Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

περι εθνικοτήτων / οικιακές βοηθοί


Agneska

Recommended Posts

αν βρουν οι Γεωργιανές κάπου με περισσότερα λεφτά σε αφήνουν σύξυλη

Μία από Φιλλιπίνες η οποία άρχισε να βουτάει πράγματα

Μία από Βουλγαρία που είναι 3 χρόνια στην Ελλάδα και μας τρέλανε στο κλάμα και στα μούτρα

 

Είπαμε να ακούμε μακακίες αλλά ορισμένα μέλη είναι για σφαλιάρα πραγματικά...

 

 

 

 

τέτοιες εκφράσεις δεν είναι αποδεκτές στο φόρουμ της Ελληνικής Εταιρείας Ενημέρωσης Γονέων.

 

παρακαλούμε τα μέλη

 

να μην εκφράζονται με υβριστικές ή απειλητικές εκφράσεις

 

και

 

να μην χαρακτηρίζουν εθνικότητες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ήμουν έτοιμη να γράψω στους admins για το ρατσιστικό χαρακτηρισμό των αλλοδαπών, από πολλά μέλη του φόρουμ σε διάφορα θέματα, όταν διάβασα αυτό το τόπικ.

 

Για τους admins λοιπόν : Θεωρώ ότι η παρέμβασή σας ήταν σαφής, αλλά σχετικά ελλιπής. Ένα θέμα στο οποίο χαρακτηρίζονται άτομα με υβρισμούς, το κλειδώνετε, ενώ σε ένα άλλο (πχ το συγκεκριμένο) όπου χαρακτηρίζονται ρατσιστικά οι αλλοδαποί, απλά του γίνεται σύσταση;; Θεωρώ ότι και τα δύο έχουν την ίδια βαρύτητα μιας και προσβάλλουν άτομα.

 

Για τα μέλη που εκφράστηκαν ρατσιστικά : νομίζω θέλατε απλά να ιντριγκάρετε, επιπλέον δεν με πείθετε ως προς την ιδιότητα του γονιού..αλλά μαζί με τις ενδεχόμενες φάρσες ήταν μια καλή ευκαιρία να θίξουμε αυτό το ζήτημα.

 

Σας παραθέτω ένα σχόλιο από άλλο τόπικ :

 

Τώρα για την πεθερά σου και αυτή μεγάλωσε παιδιά και να της εμπιστευτείς το δικό σου δε μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να είναι πρόβλημα. Εφόσον θέλει να κάνει αυτή την θυσία για εσάς να σας το κρατάει, θα είναι πολύ καλύτερη από την κάθε τυχάρπαστη αλλοδαπή.

 

Δεν με ενδιαφέρει ποιος το έγραψε, με ενδιαφέρει να γίνονται άμεσα συστάσεις (το λιγότερο) γιατί με θίγουν προσωπικά τέτοιου είδους σχόλια, όχι επειδή είμαι αλλοδαπή, αλλά επειδή θεωρώ ανεπίτρεπτη την προσβολή εθνικών, γλωσσικών, θρησκευτικών, σωματικών χαρακτηριστικών γενικά, αλλά και ειδικότερα σε ένα φόρουμ που έχει δημοκρατικές αρχές και στο οποίο συμμετέχω.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω ένα σχόλιο από άλλο τόπικ :

 

Τώρα για την πεθερά σου και αυτή μεγάλωσε παιδιά και να της εμπιστευτείς το δικό σου δε μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να είναι πρόβλημα. Εφόσον θέλει να κάνει αυτή την θυσία για εσάς να σας το κρατάει, θα είναι πολύ καλύτερη από την κάθε τυχάρπαστη αλλοδαπή.

 

Δεν με ενδιαφέρει ποιος το έγραψε, με ενδιαφέρει να γίνονται άμεσα συστάσεις (το λιγότερο) γιατί με θίγουν προσωπικά τέτοιου είδους σχόλια, όχι επειδή είμαι αλλοδαπή, αλλά επειδή θεωρώ ανεπίτρεπτη την προσβολή εθνικών, γλωσσικών, θρησκευτικών, σωματικών χαρακτηριστικών γενικά, αλλά και ειδικότερα σε ένα φόρουμ που έχει δημοκρατικές αρχές και στο οποίο συμμετέχω.

 

Ευχαριστώ.

 

Όπα αυτό εγώ το έγραψα! Συνηθίζεται να κρατάν τα παιδιά κυρίως αλλοδαπές γυναίκες, γι' αυτό το έγραψα. Αν αφαιρέσεις το αλλοδαπή, γιατί μπορεί να είναι και Ελληνίδα το νόημα είναι το ίδιο. Ο σκοπός μου δεν ήταν να αφήσω να εννοηθεί ότι οι αλλοδαπές γυναίκες είναι ακατάλληλες για να δου κρατάνε τα παιδιά, αλλά ότι οποιοσδήποτε εκτός της ίδιας της οικογένειας δεν μπορεί να είναι καλύτερος για την φύλαξη των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Να το θεωρήσω τυχαίο ότι μπήκες εδώ και απαντάς;οκ ας το θεωρήσω.

 

Ας μην ξεχνάμε όμως τον ντόρο που έγινε με τον Μπαμπινιώτη και το:

 

Φιλιππινέζα=οικιακή βοηθός

 

Όταν οι λέξεις φτάνουν να έχουν ρατσιστικές συνδηλώσεις, δείχνει πολλά για την αντίληψή που έχει η κοινωνία μας (και οι ...γλωσσολόγοι 'μας'...) για τα πράγματα..

..επιπλέον ποτέ δεν χρησιμοποιούμε τυχαία τις λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δε το πιστεύω ότι ενόχλησαν τόσο πολύ αυτά που έγραψα.

Προς Θεού ρε παιδιά!!!!

Πρώτα απ' όλα αυτό για τις κοπέλες από τα χωριά το έγραψα για πλάκα και γι'αυτό έβαλα χαμόγελα και έγραψα και χαχα. Δεν υπάρχει καθόλου χιούμορ ποια; Το έγραψα επηρεασμένος από τις παλιές χιουμοριστικές Ελληνικές ταινίες που βλέπουμε καθημερινά και γελάμε.

Και για τις κοπέλες ήταν τόσο κακό που έγραψα από που κατάγονται; Έγραψα και τη λέξη Ελληνίδες, και αυτό κακό είναι; Και τέλος είναι τόσο κακό ότι πήγα την κοπέλα από την Αφρική για εξετάσεις; Είναι γνωστό ότι έχουν περισσότερες πιθανότητες να προσβληθούν από ασθένειες λόγω των άσχημων συνθηκών που επικρατούν στις χώρες τους. Έγκλημα και αυτό; Δηλαδή όταν έρχονται στην Ελλάδα και το κράτος τους κάνει εξετάσεις είναι ρατσιστική πράξη;

 

Αν προσέχατε το περιεχόμενο του post θα καταλαβαίνατε ότι λέγοντας 'Πάντως δεν νομίζω ότι έχει σχέση η εθνικότητα αλλά τι άνθρωπος είναι.¨ δεν είναι ρατσιστικό το σχόλιο!!! Μα καθόλου. Αλλά δεν είδα κανέναν να το σχολιάζει αυτό αλλά αρχίσατε αμέσως την επίθεση. (Που να είχατε καταλάβει ότι είμαι και άντρας, φαντάζομαι τι θα άκουγα.) Γι'αυτό και ανάφερα και από που είναι οι κοπέλες για να το υποστηρίξω. Και δεν κόλλησα δίπλα κανένα υποτιμιτικό επίθετο στις εθνικότητές τους (όπως κακώς μου κόλησε εμένα η athoa, άδικα πιστεύω.

Και αν θέλετε να ξέρετε (αφού κακώς με βρίζετε χωρίς να με ξέρετε και με κρίνετε μόνο και μόνο από ένα post) έχω και φίλους αλλοδαπούς, έχω προσλάβει στη δουλειά μου αλλοδαπούς (εννοείται με ΙΚΑ, ίσα δικαιώματα κτλ για να μην με κατηγορήσετε και για τίποτα άλλο) και στο εξωτερικό έχω μείνει σε διαμέρισμα με συμμαθητή μου από Κένυα για ένα χρόνο.

Ε ΟΧΙ να με πείτε και ρατσιστή!!!

 

Λυπάμε γιατί πραγματικά είχα άλλη άποψη για το forum!

Θα διαβάσω τυχόν σχόλια σε αυτό μου το post και μετά δεν θα συμμετάσχω σε κανένα άλλο θέμα.

Ε όχι να με λέτε και ρατσιστή και μαλάκα!! Δεν νομίζω ότι το άξιζα. Αν εσείς νομίζετε το αντίθετο σας ζητάω εκ των προτέρων συγνώμη. Αν και αφού κανένας δεν κατάλαβε την ουσία του post μου και αφού όλοι με κρίνατε ως ρατσιστή, η συγνώμη μου στη διάθεσή σας και ελπίζω να μην σας κούρασα.

 

Καλό Σαββατοκύριακο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν θελω να σε προσβαλω , με το συμπαθιο δλδ αλλα με το που διαβασα αυτα που εγραψες μου ηρθε αυτο!

images.jpg

καλο σαββατοκυριακο !!! :lol:

Daf παιδι μου μην συχιζεσαι εισαι και σε ενδιαφερουσα....και τ μπαμπινωτη τη τον ηθελες κοπελια????? :lol::lol::lol::lol: κατι αλλο δνε ειχε γραψεικαι για τους Βουλγαρους ....θυμησε μου θυμησε μου!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

....... και αφού όλοι με κρίνατε ως ρατσιστή, η συγνώμη μου στη διάθεσή σας και ελπίζω να μην σας κούρασα.

 

Καλό Σαββατοκύριακο.

 

ολοι??? σου έχει δώσει την εντύπωση κάποιο μέλος που έβρισε ότι αντιπροσωπεύει "όλους"????????? οχι δα!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος είναι τόσο κακό ότι πήγα την κοπέλα από την Αφρική για εξετάσεις; Είναι γνωστό ότι έχουν περισσότερες πιθανότητες να προσβληθούν από ασθένειες λόγω των άσχημων συνθηκών που επικρατούν στις χώρες τους. Έγκλημα και αυτό; Δηλαδή όταν έρχονται στην Ελλάδα και το κράτος τους κάνει εξετάσεις είναι ρατσιστική πράξη;

Ρε Σταυρούκο μην εξάπτεσαι και κάτσε να το κουβεντιάσουμε το θέμα.

Κι αυτό και άλλα.

Ερχονται οι άνθρωποι στην Ελλάδα και το κράτος ζητάει κάποιες εξετάσεις για να δει άν είναι υγιείς οι μετανάστες για ευνόητους λόγους κοινωνικής πρόνοιας. Ολα τα κράτη τα ίδια μέτρα πάνω-κάτω εφαρμόζουν.

 

Εσύ, αφού η γυναίκα είχε κάνει την διαδικασία, τί άλλη εξέταση της υπέδειξες να κάνει ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

τί άλλη εξέταση της υπέδειξες να κάνει ας πούμε;

λυσσας.... και καλαζαρ μαλλον?????

σορι τι πεταγομαι κι εγω να μου πεις??ε? τι ξερω?

δγνωμη η συγνωμη μου (γονηπετης ) προς πασα χρηση !

Link to comment
Share on other sites

Να το θεωρήσω τυχαίο ότι μπήκες εδώ και απαντάς;οκ ας το θεωρήσω.

 

Εντελώς! Διαβάζω όλο το φόρουμ, όσα μπορώ δηλαδή. Εφόσον σηκώνει παρερμηνεία αυτό που έγραψα θα το διορθώσω αφαιρώντας το "αλλοδαπή".

 

Ας μην ξεχνάμε όμως τον ντόρο που έγινε με τον Μπαμπινιώτη και το:

 

Φιλιππινέζα=οικιακή βοηθός

 

Όταν οι λέξεις φτάνουν να έχουν ρατσιστικές συνδηλώσεις, δείχνει πολλά για την αντίληψή που έχει η κοινωνία μας (και οι ...γλωσσολόγοι 'μας'...) για τα πράγματα..

..επιπλέον ποτέ δεν χρησιμοποιούμε τυχαία τις λέξεις.

 

lol είχε γράψει τέτοιο πράγμα; Δεν το ήξερα. Έλεος δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τέλος είναι τόσο κακό ότι πήγα την κοπέλα από την Αφρική για εξετάσεις; Είναι γνωστό ότι έχουν περισσότερες πιθανότητες να προσβληθούν από ασθένειες λόγω των άσχημων συνθηκών που επικρατούν στις χώρες τους. Έγκλημα και αυτό; Δηλαδή όταν έρχονται στην Ελλάδα και το κράτος τους κάνει εξετάσεις είναι ρατσιστική πράξη;

Ρε Σταυρούκο μην εξάπτεσαι και κάτσε να το κουβεντιάσουμε το θέμα.

Κι αυτό και άλλα.

Ερχονται οι άνθρωποι στην Ελλάδα και το κράτος ζητάει κάποιες εξετάσεις για να δει άν είναι υγιείς οι μετανάστες για ευνόητους λόγους κοινωνικής πρόνοιας. Ολα τα κράτη τα ίδια μέτρα πάνω-κάτω εφαρμόζουν.

 

Εσύ, αφού η γυναίκα είχε κάνει την διαδικασία, τί άλλη εξέταση της υπέδειξες να κάνει ας πούμε;

 

Δεν τις είχε κάνει γιατί η κοπέλα είναι στην Ελλάδα χωρίς χαρτιά. Έκανα ότι εξετάσεις μου υπέδειξε η μικροβιολόγος και κάποιες άλλες γενικές. Όλες βέβαια τις πλήρωσα εγώ και συμπτωματικά βρίκαμε και πρόβλημα υγείας (μικρό μεν) αλλά την ταλαιπωρούσε στην καθημερινή της ζωή. Τις αγόρασα και τα φάρμακα με δικά μου έξοδα βέβαια (όπως βέβαια ήταν το σωστό να κάνω).

 

Εσύ aria146 που σου προκαλώ αηδία μπορείς να μου πεις με τι ακριβώς από αυτά που είπα έχεις αηδιάσει; Αλλά όχι με ειρωνείες σε παρακαλώ. Σοβαρά και με επιχειρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι παρανομο να απασχολεις παρανομους μεταναστες... Το δηλωνεις δημοσια σε φορουμ?

 

αν και δικιο εχεις..τι θα κανουν?μηνυση στο nick του?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ τραβηξε το θεμα....

οκ !!!

ο καθενας μας εχει τις αποψεις του κ γι αυτο γινονται οι συζητησεις

....αρκει να μην προσβαλει ο ενας τον αλλον !!!

 

Δεν σε κριναμε ολοι με τον ιδιο τροπο ουτε σε προσβαλαμε ολοι !!!

 

Αν καθε φορα που κατι μας δυσαρεστουσε αποχωρουσαμε απο καποιο forum δε θα υπηρχε κανενα...

 

Πιστευω οτι πηγε μακρια η βαλιτσα εσυ ξερεις αν εισαι ή οχι ρατσιστης οποτε μην ασχολεισαι παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

 

Εσύ aria146 που σου προκαλώ αηδία μπορείς να μου πεις με τι ακριβώς από αυτά που είπα έχεις αηδιάσει; Αλλά όχι με ειρωνείες σε παρακαλώ. Σοβαρά και με επιχειρήματα.

καλημερα !

δε μου προκαλεις αηδια ...αντιπροσωπευεις μια μεριδα ανθροπων που εχουν εκ διαμετρου αντιθετες αποψεις με εμενα περι του ΤΙ ΕΙΝΑΙ ανθρωπινη αξιοπρπεια... ρατσισμος , εθνικισμος, εγωισμός όρια στην ελευθερια μου και στην ελευθερια του αλλου .... κοκ

δεν υπαρχει κανενας λογος να σου αναλυσω τα επιχειρηματα μου (οχι γιατι δεν εχω ...προς θεου !απλα βαριεμαι και ...επισης γιατι : δεν ειναι και στις προθεσεις μου να κανω κατι αφελες οπως ....το να προσπαθησω να αλλαξω την αποψη καποιου ενηλικα για κατι!

ειναι οι επιλογες σου αυτα που κανεις και δεν θα σε κρινω εγω. απλα ομως...οπως εσυ πχ εκφραζεσε για τα πιστευω σου ετσι κι εγω θα εκφραστω (με χιουμορ ή μη) για τα δικά μου πιστευω !

παντως αηδια δεν μου προκαλεις , την σταση σου αυτη την αντιμετοπιζω καθημερινα (οχι σαν αποδεκτης αλλα σαν κοινωνικος παρατηρητης) και δεν την ενστερνιζομαι !δικαιωμα μου , δικαιωμα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τους admins λοιπόν : Θεωρώ ότι η παρέμβασή σας ήταν σαφής, αλλά σχετικά ελλιπής. Ένα θέμα στο οποίο χαρακτηρίζονται άτομα με υβρισμούς, το κλειδώνετε, ενώ σε ένα άλλο (πχ το συγκεκριμένο) όπου χαρακτηρίζονται ρατσιστικά οι αλλοδαποί, απλά του γίνεται σύσταση;; Θεωρώ ότι και τα δύο έχουν την ίδια βαρύτητα μιας και προσβάλλουν άτομα.

 

Αν μπορείτε στείλτε μας μέσω πμ τον σύνδεσμο στον οποίο αναφέρεστε για να υπάρξει έλεγχος.

 

Οι διαχειριστές δεν είναι άτομα που εργάζονται έμμισθα, υπάρχει (απο φέτος) μικρή αποζημίωση 50ευρώ έκαστου το μήνα, για όλη την εργασία που γίνεται. Έχουμε όλοι μας άλλες δουλειές οι οποίες μας συντηρούν.

Δεν υπάρχει δυνατότητα άμεσης παρέμβασης ανα πάσα στιγμή και παντού,

αν υπήρχε να είσαστε βέβαιη οτι ΔΕΝ θα αφηνόταν κανένα ρατσιστικό σχόλιο. Ως επι το πλείστον το φόρουμ λειτουργεί με την βοήθεια και συνεργασία των ίδιων των μελών και τη συμμετοχή τους,

μέσω εθελοντικής εργασίας (συντονιστές) ή και απλώς ειδοποίηση μέσω πμ για όποιο θέμα έχει ξεφύγει απο τους κανονισμούς του φόρουμ.

 

Στο φόρουμ υπάρχουν τόσες δημοσιεύσεις και εργασίες σε καθημερινή βάση που είναι ΑΔΥΝΑΤΗ η ταυτόχρονη παρακολούθηση όλων των θεμάτων.

Επίσης υπάρχουν πάρα πολλές εργασίες που γίνονται καθημερινά απο τους διαχειριστές/τεχνικούς, οι οποίες ΔΕΝ ειναι ορατές.

 

Παρακαλούμε λοιπόν όταν βλέπετε στο φόρουμ κάτι το οποίο θεωρείτε ότι σας προσβάλλει, ή είναι υβριστικό, απειλητικό ή περιέχει οτιδήποτε το οποίο δεν ταιριάζει στην φιλοσοφία αυτού του φόρουμ και της ΕΕΕΓ,

να μας στέλνετε ένα πμ, βοηθάτε έτσι την καλυτερη λειτουργεία στο φορουμ.

 

Επίσης απο την στιγμή που ένας κανόνας έχει δημοσιευτεί σε ένα μέρος/τόπικ φυσικά ισχύει σε όλα τα τόπικ.

Ειδοποιώντας μας μέσω πμ για την τοποθεσία όπου θα ήταν καλό να αναδημοσιευτεί ο κανόνας απο εμάς, διευκολύνετε κατά πολύ το έργο μας. (έτσι δεν μπλέκεστε και εσείς στην οποιαδήποτε διαμάχη)

 

 

Δεν με ενδιαφέρει ποιος το έγραψε, με ενδιαφέρει να γίνονται άμεσα συστάσεις (το λιγότερο) γιατί με θίγουν προσωπικά τέτοιου είδους σχόλια, όχι επειδή είμαι αλλοδαπή, αλλά επειδή θεωρώ ανεπίτρεπτη την προσβολή εθνικών, γλωσσικών, θρησκευτικών, σωματικών χαρακτηριστικών γενικά, αλλά και ειδικότερα σε ένα φόρουμ που έχει δημοκρατικές αρχές και στο οποίο συμμετέχω.

 

όπως γράφουμε πιο πάνω, όποτε βλέπετε κάτι, ειδοποιήστε μας μέσω πμ, καθώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να είμαστε ενήμεροι για όλα τα θέματα ταυτόχρονα.

 

Προς όλα τα μέλη:

 

Πρέπει να γίνει συνείδηση σε όλους ότι η γενίκευση σε σχέση με εθνικότητες, θρησκείες, χρώμα δέρματος ή οποιαδήποτε άλλη διαφορετικότητα που μπορεί να έχει μια ομάδα ανθρώπων, αδικεί όλη αυτή την ομάδα.

 

Η περιγραφή ενός ατόμου το οποίο έχει προβεί σε αρνητικές ανεπιθύμητες πράξεις όταν συνοδεύεται απο την εθνικότητά του ή με άλλο χαρακτηριστικό της διαφορετικότητάς του είναι ρατσιστική περιγραφή καθώς χρωματίζει αρνητικά όλη αυτή την ομάδα.

 

παραθέτουμε τα εξής ενδιαφέρον κείμενα:

 

http://asxoleiastoi.pblogs.gr/2008/06/ti-einai-pragmatika-ratsismos.html

http://freehost.stuff.gr/jim_hellas/?p=379

 

όπως αναφέραμε και πιο πάνω, όπου βλέπετε εκφράσεις που ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία, ειδοποιήστε μας με πμ έτσι ώστε να τοποθετούμε αυτή την ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος είναι τόσο κακό ότι πήγα την κοπέλα από την Αφρική για εξετάσεις; Είναι Δεν τις είχε κάνει γιατί η κοπέλα είναι στην Ελλάδα χωρίς χαρτιά. Έκανα ότι εξετάσεις μου υπέδειξε η μικροβιολόγος και κάποιες άλλες γενικές. Όλες βέβαια τις πλήρωσα εγώ και συμπτωματικά βρίκαμε και πρόβλημα υγείας (μικρό μεν) αλλά την ταλαιπωρούσε στην καθημερινή της ζωή. Τις αγόρασα και τα φάρμακα με δικά μου έξοδα βέβαια (όπως βέβαια ήταν το σωστό να κάνω).

 

Έλπίζω μετά από τόσα έξοδα που έκανες, να την κρατήσεις την κοπέλα (τουλάχιστον μέχρι να σου τα ξεπληρώσει) :cool:

 

 

Παντως εγώ εξακολουθώ να ενίσταμαι για τον τρόπο που εκφράζεστε για τους ανθρώπους αυτούς, τους οποίους δεν τους "ταϊζετε και τους ντύνετε" με τρόπο διαφορετικό από άυτόν που σας ταϊζουν και σας ντύνουν εσάς κάποιοι άλλοι

Και ευχομαι να μη γυρίσει ο τροχός και αναγκαστούμε να βρεθούμε σε ανάλογη θέση...τότε, μετά από αυτά που έχουμε πει εδώ μέσα, κανένα δικαιωμα για παραπονα δεν θα έχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πράγματι σοβαρό το πρόβλημα που θέτετε.

Βρίσκω όμως ενοχλητικό τον τρόπο που εκφράζεστε :

Η "Γεωργιανή", "μηπως τους τρίξουμε τα δόντια", "εχω μια από Αφρική, την πήγα και για εξετάσεις..." καπως υποτιμητικα δεν είναι?

Και αυτή η θέση του "αφεντικού" δίνει τοσα δικαιώματα...

Με το μπαρδόν για την παρέμβαση αλλά έχω μια ευαισθησία προς τους μετανάστες...συνεχίστε εσεις

 

Συμφωνω άπολύτως μαζι σου!

 

δεν λέω τιποτα περισσοτερο

 

Ειπα και εγω!!!

Διαβαζα τα τοπικ σας και προσπαθουσα να καταλαβω αν κανετε πλακα ή τα εννοειται!!!

 

Μηπως να χαλαρωναμαι λιγακι!!

Για ανθρωπους μιλατε.....και μαλιστα σε πολυ πιο δυσκολες φασεις απο σας!!!

το οτι ειναι μεταναστες δεν τους κανει κατωτερους σας! και φυσικα δεν τους κανει δουλους!!!

 

Συγνωμη για το "υφος" ....αλλα τρελλαινομαι οταν οι ελληνες, που επρεπε να ξερουν πολυ καλα απο μεταναστες και προσφυγες, ξαφνικα ξεχνανε τα παντα!!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

[Ή, άλλη περίπτωση, μαμά που συνάντησα στις κούνιες με την κόρη της και την ουκρανή βοηθό της, η οποία βοηθός έσπρωχνε την κούνια με την μικρή και η μαμά επέβλεπε, πιασαμε κουβέντα και μου είπε "καλή, είναι, την εχω εσωτερική, αλλά καλού κακού της έχω κρατήσει και το διαβατήριο να μην μπορεί να φύγει, και το βράδυ παλιά ξυπνούσα εγώ όταν εκλαιγε το μωρό, αλλα μετά σκεφτηκα, αφού την πληρώνω γιατί να μην ξυπνάει αυτή κι από τότε ησύχασα"

 

]

 

 

...ανατριχιάζω,και με αυτά ,και με τα υπόλοιπα... :roll:

Link to comment
Share on other sites

τί άλλη εξέταση της υπέδειξες να κάνει ας πούμε;

λυσσας.... και καλαζαρ μαλλον?????

σορι τι πεταγομαι κι εγω να μου πεις??ε? τι ξερω?

δγνωμη η συγνωμη μου (γονηπετης ) προς πασα χρηση !

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

έχει δίκιο η άρια... δεν αλλάζουν αυτές οι γνώμες... δυστυχώς...

το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δηλώνουμε την αντίθεσή μας.

 

Ας την δηλώσω λοιπόν : ΑΙΣΧΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Το μαστίγιο και την αλυσίδα στο πόδι την έχετε δοκιμάσει... πιάνει!!!

Βρίσκω όμως ενοχλητικό τον τρόπο που εκφράζεστε :

Η "Γεωργιανή", "μηπως τους τρίξουμε τα δόντια", "εχω μια από Αφρική, την πήγα και για εξετάσεις..." καπως υποτιμητικα δεν είναι?

Και αυτή η θέση του "αφεντικού" δίνει τοσα δικαιώματα...

Με το μπαρδόν για την παρέμβαση αλλά έχω μια ευαισθησία προς τους μετανάστες...συνεχίστε εσεις

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μαστίγιο και την αλυσίδα στο πόδι την έχετε δοκιμάσει... πιάνει!!!

Βρίσκω όμως ενοχλητικό τον τρόπο που εκφράζεστε :

Η "Γεωργιανή", "μηπως τους τρίξουμε τα δόντια", "εχω μια από Αφρική, την πήγα και για εξετάσεις..." καπως υποτιμητικα δεν είναι?

Και αυτή η θέση του "αφεντικού" δίνει τοσα δικαιώματα...

Με το μπαρδόν για την παρέμβαση αλλά έχω μια ευαισθησία προς τους μετανάστες...συνεχίστε εσεις

 

μην βαζεις ιδεες!!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ας το βάλω κι εδώ

 

Aυστραλία

 

H επίσημη αυστραλιανή πολιτική απέναντι στο ζήτημα κατά τα

μεσοπολεμικά χρόνια συμπυκνώνεται με τον σαφέστερο τρόπο σε ένα

τηλεγράφημα του 1918 προς τον βρετανό Ύπατο Αρμοστή της χώρας, στο

Λονδίνο: "Μαλτέζοι και Έλληνες δεν είναι επιθυμητοί αλλά η έλευσή τους

δεν απαγορεύεται απόλυτα".

 

Οι κατηγορίες τις οποίες αντιμετώπιζαν οι έλληνες μετανάστες ήταν λίγο

πολύ σταθερές: άγνοια ή ανεπαρκής γνώση της αγγλικής γλώσσας,

οικονομική ένδεια που οδηγούσε στην αλητεία, σεξουαλική παρενόχληση

του γυναικείου υπαλληλικού προσωπικού από τους έλληνες εστιάτορες,

παραβίαση της εργατικής νομοθεσίας προς όφελος των εργοδοτών

(κυρίως όσον αφορά την Κυριακή αργία και τη νυχτερινή εργασία)

 

'Dago' [βρομιάρης] έτσι ονομάζανε τον έλληνα μετανάστη..

 

ΑΜΕΡΙΚΗ

 

"Βρωμοέλληνες" ήταν το παρατσούκλι που είχαν δώσει οι Αμερικανοί που τους υποδέχθηκαν,

 

Ευρώπη

 

"ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ".

 

ήταν η επιγραφή που βρισκόταν σε πολλά μέρη της Ευρώπης...

 

και πολλά άλλα που αυτή τη στιγμή δεν έχω τον χρόνο να τα γράψω..

 

Οι λαοί που ξεχνούν την ιστορία τους είναι υποχρεωμένοι να την ξαναζήσουν.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ας μεταφέρω και της Νίκης που με βρίσκει σύμφωνη

 

 

 

Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από το site http://www.kounia.gr -ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ-

 

 

Το πρόβλημα

 

Η χώρα μας αποτελεί μια ίσως μοναδική διεθνή εξαίρεση: δεν δίνει πιστοποιητικό γέννησης στα παιδιά των μεταναστών/τριών που γεννιούνται στην Ελλάδα! Οι συνέπειες αυτής της άρνησης είναι πολλές και πολύ σοβαρές. Και η πρώτη από αυτές είναι ότι αυτά τα παιδιά δεν μπορούν να γραφτούν στα δημοτολόγια με αποτέλεσμα να στερούνται από τα δικαιώματα που απορρέουν από αυτή την εγγραφή. Ουσιαστικά, είναι σα να μην υπάρχουν για το ελληνικό κράτος! Ανήκουν σε μια «γκρίζα» αδιευκρίνιστη ζώνη νομιμότητας, που τα αφήνει μετέωρα, χωρίς βασικά στοιχειώδη δικαιώματα και καταδικασμένα στο περιθώριο, στον κοινωνικό αποκλεισμό.

 

Το πρόβλημα είναι τεράστιο καθώς αυτά τα παιδιά δεν είναι ούτε ένα ούτε δυο. Αυτοί λοιπόν οι νέοι και νέες, που γεννιούνται, μεγαλώνουν και σπουδάζουν στη χώρα μας ακριβώς σαν όλα τα ελληνόπουλα, μεταβάλλονται εντελώς ξαφνικά σε «ξένους» στα 18 τους, τη στιγμή της ενηλικίωσής τους. Και από τη μια μέρα στην άλλη, ανακαλύπτουν τις συνέπειες της αρχικής κρατικής άρνησης να τους δώσει πιστοποιητικό γέννησης: μετατρέπονται σε οικονομικούς μετανάστες, που πρέπει να παρουσιάσουν ένσημα του εργοδότη τους για να αποκτήσουν άδεια παραμονής! Λες και διαγράφεται με μια (κρατική) μονοκοντυλιά το γεγονός ότι γεννήθηκαν, μεγάλωσαν και σπούδασαν σʼαυτή τη χώρα, ότι δεν είναι οικονομικοί μετανάστες και κατά συνέπεια, δεν μπορούν να αποδείξουν ότι δεν είναι…ελέφαντες.

 

Όλη αυτή η «απίθανη και όμως αληθινή» ιστορία θα ήταν για γέλια αν δεν ήταν τραγική για τις ζωές των παιδιών της δεύτερης γενιάς μεταναστών. Μετέωρα καθώς είναι και στερημένα από χαρτιά που νομιμοποιούν την ύπαρξή τους στη χώρα μας, μπορούν ανά πάσα στιγμή να απελαθούν. Να απελαθούν όμως πού; Στη χώρα καταγωγής των γονιών τους που ποτέ δεν γνώρισαν και τη γλώσσα της οποίας συνήθως δεν μιλούν; Αλλά δεν πρόκειται μόνο για αυτό. Ακόμα κι αν δεν απελαθούν, δεν μπορούν να ασκήσουν στη «νέα πατρίδα τους» κανένα από τα επαγγέλματα που σπούδασαν. Πρέπει ανυπερθέτως να βρουν αμέσως εργοδότη και ένσημα επειδή έχουν το «δικαίωμα» να είναι αποκλειστικά και μόνο…οικονομικοί μετανάστες.

 

Την ώρα λοιπόν που οι φίλοι και συμμαθητές τους κάνουν σχέδια και όνειρα για το μέλλον τους, τα παιδιά της δεύτερης γενιάς βιώνουν ένα αληθινά υπαρξιακό δράμα. Εντελώς ξαφνικά, γίνονται «ξένοι» και παράνομοι, χωρίς παρόν και μέλλον, με το άγχος της ανασφάλειας να κυριαρχεί στη καθημερινή τους ζωή και να την κάνει κομμάτια και θρύψαλα. Έτσι απλά, χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο και αιτία…

 

Αν και τα έχω γράψει 100 φορές να το γράψω πάλι.

 

Με ενοχλεί ο Έλληνας, Γερμανός, Αλβανός, Ρώσος, Τούρκος, Αμερικάνος που ΣΗΚΩΝΕΙ ΧΕΡΙ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ Η ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ.

 

Με ενοχλεί ο Βούλγαρος, Κύπριος, Αφγανός, Πακιστανός, Γάλλος που ΚΑΚΟΠΟΙΕΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ μέλη της οικογένειάς του ή μη.

 

Με ενοχλεί ο παιδεραστής, ο κλέφτης, ο απατεώνας, ο εγκληματίας, ο άνανδρος, ο εκμεταλευτής κ.ο.κ.

 

Προτιμώ να πηγαίνει ο ΘΥΜΟΣ μου εκεί και να νιώθω ΔΙΚΑΙΗ, παρά σε ομάδες ανθρώπων που θα τους βάλω στο ίδιο τσουβάλι για να νιώσω ανώτερη.

 

 

Βρωμοέλληνες... μας έλεγαν, πρώτους στους βιασμούς, για δείτε το βιντεάκι.

 

ΦΤΑΝΕΙ με την προκατάληψη, ας κρίνουμε τον κάθε άνθρωπο για αυτό που κάνει, είναι ΑΔΙΚΟ να κουβαλάνε και οι αθώοι το βάρος αυτών που έκαναν κάτι.

_________________

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πρόβλημα του ρατσισμού είναι τόσο έντονο στην χώρα μας που μου κάνει εντύπωση για όλους όσους βρεθήκαν να μιλήσουν εναντίον εδώ.

 

Είναι ένα τεράστιο πρόβλημα που ξεκινάει από αυτούς που αρχίζουν φράσεις με αυτόν τον τρόπο : "δεν είμαι ρατσιστής...."

όπως και όλοι όσοι μιλήσαν εδώ για Γεωργιανές... λες και είναι κάποιο συγκεκριμένο είδος πλάσματος επάνω στη γη, με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που χρειάζεται ειδική επεξεργασία και συζήτηση....... για την περαιτέρω συνεννόηση μαζί τους...

 

Αγαπητοί φίλοι μακάρι να μην είσασταν ρατσιστές...

μακάρι να μην υπήρχε κανείς...

μακάρι να μην έδιωχνα ρατσιστές φίλους και φίλες από την ζωή μου γιατί αγριεύτηκα με τον τρόπο που μιλάνε και αν και τους "άντεχα" τόσα χρόνια και συζητούσα/διαφωνούσα μαζί τους, δεν άντεξα την σκέψη ότι αργότερα που θα καταλαβαίνει το παιδί μου θα ακούει και αυτό.

 

Γιατί να μην καταλαβαίνουν οι άνθρωποι πόσο κακό κάνουν με αυτό τον τρόπο σκέψης?

πως είναι δυνατόν να σκέφτονται ακόμα έτσι ?

 

Πως μπορούμε να προφυλάξουμε τα παιδιά μας ? ουσιαστικά ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...