω για τις απαντησεις!

 

 

amaretto μου καθε γευμα το δινω απο το ενα στηθος δεν αλλαζω κι αν μεσα στο τριωρο ξαναζητησει του δινω απο το ιδιο στηθος δηλαδη αλλαζω στηθος καθε τριωρο κανω καλα;επρεπε δηλαδη να μην ειναι νερουλα τα κακα του;

γευματα κανουμε περιπου 10 με 12.

και οι μετρησεις μας εως τωρα ειναι

8/4 3450 γεννηθηκε

11/4 3400 βγηκαμε απο την κλινικη

29/4 4150 παιδιατρο

 

Είπαμε, είναι φυσιολογικό! μην ανησυχείς χωρίς να χρειάζεται.

Σε λίγες μέρες/βδομάδες, μάλλον θα αλλάξει αρκετά η εικόνα και το πρόγραμμα των κενώσεων. Εφόσον το μωρό δεν έχει κάποιο πρόβλημα, δεν χρειάζεται να αλλάξεις αυτό που σε βολεύει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...