Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για την ενδομητρίωση ;


zeta

Recommended Posts

Απο τα 12 είχα 7 ημέρες περιοδο και κύκλο 32 ημερών.

Στα 26 μετα τις καλοκαιρινές διακοπές είχα κάθε ημέρα ενα μικρό πονο στην αριστερή ωοθήκη. Καθε ημέρα μεγαλωνε σε διαρκεια. Θεώρησα οτι κρυωσα στην παραλία.

Πήγα στο γιατρο του ΙΚΑ οπου μπήκα απο ντροπη χωρίς την μητέρα μου: διάγνωση αιμοροϊδες αλλα καλού κακού κανε και ενα υπέρηχο. Μου κανονίζουν κολονοσκώπηση. Μια ημέρα πριν, κανω το υπέρηχο: 8 εκατοστά κύστη αιματώδης. Ο ακτινολόγος με βαζει να επισκευτω αμεσως τον γυναικολόγο. Παίρνει το βιβλιάριο αλλάζει την γνωμάτευση και μου λεει να παρω αντισυληπτικα και να μην σκύβω (!!!!) και μου δίνει και την κάρτα του :evil: (ηθελε αμοιβη για να μου πει τι πρεπει να κάνω και εγω 26 χρονων ντουβαρι ντιπ δεν καταλαβα!!!!)

Οταν του λεω οτι αυριο εχω κολονοσκόπηση μου λεει οτι υπάρχει κινδυνος να σπασει η κύστη.

Δυο ημέρες αργότερα και ενω είμαι στον ηλεκτρικό νιώθω κομάρες και δυσφορία. Φοβισμένη τηλεφωνω στην αδερφή μου που σπυδάζει στο ΤΕΙ παραιατρικό κλάδο και μου προτείνει να παω αμεσως στο νοσοκομείο (σημειωση: ημουν κατακίτρινη και κανείς δεν ειπε τιποτε μονο κοιτούσαν με γουρλωμενα ματια, φαντάσου πως ήμουν!!!)

Καταβαίνω στον Περισσό 8 πμ σταματω ταξι του εξηγώ την κατασταση και με αφήνει λεοφόρο Ιωνίας με την δικαιολογία οτι αλλαζει βάρδια. Περνώ μονη μου την λεωφόρο και σταματα καλή του ώρα ενας ταξιτζης που σε 10 λεπτα με έφερε σπιτι μου. Πηγαίνω στο παλιο Τζάνειο. Η μητέρα μου βαζει τις φωνές (εγω ο μαλ@$%@ το παιζω δνις αξιοπρέπεια) και απαιτεί να με δουν και αν δεν εχω κατι να περιμένω. Αντιλαμβάνονται την κατασταση και μου λενε να περιμένω ασθενοφόρο μετά απο 4 ώρες για να με πανε στο γυναικολογικο (σε αλλο κτίριο). Με ευθύνη μου παίρνω ταξι. Παλι το ίδιο σκηνικο με την μητέρα μου. Η γιατρός με εξετάζει με το χερι οπου πετιεμαι στον αερα απο τον πονο. Βαζει τις φωνές λεει κατι ιατρικά ακαταλαβίστηκα και ξαφνικά βρισκονται γύρω μου 6 γιατροι να με γδύνουν δυο μαιες να με ξυρίζουν ενω ακομα φορώ τα ρούχα μου, μου ρίχνουν την πρασινη ποδια και ημιγυμνη με περνουν στο χειρουργείο. Ο πατέρας μου καλεί τον μικρό του γαμπρο γυναικολόγο καθηγητη πανεπιστημιου ο οποίος ευτυχώς επειδη το Τζανειο ειναι πανεπιστημιακό νοσοκομείο μπορεί να παρευρισκεται. Μου αφέρεσαν αριστερη σάλπιγγα και ωοθηκη με νυστέρι και μου ειπαν οτι χαρη μου εκαναν που μου εκανα τομή οριζόντια με λυπηθηκαν που ήμουν ελευθερη και 26. Η κύστη είχε σπασει και χρειάστηκε να πλυνουν μέχρι την καρδιά. Μετα ενέσεις που μου προκάλεσαν συμπτώματα εμηνοπαυσης (να καταβαίνω σε πανικό απο το λεωφορείο να μην μπορω να γελάσω απο την ενταση σε κωμωδία στο σινεμα).

Τελικά μετά απο 2 μηνές μου έφυγε η ντροπή και αρχισε να με παρακολουθεί ο θείος μου.

Δεν ήξερα τι είναι κύστη, τι θα πει φακελάκι, οτι στα δημοσια νοσοκομεία γινεσαι πειραματοζωο για τους εκπαιδευόμενους (ο θειος μου 1,5 χρόνο μετά μου εξηγησε οτι με χειρουργούσαν εκπαιδευόμενοι και του ελεγαν οτι εκεινος στο Ιασω με τοση τεχνολογία θα με βοηθούσε να γίνω μητέρα Επισης δεν επρεπε να μου τα αφαιρέσουν όλα θα μπορουσαν να μου αφήσουν καποια τμηματα και οτι κανονικά επρεπε να γίνει λαπαροσκοπικα ολη η επεμβαση)

Εμαθα επισης οτι υπάρχουν ενδομητριώσεις που μπορεί να φτάσυον εως και τους πνεύμονες με αιμοπτήσεις ακόμα και με αδυναμία λογω πόνου επαφής.

Στις 11 Γενάρη του 2006 εγινα μαμα χωρίς καμιά προσπάθεια (δλδ ενα βράδυ μια πολύ ευχαριστη προσπάθεια εκανα :oops:)

Συγνώμη που είναι μεγάλο το ποστ και πιστεψτε με εκοψα μπολικες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κι από εμένα. Εγώ είχα πάντα κανονικό κύκλο χωρίς ιδιαίτερους πόνους. Το 2006 μένω εγκυος φυσιολογικά και γεννάω ένα κοριτσάκι 4.300. Μετά από 1 χρόνο βάζω μπροστά για το δεύτερο και εκεί αρχίζει ο γολγοθάς μου. Σε κάποιο κύκλο νοιώθω πόνο στην αριστερή ωοθήκη. Πάω στο γυναικολόγο μου. Διάγνωση κύστη ενδομητρίωσης 3,5 κάνω και Ca125 βγαίνει ελαφρώς ανεβασμένη και 5/12/07 κάνω λαπαρασκόπηση. ΜΕτά αρχίζω θεραπεία με Αvercap για 6 μήνες (φρίκη εξάψεις, νεύρα, ξηρότητα) Οταν τελείωσα τη θεραπεία πηγαίνω με εξετάζει όλα καλά και μετά από 2 μήνες μένω εγκυος σε δίδυμα. Η κύηση όμως παλλινδομεί και κάνω απόξεση. Μετά τίποτα. Μετά τις ενέσεις αφού αδιαθέτησα για πρώτη φορά μετά δεν μου ερχόταν περίοδος. Μόνο με χάπια Primolut (προγεστερόνη) ερχόταν. Κάθε μήνα έπαιρνα το γιατρό πάρε κι αυτό το μήνα και βλέπουμε. Το καλοκαίρι που μας πέρασε με εβαλε για τρεις μήνες σε θεραπεία με Ciclacur όλα καλά όσο έκανα τη θεραπεία αλλά μετά πάλι τίποτα. Του έλεγα να κάνω εξετάσεις θα δούμε μου απαντούσε. Τελικά αποφάσισα πριν 20 ημέρες και πήγα σε άλλο γιατρό. Εχω σημάδια προεμμηνόπαυσης κάναμε εξετάσεις και περιμένω απαντήσεις (από Λονδίνο) να δούμε αν μπορεί να γίνει κάτι με εξωσωματική. Δεν μπορεί να εξηγήσει κι αυτός τι ακριβώς συμβαίνει. Οταν πάρει τις απαντήσεις μάλλον θα ξέρουμε. Η εικόνα μου υπερηχογραφικά μου είπε είναι εικόνα εμμηνόπαυσης. Είμαι 33 ετών !!!!!!!! Ελεος. Θα μου πείτε γιατί δεν πήγα νωρίτερα σε άλλο γιατρό. Τον είχα αυτό 15 χρόνια τώρα με είχε βγάλει από δύσκολες καταστάσεις και είχα εμπιστοσύνη ότι δεν με εκμεταλλεύεται. Θεωρώ όμως ότι δεν πήρε πολύ σοβαρά την περίπτωση μου. Εχει καμμία παρόμοια ιστορία να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες...Πολύ χάρηκα που βρήκα αυτό το θέμα στο φόρουμ γιατί σε 1-2 μήνες πρόκειται να κάνω λαπαροσκόπηση για αφαίρεση ενδομητρίωσης και είμαι πολύ αγχωμένη.

Αν ξέρετε βοηθείστε με λίγο:

1. Πώς ξέρουμε σίγουρα πως είναι ενδομητρίωση μόνο από τον υπερήχο; Έκανα και την εξέταση για τον καρκινικό δείκτη και ήταν πολύ χαμηλή.

2. Έκανα δύο σπερματεγχύσεις αλλά δυστυχώς τίποτα!:( Ο γιατρός μου λέει πως είνάι κρίμα να φορτώνω τον οργανισμό μου με άλλα φάρμακα (και οι δύο σπερματέ ήταν με φάρμακα) και πως πρέπει να προχωρήσω σε λαπαροσκόπηση γιατί ίσως η ενδομητρίωση να έχει πολλές εστίες που αποτρέπουν τυχόν εγκυμοσύνη. Ισχύει αυτό;

3. Φοβάμαι την ολική αναισθησία. Έχω και βεβαρυμένο ιστορικό με πολλές αλλεργίες σε φάρμακα κλπ και αγχώνομαι.

Αχ!!! Περιμένω τη γνώμη σας!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, νομίζω, ότι η ενδομητρίωση δε φαίνεται με έναν απλό υπέρηχο. Ίσως ένας συνδυασμός κλινικών συμπτωμάτων και μια εικόνα από τον υπέρηχο να βοηθήσουν το γιατρό να "υποπτευθεί" ενδομητρίωση, αλλά απ'όσο γνωρίζω, ο μόνος τρόπος για να ξέρουμε απόλυτα την ύπαρξη ενδομητρίωσης είναι χειρουργικά (είτε κανονικά είτε με λαπαροσκόπηση). Όπως επίσης ότι δεν είναι όλοι οι τύποι ενδομητρίωσης χειρουργήσιμοι και αφαιρέσιμοι (μακάρι να ήταν, θα είχαμε γλυτώσει και από τη διαδικασία της τεχνητής εμμηνόπαυσης :roll:).

 

Για τη σπερματέγχυση, δεν μπορώ να πω με σιγουριά, μιας και εμείς πήγαμε κατ'ευθείαν σε εξωσωματικές λόγω πολλών δικών μου προβλημάτων, αλλά για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, εγώ προσωπικά δεν ξέρω καμία κοπέλα που να έχει μείνει έγκυος με σπερματέγχυση (πάλι λέω, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, δε σημαίνει ότι δε γίνεται). Τους γιατρούς μου όμως που έχω ρωτήσει απλά για να γνωρίζω τι γίνεται, μου είπαν πως σε γενικότερα πλαίσια δίνουν λίγες πιθανότητες εγκυμοσύνης με σπερματέγχυση και πρέπει το πρόβλημα του άντρα να είναι πάρα πολύ μικρό.

 

Όσο για την αναισθησία, θα έλεγα ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το συζητήσεις με το γιατρό που θα σε εγχειρήσει και με τον αναισθησιολόγο που θα σε αναλάβει. Βασικά, ο δεύτερος είναι εκείνος που πρέπει να γνωρίζει για το ιστορικό σου σε ό,τι αφορά πιθανές αλλεργίες. Μην αγχώνεσαι, όμως. Είναι πολύ εξελιγμένα τα φάρμακά τους, και ειδικά αν γνωρίζουν ότι πρόκειται για άτομο που παρουσιάζει αλλεργίες, έχουν τρόπο είτε να τις προλαμβάνουν, είτε να τις αντιμετωπίζουν αμέσως μόλις παρουσιαστούν οπότε και δε δημιουργείται πρόβλημα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα. Εγώ είχα πάντα κανονικό κύκλο χωρίς ιδιαίτερους πόνους. Το 2006 μένω εγκυος φυσιολογικά και γεννάω ένα κοριτσάκι 4.300. Μετά από 1 χρόνο βάζω μπροστά για το δεύτερο και εκεί αρχίζει ο γολγοθάς μου. Σε κάποιο κύκλο νοιώθω πόνο στην αριστερή ωοθήκη. Πάω στο γυναικολόγο μου. Διάγνωση κύστη ενδομητρίωσης 3,5 κάνω και Ca125 βγαίνει ελαφρώς ανεβασμένη και 5/12/07 κάνω λαπαρασκόπηση. ΜΕτά αρχίζω θεραπεία με Αvercap για 6 μήνες (φρίκη εξάψεις, νεύρα, ξηρότητα) Οταν τελείωσα τη θεραπεία πηγαίνω με εξετάζει όλα καλά και μετά από 2 μήνες μένω εγκυος σε δίδυμα. Η κύηση όμως παλλινδομεί και κάνω απόξεση. Μετά τίποτα. Μετά τις ενέσεις αφού αδιαθέτησα για πρώτη φορά μετά δεν μου ερχόταν περίοδος. Μόνο με χάπια Primolut (προγεστερόνη) ερχόταν. Κάθε μήνα έπαιρνα το γιατρό πάρε κι αυτό το μήνα και βλέπουμε. Το καλοκαίρι που μας πέρασε με εβαλε για τρεις μήνες σε θεραπεία με Ciclacur όλα καλά όσο έκανα τη θεραπεία αλλά μετά πάλι τίποτα. Του έλεγα να κάνω εξετάσεις θα δούμε μου απαντούσε. Τελικά αποφάσισα πριν 20 ημέρες και πήγα σε άλλο γιατρό. Εχω σημάδια προεμμηνόπαυσης κάναμε εξετάσεις και περιμένω απαντήσεις (από Λονδίνο) να δούμε αν μπορεί να γίνει κάτι με εξωσωματική. Δεν μπορεί να εξηγήσει κι αυτός τι ακριβώς συμβαίνει. Οταν πάρει τις απαντήσεις μάλλον θα ξέρουμε. Η εικόνα μου υπερηχογραφικά μου είπε είναι εικόνα εμμηνόπαυσης. Είμαι 33 ετών !!!!!!!! Ελεος. Θα μου πείτε γιατί δεν πήγα νωρίτερα σε άλλο γιατρό. Τον είχα αυτό 15 χρόνια τώρα με είχε βγάλει από δύσκολες καταστάσεις και είχα εμπιστοσύνη ότι δεν με εκμεταλλεύεται. Θεωρώ όμως ότι δεν πήρε πολύ σοβαρά την περίπτωση μου. Εχει καμμία παρόμοια ιστορία να με βοηθήσει?

Γεια σου Μάτα! Χάρηκα πολύ που σε είδα online. Είσαι καλά; Αν θες στείλε μου πμ να μου πεις τα νέα σου. Σε σκεφτόμουν πολύ έντονα αυτές τις μέρες. Φιλιά κι εύχομαι κάθε καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά, νομίζω, ότι η ενδομητρίωση δε φαίνεται με έναν απλό υπέρηχο. Ίσως ένας συνδυασμός κλινικών συμπτωμάτων και μια εικόνα από τον υπέρηχο να βοηθήσουν το γιατρό να "υποπτευθεί" ενδομητρίωση, αλλά απ'όσο γνωρίζω, ο μόνος τρόπος για να ξέρουμε απόλυτα την ύπαρξη ενδομητρίωσης είναι χειρουργικά (είτε κανονικά είτε με λαπαροσκόπηση). Όπως επίσης ότι δεν είναι όλοι οι τύποι ενδομητρίωσης χειρουργήσιμοι και αφαιρέσιμοι (μακάρι να ήταν, θα είχαμε γλυτώσει και από τη διαδικασία της τεχνητής εμμηνόπαυσης :roll:).

 

Για τη σπερματέγχυση, δεν μπορώ να πω με σιγουριά, μιας και εμείς πήγαμε κατ'ευθείαν σε εξωσωματικές λόγω πολλών δικών μου προβλημάτων, αλλά για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, εγώ προσωπικά δεν ξέρω καμία κοπέλα που να έχει μείνει έγκυος με σπερματέγχυση (πάλι λέω, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, δε σημαίνει ότι δε γίνεται). Τους γιατρούς μου όμως που έχω ρωτήσει απλά για να γνωρίζω τι γίνεται, μου είπαν πως σε γενικότερα πλαίσια δίνουν λίγες πιθανότητες εγκυμοσύνης με σπερματέγχυση και πρέπει το πρόβλημα του άντρα να είναι πάρα πολύ μικρό.

 

Όσο για την αναισθησία, θα έλεγα ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το συζητήσεις με το γιατρό που θα σε εγχειρήσει και με τον αναισθησιολόγο που θα σε αναλάβει. Βασικά, ο δεύτερος είναι εκείνος που πρέπει να γνωρίζει για το ιστορικό σου σε ό,τι αφορά πιθανές αλλεργίες. Μην αγχώνεσαι, όμως. Είναι πολύ εξελιγμένα τα φάρμακά τους, και ειδικά αν γνωρίζουν ότι πρόκειται για άτομο που παρουσιάζει αλλεργίες, έχουν τρόπο είτε να τις προλαμβάνουν, είτε να τις αντιμετωπίζουν αμέσως μόλις παρουσιαστούν οπότε και δε δημιουργείται πρόβλημα.

 

Eυχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ειλικρινά!!! Έκλεισα ραντεβού με το γιατρό την ερχόμενη Τετάρτη και νομίζω είναι ώρα να τον ρωτήσω για όλα τα πιο πάνω...Ειδικά για το πώς είναι βέβαιος για την ύπαρξη ενδομητρίωσης...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα, εγω αυτό που έχω να σας προτείνω είναι γενικά να πηγαίνετε σε παραπάνω από ένα γιατρό όταν υπάρχει πρόβλημα, όσα χρόνια και να πήγαίνετε στον γιατρό σας πάντα πρέπει να πέρνουμε και 3η και 4η γνώμη. Προσωπικά έχω μια δυσκολία να τους εμπιστευτώ. Όταν είχα κάνει εγω λαπαροσκόπηση είχε στοιχίσει όλα μαζί 5.500 ευρω στο ΙΑΣΩ (είχα βέβαια ασφαλεια). Οπότε elpidaz, σου προτείνω να κοιτάξεις μήπως κάνεις καμμία ιδιωτική ασφάλεια. Νομίζω συμφέρει γενικά.

Καλό απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια γεια σας. Κύστες με ταλαιπωρούν από τα 19 μου, απλές κυρίως και άπό τα 24 και ενδομητρίωσης στις ωοθήκες. Κάποτε που ειχα 3 κύστες με τη μεγαλύτερη ενδομητρίωσης γύρω στα 4,5εκ, έκανα θεραπεία με αντισυλληπτικά και πέρασε. Λίγο πριν μεινω εγκυος ανακάλυψα μια 2,5εκ. και κατά την καισαρική ο γιατρος μου την αφαίρεσε νεκρωμένη πλεον. Τώρα 15 μηνες μετά τη γέννα, μια άλλη κύστη ενδομητρίωσης στην άλλη ωοθηκη 1,5εκ. Έχω τις εξής ερωτήσεις:

1. Θέλω άλλο παιδάκι αλλά οχι τόσο σύντομα, σε κάνα χρονο που λέω να ξεκινήσω προσπάθειες λέτε να υπάρχει προβλημα? Είμαι 30.

2. Αν η κύστη μεγαλώσει πολύ τί γίνεται ξέρετε? Σπάει με όλα τα επακόλουθα που είπε μια κοπέλα πιο πρίν? Πρεπει οποσδήπωτε να αφαιρείται? Και αυτό θα γίνεται συνέχεια μέχρι την εμμηνόπαυση? Γιατί η εγκυμοσύνη τις νεκρώνει αλλά ποσα παιδιά να κανεις?

3. Άλλα προβλήματα που μπορει να φέρει? Εγώ δεν έχω ιδιαίτερους πονους και έχω σταθερή σχετικά περίοδο.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου μαμα του Κωνσταντινούλη!

1.Προσωπικα δεν νομιζω να υπάρχει πρόβλημα καθώς είσαι νεα και έχεις κάνει και μια γέννα ήδη. Βέβαια ο γιατρός θα στα απαντήσει αυτα πιο σωστα.

2.Μπορεί και με αντισυλλιπτικά να τις ελέγχεις, και πάλι ο γιατρος θα στα πει...επισης λένε οτι βοηθάει και η ομοιοπαθητική. Οι γιατροί λένε ότι η εγκυμοσύνη τις καταστέλει αλλά δεν τις θεραπεύει, δυστυχως....

3.Δεν γνωρίζω αλλά προβλήματα...

Στην πρώτη σου εγκυμοσύνη, δυσκολεύτικες να συλλάβεις λόγω τον κύστεων ή καμμία σχέση;

Link to comment
Share on other sites

Empa ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όχι στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν μπορώ να πω ότι δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα. 4 μήνες κάναμε ελεύθερα αλλά όχι προγραμματισμένα. Οπότε όταν σε κάποιο υπερηχο μου ειπε ο γιατρος πότε είχα ωορηξία, ήρθαμε σε επαφή και έγινε ο Κωνσταντίνος. Για τα αντισυλληπτικά, παλιοτερα που ειχα ρωτήσει το γιατρο, μου ειχε πει ότι γενικά δεν απορροφούνται οι κυστες ενδομητρίωσης με χάπια, και ότι ήμουν τυχερή που έγινε αυτο στο παρελθόν. Απλά ανησυχώ μήπως καθυστερήσω την απόφαση για παιδί και τελικά μου βγει ξυνο!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρετε!!!:)

Μπήκα κι εγώ να πω τα νέα μου...Χθες αργά το απόγευμα πήγα στο γιατρό μου. Τελικά θα προχωρήσω σε λαπαροσκόπηση μέσα στο Γενάρη (γιατί τότε μπορώ να πάρω άδεια από τη δουλειά) για αφαίρεση της ενδομητρίωσης...Ουφ! Πολύ με αγχώνει η ολική αναισθησία γιατί δεν ξαναέκανα οποιαδήποτε επέμβαση...Τι να κάνω όμως; Όπως λέει και ο γιατρός μου πρέπει να αρχίσουμε να επιλύουμε ένα ένα πρόβλημα. Εγώ με ενδομητρίωση, ο άντρας μου με χαμηλή περιεκτικότητα και κινητικότητα σπέρματος...μωράκι δεν μας έρχεται...Δύσκολα τα πράγματα...Ε και μετά τις δύο αποτυχημένες σπερματεγχύσεις...Ουφ! Αγχώθηκα...Άστε που μετά απ 'ότι μου είπε, όταν τελειώσει και η διακοπή της περιόδου για λίγους μήνες (θα δει ανάλογα με την έκταση της ενδομητρίωσης) θα μας αφήσει να προσπαθήσουμε για εγκυμοσύνη αλλά όχι για πολύ γιατί αν δεν τα καταφέρουμε μόνοι μας θα πρέπει να προχωρήσουμε σε εξωσωματική πριν ξαναεμφανιστεί η ενδομητρίωση...Άλλο πάλι και τούτο! Ξαναεμφανίζεται...

Και λέω εγώ τώρα με τα φάρμακα που έκανα τις σπερματεγχύσεις είχα νεύρα και γενικά ήμουν χάλια...τώρα και με τη διακοπή της περιόδου πώς θα είμαι; Ουφ! Αγχώθηκα και τα έγραψα όλα μαζί!!!

Πέστε μου κάτι αν ξέρετε οτιδήποτε επι του θέματος...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!!!:)

Μπήκα κι εγώ να πω τα νέα μου...Χθες αργά το απόγευμα πήγα στο γιατρό μου. Τελικά θα προχωρήσω σε λαπαροσκόπηση μέσα στο Γενάρη (γιατί τότε μπορώ να πάρω άδεια από τη δουλειά) για αφαίρεση της ενδομητρίωσης...Ουφ! Πολύ με αγχώνει η ολική αναισθησία γιατί δεν ξαναέκανα οποιαδήποτε επέμβαση...Τι να κάνω όμως; Όπως λέει και ο γιατρός μου πρέπει να αρχίσουμε να επιλύουμε ένα ένα πρόβλημα. Εγώ με ενδομητρίωση, ο άντρας μου με χαμηλή περιεκτικότητα και κινητικότητα σπέρματος...μωράκι δεν μας έρχεται...Δύσκολα τα πράγματα...Ε και μετά τις δύο αποτυχημένες σπερματεγχύσεις...Ουφ! Αγχώθηκα...Άστε που μετά απ 'ότι μου είπε, όταν τελειώσει και η διακοπή της περιόδου για λίγους μήνες (θα δει ανάλογα με την έκταση της ενδομητρίωσης) θα μας αφήσει να προσπαθήσουμε για εγκυμοσύνη αλλά όχι για πολύ γιατί αν δεν τα καταφέρουμε μόνοι μας θα πρέπει να προχωρήσουμε σε εξωσωματική πριν ξαναεμφανιστεί η ενδομητρίωση...Άλλο πάλι και τούτο! Ξαναεμφανίζεται...

Και λέω εγώ τώρα με τα φάρμακα που έκανα τις σπερματεγχύσεις είχα νεύρα και γενικά ήμουν χάλια...τώρα και με τη διακοπή της περιόδου πώς θα είμαι; Ουφ! Αγχώθηκα και τα έγραψα όλα μαζί!!!

Πέστε μου κάτι αν ξέρετε οτιδήποτε επι του θέματος...

Καλή επιτυχία κοριτσάκι! Όλα θα πάνε καλά. Κι εγώ ήμουν υποψήφια για λαπαροσκόπηση, αλλά θα κάνω εξωσωματική. Κι εγώ φοβάμαι πολύ τις επεμβάσεις. Αυτά που μου είπε η γιατρός για την λαπαροσκόπηση είναι ότι το πιο μικρό διάστημα που σταματάνε την περίοδο είναι τρεις μήνες και το μεγαλύτερο, έξι (αλλά σε βαριές καταστάσεις). Εύχομαι να είναι μια ελαφριά μορφή ή ακόμη και να μην έχεις τίποτα. Ακόμη και να σου λέει τώρα ότι όλα τα σημάδια δείχνουν ενδομητρίωση, μόνο με την επέμβαση θα επιβεβαιωθούν τα λεγόμενα του.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία κοριτσάκι! Όλα θα πάνε καλά. Κι εγώ ήμουν υποψήφια για λαπαροσκόπηση, αλλά θα κάνω εξωσωματική. Κι εγώ φοβάμαι πολύ τις επεμβάσεις. Αυτά που μου είπε η γιατρός για την λαπαροσκόπηση είναι ότι το πιο μικρό διάστημα που σταματάνε την περίοδο είναι τρεις μήνες και το μεγαλύτερο, έξι (αλλά σε βαριές καταστάσεις). Εύχομαι να είναι μια ελαφριά μορφή ή ακόμη και να μην έχεις τίποτα. Ακόμη και να σου λέει τώρα ότι όλα τα σημάδια δείχνουν ενδομητρίωση, μόνο με την επέμβαση θα επιβεβαιωθούν τα λεγόμενα του.

 

Isidora μου ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έχεις δίκιο πως μόνο με την επέμβαση θα βεβαιωθούμε για την ύπαρξη της ενδομητρίωσης. Το ίδιο μου είπε και ο γιατρος, Για το θέμα της εξωσωματικής μου είπε πως είναι μια προσέγγιση και αυτή...να έκανα δηλαδή εξωσωματική και να αφήσουμε παρακάτω τη λαπαροσκόπηση. Εντούτοις αν υπάρχει όντως ενδομητρίωση τότε το πιο πιθανό θα ήταν άδικος κόπος...Μου είπε πως είναι μεγάλο και το συναισθηματικό τίμημα σε περίπτωση αποτυχίας οπότε κατεφύγαμε στις σπερματεγχύσεις.Δυστυχώς δεν ήμουν τυχερή...τι να κάνουμε...Πάμε παρακάτω...Εσύ ξεκίνησες τη διαδικασία για την εξωσωματική;

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα και καλή χρονια.

Ειχα ενδομητριωση όμως δεν το γνώριζα. Το ανακάλυψα επειδή εκανα κύστη στα 26 η οποία εσπασε με αποτελεσμα να μου αφαιρέσουν αριστερη σαλπιγκα και ωοθήκη. Εκανα εκ των υστέρων μια θεραπία και ολα μια χαρα.

Ειχα δυο εγκυμοσύνες (δυστυχως η πρωτη παλλίνδρομη) ενω η 2η είναι η γλυκουλίνα μου 4 ετων χωρίς βοήθεια.

Ολα θα πανε καλα. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα και καλή χρονια.

Ειχα ενδομητριωση όμως δεν το γνώριζα. Το ανακάλυψα επειδή εκανα κύστη στα 26 η οποία εσπασε με αποτελεσμα να μου αφαιρέσουν αριστερη σαλπιγκα και ωοθήκη. Εκανα εκ των υστέρων μια θεραπία και ολα μια χαρα.

Ειχα δυο εγκυμοσύνες (δυστυχως η πρωτη παλλίνδρομη) ενω η 2η είναι η γλυκουλίνα μου 4 ετων χωρίς βοήθεια.

Ολα θα πανε καλα. :wink:

 

Alan μου ενθαρρυντική η ιστορία σου...Ευχαριστώ γιατί έτσι με κάνεις να βλέπω πιο αισιόδοξα την όλη φάση...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Isidora μου ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έχεις δίκιο πως μόνο με την επέμβαση θα βεβαιωθούμε για την ύπαρξη της ενδομητρίωσης. Το ίδιο μου είπε και ο γιατρος, Για το θέμα της εξωσωματικής μου είπε πως είναι μια προσέγγιση και αυτή...να έκανα δηλαδή εξωσωματική και να αφήσουμε παρακάτω τη λαπαροσκόπηση. Εντούτοις αν υπάρχει όντως ενδομητρίωση τότε το πιο πιθανό θα ήταν άδικος κόπος...Μου είπε πως είναι μεγάλο και το συναισθηματικό τίμημα σε περίπτωση αποτυχίας οπότε κατεφύγαμε στις σπερματεγχύσεις.Δυστυχώς δεν ήμουν τυχερή...τι να κάνουμε...Πάμε παρακάτω...Εσύ ξεκίνησες τη διαδικασία για την εξωσωματική;

Ναι ξεκίνησα την αγωγή. Είμαι στη φάση της καταστολής τώρα. Με προβλημάτησες με αυτό που μου είπες ότι με ενδομητρίωση η εξωσωματική είναι άδικος κόπος. Γιατί είναι μέγάλη ψυχοφθορά η όλη διαδικασία. Τι να πω γλυκιά μου σε περίπου ένα μήνα θα δείξει. Αυτό πάντως το έχω ξαναδιαβάσει κάπου. Μάλλον δεν ήθελα να το θυμάμαι και τώρα που το διάβασα στην απάντηση σου το επανέφερε το "σκληρός". Πολύ φοβάμαι ότι θα κλαίμε πάλι. Εμένα μου είχε πει η γιατρός ότι μετά από 3 σπερματεγχύσεις κανονικά πρέπει να κάνω λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση αλλά επειδή το σπέρμα του άντρα μου δεν ήταν πάντα καλό (στο μέτριο θα έλεγα) μου έδωσε και την εναλλακτική της εξωσ. τώρα παίρνω ένα σκασμό ορμόνες και βλέπουμε! Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά γλυκιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξεκίνησα την αγωγή. Είμαι στη φάση της καταστολής τώρα. Με προβλημάτησες με αυτό που μου είπες ότι με ενδομητρίωση η εξωσωματική είναι άδικος κόπος. Γιατί είναι μέγάλη ψυχοφθορά η όλη διαδικασία. Τι να πω γλυκιά μου σε περίπου ένα μήνα θα δείξει. Αυτό πάντως το έχω ξαναδιαβάσει κάπου. Μάλλον δεν ήθελα να το θυμάμαι και τώρα που το διάβασα στην απάντηση σου το επανέφερε το "σκληρός". Πολύ φοβάμαι ότι θα κλαίμε πάλι. Εμένα μου είχε πει η γιατρός ότι μετά από 3 σπερματεγχύσεις κανονικά πρέπει να κάνω λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση αλλά επειδή το σπέρμα του άντρα μου δεν ήταν πάντα καλό (στο μέτριο θα έλεγα) μου έδωσε και την εναλλακτική της εξωσ. τώρα παίρνω ένα σκασμό ορμόνες και βλέπουμε! Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά γλυκιά μου.

 

Ιsidora μου είμαστε πάνω κάτω τα ίδια δηλαδή εμείς οι δυο...Και ο άντρας μου έχει μέτριο σπέρμα (στην καλύτερη των περιπτώσεων)...Ακολουθάς το δρόμο που ήθελα κι εγώ να ακολουθήσω, της εξωσωματικής, άσχετα αν επιλέξαμε τελικά τη λαπαροσκόπηση...Ανυπομονώ να δω τι θα βγει τόσο με τη δική σου όσο και με τη δική μου προσέγγιση. Σου εύχομαι το καλύτερο! Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά. Δεν ήθελα να σε ανησυχήσω ή να σε απογοητεύσω με αυτά που είπα. Εξάλλου άκουσα και περιπτώσεις ενδομητρίωσης που χωρίς τίποτα απ όλα αυτά, αλλά μόνο με το φυσιολογικό τρόπο, πέτυχαν το στόχο τους. Σου εύχομαι το καλύτερο καλή μου και όόόόόλα να πάνε καλά!!! Θα περιμένω νεότερα σου με ανυπομονησία...!!!!:)

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι; Έχω περάσει κι εγώ τη διαδικασία της λαπαροσκόπησης και διακοπής περιόδου και όλα αυτά τα "ωραία" μέχρι να φτάσουμε να κάνουμε εξωσωματική και κάποια στιγμή να τα καταφέρουμε. Κι εγώ ήμουν της ιδέας ότι με ενδομητρίωση δεν μπορείς να μείνεις έγκυος. Απ'ό,τι όμως μου εξήγησαν στην πορεία, ουσιαστικά είναι ακριβώς το αντίθετο. Με ενδομητρίωση, συνιστούν εξωσωματική για να μείνεις έγκυος. Κάνοντας εγώ τη λαπαροσκόπηση, δεν ήταν μορφή ενδομητρίωσης που αφαιρείται χειρουργικώς, γι'αυτό και κάναμε διακοπή περιόδου. Αφού ολοκληρώθηκε κι αυτή η θεραπεία, άρχισα να έχω πάλι τους πόνους της ενδομητρίωσης. Όταν φτάσαμε να συζητάμε πλέον για εξωσωματική, ρώτησα το γιατρό αν θα έπρεπε να ξαναμπω για λαπαροσκόπηση και ίσως να προσπαθούσαμε "καθαρισμό" της ενδομητρίωσης. Και μου είπε πως δεν χρειαζόταν γιατί με την εξωσωματική "υπερπηδάμε" το πρόβλημα της ενδομητρίωσης.

 

Ειλικρινά σας σκέφτομαι κάθε μέρα και σταυρώνω τα δάχτυλά μου να έρθουν γρήγορα τα ποθητά αποτελέσματα. Γιατί θα έρθουν, αρκεί να μην χρειαστεί να παιδευτείται πολύ. Πολλά φιλάκια.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ ταλαιπωρούμαι ανάλογα. Πριν 1 μήνα ξαναχειρουργήθηκα για αδενομύωση και ενδομητρίωση. Μου αφαιρέθηκε αριστερή σάλπιγγα και ωοθήκη λόγω κύστης 9cm. Η δεξιά καθαρίστηκε και σώθηκε. Τώρα είμαι στην φάση της θεραπείας με ενέσεις. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες το 2010!

event.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι; Έχω περάσει κι εγώ τη διαδικασία της λαπαροσκόπησης και διακοπής περιόδου και όλα αυτά τα "ωραία" μέχρι να φτάσουμε να κάνουμε εξωσωματική και κάποια στιγμή να τα καταφέρουμε. Κι εγώ ήμουν της ιδέας ότι με ενδομητρίωση δεν μπορείς να μείνεις έγκυος. Απ'ό,τι όμως μου εξήγησαν στην πορεία, ουσιαστικά είναι ακριβώς το αντίθετο. Με ενδομητρίωση, συνιστούν εξωσωματική για να μείνεις έγκυος. Κάνοντας εγώ τη λαπαροσκόπηση, δεν ήταν μορφή ενδομητρίωσης που αφαιρείται χειρουργικώς, γι'αυτό και κάναμε διακοπή περιόδου. Αφού ολοκληρώθηκε κι αυτή η θεραπεία, άρχισα να έχω πάλι τους πόνους της ενδομητρίωσης. Όταν φτάσαμε να συζητάμε πλέον για εξωσωματική, ρώτησα το γιατρό αν θα έπρεπε να ξαναμπω για λαπαροσκόπηση και ίσως να προσπαθούσαμε "καθαρισμό" της ενδομητρίωσης. Και μου είπε πως δεν χρειαζόταν γιατί με την εξωσωματική "υπερπηδάμε" το πρόβλημα της ενδομητρίωσης.

 

Ειλικρινά σας σκέφτομαι κάθε μέρα και σταυρώνω τα δάχτυλά μου να έρθουν γρήγορα τα ποθητά αποτελέσματα. Γιατί θα έρθουν, αρκεί να μην χρειαστεί να παιδευτείται πολύ. Πολλά φιλάκια.

 

Tarshou μου με ανακάλυψες κι εδώ βλέπω και χαίρομαι γι αυτό!:) Αυτό που είπε ο γιατρός σου ότι δεν χρειαζόταν ο "καθαρισμός" της ενδομητρίωσης και πως με την εξωσωματική "υπερπηδάμε" το πρόβλημα με έβαλε σε σκέψεις!:confused: Αν ισχύει αυτό γιατί τότε να κάνω λαπαροσκόπηση που δεν θέλω κιόλας (Συνέχίζω να θέλω να αποφύγω την εγχείρηση βλέπεις!:)). Ο γιατρός μου είχε πει πως με την ενδομητρίωση ίσως υπάρχουν εστίες διάσπαρτες και ίσως παράγουν (δεν θυμάμαι κι εγώ τι) που να μην επιτρέπουν την ολοκλήρωση της γονιμοποίησης...Δεν θυμάμαι καλά αλλά θεώρησα με αυτά που μου είπε πως είναι καλύτερα να ακολουθήσω την πορεία λαπαροσκόπηση και μετά εξωσωματική. Χμ...ίσως πρέπει να μιλήσω και με αλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη...

Εσύ τι μού γίνεσαι; Το μπεμπέ καλά?:)

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ ταλαιπωρούμαι ανάλογα. Πριν 1 μήνα ξαναχειρουργήθηκα για αδενομύωση και ενδομητρίωση. Μου αφαιρέθηκε αριστερή σάλπιγγα και ωοθήκη λόγω κύστης 9cm. Η δεξιά καθαρίστηκε και σώθηκε. Τώρα είμαι στην φάση της θεραπείας με ενέσεις. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες το 2010!

 

Mkp μου βλέπω περνάς κι εσύ παρόμοιες ταλαιπωρίες. Σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου φέτος να είναι η τυχερή σου χρονιά...Και γιατί να μην είναι άλλωστε;:) Πόσο καιρό θα διαρκέσει η θεραπεία με ενέσεις που ξεκίνησες;

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Tarshou μου με ανακάλυψες κι εδώ βλέπω και χαίρομαι γι αυτό!:) Αυτό που είπε ο γιατρός σου ότι δεν χρειαζόταν ο "καθαρισμός" της ενδομητρίωσης και πως με την εξωσωματική "υπερπηδάμε" το πρόβλημα με έβαλε σε σκέψεις!:confused: Αν ισχύει αυτό γιατί τότε να κάνω λαπαροσκόπηση που δεν θέλω κιόλας (Συνέχίζω να θέλω να αποφύγω την εγχείρηση βλέπεις!:)). Ο γιατρός μου είχε πει πως με την ενδομητρίωση ίσως υπάρχουν εστίες διάσπαρτες και ίσως παράγουν (δεν θυμάμαι κι εγώ τι) που να μην επιτρέπουν την ολοκλήρωση της γονιμοποίησης...Δεν θυμάμαι καλά αλλά θεώρησα με αυτά που μου είπε πως είναι καλύτερα να ακολουθήσω την πορεία λαπαροσκόπηση και μετά εξωσωματική. Χμ...ίσως πρέπει να μιλήσω και με αλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη...

Εσύ τι μού γίνεσαι; Το μπεμπέ καλά?:)

 

Ναι, καλά, σιγά που θα μου ξέφευγες!!! :lol::lol::lol:

 

Μια χαρά σωστά στα έχει πει ο γιατρός σου, και αυτή είναι η λογική και σωστή σειρά. Αν μπορείς με τη λαπαροσκόπηση ή/και τη θεραπεία που συνήθως δίνουν μετά (παύση περιόδου) να μείνεις έγκυος φυσιολογικά, γιατί να σε βάλει κατ'ευθείαν στη διαδικασία της εξωσωματικής που επιβαρύνει ένα ζευγάρι τόσο οικονομικά όσο και ψυχολογικά. Υπομονή, κοριτσάκι, είναι λίγο μακρύς ο δρόμος για την Ιθάκη, αλλά κοίτα τι σε περιμένει όταν φτάσεις εκεί ---> 0002031F.gif0002031E.gif

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι moments! Η θεραπεία είναι για τρεις μήνες και μετά θα δούμε με ποιον τρόπο θα συνεχίσουμε. ....πάντως, απ' ότι γνωρίζω απο τον γιατρό μου, αν το πρόβλημα είναι μεγάλο χρειάζεται οπωσδήποτε χειρουργείο για να καθαρίσει και μετά εξωσωματική ή οτιδήποτε άλλο.

event.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία, κοπέλα μου. Μέσα από την καρδιά μου, καλή επιτυχία. Το αξίζεις. Όλες οι κοπέλες εδώ το αξίζετε και είμαι απόλυτα σίγουρη ότι είναι θέμα χρόνου να έρθουν τα μικρούτσικα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...