Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για την ενδομητρίωση ;


zeta

Recommended Posts

ενδομητρίωση κι εγώ

αφαίρεσα λαπαροσκοπικά τις εστίες το 2000, ακολούθηκε αγωγή με daronda για ένα 6μηνο, μία αποτυχημένη εξωσωματική και δύο απανωτές εγκυμοσύνες που την αναχαίτησαν.

δεν θεραπεύεται πλήρως ποτέ, απλά οι εγκυμοσύνες την αναχαιτίζουν. παύει να υφίσταται με την εμμηνόπαυση, αλλά μέχρι τότε... ποιός την αντέχει!

και κάτι ακόμα: σε μία εκπομπή που είχε την προηγούμενη εβδομάδα στην ΕΤ3 για τον θυρεοειδή, έλεγε ένας ενδοκρινολόγος ότι κάποια πάθηση του θυρεοειδούς (δεν θυμάμαι ποιά... δυστυχώς...) είναι ΑΜΕΣΑ συνδεδεμένη με την ενδομητρίωση. Πριν καταφύγετε σε ορμονοθεραπείες κλπ, κοιτάξτε ΚΑΙ τον θυρεοειδή σας.

Καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν για μωράκι! Θα έρθει, να είστε σίγουρες!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια και εγω με την κυρια...υπουλη ποαναω ολη μου την ζωη και πιο συγκεκριμενα παιδευομαι 5 χρονια, αφαιρεσα κυστη λαπαροσκοπικα πριν τεσσερα χρονια, ομως μου ξαναεμφανιστηκε και ναι εμεινα εγκυος με ενδομητριωση!!!!!!!!!!βεβαια για λιγο καιρο επαιρνα και ενα ειδος κατασταλτικου για την ενδομητριωση, παρολο που η κυηση ηρθετεσσερις μηνες μετα διχως να εχω παρει κατι!!!! παντως απο αυτα που ειχα διαβασει-και σε ελληνικα και ξενα πανεπιστημια και κλινικες-αν η ενδομητριωση ειναι σε σημειο που δεν ενοχλει την ωορηξια, τοτε η συλληψη ειναι εφικτη!!!

καλη επιτυχια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Είμαι νέα στο φόρουμ. Κι εγώ έχω ενδομητρίωση, δυστυχώς σε προχωρημένο στάδιο (πονάω και στο έντερο). Ο γιατρός μου είπε πως θα χρειαστώ λαπαροσκόπηση, ίσως και ανοιχτό χειρουργείο και φοβάμαι πολύ...

Link to comment
Share on other sites

sofi79 πριν πεις ναι στο χειρουργείο πάρε και μία δεύτερη γνώμη. Κάποια στιγμή μου μίλησαν κι εμένα για ενδομητρίωση σε ιατρείο της επαρχίας και μάλιστα ότι έπρεπε να μπω άρον άρον χειρουργείο την γλίτωνα δεν την γλίτωνα. Ευτυχώς όμως έχω δικό μου άνθρωπο γιατρό που με ξέρει από τότε που γεννήθηκα και μου είπε να πάρω και δεύτερη και τρίτη και τέταρτη γνώμη και πως το άρον άρον ανοίγουμε ελαφρά την καρδία δεν του ακουγόταν καλό. Τελικά πήρα πολλές γνώμες, άλλες υποστήριζαν την αρχική (μόλις άκουγαν την διάγνωση του συναδέλφου) άλλοι πάλι που δεν τους είπα τίποτε εξαρχής και κάναν πάλι υπέρηχο δεν είδαν τίποτε.

Αυτό που με εξέπληξε ήταν ότι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΥΠΕΡΗΧΑ!

Από την μια μέρα στην άλλη ενδομητριωσική κύστη 5x5 εξαφανίστηκε και δεν νομίζω ότι έγινε κανένα θαύμα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέα στο φόρουμ. Κι εγώ έχω ενδομητρίωση, δυστυχώς σε προχωρημένο στάδιο (πονάω και στο έντερο). Ο γιατρός μου είπε πως θα χρειαστώ λαπαροσκόπηση, ίσως και ανοιχτό χειρουργείο και φοβάμαι πολύ...

Αν θες ρίξε μια ματιά στην ιστορία μου http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22777&page=11. Νομίζω πως θα τη βρεις πολύ αισιόδοξη και ίσως πάρεις λίγο θάρρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια....πριν ενα χρονο εκανα λαπαροσκοπηση γιατι ειχα κυστες και μαλιστα μου ειχαν δημιουργησει και φλεγμονη και ειχα πολλες μερες πυρετο, οταν με ανοιξε ο γιατρος ειδε οτι ειχα και προχωρημενη ενδομητριωση (ολα απο αυτο ηταν) με καθαρησε οσο μπορουσε αλλα επειδη ειναι πολυ υπουλη αρρωστια και τρεφεται με τις ορμονες της περιοδου επρεπε να μου κοψει την περιοδο για 3 μηνες ή να μεινω εγκυος για να ξεραθει και να εξαφανιστει τελειως , εγω βεβαια επελεξα το δευτερο αλλα δυστηχως ακομα δεν τα καταφεραμε....επισης να πω οτι ειχα και φριχτους πονους περιοδου λογο ενδομητριωσης σε σημειο να μην με πιανει κανενα παυσιπονο......πριν 2 μηνες περιπου εκανα μια εξεταση η οποια εδειξε οτι παλι εμφανιστηκαν συμφυσεις και ενδομητριωματακια, και απλα ο γιατρος μου ειπε οτι τα απαραγει ο οργανισμος μου και οτι πρεπει να ζησω με αυτο και οτι μονο με μια εγκυμοσυνη μπορει να φυγει....το καλο ειναι οτι δεν ποναω καθολου πλεον στην περιοδο (περα απο τις μικροενοχλησεις)....ευχομαι σε ολες τα καλυτερα...

ticker.php?pic=xv3yzugzjjgai786

 

 

καλυτερα να αναψεις ενα κερι παρα να καταριεσαι το σκοταδι

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ρίξε μια ματιά στην ιστορία μου http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22777&page=11. Νομίζω πως θα τη βρεις πολύ αισιόδοξη και ίσως πάρεις λίγο θάρρος.

 

 

Πολύ αισιόδοξη η ιστορία σου! :-D Να σου ζήσουν τα κοριτσάκια σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αισιόδοξη η ιστορία σου! :-D Να σου ζήσουν τα κοριτσάκια σου! :)

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ. Σού εύχομαι να βρεις σύντομα λύση στο πρόβλημά σου, χωρίς να ταλαιπωρηθείς από γιατρό σε γιατρό (πολύ σημαντικό)!!! Να μην φοβάσαι και προσπάθησε να είσαι αισιόδοξη.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ. Σού εύχομαι να βρεις σύντομα λύση στο πρόβλημά σου, χωρίς να ταλαιπωρηθείς από γιατρό σε γιατρό (πολύ σημαντικό)!!! Να μην φοβάσαι και προσπάθησε να είσαι αισιόδοξη.

 

Πήγα σε πολλούς γιατρούς και κατέληξα σ' έναν καλό γιατρό, καθηγητή πανεπιστημίου. Όλες οι εξετάσεις έχουν βγει καλές (κολποσκόπηση, υπερηχογράφημα μήτρας, ωοθηκών, σαλπιγγών και δουγλασσιόυ), μια εξέταση αίματος του δείκτη CA-125 βγήκε χαμηλή, 19.5 και μια βιοψία επίσης αρνητική για ενδομητρίωση (έδειξε οτι έχω αδένωση κόλπου). Μου είπε να μην κάνω λαπαροσκόπηση, γιατί δεν έχει νόημα, θα ταλαιπωρηθώ και μπορεί να πειραχθεί και το έντερό μου (επειδή η εστία είναι πολύ κοντά στο έντερο). Ένας άλλος γιατρός μου είπε να κάνω ορθοσκόπηση. Έχει κάνει καμία; Είναι πολύ επίπονη;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε πολλούς γιατρούς και κατέληξα σ' έναν καλό γιατρό, καθηγητή πανεπιστημίου. Όλες οι εξετάσεις έχουν βγει καλές (κολποσκόπηση, υπερηχογράφημα μήτρας, ωοθηκών, σαλπιγγών και δουγλασσιόυ), μια εξέταση αίματος του δείκτη CA-125 βγήκε χαμηλή, 19.5 και μια βιοψία επίσης αρνητική για ενδομητρίωση (έδειξε οτι έχω αδένωση κόλπου). Μου είπε να μην κάνω λαπαροσκόπηση, γιατί δεν έχει νόημα, θα ταλαιπωρηθώ και μπορεί να πειραχθεί και το έντερό μου (επειδή η εστία είναι πολύ κοντά στο έντερο). Ένας άλλος γιατρός μου είπε να κάνω ορθοσκόπηση. Έχει κάνει καμία; Είναι πολύ επίπονη;

 

Η Ca-125 που έκανες είναι όντως χαμηλή. Παρεπιπτόντως είναι καρκινικός δείκτης (μην τρομάζεις) που συνδέεται με τον καρκίνο των ωοθηκών. Έχει αποδειχθεί όμως ότι όταν υπάρχει ενδομητρίωση και μάλιστα προχωρημένη είναι επίσης ανεβασμένος. Για να καταλάβεις, σ' εμένα όταν έγινε η διάγνωση ήταν 52,3, δύο μήνες μετά 40,2 και 4 μήνες μετά τη διάγνωση (ένα μήνα πριν την επέμβαση και μετά από 3 ενέσεις Arvecap) είχε πέσει στο 35,1. Η φυσιολογική τιμή είναι <33. Για την ορθοσκόπηση δυστυχώς δεν έχω ιδέα. Έχω την εντύπωση πως θα δείξει την εικόνα του εντέρου σου. Πάντως με αρνητική βιοψία (η οποία σε τι δείγμα έγινε;) και με χαμηλό δείκτη μήπως η εστία που έχεις δεν είναι ενδομητριωσιακή;

Να αυτό είναι το κακό με τους γιατρούς. Μπλέκεις, σού λένε διαφορετικά πράγματα και δεν ξέρεις τι να κάνεις. Το σημαντικότερο είναι να έχεις έναν που να τον εμπιστεύεσαι!!!

Υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια, γειά σας. δεν ξέρω πολλά για το θέμα που συζητάτε, ούτε πρόλαβα να διαβάσω όλες τις ιστορίες που αφηγείστε. Απλά, σήμερα ήμουν σ'έναν γάμο και σε μια κουβέντα που έκανα με κάποια κυρία ( σήμερα την έβλεπα για πρώτη φορά ) μού εξομολογήθηκε πως έκανε 9 χρόνια να μείνει έγκυος!!! είχε κι εκείνη ενδομητρίωση. Πάλευε τόσα χρόνια σε ελλάδα και εξωτερικό και τελικά την βοήθησε ένας γιατρός στην Αθήνα. Τσακίρης λέγεται. Μου μίλησε με τα καλύτερα λόγια για αυτόν. Η γυναίκα τώρα έχει παιδάκια και είναι μια χαρά. Θυμήθηκα που είχα δει στο φόρουμ το θέμα αυτό και είπα να σας μεταφέρω την εμπειρία της. Μακάρι να βοηθηθείτε από την πληροφορία αυτή.

Σωτηρία, περαστικά στην αδελφή σου.Να πάνε όλα καλά.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Χαιρετε κορίτσια!!!

Έχει καμια πρόβλημα ενδομητρίωσης; Έκανά ήδη μια σπερματέγχυση χωρίς επιτυχία και σκέφτομαι για δεύτερη πριν προχωρήσω σε λαπαροσκοπική αφαίρεση της ενδομητρίωσης; Είχε καμιά παρόμοια εμπειρία;;;;

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια,

έχω και εγω ενδομητρίωση, πριν απο 4,5 χρόνια έκανα λαπαροσκόπηση, μετά πήρα arvecap, μετά αντισυλληπτικά, αλλά επανήλθε και τώρα δεν κάνω τίποτα, απλά την παρακολουθώ. Το καλό είναι οτι δεν έχω πόνους, σκέφτομαι σιγα σιγα να ξεκινήσω προσπάθεια για παιδάκι, έχετε να μου συστήσετε κανένα καλό γυναικολόγο στην Αθήνα? Κυρίως αισιόδοξο γιατί ο δικός μου είναι σχετικά καλός αλλα μου λέει οτι για να μείνω έγκυος θα πρέπει να ξανακάνω λαπαροσκόπηση....(χωρίς να εχω προσπαθήσει ακόμα...)

Καλή τύχη από τα βάθυ της καρδιάς μου σε όλες όσες προσπαθούν.

Μου έδωσε πολύ αισιοδοξία το forum σας!

Link to comment
Share on other sites

για το θεμα της ρδνομητριωσης ειχα και εγω αλλαξει αρκετους γιατρους μεχρι που βρηκα τον σημερινο μου, ο οποιος με βοηθησε να μεινω εγκυος.. ειναι πολυ ψυχραιμος και αρνητικος στις επεμβασεις-εγω συγκεκριμενα του ζητουσα να μου κανει λαπαροσκοπηση διοτι ειχα πειστει οτι ετσι λυνεται το προβλημα μου,τελικα δεν μου εκανε αλλα με ενεσεις, ττις οποιες δε θυμαμαι συγγνωμη, μου το κρατησε σε καταστολη και ετσι τα καταφεραμε!! τον λενε Πετρογιαννη και ειναι στο ΝΝΑ!εχει ιατρειο στην πλατεια Μαβιλη και στη Νικαια..ο,τι αλλο θες ρωτα με!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολες κοριτσια. θα ηθελα να σας ρωτησω κατι. εχω ενδομητριωση κ ο γιατρος μου προτεινε καποιες ενεσεις για τρεις μηνες για να σταματησει η περιοδος. μηπως ξερετε τι επιπτωσεις εχει στον οργανισμο τι παρενεργειες εχεισ οσο κανεις τις ενεσεις?εχω αγχωθει πολθ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας.... διαβάζουμε αυτό το τοπικ μαζί με την κολλητούλα μου και θέλουμε να σας ρωτήσουμε μερικά πραγματάκια για την ενδομητρίωση μήπως και τα φώτα σας μπορούν να βοηθήσουν :

 

1) υπάρχει περίπτωση οι μικροπολυκιστικές ωοθήκες να φαίνονται στον κολπικό υπέρηχο σαν κύστη ενδομητρίωσης? Βοηθάει ο υπέρηχος στην 3η και 5η ημέρα περιόδου που φαίνονται οι πολυκυστικές?

2) γνωρίζετε κανέναν καλό γυναικολόγο που να είναι στο medisystem?

3) οι αιματολογικές εξετάσεις για ενδομητρίωση όπως π.χ. CA125 επηρεάζονται από ταυτόχρονη θεραπεία για μήκυτες?

4) έχετε άποψη πόσο μπορεί να στοιχίζει μια λαππαροσκόπιση?

5) ο γιατρός μας είπε οτι ενδεχομένως με μια εγκυμοσύνη να φύγει η κύστη. τί θα συμβουλεύατε από προσωπική εμπειρία? να γίνει προσπάθεια για παιδί ή να δούμε τι θα γίνει πρώτα με θεραπεία. μιλάμε για ηλικία γυναίκας σχεδόν 33. η κοπέλα δεν έχει άλλο παιδί.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

για το θεμα της ρδνομητριωσης ειχα και εγω αλλαξει αρκετους γιατρους μεχρι που βρηκα τον σημερινο μου, ο οποιος με βοηθησε να μεινω εγκυος.. ειναι πολυ ψυχραιμος και αρνητικος στις επεμβασεις-εγω συγκεκριμενα του ζητουσα να μου κανει λαπαροσκοπηση διοτι ειχα πειστει οτι ετσι λυνεται το προβλημα μου,τελικα δεν μου εκανε αλλα με ενεσεις, ττις οποιες δε θυμαμαι συγγνωμη, μου το κρατησε σε καταστολη και ετσι τα καταφεραμε!! τον λενε Πετρογιαννη και ειναι στο ΝΝΑ!εχει ιατρειο στην πλατεια Μαβιλη και στη Νικαια..ο,τι αλλο θες ρωτα με!

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις διεύθυνση και τηλ? είναι αρκετά κοντά μας τούτος.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

κατερινα@ κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά. Ενώ την πρώτη φορά που χρησιμοποίησα τις ενέσεις τα συμπτώτα δεν ήταν τόσο έντονα, τελικά τη δεύτερη μαρτύρισα. Είχα πάρα πολλές εξάψεις, ιδιαίτερα τα βράδυα με έντονη εφίδρωση. Συχνούς πονοκεφάλους και κολπική ξηρότητα. Και τα νεύρα τσατάλια. Δε νομίζω ότι έμεινε άνθρωπος που δεν μάλωσα μαζί του. Το καλό είναι ότι μόλις τις σταματάς, σταματάν και οι παρενέργειες.

 

Elpidaz

1) όχι, οι κύστες ενδομητρίωσης είναι συνήθως σκούρες και έχουν διαφορετική μορφή από τις πολυκυστικές

2) δυστυχώς όχι

3) όχι δεν επηρεάζονται. Αλλα η συγκεκριμένη εξέταση δεν είναι πάντα ενδεικτική ή δεν δίνει πάντα σωστά αποτελέσματα

4) οι τιμές διαφέρουν από γιατρό σε γιατρό. Έχω ακούσει από 4.000 και πάνω. Εάν έχει ιδιωτική ασφάλιση, τότε θα μπορέσει ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων να το πάρει πίσω. Αλλιώς υπάρχει και η λύση των κρατικών νοσοκομείων απλά η αναμονή είναι μεγάλη.

5) ο καλύτερος τρόπος για να καταπολεμηθεί η ενδομητρίωση είναι η διακοπή της περιόδου. Αυτό γίνεται είτε με φαρμακευτική αγωγή είτε με εγκυμοσύνη. Το θέμα είναι ότι η ενδομητρίωση επηρεάζει συχνά τη δυνατότητα σύλληψης. Έτσι ενώ η γιατριά είναι η εγκυμοσύνη, η άτιμη δεν έρχεται. Θα έλεγα λοιπόν, να προσπαθήσει ένα εξάμηνο και μετά αν δεν γίνει φυσιολογικά, θα πρέπει να προχωρήσει σε πιο άμεσα μέτρα. Η ηλικία της αρχίζει και πιέζει κάποια πράγματα.

 

Καλή τύχη να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ενδομητρίωση :(

Πριν απο 2 μηνες εκανα λαπαροσκόπηση για να αφαιρέσουν τις κύστες απο τις ωοφηκες. Βρηκαν ενδομητρίωσης 4 βαθμου, δηλαδή εχει απλωθεί σε πολλά σημεία κάτω κοιλιάς. Η γιατρός την ωρα της επέμβασης όσο μπορούσε, εχει καθαρίσει τις εστίες ενδομητρίωσης. 2 εβδομάδες μετα την λαπαροσκόπηση αρχιζα της ενέσεις Arvecap για την διακοπή της περιόδου για να φύγει ενδομητρίωση αν και αυτο το πράγμα δεν θεραπεύεται πλήρως ποτέ.

Σαν κεραμιδά στο κεφάλι μου όταν έμαθα την σημαίνει ενδομετριωση. Πως οι γιατροί δεν το βλέπουν στα υπερηχα, γιατί δεν δινουν σημασία στα συμπτώματα??? Αν κάποιος θα μου το έχει πει πριν, θα το είχα ψάξει. Τώρα, που εχει προχωρήσει... Χαμένος χρόνος, χαμένες ελπίδες...

Και εμενα ειπαν, οτι η καλητερη γιατριά είναι η εγκυμοσύνη. Το θεμα ειναι οτι ο ανδρας μου εχει προβλημα και ειναι πολυ δυσκολο να συλλαβω με φυσιολογικό τρόπο. Για αυτό μάλλον θα πρέπει να κάνουμε εξωσωματική. Εχω ακομα να κανω 3 ενεσεις και μετα βλεπουμε.

Από όλα αυτά που έχω διαβάσει και έχω ακούσει απο τους γιατρούς για αυτό το θέμα μπορω να πω ένα:

Οι κύστες και ενδωμετριωση έχουν τάση να μεγαλώνουν και να καθυστερούν την σύλληψη. Χίλιες φορές να μην χάνεις το χρόνο και να κανείς λαπαροσκόπηση παρα να τρως αντισυλληπτικά και να ελπίζεις οτι θα περάσει.

Ευχομαι σε ολες μας τα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Με τον άντρα μου προσπαθούμε περίπου πέντε χρόνια να κάνουμε μωράκι. Μετά από πάρα πολλές εξετασεις οι γιατροί άρχισαν να μας λένε για την ενδομητρίωση. Επειδή είναι μεγάλο το κόστος της επέμβασης σε ιδιωτικό νοσοκομείο, πήγαμε να πάρουμε γνώμη κι από Δημόσιο (Αλεξάνδρας) εκεί μας είπαν ότι υπάρχουν κι άλλες εξετάσεις που δεν έχουν γίνει. Τελικά μια απ' όλες το hunner test (εξέταση μετά την επαφή) έδειξε ασυμβατότητα τραχυλικής βλένας - σπέρματος κι έτσι ξεκινήσαμε σπερματεγχύσεις. Όταν κάναμε τρεις κύκλους, μας είπαν ότι έχουμε δύο επιλογές ή κάνω λαπαροσκοπηκή επέμβαση για ενδομητρίωση ή εξωσωματική. Την δεύτερη επιλογή μας την έδωσαν γιατί το σπέρμα του άντρα μου δεν είναι πολύ καλό και θα ταλαιπωρούμασταν και στην φυσιολογική σύλληψη. Τώρα περιμένω με την περίοδο του Δεκεμβρίου να ξεκινήσω ορμόνες και βλέπουμε. Θέλω πραγματικά να είναι αισιόδοξη. Αυτό που μου είπαν κι εμένα είναι ότι η εγκυμοσύνη εξασθενή την ενδομητρίωση λόγω μη ύπαρξης περιόδου, η οποία την τρέφει. Φιλία

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις διεύθυνση και τηλ? είναι αρκετά κοντά μας τούτος.

 

συγγνωμη τωρα μπαινω μετα απο ημερες, λοιπον το τηλ. του ειναι 2106434104 και οι μαιες του ειναι εκπληκτικα κοριτσια!!διευθ. ακριβως δε θυμαμαι...πηγαιναμε εμπειρικα..και με τη μετακομιση τωρα δε βρισκω την καρτουλα του!!ααα το κινητο ειναι 6932219200....καλη επιτυχια κοριτσι μου!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια είμαι χάλια, χάλια!!!!!!!!!!!!!! Όπως σας είχα γράψει παραπάνω είχα ενδομητρίωση και χειρουργήθηκα το 2006. Έπειτα έκανα θεραπεία με αντισυλληπτικά για ένα χρόνο και μετά έμεινα έγκυος. Τώρα 15 μήνες μετά τη γέννα μου βρήκε ξανά ο γιατρός μια κύστη 4,6 εκ.και άλλη μια 2,5εκ.....:(:( Τα έχω πάρει στο κρανίο!!!! Δεν μπορείται να φανταστείτε τι είχα περάσει τότε.... με είχαν φοβήσει πολύ λόγω του CA-125 που ήταν στα ύψη κλπ.κλπ. Δεν ξέρω.... φοβάμαι πολύ και όλο βάζω τα χειρότερα στο μυαλό μου.... τώρα θα ξαναπάω σε 2 μήνες και αν έχει μεγαλώσει πολύ θα ξαναμπώ χειρουργείο..:(

Link to comment
Share on other sites

καλλιστω η ιστορια σου μου θυμιζει τη δικη μου...πω πω..εχω αρχισει να ανησυχω...πρεπει να δω και εγω το γοατρο μου και το εχω αμελησει...αχ αχ!!κοριτσακι μου σκεψου θετικα!!!θα πανε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...