Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για την ενδομητρίωση ;


zeta

Recommended Posts

Μία ξαδερφούλα μου ταλαιπωριότανε χρόνια από ενδομητρίωση. Όταν επισκέφθηκε τον Καπετανάκη αποφασισμένη να κάνει εξωσωματική, εκείνος αρνήθηκε να προχωρήσουν σε τέτοια διαδικασία επιμένοντας ότι θεραπεύεται. Ακολούθησε φαρμακευτική αγωγή και σήμερα έχει 2 πανέμορφα αγγελούδια. Θέλει υπομονή και επιμονή. Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που λες είναι πάρα πολυ θετικό για όλες τις κοπέλες που έχουν ενδομητρίωση και θέλουν να γίνουν μανούλες. Κι εγώ ξέρω συγκεκριμένα την περίπτωση μιας πάρα πολύ γνωστής κοπέλας σε τηλεόραση και ραδιόφωνο (δε λέω το όνομά της ανοιχτά γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται, αν και μόνη της έχει αναφέρει πολλές φορές την περίπτωσή της), που είχε ενδομητρίωση, έκανε λαπαροσκόπηση και τη γνωστή θεραπεία και σήμερα είναι έγκυος στο τρίτο της παιδάκι :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Moments, μη φοβάσαι την επέμβαση (σού το είχα πει και ιδιαιτέρως νομίζω). Σκέψου ότι έχοντας την ενδομητρίωση έχεις μία ασθένεια η οποία δημιουργεί εχθρικό περιβάλλον στη μήτρα και εμποδίζει τη σύλληψη. Για να καταφέρεις λοιπόν να μείνεις έγκυος (με οποιονδήποτε τρόπο) πρέπει να πρώτα απ' όλα να είσαι υγιής, πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να καθαριστούν οι εστίες της ενδομητρίωσης. Όσο το αφήνεις, είναι χειρότερα, γιατί η ενδομητρίωση κάθε μήνα "θρέφεται" από το αίμα της περιόδου. Κι εγώ φοβόμουν και φοβάμαι ακόμη την ολική αναισθησία, όμως το έκανα γιατί το θεώρησα μονόδρομο και κράτησε και 4,5 ώρες. Και τα αποτελέσματα τα έχω αναφέρει στην εμπειρία μου. Δύο εγκυμοσύνες με φυσιολογική σύλληψη μέσα σε 2 χρόνια. Να, την άλλη εβδομάδα η μπέμπα γίνεται 3 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Με συγκινήσατε όλες σας με τις απαντήσεις σας και πήρα κουράγιο...Πραγματικά τώρα νιώθω πιο σίγουρη γι αυτό που θα κάνω σε 3 βδομάδες...Σας ευχαριστώ όλες...Tarshou μου είσαι συνεχώς παρόν και αυτό είναι ωραίο!!! Η σαμπάνια θα πάει σε καλά χέρια:D Babylove δεν έτυχε να ξανμιλήσουμε αλλά αυτό που έγραψες μου έδωσε θάρρος και νιώθω περισσότερη σιγουριά τώρα για το γιατρό μου και τον τρόπο που σκέφτεται για αντιμετώπιση του όλου θέματος. Natassap μου εμείς τα ξαναείπαμε...σε αε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Να σου ζήσει η μπέμπα!:D

Αχ ρε κορίτσια μακάρι να πιάνουν οι ευχές σας και μακάρι να συνεχίσω κι εγώ τη θετική πορεία που είχαν και οι άλλες περιπτώσεις που είχαν ενδομητρίωση!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Μομεντάκι αυτά που ανέφεραν οι κοπέλες πιο πάνω περί ενδομητρίωσης είχα διαβάσει κι εγώ και μάλιστα σ' ένα topic σ' αυτό το site που είχε το άρθρο ενός γιατρού.Να σου πω την αλήθεια, χωρίς να ξέρω αν έχω ενδομητρίωση, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα φτάσουν έτσι τα πράγματα που θα την κάνω την επεμβασούλα μου. Είναι πολύς ο καιρός που προσπαθούμε μάταια. Την Παρασκευή θα πάω να μου πάρουν αίμα για να μου πουν πότε ξεκινάω την παραγωγή ωαρίων. Δεν είμαι πολύ αισιόδοξη αλλά ακόμη και η εξωσωματική μπορεί να μου δώσει κάποιες απαντήσεις ακόμη κι αν αποτύχει. Ο γιατρός σου ξέρει σίγουρα πάρα πολλά περισσότερα από εμάς και καλά κάνεις και τον εμπιστεύεσαι. Όταν προβείς θέλω όλες τις λεπτομέρειες. Φιλιά και καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μομεντάκι αυτά που ανέφεραν οι κοπέλες πιο πάνω περί ενδομητρίωσης είχα διαβάσει κι εγώ και μάλιστα σ' ένα topic σ' αυτό το site που είχε το άρθρο ενός γιατρού.Να σου πω την αλήθεια, χωρίς να ξέρω αν έχω ενδομητρίωση, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα φτάσουν έτσι τα πράγματα που θα την κάνω την επεμβασούλα μου. Είναι πολύς ο καιρός που προσπαθούμε μάταια. Την Παρασκευή θα πάω να μου πάρουν αίμα για να μου πουν πότε ξεκινάω την παραγωγή ωαρίων. Δεν είμαι πολύ αισιόδοξη αλλά ακόμη και η εξωσωματική μπορεί να μου δώσει κάποιες απαντήσεις ακόμη κι αν αποτύχει. Ο γιατρός σου ξέρει σίγουρα πάρα πολλά περισσότερα από εμάς και καλά κάνεις και τον εμπιστεύεσαι. Όταν προβείς θέλω όλες τις λεπτομέρειες. Φιλιά και καλή επιτυχία

 

Isidora μου σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά...Έχεις δίκιο σε ό,τι αφορά την εξωσωματική...Και ο δικός μου ο γιατρός όταν συζητούσαμε το ενδεχόμενο για εξωσωματική μου είχε πει πως το καλό με αυτήν είναί ότι στην πορεία της, είναι έτσι η φύση της διαδικασίας, που σε βοηθά να ξέρεις καλύτερα αν λειτουργούν όλα εντάξει, τα ωάρια, τα σπερματοζωάρια, η δυνατότητα αναπαραγωγής, πώς λειτουργεί ο συγκεκριμένος γυναικείος οργανισμός κλπ...Οπότε απαντήσεις θα έχεις σίγουρα ακόμα κι αν αποτύχει, αν και σου εύχομαι να έχεις κάθε επιτυχία...

Θα σε ενημερώσω για τις εξελίξεις πάντως όπως θα ήθελα να μου πεις κι εσύ τα νεότερα σου μόλις έχεις...Για να δούμε τι θα βγει από όλα αυτά...Σήμερα έκανα αναλύσεις αίματος για πηκτικότητα κλπ, χρήσιμες για την επέμβαση...Θα τηλεφωνήσω στο γιατρό μου όταν έρθει η ακατανόμαστη και θα ορίσουμε ημερομηνία για την επέμβαση...

Σου εύχομαι καλή μου να τελειώσει σύντομα όλος αυτός ο αγώνας σου για μωράκι και όλα να πάνε καλά...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

moments σου εύχομαι καλή επιτυχία! Μην αγχώνεσαι με το χειρουργείο, θα δεις που όλα θα πάνε καλά. Και στο λέω εγώ που έχω χειρουργηθεί και ήταν και πολύωρα τα χειρουργεία. Συνήθως γίνονται για καλό. Πιστεύω το 2010 θα είναι η χρονιά μας!

event.png
Link to comment
Share on other sites

moments σου εύχομαι καλή επιτυχία! Μην αγχώνεσαι με το χειρουργείο, θα δεις που όλα θα πάνε καλά. Και στο λέω εγώ που έχω χειρουργηθεί και ήταν και πολύωρα τα χειρουργεία. Συνήθως γίνονται για καλό. Πιστεύω το 2010 θα είναι η χρονιά μας!

 

Μακάρι να είναι καλύ χρονιά για όλες μας!!!!:D

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τώρα σας βρήκα!!Και εγώ στο κλάμπ των ενδομητριώσεων!!!

Το κατάλαβα μια μέρα που είχα ένα έντονο κάψιμο στην αριστερή σάλπιγγα-ωοθήκη, και αυτόματα λέω στον εαυτό μου "λες να έσπασε κάτι?" Και όντως πάω στον γιατρό μου και βρίσκει μια 2,9εκ.

Ξαναπάω μετά απο 1 μήνα 4εκ. Μου έδωσε αντισυλλιπτικά για 4-6 μήνες,τελειώνω τον 1ο. Θα πάω ξανά σε λίγες ημέρες και αν δώ ότι έχει μεγαλώσει ή είναι στα ίδια εκατοστά θα του πώ να κάνω λαπαροσκόπηση.

Δεν θέλω να περιμένω να παίρνω χάπια για 6 μήνες.

Θέλω να μείνω έγκυος,και μου έχει κολλήσει τόσο πολύ που δεν έχω διάθεση καμία...

Βέβαια είναι και πολλά τα λεφτά εδώ που τα λέμε αλλά θα τα βρούμε:(

Εσείς που κάνατε λαπαροσκόπηση σας δωσαν και ενέσεις μετά???

Και εμένα θα μου δώσουν???

cYXLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ανθη καλωσορισες!!!εγω μετα την επεμβαση εκανα για ενα εξαμηνο ενεσεις, τις οποιες γενικα δεχτηκα καλα αν εξαιρεσεις τις εξαψεις-εξω χιονιζε υθμαμαι και εγω ηθελα να βγαλω το πετσι μου!!!και εγω ταλαιπωρηθηκα με την εν λογω κυρια, κυριως διοτι ολη την υποτιθεμενη μου δυσκολια στη συλληψη την απεδιδαμε-και οι γιατροι μεσα- σε αυτην....ξαναεμφανισα ενδομητριωση περιπου 3,6 εκ. ε με αυτην ακριβως εμεινα εγκυος-χωρις μισο χαπι- οταν πια με το σημερινο γιατρο μου διαγνωσε θρομβοφιλια....ασε τις αποβολες που ειχα!!!να σκεφτεσαι θετικα!!θα μεινεις εγκυος και θα πανε ολα καλα!!!επειδη ρωτας και το που....στο ΝΝΑ εκανα τη λαπαροσκοπηση..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!Είναι πολύ χαζό πράγμα και αγχωτικό επίσης!!

Να σε ρωτήσω μιας και ξέρεις...Σου έδωσε και εσένα αντισυλλιπτικά στην αρχή ή κατευθείαν λαπαροσκόπηση??

Πόνεσες καθόλου μετά την επέμβαση??Επέστρεψες γρήγορα στην δουλεία??Αν δούλευεις βέβαια...

Και γιατί κάνεις ενέσεις???Και που??

Συγνώμη αν σε ζαλίζω..:oops:

cYXLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ανθή καλως όρισες! Έκανα κι εγώ λαπαροσκόπηση πριν 1,5 μήνα και τώρα είμαι στην φάση των ενέσεων. Ξέρω ότι δεν τις δίνουν πάντα. Εξαρτάται από την περίπτωση και από τον γιατρό.

event.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια κι απο μενα,ειμαι εντελως μα εντελως καινουρια στο forum (δεν ξερω καν αν εστειλα σωστα το μηνυμα..),αν κ σας διαβαζω οοολες εδω κ πολυ καιρο..

εκανα κι εγω λαπαροσκοπικη επεμβαση για αφαιρεση κυστης ενδομιτριωσης που ειχα στην ωοθηκη..

τωρα ειμαι στην φαση των ενεσεων arvekap για καταστολη της περιοδου..1 Ιανουαριου (ετσι καλα μας μπηκε ο χρονος...) εκανα την τεταρτη κ τελευταια ενεση.τωρα θα περιμενω να ξαναδω την τρισκαταρατη οπως την λετε κ μετα αν θελει κι ο θεος να μην την ξαναδω ποτε (για 9 μηνες δηλαδη,οχι και ποτε-ποτε!!!)

βλεπω οτι λιγο πολυ ειμαστε στην ιδια κατασταση μεσα στο topic..θελω να σας βοηθησω λοιπον οσο μπορω,κ να βοηθηθω κι εγω απο εσας.οτι σχετικο με την επεμβαση,να με ρωτησετε..ο,τι σχετικο για μετα την επεμβαση..θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Kriskris! Κι εγώ στις 7/1 έκανα τη την 2η ένεση arvekap και μου μένει ακόμη μία. Μετά θα περιμένω να αδιαθετήσω και μετά ελπίζω να έχω σύντομα ευχάριστα νέα! Το ίδιο εύχομαι και σε εσάς! Τον Φεβρουάριο είναι να πάω στον γιατρό να με δει πρώτη φορά μετά το χειρουργείο. Για να δούμε...

event.png
Link to comment
Share on other sites

mkp σέυχαριστω..τι τραβαμε κ δεν το μαρτυραμε,ε?ελπιζω να εχει καλη καταληξη κ για τις δυο μας,γιατι αποτι διαβασα εδω οι γνωμες διιστανται!!αλλα κοριτσια εμειναν κατευθειαν μετα την θεραπεια εγκυες,κι αλλα προχωρησαν σε εξωσωματικη...αραγε αυτοι οι πρωτοι μηνες μετα την θεραπεια θα ειναι ετσι οπως τους περιμενουμε?θα μας φαει το αγχος λες?δεν ξερω...μα ειναι που σου λενε κι οι γιατροι οτι πρεπει κατευθειαν να μεινεις εγκυος γιατι υπαρχει πιθανοτητα επανεμφανισης της ενδομητριωσης...ειναι να μην μας φαει το αγχος λοιπον?το μαχαιρι στο λαιμο μας βαζουν...

να σε ρωτησω λιγο γιατι εμενα ο γιατρος μου..σε ποσο καιρο μετα την επεμβαση θα πας στον γιατρο σου?εμενα δεν μου ειπε καν ποτε πρεπει να παω να με δει..τοσο καλα...:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα επέμβαση τον Δεκέμβριο και θα παώ τον Φεβρουάριο. Βέβαια εγώ έκανα και πέρυσι επέμβαση για κύστες σε άλλο γιατρό, ο οποίος δεν κατάλαβε την ενδομητρίωση και δεν μου την καθάρισε...αν είναι δυνατόν!απλά τώρα η κύστη είχε γίνει 8εκ. και ο τωρινός γιατρός αναγκάστηκε να μου αφαιρέσει την αριστερή ωοθήκη γιατί είχε καταστραφεί. Ευτυχώς η δεξιά σώθηκε. Παρόλα αυτά ειμαι αισιόδοξη. Εσένα η περίπτωση σου?

event.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσακι ειχα μια κυσταρα να με το συμπαθειο,ολο μεγαλωνε,μου εδωσαν πρωτα αντισυλληπτικα,τζιφος,κ μετα μου το ξεφουρνισε ο γιατρος για την επεμβαση..αφου λοιπον αλλη επιλογη δεν ειχα,την εκανα..κ μολις ξυπνησα απο την ναρκωση,ερχεται να με δει κ μου αρχιζει ολο το στορυ περι ενδομητριωσης κ περι διακοπης περιοδου για 6 μηνες..παταω κατι κλαματα..δεν το περιμενα..νομιζα οτι μετα την επεμβαση θα ημουν μια χαρα κ ετοιμη για μωρακι..επαθα σοκ,με βρηκε εντελως απροετοιμαστη...

τωρα δεν εχω φυσικα περιοδο κ περιμενω να δω ποτε θα ερθει..εντωμεταξυ εχει κι ο καλος μου ενα χοντρο προβλημα με το σπερμα (κ δυο κυρσοκυλες,ετσι,για να μην ειναι παραπονεμενος..) και του συνεστησε ο γιατρος να μην τις εγχειρισει,γιατι..ξερω γω γιατι?ειναι λεει μικρες..τοσο καιρο που ετσι κι αλλιως ειμαι κι εγω σε θεραπεια,θα μπορουσε κι αυτος να κανει την επεμβαση να αναρρωνουμε μαζι..τελοσπαντων,καλυτερα..δεν θελω να περασει αυτα που περασα..το θεμα ειναι οτι το προβλημα της κινητικοτητας (χαμηλη...πολυ χαμηλη...) παραμενει..

τι μας ξημερωνει αραγε?μαλλον μας ξημερωνει μια ωραια εξωσωματικη...μακαρι να ερθουν αλλιως τα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

οσο για σενα mkp μου να συνεχιζεις να εισαι αισιοδοξη.αισιοδοξη κ χαμογελαστη..κι οτι ειναι να γινει θα γινει,ετσι δεν λενε?εσυ περασες πιο πολλα απο μενα,σε πεδεψαν κ οι γιατροι (ειναι να μη μπλεξεις μάυτην την φαρα..ελα που εχουμε ομως την αναγκη τους?) οποτε τωρα αξιζεις μια ευτυχη καταληξη στην περιπετεια σου..θα την εχεις!εχω feeling!!να ειμαστε σε επαφη,μιας κ εισαι η πρωτη διαδικτυακη φιλη μου!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήρθε η ακατανόμαστη σήμερα...ούτε αυτό το μήνα τα καταφέραμε!!!:( Μίλησα πριν λίγο με το γιατρό μου και προχωράμε την επόμενη βδομάδα για λαπαροσκόπηση...Πολύ το άγχος αλλά καιρός είναι, μετά από ενάμιση χρόνο προσπαθειών και δύο αποτυχημένες σπερματεγχύσεις να προχωρήσουμε...Και ο κύκλος μου χάλια τον τελευταίο καιρό...δύο μέρες καθυστέρηση τον προηγούμενο μήνα, μια βδομάδα νωρίτερα αυτη τη φορά... Για να δούμε...είναι ενδομητρίωση τελικά όπως φαίνεται από τα συμπτώματα; Ουφ!!! Η συνέχεια θα δείξει!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα, κοριτσάκι. Θα ξεκινήσεις και μια βδομάδα πιο νωρίς :D Σκέψου ότι είσαι ένα βήμα πιο κοντά. Βήμα-βήμα θα πάρουμε το Σούλι, θα έρθει το μπεμπούλι, να παίζουμε κρυφτούλι, κι αν ξαναδείς υπνούλη... να με φτύσεις :P:lol::lol::lol:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα, κοριτσάκι. Θα ξεκινήσεις και μια βδομάδα πιο νωρίς :D Σκέψου ότι είσαι ένα βήμα πιο κοντά. Βήμα-βήμα θα πάρουμε το Σούλι, θα έρθει το μπεμπούλι, να παίζουμε κρυφτούλι, κι αν ξαναδείς υπνούλη... να με φτύσεις :P:lol::lol::lol:

 

Tarshou μου γεια!!!! Με έκανες να γελάσω!!! Να'σαι καλά!!!!:) Πώς είσαι εσύ; Τα μπεμπάκια;Όσο για το ένα βήμα πιο κοντά...έχεις δίκιο. Δεν το σκέφτηκα έτσι!!!!:)

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαι κοριτσάκι, πίσω απ'τις μικρές. Στο τρέξιμο. Μήπως θέλεις να στις στείλω για λίγες μέρες να εκπαιδευτείς; Δε θα στις χρεώσω. Τσάμπα θα στις στείλω. :P

 

Εσύ πως είσαι; Κρατάς γερά; Χαμόγελα θέλω. Χαμόγελα κι αισιοδοξία, κι εγώ για χάρη σου μέχρι και ποιήτρια έγινα, η γυναίκα :D:D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαι κοριτσάκι, πίσω απ'τις μικρές. Στο τρέξιμο. Μήπως θέλεις να στις στείλω για λίγες μέρες να εκπαιδευτείς; Δε θα στις χρεώσω. Τσάμπα θα στις στείλω. :P

 

Εσύ πως είσαι; Κρατάς γερά; Χαμόγελα θέλω. Χαμόγελα κι αισιοδοξία, κι εγώ για χάρη σου μέχρι και ποιήτρια έγινα, η γυναίκα :D:D

 

Να μου τις στείλεις! Να μου τις στείλεις!!! Να δω τη γλύκα!!!!:P Εγώ προσπαθώ να μην είμαι αγχωμένη και βασικά αποφεύγω να το σκέφτομαι ώσπου να έρθει η μέρα...Για να καταλάβεις πόσο προσπαθώ να το αποφύγω χθες ζήτησα από το γιατρό μου να μην με κοιμήσει και να μου κάνει μόνο τοπική και δεν με πειράζει. Ο ίδιος μου απάντησε πως είναι γιατρός και όχι σφαγέας! Και πως σε κλινική θα πάω και όχι κρεοπωλείο!!!:o Το πάλεψα όμως ε! Το πάλεψα!!!! χεχεχε

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...