Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ερωτηση για γιγαντες


liontarina

Recommended Posts

κοριτσια βοηθεια.... σημερα είπα να φτιαξω γιγαντες... τους εβρασα μιαμιση ωρα στην κατσαρολα και τους ψηνω δυο ωρες τωρα αλλα ειναι ακομα σκληροι? τι εκανα λαθος? μηπως φταινε οι γιγαντες? αgrino ηταν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ αν δεν τους μουλιάσω, τους βράζω δυο ώρες και παραπάνω και μετά στον φούρνο άλλες 2 ώρες με νερό να τους καλύψει για να βράσουν και όχι μόνο να ψηθούν γιατί δεν τρώγονται.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δες την ημερομηνία λήξης. Αν λήγουν τώρα σύντομα, δεν μαγειρεύονται εύκολα.

 

Οταν λες 2 ώρες εννοείς απλή κατσαρόλα? Εγώ τα μουλιάζω όλο το βράδυ, μετά 40-50 λεπτά στη χύτρα, πετάω το νερό και μετά τα μαγειρεύω ξανά σούπα, ή φούρνω. Οταν όμως δεν είναι πολύ φρέσκα, δεν γίνονται με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατά το μούλιασμα , προσθέτω ένα κουταλάκι σόδα (μαγειρικής) , το πρωί πρέπει να έχουν "φουσκώσει τόσο όσο να έχουν "πιεί" όλο το νερό ...

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια...οντως ληγουν το φλεβάρη... μαλλον αυγα θα φαμε σήμερα :(

 

Την προηγούμενη εβδομάδα και εμείς, αντί για φασολάδα, φάγαμε ομελέτα!

Link to comment
Share on other sites

κατά το μούλιασμα , προσθέτω ένα κουταλάκι σόδα (μαγειρικής) , το πρωί πρέπει να έχουν "φουσκώσει τόσο όσο να έχουν "πιεί" όλο το νερό ...

 

Αυτό το έχω ακούσει, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Θα το δικιμάσω, γιατί έχω κι άλλα που λήγουν τώρα κοντά... :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μούλιασμα από βράδυ με μια κουταλιά σόδα κι ειναι ετοιμοι..

Μετά χύτρα, βγάζεις τους αφρούς, αλλάζεις το νερό κανά δυο φορές, πάλι με ζεστό (από το βραστήρα)και ψηνεις χύτρα κανα 10-15λεπτο. Μετά τα υλικά και φούρνο!

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...