Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για την ενδομητρίωση ;


zeta

Recommended Posts

Καλησπέρα σας είμαι νέα στο φόρουμ.Θα ήθελα να σας πω την δική μου εμπειρία στο θέμα ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ.... Πριν 2 χρόνια αποφασίσαμε με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι δεν μπορούσαμε όμως να τα καταφέρουμε πήγα σε γυναικολόγο και μου είπε (όλα καλά είναι προσπαθήστε και θα γίνει αλλά χωρίς άγχος)ο άντρας μου έκανε εξετάσεις και είναι καλές .Μετά από 2 μήνες ξαναπήγα και μου είπε (μια κύστη είναι αλλά θα φύγει)....μην τα πολυλογώ για ένα χρόνο η κύστη δεν έφευγε αλλά μεγάλωνε . Πήγα σε άλλο γυναικολόγο και μου βρήκε ενδομητρίωση μου είπε χρειάζεται λαπαροσκόπηση την έκανα πριν 3 μήνες και τώρα κάνω για 6 μήνες θεραπεία με ενέσεις και αντιβιώσεις.... είμαι καλά μέχρι στιγμής το πήρα ψύχραιμα το θέμα :-P αλλά με αγχώνει αν θα πάνε όλα καλά με την θεραπεία :? και αν θα μπορέσω να κάνω ένα παιδάκι μου θέλω πάρα πολύ.Και μετά την θεραπεία θα έχω περίοδο κανονικά ?ο γυναικολόγος μου είπε ότι μετά απο τους 5 μήνες θεραπείας θα δούμε πως θα είναι η κατάσταση.... φοβάμαι λίγο γιατί και στην σαλπιγγογραφία οι σάλπιγγες δεν ήταν και πολύ διαβατές είπε ο γυναικολόγος...:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα....εαν και εγραψατην ιστορια μου και σε αλλο θεμα....θα σου πω εν οληγεις τι μου συνεβη.....εχω καιεγω ενδομητριωση και πριν 4 χρονια που το ανακαλυψα μου αφαιρεσαν την κυστη 7 εκατοστων απο τηναριστερη ωοθηκη και η δεξια μου γεματο εστιες που επρεπε αμεσα να καυτηριαστουν....οπως κ εγινε απλα επειδη περασα καποιο ευλογο διαστημα μεχρι να δουμε εαν μπορει η κυστη να εξαφανιστει με χαπια πραγμα που δεν εγινε εγω εχανα ολο και περισσοτερο ωοθηκικο ιστο.....μου ειχαν πει οτι θα κανω παιδι δυσκολα...ελα ομως ντε που με την πρωτη προσπαθεια εμεινα εγκυος και τωρα εχω ενα μωρακι 7 μηνων περιπου.....σκετο τρελοκομειο.....οποτε μην αγχωνεσαι....και μην φοβασαι.....τπτ, ολα θα σου πανε καλα.....και εσενα.....ευχομαι ολοψυχα να εχετε πολυ καλα νεα αμεσα.....και να ειστε εγκυουλες.....οοοοοοοοοοοοολες.......το αξιζετε.......για οποιαδηποτε πληροφορια σχετικα με το θεμα της ενδομητριωσης μπορεις να με ρωτησεις οτι θελεις......εαν μπορω να βοηθησω ευχαριστως θα το κανω....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

kalispera loipon na po kai egw thn dikh mou istoria...

 

eimai 22 xronon kai h periodos mou arxise sthn pempti dimotikou otan mou hrthe katalaba oti kati den pigene kala afou eixa pireto emetous kai ponous se olo to soma... me ta xronia as ertho sto tora meta apo polous ponous prin 4 xronia diapistothike oti exo endomitriosi me 8 ekatosta sokolatoidis kisti sthn oothiki thn deksia alla kai apli litouurgiki kisti 5 ekatoston sthn aristeri kano to proto laparoskopiko xeirourgio xoris na paro antibiosis tipota me treis mines antisiliptika mono ston proto mina meta to xeirourgio diapistono se allon giatro oti iparxei h hdia kisti oti den exei aferethei paramono h apli litourgiki eixa simfiseis h salpigges httan kolimenes sta pleura mou ena mauro xali... tzaba xeirourgio kai xoris na boro na kano minisi gt o kirios kaliftike kanontas berdema sta xartia ksanakano xeirourgio meta apo 6 mines pali ena mauro xali me apokorifoma na xaso thn mia oothiki mkai meta apo ena mhna pali bgazo kistes.. ti na po tora exo mono mia oothiki

h opoia einai gemath pali apo endomitriosi mou dosan visanette gia na kano diakopi periodou kai meta na kano pio eukola paidia exei kanei kapia kopela diakopi me visanette kai ti katafereee??? signomi pou egrapsa polla!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....εαν και εγραψατην ιστορια μου και σε αλλο θεμα....θα σου πω εν οληγεις τι μου συνεβη.....εχω καιεγω ενδομητριωση και πριν 4 χρονια που το ανακαλυψα μου αφαιρεσαν την κυστη 7 εκατοστων απο τηναριστερη ωοθηκη και η δεξια μου γεματο εστιες που επρεπε αμεσα να καυτηριαστουν....οπως κ εγινε απλα επειδη περασα καποιο ευλογο διαστημα μεχρι να δουμε εαν μπορει η κυστη να εξαφανιστει με χαπια πραγμα που δεν εγινε εγω εχανα ολο και περισσοτερο ωοθηκικο ιστο.....μου ειχαν πει οτι θα κανω παιδι δυσκολα...ελα ομως ντε που με την πρωτη προσπαθεια εμεινα εγκυος και τωρα εχω ενα μωρακι 7 μηνων περιπου.....σκετο τρελοκομειο.....οποτε μην αγχωνεσαι....και μην φοβασαι.....τπτ, ολα θα σου πανε καλα.....και εσενα.....ευχομαι ολοψυχα να εχετε πολυ καλα νεα αμεσα.....και να ειστε εγκυουλες.....οοοοοοοοοοοοολες.......το αξιζετε.......για οποιαδηποτε πληροφορια σχετικα με το θεμα της ενδομητριωσης μπορεις να με ρωτησεις οτι θελεις......εαν μπορω να βοηθησω ευχαριστως θα το κανω....

 

 

 

 

από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί.....ευχαριστώ.....:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Την Πεμπτη θα κανω λαπαροσκοπηση, καθως αυτο μονο εμεινε που δεν εχω κανει. Αλλα εχω πολλες αποριες .Αν μπορειτε να με βοηθησετε..

Αν, λεμε, εχω οντως ενδομητριωση (χωρις συμπτωματα), αυτο εξηγει τις τοσες αποτυχημενες εξωσωματικες?? Δηλαδη η ενδομητριωση εμποδιζει τη φυσικη συλληψη αλλα και την εξωσωματικη?

 

Και κατι ακομα πρακτικο.. ποσες μερες μετα θα μπορω να επανελθω κανονικα στο προγραμμα μου? Γυμναστικη κτλ? Θελω να πω, θα ποναω μετα??

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον χρυσα καταρχην να σου πω οτι η ολη διαδικασια ειναι πολυ απλη!

εγω εκανα λαπαροσκοπηση τον ιουνιο που μας περασε και τα εχω ολα πολυ προσφατα στο μυαλο μου!

την εκανα παρασκευη πρωι και παρασκευη μεσημερι ημουν στο σπιτι!(προαιρετικα αν θελεις μπορεις να μεινεις μια μερα στο νοσοκομειο που θα την κανεις)

τη δευτερα πηγα κανονικα στη δουλεια(κανω δουλεια γραφειου)

μετα απο μια βδομαδα εβγαλα τα ραμματακια και ξεκινησα τη γυμναστικη μου!ολα καλα!

σιγουρα η ενδομητριωση φταιει που δεν πετυχαινουν οι εξωσωματικες, κι εγω ειχα κανει 2 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις, εννοειτε οτι δεν πετυχαν γιατι ειχα φουλ ενδομητριωση.

οταν την κανεις, θα πεις, τι αυτο ηταν?

πονο ισως να χεις κανα δυο μερες(κι αυτο φυσιολογικο)

οτι αλλο θες μπορεις να ρωτησεις, θα χαρω να βοηθησω

Link to comment
Share on other sites

επισης να αναφερω οτι εγω δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑ!

ειχα σταθερο κυκλο, δεν πονουσα, ολα καλα, αλλα 4 χρονια προσπαθουσαμε για μωρακι και μωρακι δεν ερχοταν, στη δικη μου περιπτωση το συμπτωμα που ειχα ηταν η υπογονιμοτητα!

κυστες δεν ειχα, αλλα ειχα πολλες εστιες ενδομητριωσης!

μετα την λαπαροσκοπηση συνηθιζεται να κανεις μια θεραπεια για διακοπη περιοδου 3ως εξι μηνες αναλογως με το βαθμο της ενδομητριωσης που εχεις!

αυτα εν ολιγοις, πιστευω να απαντησα στα ερωτηματα σου!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση!

Ειχα διαβασει τα μηνυματα σου και το ειχα δει οτι δεν ειχες κανενα συμπτωμα. Μαλλον ειμαι το ιδιο με σενα.

Απλα δεν εχω ξεκαθαρισει στο μυαλο μου αν αυτο φταιει για την αποτυχια ολων των εξωσωματικων.

Εσυ σε εξωσωματικη δεν εχεις προχωησει ε? Μακαρι να μην!

 

Οταν λες πονο για 2 μερες μετα? Ποσο πονο εννοεις?

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

χρυσα μου οχι δεν εχω προχωρησει σε εξωσωματικη, εγω ουσιαστικα τωρα ξεκινησα να προσπαθω καθαρη πλεον απο ενδομητριωση..ο γιατρος μου ειπε να προσπαθησω 3-4 μηνες φυσιολογικα κι αν δεν προκυψει εγκυμοσυνη τοτε θα κανουμε σπερματεγχυση!

να φανταστεις οτι εγω ειχα προτεινει στο γιατρο μου να κανουμε κατευθειαν εξωσωματικη(πριν τη λαπαροσκοπηση), αλλα μου ειπε οτι δεν θα εχει πολλες πιθανοτητες επιτυχιας λογω της ενδομητριωσης κι ετσι καλα που την εκανα και βρεθηκε επιτελους ο ενοχος:)

τωρα οσον αφορα τα πονακια, μωρε οπως ποναει μια μικρη πληγουλα ετσι το βιωσα κι αυτο οταν κουνιομουν(ενταξει φυσιολογικο ειναι αφου θα χεις 2-3 ραματακια)

να φανταστεις, οτι παρασκευη την εκανα, σαββατο πηγα σουπερ μαρκετ(δεν κουβαλησα βαρη), κυριακη εκανα τραπεζι σε φιλους και δευτερα πηγα δουλεια!ολα καλα.

την παρασκευη θυμαμαι οταν βγηκα απο την κλινικη ημουν ζαβλακωμενη και ηθελα να κοιμαμαι(λογω της ναρκωσης), τωρα πια τα θυμαμαι σαν ονειρο, λεω εκανα εγω τετοιο πραγμα!ολα θα πανε καλα θα το δεις και θα με θυμηθεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....εγω δεν εκανα λαπαροσκοπηση για ναεχω εμπειρια και για να σου την παραθεσω αλλα εκανα λαπαροτομη, δλδ ανοιχτο χειρουργειο....εμεινα 7 ημερες στο νοσοκομειο αλλες 7 με 39 πυρετο, για 1 ολοκληρο μηνα ειχα αιμοραγια και για να σηκωθω αποτο κρεβατι να βγω περπατησω χωρις "αχ" εκανα 3 μηνες παρακαλω.....διοτι το ανοιχτο χειρουργειο στην εν λογω παθηση ειναι εξαιρετικα επωδυνο.....ομως τωρα ολα καλα....και εγω πριν να ανακαλυψω τι μου συμβαινει ειχα σταθερο κυκλο πουομως τοτελευταιο εξαμηνο αρχισαν οι δυνατοι πονοι καιφυσικα καθε μηνα ειχα και 5-7 μερες καθυστερηση...και φυσικα εφτασα στο σημειο ναποναω ολοκληρο μηνα.....μεχρι που διαγνωστηκε ενδομητριωση....και να προσθεσω οτικατα τις σεξουαλικεσεπαφες πονουσα πολυ....ενω μετα το χειρουργειο ευτυχως στην επαφη δεν ποναω καθολου.....

Xrysa82 εγωεκανα διακοπη περιοδου με arvecap για 6 μηνες.....και μπορω να σου πω οτικαταφερα να κανω τοπαιδακι μου....παρολο που μεχρι να κανω τομωρακι μουειχαν περασει 2 χρονια περιπου με περιοδο κατι που δεν τοθελουμε οταν υπαρχει ενδομητριωση καιγια αυτον και μονο τον λογο μπαινουμε σεδιαδικασια διακοπης....μπαινουν στην καταψυξη οι ωοθηκες....στην ουσια....ευχομαι ολα να σου πανε καλα......πολυ καλα.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Πέρασα απο μια μεγάλη ταλαιπωρία όταν ανακάλυψα ότι έχω ενδομητρίωση (σοκολατοειδή κύστη στην αριστερή ωοθήκη μου).  Όσοι γνωρίζουν τι θα πει με καταλαβαίνουν απόλυτα πέρασα 2 ολόκληρα χρόνια μέσα απο αιμοραγίες, κόπωση και αδυναμία οργανισμού, επώδυνο φούσκωμα στη κοιλιά και κράμπες 10 φορές την ημέρα.  Μετά απο την επέμβαση εκεί που νόμισα ότι θα ησυχάσω έχω κάποια άλλα συμπτώματα όπως πρίξημο σε όλη τη περιοχή της λεκάνης και πόνος στο πόδι σαν ισχιαλγία για να το εξηγήσω καλύτερα και μια ερυθρότητα δέρματος περιοχή πρωκτού και κάτω.  Γύρισα πολλούς γυναικολόγους και άλλες ειδικότητες άπειρες εξετάσεις λεκάνης ισχύου, νευρολογικές κτλ όλες μα όλες καθαρές.  Το πρόβλημα συνεχίζεται οι πόνοι στις αρθρωσεις και μοναδική λύση μου πρότειναν εγκυμοσύνη παρόλα αυτά που περνώ με τις πιθανότητες ότι μπορεί να περάσουν όλα.  Είναι ο χειρότερος εφιάλτης που περνώ και δεν τελειώνει... Ευχαριστώ που με ακούσατε... δεν ξερω αν θα αλλάξει ποτέ η κατάσταση και πως.

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2018 at 0:13 ΜΜ, GabrielaC είπε:

Πέρασα απο μια μεγάλη ταλαιπωρία όταν ανακάλυψα ότι έχω ενδομητρίωση (σοκολατοειδή κύστη στην αριστερή ωοθήκη μου).  Όσοι γνωρίζουν τι θα πει με καταλαβαίνουν απόλυτα πέρασα 2 ολόκληρα χρόνια μέσα απο αιμοραγίες, κόπωση και αδυναμία οργανισμού, επώδυνο φούσκωμα στη κοιλιά και κράμπες 10 φορές την ημέρα.  Μετά απο την επέμβαση εκεί που νόμισα ότι θα ησυχάσω έχω κάποια άλλα συμπτώματα όπως πρίξημο σε όλη τη περιοχή της λεκάνης και πόνος στο πόδι σαν ισχιαλγία για να το εξηγήσω καλύτερα και μια ερυθρότητα δέρματος περιοχή πρωκτού και κάτω.  Γύρισα πολλούς γυναικολόγους και άλλες ειδικότητες άπειρες εξετάσεις λεκάνης ισχύου, νευρολογικές κτλ όλες μα όλες καθαρές.  Το πρόβλημα συνεχίζεται οι πόνοι στις αρθρωσεις και μοναδική λύση μου πρότειναν εγκυμοσύνη παρόλα αυτά που περνώ με τις πιθανότητες ότι μπορεί να περάσουν όλα.  Είναι ο χειρότερος εφιάλτης που περνώ και δεν τελειώνει... Ευχαριστώ που με ακούσατε... δεν ξερω αν θα αλλάξει ποτέ η κατάσταση και πως.

Γεια σου κορίτσι μου!λυπαμαι πολυ για την ταλαιπωρια σου.έχω κι εγώ ενδομητρίωση αλλά δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.εχω μια σοκολατοειδη κύστη την οποία απλά την παρακολουθούμε. Ολα αυτά τα συμπτώματα είναι σίγουρα από την ενδομητρίωση;γράφεις ότι έχεις πάει σε διάφορες ειδικότητες βέβαια.μου κάνει εντύπωση πως δεν μπορεί κανένας να σε βοηθήσει.αν είσαι αθηνα θέλεις να σου δώσω το τηλ του γυναικολόγου μου;μπορεί να έχεις πάει σε πολλούς αλλά καμία φορά πρέπει να πέσουμε στον κατάλληλο άνθρωπο για να μας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπέρα!

έχω πολύ καιρό να γράψω! πριν ανοίξω νέο θέμα για την ενδομητρίωση έκανα μια αναζήτηση στο forum και πέτυχα το θέμα αυτό οπότε είπα να μην ανοίξω καινούργιο.

Αρχές του χρόνου διαγνώστηκα με ενδομητρίωση. Εχω μια κύστη 3εκ στην αριστερη ωοθηκη και τιποτε αλλο. Δεν εχω ουτε συμπτωματα ουτε τιποτε απο αυτα που διαβαζω ή ακουω απο άλλες κοπελες. Η αληθεια ειναι οτι πριν δυο χρονια που προσπαθουσα για δευτερο μωρακι δεν τα καταφεραμε αλλα πρωτον τοτε δεν την ειχα και δευτερον δεν προσπαθουσαμε για πολυ καιρο για οικογενειακους λογους. Οποτε δεν μπορω να ξερω αν η υπογονιμοτητα οφειλοταν σε αυτο. Ισως να μην φαινοταν η κυστη και να προϋπηρχαν εστιες που δεν φαινοντουσαν δεν ξερω. Πηγα σε δυο γιατρους (γνωστα ονοματα στον χωρο). Και οι δυο ειπαν οτι ειναι ενδομητριωση και οτι καλο ειναι να την βγαλω λαπαροσκοπικα οποτε θελω χωρις να επειγει. Μετα δεν θα χρειαστει να διακοψω περιοδο εκτος αν θελω να μεινω εγκυος αμεσα. Μου ειπαν οτι την περιοδο την κοβεις γιατι μπορει να υπαρχουν εστιες που δεν φαινονται ουτε λαπαροσκοπικα οποτε ο γιατρος στην κοβει για να μην υποτροπιασει η νοσος μετα. Κατι τετοιο καταλαβα. Αλλα τελοσπαντων το θεμα ειναι αλλο. Θα ηθελα τις εμπειριες σας τις προσφατες ή ίσως καποιες πολυτιμες πληροφοριες που θα με γλιτωσουν (να το πω ετσι) απο αδικο κοπο και χρονο. Με λιγα λογια αυτες τις κυστες τις πειραζουμε; Οπου και να διαβασω λενε οτι η μονη θεραπεια ειναι η λαπαροσκοπικη εγχειρηση ή η εγκυμοσυνη (αλλα και παλι μετα εμφανιζεται ισως). Α να αναφερω οτι εκανα και την CA125 και βγηκε 37,7 δηλαδη λιγο πιο πανω απο το οριο (35). Σε αυτα τα εκατοστα εχει παραμεινει 5 μηνες τωρα δηλ δεν εχει μεγαλωσει ουτε εχει μικρυνει. Δεν θελω να το ρισκαρω και να την αφησω να υπαρχει εκει γιατι ισως αργοτερα μεγαλωσει ή βγει και αλλη. Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες και τις εμπειριες σας. Οποιος δεν θελει να μιλησει στο θεμα μπορει να μου στειλει μηνυμα. Ευχαριστω πολυ.:):)

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 28/5/2020 at 10:24 ΜΜ, danae2014 είπε:

καλησπέρα!

έχω πολύ καιρό να γράψω! πριν ανοίξω νέο θέμα για την ενδομητρίωση έκανα μια αναζήτηση στο forum και πέτυχα το θέμα αυτό οπότε είπα να μην ανοίξω καινούργιο.

Αρχές του χρόνου διαγνώστηκα με ενδομητρίωση. Εχω μια κύστη 3εκ στην αριστερη ωοθηκη και τιποτε αλλο. Δεν εχω ουτε συμπτωματα ουτε τιποτε απο αυτα που διαβαζω ή ακουω απο άλλες κοπελες. Η αληθεια ειναι οτι πριν δυο χρονια που προσπαθουσα για δευτερο μωρακι δεν τα καταφεραμε αλλα πρωτον τοτε δεν την ειχα και δευτερον δεν προσπαθουσαμε για πολυ καιρο για οικογενειακους λογους. Οποτε δεν μπορω να ξερω αν η υπογονιμοτητα οφειλοταν σε αυτο. Ισως να μην φαινοταν η κυστη και να προϋπηρχαν εστιες που δεν φαινοντουσαν δεν ξερω. Πηγα σε δυο γιατρους (γνωστα ονοματα στον χωρο). Και οι δυο ειπαν οτι ειναι ενδομητριωση και οτι καλο ειναι να την βγαλω λαπαροσκοπικα οποτε θελω χωρις να επειγει. Μετα δεν θα χρειαστει να διακοψω περιοδο εκτος αν θελω να μεινω εγκυος αμεσα. Μου ειπαν οτι την περιοδο την κοβεις γιατι μπορει να υπαρχουν εστιες που δεν φαινονται ουτε λαπαροσκοπικα οποτε ο γιατρος στην κοβει για να μην υποτροπιασει η νοσος μετα. Κατι τετοιο καταλαβα. Αλλα τελοσπαντων το θεμα ειναι αλλο. Θα ηθελα τις εμπειριες σας τις προσφατες ή ίσως καποιες πολυτιμες πληροφοριες που θα με γλιτωσουν (να το πω ετσι) απο αδικο κοπο και χρονο. Με λιγα λογια αυτες τις κυστες τις πειραζουμε; Οπου και να διαβασω λενε οτι η μονη θεραπεια ειναι η λαπαροσκοπικη εγχειρηση ή η εγκυμοσυνη (αλλα και παλι μετα εμφανιζεται ισως). Α να αναφερω οτι εκανα και την CA125 και βγηκε 37,7 δηλαδη λιγο πιο πανω απο το οριο (35). Σε αυτα τα εκατοστα εχει παραμεινει 5 μηνες τωρα δηλ δεν εχει μεγαλωσει ουτε εχει μικρυνει. Δεν θελω να το ρισκαρω και να την αφησω να υπαρχει εκει γιατι ισως αργοτερα μεγαλωσει ή βγει και αλλη. Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες και τις εμπειριες σας. Οποιος δεν θελει να μιλησει στο θεμα μπορει να μου στειλει μηνυμα. Ευχαριστω πολυ.:):)

 

Γεια σου @danae2014 H ενδομητρίωση είναι βασικός παράγοντας υπογονιμότητας αλλά και αποτυχίας στις εξωσωματικές. Συνεπώς οι εξωσωματικοί που σε συμβούλευσαν τη χειρουργική αντιμετώπιση της νομίζω ότι κάτι ξέρουν. Θα σου πρότεινα να μην χάσεις χρόνο. Το λέω ως παθούσα γιατί εμένα οι γιατροί μου έλεγαν ότι δεν έχει σημασία η ενδομητρίωση αν δεν προσπαθείς να συλλάβεις φυσικά (εμείς κάναμε IVF με προεμφυτευτική διάγνωση για μεσογειακή αναιμία) αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Η ενδομητρίωση φαίνεται πως μπορεί να προκαλέσει και αποβολές αλλά και προβλήματα στην κύηση. Οπότε η προσωπική μου γνώμη ως μη ειδικού όμως και με την επισήμανση ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, είναι να μην το αφήσεις πολύ καιρό αν οι προσπάθειες σας δεν ευοδωθούν σύντομα. 

 

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 9/6/2020 at 3:56 ΜΜ, Indyla είπε:

 

Γεια σου @danae2014 H ενδομητρίωση είναι βασικός παράγοντας υπογονιμότητας αλλά και αποτυχίας στις εξωσωματικές. Συνεπώς οι εξωσωματικοί που σε συμβούλευσαν τη χειρουργική αντιμετώπιση της νομίζω ότι κάτι ξέρουν. Θα σου πρότεινα να μην χάσεις χρόνο. Το λέω ως παθούσα γιατί εμένα οι γιατροί μου έλεγαν ότι δεν έχει σημασία η ενδομητρίωση αν δεν προσπαθείς να συλλάβεις φυσικά (εμείς κάναμε IVF με προεμφυτευτική διάγνωση για μεσογειακή αναιμία) αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Η ενδομητρίωση φαίνεται πως μπορεί να προκαλέσει και αποβολές αλλά και προβλήματα στην κύηση. Οπότε η προσωπική μου γνώμη ως μη ειδικού όμως και με την επισήμανση ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, είναι να μην το αφήσεις πολύ καιρό αν οι προσπάθειες σας δεν ευοδωθούν σύντομα. 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ @Indyla για την απάντησή σου!

Η αληθεια ειναι οτι δεν ενδιαφερομαι για εξωσωματικη για οικονομικους λογους πρωτον και δευτερον γιατι εχω ηδη ενα παιδακι οποτε αν θελει ο Θεος να αποκτησω και δευτερο θα το προσπαθησω μονο φυσιολογικα οπως το πρωτο.

Πιστευω και γω οτι η ενδομητριωση δεν βοηθαει στην συλληψη ασχετως αν καποιες κοπελες καταφεραν να μεινουν εγκυες εχοντας αυτη την νοσο.

Ειμαι 43 οποτε δεν εχω πολλα περιθωρια χρονου. Εχεις να μου προτεινεις καποιον πολυ καλο λαπαροσκοπο χειρουργο; Εχω υποψιν μου εγω καποιον απλα θα ηθελα να ακουσω και αλλη γνωμη.

Επισης να πω και κατι αλλο, η αληθεια ειναι οτι με φοβιζει και λιγο η ιδεα της επεμβασης καθως δεν εχω ξανακανει ποτε. Εχω αγχωθει και με αυτο δηλαδη. Διαβαζω για πιθανες επιπλοκες της λαπαροσκοπησης και οσο να ναι επηρεαζομαι αρνητικα.

Οπως και να χει ομως οταν εχεις μια κυστη δεν την αφηνεις εκει να σου δημιουργει προβληματα!

Α και κατι αλλο, λογικα η κυστη δεν επηρεαζει και τις ορμονες;; δηλ αφου ειναι κολλημενη στην ωοθηκη δεν εκκρινονται συνεχως οιστρογονα ή δεν ξερω τι αλλο; λεω τωρα δεν ξερω.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, το 2017 διαγνώστηκα με ενδομήτριωση έκανα επέμβαση λαπαροσκοπική και αφαίρεσα την κύστη . Μετά έκανα θεραπεία με ενέσεις για 6 μήνες και μετά για ενάμιση χρόνο αντισυλληπτικά και τα σταμάτησα γιατί δεν μπορουσα να τα αντεξω. Κάνω κάθε χρόνο τεστ Παπ και εξετάσεις και τώρα μου είπε ο γυναικολόγος μου ότι καλό θα ήταν να μείνω έγκυος. Ακόμη είμαι καθαρή αλλά μπορεί να μου βγει επειδή έχω πάλι πολύ αιμορραγία στην περίοδο μου. Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα σε εγκυμοσύνη με αποβολές η κάτι άλλο??

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 11/8/2020 at 3:18 ΜΜ, Ioanna89 είπε:

Καλησπέρα σας, το 2017 διαγνώστηκα με ενδομήτριωση έκανα επέμβαση λαπαροσκοπική και αφαίρεσα την κύστη . Μετά έκανα θεραπεία με ενέσεις για 6 μήνες και μετά για ενάμιση χρόνο αντισυλληπτικά και τα σταμάτησα γιατί δεν μπορουσα να τα αντεξω. Κάνω κάθε χρόνο τεστ Παπ και εξετάσεις και τώρα μου είπε ο γυναικολόγος μου ότι καλό θα ήταν να μείνω έγκυος. Ακόμη είμαι καθαρή αλλά μπορεί να μου βγει επειδή έχω πάλι πολύ αιμορραγία στην περίοδο μου. Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα σε εγκυμοσύνη με αποβολές η κάτι άλλο??

Έχει πάρει κάποια κοπέλα Λυγαριά (Agnus) για ενδομητρίωση; Γενικά βοηθάει σε αυτή την περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κορίτσια.. θέλω τη γνώμη σας για κάτι...έχω ενδομητρίωση και ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα απο εσάς έχει το ίδιο...είμαι ανάμεσα σε δυο γιατρούς...το παπαχατζόπουλο  και τον γκριμπιζή...γνωρίζετε κανέναν απο τους δυο???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Ειίμαι 25 ετών, τον Δεκέμβρη του 18 είχα κάνει αφαίρεση ενδομητριωσικής κύστης 6 εκ. και ύστερα για έναν ολόκληρο χρόνο ήμουν σε ορμονοκταστολή με ενέσεις και αντισυλληπτικά. Το πρόβλημα μου είναι οτι και η ενεση και τα αντισυλληπτικα μου δημιουργουν τρομερες παρενεργειες (εχω αλλαξει 3 μαρκες αντισυλληπτικων), με ημικρανιες που δεν ειχα ποτε, μυικους πονους, στομαχοπονος, εντερικα, καταθλιψη , ακμη, κολπικη ξυροτητα, χαμηλη λιμπιντο, αγχος, δυσπνοια, με αποκορυφωμα τη τριγωνιτιδα στην ουροδοχο κυστη η οποια μου χει δημιουργησει χρονιο πυελικο πονο για τον οποιο ειμαι σε θεραπεια και δεν ειμαι 100% σιγουρη οτι θα περασει η αν θα καταληξω σε ιατρειο χρονιου πονου εξαιτιας της θεραπειας για ενδομητριωση. Μεσα σε αυτο το χρονο εχω παει σε γαστρεντερολογους, ουρολογους, νευρολογο, πνευμονιολογο και γυναικολογους για τα συμπτωματα αυτα. Με λιγα λογια πηγα να διορθωσω ενα προβλημα και μου βγηκαν αλλα 10. Τελος παντων τον Οκτωβρη του 20 αποφασισα να σταματησω τα αντισυλληπτικα για παντα και να μην υποβληθω ξανα σε ορμονικη θεραπεια παρα μονο αν ειναι ζητημα ζωης και θανατου. Πραγματικα προτιμω να κανω μια λαπαροσκοπηση καθε 3 χρονια παρα αυτο που περασα και περναω με εναν χρονο ορμονοκαταστολης. Δυστυχως οι γυναικολογοι - ειδικα οι αντρες - δεν εχουν καμια κατανοηση και απλα μου λενε οτι εξ αρχης ημουν αρνητικη με τα αντισυλληπτικα, οτι ειμαι πολυ ευαισθητη και οτι ειναι η μονη θεραπεια και δεν μπορουν να κανουν κανουν κατι αλλο. 

 

Δεν τρελενομουν ποτε με την ιδεα του να χω παιδια, ουτε γενικα μαρεσει να βρισκομαι με παιδια, οποτε δεν ειμαι σιγουρη αν θελω να γινω μανα στο μελλον. Το λεω αυτο γιατι σε καμια περιπτωση δεν σκοπευω να υποβαλω τον οργανισμο μου σε ολη αυτη τη διαδικασια να ντοπαριζομαι με τεχνητες ορμονες για να διατηρησω τη γονιμοτητα μου και να χω μια ελπιδα εγκυμοσυνης. Και αν ισως θελω να εχω παιδι εφοσον εχω βρει τον καταλληλο συντροφο, θα προτιμησω την υιοθεσια παρα την εξοσωματικη. Σεβομαι και θαυμαζω ολες εσας που μπαινετε σε αυτη τη δυσκολη σωματικη και ψυχοφθωρα διαδικασια προκειμενου να γινετε μανουλες αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ο οργανισμος μου δεν μπορει να το αντεξει. 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια απο σας αντιμετωπίζει την ενδομητριωση με καποια ολιστικη μεθοδο, χωρις ορμονες η εγκυμοσυνη. Ο σκοπος μου ειναι να ελαττωσω τα συμπτωματα οσο γινεται περισσοτερο και να καθυστερησω ενα πιθανο χειρουργειο ξανα. Διατροφη, συμπληρωματα, καποιο ειδος γυμναστικης ισως, οτιδηποτε σας εχει βοηθησει θα χαρω να το ακουσω.. Μέχρι τώρα έχω ακούσει για τη σεραπεπτάση, τον κουρκουμα, και τα ω3 οτι βοηθανε στο να αποφευχθουν νεες εστιες. Οσο για τη σεραπεπταση ειναι ενα πανισχυρο ενζυμο το οποιο "τρωει" τους ιστους που φυτρωνουν εκει που δεν πρεπει στο σωμα και φαινεται να κανει δουλεια σε πολλους ανθρωπους, αλλα μια διατροφολογος μου χε πει οτι η δοσολογια αλλαζει απο ανθρωπο σε ανθρωπο αλλιως μπορει να κανει μεγαλυτερη ζημια παρα καλο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα, φρεσκότατο μέλος γι αυτό θα ήθελα να με διορθώσετε σε τυχόν λάθη που ενδεχομένως θα κάνω. Είμαι 44 χρόνων κι έχω ένα υγιέστατο αγοράκι 8 ετών, ανήκω στην κατηγορία των γυναικών που μικροφερνουν αρκετά και λόγω ενός πολύ δύσκολου τοκετού ( φυσιολογική εγκυμοσύνη και τοκετος= ο Θεός να τον κάνει γιατί όποιος ακούει τι πέρασα, μόνο φυσιολογικό δεν το λέει ) δυστυχώς για τα 3 - 4 χρόνια ούτε ν ακούσω  δεν ήθελα για δεύτερο παιδί. Το κυριότερο πρόβλημα δεν ήταν αυτό βέβαια αλλά το γεγονός ότι δεν υπάρχει κανενας κοντινός συγγενής για να μας βοηθήσει στο παραμικρό. Για να μη μακρυγορω θ αναφέρω μόνο πως το παιδάκι το συλλαβαμε 6 μήνες  μετά από χειρουργείο όρχεις λόγω σεμινοματος και χημείο θεραπεία ενώ όλοι μας εκςγαν ότι για τα δύο πρώτα χρόνια το σπέρμα θα ήταν αδύναμο, εγώ τότε κάπνιζα 2 πακέτα τσιγάρα και γενικα σηκωνα πολλά βάρη γιατί φυσικά δεν είχαμε στο μυαλό μας εγκυμοσύνη. Όλα κύλησαν ομαλά μέχρι τη στιγμή του τοκετού που από λάθη γιατρών σε άλλη χώρα ταλαιπωρηθηκα αρκετά. Τώρα ερχόμενη στο σήμερα παρόλο που ανοίκω στο υγειονομικό προσωπικό της χώρας μας πίστεψα κι εγώ και ο άντρας μου ότι είναι στο δικό μας χέρι =μέγα λάθος εδώ και δύο χρόνια ξεκινήσαμε υποβοηθουμενη με παρακολούθηση και 3 σπερματεγχυσεις, πριν απ αυτά είχα μια βιοχημικη αμέσως μετά την σαλπιγγογραφια, πράγμα που μας έκανε να πιστέψουμε ακόμα περισσότερο ότι είναι στο χέρι μας, μας έπιασε ο κορονοιος και κάναμε μια παύση ολίγων μηνών συν του ότι ενδιάμεσα παρουσίασα 2 φορές κύστη μικρή, την τελευταία διετία ανακαλύπτω ενδομυτριωση, μικρή λέει ο γιατρός, πότε δεν πείστηκα ότι μπορεί να είναι αθώα, εν τέλει αρκετά αργά πια εχω ξεκινήσει τα διαδικαστικά κομματικά για εξωσωματική, με είδε ένας κορυφαίος γιατρός των Αθηνών ο οποίος δεν μπορώ να πω ότι με συνεπήρε αλλά μου μίλησε ψυχρά και στεγνά για την κατάσταση μου, ναι έχω απίστευτα μεγάλη ανάγκη να μου αναπτερωσει ένας ειδικός το ηθικό αλλά δεν το θελω, έχω νιώσει την απώλεια μιας ζωής και την αποτυχία υποβοηθουμενης προσπάθειας με όλες τις ενδείξεις θετικές, οπότε ορθά μου μίλησε. Ακόμα κι εκείνος παρόλο που μου είπε ότι η ενδομητριωση είναι λόγος αποβολων δεν φάνηκε να τον ανησυχεί ιδιαίτερα και ούτε στάθηκε εκεί όσο στην ηλικία μου, όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά για την ηλικία μας, μου ζήτησε να ξανακάνω τις εξετάσεις και να προχωρήσουμε άμεσα, τα ερωτήματα μου είναι δύο, δεν έκανα εμβόλιο κορονοιου γιατί είμαι στην προσπάθεια και δεν ήθελα να επιβαρύνω την κατάσταση όμως απογοητευτηκα και σήμερα δήλωσα συμμετοχή, οπότε το ένα ερώτημα ειναι αυτό, θέλω την γνώμη σας ή αν γνωρίζετε να το ζητούν τα κέντρα υποβοηθουμενης και η δεύτερη συμβουλή σας είναι αν γνωρίζετε περιπτώσεις ήπιας ενδομητριωση και μεγάλης ηλικίας να είχανε αποτέλεσμα με εξωσωματική. Συγνώμη αν σας κούρασα, ήταν για τη γνωριμία καθαρά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα..Πριν 1μηνα είχα εξωμήτριο στην σαλπιγγα και κατά την λαπαροσκόπηση διαπιστώθηκε ότι έχω Ενδομητριωση.Αυριο ο γιατρός μου θα μου κόψει την περίοδο για 3 μήνες με την ένεση Leuprol.Την έχει κάνει κάποια, γιατί διαβάζω για τα διάφορα συμπτώματα που μπορεί να προκαλέσει και αγχώνομαι!!Ο γιατρός μου βέβαια λέει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έχω κάποια παρενέργεια πέρα από εξάψεις...

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι το εξής: πώς μπορεί ένα άτομο να αποφασίσει αν θα υποβληθεί σε ένα χειρουργείο-ακομη και αν είναι λαπαροσκοπικά- χωρίς διάγνωση της πάθησης. Με τον σύντροφό μου προσπαθούμε παρα πολύ καιρό για παιδάκι 5 χρόνια τώρα. Έχουμε πάει σε πολλούς γιατρούς και το μόνο που πετύχαμε είναι πολλές εξετάσεις, αποτυχημένες διαδικασίες και μια απάντηση 'ειστε απόλυτα υγιείς, λυπαμαι αλλά δεν πέτυχε θα δοκιμάσουμε και αυτο'.

Πρόσφατα επισκέφθηκαμε γνωστό γιατρό της Αθήνας ο οποίος αφού μας έβαλε να κάνουμε ένα σωρό εξετάσεις αποφάνθηκε ότι πρέπει να κάνουμε λαπαροσκοπικα χειρουργείο για ενδομητριωση γιατί κατά 60% αυτό είναι το πρόβλημα και δεν υπάρχει εξέταση που να δείχνει αν υπάρχει ενδομητριωση παρά μόνο το χειρουργείο. Με πια κριτήρια πρέπει να πάρω μια τέτοια απόφαση και που ξέρω εγώ ότι το χειρουργείο δεν θα μου δημιουργήσει μετά αλλά προβλήματα καθώς ούτε κυστες έχω ούτε κάποια άλλη ένδειξη. Ο σύντροφός μου περιμένει από εμένα να το κάνω εγώ όμως δεν θέλω με έχουν κουράσει οι αόριστες απαντήσεις που δίνουν οι γιατροί. Υποτίθεται ότι πήγαμε εκεί για μια λύση αλλά το μόνο που εισέπραξα είναι αοριστίες και πρόταση για χειρουργείο με μόνο γνώμονα την ελπιδα και όχι τεκμήρια και απτές ενδειξεις..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, ειμαι 34 ετων και μετα απο ακαρπες προσπάθειες δύο ετών για φυσικη συλληψη  και πολυυυυ ψαξιμο υπαρχει η υποψια για ενδομητρίωση. Δεν εχω φανερες κυστες αλλα όλες τις ενδειξεις! Το προβλημα ειναι οτι εχω πολυ χαμηλή ΑΜΗ για την ηλικια μου μολις 1,63. Παίρνω γνωμες απο γιατρους για τον αν θα πρεπει να προχωρησω σε λαπαροσκοπικο χειρουργείο για την ενδομητριωση και επειτα σε εξωσωματικη ή το αντίστροφο. Εχει καποια κοπελα παρομοια εμπειρια;; θα ηθελα συστασεις για κάποιον πολυ καλο και εξειδικευμένο γιατρο στην Αθήνα. Επίσης, μετά από το χειρουργείο καποιοι γιατροι επιλεγουν τη διακοπη της περιοδου καποιοι οχι.. Τι ειναι προτιμότερο; ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, είμαι νέα στο φόρουμ και χρειάζομαι την συμβουλή σας και τις εμπειρίες σας. Έχω ενδομητρίωμα (κύστη δηλαδή ενδομητριωσης στην μια ωοθηκη μου) και έχω αποφασίσει να την αφαιρέσω. Έχω επισκεφτεί 3 γιατρούς τον κ. Πιστοφιδη, τον κ. Κυριακόπουλο Κωνσταντίνο και τον κ. Χείλαρη. Εσείς είχατε κάποια εμπειρία με τους συγκεκριμένους; Ποιά ήταν η εμπειρία σας, πως προχωρήσατε και που βρίσκεστε τώρα όσο αφορά την πάθηση (ενδομητρίωση);

 Υπαρχει κάτι για το οποίο θα θέλατε να με συμβουλευσετε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...